ROTTERDAM 17 Hotte 'S Mannenkoor zingt Praag plat 4.45 95 538 438 GEBR.DE JONG wat je vers haaft is lekker AGENDA Rijnmond dreigt weer te worden ingehaald BELEGEN GOUDSE KAAS Rotterdams Nieuwsblad woensdag RL/RZ/RV/RY/RW/SS september I9S3 Praag/Rotterdam Het succes in de Kiementina-kerk donderdagavond werd vrijdagavond overschaduwd door het concert dat Rotte's Mannenkoor gaf in de Sint gicolaas-kerk. -Lang voor de aanvang hadden ruim drieduizend mensen (ongeveer het dubbele van het santal zitplaatsen) hun plek gezocht in de kerkbanken en op de grond. Na afloop van het concert klonk naar men zegt voor het eerst in de geschiedenis van de Sint Nicolaas-kerkeen applaus dat minuten lang duurde. Een staande ovatie in de kerk: men kon z'n oren en ogen nauwelijks geloven. KQttes jwannetiKoor neeit met de reis naar Praag en het Zuidduitse Heidenfeld zijn populariteit in Tsjecho- Slowakije en Duitsland be vestigd: ook de kloosterkerk in Heidenfeld zat bomvol toen het koor daar, na een dag-lange reis uit Praag met een oponthoud bij de grens van ruim twee en een half uur, nog een concert gaf van een uur. Het is een wonderbaarlijke ervaring te zien hoe een in principe heterogeen gezel schap tot één identiteit ge raakt zodra het zich in smo king voor de dirigent be vindt. De voorzitter van het koor, Richard Sutter (61, ziet eruit als begin 50) zegt: ,,'t Fijne van dit koor is, dat het niet iedereen aantrekt: er is wel degelijk een bepaalde se lectie. Bij ons komen mensen met een bepaald niveau, onze muzikale keuze spreekt lang niet iedereen aan. Wij hebben een eigenzinnig re pertoire waarin weinig con cessies worden gedaan aan de smaak van het grote pu bliek." Sutter is 28 jaar lid en al ze ven jaar voorzitter. Hij meent wel dat er binnenkort eens een jongere man voor hem in de plaats moet ko men, maar zijn natuurlijke autoriteit is zo'n belangrijk bindmiddel in het koor ge worden, dat het niet goed voorstelbaar is hoe het an ders zou moeten. De oudste Rotte's Mannenkoor is de oudste culturele vereniging van Rotterdam, volgend jaar wordt het 130-jarig bestaan gevierd. Sinds juli '82 is Ri chard Sutter bezig geweest met de organisatie van de reis die het afgelopen week einde op zondagavond werd beëindigd. Van de 115 leden zijn er tachtig meegeweest plus de professionele krach ten: bariton Bernard Kruy- sen, organist Jan Schmitz en dirigent René Verhoeff. Het koor heeft ongeveer vijf tig stukken op het repertoire, van de Middeleeuwen tot nu, geestelijke liederen, Slavi sche liederen, van alles door elkaar. René Verhoeff is vas te dirigent sinds 1976, voor dien is het koor 34 jaar geleid door Jos Franken sr. „Ver hoeff heeft dezelfde voor keur als wij", zegt de voorzit ter, „hij heeft natuurlijk ei gen opvattingen, maar hij hanteert wel de lijn die wij aangeven." De Doelen De populariteit van Rotte's Mannenkoor is in het buiten land overweldigend, in Ne derland denkt men bij het woord 'mannenkoor' nog steeds aan 'Wij zijn niet bang' en dergelijke voltref fers die men zo gaarne hoort in Zuid- Limburg. Toch gaat het koor op 13 november te zamen met het Keuls Man nenkoor een concert verzor gen in de Kleine Zaal van de Doelen: na de volgestouwde Sint Nicolaaskerk te Praag een uiterst bescheiden onder neming op eigen bodem. Dit concert is via de gemeen te tot stand gekomen dank zij de handelsbetrekkingen en de culturele bindingen. Er staat