'Gemeente moet meebetalen aan parkeergarages' SSSW: uitgifte verloopt stroef Plan Sehiedamseweg niet teruggedraaid Fakkeltocht tegen politieke moorden VIAARDINGS DASBLAD SC1IDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Ozobleu trekt dinsdag bij Coco in Ministerie blokkeert subsidie opbouwwerker Verdwaalde vreemdeling Oktober of november in raad .1 Eerste in vijf jaar 'Aantal parkeerplaatsen riant' 'Gezond en wel': aandacht voor de gezond heid Onbekende slaat op tweetal in ifïiacf ydirvC aten^ Beu-'* - M. agie- lanS- iork- ems der .veld mz.; M. VRIJDAG 2 SEPTEMBER Ï983 Vlaardingen Een vermoeide Westduitser uit Reutin- gen meldde zich gisteravond Iaat bij de Vlaardingse poli tie, Het reisgezelschap waarvan hij deel uitmaakte bleek een dag eerder te zijn vertrokken dan hij had gedacht en zo bleef hij moederziel alleen in Hoek van Holland ach ter. Toen de man zijn vergissing ontdekte begaf hij zich per fiets naar het Westduitse consulaat tn Rotterdam. Verder dan Vlaardingen kwam de eenzame fietser ech ter niet. Hij zocht hel politiebureau op en vond daar, toen de nacht al bijna was gevallen, een plaatsje om te slapen. Vandaag heeft hij zijn fietstocht naar het consu laat in Rotterdam voortgezet. Schiedam/Vlaardïngen 'Wie ver moordde Fernando Coral'. Dat stond op een van de borden, die de deelnemers aan de protesttocht tegen politieke moorden van Schiedam naar Vlaardin gen meedroegen. De enkele tientallen deelnemers aan de door Amnesty International georgani seerde demonstratie droegen nog meer namen van mensen mee, die volgens de organisatie, die opkomt voor de men- «pnrechten, om politieke redenen door hun regeringen zijn vermoord. De tocht voerde van de Schiedamse binnenstad via het oorlogsmonument aan de Gerrit Verboonstraat, waar een minuut stilte in acht werd genomen ter nagedachtenis aan vermoorde polftieke gevangenen, naar Vlaardingen. Tijdens de tocht werd een fakkel meegedragen, die een lopend vuurtje moet symbolise ren, waarmee het protest door de regio gaat. Wot perste stuk door de Schiedamse bin nenstad droeg loco-burgemeester Rei- nier Scheeres het vuur om het later over te geven aan een estafetteloper voor het traject naar het oorlogsmonu ment op het Verploegh Chasséplein in Vlaardingen, waar eveneens een mi nuut stilte in acht werd genomen en bloemen werden gelegd. Vanavond wordt de fakkel van Vlaar dingen naar Maassluis gebracht en mor gen naar Spijkemsse, waar Amnest> een landelijke manifestatie tegen poli tieke moorden houdt. Eigen ruimte voor jongerencentrum bij concurrent9 Maassluis Ozobleu trekt dinsdag in bij het open jonge rencentrum Coco de Vliegende Knorrepot aan de Lange Boonestraat. Dat is het resul taat van een reeks gesprekken die deze week heeft plaatsge had. Ozobleu vroeg in eerste instantie een eigen ruimte met een tap in Coco. Dat was voor Coco onaanvaardbaar. Nu is men overeengekomen dat Ozobleu wel een 'eigen' ruimte krijgt voor de video apparatuur, maar geen eigen tap. De bardiensten worden in de toekomst gezamenlijk uit gevoerd. Bij Coco is volgens Jan Deursen van de afdeling Welzijn van de gemeente Maassluis voldoende ruimte voor Ozobleu. De stuurgroep van het open jongerencentrum Coco en de Vliegende Knorrepot heeft be gin deze week uit protest te gen de gang van zaken een vergadering met Qzdbleu en de gemeente veriaten, toen uil notulen van een vergadering tussen Ozobleu en de gemeen te bleek dat dit was toegezegd. Bovendien zou de afdeling welzijn Ozobleu toestemming I hebben gegeven met ingang van afgelopen maandag te be ginnen met de verhuizing naar Coco, zonder dat de leiding