WATERWEE Winkeliers springen in op opening trambaan 'Sommigen denken dat je hier ijsjes leunt kopen' 'Niet bij voorbaat extra geld voor Steendijkpolder' SPORT 15 Popovics niet blij met SVV Huib Ruygrok: De Graafschap spreekt niet aan Zware nederlaag Excelsior* 20 Jubileumtocht Veel festiviteiten in Schiedamse binnenstad Dagverblijf Woutershof niet zo bekend Nieuwe materiaalwagen brandweer sSE Fietser gevallen Verbouwing voor clubhuis-Zuid Buit inbraken ruim 14 mille Raad wacht op extra vergadering 'Ikpraat nog niet over een periodetiteV Toernooi Schiedam De winkeliers in de Schiedamse bin nenstad maken dankbaar gebruik van de opening van de trambaan vanaf de Koemarkt naar het stad- serf bij het stadskantoor. Winkeliers en VVV orga niseren rond volgende week zaterdag, wanneer de tramlijnen één en acht officiéél over de Broersvest zuilen rijden, een hole reeks activiteiten die het pu bliek duidelijk moeten maken dat het centrum nog heel wat te bieden heeft. „Het was wel nodig ook", stelt bedrijfsleider H. Na gel van C &r A. „Ik denk dat veel winkeliers, sinds het werk vorig jaar september van start is gegaan, het aan hun omzet hebben gemerkt. Nog afgezien van de economische recessie." Getallen wil Nagel echter niet kwijt en ook de andere winkeliers blij ven het antwoord schuldig, wanneer hen daarnaar wordt gevraagd. Alle winkeliers op de Hoogstraat en de Broersvest doen mee met de festiviteiten, die vrijdagavond beginnen en doorgaan tot zondag. De festiviteiten beginnen vrijdagavond met water- fietswedstrijden voor winkeliers in de Lange Ha ven. waarna van negen uur tot middernacht kan worden gedanst op het Museumplein. Op de dag van de officiële ingebruikname van de trambaan, zaterdag, zijn er diverse festiviteiten met veel mu ziek. Hoewel er in het hele centrum wat te doen zal zijn spitsen de activiteiten zich vooral toe op de Broersvest. De winkeliers op de Vest hebben het meest last gehad van de werkzaamheden en dat ze nu bereikbaar zijn met de tram zal het publiek we ten ook. Ze hebben de zaterdag zelfs uitgeroepen tot Tramfestiade'. Als hoogtepunt noemen de win keliers een optreden van de Star Sisters, die in een oude tram zullen arriveren. „Het wordt een chaos", voorspellen ze nu ai. „We raden een ieder aan die dag de binnenstad met de auto te mijden. De tram zal er die dag ook wel niet doorkomen, want het wordt een drukte van jewelste." Zondag zal er op de Hoogstraat een zondagsmarkt worden gehouden, de eerste in het Rijnmondgebied. De dag, waarop volop muziek in het centrum te ho ren zal zijn, begint om elf uur met een recreatieloop langs de Lange Haven voor sportieve Schiedam mers. Vlaardingen „Ik vind het hier wel lekker rustig, maar het zou voor de pupillen misschien toch beter zijn als we wat meer in de stad zouden zitten. Integratie is tenslotte een belangrijk punt in onze doelstelling." Leo Faassen van De Woutershof weet ook niet precies waarom de overkoepelen de organisatie zeven jaar geleden het dagverblijf voor volwassen geestelijk gehandicapten zover buiten de stad, in de Broekpolder, liet neerzetten. „Er komen wel eens mensen die denken hier een ijsje te kunnen eten of die denken dat wij bij de manége horen. De Woutershof is niet zo bekend en dat is eigenlijk niet eens zo verwonderlijk. Het gebouw van De Wouters hof werd op 15 maart 1976 ge opend. Een gebouw dat in ar- chitektonisch opzicht aan alle esthetische eisen voldoet en dat van buitenaf gezien klei ner lijkt dan het is. In De Woutershof brengen 54 pupil len hun dagen door. Rond kwart voor negen komen ze met bus of taxi aan en rond vijf uur gaan ze weer naar huis. Ongeveer de helft van de pu pillen woont bij de ouders en de andere helft is afkomstig uit één van de vier gezinsver vangende tehuizen in de regio Vlaardingen/Schiedam. Per manent worden zij begeleid door veertien vaste medewer- Schiedam Tijdens de natio nale brandweerdag. zaterdag 10 september, wordt aan de Schiedamse brandweer een nieuwe hulpverleningswagen