18 WATERWEI G 'De gewone man heeft meer zweetdruppels dan voetsporen achtergelaten' Éii DE NIEUWE RENAULT ÏL FEL,STOER EN CHIC. N fels |jli!l!lll!lll!l!filflilllllilll!lllllllll!lllli!l!llilllli!!llllllllllllllll!!||||l!l!!lll||!!l!lli!lli!!!|||^ Streekmuseum Jan Andersom dagelijks leven van toen 7Natuur dichterbij9 Koek Fietsen kijken Rommelmarkt voor restauratie Kerk Kethel O DE ELECTRONIC DE CHIQUE GTL DE FELLE DIESEL DE AUTOMAAT i ïNAULTll: Vlaardingen; Dorzo, James Wattweg 12-14, Tel. 010-353533. Maassluis; Automobielbedrijf R. Wijnands Zn., B.V, Mozartlaan 334,Tel. 01899-20066, Rotterdams Nieuwsblad donderdag l september 19t? RW In de serie over musea in hei Waterweggebied, die we in deze nog steeds zomerse periode brengen, vandaag aandacht voor bet Streek museum van Jan Anderson in VIaardingenDat is een overbekende instelling, want Anderson timmert met .zijn uit de hand gelopen hobby flink aan de weg. En dat mag, want het museum aan de Kethelweg is dat zon der meer waard. Mari Tim mermans ging er kijken. yiaardingen De term 'die goeie ouwe tijd' kun je in het bijzijn van Jan Anderson beter niet bezi gen. Met zijn Streekmu seum legt Anderson zich speciaal toe op de jaren rond de eeuwwisseling en dat zou doen vermoeden dat Grootmoeder's tijd hoog bij hem aangeschre ven staat. ,,Ach, het is boeiend om zo'n gewoon arbeidershuiskamertje te reconstrueren, maar je moet er toch niet aan den ken dat je je leven lang in zoiets zou moeten wonen", zegt hij. Misschien is het juist vanwege zijn enorme kennis van die goeie ouwe tijd dat hij de nodi ge scepsis aan de dag legt. „Voor de gewone man was er weinig te lachen. Hard werken zonder vrije tijd. slechte, klei ne huizen en ongezonde voe ding. Nee. leuk was het niet en dat vertel ik ook iedereen die denkt dat het knus of gezellig .was." Het Vlaardingse Streek museum is gevestigd in een voormalige boerderij aan de Kethelweg. De benedenver dieping herbergt een negental gereconstrueerde locaties uit „het begin van deze eeuw. Een arbeidershuiskamer, een schoollokaal, een snoepwinkel, een drogisterij, een smederij, een kaasmakerij, een schoen makerij, een bakker en een ^.schilderswinkel. visserijmuseum hebben en op de tweede plaats vind ik dat de visserij sinds de eeuwwisse ling niet meer 2o'n grote rol heeft gespeeld, Vlaardingen is agrarischer geweest dan we vaak denken." De bovenverdieping, de vroe gere boerderijzolder, is be stemd voor wisselende exposi ties. „Ik streef ernaar leder jaar twee tentoonstellingen te houden. Dat vergt soms een heleboel werk, maar het zorgt er ook voor dat je niet indom melt. Dat je bezig blijft. Nu heeft bijvoorbeeld een half jaar lang die expositie over De Geuzen gedraaid en eind van door Mari Timmermans Nauwgezet Die nauwgezet nagebouwde .-presentaties vormen een per manent onderdeel van het Streekmuseum. Tot in de kleinste details is geprobeerd de oude voorbeelden na te bootsen. „Ik vind dat, als je Jets doet, je het goed moet doen. Dan moet diezelfde klak als van het plaatje aan de muur er zijn en dan moeten er -«in de winkellaatjes echte oude spullen liggen", aldus Ander- ^son. Het heeft vaak jaren ge- "kost voor een bepaald onder- deel helemaal af was. -;,In een Vlaardings streekmu- seum zou je misschien wat meer aandacht voor de visserij verwachten, maar er zijn twee "redenen waardoor dat niet 20 