v 'Ik heb gereedschap aangereikt om mee te scheppen 'Een dwang- behandeling werkt niet' Strijd om hondje Fransman kraakt Duitse orkesten Louis van Gasteren filmde 'Hans, het leven voor de dood' Einstein blijft Einstein Monumenten Albert Einstein In de dagen dat de ene helft van de Amerikanen de an dere helft ervan verdacht communist te 2ijn en een iets afwijkend gedrag al voldoende was om voor een onderzoekscommissie ge daagd te worden, stond ook Albert Einstein in de volle belangstelling bij de FBI, de binnenlandse veiligheids dienst. Met zijn schilderachtige ui terlijk en zijn onconventio nele denkbeelden was Ein stein in de jaren vijftig voor de toenmalige, legendari sche FBI-chef Edgar Hoo ver persoonlijk een steen des aanstoots, Einstein staat aan het hoofd van een com munistisch complot, waar van de opdracht was Holly wood te infiltreren. Dat was Hoovers stellige overtui - ging- Volgens Richard Alan Schwartz, die zijn onthul lingen deze week in het Amerikaanse blad The Na tion heeft gepubliceerd, heeft Hoover zelf een on derzoek naar de 'onameri- kaanse" activiteiten van de Nobelprijswinnaar bevolen. Een dossier van 1500 pagi na's bewijst dat er ook ernst gemaakt is met die op dracht, maar meer dan een enorme stapel papier heeft het onderzoek nooit opgele verd. In het dossier is 'een pot pourri van onware bewe ringen' te vinden, aldus Schwartz, die de documen ten wist te bemachtigen. Zo zou Einstein het kind van Charles Lindbergh ont voerd hebben, een affaire die indertijd wereldnieuws was, en robots hebben uit gevonden die gedachten konden lezen. De één na de ander bleken de beschuldi gingen echter onjuist. Edgar Hoover Voorzitster Cliëntenbond: „Ik zal niet tei\ koste van mensen compromissen slui ten, zeker geen water bij de wijn doen". Jacqueline Bu- quet (26) klinkt zeer over tuigd. Zij is de nieuwe lande lijke voorzitster van de Cliëntenbond, de belangen vereniging van (ex)-psychia- trische patiënten, en er is haar zojuist gevraagd wat haar voornemens zijn. Er is meer dat ze kwijt wil. Jacqueline: „Ik wil niet al leen opkomen voor de groep, maar me ook inzetten voor individuele gevallen. Men sen met klachten en proble men moeten ook bij mij te recht kunnen. Als iemand me belt met een vraag zal ik mijn best doen om het ant woord te zoeken". Jacqueline, een Rotterdamse van geboorte die nu in Lei den woont, volgde vier maanden geleden Hans van der Wilk bij de Cliënten bond op. Met grote meerder heid werd ze gekozen. Over haar voorganger zegt ze: „De bond is de enige organisatie die in overlegsituaties se rieus wordt genomen. En dat hebben we aan Hans te dan ken. Hij was meer een be leidsmens. Ik wil met de Cliëntenbond een beetje an dere kant op, vooral het rechtstreekse contact met de mensen niet vergeten". Door privé-omstandigheden heeft ze in de afgelopen we ken niet zoveel werk kun nen verzetten voor de Cliën tenbond, Dat is nu verleden tijd. Jacqueline is vastbeslo ten er tegenaan te gaan. Er is trouwens genoeg wat haar aandacht vraagt, zoals het wetsontwerp Bijzondere Op neming in Psychiatrische Ziekenhuizen (BOPZ), die de bijna honderd jaar oude Krankzinnigenwet moet gaan vervangen. Deze week is het wetsontwerp in de Jacqueline Buquet Tweede Kamer behandeld en de regering zal er volgen de week antwoord op geven. Net als bij andere groeperin gen is het belangrijkste punt van kritiek van de Cliënten bond op de BOPZ dat ge dwongen opname in een psychiatrisch ziekenhuis mo gelijk blijft evenals, onder bepaalde