Projectgroep weigert goedkoper plan MUWI CD A wil vuile was binnen houden RET zet 'vier-asser' in bij festiviteiten 'Steeds meer moeite met hoogbouw' GRAAGGEDAAN -......bom Besloten ledenvergadering over af faire Schoenmakers Provincie wijst bos-krediet af VLAARDIN6S DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Opbouw werker toch aan de slag m i Vlaardingen moet beperkter plan indienen Tentoonstelling in Passagetheater Jo Schriel (CDA): Jongetje onder auto Houd de dief! a°ter VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1983 Vlaardingen De pro jectgroep Muwl-1 heeft bezuinigingen op de grote onderhoudsbeurt, zoals die door de combinatie- van Vlaardingse aanne mers zijn voorgesteld, be slist van de hand gewe zen. De aannemers moe ten het werk voor de ge stelde achttien miljoen doen. Als dat niet kan moet er maar een nieuwe, open aanbesteding plaats vinden. Voor de vertra-^ ging die daardoor zou ont- s taan^is "projectgroep verantwoordelijk. Ambtenaren en bewoners waren het daar gister avond op de vergadering in wijkcentrum 't Nieuwe- lant roerend over eens. „Dit zijn idiote toestanden", aJ dus bewonersdeskundige Hob Moritz. De aannemers zitten met hun prijs boven het maxi mum van achttien miljoen, dat door de provinciale directie voor de volkshuisvesting (PDV) is gesteld. Maar een be groting op basis waarvan de projectgroep 2ou kunnen be zuinigen is er niet. De aanne mers zijn daarom zelf maar met wat voorstellen gekomen. „Bespottelijk", zei Moritz, „wij zouden moeten schrappen ter wijl we geen moer van de prij zen weten. We zitten gewoon in de vai." Voor de voorstellen tot bezui nigingen had de projectgroep geen goed woord over. Zo wil de de combinatie de vloer- en plafondisolatie eventueel uit het plan schrappen. „Dan zit je weer met optrekkend vocht en condens", zei projectambte naar Emma Forsten. „Ja, en met schimmel", vulde een be woner vrolijk aan, want de hele onderhoudsbeurt was er uiteindelijk om begonnen om de-huizen vocht vrij te maken. Belachelijk Simon Reijnaards, voorzitter van de kerngroep Muwi-1, sprak al over „teruggaan naar de wijk", als er dingen uit het plan zouden worden ge schrapt. „Maar Emma, dit kan toch niet!", verzuchtte hij. „Zo ben je alle geriefsverbeterïng en de besparing op je stook kosten gewoon weer kwijt." De projectambtenaar moest hem gelijk geven. De bezuini gingen kregen het stempel 'be lachelijk' en werden afgewe zen. Emma Forsten pleitte er voor, dan desnoods maar een nieuwe aanbesteding te doen, „kome wat komen mag." Voor een nieuwe aanbesteding is de tijd wel erg krap. Het plan moet op 1 oktober bij de PDV zijn om nog dit jaar te kunnen worden uitgevoerd. De projectgroep voelde zich door wethouder Bas Goudri- aan voor het blok gezet Mo ritz: „We hadden weken gele den al kunnen weten dat de prijs van de aannemerscombi natie ce hoog was." Goudriaan heeft de aannemers tot maandag de tijd gegeven om met een nieuwe, lagere prijsopgave te komen. Als de combinatie daar niet in slaagt "neemt de wethouder de aanne mers mee naar de PDV. Dan mogen ze daar verdedigen waarom ze het plan niet voor de vastgestelde prijs kunnen uitvoeren. Een oplossing waar de bewoners weinig voor voe len, bang als ze zijn dat er dan in het overleg met de provin ciale directie voorzieningen uit het plan worden geschrapt. Het college kan een brief van de projectgroep verwachten, waarin alle bezuinigingen van de hand worden gewezen. Als het plan daardoor vertraging oploopt wenst de groep daar voor niet verantwoordelijk te worden gesteld. Moritz: „Het had nooit zover hoeven te ko men." Schiedam De op bouwwerker voor bui tenlanders in Schiedam kan toch aan de slag. Tussen de gemeente Schiedam en het minis terie van WVC is giste ren overeenstemming bereikt over het be schikbaar stellen van het geld voor het pro ject. Vorige week kwam het bericht binnen dat Schiedam naar het