is. Ten eerste vind ik dat we een groot en goed geoutilleerd deze week beginnen we met de tentoonstelling over hon derd jaar onderwijs in Vlaar dingen." De Geuzenexpositie heeft naar schatting zesduizend mensen in het museum gebracht en is dit weekend voor het laatst te zien: het m useum is dan zowel zaterdag als zondag open. „Ik vind het niet zo erg dat de verzameling geen permanent onderdeel van de museumcol lectie is. Je krijgt gauw de re putatie van een oorlogsmu seum en dat wil ik voorko men. Kijk, de oorlog is een be langrijk onderdeel van ons verleden, maar het onderwijs is dat bijvoorbeeld niet min der. Ik vind dat je beter één keer uitgebreid aandacht aan de oorlog kan besteden, dan permanent een klein beetje." Als Jan Anderson over 'wij' praat is het niet altijd zo dui delijk wie hij daarmee bedoelt. Hij kan daarmee zijn vrouw en zichzelf bedoelen. De men sen tenslotte die de dagelijkse zorg over bel Streekmuseum hebben. Hij kan ook de men sen van de Stichting Collecties Jan Anderson bedoelen. De Vlaardingen Aangemoe digd door het succes van vo rig jaar geeft de KNNV op- nieuw een cursus over de flora en fauna. Vanaf 22 sep tember gaat het lesprogram- ma 'Natuur dichterbij van start. Elke maand zal er één keer een avond (van acht tot tie nen) in de Blokhut in het Heempark van Vlaardingen worden gehouden. De cursus zal dus tot en met april du ren. In die periode staan ook een viertal excursies gepland voor de zaterdag. Het programma omvat onder andere thema's als bloembio- logie; natuur en vogels in de naaste omgeving; amfibien, reptielen en zoogdieren; in secten, het Voornse duinge bied, Wie geïnteresseerd is in de cursus, kan zich opgeven bij Wim de Ruiter (010- 350813b 1 Maassluis Het Maassluisse echtpaar Koek is over een week precies vijftig jaar ge trouwd. Omdat Maarten Koek (75) en Johanna Koek- Wagenaar (69) dan niet thuis 'zijn. hebben zij van het ge- meentebestuur al de nodige geschenken en gelukwensen overhandigd gekregen. De vrouw van burgemeester Van Es nam dit voor haar rekening en zocht het dia mantenechtpaar dinsdag op. Maarten en Johanna Koek (zij zijn één dag na elkaar ja rig) zijn geboren en getogen in Maassluis. Toch woonden zij het grootste deel van hun leven buiten deze Eerste stad aan de Waterweg. In 1940, het eerste oorlogsjaar, verliet de familie Koek hun woon plaats en keerde daar pas twee jaar geleden weer te rug. .Hoek van Holland Op het .politiebureau in Hoek van Holland staan ruim twintig fietsen, waarschijnlijk van diefstal afkomstig of onbe heerd aangetroffen. Van wie de rijwielen zijn is .onbekend. Voordat ze naar 'Rotterdam worden.-afgevoerd om daar gezamelijk te worden verkocht, hebben de eigenaren zaterdag en zondag aan het Hoekse- bureau de kans hun fiets alsnog af te halen. Schiedam De kerk voogdij van de her vormde gemeente in Schiedam-Kethel moet veertig mille bij elkaar zien te krijgen voor de restauratie van de oude dorpskerk. Tweehon derd vierkante meter buitenmuur van de oude kerk is volgens een recent rapport van de Monumentenwacht dringend aan vernieu wing toe. Met een rom melmarkt op het kerk plein hoopt de voogdij zaterdag in ieder geval een deel van dat geld in te zamelen. De kerk is te bezichtigen en bin nen zingt Harpe Da vids. In de kerk zijn koffie met cake en lekkere hapjes te koop. Er draait een rad van avontuur en voor