iillOÏTERDAM 131 t voor mevrouw Hulsman ieuwe krankzinnigenwet brengt psychiater in het nauw De Tienvoet open De weg terug naar Katendrecht. Cohen Stuart: Wet lijkt meer op strafwetboek9 In mei wegrestaurant bij Ambacht pOp 85ste verjaardag V erzetskruis Brood tentoonstelling in Boymans Rotterdams Nieuwsbiad zaterdag 3 september 1933 los Botterdam Op haar 85-ste ver jaardag heeft mevrouw Adèle lm Hulsman-Kessels gisteren "het verzetsherinneringskruis ge kregen. Omdat de gezondheid van '.mevrouw Hulsman niet toeliet, 'dat zij bij een officiële gelegenheid 'het kruis opgespeld - -eeg, was loco-burgemeester W. van der ;ffave gistermiddag naar haar wo- tping aan de 's-Gravendtjkwal ge- Jeaan. Dit gebaar werd door de -oud-verzetstrijdster, die danig in 'dè bloemetjes was gezet —er was ook een boeket v m de gemeente— ibijzonder op prijs gesteld. 4Wethouder Van der Have ver- klaarde, dat zij de onderscheiding tten volle heeft verdiend. Immers, mevrouw Hulsman heeft op veler lei gebied haar bijdrage geleverd aan het_ verzet tegen de vijand. Zo heeft zij zich bijzonder verdienste lijk gemaakt voor hulp aan de vrouwen, wier echtgenoot bij de koopvaardij voor de geallieerden voer. Zij zorgde voor geld uit de zogenaamde 'zeemanspot'. Ook voorzag zij de vrouwen van le vensmiddelen. Dit alles was echter nog maar een onderdeel van haar illegale werk. Mevrouw Hulsman heeft voorts heel wat gedaan voor de Raad van Verzet. De brigade Rotterdam van de RVV vond bij het echtpaar (aan de heer Hulsman was het kruis al eerder toegekend) altijd een goede vergaderplaats. Zij had in haar woning, toen al aan de 's-Graven- dijkwal, een zender, waarmee op steeds weer andere plaatsen be richten aan de geallieerden wer den doorgegeven. Met het trans port belastte 2ich vooral haar dochter, die ook reeds eerder hel verzetsherinneringskruis mocht ontvangen. Overigens is mevrouw Hulsman niet de oudste nog levende te Rot terdam, die de onderscheiding heeft gekregen. Dat was een 89-ja- rige oud-politieman, die het kruis in het stadhuis in ontvangst heeft kunnen nemen. Loco-burgmeester Van der Have spefcft mevrouw Hulsman de on derscheiding op. De heer Hulsman had het kruis al eerder gekregen. ->X.« f: I Rotterdam De psyehi- atrie is weer in op spraak. Na de verhitte discussies over de elek troshock, komt volgende week het hoofdstuk ge dwongen opname aan de orde, kernprobleem van de nieuwe krankzïnni- Cpnuip/ Dr.M.H. Cohen Stuart, psychiater van het Del taziekenhuis, is blij met de aanzienlijke verbete ring van de rechtsposi tieregeling van de pa tiënt. Echter in zijn ogen schiet de nieuwe wet op veel punten tekort. Zo zet Cohen grote vraagte kens bij het ingevoerde ge vaarcriterium van gedwon gen opname, waarbij psy chisch ziekfen alleen worden opgenomen als zij een direct gevaar voor zichzelf en voor anderen zijn, of de algemene veiligheid van personen en goederen in gevaar brengen of zullen brengen. „In de oude wet stond het belang van de patient voor op, in de nieuwe het belang van de samenleving", aidus Cohen Stuart. „De nieuwe wet is meer voer voor juris ten dan voor artsen. De psychiater wordt in een hoek geduwd. Hoe meer ik die nieuwe wet bestudeer, hoe meer ik tot de conclusie kom dat de nieuwe krank zinnigenwet op een strafwet boek lijkt." De wezenlijke taak van de psychiater dreigt met de nieuwe wet te worden weg gedrongen in een procedu reel gebeuren. De psychiater moet een behandelplan op stellen met de gedwongen opgenomen patient, de fami lie of een wettelijke verte genwoordiger. Als de nieuwe wet erdoor komt, zal