20 ROTTERDAM I I Ben Vossenaar is vice-voorzitter Entreegeld nekt musea h Zwarte Zee maakt toch nog 'n reis SB Drie nieuwe schepen voor Smit-Lloyd Ontploffing in toren Minder strenge milieu-eisen voor Booy Clean Milieugroepen klagen Shell aan Bejaarde loopt tegen tram Loods afgebrand Arbeidsbureau in de slag met Nedlloyd: 'Veel mensen denken dat Hof pleintheater al dicht is' Vrouw beroofd van 13 mille Minder winst HES Beheer Ambtenaren bond en Rotterdam weer rond de tafel t Met slooptanker naar Taiwan fM, Laurensavond gaat tóch door .Rotterdams Nieuwsblad donderdag I september 1983 Ï?Z/RV/RY/RW Rotterdam Rijnmond is te ver gegaan bij het opleggen van milieuvoorschriften, waaraan het cleaningbedrijf Booy Clean moet voldoen. In een voorlopige uitspraak van de Raad van State zijn bijna twintig milieu-eisen in de vergunningen geschrapt. Booy was in het vooijaar in beroep gegaan tegen de te strenge eisen in de verleende vergunningen. Op één punt heeft Rijnmond van de Raad van State gelijk gekregen, Booy Clean mag het ponton Callao in de Geul haven niet gebruiken voor de opslag van giftige stoffen. Het is vooral dit pon ton, dat zou kunnen zijn ge bruikt bij illegale lozingen in de haven. Booy is nu ver plicht de leidingen naar het ponton dicht te lassen. Andere milieu-eisen, zoals een verbod op het opslaan van koolwaterstoffen, waar in halogenen, zoals fluor, chloor, broom en jodium voorkomen, haalden het voor de Raad van State niet. Rotterdam - Zeven. Rotter damse milieugroepen slepen Shell Chemie voor het Inter nationaal Watertribonaal, dat begin oktober in de Maasstad wordt gehouden. De aanklacht wordt maandag overhandigd aan wethouder drs.J.Laan en Rijnmond-gecommitteerde mevrouw L.van Rijn-Velle- koop. De organisaties (onder meer het NIVON en de afdeling Rotterdam van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging) eisen de algehele stopzetting van de lozingen door Shell van drins, een ver zamelnaam van een groep 1 andbou wbestrijdi ngsmidd e- len. Verolme Botlek akkoord met Economische Zaken Rotterdam De scheepswerf Verolme-Botlek is rond met hot ministerie van economi sche zaken, de Nationale In vesteringsbank. curatoren van RSV en crediteuren. Verwacht wordt dat het bedrijf eind deze week uit de surcéance van be taling komt, aid us een woord voerder van de ondernemings raad. De aandelen gaan over van Rijn-Schelde-Verolme naar een trustkantoor. Van de over heid krijgt de werf een lening van 22 miljoen gulden. De ver zelfstandiging van de Rozen- burgse werf heeft langer ge duurd dan aanvankelijk werd verwacht. Oorzaak waren voornamelijk technische pro blemen bij de afwikkeling van de surcéance. Rotterdam De 77-jarige vrouw I.Biermans uit Rotter dam liep gisteren ernstig hoofdletsel op, toen zij bij het oversteken van de Kleiweg te gen een passerende tram op- j liep Rotterdam Rotter dams brandweercom mandant Ben Vossenaar is gisteren in Amerika verkozen tot tweede vi- ce-voorzitter van de in ternationale associatie van brandweercomman danten. Daarmee wordt hij automatisch over twee jaar voorzitter van deze internationale ver eniging. De benoeming van Vosse naar mag opmerkelijk worden genoemd: het is voor het eerst in het IlO-ja- rige bestaan van de organi satie dat een Europeaan deze functie krijgt. Tot nog toe was de internationale organisatie vooral op Ame rika en Canada gericht. Zo vermeldde de lijst van sprekers op het jaarlijkse congres zelden namen van buitenlanders en was een van de belangrijkste items de houding van de Ameri kaanse binnenlandse poli tiek ten opzichte van de brandbestrijding. Vossenaar is in zijn zeer Amerikaans opgezette ver kiezingscampagne {kosten: 38.000 gulden) van leer ge trokken tegen de nationa listische gedachte binnen de vereniging. Zijn belang rijkste leus was dan ook: Stem internationaal, stem Ben! De Rotterdamse brand weercommandant is in zijn Amerikaanse campagne gesteund door het Neder landse bedrijfsleven, dat mogelijkheden zag om via de grote brand weer ten toonstelling die aan het congres verbonden is, de omzet te vergroten. Het werk voor de interna tionale brandweerorganisa tie gaat Vossenaar niet al te veel tijd kosten: slechts enkele weken per jaar 2al de nieuwe vice-president met werk voor de vereni ging bezig zijn. Een opslagloods aan de 's-Gravenweg is afgelopen nacht afgebrand. De oorzaak is onbekend. Tijdens de brand deed zich een ontploffing door, die werd veroorzaakt door een in de loods staande olietank. