V OC-schip is vissersboot □SPIRT StfS&f WLLEKEALBERTI WORTELTJES EN RUNDERTARTAAR □WATERWEG GOUD ZILVER HET WEER 'Regelzucht Deetman is fnuikend' AlleeninStory Prinses f Juliana loste alle problemen op De Oranjes vergaderden in FbrtoErwIe VANDAAG 'BON Bom in museum wassen beelden Schietpartij op druk perron: één dode Oog strelende shows Veldslag om de Sjoef begonnen Rectores magnifici eensgezind: Bescherming ■lil! In het water Ter Lingenfonds Challenger terug op aarde JELEK Geld voor popmuziek a^ROITERDAMS nTeUWsIlAD NIEUWSBLAD T* UITGAVE SIJTHOFF PERS COOLS1NGEL 67 M-D 3012 AC ROTTERDAM TEL 010/144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD VOOR DE RANDSTAD HOOFDREDACTIE: G. A- DE KOK EN MR K. f. DE BRlflJN MAANDAG S SEPTEMBER 1983 NR. 31772 - lie PAG1NA'S+ SPORTBIJLAGE LOSSE NUMMERS fl 0,80 Madrid Een krachtige bom explosie heeft gistermorgen bet wassenbeeldenmuseum in de Spaanse hoofdstad Madrid ernstig beschadigd. Ook de aangrenzende gebouwen wer den beschadigd. Vermoed wordt dat de bom vooral bestemd was voor de burelen van Spanjes grootste onderneming Rumasa, die be gin dit jaar werd genationali seerd. De schade aan het was senbeeldenmuseum beperkt zich overigens tot tfe gevel. 'Slachtoffers' onder de beelden zijn er niet gevallen. »Boven het Amerikaanse verkenningsvliegtuig, een gewijzigde versie van de Boeing 707, onder de Boeing 747 zoals die naar wordt aangenomen - door een Russische jager naar beneden werd geschoten. Volgens de Amerikaanse regering kan er geen sprake van zijn dat de bei de toesteilen met elkaar worden verward. Nog afgezien van de afwijkende signaalvoering van verkeersvliegtuigen is er 23 meter verschil in lengte lussen beide toestellen en is de 747 duidelijk van het Amerikaanse toestel te onderscheiden vanwege de karakteristieke bult. Hilversum Op een druk perron van het Hilver- sumse station is gister avond de 50-jarige A.B. uit die gemeente doodgescho ten. De vermoedelijke schutter, een 47-jarige man uit Hilversum, is door omstanders overmeesterd. Hij werd daarbij gewond aan een oog en brak zijn kaak en zijn neusbeen. „Het is eigenlijk onbegrij pelijk dat er niet meer slachtoffers zijn gevallen", aldus een woordvoerder van de Hilversumse poli tie. Het was gisteravond extra druk op het station vanwege een vertraagde trein. De twee mannen, oude be kenden, ontmoetten elkaar in de stationsrestauratie. Even voor zeven uur gin gen zij, ieder op eigen ge legenheid, weg. In de tun nel tussen de twee perrons begon de schietpartij. De verdachte vuurde in tota, tien schoten op B. af. T man was op slag dood. L»e aanleiding voor het ge beurde is niet bekend. Neerhalen Boeing Parlementariërs stellen reis naar Moskou uit Met oogstrelende shows en fantasti sche staaltjes van technisch kunnen zijn zaterdag in de Wee- nahal de open Neder landse kampioen schappen rollerskate en skateboard afge werkt. Aan het kam pioenschap deden naast de Nederland se top ook Belgen, Engelsen en Fransen mee. in het totaal wa ren er honderd deel nemers. Het was voor de vierde maal dat de kampioenschap pen In de Weenahal werden gehouden. Op vier onderdelen werd er gestreden: speedskaten, waarbij de winaars een ge middelde van rond de veertig kilometer per uur haalden, freestyle, slalom en half-pipe. Het rol schaatsen was in na genoeg alle onderde len een Rotterdamse aangelegenheid, ter wijl de onderdelen met de skateboard beheerst werden door de Belgen. Alleen de Amster dammer Maximo van der Plas (hier in actie op de skateboard) wist de Belgische su perenatie op het on derdeel freestyle te doorbreken. Bij het speedskate werd Ne- e derlands snelste 5 man, Paul Rollé uit Rotterdam, verrast door de Belg Aida g" Huysmans. Zie verder'pagina 9 wel icht vergissing Washington/Den Haag/Moskou Bijzonderheden rond de ramp met de Zuidkoreaanse Boeing 747 wijzen erop dat de Russen het toestel mogelijk hebben verward met een Amerikaans spionagevliegtuig en dus per vergis sing hebben neergehaald. In Washington werd gisteravond bekendgemaakt dat twee uur eerder een Amerikaans spionagevliegtuig dicht bij de Russi sche grens boven de Zee van Japan had gevlogen. Bovendien zou uit de banden die zijn gemaakt van de ge sprekken tussen de Russische piloot die het toestel neer schoot en zijn commandant, blijken dat de Rus de naam noemt van het Amerikaanse toestel (een aangepaste versie van een Boeing 707, 23 meter korter dan de 747 en zonder de voor de 747 karakteristieke 'bult') toen hij de achtervol ging op het Zuidkoreaanse toe stel reeds had ingezet. f ADVERTENTIES J .1},, SÏJ 'M ma Ikijeiwsfefbfov L* Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Geschrapte worteltjes, A Q zak 500 gram Rundertartaar, C QQ 500 g &2S0.