be nodigde geld kon flui ten, omdat dè vorderin gen van het project vol gens het ministerie mi nimaal waren. Dit was echter een misverstand. Door een interne com municatiestoornis ble ken enkele afaelïngen van het ministerie langs elkaar heen te werken. Voorwaarde voor het vrijgeven van het geld is dat er meer duidelijk heid komt in de ver houdingen tussen de ge meente en de stichting Buitenlandse Werkne mers Rijnmond (SBWR), die het «project uitvoert. Neg voor het, einde van dev* maand" gaan de drie partijen met elkaar om de tafel zitten. Als tijdens het gesprek overeenstem ming wordt bereikt, kan de opbouwwerker definitief aan de slag. ja.. ,w.ys-i t f %V#44tv,- ^jw- - s i Vlaardingen Gede puteerde staten heb ben in een brief aan het Vlaardingse ge meentebestuur laten weten geen goedkeu ring te hechten aan een krediet, dat de ge meenteraad ter be schikking iheeft ge steld voor nieuwe be bossing in de Broek polder. Het ging 'om de ontwatering en aanplant in het noor delijk deel van loswal 7 en om bebossing van loswal 13. De reden van de afwijzing door de provincie is, dat een deel, van het* ge bied valt in het om streden centrum-ge deelte van de polder, waar Vlaardingen vol gens Rijnmond wonin gen moet bouwen. Slechts een klein deel van de gebieden in de polder, die Vlaardingen met het be treffende raadskrediet had willen bebossen, valt in het stuk waarover al jaren een conflict met Rijnmond be staat. Het openbaar lichaam was dan ook voor 80 pro cent akkoord gegaan met de voorgenomen bebossing, maar de resterende 20 pro cent, waarmee Rijnmond niet kon instemmen, is voor de provincie aanleiding ge weest om het gehele krediet af te wijzen. Er zal nu door gemeentewerken en de af deling sport en recreatie re creatie een nieuw raads voorstel worden voorbereid, dat wellicht al in december of januari in de raad komt. Daarbij zal alleen tot de be bossing van het niet-om- streden deel moeten wor den besloten. Intussen wordt op het stad huis van Vlaardingen ver wacht dat nog dit jaar of be gin volgend jaar de uit spraak van de Kroon af za! komen over het bestem- - mingsplan, dat Vlaardingen voor de Broekpolder heeft gemaakt. In dat bestem mingsplan is een juridische truc uitgehaald om toch de gehele polder te kunnen be bossen. Het omstreden deel van de -polder, waar Rijn mond na 1986 woningen wil bouwen, staat m het plan omschreven als 'wervend woonmilieu*. Die term biedt volgens wet houder Goudriaan van- Stadsontwikkeling de mo gelijkheid dat deel van de polder toch te bebossen, vooruitlopend op eventuele woningbouw in de toe komst. Als er uiteindelijk alsnog gebouwd zou moeten worden, ziet de toekomstige woonwijk er alvast groen uit, is de redenering ge weest. Een woordvoerder op het stadhuis heeft aan de hand van de hoorzittingen, die inmiddels over het be stemmingsplan hebben plaatsgevonden, die indruk dat de Kroon niet akkoord zal gaan met die juridische truc. „Het lijkt mij niet on mogelijk dat we toch ge dwongen zullen worden, een nieuw bestemmingsplan te maken", aldus een woordvoerder op het stad huis. Aan het begin van deze eeuw reed de paardentram tot aan het Hoofd in Schiedam. Links op de foto Café Maas. Schiedam Dat de komst van de tram in het cen trum van Schiedam de ge moederen bezig heeft ge houden, en nog bezig houdt, is bekend. Naast de winkeliers in de binnen stad besteden ook de RET en de gemeente Schiedam aandacht aan het in ge bruik nemen van de nieu we lijn. Wethouder Chris Zijdeveld en de directeur techniek van de RET, D.A. Visser, nemen volgende week zaterdag offi cieel het nieuwe gedeelte in gebruik. Zij stappen samen met andere genodigden om ongeveer half elf 's morgens bij het Passagetheater op de tram en rijden dan naar de keerlus. Daar stapt het gezel schap uit en deelt wethouder Zijdeveld bloemen uit aan de daar aanwezige bestuurders van de trams. Rond elf uur rijdt het gezel