dat behandelplan nauwkeurig door de rechter bekeken worden. Ook tijdens de uitvoering van het behan delplan moet het gevarencri- 'terium aanwezig blijven. Als ,de psychiater anders handelt, kan hem een gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar of tienduizend gulden boete te wachten staan. Benio< 'iLiiiiiiiiitiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiMiiiiiiiiiiiniiitiiiiiiiiifiiiiiiiimiiHitriiiiiiiiiiiiiiriiiiijifti' Volgende week bespreekt de I Tweede Kamer voor de vierde I keer het wetsontwerp 1 Bijzondere Opnemingen I Psychiatrische Ziekenhuizen (BOPZ). Kern van dit wetsontwerp is de rechtsbescherming van de patiënt. Psychisch zieken kunnen alleen dan gedwongen I worden opgenomen als er direct gevaar voor henzelf of voor de samenleving dreigt of zal I dreigen Het gevaar. Wat is gevaar? Wie bepaalt of een psychisch zieke een gevaar is voor de samenleving de psychiater of de rechter? Dr.M.H. Cohen Stuart, psychiater van het Deltaziekenhuis in Poortugaal, bespeurt in de nieuwe wet een miskenning van het wezen van geestesziekte 'De sterkst gestoorde mensen hebben vaak het minst inzicht in hun ziek-zijn.' En: 'De meest gestoorde, ook sterk gestoorde mensen zijn niet gevaarlijk'. Psychiater Cohen Stuart...'ik kan in wezen nooit voorspellen of iemand een gevaar zal zijn of niet..." •eienissen Cohen Stuart vraagt zich af of hij als psychiater straks aog de verantwoordelijkheid kan dragen voor de behan deling van de patient als ie dereen zich ermee gaat be moeien: Rechtspositiebe scherming uitstekend, infor matie akkoord, overleg met iedereen, ook prima maar er komt een moment dat je bin nen dat geheel als behande laar een beslissing moet ne tten en dan mag het niet zo zijn dat belangrijke mogelijk heden tot hulpverlening worden onthouden. Een collega van mij zei laatst 'ik ben hier niet gekomen om martelaar te worden', en gelijk heeft hij." „Ik ben ertegen dat een ad vocaat zou kunnen bepalen of meebepalen wat ik uitein delijk met mijn behandeling doe, evenals ik ertegen ben dat ik medewerking moet verlenen aan allerlei sociaal- juridische zaken, die met de gezondheidszorg niets te ma ken hebben. door Karin Kuijpers foto Henk Speksnijder Ik heb uiteindelijk toch de verantwoordelijkheid over de zorg van de patient. Als ik dat werk niet kan uitvoeren, word ik in een onmachtsitu- atie gebracht. Dan bestaat de kans dat ik op een gegeven moment moet zeggen, sorry, maar ik heb zo weinig greep op de si tuatie, ik kan niet meer voor de patient zorgen." Direct gevaar Het gevarencriterium. Wan neer is iemand een gevaar voor zichzelf, de omgeving of goederen? Ontzettend moei lijk te bepalen, vindt Cohen Stuart. „In feite is het zo te genstrijdig. De sterkst gestoorde mensen hebben vaak het minste in zicht in hun ziek-zijn en heb ben daardoor ook de meeste weerstand tegen hun behan deling. Ik moet straks als psychiater een verklaring af geven of iemand gevaarlijk is of niet. Dat kan ik in wezen nooit voorspellen, zoiets brengt mij in een gewetensconflict, want je oordeelt over ie mands gedrag in de toe komst. Mijn taak als psychiater is om te helpen het individu zijn persoonlijke gezondheid terug te laten vinden, niet om de samenleving te be- schermen." In het Rotterdamse Dehazie- kenhuis wordt jaarlijks tien a vijftien procent van de pa tiënten via een dwangmaat regel opgenomen. Acute gedwongen opname gebeurt op last van de burge meester die deze beslissing neemt, mede op grond van een geneeskundige verkla ring van de arts. De gestoor de patient wordt dan in be waring gesteld. De