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. 'Nu dienstjaren criterium voor ontslagen Botterdam Het Gewestelijk Arbeidsbureau beeft de ontslagaanvraag van 222 buitenlandse zeelieden bij de. Nedlloyd aangehouden. Vandaag zal het arbeidsbureau met de rederij overleg ple gen over een andere ontslagaanvraag. i De drie nieuwe sleepboot/bevoorradingsschepen van Smit-Lloyd aan de Parkkade Rotterdam Het bezoek aan de Rotterdamse musea is sterk teruggelopen als ge volg van de instelling van entreeprijzen per J januari van dit jaar. Er komt gemid deld een derde minder dan vorig jaarr toen de musea nog gratis toegankelijk wa ren. Volgens Taco Swart van de Dienst Gemeentelijke Musea js deze daling met groter, maar ook niet kleiner dan verwacht. Dat ze een gevolg is van het niet meer gratis toegankelijk zijn wordt vol gens hem aangetoond door de Atlas van Stolk :n Delfs- haven, waar nog steeds geen entreegeld wordt geheven en waar het bezoek niet of nauwelijks is afgenomen Bij het Hofplein theater is sprake van een daiing van het aantal verkochte sei zoen-abonnementen. Dit wordt geweten aan het ge meenteraadsbesluit om het theater met ingang van het seizoen 1985."86 te sluiten „Veel mensen denken dat het nu al dicht is. en komen dus niet meer", aldus een woordvoerder van de Dienst Gemeentelijke Kunstgebou wen „Maar er wordt nog twee seizoenen gewoon doorgespeeld." Bij de Schouwburg en het Luxor-theater is geen sprake van een dergelijke daling. Het Theater Zuidplein ver koopt zelfs aanzienlijk meer abonnementen dan iti voor gaande seizoenen. Ook bij De Doelen is men met onte vreden over de voorver koop. De stijging van hei aantal abonnementen daat wordt echter verklaard dooi het feu, dat er het komem seizoen meer series wordei aangeboden dan voorheen Rotterdam Een onbekend gebleven man heeft gisteren in de Taandersiraat een vrouw van haar portemon nee met daarin dertiendui zend gulden beroofd. Op het moment dat de vrouw de portemonnee pakte om daar uit wat wisselgeld te pakken, griste de dader de portemon nee weg en vluchtte. Rotterdam Vanmorgen in alle vroegte heeft zich een flinke explosie voorgedaan in de zogenaamde 26 meter hoge verpoederingstoren van de firma Nestlé •aan de Piekstraat, nabij de Persoonshaven. De oorzaak zou het vrijkomen van bepaalde stoffen zijn, die een chemische verbinding vormden. Er waren geen gewonden. Er ontstond een klein brandje, dat snel door de brandweer was geblust. De arbeidsinspec tie stelt een onderzoek in. Rotterdam HES Beheer, waartoe onder meer de Graan Elevator Maat schappij (GEM) behoort, heeft in het eerste half jaar minder winst gemaakt dan in dezelfde periode van vo rig jaar: 1,1 mil joen tegen 3,9 miljoen gulden. Deze daling is een gevolg van de lagere be- drijfsuitkomsten van de GEM. HES Beheer ver wacht dal de winst over het hele jaar achter blijft bij die van het afgelopen jaar (9,9 miljoen). De GEM heeft in de eerste zes maanden zeven proceni meer graan en deriva ten overgeslagen dan in hetzelfde, toen door een drie weken ge duurd hebbende havenstaking ge troffen ujdvak van '32 Rotterdam De vloot van Smit- Lloyd is op één dag aangevuld met drie nieuwe schepen voor offshore- werk. Het drietal door drie ver schillende Nederlandse werven ge bouwdwerd gisteren aan de Parkkade in bedrijf gesteld. Twee van de drie schepen werden boven dien gedoopt; met de derde was dat reeds bij de stapelloop gebeurd, Dc kleinste van de drie is de ruim 57 meter lange Smit-Lloyd 31, ge bouwd door de Werf Niestem San- der in Delfzijl. Het is het zevende schip uit een serie van negen stuks, die alle bestemd zijn ter vervan ging van