schap terug naar het Passa getheater, waar na een paar toespraken om half twaalf in de foyer de expositie 'Van paardetram tot keerlus' wordt geopend. Van oude fo to's van de elektrische en de Schiedam De affaire Schoenmakers, die leidde tot het opstappen van twee leden van het CDA-be- stuur van de afdeling- Schiedam, nadert haar ont knoping. Volgende week donderdag kunnen de le den van de afdeling zich er over uitspreken. Het be stuur, dat de zaak angstvallig binnen de eigen gele leren probeert te houden, wil dat dat op een beslo ten vergadering gebeurt. paardentram, die in het ver leden door Schiedam hebben gereden, heeft gemeente- voorlichter Bas van Boehove een expositie samengesteld van 32 foto's uit het begin van deze eeuw. Deze ten toonstelling is een week gra tis te bezoeken. Tijdens de vele festiviteiten, die in het centrum van Schiedam plaatshebben, zet de RET een oude tram in: een 504 of vier-asser. In alle lijnen van de RET wordt hieraan door middel van zo genaamde 'plukfolders' de aandacht op gevestigd. De oude'tram rijdt donderdag avond en vrijdag en zaterdag de gehele dag. De tram ver trekt van het Heemraads plein en rijdt via de Mathe- nesserlaan, de Mathenesser- dijk, het Marconiplein, de Rotterdamsedijk, de Koe markt en de Broersvest naar het stadserf en weer terug. De eerste tram vertrekt don derdag om kwart voor zes van het Heemraadsplein. Vrijdags vertrekt de oude tram om elf uur voor het eerst en zaterdagmorgen om tien voor half een. Vanuit Schiedam en Rotterdam ver trekken ze om de veertig mi nuten. Een rit in de oude tram kost 65 cent. De kaartjes zijn ge maakt naar een oud model, dat uit het archief is gehaald. Zij worden gedrukt bij de firma Roeland, die in het verleden de kaartjes voor de RET heeft gedrukt. Om de kaartjes aan de man te bren gen wordt weer een conduc teur ingezet. Bas van Boehove is van plan, als de tramlijn geheel klaar is, een prentenboekje te ma ken over de trams die in het verleden door Schiedam hebben gereden. Inmiddels is op de hoek van de Broersvest met de Lange Haven een hokje geplaatst, waar kaarten voor de tram worden verkocht. Vlaardingen CD A-fractie voorzitter Jo Schriel heeft tij dens de vergadering van de gemeenteraad aangekondigd dat zijn fractie in de toekomst steeds kritischer zal kijken naar sociale nieuwbouwplan- nen, die niet als eengezinswo ningen worden uitgevoerd. „We krijgen steeds meer moei te met hoogbouw en gestapel de woningen. Dat geldt ook voor het bouwen van tweeka merwoningen. Ook daar be ginnen we steeds meer twijfels over te krijgen. Waarom bou wen we niet veel meer eenge zinswoningen en vervangen we de tweekamerwoningen niet veel vaker door drieka merwoningen? Als we door gaan met gestapelde bouw, dan zal de leegstand er niet minder op worden, ondanks het feit dat er nog aardig wat woningzoekenden zijn." Schriel wees op het feit dat al lerlei onderzoekingen en ge meentelijke notities uitwijzen dat er steeds minder belang stelling Is voor gestapelde hui zen en dat steeds meer wo ningzoekenden op een eenge zinshuis zitten te wachten. „Natuurlijk moet je altijd kij ken naar de grondkosten en de huurprijzen, die uiteindelijk uit de bus komen, maar als het even kan, moeten we veel meer in de gewenste vormen bouwen. Je hebt er niets aan dat huizen leeg blijven staan", aldus Schriel. „En dat zie je op het ogénblik gebeuren. De doorstroming stagneert steeds meer en de problemen om dure flats te verhuren, worden alleen maar groter." De CDA-leider kreeg de hele raad aan 2ijn zijde, toen hij in een motie het college uitnodig de, met een nota te komen waarin wordt uiteengezet op welke manier, rekening hou dend met de grondproblema tiek, aan de wensen van de woningzoekenden tegemoet kan worden gekomen. Ook de voorkeur van Schriel om in de sociale sector eengezinswonin gen te bouwen en voor één en tweepersoons huishoudens de prioriteit