E2 'Kruitfabriek voorlopig niet dicht 'Moskou wijzigt standpunt Franse en Britse kernmacht' Scheiding der geesten AntiekBeurs -Gouda,;. Hoofdverdachten zaak .Slavenburg vrijgelaten Paus in de wolken IRAN: 140 KOERDEN GEDOOD Produktie in Muiden tijdelijk stopgezet s IÉ KLM vliegt niet meer op Moskou Nieuwe serie van Willy van Hemert 'Boycot Spelen' Reagan in VN GENSCHER NA ONDERHOUD MET GROMYKO: Schouwburgcomplex Boelekade Signaal Aanslag op huis Nederlandse consul-honorair Nieuwe Canadese ambassadeur in Nederland DE AMERIKAANSE MINISTER van buitenlandse zaken George Shultz heeft gisteren op de Europese Veiligheids- conferentie in Madrid nogmaals felle kritiek geleverd op de Sovjet-Unie. Donderdag legde hij na afloop van het ge sprek met zijn Russische collega Gromyko een harde ver klaring af over het neerschieten van het Zuidkoreaanse passagiersvliegtuig, gisteren sprak Shultz slechts kort - over het incident. Hij beperkte zich nu tot de uitspraak dat - deze 'massamoord' aantoonde hoeveel er nog te doen is als het gaat om de Europese veiligheid en samenwerking, het thema van de conferentie in Madrid. Shultz gebruikte net neerschieten van de Boeing nu als aanleiding voor al gemene kritiek op het Sovjet-regime, vooral op het punt van de mensenrechten en de bewapening. SHULTZ' KRITIEK WAS ongewoon fel en hard. 'Met*openlij- ke verachting' hebben Moskou en zijn satellieten de in Helsinki in 1975 overeengekomen bepalingen van het do- cument over de mensenrechten benaderd, aldus de Ame- rikaanse bewindsman. Elk beroep er op door groepen burgers is onderdrukt, de emigratie van joodse mensen is C dramatisch gedaald, mensen die op hun rechten stonden of demonstreerden voor vrede en wapenbeheersing be- ♦t landden in gevangenissen of psychiatrische klinieken. De 'onmenselijke en onnatuurlijke' verdeling van Europa, al dus Shullz, is een 'fundamenteel obstakel* voor de Euro pese veiligheid en samenwerking. „Er kan geen duurzame veiligheid en samenwerking in Europa zijn, zo lang regerin gen bang zijn voor hun eigen volk en hun buren". Hij zei ook het ironisch te vinden dat een systeem dat zegt 'de enige ware wetenschappelijke economische theorie te vertegenwoordigen' westerse kredieten, voedsel en tech- S nologie nodig heeft om zich te handhaven. 'NA AFLOOP VAN de conferentie in Madrid zou minister Shultz nog een persconferentie geven, maar die gelastte hij af. Daaruit werd afgeleid dat Shultz geïrriteerd was over het achterwege blijven van spontane steun van de NAVO- bondgenoten voor harde acties tegen de Sovjet-Unie. Frankrijk, Spanje, Griekenland en Turkije legden weinig enthousiasme aan de dag voor harde maatregelen. Frank rijk zal er zijn onafhankelijkheid ten opzichte van de Vere nigde Staten en de NAVO mee hebben willen onderstre pen en Griekenland en Turkije hebben ook zo hun histori sche trauma's. OM GEEN VERDERE smetten op de conferentie in Madrid te werpen, was het de bedoeling dat de NAVO-bondgenoten in Brussel overeenstemming zouden bereiken over een luchtvaart boycot. Een logisch vervolg op de maatregelen van president Reagan om de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot tijdelijk te boycotten, maar bepaald geen harde actie, zeker niet sporend met de harde woor den van Shuitz gisteren in Madrid. De verdeeldheid trad nog dezelfde dag aan het licht, de NAVO-partners kwa men niet tot een gemeenschappelijk standpunt. Het lijkt er op dat West-Duitsland, dat de zachte sanctie heeft voor gesteld, de Amerikaanse houding heeft willen matigen, zo als al herhaaldelijk de afgelopen maanden is gebleken bij de standpuntbepaling rond Genéve. Als Shultz inderdaad geïrriteerd is