omstandigheden, dwangbehandeling. Jacqueline: „Daar zijn we fel tegen gekant. Zo'n dwangbe handeling bijvoorbeeld, die werkt niet, want met dwang wek je geen vertrouwen". Even later: „Maar als privé- persoon wil ik zelfs verder gaan. De mensen die het be leid maken in Den Haag moeten eens vrijwillig een maandje in een gesloten af deling gaan zitten en dan een gedwongen behandeling ondergaan. Ik weet zeker dat ze dan op het wetsvoor stel zullen terugkomen". Ze beklemtoont nogmaals: „Ik zeg dit als Jacqueline Bu quet, niet als voorzitster van de Cliëntenbond. Maandag maakt Jacqueline met een delegatie van de Cliëntenbond haar opwach ting bij staatssecretaris Van der Reijden (volksgezond heid). „Een overleg met de staatssecretaris over het al gemeen beleid psychiatrie", zegt ze. Sinds drie jaar is Jacqueline ombudsvrouw van de St.Ba- vo in Noordwijkerhout, Zelf werd ze daar in 1978 opge nomen en verbleef er bijna twee jaar. „Ik ben er voor zitster van de bewonersraad geweest, Daar is het ook aangewakkerd om met dit werk verder te gaan. Ik vond dat er te veel met de patiënten gebeurde, dat niet kon. Zelf heb ik er geen slechte behandeling gehad, maar rozegeur en mane schijn is het natuurlijk nooit. Waar ik nu m de Cliënten bond mee bezig ben, doe ik overigens niet uit rancune. Ik geloof niet dat dit goed zou zijn". „Toen ik een half jaar uit de Bavo weg was, heb ik me aangeboden als ombuds vrouw voor de patiënten. Ik doe het op vrijwillige basis, onbetaald dus, het voorzit terschap van de Cliënten bond ook. Op die manier hoop ik buiten het professio nele systeem te blijven, daar waak ik trouwens wel voor". Jacqueline Buquet, een ex- psychiatrische paüente die duidelijk niet onder dit stempel lijdt. Lacht: „Ik zal het niet van de daken schreeuwen, maar zeker ook niet verhullen. Daar dien je de zaak niet mee". Een stralende blik van de Amerikaanse Judy Wheatland uit Catifornie voor haar twee /'aar oude hondje 'Runaway'. Een jaar tang heeft Judy met haar vroegere echtgenoot strijd geleverd om het dier. Deze week wees een rechtbank Judy Wheatland 'Runaway' toe, omdat het dier voor haar 'een kind vervangt'. De Franse operaregisseur Jean-Pierre Ponnelle heeft voor veel rumoer gezorgd door forse kritiek te uiten op de Westduitse orkesten. In het onlangs in Zwitserland uitgegeven boek 'In gesprek met Jean-Pierre Ponnelle' stelt de Fransman onder meer. „De Duitse orkesten zijn van een verschrikkelijke middel matigheid en onmuzikaliteit. De leden van die orkesten hebben geen zin meer in musiceren, alleen maar in vrije uren. Ik zou geen enkele traan laten om deze kleine be ambten, die in geen enkel opzicht worden overbelast. Het resultaat is dat Duitsland, met uitzondering van enige vooraanstaande ensembles, de miserabelste theaterorkesten ter wereld heeft". „Ik ga helemaal nooit naar films. Ik weet ook niets. Het staat me reuze in de weg. Ik raak er gestoord van, ik heb het al zo moeilijk met mezelf allemaal, lieve God. Ik heb dus een vreemde angst om naar bioscopen te gaan. Ik mag er voor niks in, maar ze hebben aan mij een makke lijke klant. Wat ik fantas tisch vond jaren geleden: toen was ik jarig en ben met .mijn vrienden en medewer kers naar 'Voor een paar dol lars meer' van Sergio Leone geweest. Dat vond ik fantas tisch. Maar met Leone's uit gangspunten ben ik nog niet klaar. Dat heeft mij op een spoor gezet, namelijk het on derzoek van de idealisering der dingen, de ideaalbeelden, die men nastreeft en die door de filmmakers worden inge