14 ROTTERDAM "'tullus GEM 4 Rijnmond tevreden met splitsingsplannen kabinet Windkeringen van slakken Werklozen restaureren graanelevator Voor versleten Willemsspoorbrug Minister twijfelt over verdere verdieping geul Ontwillen ^muggendoder Condoléance- bezoek aan gifwijk- bewoners Overdosis Rotterdams Nieuwsblad woensdag 7 september 1983 RZ/RV/RY/SW Tweede Kamer wil viersporige tunnel Meetnet Noordzee in gebruik De minister stelt het meetnet in gebruik. Links hoofdingenieur-directeur Rijkswaterstaat C. van der Burgt Rotterdam Minister Smit van verkeer en waterstaat vindt dat de gemeente Rotterdam opnieuw moet bekijken of het zinvol is de vaargeul voor de Nieuwe Waterweg verder te verdiepen voor schepen van 72 voet diepgang. Ze 2ei dit gis teren hij de ingebruikneming van het Meetnet Noordzee in Hoek van Holland. Twee weken geleden, by de opening' van de tot 70 voet verdiepte geul, merkte ze op dat het besluit de geul te ver diepen tol 72 voet zeker met genomen zou zijn op basis van sen kosten-balen-analyse van dit moment. Volgens de minister Is het niet uitgesloten dat er momenteel voorwaarden zijn waardoor bij de huidige gculdiepte schepen van 72 voet de Waterweg toch kunnen binnenkomen. Ze ba seert dat op het feit dat met het m gebruik genomen meet net de waterstanden en de gol ven nauwkeuriger vastgesteld kunnen worden, zodat het mo gelijk wordt de geuJ met een kleinere veiligheidsmarge te baggeren. Verder is er een la boratorium-onderzoek aan de gang omtrent de mogelijkheid de kielspeling de ruimte tus sen de kiel van het schip en de geulbodemte verminderen. Het resultaat van dat onder zoek is eind dit jaar bekend. De geulverdiepmg van bö naar 72 voet kost 130 miljoen gul den en wordt door Rotterdam betaald De eerste fase (tot 70 Meetnet voet dus) vergde vijftig mil joen. Het rijk betaalt een be paald deel van de kosten als uiijk.1 aai over een periode van tien jaar de exploitatie van de duurdere geul er moet twaalf miljoen ton lading méér komenniet haalbaar blijkt. Het baggerwerk tot 72 voet ligt op dit ogenblik stil, in af wachting van het onderzoeks resultaat. Rotterdam sluit in de toekomst een eventuele verde re verdieping tot 75 voet niet Uit. Het meetnet is opgezet voor het automatisch inwinnen van oceanografisehe en meteorolo gische gegevens voor de bevei liging van het land tegen de zee, de scheepvaartbege leiding en de uitvoering van werKen op zee. De investering bedroeg twintig miljoen gulden. Het meetnet is een samenwer kingsverband binnen het mi nisterie van verkeer en water staat tussen het KNMI, het Di rectoraat-Generaal Scheep vaart en Maritieme Zaken en Rijkswaterstaat. Het bestaat uit zes automatische meetsta tions op vaste platforms in zee, een kuststation en een aantal verankerde meetboeien. 18c CV C5 ,cr r-s oj S P Sjrê? S> Cb Si fb sr o, .a.c S Den Haag De Tweede Kamer heeft dinsdagmiddag op nieuw uitgesproken dat de technisch ver sleten Willemsspoor brug in Rotterdam moet worden vervan gen door een (vier sporige) Willemstun nel. Met deze opstelling keerde de kamer zich tegen de opvatting van minister Smit-Kroes (VVD, verkeer), die eerder aankondigde de brug te willen vervangen door een tweespo rige brug. De kamer wil niet alleen een tunnel, maar meent bovendien dat de bouw ervan zo spoedig mógelijk moet worden verwe zenlijkt, Minister Smit-Kroes zei dat overleg met Rotterdam gaande is om na te gaan of een goedkopere versie van de oor spronkelijke tunnelplannen mogelijk is. In het zojuist verschenen jaar verslag van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg staat, dat Rotterdam al ver gunning heeft gevraagd voor de sloop van enkele 17e en 18e eeuwse grachtenhuizen aan de Wijnhaven in verband met de aanleg van een nieuwe spoor tunnel. „Aangezien over de uitvoerbaarheid van het tun nelplan geen zekerheid be staat, is de vergunning voors hands niet verleend," meldt het jaarverslag. De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg geeft overigens de voorkeur aan een bovengrond se spoorverbinding „omdat deze van belang is voor de be levingswaarde van de stedelij ke omgeving ter plaatse". Rotterdam Het gemeentelijk Havenbedrijf is bereid verbrandingsslakken af te nemen voor de aanleg van een windkerïng nabij de Calandbrug. Als de windwal •niet effectief blijkt, kan