rechter zal dan binnen enkele dagen een bekrachti- fing van het besluit van de urge meester moeten geven en dan moet de psychiater de verdere zorg van de patient op 2ich nemen. De oorspronkelijke krank zinnigenwet van 1841 was bedoeld om de rechteloos heid van de patient te beëin digen en regelingen te schep pen voor de veiligheid en verzorging van geesteszie ken. Zo kwamen er instituten om geesteszieken te beschermen tegen de schadelijke gevol gen van hun eigen persoon lijke onvermogen. Hiernaast werd behandeling een be langrijk aspect. Zo belangrijk dat in de loop der jaren de behandeling steeds meer werd uitgebreid met psycho therapie en psyehofarmica en een dominante plaats ver wierf binnen de instituten. In de krankzinnigenwet van 1884 was het criterium voor gedwongen opname 'in het belang van de openbare orde of in dat van den lijder zel ve'. Nu komt het aspect 'van den lijder zelve' niet meer voor in de nieuwe wet en daar heeft Cohen Stuart gro te moeite mee. „Mijn pro bleem met het gevaarcriteri um is dat het begrip gevaar in de praktijk zeer moeilijk te hanteren is. Want wat is gevaar? Een psychisch zieke is nooit op zichzelf gevaarlijk, uit zonderingen daargelaten. Gevaren ontstaan veelal juist doordat psychisch zieken door hun omgeving niet als hulpbehoevend worden ge zien, of doordat ze in conflict raken met hun omgeving als gevolg van hun vreemde denkbeelden. Gevaar ontstaat dan niet door de patient maar door de wisselwerking van de patient E met zijn omgeving. Er wordt E in de nieuwe wet te veel na- druk op het gevaar gelegd en te weinig op de mogehjkhe- Sj den tot behandeling, die im- mers uiteindelijk tot een mo- gelijke gezonde terugkeer in E de samenleving kunnen lei- j§ den." 'Te Gek-groep' Sommigen vinden dat 'ge- E dwongen opname' helemaal met zou mogen. Zoals de Te Gek groep', onder leiding van ex-psychiatrisch patient E en voormalig directeur van 5 de Stichting Pandora, Hans 2 van der Wilk, die vindt dat hulpverlening op basis van 5 wederzijds vertrouwen en gelijkwaardigheid moet ge il beuren, waarbij 'dwang' on- aanvaardbaar is. 5 De 'Te Gek groep' is voor af- schaffing van de krankzinni- E genwet. Ook Dr. Cohen Stuart vindt ij gedwongen opname een moeilijke zaak. „Het is im- mers ook een noodsituatie s voor de arts zelf, want vrij- 5 willigheid is natuurlijk altijd 5 beter. Daarom is het zo be- E langrijk dat de patient een s goede rechtspositie heeft. Want psychiaters vinden het net zo belangrijk als advoca ten, weliswaar in een andere vorm, dat de patient de beste behandeling krijgt op grond van gelijkwaardigheid en vertrouwen. Maar een arts en een patient zitten nu eenmaal met in de zelfde positie in hun discus sie over gezondheid. Ik vind het vervelend dat zo vaak wordt gezegd of gehandeld, alsof die psychiaters er een soort kwaadaardig genoegen •in scheppen om de patiënten te beheersen. Zo is hei natuurlijk helemaal niet. Integendeel, ons doel is om de patient te helpen met de best mogelijke inzet en middelen. De patient zelf weet het ge woon vaak niet omdat hij uil een positie van angst praat. Gewoon overleg is dan niet mogelijk, want ais dat wel zo zou zijn, was die dwang niet nodig." 'H. I. Ambacht Maandag morgen wordt begonnen met de bouwwerkzaamheden -.v.?