«70 stands grootste kruidenier bl jjft op de kleintjes letten. Volgens de woordvoerder van de Amerikaanse regering, Lar ry Speakes, is het 'onweerleg baar' dat de Zuidkoreaanse Boeing als een verkeersvlieg tuig moet zijn geïdentificeerd. Speakes vermeed zorgvuldig te suggereren dat de Russen in de veronderstelling zouden zijn geweest een Amerikaans toestel neer te schieten. Overeenkomst In de Sovjet-Unie zijn er niet temin eveneens tekenen die er op wijzen dat de Russen het Zuidkoreaanse toestel voor een Amerikaans spionage vliegtuig hebben gehouden. Tass publiceerde een verslag van kolonel-generaal Semyon Romanov, hoofd van de Russi sche luchtverdediging, die wees op de grote overeen komst tussen een Amerikaans RC-135 verkenningsvliegtuig en een Boeing 747. Romanov sprak van een 'direct gesanc tioneerde provocatie'. Nog al tijd is in Moskou niet beves tigd dat het toestel is neerge schoten. De Nederlandse parlementaire delegatie is vandaag niet naar Moskou gegaan uit protest te gen het neerschieten van het vliegtuig. Delegatievoorzitter Relus Ter Beek (PvdA) heeft gisteren de tijdelijk Russische zaakgelastigde in Den Haag, Gnejasev, per brief meege deeld, dat het bezoek is uitge steld. Ook minister Braks van land bouw ziet vrijwel zeker af van een reis naar de Russische hoofdstad. Een beslissing daar over wordt vandaag genomen. De parlementaire delegatie wilde naar Moskou om te pra ten over vermindering van de kernbewapening. Nu worden daarover alleen gesprekken gevoerd xn Washington en Bonn. Zie verder pagina's 3 en 5 Leden van een bejaarde voiks- groepering in Seoel betogen tegen het neerschieten van de Zuidkore aanse Boeing. Op verscheidene plaatsen in Zuid-Korea werd het af gelopen weekeinde op emotionele wijze gedemonstreerd tegen de Russische aanval. Beiroet Onmiddellijk na de Israëlische terugtrekking uit het Sjoefgehergte ten oosten van de Libanese hoofdstad Beiroet zijn giste ren de verwachte hevige gevechten uitgebroken tus sen christenen en druzen onderling en tussen het Li banese leger en de milities. Bij pogingen de verlaten Is raëlische posities over te ne men stuitte het leger op fel verzet van de droezen, In het christelijke oosten van Beiroet sloegen weer grana ten en raketten m. Druzenleider Walid Djoem- blatt heeft voor de komende dagen een bloedige veldslag in de Sjoef-bergen voor speld. De druzen zijn vast besloten het Libanese leger uit de Sjoef weg te houden. Zie verder pagina 5 Den Haag/Reykjavik Het scheepswrak voor de zuidkust van IJsland is niet de in 1667 vergane Oost-Indiëvaarder 'Het wapen van Amsterdam', maar de Duitse treiler Friedrich Alberts. Dit vissersvaartuig verging in 1903. De illusie van een groep IJslanders, die al ruim twintig jaar op zoek is naar het VOC-schip, werd aldus de bodem ingeslagen. „De IJslanders zijn uiteraard diep teleurgesteld nu blijkt dat zij het verkeerde wrak te pakken hebben, maar ze gaan toch door om de plaats van het echte Wapen van Amsterdam te vinden", aldus Arni Johnsson, woordvoerder van de bergingsgroep. 'Het Wapen van Amsterdam' zou volgens de overlevering een schat aan parels en andere edelstenen aan boord hebben. De bergers waren zaterdag zo ver dat de zandlaag boven het vermeende VOC-wrak kon worden weggezogen. Toen kwam aan het licht dat er een ijzeren treiler lag met een houten dek. Zie verder pagina 3 Den Haag Minister Deetman (onderwijs en we tenschappen) regelt en beslist naar het hem uit komt. Van het recht op zelfbestuur, dat de universi teiten tot voor kort konden laten gelden, is weinig over. Steeds vaker bepaalt de overheid hoe het be schikbare geld moet worden verdeeld, hoe het on derwijs moet worden ingericht en