nog veel meer op het programma. Volgend jaar wordt het 130-jarig bestaan gevierd, in maart zal er een populair concert worden ge geven met de Marinierskapel en het mannenkoor Mignon uit Geleen en er is een uit wisselingsprogramma met Estland, dat over enkele ja ren met wederzijdse concer ten gehonoreerd zal worden. Sutters: „Het eigenaardige van dit koor is, dat degenen die geen noten lezen, zoals ik zelf, gemakkelijker zingen dan de lezers". Hij vertelt ook, dat er in Nederland wel seml-professionele gemengde koren bestaan, „maar als er een mannenkoor nodig is, wordt er een beroep op ons gedaan." Er was sprake van vergrij zing van het koor. „Het gaat op 't ogenblik de goede kant uit, we krijgen weer meer jonge leden. Maar op zichzelf is die vergrijzing niet zo'n wonder. In een mannenkoor komen mannen die zijn ge vestigd. Qua leeftijd begint dat bij 35, 40. Het is de laatste tijd weliswaar gelukt jongere mensen aan te trekken, maar het gevaar van vergrijzing blijft natuurlijk aanwezig. Je kan oudere mensen er ook niet uitgooien." Anecdotes Zo'n reis van ruim een week met meer dan tachtig man René Verhoeff di rigeert Rotte's Mannenkoor bij het grat van Sme- tana. Richard Sutter, voorzitter van Rot te's Mannenkoor, onderweg aan een bittertje. levert behalve diep respect voor de resultaten die de amateurs boeken in een land met traditioneel hoge stan daarden ten aanzien van de muziek, ook een aantal anec- de eveneens in Praag aanwe- doies op die zo'n trip tot zige propagandist van de meer maken dan een reeks VVV Rotterdam Hans Ba- muzikale ervaringen. rend. „Hoe lang zingt u al in Eén van de zangers benadert het koor? Ik ken u niet maar ik sta altijd vooraan, u staat zeker achteraan. Ik kijk nooit om." Twee leden van het gezel schap hebben in het land waar het bier is geboren vier uur gelopen om een biertje te kunnen kopen. Er is kenne lijk een ontmoedigingsbeleid ten aanzien "an de pivcycon sumptie aan de gang: vrijwel alle restaurants (gewone kroegjes 2ijn er nauwelijks) schenken uitsluitend wijn. Eindelijk was er een groot bord gevonden met het woord PIVO, eronder stond 'nem' en deze combinatie bleek te betekenen: geen bier. Uiteindelijk, in restau rant 'Schwejk', genoemd naar de befaamde soldaat in de Eerste Wereldoorlog, was bij het eten overvloedig bier verkrijgbaar. Het bier speelt in Tsjecho- Slowakije een grote rol: er is langdurig meer van gedron ken dan goed werd geacht voor de volksgezondheid, vandaar waarschijnlijk dat ontmoedigingsbeleid. Het koor werd uitgenodigd een brouwerij even buiten Praag te beztchtingen, de directeur had voor de ruim tachtig man drie hectoliter bier in geslagen. Om half tien zat het gezelschap achter de hal- ve-li terglazen, maar hele maal óp ging het niet. Hetzelfde tweetal dat vier uur naar bier had gezocht, vond een kroegje, een gat in de muur. vol soldaten en werklieden, waarin de pivo werd verkocht voor gere kend naar de meest populai re zwarte koers: 1 op 10-- ze ventien cent per halve liter. Heidenfeld Onder de koeldampen van een machtige kerncentrale ligt het lieflijke dorpje Hei denfeld en het meest nabije stadje dat op de kaart staat is Schweinfurt. Hier werden de koorleden vorige week maandag onthaald zoals wij dat alleen kennen bij grote popsterren. Aan het begin van het dorp stond de politie te wachten om het koor te begeleiden naar het kerk plein. Daar was de bevolking