geweest over de houding van de bondgeno ten, dan is de verdeeldheid in Brussel daar een blijk van en is wederom de scheiding der geesten in de westerse we- reld duidelijk geworden. DAN IS OOK duidelijk dat de Amerikaanse regering weinig begrip heeft voor de houding van West-Duitsland. Met name West-Duitsland, dat in de internationale politiek moet balanceren op een bepaald niet al te strak gespan nen koord. Voor de Verenigde Staten vertegenwoordigt vooral Bonn West-Europa, zowel economisch ais politiek, of juist vooral politiek door zijn leidende rol in de werelde- conomische verhoudingen. Voor Moskou evenwel is West- Duitsland niet alleen de geografisch meest nabije buur, het is ook nog eens een van de meest vooraanstaande ver tegenwoordigers van een volgens de Sovjet-leer verderfe- lijke ideologie. Bovendien zal het grotesk achterdochtige Moskou er nog generaties lang aan blijven herinneren dat Duitsland tot tweemaal toe Europa in oorlogen heeft ge stort. De 'grote vaderlandse oorlog' is niet alleen een we zenlijk bestanddeel van de Russische moderne geschie denis, het is ook een door de historiografie gesouffleerd geloofsartikel van de ideologie. HET IS LOGISCH dat West-Duitsland (en de andere Westeu- ropese landen) een genuanceerdere houding aannemen dan de VS. De huidige regering in Washington is teveel ge- neigd het Westerse denken te monopoliseren. Zoals we derom uit het huidige verloop der gebeurtenissen blijkt, werpt Amerika zich op ais de woerdvoerder van de Wes terse wereld, zonder dat het nuances van Westeuropese zijde toestaat. "La nuance seule fiance', dichtte Verlaine: alleen de nuance verenigt, smeedt zaken aaneen. HJK Rotterdam De rechter-com- missaris in Rotterdam heeft J gisteren Ruud Slavenburg (60) V on mr. Kees Veltena (62), k hoofdverdachten in de Slaven- burg-zaak, op vrije voeten ge- l steld. De leiding van het Sla- venburg-onderzoek had om de schorsing van hun voorlopige hechtenis gevraagd, wat door rechter-commissaris werd toegewezen. De stand van het onderzoek maakt hun detentie j langer nodig, aldus justi- t tie, Het ondereoek duurt nog l voort f Ruud Slavenburg, ex-lid van f de raad van bestuur van Sia- t venburg's Bank, en voormalig directeur kredietverlening I Veltena werden vorige week maandag aangehouden op ver- ji denking van valsheid in ge- sehrïfte en het geven van de opdracht of de feitelijke lei ding daarbij. Veltena verklaar de na zijn arrestatie dat zwart geld volledig was geaccepteerd door de raad van bestuur. De hele raad van bestuur is ver antwoordelijk voor de mis standen bij Slavenburg, aldus Veltena. Justitie stelde gisteren ook het 57-jarige hoofd van het direc toraat buitenland op vrije voe ten. Deze inwoner van Zwijn- drecht, een neef van Ruud Slavenburg en de voormalige president-directeur mr. Piet Slavenburg, was afgelopen maandag aangehouden op de zelfde verdenking als de hoofdverdachten. De man is nog steeds hoofd van de afde ling buitenland bij Credit Ly on nais Bank Nederland, het voormalige Slavenburg, Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 10 sectsmber 1983 Muiden Sluiting van de munitiefabriek De Krijgsman in Muiden zit er ook na het tweede ernstige bedrijfsongeluk dit jaar niet in. Met name voor de gemeente Muiden telt de werkge legenheid voor 250 mensen zwaar. Bovendien is er bij de laatste twee ongelukken geen schade in het enkele honderden meters verder gelegen dorp aangericht. De vakbonden wensen op korte termijn een gesprek met de di rectie van Muiden Chemie BV over de vraag of het verantwoord is de produktie voort te zetten. Ook bij het beantwoorden van deze vraag staat de werkgelegenheid voorop, zij