IPUfï m 'AVR voor honderd miljoen uitbreiden' Voor onderhoud en aanleg wegen VANDAAG SI «El Onderzoek naar fraude OnzeWoning JUPITER SCHUIL I ACHTER MAAN I Chili aan banden I I T Kamerdelegatie spreekt met Hal Sonnenfeldt WELCOMES Beeld Franco met moeite gesloopt Ziekenfonds en GAK gaan staken ^lilllIffflilJtlltlfliJIIJIllillIiillllIlIHflIlllfHIJIIMöllHBIilBiJIIJHIfïlHltillliHiffll® ilIillliiilililllIlIIllIBIIBI Peron politiek gerehabiliteerd CHEMISCHE INDUSTRIE EN OVERHEID: 'BON sa AT ROTTERDAMS NIEUWSBLAD ROTTERDAMS NIEUWSRLAD UITGAVE SIJTHOFF PERS COOLSÏNGEL 67 3012 AC ROTTERDAM TEL. 010/144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD VOOR DE RANDSTAD HOOFDREDACTIE; G. A. DE KOK EN MR. K. I. DE BRUIJN ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1983 NR. 31777 28 PAGINA'S LOSSE NUMMERS 0.80 16.45-02.00/03.00 BRT 2, Tèlé 2: Open Tennis kampioenschappen van de V3 in Rushing Mea dows Helve finale he ren enkel, finale dames enkel 22.45-23.15 Nederland 2: Sfud» Sport: compe titie-voetbal, honkbal; Haarlem Nicols - Parma- lal en de negentiende marathonloop van En schede. 23.40-00.40 Nederland 1: Tennis Rushing Mea dows 23.45-02.00 Duitsland 1 Tennis Flushing Mea dows MORGEN 15.15-17.30 Télé 2: Au tosport: Grote Prijs van Italië formule 1 in Monza 19.00-19.55' Nederland 1: Studio Sport: voetbal, paardesport, autosport om de Grote Prijs van Italië in Monza en inter nationale atletiekwed strijden in Rotterdam. 21.45-02.30 BRT 2, Télé 2: Tennis Flushing Mea dows Finale heren enkelspel 23.10-02,30 Duitsland 1: Tennis Flushing Mea dows 23.30-01.30 Nederland 1: Tennis Flushing Mea dows Tekort Rotterdam komt hon derd miljoen gulden per jaar tekort. Daarom wordt de CAI duurder, evenals het reinigings recht en het rioolrecht bij voorbeeld. Pagina 11 Onkruit Onder meer over de ille gale wapent ransacties met Zuid-Afrika schrijft Onkruit in een rapport, dat geheel is gericht te gen de wapenversche pingen in de Rotterdam se haven. Pagina 11 Wisselend bewolkt met kans op buien. Middag- temperatuur rond 17 graden. Krachtige tot harde wind. Morgen overwegend buien. Gisteren is de parlementaire delegatie uit de Tweede Kamer waarvan de fractievoorzitters van de grote partijen deel uitmaken van Schiphol naar Washing ton vertrokken. De kamerleden die aansluitend vol gende week ook nog naar Bonn gaan zullen zich laten voorlichten over gemeenschappelijke defensie aangelegenheden. In het bijzonder zullen de onder handelingen in Genève en de plaatsing van de zg. Eu ro raketien aan de orde komen. In de Amerikaanse hoofdstad krijgen de Nederlandse parlementariërs een uitgebreid programma te verwer ken, met onder meer gesprekken met minister Caspar Weinberger (defensie), onderminister Kenneth Dam (buitenlandse zaken} en met Kenneth Adelman, het hoofd van het Bureau Ontwapening. Woensdagmorgen spreekt de delegatie met Helmut Sonnenfeldt, een man van grote zij het m conser vatieve kring omstreden faam. Hij is een groot vriend van Henry Kissinger, wiens assistent hij was tij dens diens jaren in het Witte Huis en later ais minister van buitenlandse zaken, Deze week was Helmut ('Hal' voor zijn vrienden) Sonnenfeldt in Nederland, waar hij gesprekken voerde met politici en wetenschapsmen sen. Hoofdredacteur G.A. de Kok sprak met hem over de vraagstukken die volgende week ook in Washing ton aan de orde komen. 'La Meuse', een aardig, romantisch stroompje in de Noordfranse Vogezen, dat aanzwelt tot 'De Maas', een vieze rivier vol giftige stoffen. Verslaggever Wil lem van der Kooi) reed van begin tot einde langs de 850 kilometer lange rivier en noteerde waar al die on natuurlijke viezigheid vandaan komt. Willy en Albert Mullens zijn de pioniers van de Neder landse filmindustrie. Ze bouwden een bedrijf op, dat onder de naam Hagheftlm nationaal en internationaal befaamd was. Voor hun op volgers is de film nu uit. De economische malaise heeft ook de ondergang van Ne derlands oudste filmfabriek op haar geweten. Documertatie- groep 40 bestaat 20 jaar; de oorlog bewaren om ervan te leren FREE HOLLAND THE SOLDIERS OF THE ALLIES Aquadome: een 'omgekeerd' aqua- riurrj in Zeeland 7/ SjBg Nederland doet vol vertrouwen mee aan de strijd om de wereldtitel. Maér: het is oppassen geblazen voor de favo- rietenrol waarin andere landen Oranje willen dringen. Een voorbeschouwing op het WK sportvissen op de pagina Sport Speciaal. Autorij den weer duurder Rotterdam Er is een