aanwezig ter verwelkoming van Rotte's. Het concert van een uur, dat op de terugweg, zaterdag avond, werd gegeven, dreef menig bezoeker en bezoek ster de tranen naar de ogen. Vooral met de Rusisehe va riant op het 'Onze Vader', 'Spazi bose', werden evenals in Praag de emoties zicht baar aangesproken. Dirigent René Verhoeff vertelde op de terugweg, dat men in Duitsland noch in Tsjecho- Slowakije wilde geloven, dat dit koor slechts éénmaal per week repeteert en een pure amateur-status bezit. Hij is daar zeer trots op Geldig t/m zaterdag (3 maanden naiuurtrjk gerijoO 500 gram 4.65 HEEL KILO 798 LEEUWEZEGEL MARGARINE pakje 250 gram «JÏJ BAVARIA BIER krat 12 pij'pjes a 0.3 liter UYTTEWAAL AUGURKENC zoetzuur, 3/4 pot MAGERE RUNDER RIBLAPPEN 500 gram KIP STEAK 100 gram RUNDER TARTAAR 500 gram tSte Geldig t m HOLLANDSE SPERZIEBONEN kilo JAMES GRIEVE fijnste handappel 2 KILO PERSSINAAS APPELEN 20 boordevol sap STUKS Woensdag 7 september De Lantaren: 20 30 Theatergroep Carrousel spoelt 'Souterrain' De Doelen: 20 15 Klaverbladserie 83/84, 'Ein abend in Wien' met het Utrechts Symfonie Orkest, dirigent Wilh Bos- kovsky, solisten Mirjana Irosh. so praan. en Rudolf Schock. tenor De Schouwburg: 2015 Robert Wilson met zijn opera The civil wars' Luxor th eater: 20 15 Nederlandse musical Tien' gebaseerd op bet it-ven van Fien dc 1? Mar Met Jaspenna de Jong, Gerard Cox, Rients Grate ma, Loeki Knol, Reina Boelens e a Pop pentheater Belle Psss: Waterloo- straat 137b. 14 30 Het poppentheater speelt 'In de kijkdoos van Kiko' k/onderdag 8 september Theater Zuidplein: 20 30 Stichting Het Tij speelt 'Lady Macbeth' naar Williamm Shakespeare Met Caroline Beukman, Frils Grimrneitkhuizcn en Peter Jackson Piccolotheater: 20 30 'Spk-etkop' geschreven en gespeeld door Huub Scholten, toneelbeeld Chariy Dalton De Lantaren: 20 30 Theatergroep Carrousel speelt 'Sou terrain' De Schouwburg: 20 15 Ro bert Wilson met zijn opera 'The civil wars' Luxortheaten 20 15 Neder landse musical 'Fien' gebaseerd op het leven van Fien de la Mar Met Jaspenna de Jong, Gerard Cox. Rients Graic-ma, Loeki Knol. Rema Boelens ea Harbour Jazzclub: 21 30 Beryl Brtden met de Revival Jassband Het Berenei: 22 00 Sal Nestico (jazz) Grote Kerk: Vtaardm- gen, 12 45 Lunchconcert Bioscopen Al ham bra I: The Hunger' (16) dag 2 00-7 00 en 930 u Al ha rubra 2: 'Porky's-2 dc- volgende ochtend' (16) dag 2 00 en 8 45 u, en 'Sopie's Choice' (16) dag 900 u Calypso 1: 'Blue Thunder' (12) dag 2 00-7 00 en 9 30 u Calypso 2: 'Richard Pryor Live af the sunset strip' (16) dag 1 45-6 45 eri 9 15 u Calypso 3: 'Merry Christmas mr Lawrence' (16) dag 2 00-7 00 en 9 30 u Centraal: 'Wilde orgies op dc schoolbanken' (18) dag J2 15-2 00- 3 45-5 30-7 15 en 9 00 u, di en woe 'Wulps fruit' (18) Cineac (Beurs): 'Octopussy' (12) dag 2 00-6 45 en 9 30 u Cineac (Bijenkorf): 'Ator, the fighting eagle' (16) dag 2 00-7 00 en 9 30 u. rna en woe 2 u Cinerama 1: 'Privates on parade' (12) clac 1 45- 7 00 en 9 30 u Cinerama t. Flash- dance' (al) dag 1 45-6 45 en 9 15 u Ci nerama 3: 'Psycho-2' (16) dag 145- 6 45 en 915 u Cinerama 4: 'Star Wars/ The empire strikes back' (12) dag 1 15 en 7 00 u Cinerama 5: "n Schot in de roos' (18) dag 2 00-7 00 en 9 30 u Corso: Highroad to China' (al) dag 200-700 en 9 30 u Krlüe- rion; 'Gandhi' (al) dag 800 u. zond 2 00 en 800 u Lumïere 1: 'An Bloem' (12) dug 2 00-7 00 en 9 30 u Lumiere 2: The meaning