overgedragen. Op die dag zijn de gebouwen en het materieel van de brandweer, vanaf tien uur 's morgens, voor het pu bliek vrij toegankelijk. De nieuwe wagen wordt om elf uur overgedragen. Om half twee worden voor de jeugd spuitwedstrijden gehouden op het kazerneterrein. Rond vier uur worden demonstraties ge geven in het dqven van bran den met schuim.' De allexjong- sten kunnen 's middags een rondritje maken met een brandweerauto. De fancy fair le verde genoeg geld op om het Filipijn- se jongetje nog ja ren te blijven steu nen. kers en acht part-time krach ten. De vaste krachten zijn de groepsleiders en de activitei tenbegeleiders en de part-ti mers zijn een psycholoog, een logopedist, een arts, een fysio therapeut en vier huishoudelij ke medewerkers. De pupillen werken in zes groepen. Tedere groep beschikt over zijn eigen werkruimte. In de ochtenduren zijn de groe pen bezig met handvaardig heid, spelletjes, muziek, praten en koffiedrinken. De midda gen zijn gereserveerd voor ge richte projecten waaraan per groep gewerkt wordt. Die pro- jekten kunnen varieren van winkelen tot musiceren. De groepsleden bepalen doorgaans zelf de inhoud van die projec- ten. Aan spart en lichamelijke oe fening wordt veel waarde ge hecht. De Woutershof beschikt over een kleine, maar goed ge outilleerde gymzaal. In tegen stelling tol de dagverblijven voor geestelijk gehandicapte kinderen werkt men in de dagverblijven voor volwasse nen met een groepsgewijze be nadering aan de vorming van de pupillen. Leo Faassen: „Je moet je na tuurlijk altijd bedenken, dat de meeste mensen hier voor hun leven zitten. Daarom vind tk het belangrijk dat ze zélf de ruimte aankleden waarin ze werken en zélf beslissen over hun bezigheden. Niemand zou het leuk vinden iedere dag iets te moeten doen, wat je niet leuk vindt." Dat een instelling, die niet aan de weg timmert, toch succes volle acties kan houden, be wees De Woutershof vorige week. Vijf jaar geleden adop teerde men een Filipijns jonge tje in het kader van bet Foster Parents Plan. Arnolfo Quilla- no was toen acht jaar en spe ciaal ten behoeve van die adoptie organiseerde De Wou tershof een fancy-fair. Uit de opbrengst van die actie is Ar nolfo vijf jaar lang geholpen. De bodem van de schatkist be gon echter zichtbaar te wor den en in De Woutershof be sloot men een tweede fancy- fair te houden. Dat gebeurde vorige week donderdag. Over belangstel ling had men geen klagen en de opbrengst bedroeg 2600 gul den. Van dat geld is ArnoJfo's levensonderhoud in de ko mende jaren weer verzekerd. „Fijn dat het allemaal zo goed gelukt is. Voor ons, pupillen en medewerkers, is die adoptie een soort prestigezaak gewor den." 's-Gravenzande Een 35-jari- ge fietser uit Schiedam is gis termiddag om kwart over zes aan het hoofd gewond geraakt toen hij op de Bollelaan in 's- Gravenzande van zijn fiets viel. Waarom de man ten val kwam is onduidelijk gebleven. Hij is voor zijn verwondingen naar een ziekenhuis in Schie dam gebracht. Schiedam Er bestaan bij de gemeente Schiedam vergevor derde plannen om clubhuis- Zuid te verbouwen. Eind juli zijn door de architect de defi nitieve plannen voor de ver bouwing ingeleverd. In okto bervergadering van de ge meenteraad wordt voor de verbouw een kredtet ge vraagd. Clubhuis-Zuid is gevestigd m het oude kantoor van de Ge meentelijke Technische Be drijven aan de Dwarsstraat. Aan het clubhuis wordt aan de noordkant (Hargastraat) een ruimte gebouwd voor een peu terspeelzaal. Aan de oostzijde (richting Hoofdstraat) vindt de grootste uitbreiding plaats: er komt een ontmoetingsruimte met een 'oar en een tweede grote zaal. De bovenverdie ping van het pand wordt niet uitgebreid. De beschikbare ruimte wordt daar opnieuw ingedeeld. Schiedam Bij inbraken in diverse woonhuizen en bedrij ven hebben onbekenden de af gelopen dagen voor meer dan 14.000 gulden buitgemaakt. Vanuit een motorvlet in de Schie werd een buitenboord motor ter waarde van 4800 gulden