van het open jongerencentrum hierover was ingelicht. Ook dat zette kwaad bloed. Woens dagavond overlegde de ge meente met de vertegenwoor digers van Coco waarin de be zwaren tegen de komst van Ozobleu werden doorgenomen ;;0ok is een compromisvoorstel •gedaan, dat nu nog wordt be sproken. •„De mensen van Ozobleu zijn hier welkom als bezoekers en niet als aparte groep", reageer! .Hans Rijken, de beroepskracht van Coco. „Wij zijn met deze gang van zaken helemaal niet •blij. Het is een slechte zaak dat die samenvoeging op zo'n korte termijn wordt gereali seerd. Als Ozobleu die eigen ruimte krijgt in de door hen voorgestelde vorm moeten hier twee centra onder een dak worden geexploiteerd. Hel uiteindelijke doel van de sa menvoeging van Ozobleu en Coco is integratie. Ozobleu wilde daarmee wachten tot we in een nieuw gebouw zitten maar als het moet dan net 20 lief nu." Mei 1982: wethouder Goudriaan meldt dat het nog een kwestie van con tracten tekenen is. Mevrouw Speelman krijgt de sleutel van de nieuwe woning. Schiedam Eerst wilde het echtpaar Speelman, overigens buiten hun schuld om, niet komen opdagen. Toen bleek de sleutel wel te passen, maar wilde de deur van de woning weer niet open. Het overhandigen er» bekijken van de eerste nieuwbouwwoningen in de Mariastraat in Schiedam had meer voeten in de aarde dan was voorzien, maar rond tien voor twaalf ontving het bejaarde echtpaar de sleutels dan toch uit handen van projectleider Han de Kluyver, Nu woont het echtpaar nog in de Brugmanstraat. Mevrouw Speelman heeft jaren geleden ook in de Mariastraat gewoond. Gistermorgen werden, negen maanden nadat de eerste paai was geslagen, de eerste twee portieken met woningen door de MUWI opgeleverd. Elke week wordt nu een portiek met zes woningen opgeleverd. Het uitgeven van de woningen verloopt een beetje stroef. Nog niet aile woningen van de eer ste twee portieken hebben al nieuwe bewoners. Volgens de woordvoerder van de SSSW zijn hiervoor twee redenen. „Het aanbod is op dit moment groot", meende hij. Bovendien hebben de mensen weinig geld. Hij zei er vertrouwen in te hebben, dat de woningen binnen niet al te lange tijd al lemaal bewoond 2ijn. De Rotterdamse aannemer bouwt in totaal 85 woningwet woningen en 61 overdekte parkeerplaatsen. De gemiddel de huur van het project be draagt 408 gulden. Een 2-ka- merwoning gaat, afhankelijk van de ligging, tussen 310 en 373 gulden kosten. De prijs voor 3-kamer woningen loopt uiteen van 386 tot 405 gulden. Vierkamerwoningen varieren in prijs van 429 tot 510 gulden per maand. Er is in het hele project één woning met vijf kamers opgenomen, Deze wo ning is bestemd voor invaliden en kost 539 gulden per maand. Voor het gebruik van de par keergarage wordt 34,50 gulden in rekening gebracht. In december worden de laatste huizen van de eerste fase afge leverd. De volgende fasen zijn nog in voorbereidingen. Er is inmiddels een begin gemaakt met het slopen van de wonin gen. De bewoners hebben via een aantal inspraakavonden hun wensen kenbaar kunnen maken. Daarmee is door archi tect Piet Bennehey zoveel mo gelijk rekening gehouden. Desondanks was er toch nog wel wat kritiek op de huizen. Zo vindt een aantal bewoners het vreemd dat bepaalde wo ningen als 'bejaard en woning' waren geclassificeerd, terwijl een trap van acht treden moet worden beklommen voordat de woning is bereikt. Volgens een woordvoerder van de SSSW is dat niet zo verwon derlijk, omdat het ministerie bepaalt wat een bejaardenwo ning is. „Volgens de wet mag een bejaardenwoning nog op de eerste verdieping van een flat gesitueerd zijn", reageerde