of life* (16) dag 2 00-7 00 en 9 30 u Lumiere 3: Porky's-2 de volgende ochtend' (16) dag 1 45-6 45 en 9 15 Lumiere 4: 'Hot BubbLe Gum in het leger* (16) dag 1 45-6 45 en 9 15, woe 4 00-6 45 eri 9 15 u 'Heidi' (al) zal zond en woe 1 15 u Metro-t: 'Naked fist* (12) dag 7 00 en 9 30, zat en zond 2 00- 7 00 en 9 30 u, ma di en woe bingo Metro-2: 'Daar komt de bruid' (18) do ma di en »oc 800 u, cn 'Car crash' (12) vrij zat en zond 7 00 en 9 30 u Rex: 'Hete liefde tussen koude dekens' (18) dag van 10 00 u s' mor gens tot 10 00 s avonds Thai la: Oc topussy' (12) dag 200-6 45 en 930 u '1 Venster-1-2-3 en De Lantaren: Gesloten tot 8 september Kindervoorstellingen Lumiere-3: 'Heidf woe 1 45 l Me tro-2: Aladdin en zijn lamp' dag 2 00 u Passage: 'Kuifje en het haaien- meer* dog (beh ma en di2 00 u Spijkenlsse Euro 1: 'An Bloem' (12) dag 6 45 en 9 15 u, zat zond en woe 1 30-6 45 en 9 15 u Euro 2: 'Octopussy' (12) dag 6 30 en 9 15 u, zat zond. en woe 1 30- 6 30 en 9 15 u Euro 3: 'Bioodv birth day' 16) dag 6 45 en 9 15 u lEuro 4; 'Escape to victory' (al) dag 6 45-9 15, zat zond en woe 1 30-6 45 en 9 15 u Kindervoorstellingen Euro: 'Walt Disney's tekeniilmpara- de' woe 1 30 u Hellevoetsluis Tivoli-theater: 'Lone wolf McQuadc' (12) do zond ma di en woe 20 Ü0 u Star Warsh/The empire strike» hack' (12) vr en zat 29 30 u, zond 1500 u Kindervoorstellingen Tivoli-theater: 'Sjors en Sjimmie en het zwaard van Krijn' woe 15 00 u Bridle Apollo-theaten 'Der wereld volgens Garp' (al) do zond ma di en woe 20 00 u zat 2130 u 'Twn t, t< truckers op de sm.lv y 19 00 en 2130 u. zat U</ u zuml 14 00 u Kindervoorstellingen Apollo-theater: 'Frank en Frey' woe 14 00 u Dordrecht Euro Cinema: Zaat-1 'Porky-2 de volgende ochtend' (12) dag 645 en 9 30 u, zat zond en woe 1 45-6 45 en 9 30 u Zaal-2 'Hot Bubblegum in het leger' (16) dag. 6 45 en 9 30 u. zat zond en woe 145-6 45 en 9.30 u Zaal-3 'Octopussy' (12) dag 645 en 9 30 u, zat zond en woe 145-6 45 en 9 30 u Euro Cinema-4: (Voorstraat 294) 'An Bloem' (12) dag 6 45 en 9 30 u, zat. zond en woe 1.45-6 45 en 9 30 u Cinode: 'Coup de torchon" (16) dag 8 00 u, vrij en zat 700 en 9 30 u Kindervoorstellingen (al) Cinode: 'Astenx verovert Rome' woe 2 00 u Medische Diensten Apotheken: De Rotterdamse apothe ken zijn dagelijks geopend van 8.30- 17 30 u Buiten deze tijd, dus ook in Soms denk je weieens: wat zou het leven toch ge makkelijker in elkaar steken, als iedereen conse quent bleef. Dan weet je waaraan je toe bent: dan kan iets, of iets kan niet. Maar je weet tenminste waarmee je bezig bent. Neem nou Rijnmond. Hoe vaak is het openbaar li chaam al niet verguisd, gehoond zelfs, en hoe vaak is het bestaansrecht niet aangevochten. Ligt dat aan de Rijnmond- raad? Wel een beetje, maar niet in de eerste plaats. Rijnmond zucht onder een steeds wisse lend politiek klimaat met politici, die steeds wat an ders willen. De tragiek van Rijnmond is, dat telkens als een goe de oplossing in zicht is, er wel een Kamerlid opstaat dat het nog beter zegt te weten. En altijd is er dan wel een minister van Bin nenlandse Zaken, die dat Kamerlid tot vriend wil houden en belooft het voorstel te zullen bestude ren. En telkens als de uitein delijke bestemming van Rijnmond in zicht is, wordt de reis afgebroken, de koers verlegd en begint het lieve leven van ver guizing en hoon van vo ren af aan. Rijnmond kan het ook niet helpen dat er in het