de kinderen zijn er spelen en een grabbelton. De rommelmarkt begint om tien uur en duurt tot vier uur 's middags. Stichting werd door zijn vrien den van de Ronde Tafel opge zet om het museum de nodige juridische en financiële steun te geven. We houden het er maar op dat Anderson 'wij' als een soort bescheidenheids meervoud hanteert. Tenslotte komen bijna alle werkzaamhe den op zijn schouders terecht. Elitair Op 19 november 1976 werd het Streekmuseum geopend. „Het is een museum voor de gewone mensen en over de ge wone mensen. In veel musea zie je alleen dingen die be stemd waren voor de bovenste laag van de bevolking. Mooi hoor, maar vaak er*g elitair. Ik probeer het gewone dagelijkse leven van toen een beetje dichterbij te halen. Jan de Ar beider heeft vaak meer zweet druppels dan voetsporen ach tergelaten en het is soms erg moeilijk om gewone alledaagse dingen terug te vinden." Met andere musea in Nederland werkt Jan Anderson goed men. „Ik beschik niet over een uitgebreid researchapparaat en ik ben soms blij als ik een beetje op hun. ervaring en be kwaamheid kan parasiteren." Voordat er keurige, overzich telijke exposities ir» een mu seum staan gaan er voor de medewerkers veel dingen aan vooraf. Zaken waar het kij kend publiek vaak geen weet van heeft. Voor ieder tentoon gesteld object moet eerst veel onderzoek worden gedaan. Veel vragen aan deskundigen, veel literatuur en interviews. Dan komt de fase van het ver werven van de begeerde objec ten. Waar vind je die, wat moet dat kosten, hoe authen tiek is het? Dan is het zaak de spullen irri een goede conditie te houden. Bij het Streekmuseum bijvoor beeld worden alle houten voorwerpen eerst bij de Roteb uitgegast tegen eventuele houtworm. Dan wordt ieder dingetje nauwkeurig geregis treerd in een groot, dik boek.' Pas daarna worden de spullen, geexposeerd en ook daarvoor is veel vakmanschap nodig. Jan Ander som als je iets doet, moet je het ook goed doen Jammer Voor Jan Anderson is net mu seum eigenlijk een uit de hand gelopen hobby. Andersons voornaamste bezigheid is hets direkteurschap van een grote handelsonderneming. „De weinige vrije tijd die we heb ben (en met dat 'we' doelt hij nu duidelijk op zijn vrouw en zichzelf) gaat in het museum zitten. Dat vinden we wel leuk hoor, maar aan de andere kant is het jammer dat het museum niet vaker geopend kan zijn Het Streekmuseum Jan An derson. is iedere zaterdag geo pend en op de eerste zondagen van de maand van 14.00 tot 16.00 uur. „Niet zo vaak, maai ik zou niet weten hoe ders... i'-ëü1 11 '1 ,.1' A AM IV.11,. Oam....I+ 11 O..1.1 I 1.1 r a J De veelzijdige, sterke en felle Renault 11.Doordacht, getest en erg goed bevonden. Het resultaat van dat succes? De felle, vlotte Diesel (f 22.855,-). De veelbesproken „Electronic" met zfjn informatieve computerstem. De niet alledaagse .Automatic". En de chique GTL. De Renault 11 is er in 8 stoeresuperzuinige versies. .Al vanaf f 17.750,-. Kom langs. Rij proef, ylfilp En praat eens met ons over de bijzonder goede inruilprys voor uw huidige auto. De koffie staat klaar. Net als wijzelf. men ""^«iiinrainaw - I u/.itf nuen vKirbehouden. lüruiilt adu-wi rt etM'iicn IX- Renault-dealer informeert 11 de^e wenst overeen finanetenntr via Renault Credit Nederland en Jeawmr via Renault LeuMnx Nederland.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2