hij. „'De eisen hebben veel meer betrekking op bouwkun dig gebied." Vlaardingen Het is waarschijnlijk dat de gemeente moet meebetalen om de parkeergarages in het centrum van Vlaardingen gerealiseerd te krijgen. Dat wordt verondersteld op het stadhuis, ook al omdat de plannen aanmerkelijk duurder worden dan waar oorspronkelijk vanuit was gegaan. Tot nu toe heeft verantwoordelijk wethouder Goudriaan altijd gesteld, dat de gemeente niets hoefde te investeren: het risico zou geheel voor beleggers zijn. Parkeergarages in Vlaardin gen: het was slechts een kwes tie van contracten tekenen, zo verzekerde de verkeerswet houder eind mei 1982 nog ten stelligste. Nu, bijna anderhalf jaar verder, blijken de plannen voor drie garages in het cen trum nog maar weinig verder ontwikkeld. Toch zegt hoofd van het bureau openbare wer ken en ruimtelijke ordening H. de Kort: „De plannen zijn zeker niet vervallen. We zijn er druk mee bezig." Hij ver wacht dat de plannen voor de eerste garage in oktober of no vember door de gemeenteraad kunnen worden besproken. Wethouder Goudriaan ont vouwde vorig jaar de opzet voor drie garages: aan de Af rol, bij het stadhuis en bij de Joubertstraat. De eerste twee locaties zouden goed moeten zijn voor gezamenlijk 650 au to's en bijna tien miljoen gul den kosten. Vlaardingen, be weerde Goudriaan toen nog, zou geen eent hoeven te beta len. Het risico kwam voor re kening van de belegger. Over de belegger werd eertijds al geheimzinnig gedaan en De Kort voelt er ook nu niets voor diens naam te onthullen. Aarzelend geeft hij wel toe, dat de garages ondertussen wel meer moeten gaan kosten en dat hij niet zeker weet of het de gemeente niets zou kos ten. „Je moet er altijd de infla tie op los laten", meent hij. De gemeenteambtenaar ty peert de maquette en het voor stel van vorig jaar trouwens als 'schetsen uit de losse pols', die momenteel verder worden uitgewerkt. Hij zegt dat er nogal wat moeilijkheden zijn op te lossen, omdat er verschil lende belangen bij betrokken zijn. In de tussentijd heeft de gemeente, aldus De Kort, tal van gesprekken gevoerd met aannemers, architecten, stede- bouwkundigen en midden- standsciubs „We zien het nog steeds zit ten". merkt De Kort op als hij wordt geconfronteerd met de al oude VVD-uitspraak dat de plannen geen levensvatbaar heid zouden hebben. „De bouw van do parkeergarages zou in 1984 kunnen beginnen, maar dat is van veel factoren afhankelijk. Zo oktober, no vember denkt tk, kunnen de plannen aan de gemeenteraad worden aangeboden Schiedam Vertegenwoordigers van de gemeente Schiedam en de Stichting Buitenlandse Werknemers Rijnmond (SBWR) gaan volgende week donderdag met vertegenwoordigers van het mi nisterie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) om de tafel zitten, omdat het ministerie een subsidie van 120.000 gul den niet wil uitbetalen. Van dit geld zou opbouwwerk voor bui tenlandse werknemers in Schiedam worden betaald. Hiervoor zou een opbouwwerker worden aangesteld Vlaardingen „Een zwaar v middel" noemde PvdA'er Gerard Boender gister avond het bijeenroepen van de verkeerscommissie voor een spoedvergadering over de Sehiedamseweg. „Een gele kaart aan het college." Boender vond die gele kaart ten onrechte. De twee raadsleden die om de extra vergadering hadden ge vraagd. Don Rodrïgues en Floor Quast, vonden dat ui teraard niet. Voor Wethou der Bas Goudriaan was het de eerste extra vergadering in negen jaar. De laatste ex tra commissievergadering in Vlaardingen was vijf jaar geleden. Voor een vergadering die maar één punt op de agenda had de reconstructie van de