zicht van elke ha ven een wrakke besluit vorming in de monding van het Haagse circuit ligt. Laten we eens nagaan, hoe het Rijnmond is ver gaan en nog vergaat. In de jaren '50 werd het dui delijk, dat er iets aan het bestuur van dit gebied moest gebeuren. Rotter dam was bezig zijn haven en industriegebied uit te breiden op privaat-rechte lijk aangekochte grond in andere gemeenten als Ro zenburg, Spijkenisse, Geervliet en Heenvliet. Op de Coolsin^el werd be sloten wat daar aan indu strievestiging stond te ge beuren. De provincie zetelend in Den Haag had onvoldoende grip op die uitstuitbare ontwikke lingen. Het was nota bene de ge meente Rotterdam zelf, die de grootste behoefte had aan een regionaal be stuursorgaan. 'De grote stad' kreeg teveel tegen werking van de omliggen de gemeenten. Er was een platform nodig, waarop de zaken in het belang van de hele streek konden worden beoordeeld. Jarenlang is er over de vorm van het bestuursor gaan op regionaal niveau gesproken. Ten langen leste was men het eens ge worden over de vorming van het stadsgewest, on geveer naar het voorbeeld van de Canadese regio To ronto. Alle gemeenten inclusief Rotterdam In het Waterweggebied zou den worden opgeheven om te worden samenge voegd tot het stadsgewest Rotterdam, dat de grens overschrijdende activitei ten zou gaan besturen. Dat gewest zou dan weer kunnen worden opge splitst in een soort deelge meenten. Maar zie: op het moment dat in dit gebied de gees ten rijp waren, sloeg de Tweede Kamer een ande re weg op: die van de reor ganisatie binnenlands be stuur. Omdat dat nog ja ren kon duren en er in het Rotterdamse dringend iets moest gebeuren, werd in de jaren '60 het open baar lichaam Rijnmond ingesteld, dat het beleid in het Rijnmondgebied diende te gaan coördine ren. Rijnmond bleek in de aanvangsjaren een lege doos te rijn. dat het moest hebben van de vrijwillige medewerking van de ge meenten. Van lieverlee heeft Rijnmond zelf zijn plaats als bestuursorgaan moeten bevechten, met alle frustraties tussen Rijnmond en Rotterdam en Rijnmond en de andere gemeenten vandien. Maar goed: Rijnmond was de proeftuin voor de bestuurlijke hervorming in Nederland. Echter: een proeftuin, die geen bemes ting krijgt en geen drai nage met meer bevoegdhe den, verdort tot een on vruchtbaar akkertje, waarop weinig te oogsten valt. Totdat minister Wiegel met zijn plannen kwam Nederland op te delen, in een veel groter aantal pro vincies met meer bevoegd heden dan de oude elf. Voor Rijnmond brak de zon door het kreeg onder meer meer zeggenschap over de ruimtelijke orde ning en de uitvoering van de milieuwetgeving. Rijn mond zou de eerste pro- vincie-nieuwe-stijl wor den. De geschiedenis herhaal de zich: vlak voor de dis cussies in hun eindstadi um kwamen, werd de re organisatie als te duur en dus onuitvoerbaar afge voerd. Wat van alle ambiteuze. hervormende plannen overbleef was de erken ning, dat men nu óf van Rijnmond een provincie- oude-stijl moest maken, óf het openbaar lichaam maar zonder meer diende op te heffen. Kamer en Rijnmond kozen uiter aard voor het voortbe staan van het bestuursap paraat, dat intussen al 500 man in dienst heeft. De door Koos de Gast Staten van de nuiaige pro vincie Zuid-Holland, die alleen maar gebied inleve ren zonder er meer macht over de overblijvende Haagse agglomeratie voor terug te krijgen, gooiden de kont tegen dc krib cn staakten