hij dienen als visuele afscher ming. Er kan 500.000 m3 worden geborgen. Behalve met havenslib zit Rotterdam nu ook met de berging van verbrandingsslakken van de Afvalverwerking Rijnmond en de ROTEB in de maag. Om op korte ter mijn van de slakken af te komen, stelt de gemeente drie bergingslckaties voor. Bij de AVR ligt nu 350.000 m3 slakken, waarmee het bedrijf geen raad weet en de ROTEB heeft aan de Blinde weg 50.000 m3 opgeslagen. Jaarlijks komt er van beide bedrijven 250.000 m3 bij. Oorzaak van de opeenhoping is het uitblijven van een besluit van de provincie over de toepassingsmogelijkheden. Voorts kunnen uit slakken kunstduinen op de Maas vlakte worden aangelegd ten noorden van de MOT. Wel dient daartoe een grinddepot te worden ver plaatst, waarmee een half miljoen gulden gemoeid is. Derde lokatie is een tijdelijke voorziening ten noor den van het kustlicht op de Maasvlakte. Om ook in de verdere toekomst de slakken te kunnen wegwerken, moet worden gestudeerd op andere toepassingsmoge lijkheden, zoals het dempen van oude havens, de aan leg van een geluidswal in IJsselmonde en de ophoging van recreatiegebieden. Als subsidies doorgaan: Rotterdam Als de gemeente en diverse fondsen subsidie ge ven, zuilen tien werklozen gedurende twee jaar met behoud van uitkering de graanelevator van de GEM 4 in de Maashaven kunnen opknappen. Het project is speciaal bedoeld voor oudere werklozen mei een technische opleiding die door hun leeftijd niet meer aan de slag komen Zc zullen de voormalige werkne mers van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) wor den benaderd Naast de restauratie van de GEM 4, willen de initiatiefne mers Stichting Industrieel Erf goed Rijnmond en het Buro Alternatief Werk ook andere projecten starten op het gebied van waardevolle museastuk- ken die door gebrek aan geld en tijd niet gerestaureerd kun nen worden De projecten zul len vallen onder de in oprich ting zijnde Stichting Techni sche Restauraties Rijnmond Voor de restauratie van de graanelevator is bij de ge meente 24 000 gulden subsidie gevraagd ter dekking van de exploitatiekosten. De GEM 4 werd in 1976 door te geringe capaciteit uit gebruik genomen en overgedragen aan de Stoomstichting Nederland, die de stoommachine goed heeft onderhouden maar de rest heeft verwaarloosd De Graan Elevator Maatschappij (GEM) heeft de elevator toen weer te ruggenomen maar het zo noodzakelijke onderhoud bleef grotendeels achterwege. De Stichting Industrieel Erf goed Rijnmond, die zich bezig houdt met het inventariseren van waardevolle objecten m de stad. en het Buro Alterna tief Werk hebben de afgelopen maanden diepgaand onderzoek gedaan naar de technische mo gelijkheden voor restauratie. De materiaalkosten komen Ongeveer zestig leden van het Rotterdams Studenten Gezelschap hebben zich gisteren en vandaag ingezet tegen de agressie in de stad. Vandaar dat ze - gestoken in witte pakken - onder de meer de abri's in de binnenstad van kreten ontdeden. De korte actie (in samenwerking met RET, Roteb en politie) werd omlijst mei straatinterviews en een foto-quiz. Dnclin cbnon Rustig slapen, het raam open y zelfs het licht aan, dat kan; dankzij de unieke VAPE MUGGEN- D0DER fl. 19.75 Info: Corsi Import, Bornissestraat 25, 3044 ADHotterdam Tel.: 010-157132. r neer op 119.UUU gulden en de exploitatiekosten op 24.000 gulden. De raadscommissie voor socia le zaken zal zich morgen bui gen over hei verlenen van subsidie voor de exploitatie kosten. De materiaalkosten hoopt het buro alternatief werk uit fondsen of toekomsti ge exploitanten te krijgen. De restauratie van de graane levator zal twee jaar in beslag nemen. Daarnaast wil de nieu we stichting ook werklozen gaan inzetten voor het herstel len van waardevolle museum stukken. Met name in het Ma ritiem Museum liggen talloze stukken in de kelders, die door gebrek aan tijd en geld, niet opgeknapt kunnen worden voor tentoonstellingen. De Su ing Technische Res taur-1" Rijnmond, waarin ook l»w* centrum voor dienst verlening participeert, wil zo veel mogelijk werklozen in schakelen die als gevolg van bedrijfssluitingen arbeidsloos De graanelevator kan gerestau reerd worden door tien oudere werklozen geworden zijn. Ook denkt de stichting aan de bedrijfsschool bij de RDM, waar veel jonge ren na de opleiding