Sehiedamseweg duur de de vergadering ook uit zonderlijk lang: meer dan twee uur. 310*1 Ui m De PTT was ook present met een stand met aangepaste telefoons. Vlaardingen PvdA'er Wim Kwakkelstein had de nicest laconieke oplossing voor bewoners van de Sehiedamseweg, die na aanleg van fietspaden hun auto niet meer voor hun huis kwijt kunnen: „Ga Maar een stukje lopen. Dat is gezond." De commissie yerkeer en vervoer van Vlaardingen, die gister avond in extra vergadering bijeenkwam, was niet ontevreden met de reconstructie van de Sehiedamse weg. De procedure had wel wat zorgvuldiger ge kund, meenden de raadsleden. De extra vergadering werd bijeengeroepen op ver zoek van de raadsleden Don Rodrigues (D'66) en Hoor Quast (VVD). Zij hadden zo hun twijfels over de aanleg van fietspaden aan de Sehiedamseweg, die Jn de vakantie is begonnen. Daarbij gaat een aantal Parkeerplaatsen verloren. „Hier zijn belangen van bewoners in het geding", vond Quast, „Maar er is geen gelegenheid gegeven tot inspraak." Slordig JJpemde hij dat. De raadsleden waren aHeen schriftelijk geraad pleegd. Wie niet reageerde werd geacht voor het voorstel te zijn. Behalve de PvdA'e.r Gerard Boender ^ageerde niemand. „Ik had, toen.ik de stukken las, ye<indruk dat het om onderhoud ging", zei een onte vreden Rodrigues na afloop van de vergadering. „Anders had ik zeker bezwaar gemaakt tegen het plan." De gemeente had de bewoners de gelegenheid moe ten geven om in te spreken, vonden D 66 en VVD. De reconstructie van de Sehiedamseweg, zo rede neerden zij, valt onder de uitwerking van het ver keerscirculatieplan. In dat geval moet de algemene inspraakverordening gevolgd worden, vonden de li berale partijen, Het gesprek van gisteravond was echter mosterd na de maaltijd. De bewoners maakten hun bezwaren kenbaar, maar de werkzaamheden zijn al in gang gezet. Goudriaan: „We kunnen dit plan niet meer terugdraaien." Eleganter Ook Goudriaan vond dat de procedure wat eleganter had gekund. De bewoners werden in de vakantiepe riode plotseling overvallen met de reconstructieplan nen. De wethouder deelde de bezwaren van de be woners niet, dat er na de wijziging te weinig par keerplaatsen overblijven. „Het aantal parkeerplaat sen blijft hoog. Iedereen juicht het plan toe", aldus Goudriaan. Over het plan waren de bewoners inderdaad wel te spreken, omdat de verkeersveiligheid erdoor wordt vergroot. Het was echter, zo zei bewoner ir. H.W.M. Croese, niet nodig geweest om het aantal parkeer plaatsen te verkleinen. Croese heeft bij de Raad van State een verzoek tot schorsing van de werkzaamhe den ingediend. Croese en een aantal andere bewoners hadden liever gezien, dat de gemeente voor aanleg van de fietsstro ken het vijf meter brede trottoir iets smaller had ge maakt. Het aantal parkeerplaatsen was daarmee ge handhaafd gebleven. Te duur, was echter het oordeel van het gemeentebestuur. „Als de gemeente de bewoners inspraak had gegeven was er een compromis op tafel gekomen", beweerde Rodrigues met stelligheid. „Dat hebben de Oewoners vanavond duidelijk laten blijken." Hij wilde dat de gemeente alsnog een gesprek met de bewoners zou arrangeren. Goudriaan voelde echter niets voor zo'n gesprek. Wel zegde hij toe, dat er gekeken wordt naar de mo gelijkheid om extra parkeerplaatsen aan te leggen, als dat nodig mocht blijken, Hij was het met de com missie eens, dat de procedure iets zorgvuldiger had gekund. „Dat hebben we dam voor de volgende keer geleerd." t Tientaf/en instanties <>P gezon dh eids- markt Schiedam Onder het motto 'gezond en wel' is giste ren in het dienstencentrum 'De 4 molens' aan de Nieu