weggehaald. Er werd tevens voor 1500 gulden scha de aangericht. Een elektrische schrijfmachine ter waarde van 3000 gulden werd weggeno men bij de Coop in het indus triegebied 's Graveland. Bij een inbraak in een werkcon- taxner op een bouwterrein aan de Korte Haven verdwenen een slijptol en een lasapparaat; gezamenlijke waarde 1600 gul den. Uit een bejaarden woning aan de Burgemeester Stuhlemeijer- laan verdwenen een kleuren- tv en een beddesprei, die sa men 2025 gulden waard wa ren. Uit een flatwoning aan de Rotterdamsedijk werden siera den voor een bedrag van 2200 gulden weggehaald. Uit een opvanghuis aan de Nieuwe Haven tenslotte wer den cassetterecorders, verster kers en platenspelers gestolen De totale waarde van die ge luidsapparatuur is nog met be kend. Maassluis Het bericht dat het gif in de Steendijkpolder het zwaarst verontreinigde slib uit de Rotterdamse havens zou zijn, hing gisteravond als een donkere wolk boven de Maas- sluisse gemeenteraad- Op de agenda stond het voorstel om twee ton te reserveren voor bet saneringsonderzoek naar het gif in de grond, maar geen van de raadsleden had ook maar een moment de hoop dat dat voldoende zou zijn. Een Elan van VVD'er John cheerstra om voor de zeker heid maar vast een aantal uit gaven voor andere zaken te schrappen, vond echter geen gehoor bij de overige fracties. Als hei aan Scheerstra lag zou den de verbouwing van de Schuurkerk en de opknap beurt voor het gemeentemu seum voorlopig op de 'par- keerbaan' worden gezet, om ruimte te scheppen voor on voorziene uitgaven. „Die za ken zijn van veel minder be lang dan de verontreiniging van de Steendijkpolder", zei hij. De andere fracties, die ook wel financiële problemen in de gifaffaire voorzagen, voel den daar echter niets voor. „De kosten zijn nog niet bij be nadering bekend", aldus Jaap van der Griend van de PPR. „We moeten niet op voorhand andere voorzieningen in ge vaar brengen." De waarschuwing van Rijn mond. dat langdurig contact met de bodem en het eten van gewassen beter vermeden kunnen worden, was voor Joke van de Rest (CDA) aan leiding om een bevolkingson derzoek te vragen. Dat zou in samenspraak met de commis sie bodemverontreiniging Steendijkpolder moeten ge beuren. Wethouder Elly Coenen van volksgezondheid wees die sug gestie voorlopig van de hand. „We weten nu niet waar we naar moeten zoeken." Zij wees met Jaap Wustrow (PvdA) op het gevaar van de waarschu wing van Rijnmond. „Daar mee worden geesten opgeroe pen, die moeilijk in de hand te houden zijn", aldus de PvdA- 'er. Een bevolkingsonderzoek in de toekomst leek hem haast onvermijdelijk. Wustrow: „Er is een waarschuwing uitge gaan. Dat verhaal blijft leven." De raad keurde zonder stem ming het krediet voor het sa neringsonderzoek goed. Niet alleen voor de Steendijkpol der, maar ook voor de twee andere giflocaties, de dr. Al- bert Scnweitzerdreef en het Verto-terrein aan de Lange Boonestraat. Verder hielden de raadsleden hun kruit droog voor de extra vergadering over de affaire Steendijkpol der, die voor 14 september ge pland staat. Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 7 september 1983 Schiedam Ook Hulb Ruygrok is niet zo tevre den met De Graafschap. „Het is", vindt de trainer van SVV, „een tegenstan der die niet aanspreekt. Het bestuur van SVV is er wel blij mee. Die zeggen, dat er minstens vijfdui zend mensen op afkomen, maar ik twijfel daar aan. Maar ach, bij de beker is het zo, dat je als eerste di- visïeclub óf een echte top per loot of een club, waar tegen je een redelijke kans hebt de volgende ronde te halen". De sentimenten zijn voor de Hagenaar zeker niet van doorslaggevende betekenis. „De Graafschap draait nu lekker, maar het is beslist geen wereldploeg", denkt Ruygrok, die blij is voor Po- povics. dat deze van het be stuur toestemming kreeg- om enkele versterkingen (Peitsman, "Loovens, De Klerk) aan. te trekken. „Het overgrote gedeelte ken ik nog", beschouwt Ruy grok zijn vorige 'baas' toch als een