°r een wegrestaurant langs -rijksweg 16 bij H. I. Am bacht. Nadat deze week de -voorbereidende werkzaam heden zijn verricht gaat maandag zonder officieel vertoon de eerste paal voor lait project van Wagon-Lits de grond in. Verwacht wordt dat in december het hoogste punt wordt bereikt bij welke gelegenheid wel officieel aandacht aan de bouw zal worden geschonken. In mei moet het wegrestaurant ge reed zijn. De plannen om ook op die plaats een motel te bouwen zijn vanwege de economische omstandigheden naar een ia- tere datum verschoven. Nu wordt langs de oostbaan van rijksweg 16 hel restaurant gebouwd dat met een loop brug over de rijksweg heen wordt verbonden met een kleinere voorziening voor een snelle verfrissing en een bescheiden mogelijkheid een hapje^te nuttigen. Vier jongens uit Heinenoord stonden gister middag even in het middelpunt van de be langstelling. Zij waren het die de naam de Tien voet verzonnen voor de nieuwe sporthal, in de Hoekschewaardse gemeente. Samen met loco-burgemeester H. Oprei verzorgden zij de openingsceremonie. De bij de bouw betrokken teams van deskun digen en bestuurders hebben alle zeilen moe ten bijzetten om het krediet van 2,26 miljoen dat voor de hal inclusief parkeerplaatsen be schikbaar was, niet te overschrijden. Ze zijn er in geslaagd een weliswaar sobere, maar een daarom niet minder goed bruikbare ruime hal te realiseren. Tegen de plaats waar de hal is verrezen, is door een aantal inwoners strijd gevoerd, on der meer omdat de sporthal te dicht bij de historische museum boerderij oost-Leeuwen- stein zou zijn gesitueerd. Eén van de voormannen van 'het verzet' sprak tijdens de openingsplechtigheid van een 'bittere pil*. Ineens zijn de plannen voor een eroscentrum aan de Keileweg weer opgedo ken. Op het stadhuis heeft de aanvraag van een bouwvergunning ter Inza ge gelegen voor het pand, dat begin dit jaar door elf kort gedingen nationale bekendheid heeft gekre gen. Dc zes omliggende bedrijven zijn opnieuw in het geweer gekomen en dat zal waarschijnlijk be tekenen, dat ook deze nieuwe poging tot misluk ken is gedoemd. De raads man van de bedrijven heeft gemeld, dat hij het hele arsenaal aan juridi sche mogelijkheden weer zal inzetten om de vesti ging van een eroscentrum aan de Keileweg te ver hinderen. Men kan zich afvragen of het van gemeente en sex bazen verstandig is op de Keileweg te blijven mik ken. Mx.H.J.Smit vraagt zich dat namens dc zes be drijven ook af in een brièf aan de leden van de ge meenteraad. De kern van zijn betoog: Waarmee bent u als gemeente nu ei genlijk bezig 1 Vorig jaar december hebt u vrij hei melijk geprobeerd met een verrassingstaktiek de buren van het vroegere Inverpak voor een vol dongen feit te zetten. Dat is mislukt. Waarom dan deze nieuwe poging onder- nomen Het antwoord is vrij sim pel. Rotterdam kan geen kant uit. Het gemeentebe stuur kan zelf geen enkel initiatief ontwikkelen om ergens in de stad een eros centrum van de grond te krijgen. Ze is afhankelijk van het particulier initia tief, dat bepaalt waar er brood zit in een onderne ming. Aan de Keileweg staat een pand, dat uitstekend geschikt is om als eros centrum te worden inge richt. Door in december snel een bouwvergunning voor een verbouwing af te geven heeft het gemeente bestuur min of meer me deverantwoordelijkheid voor deze onderneming genomen. Na de misluk king hebben zich geen an dere mogelijkheden voor gedaan. Het is dan lo gisch, dat opnieuw mede werking wordt verleend als de eigenaar opnieuw probeert zijn pand bezet te krijgen. Daarbij 2Ullen exploitant en gemeente - door ervaring wijs gewor den -alleszins bereid zijn de mogelijke overlast tot het minimum te beper ken. Uit de brief aan de ge meenteraad blijkt, dat de bedrijven van geen com promis willen weten. De hele reeks aan argumen ten wordt weer opge voerd: overlast, extra be waking, waardeverminde