het dat die moet worden afgezet legen een verantwoord risico. In overleg met de Arbeidsin spectie is overigens de produk tie van kruit gisteren onmid dellijk na het ongeluk stopge zet. Alle werknemers werden een paar uur later naar huis gestuurd. Vermoedelijk zal de produktie midden volgende week weer op gang komen. Houwitsers Een uitgebreid onderzoek zal moeten uitwijzen wat de oor zaak is geweest van het onge luk van gisteren, waarbij de 26-jarige C. van Hees uit Mui den om het leven kwam en een tweede werknemer licht werd gewond Afgelopen donderdag was een bepaalde produktie afgerond. Na een grondige schoonmaak van het produktiegebouwtje werd gistermorgen om half acht begonnen met het maken van een zeer grove kruitsoort voor houwitsers Bij het aansluiten van een con tainer met 800 kilo kruit op een sorteermachine ontstond om kwart over acht brand. Hoe die brand omstond, is nog volledig onduidelijk, maar in eens was er een enorme steek vlam, gevolgd door een gewel dige gasontwikkehng die een uitweg zocht. Het gevolg was dat het golf- plaatdak werd weggeslingerd, een wand totaal werd wegge blazen en de andere wanden zwaar werden beschadigd. Het gebouwtje kan nog worden hersteld. Wat dat betreft wa ren de gevolgen minder ern stig dan bij de explosie van 30 mei. Toen kwamen drie men sen om het leven en bleef er van het betrokken produktie- gebouw mets over. De oorzaak van dat ongeluk is inmiddels achterhaald. Staats- door Gerard van Zuuren secretaris Kappeyne van de Copelio van sociale zaken en werkgelegenheid. gisteren aanwezig in Mui Jen, wil daar echter geen mededelingen over doen voordat de Tweede Kamer is ingelicht. Staats- Kappeyne van de Copelio ...eerst de Kamer in hchten... De gemeenteraad van Muiden heeft inmiddels bij de staatsse cretaris aangedrongen op snel le openbaarmaking van het rapport, omdat men wil weten of de veiligheidsmaatregelen inderdaad hebben gewerkt of dat Muiden de laatste twee keer slechts bij toeval aan een ramp is ontsnapt. Directeur W. de Vries van Muiden Chemie bestrijdt dat de kruitfabriek onveilig is. ..Het is zeker niet zo dat het hele pakket van veiligheids maatregelen op de helling moet Wel moeten we herha ling van ongelukken voorko men. Dat betekent dat als we de oorzaak van een ongeluk achterhalen, de uitkomsten kunnen dienen als aanvulling op de veiligheidsmaatregelen". Naar zijn mening is het niet onveilig werken m de kruitfa briek. De directeur; „Statis tisch gezien is de kans op een ernstig ongeluk gering, maar dat betekent niet dat er twee maal achter elkaar iets kan ge beuren. Vandaar ook dat de verslagenheid binnen het be drijf nu zeer groot is". De burgemeester van Muiden, mr. B. Ferman, ontkent dat er binnen de zevenduizend zielen tellende gemeenschap heftig wordt geageerd tegen de fa briek. „Het is nu eenmaal een bedrijf met een hoog risico, maar we hebben hier leren lé ven met het hef en leed dat de aanwezigheid van dit bedrijf met zich meebrengt". De stichting Natuur en Milieu wil een uitgebreide risico-ana lyse van de kruitfabriek en aansluitend betere veiligheids voorzieningen. Ook vorig jaar en na de explosie van eind mei kwam men met een dergelijk verzoek. De regering achtte beide keren een dergelijk on derzoek niet nodig Muiden Chemie BV is voor vijftig procent eigendom van de Koninklijke Nederlandse Springstoffenfabriek (en die is weer voor de helft in handen van de Staat der Nederlanden) en voor de andere vijftig pro cent van het Duitse bedrijf Dynamit Nobel AG. Vandaag begint paus Johannes Paulus 2 aan een vierdaags pastoraal bezoek aan Oostenrijk. Aanleiding tot het bezoek is de Oostenrijkse Katholiekendag, die