welk onderzoek er moet worden uitgevoerd. Dit staat in een gezamenlijke verklaring, die de rec tores magnifici van de dertien Nederlandse univer siteiten en hogescholen vandaag ter gelegenheid van de opening van het academsich jaar 1983-1984 hebben uitgegeven. Alle nieuwe aanwijzingen, voorschriften en richtlijnen leiden, menen zij, slechts tot bureaucratie en tot wantrouwen over en weer. Voor de kwaliteit van het wetenschappelijk onderwijs is een dergelijke regelzucht fnuikend, stellen zij. Het is de eerste keer dat de rectores één front vormen. Scherp In de afzonderlijke toespraken was de kritiek op de 'bemoeizucht' van Deetman vandaag nog scherper. Vooral prof. dr. J. Sperna Weiland, rector magnificus van de Rotterdamse Erasmus universiteit, haalde fors uit. Universiteitsbestuurders zijn tegenwoordig alleen nog maar 'boodschappers van Den Haag', zei hij. „Mijn zorg is dat het universitaire systeem stuk gaat. Dat moment is dichterbij dan sommigen denken". De verwijten betreffen niet uitsluitend de grote bezui nigingsoperatie, die de komende vier jaar 317 miljoen moet opbrengen, maar ook de andere manier waarop wetenschappelijk onderzoek met ingang van dit jaar wordt gefinancierd- Voor researchprojeeten die los staan van het onderwijs, moet tegenwoordig toestem ming worden gevraagd aan het ministerie. De Poolse kardinaal Glemp heeft Walesa, lei der van de verboden vakbond Solidariteit, in bescherming genomen tegen aanvallen van de overheid. Pagina 5 Het elfde Haring- en Bierfeest, dat z Vlaardingen een nog groter succes had rade ten worden dan In voorgaande jaren, viel ge heel in het water. Het regende de gehele dag pijpesielen, dus het bleef stil in het centrum. Pagina's 7 en 9 Het Ter Lingenfonds is bereid bij te dragen in de stimuleringsmaatregelen, die het in Schie dam voor eigenaar/bewoners van huizen in de stadsvernieuwingsgebieden aantrekkelijker moeien maken." hun woning op te knappen. De minst draagkrachtigen krijgen van het fonds een extra uitkering. Pagina 7 Edwards De bemanning van het Ameri kaanse ruimteveer Challenger is vanochtend om 9.40 uur onze tijd veilig teruggekeerd op aarde. De landing van het ruimteveer vond plaats in het holst van de nacht op de Califor- nische luchtmachtbasis Edwards in Califomië. De ruimtevlucht is, voor zover bekend, nage noeg vlekkeloos verlopen. Er waren alleen wat computerproblemen. Er is een Indiase communicatiesatel liet in een baan ge bracht en de vijf astronauten hebben wetenschappelijke experimenten uitge voerd, onder meer met ratten, die de as tronauten op hun reis vergezelden. ADVERTENTIE; Te koop gevraagds KONTANTE TOPPRUZEN VOOfl KAPOTTI Of «1£ SEKADO mjBLUVBNOBODEN TAXATIE NJwjwadrM GOUOStWKUEL M ROTTERS AM (bij OoetpMn) O W-122341 I/mzaltrtttQvan HVUUÜ uur<X*(MkMfttKnJ Into lot 023-311228. Het ruimteveer heeft zes dagen, één uur en 8 minuten om de aar de gedraaid. „Er moet meer geld komen voor de popmu ziek." Aldus onderdirecteur Piet Barendse van de Rotterdamse Kunststichting bij de opening van de Muzikantenwinkel. Pagina 9 Ajax staat weer op de eerste plaats in de ere divisie. Al maakte topscorer Van Basten geen doelpunt tegen Helmond Sport, de Amster dammers schoten zevenmaal raak. Dat bracht Ajax. dankzij een beter doelsaldo, langs Feye- noord. Peter Houtman zorgde bij de Rotier dammers voor het enige doelpunt in Haarlem. 'De Oostenrijker Gasselich, Uit de kopgroep vielen PSV en AZ 67 weg. Het gepromoveerde DS'79 behaalde op Wou- denstein de eerste overwinning ten koste van Excelsior (0-1). Sparta versloeg Den Bosch met 2-1. Een Amerikaan mag zich de sterkste profwiel renner Ier wereld noemen. Greg lemond ver overde in Zwitserland de regenboogtrui. Voor Adri van der Poel was er een zilveren medail le. Dit en nog veel meer in de sportbijlage regen en krachtige, aan de kust tot stormachtige wind. Temperatuur maximaal 18°. Morgen weer perioden met zon. Ia, stuur rrnj het Rotterdams Nieuwsblad fSport- I bijlage 'UlT'bijlage Zaterdagbijlags plaatselijke editie 14 dagen gratis op proef Naam Adres Postcode Plaats In een open enveloppe zonder postzegel opsiuren j naar Antwoordnummer 834 3000 VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1