open boek. Een zekere angst heeft men in Doetinchem zeker voor de dit seizoen allerminst kleurloos opererende Schie dammers. Assistent-trainer Doeke Holshuysen volgde SVV zondag tegen NEC, terwijl Popovics dit week einde zijn oude ploeg aan het werk wil zien tegen NAC. Ruygrok op zijn beurt kan met 'spioneren', maar is dermate goed geïnformeerd, dat hij de vermoedelijke op stelling van De Graafschap feilloos kan opdreunen. .,AIs wij zondag van NAC winnen, kan het een week later op De Vijverberg bij zonder interessant worden" Doetinchem De 'klucht' die Felix Meurders en Jan Huybregts in 'Voetbal'SO' meenden te moeten maken van de bekerloting, heeft ook Sandor Popovics aan het denken gezet. De oefen- meester van De Graafschap is, ondanks de voorspoedige start -negen punten uit vijf wedstrijden- van de oostelij ke eerste divlsïeclub, beslist niet te spreken over het naamplaatje, dat zaterdag avond aan zijn huidige werkgever werd gekoppeld. De Graafschap tegen SVV, te verspelen in het weekeinde van 8 en 9 oktober, lepelt voor de oud-MaassIuizer te veel senumenien op om onbevan gen aan de klus te beginnen. Zoals dat ook geldt voor Huib Ruygrok, de thans verant woordelijke man bij SVV die als voorganger van Popovics De Graafschap drie seizoenen onder zijn hoede had, „In vier weken tweemaal te gen SVV spelen, is niet zo in teressant", meent do trainer, die na een pas korte carrière door Donald Bax toch al de nodige clubs (MVV'27, tweemaal Quick, Overmaas, Xerxes, Baren- drecht, SVV, Waregem en nu De Graafschap) van techni sche en taktische 'vondsten' heeft voorzien. „SVV is tegen ons natuurlijk extra gemotiveerd. Mijn spe lers voelen dat niet zo aan", denkt de nog altijd in een vreemd koeterwaals (Hon gaars, Nederlands en een vleugje Vlaams) babbelende Popvics. Gemakshalve gaat hij voorbij aan de aanwezigheid in Doetinchem van Hans Loo vens en Cor Peitsman, van wie de humor van de laatste op Harga soms node wordt ge mist. „SVV is voor mij nog steeds de prettigste herinne ring. Ik heb daar heel positie ve jongens meegemaakt", mij mert de emotionele Hongaar. Virus-infeclie Overigens ziet het er naar uit, dat Popovics in het competitie- treffen met SVV (18 septem ber) op De Vijverberg geen be roep kan doen op Cor Peits man, De bij Waregem tezamen met Popovics geflopte punt- speler keerde met een virus infectie terug van vakantie in Spanje en heeft de laatste drie wedstrijden niet meer ge speeld. "Ik denk, dat ik Peits man nog twee of drie weken moet missen", aldus Popovics, die met De Graafschap dit weekeinde door Huybregts van alle competitie verplich tingen is ontslagen. „Dus kan ik SVV zondag te gen NAC aan het werk zien", kondigt hij zijn kortstondige terugkeer in Schiedam vast aan. „Wat ik er van heb begre pen gehoord, moet SVV weer een leuke, frisse ploeg heb ben", Popovics is, terug in zijn twee de vaderland, weer opge bloeid. Het enthousiasme, dat hij onlangs verwoordde in een 'vakblad', gaat hem echter net iets te ver. De uitspraken zijn Popovics, die in een grijs ver leden met MVV'27 de halve fi nale van de KNVB-beker (uit geschakeld door Zwart Wk'28) echter eigen. Een voorstopper die vliegtui gen uit de lucht kopt en een laatste man (Hans Loovens), die speelt als Franz Becken- bauer in "zijn beste dagen. „Zo krijg je de indruk, dat tk in Doetinchem zo'n beetje de ver losser ben", weerleegt hij gloedvol dee kritieken die over het 'nieuwe' De Graaf schap worden uitgestort. „Ik pluk de vruchten van het werk, dal Guus Hiddink en Harry van Oosterhout hier mei de jeugd hebben gedaan. Wat ik met SVV heb bereikt, dat probeer ik ook hier te ver wezenlijken. Ik ben blij, dat ik opnieuw bewijs als trainer iets in mijn mars te hebben. Maar ja, als we viermaal op rij ver liezen, kan ik er niets meer van". Sandor Popovics... „Wij hebben een leuke ploeg, met een gemiddelde leeftijd van éénentwintig jaar, die een geweldige voorbereiding heeft doorgemaakt. We zijn nu al twaalf, dertien wedstrijden achter