onderzoek gaande naar mogelijke frauduleu ze handelingen van de ontslagen directeur van woningstichting Onze Woning, Frans Bamhach. De Rotterdamse officier van justi tie, rar. H. de Doelder. heeft tot dit onderzoek besloten. Het wordt ver richt door de recherche-afdeling van het ministerie voor volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer (VROM). Mededelingen over het onderzoek worden niet gedaan. Het bestuur van Onze Woning zwijgt over de kwestie. Ook Bambach weigert door Kees Jonker commentaar, evenals zijn bevrien de zakenrelatie, Paulus Hooger- waard, die naar België is uitgewe ken. Voormalige bestuursleden, die bij het begin van de ontslag-affaire opstapten, hebben nooit precies ge weten wat zich binnen Onze Wo ning afsjpeelde. Hoogerwaard was direct betrok ken hij drie bedrijven, die vrijwel alle uit te besteden karweien van Onze Woning aannamen en naar alle waarschijnlijkheid zelf weer uitbesteedden aan onderaanne mers. Bambach betaalde veel te hoge prijzen aan Hoogerwaard. Over enkele weken rapporteert het ministerie voor VROM zijn onder zoeksresultaten aan de officier van justitie. Deze zal op zijn beurt beoordelen of tegen Bambach al dan niet proces-verbaal wordt op gemaakt. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten dat ook andere personen een proces-verbaal krij gen. Zie verder pagina 15 Het ruiterstand beeld van ex-dictator Francisco Franco Ba- hamonde van Spanje is gisteren verwijderd van de grote markt van de Spaanse stad Valencia. De gietijzeren gene raal Franco liet zich niet zonder meer weghalen. Er waren elf uur voor nodig, ook ai omdat de arbeiders hun werk moesten ver richten onder een re gen van stenen van Franco-gezinde bur gers. Om aan de wraak van de lieden die het niet eens waren met het verwijderen van het standbeeld te ontko men, waren de werk lieden gemaskerd en was het nummerbord van de kraanwagen afgeschermd. Bovendien wilde men de werkzaamheden in het holst van de nacht verrichten. Omdat de kraanwa gen er niet in slaagde het beeld van zijn plaats te krijgen, ging dat plannetje niet door. Den Haag; De automobilist moet volgend jaar gemiddeld een tientje meer betalen voor zijn motorrijtuigenbelasting. Het kabinet vindt dat nodig om voldoende wegen te kunnen onderhouden en aanleggen. Voortaan zal de motorrijtuigenbelasting steeds worden aangepast aan de stijging van de prijzen. Voor personenauto's (bemine) met een gewicht tot 700 kg wordt het bedrag verhoogd van 300 tot 312 gulden. Voor auto's tot 900 kg gaat het be drag omhoog van 436 tot 446 gulden en voor wagens tot 1200 kg van 728 tot 742 gul den. Berijders van motorfiet sen gaan 193 in plaats van 188 gulden betalen. Voor bestelauto's gaan de ta rieven omhoog van 539 tot 562 gulden en voor vrachtauto's van 2416 tot 2453 gulden. Voor autobussen wordt het ta rief verhoogd van 3181 tot 3230 gulden. Goed Plannen om mensen die veel rijden meer belasting te laten betalen dan degenen die min der kilometers maken, kunnen nu nog niet worden ingevoerd. Het kabinet vindt het idee echter zo goed dat elk jaar weer de mogelijkheid van in voering 2al worden bezien. Het idee zou moeten worden uitgevoerd door de motorrij tuigenbelasting geheel of ge deeltelijk te vervangen door hogere accijnzen op motor brandstof. Het kabinet ziet nu van een stap in die richting af op verschillende gronden. Verlies Een halvering van de motor rijtuigenbelasting zou moeten worden et^ompenseerd door een acciji.. verhoging van ben zine met dertig cent. Het kabi net heeft laten berekenen dat hierdoor vierduizend arbeids plaatsen verdwijnen, pomp houders in de grensstreek zou den een verlies lijden van 32 miljoen gulden en de handels balans zou tussen de 150 en 241 miljoen gulden verslechte ren. In de grensgebieden is het nu namelijk al aantrekkelijk om in Duitsland te tanken. Daar is de benzine ongeveer een kwartje per liter goedkoper. Bovendien meent het kabinet dat 'de maximale speelruimte met de accijns nu is bereikt'. Utrecht De Dienstenbond FNV gaat de ongeveer 23.000 werknemers bij ziekenfond sen en sociale verzekerings organen (GAK, bedrijfsver enigingen) oproepen om woensdag actie te voeren. Dit als protest tegen het be sluit van minister De Ko ning om deze sectoren trend volger te maken. Het protest zal variëren van werkonderbrekingen tot de ,hele dag staken. Het is de bedoeling dat de stakers woensdag kamerleden en andere politici gaan bombar deren met