wordt gehouden ter herdenking van het ontzet van Wenen bij de Turkse belegering, nu 300 jaar geleden. Naar verwachting zal de belangstelling voor de paus enorm zijn. Om het publiek een blik op de paus te gunnen, heeft men de afgelopen dagen gewerkt aan een enorm televisiescherm voor het Weense kasteel Hofburg, waar de kerkvorst zijn gehoor zal toespreken. Om het scherm heen is een reusachtige wolk gefabriceerd. rv\, mi NAVO verdeeld over sancties i Luns...signaal.. Hilversum Willy van He mert is bezig aan een nieuwe tv-serie voor de KRO. Het wordt 'De appelgaard', een 'Hollands drama' van twaalf afleveringen, spelend in de Betuwe. De serie volgt op 'Dagboek van een herders hond' en 'De weg', die Willy van Hemert voor deze omroep heeft geschreven en geregis seerd. Het is nog niet bekend wie in 'De appelgaard* gaan meespe len, Ook staat de periode van uitzending nog niet vast. „Eventueel in het wintersei zoen 1984/1985", aldus de KRO. Koeweit Het Olympisch co mité van Koeweit heeft giste ren opgeroepen tot een boycot van de Spelen van 1984 in Los Angeles. De 'Amerikaanse mi litaire interventie in Libanon' wordt als reden voor de op roep opgegeven. In Koeweit stelt men dat de Verenigde Staten in 1980 'op soortgelijke gronden', gedoeld wordt op de Sovjet-interventie in Afgha nistan, de Spelen van Moskou hebben geboycot. Koeweit was er in Moskou wel bij. Washington President Reagan zal 26 september de Verenigde Naties toespreken over de 'toestand in de we reld'. Volgens Washington was deze afspraak al gemaakt voor het incident met de Zuidkore aanse Boeing. Madrid De Sovjet-Unie lijkt bereid de Franse en Britse kernmacht buiten de Geneefse onderhandelingen met de Ver enigde Staten over de beper king van de raketien voor de middellange afstand in Europa (INF) te houden. Dit zou een belangrijke concessie zijn. Tot nu toe stond Moskou er op de Brits^ en Franse kernwa pens bn de onderhandelingen te betrekken. Het Westen wei gerde, omdat deze wapens fei telijk niet binnen het kader van de onderhandelingen over middellange afstandsraketien vallen en bovendien niet tot de NAVO-arsenalen behoren. Het gewijzigde Russische standpunt werd gisteren be kendgemaakt door de West- duitse minister van buiten landse zaken, Hans-Dietrich Genscher, op een persconfe rentie in Madrid Volgens Genscher verklaarde de Russi sche minister van buitenlandse zaken, Andrej Gromyko, don derdag tijdens een onderhoud met zijn Westduitse ambtsge noot in de wandelgangen van ADVERTENTIE vrijdag 9 september van 14-22 uur zaterdag 10 september van 11-18 uur ^ondag 11 september van 11-18 uur Onder Auspiciën van-de verenigde Nederlandse Antiquairs de conferentie, dat de kernwa pens van Frankrijk en Groct- -Brittannie als een 'aparte ca tegorie' zouden kunnen wor den beschouwd. Opvallend Genscher zei het 'opvallend' te vinden dat Gromyko hem had gezegd dat de Britse en Franse kernwapens twee aspecten hebben. Zij zouden volgens Gromyko als strategische wa pens kunnen worden be schouwd, maar eveneens als wapens voor de middellange afstand, „Indien dit voorstel van Gromyko betekent dat de Sovjet-Unie ervan afziet om de Franse en Britse kernwa pens bij het INF-overleg te be trekken, kan dat inhouden dat de weg naar een overeen komst in Genève vrij is", aldus de Westduitse minister. Het Witte Huis wilde gisteren nog niet ingaan op de verkla ring van Genscher. De uitspraak van de Neder landse Tweede Kamer dat de Franse en Britse kernmachten moeten worden betrokken bij het wapenbeheersingsoverleg, heeft in Londen en Parijs af wijzende reacties uitgelokt. Brussel/Amstelveen De NAVO-landen hebben gis^ teravond op hun vergadering in