oudere tonnage en van schepen die aan buitenlandse sa menwerkingsverbanden zijn over gedragen. De Smit-Lloyd 121 en Smit-Lloyd 122 respektievelijk gebouwd door De Waal in Zaltbommel en De Mer- wede in Hardinxveld-Giessen- dam— behoren tot een serie van vier, ruim 63 meter lange sleep boot/bevoorradingsschepen. De Smit-Lloyd 120 is al enige tijd in de vaart. Die vier schepen zijn eigen dom van een samenwerkingsver band dat Smit-Lloyd is aangegaan met Ranger Oil in Calgary (Cana da) en met de minderheidspartner Algemene Bank Nederland. Het nieuwe tweetal zal voor Ran ger Oil diensten gaan verlenen aan het momenteel nog in Zuid-Korea in aanbouw zijnde booreiland Sed- co 714. Een zeesleepboot van Smit Internationale zal de Sedco 714 in november over een afstand van 15.000 mijl van het Verre Oosten naar de Noordze slepen. Smit-Lloyd hééft in Nederland op dit moment nog drie schepen in be stelling. De Smit-Lloyd 32 en de Smit-Lloyd 123 zullen dit jaar nog in de vaart komen; de Smit-Lloyd 33 volgt begin '84. Dit is het gevolg van de uit spraak van rechtbankpresi dent mr.M. Wijnholt, die dins dag bepaalde dat de overheid onrechtmatig handelt met het nieuwe wetsontwerp voor de zeevaart. Het wetsontwerp stelt dat na 1987 de scheepsbemanning en kel uit Nederlanders mag be staan, dit in verband met de veiligheid. Volgens een van de vijf advocaten die namens tachtig buitenlandse zeelieden het kort geding tegen de over heid hadden aangespannen, maakt de overheid oneigenlijk gebruik van de wet. „De wet is ervoor om scheeps rampen te voorkomen", zegt advocaat mr.A. Beker. „De overheid gebruikt het echter als werkgelegenheidsbeleid voor de scheepvaart en dat heeft de rechtbankpresident er gelukkig uit gehaaid." Bij de Rotterdamse rederij Nedlloyd moeten als gevolg van inkrimping van de vloot 222 mensen weg, „Dat er een overcompleet is, is duidelijk", aldus advocaat Beker, „maar er is sprake van discriminatie als ontslagen op grond van na tionaliteit worden verricht. De Nedlloyd zal nu op grond van anciënniteit (rangorde naar diensttijd) een nieuwe ontslag aanvraag moeten indienen." Korter varen Beker verwacht dat er bij de nieuwe ontslagaanvraag rela tief veel Nederlanders zullen zijn. „In de scheepvaart willen Nederlanders over het alge meen korter varen, hiervan zijn veel mensen nog niet zo lang in dienst. Trouwens, veel officieren zeggen openlijk dat ze liever met buitenlanders varen dan met Nederlanders. Het is jarenlang goed gegaan. Sommige buitenlanders wer ken al achttien jaar bii de Ned lloyd." Beker verwacht overigens wel dat de overheid in hoger be roep zal gaan tegen de uit spraak van de rechtbankpresi dent. Het rijk is jarenlang in de slag geweest met de Neder landse zeeiiedenbond FWZ over de nieuwe wetgeving. Het nieuwe vergunningenbe leid bepaalt dat er na 1987 bui tenlanders meer deel mogen uitmaken van de bemanning. Ook voor de inkrimping van de vlootbemanning moet spe ciaal een vergunning worden aangevraagd. Zo zijn er op vee! nieuwe sche pen maar acht gezellen aanwe zig in plaats van elf, zoals de wet voorschrijft. Deze gezellen moeten al het werk kunnen doen en krijgen een bijscho lingscursus. Deze cursus werd echter alleen in het Neder lands gegeven. Dit argument gebruikte ook de zeeiiedenbond FWZ om bui tenlanders te weren. De zeeiie denbond, dte teleurgesteld is over de uitspraak van het, kort geding, gaat ervan uit dat de veiligheid gewaarborgd is wanneer alleen Nederlanders deel uitmaken van de beman ning. J. Gerritse van de FWZ verwacht dat de Scheepvaar tinspectie, uitvoerend orgaan van de overheid, in hoger be roep zal gaan. Volgens'advocaat Beker'is de houding van de zeeiiedenbond wel begrijpelijk. „De werkge legenheid in de scheepvaart is de laatste tien jaar gehalveerd. De bond heeft ook het aantal leden drastisch zien dalen. Ne gentig procent van de leden zijn Nederlander en het is wel begrijpelijk dat zij zich daarop richten. Maar voortzetting van het ingeslagen beleid heeft weinig kans. De inkrimping moet eerlijker geschieden en dat heeft de rechtbdnk