telefoontjes, zo wel op kantoor als thuis, om uiting te geven aan hun on genoegen. SS Amsterdam De planeet Jupiter zal maandag- S avond enige tijd worden verduisterd door de maan. S Het Zeiss Planetarium in Amsterdam spreekt van S een zeldzaam hemelverschijnsel. Bij onbewolkt 1= weer is het duidelijk waar te nemen, al is voor een S goede observatie een verrekijker nodig. Verwacht §5 wordt dat om vijf voor half negen de planeet ach- S ter de donkere maanrand verdwijnt om een uur la- ter weer aan de verlichte kant tevoorschijn te ko- £5 men. De beide planeten staan dan laag aan de he- =5 mei in het zuidwesten. Volgens het planetarium is de eerstvolgende bedekking van Jupiter pas m de Hl loop van de volgende eeuw te verwachten. Buenos Aires Het militaire bewind in Argentinië heeft be sloten Maria Estella ('Isabel') Peron toe te staan weer open bare functies te bekleden. Deze politieke rehabilitatie zal 'War verwachting haar terug keer naar Argentinië bespoe digen. Mevrouw Peron, die in 1976 tijdens een militaire coup als president werd afgezet, was de laatste niet-militaire president die Argentinië kende. Zij ver bleef de afgelopen jaren in ballingschap in Spanje. Voor namelijk vanwege haar naam, is zij nog altijd een figuur met groot politiek gewicht in Ar gentinië. Santiago De Chileense rege ring heeft met ingang van morgen de onlangs opgeheven uitzonderingstoestand opnieuw afgekondigd. Dit heeft de mili taire regering van president Augusto Pinochet gisteren be kendgemaakt. De maatregel, die zes maanden van kracht blijft, kwam na de vijfde protestdag tegen het re gime in Chili, waarbij zeker vier mensen om het leven kwamen en. vele tientallen personen werden gewond. Een onafhankelijk radiostation maakte melding van zeshon derd arrestaties. Onder de nieuwe uitzonde ringtoestand, die volgens waarnemers minder ver gaat dan de vorige, kunnen perso nen vijf dagen worden vastge houden zonder dat er een aan klacht tegen hen wordt inge diend- Bovendien wordt het recht van verzameling be perkt. Den Haag Bij de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) in Rotterdam moet een nieuw verbrandingsbedrijf ko men met een capaciteit van 40.000 ton per jaar. Voor niet verbrandbaar che misch afval is een opslagplaats nodig van 230.000 ton. Die is groot genoeg om gedurende vijf jaar alle afval te bergen, dat nu nog naar het buitenland gaat Met de bouw van de nieuwe oven is ongeveer 100 miljoen gemoeid; met de aan leg van de opslagplaats een be drag van zo'n 35 miljoen gul den. Zowel het verbrand ingsbedrijf als de opslagplaats moeten ta rieven hanteren die met het buitenland concurreren. Om dat dit onder normale omstan digheden door de hoge inves- terings- en exploitatiekosten niet haalbaar is, zullen be drijfsleven, rijksoverheid en de gemeente Rotterdam in ie der geval voor het startkapi taal moeten zorgen in de vorm van eenmalige bijdragen. Dit zijn de voornaamse conclu sies uit het rapport voor de verwerking van chemisch af val, dat het organisatie-advies bureau Horrmga en De Ko ning uit Btlthoven in opdracht van minister Winsemius (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer) heeft opgesteld. Het verslag gaat volgende week naar de Tweede Kamer. Overeenstemming Aan het rapport is meege werkt door een speciale pro jectgroep, die bestaat uit vijf grote chemische bedrijven (Shell, Hoogovens, Pakhoed, Akzo en het voormalige Uni- ser, de Afval Terminal Moer dijk), de AVR. de gemeente Rotterdam en de ministeries van VROM en van economi sche zaken. Over de aanbeve lingen in het rapport hebben de leden van de projectgroep overeenstemming bereikt. Alleen de verdeling van de fi nanciële bijdragen en de loka- tie van de opslagplaats staat nog ter discussie. Vooral de keuze van de lokatie eist nog 'een delicaat beslissingsproces', aldus het rapport. De Maas vlakte lijkt echter het meest voor de hand te liggen. Onder meer omdat een combinatie van verwerkingsmogelijkhe- den verbrandingsbedrijf én opslagplaats commercieel aantrekkelijk is. Ook in het buitenland wordt dikwijls met dergelijke combi naties gewerkt. Zie verder pagina 4 *03$ i i i i i lr een open enveloppe zonder postzegel opsturen b __ArLtwo<3rdn"ramer 834,3000 VBRotterdamJJ Ja. stuur mij hel Rotterdams NieuwsbladSport- I bijlage 'UIT'bijlage Zaterdagbijlage 14 dagen gratis op proef Naam Adres j Posleode Plaats I Tel nr - pgr

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1