we Damlaan een gezondheidsmarkt gehouden, waarop achtentwintig organisaties waren vertegenwoordigd. Al die organisaties hadden direct of indirect iets te maken met de ouder wordende mens. Dat moest, want de ge zondheidsmarkt was de inleidende acitiviteit van het project 'Gezond en Wel 55+' van de Stichting Raad voor het bejaarden werk Schiedam. Via nog zeven mtormatie- bijeenkomsien moet speciale aandacht worden besteed aan die gezondheid. De gezond heidsmarkt werd gistermorgen geopend door de Schiedamse wethouder voor volksgezond heid Luub Hafkamp. Hij wan delde als een van de eersten over de markt. Er waren niet alleen instanties die recht streeks te maken hadden met de gezondheid (ziekenfonds. Kruiswerk, PBVS en Hart stichting), maar ook De Kleine Aarde (onbespoten voedsel), de PTT (aangepaste telefoontoe stellen) en een firma, die ge hoorapparaten verkoopt. Met folders en verschillende audio visuele hulpmiddelen werd verduidelijkt wat de organisa ties deden. Van de tweeënder tig uitgenodigde instanties lie ten er drie op het op het laat ste moment afweten. Hoewel de belangstelling aan het eind van de ochtend met overweldigend was waren de organisatoren niet ontevreden over de opkomst. De eerstvol gende bijeenkomst van het project gaat over medicijnen en het gebruik ervan. Deze wordt op dinsdag 13 september gehouden in 'De 4 Molens' en begint om twee uur 's middags. Het ministerie is van mening, dat het geld niet meer kan worden gegeven, omdat er te lang over de voorbereidingen is gedaan. De subsidiobeschik- king van WVC is op 31 decem ber 1981 afgekompn De gemeente Schiedam vindt echter dat er bij het ministerie fouten zijn gemaakt. Volgens Kees de Lijster, adjunet-diree- leur van de SWBR en Ben Hakkebroek van de afdeling CSJ, hebben de gemeente en de SBWR juist alles in overleg met het ministerie gedaan Van alle stukken zijn steeds copieen naar WVC verstuurd en heeft de gemeente briefjes van het ministerie ontvangen waarin de ontvangst van de stukken is bevestigd. „Daarom denk ik dat er bij WVC fouten zijn gemaakt". Het bericht dat het ministerie het geld met meer beschikbaar wilde stellen, kwam op dezelf de dag dat het arbeidscontract zou worden getekend met de opbouwwerker. Volgens het ministerie van WVC is er ech ter nog een mogelijkheid, dat het geld alsnog wordt gegeven, als binnenkort iemand kan worden aangesteld'. Schiedam Twee mannen hebben zich na een vechtpartij met een onbekende man in het Schielandztekenhuis moe ten laten behandelen. Een 23-jange inwoner van Oud-Beijerland reed vannacht om kwart over een op de Koe markt en kwam in problemen, toen een onbekende automobi list langzaam voor hem bleef rijden. Op de Rotlerdamsedijk werd htj tot stoppen gedwon gen. Toen hij uitstapte bleek, dat het de boze vriend was van een vrouw, waarover hij eerder die avond een opmer king had gemaakt. Een vriend van de Oud-Beijerlander, die dit zag gebeuren, kwam bij het duo staan en kreeg direct een klap van de hevig ontstemde* chauffeur. Vervolgens werd de voorruit ingeslagen van de auto van de Oudbeijerlander en werd een sierstrip van de auto gerukt. Brug over Vaart even dicht Vlaardingen De voetgan gers- en fietsbrug over de Vlaardïnger Vaart, die Holy verbindt met de Broekpolder, zal volgende week woensdag en donderdag worden afgeslo ten. De brug kan gedurende de beide dagen niet gebruikt wor den, vanwege werkzaamheden aan het wegdek. Bij slecht weer is het mogelijk, dat de werkzaamheden wat zullen uitlopen of zelfs naar een an der tijdstip moeten worden j verschoven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1