elkaar ongeslagen. Ik heb nooit in wonderen ge loofd, maar dit is écht een mi rakel. Als je gewoon blijft doen, doe je al gek genoeg, zeg ik maar. In Doetinchem praat nog niemand over een perio den tel. We moeten nog twee wedstrijden spelen en dan kun je vier punten verliezen. Ik ben destijds met SVV nog wel dichter bij een perioden tel ge weest, maar het werd FC Den Bosch. Al geloof ik wei, dat ons met veel meer kan gebeu ren, als we over anderhalve week van SVV winnen Het 'Popovics-effect' lijkt al met al ook ver van het westen des lands tot aansprekende re sultaten te leiden Het is voor De Graafschap (Popovics 'Het succes is van en voor de hele vereniging. De bijdrage van de spelers is geweldig Het is overdreven om Popovics alle eer te geven') te hopen, dat over een vijftal maanden de- aanpak van hem dan nog tot de verbeelding spreekt Heeft de geschiedenis (Ba ren - drecht, SVV, Waregem) im mers niet geleerd, dat de nim mer aflatende woordenstroom op den duur slechts op onbe grip stuit, dat de spelersgroep na de krachtsinspanning uit het begin van het seizoen een uitgebluste indruk. Popovics, een trainer voor zes maanden Hij zal zelf hel tegendeel moe ten bewijzen... Vlaardingen In de strijd om de Rijn mond-trofee verloor Excelsior'20 met 1-5 van de re serves van Feyenoord. Het schaduwteam van SVV was te sterk voor Vlaardingen (0-2), terwijl Hermes DVS tegen Bolnes niet verder kwam dan een 1-1 deling. Verder oefende Zwaluwen Vlaardingen tegen Zwart Wit'28 en speelde even eens met 1-1 geliik. Exceïsior'20-HFeyenoord 1-5 AI na vijf m»nuten keken de Schiedammers tegen een 02 achterstand aan, na twee blun ders van doelman Jan van Veen. Wilco Becrenschot kon nog wel iets terug doen, maar Feyenoord, met Wim van Til en Stanley Brard m de basis, scoorde nog driemaal. BolnesHennes DVS 1-1 Het was zeker geen al te beste wedstrijd. De beide doelpun ten werden na de rust ge scoord Bolnes nam verrassend een voorsprong, maar het was Enk van der Gaag, die de ge lijkmaker voor de Schiedam mers scoorde. De strafschop- jen werden vervolgens door 3olnes beter genomen. VlaardingenSVV 2 0-2 Vlaardingen spee'ide zeker geen slechte wedstrijd. Danny Molendijk had alleen pech in de afwerking. Edwin Bleiks- loot opende voor SVV de sco re, waarna hij na de hervat ting ook nog doelpuntte. Adrie Wander (Vlaardingen) moest voor onderzoek naar het zie kenhuis. Hij heeft vermoede lijk zijn arm gebroken. Zwart Wit'28Zwaluwen 1-1 Een uitermate saaie wedstrijd. Zwaluwen wilde wel, maar de thuisploeg bakte er helemaal niets van. Na een 1—0 achter stand was het Maarten Keizer- waard, die uit een vrije trap de gelijkmaker liet noteren. Schiedam In sporthal Mar griet in Schiedam, wordt vrij dag 9 september het eerste CJV-zaalvoetbaltoernooi afge werkt. Aan het evenement doen de teams mee van de Brandweer Schiedam, Brand weer Vlaardingen, Politie Schiedam, PTT Vlaardingen, HBSS en vier teams van de CJV. Het toernooi start om 19.00 uur en in de pauze ne men tsvee damesteams het te gen eikaar op. Vlaardingen - Om het tienjarig jubileum extra luister bij te zei ten, houdt de Vlaardingse motor rijders vereniging 'Flardinga' op 11 september een landelijke toertocht. De rit voert de deelne mers langs de diverse binnen- en provincialewegen in Zuid-Hol land en midden Nederland. Deelname is voor iedereen mogelijk en tegelijk bestaat dan ook de mogelijkheid om nader kennis te maken met de vereniging en haar activiteiten. 'Flardinga' is een uiterst actieve club. Het hele seizoen zijn er wekelijks toertochten die in clubverband worden verreden. Motorrijders die op 11 september mee wilen rijden kunnen star ten tussen 9.00 uur en 11.00 uur vanaf de kantine van de volks tuinvereniging aan de Broekpolderweg in Vlaardingen. De leng te van de rit kan men zelf bepalen. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ11,50 inclusief consumptiebonnen en een herinnering aan de tocht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3