Brussel geen ge meenschappelijk antwoord kunnen vinden op het neerschieten van het Zuidkoreaanse lijnvliegtuig door de Sovjet-Unie. Het wordt aan elk land afzonderlijk overgelaten maatregelen bij wijze van reactie te ne men. Zo hebben de KLM-piloten besloten vanaf vol gende week niet meer op Moskou te vliegen. Het in NAVO-verband op schorten van het vliegver keer met de Sovjet-Unie voor de duur van twee we ken gaat niet door. Dit initiatief van de Westduitse minister van buitenlandse za ken Genscher is m Brussel niet eens besproken, aldus secreta ris-generaal Luns na afloop van het beraad. De verwachting in Brussel was dat een meerderheid van de zestien NAVO-landen aan een vliegverbod zou meedoen. Frankrijk, Turkije, Grieken land en Spanje spraken zich echter tegen zo'n verbod uit. Aanvankelijk waren ook West-Duitsland en Denemar ken weinig enthousiast. Na ongeveer twee en een half uur beraad door de permanen te vertegenwoordigers van hc-t Westerse bondgenootschap zei Luns dat het niet gaat om een conflict tussen Oost en West Het incident gaat veel meer de hele wereld aan. Wel gewaag de hij van een 'duidelijk sig naal* aan de Sovjet-Unie. „Wij zullen trachten te waarborgen dat zich geen herhaling van het incident voordoet", zei hij. Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Verkeers vliegers heeft de bij haar aan gesloten piloten gevraagd met ingang van maandag geen vluchten meer naar de Russi sche hoofdstad uit te voeren. Ongeveer 95 procent van de KLM-vhegers is lid van de VVN. De KLM vliegt gewoon lijk op dinsdag en donderdag naar Moskou. Minister-president Lubbers verklaarde gisteren na afloop van het kabinetsberaad dat het Nederlandse kabinet voorstan der is van een landmgsverbod voor Russische verkeersvlieg tuigen voor een bepaalde tijd. Daarmee wil het de Sovjet- Unie duidelijk maken dat het geen vrede beeft met de ver klaring van de Russen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, heeft gisterochtend in Madrid ook de ministers van de niet- -gebonden landen verzocht zich aan te sluiten bh een op schorting van het luchtver keer met de Sovjet-Unie. Zie verder pagina 5 Londen Iraanse troepen hebhen meer dan 140 Koerdi sche guerrillastrijders gedood of gevangen genomen en ruim dertig dorpen 'bevrijd' m het noordwesten van Iran Het is één van de grootste mi litaire operaties tegen opstan dige Koerden sinds maan. Dit hebben zowel radio-Teheran als het officiële Iraanse nieuw sagentschap IRNA gisteren ge meld. De actie vond plaats in het ge bied rond de plaatsen Saqqez. Bowkan, en Baneh aan de grens mei Irak. Volgens IRNA is in de dorpen een grote hoe veelheid wapens buitgemaakt. Lima Er is een dynamie taanslag gepleegd op het huis van de consul-hr norair van Nederland in de Peruaanse stad Chiclayo op 750 kilometer ten noorden van Lima. Volgens een mededeling van de Peruaanse politie gisteren is slechts geringe materiele scha de aangericht. De daders gooiden twee dyna- mietstaven naar het huis van ere-consui Ricardo Guerr£ Quimin en beschadigden de voordeur. De politie vermoedt dat de daders van de aanslag leden zijn van de ondergrond se beweging 'Sendero Lumino- so' (Lichtend Pad), die de laat ste tijd in het noorden van Peru actief xs. Ottawa Het ministerie van buitenlandse zaken in Ottawa heeft gisteren de benoeming bekendgemaakt van Lawrence A H. Smith als Canada's nieu we ambassadeur in Nederland- Smith wordt de opvolger van Georges Blouin (62), die deze post sinds 1979 bekleedt. Smith's huidige functie is die van ambassadeur voor Noordf Zuid-relaties, Biouin wordt chef van het protocol in Cana-J da.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3