vuld". Louis van Gasteren, nu zes tig jaar, woont op de vijfde verdieping van een grach tenpand aan de Amsterdam se Kloveniersburgwal. En zit daar letterlijk op honderden kilometers film. Onder zijn woning is zijn werkburcht, 'vier etages dik. Hij is de zoon van de befaam de toneelspeler Louis van •Gasteren, van wie hij een so noor stemgeluid heeft geerfd. dn het Nederlandse filmwe- jreldje is hij een eenling. Heel ;veeï landgenoten zouden mis schien geen film van hem 'kunnen noemen die zij in de .bioscoop hebben gezien, maar 'niettemin heeft deze Amster dammer niet stil gezeten. In 'ruim dertig jaar heeft hij meer dan zestig films afgeleverd, vooral in de documentaire en experimentele sfeer. Na 'Railplan'68' uit 1954 kreeg zijn eerste speelfilm 'Stran ding' in 1956 weinig belang stelling. Internationale reputa tie verwierf hij zich in 1961 met 'Het huis', door de bijzon dere vertelwijze m de geschie denis van dat pand. Maar ook 'Omdat mijn fiets daar stond', 'Begrijp je nu waarom ik huil?' en 'Biafra-rapport' kwamen duidelijk in de aandacht; on der meer door vertoningen op televisie. De laatste jaren was Van Gast eren onder meer bezig met on derzoek naar misstanden en corruptie in de serie 'Do^ou Begrafenis Louis vei i Gasteren achter, de montagele fel, tussen en onder honderden kilometers film. In de loop der jaren werd 120 uur materiaal opgenomen. Daaruit is nu, na een lang en moeizaam montageproces, ruim tweeënhalf uur geselec teerd. get it?' en twee films over dinie, 'Corbeddu', Document Weer terug in de bioscoop (Amsterdam had deze week de première) is Van Gasteren nu met een heel uitzonderlijk do cument: 'Hans, het leven voor de dood', de terugblik op de jonge Amsterdammer Hans van Sweeden, die in 1963 een eind aan zijn leven maakte. Van Sweeden was een veelzij dig, begaafd lid van de Am sterdamse scene, die aan de drugs raakte na zijn gewaar wording van het alom aanwe zige bederf, de onophoudelijke herhaling in het bestaan. In de film van Van Gasteren is Hans van Sweeden de eerste aanlei ding voor meer dan zestig in terviews met familieleden, schoolgenoten, kennissen en ander» relaties. Al kort na Hans' dood begon Van Gasteren aan deze film. Van Gasteren: „Toen ik in '63 bij de begrafenis was en de mensen zag die daar waren, stond vast dat ik aan Hans van Sweeden met een film iets wil de doen. Ik begreep dat hij dingen had gedaan, die vele anderen hadden willen doen. Ik wil daarin wel heel ver gaan: er waren mensen bij in die groep, die jaloers waren dat hij* dood was „Dat je aan het slot van de film nog niet precies weet wie Hans was, is ook uitdrukkelijk de bedoeling. Ik en mijn me dewerkers wilden Hans niet verbijzonderen en dat heeft mij moeite gekost. Ik heb na tuurlijk hoeveelheden anekdo tisch materiaal om een com pleet mens te tekenen, maar ik wilde laten zien wat er met een willekeurig mens allemaal mogelijk is. Het gaat toch in hoofdzaak om de anderen". „Ik wilde niet dat die mensen benoemd werden, het gaat niet om bekende namen, persoon lijkheden. Het gaai om andere mensen dan Hans in mijn on derzoek. Hans blijft ook vaag. Nou, je krijgt die mensen te zien. Het is de generatie, die kort voor en in de oorlog gebo ren werd. De oorlog heeft ont zettende dingen aangericht en door Piet Ruivenkamp de kinderen, die toen geboren zijn, zitten met de gebakken peren. Uit de eerste reacties op de film is mij duidelijk gewor den dat ik blijkbaar gereed schap heb aangereikt, waar mee je kan scheppen. Velen zeggen bij het verlaten van de bioscoop: 'Ik schrijf je wel een brief". En: „Als ik mensen opbelde en zei dat ik een film over Hans ging maken, viel er aan de an dere kant van de lijn een lan- ?e stilte en dan: 'Ongelooflijk .ouis!'