elke medewer king aan de splitsing. Nog geen man over boord. Het wetsontwerp voor de splitsing van Zuid-Hol land in Midden-Holland rondom Den Haag en Zuid-Holland rondom Rotterdam is er nu en in februari of daaromtrent kan de Tweede Kamer er een uitspraak over doen, die naar men mag hopen en bidden een einde maakt aan de martelgang van het oude, ondanks zijn jeugd vermoeide Rijnmond. Maar zie; het kan niet missen. Zodra de eindbe stemming van Rijnmond in zicht is, komt er een Kamerlid met weer een nieuwe oplossing, die zo blijkt uit de eerste re acties gunstig in dc markt ligt bij politiek Den Haag. Het VVD-ka- merlid Wiebenga wï! de vier grote steden Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht onder het provinciaal gezag van daan halen en recht streeks (dus provincie- vrij) onder binnenlandse zaken plaatsen. Korte be- stuurslijnen, meer besluit vorming bij de grote ste den zelf: het is een con structie waarvan ze altijd gedroomd hebben, maar die zezelf niet eens heb ben durven bedenken. Wat blijft er van de te grote de provincie Zuid- Holland over als je er Den Ha'ïg en Rotterdam uithaalt? Iets als Noord- Holland, Gelderland of Noord-Brabant, die ook niet gesplitst behoeven te worden. Wat gebeurt er dan met Rijknmond? Niets, je kunt het ophef fen. Maar waaraan krijgt dan Rotterdam als centrale gemeente langs de Water weg weer behoefte? Juist: aan een overlegorgaan om de grensoverschrijdende activiteiten tc bundelen. En waar zijn we dan weer? Bij de discussie over het stadsgewest uit de jaren '60. Men mag Rijnmond wijs heid en sterkte, en boven al een consequente Ka mer, toewensen op zijn weg naar provincie. de weekeinden is voor spoedgevallen ten waarnemingsregeling Men kan via hu antwoordapparaat of het me dedelingenbord van uw eigen apo theek te weten komen welke apo theek w larneemt Betreft het een spoedrc pt, dan kunt u een taxt ne men Vr wg ten utxibon die u aan de chauffeur overhandigt Taxt Tele fooncentrale. Tel 010-361222 Art sen boodschappend lenst: Tel 206611 (ook voor Vla^rdingen en Schiedam) Integraal Kankercentrum Rotter dam: Telefwonbaken voor vragen over kanker' IKR Tel 010-634130. Ambulancedienst: Voor Berkel, Bergschenhoek en Bleiswyk Tel' 010- 333300. Diversen Raad en Daad: Vragen kunnen schriftelijk worden gesteld aan Re dactie Sijthoff Pers. rubriek Raad en Daad. Postbus 16050, 2500 AA Den Haag Op donderdag kan lussen 900 en 11 00 uur telefonisch informatie worden ingewonnen op tel: 070- 190911 G.E.B. Voorlichtingscen trum Rotterdam: (Rochussenstr.iat 198. Tel 010-575840) Voorlichting over energie, bespanng. CAI. tarie ven ed Openingstijden maand t/m vnj van 9 00-18 45 uur Telefonische Hulpdienst Rijnmond: Rotterdam 010-352244. Schiedam 010-731161 Voor hulp bij maatschappelijke cn geestelijke noden Telefonische hulpdienst voor jongeren: Tel. 010- 552539. dag van 17 00-24 00 u Tele fonische Hulpdienst Spijkenisse: (van 19 00 tot 03 30 u) Tel 01880- 25952 Hulp- en informatie centrum Postkantoor CöoJsmgel Tel 172929. sociale en culturele informa tie, rechtshulp, studie en onderwijs zaken, vacaturebank, loon technische dienst enz Geopend maand 1100- 17 00 u, dlrvsd t/m vrij. 8 30-1700 u Crisiscentrum Rotterdam: Mathe- nesseriaan 270, tel- 763944 Voor mensen met accute problemen op elk gebied. Geopend 24 uur per dag ook zaterdag en zondag

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5