niet meer in het bedrijf terecht kunnen. Dordrecht De Vereniging Aktiecomité Vervuiling Mer- wedepolder (VAVM) uit Dor drecht heeft namens de gedu peerde bewoners uitnodigin gen gestuurd om het feit te vieren,* dat zij op 11 september aanstaande tw volle jaren op gif wonen. De vereniging stuurde daarvoor een rouw kaart op. De rouwkaart, met een gif groene kleur omrand, is een uitnodiging om de bewoners in het infocentrum aan het Dam- sterdiep te komen condoleren. Bloemen en toespraken wor den niet op prijs gesteld, wel goede oplossingen, aldus de vereniging. Dordrecht In een pand aan de Noorderkroonstraat in Dor drecht is gisteren een achttien jarige jongen om het leven ge komen door een overdosis he roine. Het was de eerste of tweede keer, dat hij heroïne gebruikte. De jongen had sa men met een negentienjarige vriend in diens ouderlijk huis drie shots genomen, waarna beiden van de wereld raakten Toen de oudste wakker werd, 2ag hij, dat zijn vriend het be nauwd had. Een in allerijl op getrommelde arts constateerde even later de dood. Rotterdam Rijnmond is tevreden met de plannen die het kabinet heeft het openbaar lichaam te verheffen tot provincie ,.Met zijn beleidsvoornemens honoreert minister Rietkerk van binnenlandse zaken de pro blemen die Rijnmond heeft met de grootte van de huidige provincie", aldus voorzitter André van der Louw van het ojienbaar li chaam. Het dagelijks bestuur van Rijnmond maakte gisteren haar officiële reactie bekend op de gewijzigde plannen van het kabinet voor splitsing van Zuid-Holland. De splitsing van Zuid-Holland is volgens Van der Louw noodzakelijk, omdat de be- stuurslijnen in de huidige provincie te lang zijn. Bovendien zijn er 'twee stedelijke ag glomeraties, Den Haag en Rotterdam, met elk een eigen identiteit en eigen problema tiek", aldus Rijnmonds voorzitter. Kleinere provincies maken het volgens Van der Louw mogelijk om een adequaat beleid te ontwikkelen dat inspeelt op de maat schappelijke ontwikkelingen in beide nieu we provincies. Uitbreiding van bevoegdhe den is wel een belangrijke wens van Rijn mond. Onder meer op het gebied van de rampenbestrijding en woonruimteverdeling. Niet kleinste Van der Louw wees er gisteren op dat Rijn mond en Zuid-Holland niet tot de kleinste provincies zal gaan behoren met ieder an- aernait miljoen inwoners. In de nieuwe si tuatie zullen alleen Noord-Brabant, Noord- Holland en Gelderland groter zijn. Het argument van Gedeputeerde btaten van Zuid-Holland dat splitsing van de provincie een te kostbare zaak wordt, werd door de Rijnmond-voorzitter ontkend. Tegenstan ders, zo zei hij, hebben veelal de neiging 'enigszins te overdrijven'. De raming van de provincie Zuid-Holland dat splitsing 60 mil joen gulden gaat kosten, is volgens hem on juist. Rijnmond rekent op 42 miljoen gulden. Bovendien bespaart het rijk na de splitsing nog eens 16 miljoen gulden. Het bedrag dat het huidige Rijnmond kost. Voor de ge meenten levert het verdwijnen van het openbaar lichaam nog eens een bezuiniging op van 10 miljoen gulden. Provinciehuis Rotterdam is ook in de visie van Rijnmond de juiste stad om het nieuwe provinciehuis onder te brengen. Alhoewel het openbaar li chaam ook Dordrecht op historische gron den het predikaat provinciehoofdstad toe dicht, vindt Rijnmond dat de praktische overwegingen van doorslaggevende aard zijn. Rotterdam ligt onder meer in het cen trum van de nieuw te vormen provincie. Voor ambtenaren die van de provincie Zuid-Holland naar de nieuwe provincie worden overgeplaatst, ligt Dordrecht in de visie van Rijnmond te ver weg van de Haagse agglomeratie, waarin personeelsle den veelal woonachtig zijn. Goeree-Overflakkee moet volgens Rijn mond bij de nieuwe provincie komen en niet overgaan naar de buurprovincie Zee land. „Alle sociaal-economische lijnen lopen immers van Goeree-Overflakkee naar Rijn- mond", aldus Van der Louw die ontraadde om af te zien van splitsing, „Want dat zou het einde van Rijnmond betekenen", aldus Van der Louw. Een lot dat het openbaar li chaam volgens hem niet verdient De nieuwe voorzitter: „Rijnmond heelt m feite de provinciale status al bereikt. Een ie der moet erkennen dat het openbaar li chaam er In is geslaagd op veel terreinen evenwicht te brengen.'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2