. Er zijn mensen die te rugkomen in je herinnering. Die onderwerp van gesprek worden, die kilometerpalen hebben uitgezet. Die geïnter viewden begonnen over zich zelf te praten met een grote openheid. Fantastisch! Ik ben diep onder de indruk gekomen van mensen. Ik was 't al. Ik vmd het maar kranig, dat zij zo integer over zichzelf praten. Ik ben er alleen maar geluk kig mee, dat ik dat soort open heid heb kunnen registreren". Misha „In 1964 hoorde ik voor het eerst Misha Mengelbergs com positie 'In memonam Hans van Sweeden'. Een compositie van maar zeven minuten, maar ik heb die muziek steeds als houvast gevoeld. Misha heeft me er mee geïnspireerd, het heeft voor mij iets ver klankt dat in mij leefde. Ik had de film niet zonder die muziek kunnen maken". Identificatie „Ik heb veel met Hans te ma ken gehad. Hij kwam hier veel over de vloer. Het was goed gezelschap voor mij. In dat filmproces heb ik. toen dat be gon, mij met Van Sweeden ge ïdentificeerd. Dat is heel ver gegaan". „Zijn betekenis blijft incom pleet in de gesprekken. Maar dat geldt voor iedereen. Er is geen absolute waarheid. Het hele leven is mythologie! Ik heb het vooral als een rolver deling gezien. Ik wou tot uit drukking brengen dat het al leen rollen zijn, waar die men sen in zitten". „Toen ik begon met de film over die generatie, was ik m leeftijd natuurlijk zelf wel ou der, maar ik voelde het ook zo, als zij. Ik werd door grote de len van die generatie aan vaard. Ik ben me trouwens be wust gebleven, dat ik behalve deelnemer ook waarnemer was. Die generatie van mij stond op sterkere benen. Na tuurlijk is er bij mij nu een be rusting gekomen. Dat brengt mijn leeftijd mee en wat ik al lemaal ervaar. Dat liegt er niet om" Speelfilm Louis van Gasteren heeft in middels weer nieuwe activitei ten ontwikkeld. Hij heeft plannen gemaakt om het vele ook al jaren bestaande ma teriaal dat hij voor zijn speelfilm 'Er is geen vliegtuig naar Zagreb' op de plank heeft liggen, nu te gaan monteren. „Dat is destijds onderbroken, omdat mijn vrouw het nodig vond met een ander avonturen te beginnen. Zij, ik en mijn dochtertje spelen er rollen m. Ik was emotioneel, toen niet m staat de film af te maken". „Ik ben altijd op zoek in mijn films", heeft de cineast voor zichzelf vastgesteld. Vooral zijn herhaaldelijk verblijf in Italië heeft hem daar aanlei ding toe gegeven". „Toen ik na een periode op Sardmmie terugkwam, wilde ik een film over het Sardijn.se banditisme maken. Ik was er net te laat mee. De producent zei: 'Dat gaat De Seta al doen, 'Banditi a Orgosolo'. Ik vond het geen goede film. Maar ik heb me gerevancheerd en veertien jaar later 'Corbeddu' gemaakt, die door de NOS is uitgezonden. 'Padre, padrone' was later een schandelijk werkstuk van de gebroeders Taviani. met hun communis tisch opportunisme. Ik ken Sardinië door en door. Toen had ik een anti-'Padre, padro ne' willen draaien Maar ik had geen tijd en geen geld". Het jongste projekt van Van Gasteren is een internationale prod uk tie, gebaseerd op een langdurige studie en spelend in vele landen, vooral «rond de Middellandse Zee. „Ik ben een toneelacteur, maar ik heb me mijn hele leven tegen dat ta lent verzet. Of ik ga die film regisseren, of ik doe zelf de hoofdrol. Ik zou wel eens een rol in een grote film willen