ring, enzovoorts. Er is maar één argument, dat nog een beetje aanspreekt: je kunt het je klanten en relaties niet aandoen vla een hoerenbuurt naar je bedrijf te laten komen. Daarmee is de hele kwes tie weer beland op het punt van uitgang sinds Katendrecht prostitutie- vrij gemaakt is: waar vind je in Rotterdam een plek, waar niemand last vari een eroscentrum be hoeft te hebben. Die plek is er niet. Niet omdat ze helemaal niet beschikbaar zijn: de laat ste tijd duiken als moge lijkheden enkele panden op gesitueerd nabij het Kleinpolderplein, Zestien hoven, Spaanse Polder en Stadionweg. Het dilemma is, dat niet de bestuurders van deze gemeente bepa len welke plaats aan vaardbaar is, maar de sex- bazen, die een dergelijk centrum moeten opzetten. Het pand aan de Keile weg bood mogelijkheden, daarin zijn investeringen gedaan en dat willen ze nu vasthouden. Het is nog steeds geen slechte plek, maar dat telt niet zolang er zes bezwaarmakende bedrijven zijn. De Keileweg staat overi gens haaks op het ge meentelijke beleid, dat de raad ooit heeft uitgestip peld: koppeling aan een vermaakcentrum, geen in vesteringen door sexbazen en de gemeente maakt de dienst uit. Daarvan komt niets terecht. Er kan ook niets terecht komen, ge houden-als de stad is aan een verouderde wetgeving en een rechtspraak, die geen rekening houdt met veranderde opvattingen. Wat een gemeente ook on derneemt of toestaat: ze wordt altijd teruggeflo ten. door Koos de Gast De zes bedrijven aan de Keileweg menen, dat de gemeentelijke bestuur ders aan de sexbazen de tanden maar eens moeten laten zien en dan wel kunnen voorschrijven op welke plaats een prostitu- ticcentrum kan worden toegelaten. Immers: de Keileweg voldoet net zo min aan voorwaarden ten aanzien van aanhechting aan een vermaakcentrum en invloed van de gemeen te. De bedrijven verwijten de raad geen andere plaats te willen aanwij zen, geen politieke verant woordelijkheid te willen dragen. Maar dat is het typerende voor deze impasse. De wetgeving verhindert de raad ook maar iets te doen. En waar passief nog enige ruimte wordt gebo den, vindt Rotterdam be wonersorganisaties en be drijven op zijn weg. Politieke verantwoorde lijkheid aanvaarden bete kent in wezen terugko men op het beleid, dat in Katendrecht is gevoerd. Door op de Kaap een stringent beleid tégen de prostitutie te voeren is 'achipperen' met moge lijkheden elders in de stad uitgesloten. Door op de driehoek van het Deli- plein één oog dicht te doen, ontstaat er een alibi om ook elders in de stad een beroep op tolerantie te kunnen doen. Dat moet voor de PvdA in Rotterdam niet zo lastig zijn. Het is een kwestie van 'samen delen': ook van de lasten in een stad als de onze. Rotterdam Een tentoonstel ling over 'brood' is vanaf 1 ok tober te zien in het museum Boy mans-Van Beunmgen Mi nister van landbouw en visse rij, ir. G.J.MJBraks, opent de tentoonstelling, die de geschie denis van het brood en het broodgebruik in Nederland uitbeeldt. Er worden meer dan driehon derd voorwerpen geexposeerd die op de een of andere ma nier met brood te maken heb ben; schilderijen, prenten en tekeningen, zilverwerk en an dere kunstnijverheidsobjecten, gebruiksvoorwerpen en docu menten. Het materiaal voor de tentoonstelling komt uit bin nen- en buitenland en van verschillende particuliere col lecties. De Stichting Voorlichting Brood zal tijdens de Week van het Brood diverse activiteiten houden in alle steden en dor pen van het land. De tentoon stelling duurt tot en met 13 no vember.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3