aan driekamerwo ningen te geven werd door de gehele gemeenteraad gedeeld/ Ingewijden zeggen dat het be stuur de ledenvergadering achter gesloten deuren wil houden, omdat ook de rol van het bestuur ter discussie staat. Een speciale adviescommissie, die het bestuur indertijd te hulp heeft geroepen, conclu deerde dat het bestuur de pro blemen niet op de juiste wijze heeft benaderd en dat 'vele problemen door een soepeler en meer overdachte houding' waren voorkomen. De affaire vloeit voort uit een excursie, oktober vorig jaar, van Schiedamse CDA-leden naar het Europees Parlement in Straatsburg. Theo Schoen makers, toen nog secretaris van de afdeling, organiseerde de studiereis. Er ontstond een conflict nadat Schoenmakers beweerde dat een tekort werd gedekt door de Europese Be weging. Volgens de voorzitter van de Europese Beweging in Neder land kon daar echter geen sprake van zijn, omdat de CDA-reis niets te maken had met de Beweging. Bovendien wees Wallis de Vries er op dat Schoenmakers al begin vorig jaar het lidmaatschap van de Europese Beweging was ont zegd. Dat zou te maken heb ben met handelingen die tegen het frauduleuze aan liggen, hoewel dat niet is bewezen. Schoenmakers is pas veel later tegen het royement in beroep gegaan. Overigens was bij het landelijk bestuur van het CDA bekend waarom Schoenmakers, die op een mogelijk verkiesbare lijst voor de gemeenteraadsverkie zingen stond, uit de Europese Beweging was gezet. Maar vermoedelijk omdat de lijst al door de leden was bekrachtigd is van een landelijk ingrijpen afgezien in verband met de negatieve publiciteit die dat tot gevolg zou hebben. Dat alles wekte de argwaan van het CDA-besiuur m Schiedam, dat Schoenmakers vervolgens ter verantwoor ding nep en opening van za ken eiste. In eerste instantie weigerde Schoenmakers een finaelèel verslag te geven van de reis naar Straatsburg. Dat was voor het bestuur aanleiding een procedure om Schoenma kers te scnorsen ais secretaris in werking te stellen. Schoen makers trok daaruit zijn con clusies en stapte zelf op. Dat voorbeeld werd gevolg door panningmeester Hans Valken burg. De door het bestuur te hulp geroepen onderzoekscommis sie onder leiding van het Vlaardingse Rijnmondraadslid drs. Hans van der Drift is ech ter tot de conclusie gekomen dat dat een ongelukkige zet was. Over de financiële ver antwoording van de reis naar Straatsburg meent de commis sie dat die de indruk van een gedegen administratie geeft. Wel merkt de commissie, die het bestuur het advies heeft gegeven de ledenvergadering het laatste woord te geven, dat Schoenmakers gehouden was en is daarover aan het afde lingsbestuur verantwoording af te leggen. Het bestuur meldt de leden dat Schoenmakers op 26 augustus de gevraagde stuk ken nog steeds niet ter inzage had gegeven. Schiedam Een 3-jarig Schid- damse jongetje is gistermiddag met een zware hersenschud ding naar het Sehielandzie- kenhuis gebracht, nadat hij in de Sint Liduinastraat onder een auto terecht was gekomen. Het Schiedam me rtje stak over tussen twee geparkeerd staan de auto's. Hij werd aangereden door een 24-jarige automobi list, die het ventje te laat zag. Schiedam Onder het slaken van de kreet 'houd de dief' renden twee verkoopsters van de Hema gisteravond achter een 35-jarige Rotterdammer aan. De man liep de winkel uit met twee dekbedhoezen, die nog niet waren betaald. Hij werd door omstanders aange houden en overgedragen aan de politie, die hem meenam naar het bureau. BJ" lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f Naam; verandering in. Adres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst m en goed beloond! Want voor die kleine» moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de Laurenskerk. r, Q S. e dfscAn.... oonPhats. Jnjl3iatm,, Adres. I P°sfcode "^Plaats TeJe/ooji f buurdebo -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1