spelen". ried Racke Onlangs was ik even in Braunschweig, een met zeer boeiende, wat kleur loze, maar daarom nog mei onaangename Duitse stad, waar men m ieder geval, zoals in zoveel van dat soort steden, de gele genheid te baat had geno men in het stadscentrum een fraaie 'Parkanïageom zulke zaken als de 'Stadt- halleen wat dies meer zij te spreiden En midden daarin, op een met een fraai gazon gedekt heuveltje stond een monu ment, dat mij buitenge woon plezierig trof: een echte, groteouderwetse, fraai opgepoetste stoomlo comotief Mijn parate kennis van de spoor- en tramgeschiede nis schoot tekort om met een te kunnen constateren dat de Duitse voornaamste locomotieven fabriek ooit Braunschweig zou hebben gedomineerd, maar het lag voor de hand, dat de stad toch wel nauw met dit prödukt te maken had ge had En dat men dat aan het nageslacht wilde laten weten op deze originele wijze. Ik moest er aan denken, toen ik dezer dagen Jas, dat de Rotterdamse raad er maar vanaf had gezien om een stuk van de oude Willemsbrug recht over eind in het water te zetten, als monument. Jammer! Het gaat me er niet zozeer om zo'n stuk brug als sym bolisch voor Rotterdam aan te prijzen, maar zo goed als zo'n locomotief een origineel 'Denkmal' is, zo kan ook een stuk brug van een toen boeiende constructie als die van de oude Willemsbrug, als fraai aandenken dienen aan een voorbije, maar evenzeer boeiende epoque. Laten we toch vooral niet alles vernietigenNatuur lijk, fotos en films en vide obanden genoeg, inmid dels, maar dat zijn geen echte monumenten, of lie ver gezegd: ze zijn te echt, Je hoeft er niet eens enig kunstzinnig gevoel voor te hebben om in zo'n locomo tief of in zo'n stuk brug gewoon een echt mooi mo nument te zien, symboliek of niet Is er ut de Maasstad met toch een club te vinden die, nu men zo uit is op privatisering van alles en nog wat. inclusief de kunst aan de openbare weg, dat brugdeel alsnog van de sloop kan redden9 Ik hoop hel Ook een gebouw kan, zon der dat een typische in stelling als Monumenten zorg vr zich om gaal be kommeren, als een bijzon der monument dienen Neem het voormalige spoorstation tn Utrecht, waar men het boeiende spoormuseum heeft ge huisvest Op dn punt aangeland geeft ik de vroede vaderen van de residentie m over weging toch vooral de tramremise aan de Frans Halsstraat met op te offe ren aan de stadsvernieu wing! Op zich natuurlijk geen schoonheid van een gebouw, maar zo'n remise is door het functionele, dat er vanaf straalt, natuurlijk op zich al een bijzonder heid voor latere genera ties, die zich bepaalde wij zen van openbaar vervoer en de huisvesting ervan, dan echt niet meer zullen kunnen voorsteden, Het moet uiteraard moge lijk zijn om een uiterst boeiende collectie van alle mogelijke soorten wagons en rijtuigen, alsmede van allerlei zaken, die daar rechtstreeks mee te maken hebben gehad, permanent ten toon te steilen in juist', de eigenlijke omgeving: de remise. Die dan, daar ben ik van overtuigd, in een nieuwe omgeving heel bij-', zonder en mooi gaat staan te wezen. Niet om nu toe te geven' aan al die lieden, die kunst', langs de straat niet prui-\ men, een beeldenstorm or-, gamseren tegen zaken waarover ze eerst nier» hebben willen inspreken om ze later op een bar baarse manier af te wijzen,', maar gewoon om een plei-' dooi te houden voor 'ge-, wone' dingen die later bij-' zonder en mooi zullen zijn:' zet neer die brug en han-\ den af van de remise.'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 7