inge zien." Nedlloyd-directeur Van Ma nen was gisteren voor com mentaar niet bereikbaar. Vol gens directeur P.Suijeker van het Gewestelijk Arbeidsbureau zal de directie van Nedlloyd samen met het arbeidsbureau bekijken op welke andere ma nier de ontslagaanvraag kan worden ingevuld. Rotterdam Het overleg tussen de gemeente Rotter dam en de ambtenarenbond AbvaKabo wordt niet opge schort. Dit heeft de bond na het georganiseerd overleg met wethouder Ries Jansen besloten. Hoewel de Abva Kabo vindt dat B en W ma gere antwoorden hebben ge geven op vragen van de bortd over de voorgenomen bezuinigingen in Rotterdam, zegt de AbaKabo toch in overleg te willen blijven. Volgens de vakbond hebben de nieuwe maatregelen van minister Rietkerk van bin nenlandse zaken een nieuw licht geworpen op de bezui nigingsplannen van Rotter dam. De bonden vindt het noodzakelijk om met Rotter dam in gesprek blijven om de gevolgen van die maatre gelen te leren kennen. Wethouder Ries Jansen gaf gisteren aan dat de situatie in Rotterdam na de nieuwe ka binetsplannen er beslist niet rooskleuriger op is gewor den. Wel toonde de Rotter damse wethouder zoch be reid om alternatieve bezuini gingsplannen van de ambte narenbond voor verdere be studering mee te nemen. Het verzoek van de vakbond om een circulaire over een verkorte werkweek voor jongeren en deeltijdbanen in te trekken wilde de wethou der gisteren niet honoreren. De AbvaKabo vindt dat zij onvoldoende bij de nieuwe plannen is betrokken ge weest. Wethouder Jansen zei dat hij de bonden wel bij de verdere uitvoering van de maatregel wil horen. 1 Uns an :hij jns wr uisj eles ew£ aisr. eilir ii sns s m ffltili tiljO£ jliv iga .1 w ik n Ëkijk as z chte Jac fiijnl D lac DgUl ex] Rotterdam De enkele weken geleden uit de vaart genomen zeesleepboot Zwarte Zee gaat toch nog een reis maken. De 9.000 pk sterke sleper die de afgelo pen weken in Curasao heeft gelegengaat de 25 jaar oude en ruim 4.950 bruto ton metende Griekse tanker Adamantios van Aruba naar Kaohsiung in Taiwan ver slepen, waar dit schip wordt gesloopt. Overigens heeft de Zwarte Zee deze week ook nog een ber ging voltooid, waarvoor eerst een bemanning vanuit Neder land moest warden overgevlo gen. Vanaf een zandbank voor de kust van Nicaragua heeft de Zwarte Zee de met fosfaat geladen Mexicaanse bulkcar rier Texistepec vlot getrokken. De onder commando van kapi tein Kees Vel staande Zwarte Zee ligt momenteel met dit schip in open zee, in afwach ting van het resultaat van een duikeronderzoek. Na afleve ring van de Texistepec in een haven in de buurt, gaat de Zwarte Zee direct naar Aruba, om de Adamantios aan de tros te nemen. De 14.000 mijl lange non-stop reis naar Taiwan, die via Kaap de Goede Hoop zal lopen, gaat minimaal tachtig dagen duren. lui 1 nic bes h] zij aar MS h w all' :.E groo du f a da; edelv Liek- het| die k de Sfieu-w gHet zt. friger amen' 5 wrdv vaart- en bergingsmarkt. De door dit besluit tot tien zeesle pers teruggebrachte vloot van Smit-Internationale krijgt vol gend jaar aanvulling als de Smit Singapore in de vaart komt: een schip van 22.000 pk, behorend tot de klasse van de Smit Rotterdam en de Smit New York. De rederij Smit Internationale heeft nog niet besloten wat er met de twintig jaar oude Zwarte Zee gaat gebeuren als de tanker Jn Taiwan is afgele verd. Het kan sloop worden of verkoop. Hetzelfde geldt voor het zusterschip Witte Zee, dat stilgelegd is in de haven van Colombo op Sri Lanka. Beide zeesleepboten zijn uit de vaart genomen vanwege de slechte situatie op de sleep- Rotterdam -- Er is tóch een mogelijkheid gevon den om de zang- en or gelavond in de Laurens- kerk vanavond te laten doorgaan: de Veenen- daalse koren hebben de middelen bijeengebracht om zelf de kerk te beta len en het programma is grotendeels ongewijzigd gebleven. Het conflict om afreke ningen van vorige orgel avonden in de Laurens- kerk zou nief om één avond in mei, maar om vijf avonden gaan, waar voor nog geen geld zou zijn afgedragen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4