[KUNST/BTW 'Een goed kinder programma is ook voor volwassenen' 9 Kijkcursus schilderen met hedendaagse voorbeelden Nelleke Burg: een tekort aan ellende NOS-bestuur wil verbetering zenderkleuring Burny Bos, winnaar Zilveren Reiss-mierofoon: - Omroepraad dwarsboomt AVRO-plan Koreaans vliegtuig in het 'Capitool' Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 10 september 1983 lilversum Nederland tinkt niet uit door goede In derprogramma's op ra- co en televisie. Veel om- repen hebben er niet vjdoende geld, man- Vacht en zendtijd voor cêr om ze te maken. /7RO's radiojeugdafde- lïg heeft de afgelopen ja- m bewezen dat het an- ots kan. Vooral dankzij e* inzet van Bernhard '.urny' Bos, die in 1975 ht team op free lance-ba- sj kwam versterken en nf acht jaar later, de Zil- vren Reiss-microfoon yor zijn hele oeuvre heeft gkregen. Erny, de man van de 'Ko de Es wachter Show', 'De Zand* bkshow', 'Radiolawaaipape- gai', 'Duimeland' en van het televisieprogramma 'Hoe laat fcgint het schilderij?', vindt fct 'bedroevend' wat de mees- omroepen op het gebied van Inderielevisie presteren, .'aar: „Op de radio zit er ver- ètering in. Nu andere omroe- en hebben ontdekt dat je morgens rond tien uur kin erprogramma's kunt uitzen- en, die een hoge luisterdicht- iCid halen, volgen er meer. Natuurlijk is het feit dat 'Dui neland' tussen de 'Arbeidsvi- aminen' wordt uitgezonden can invloed, maar ik vind het ipvallend dat als ons program ma begint er nog meer mensen luisteren". Burny Bos die ontzettend blij is met zijn prijs, die voor hem Waardering betekent vindt het prachtig, hoewel hij meteen zegt dat luisterdicht heid met het allerbelangrijkste voor hem is. Hij komt uit het onderwijs, waar hij onder meer tekenles gaf. De toen ontwikkelde crea tiviteit en zijn pedagogisch in zicht hebben van Burny een enthousiaste en vakbekwame kinderprogramma-maker ge maakt, Bovendien heeft hij zelf als vader ervaringen opge daan. Hij heeft een dochter, die nu 16 is. „Zij mag van 'mij één tv-prulserie in de week door Jacques Geluk zien. Ze heeft gekozen voor Dynasty". Voor 'Duimeland', het pro gramma voor 5- en 6-jarigen, dat nu elke dinsdagmorgen om 10.03 wordt uitgezonden, gaat hij wekelijks scholen langs. „Ik iaat de kinderen een ver haaltje vertellen. Vaak gaat het over kabouters of spreken de dieren. Ongelukken zijn ook geliefde onderwerpen. Eén keer begon een kind over geld". Emotionele onderwer pen komen zelden aan de orde, omdat kinderen zich op die leeftijd niet kunnen uiten over dat soort dingen". 'Duimeland' ts een programma van zeven minuten: „Toch ben ik voor die uitzending de hele dag in de studio om een goed verantwoorde montage te kunnen maken. Ik doe dat sa men met Joop Stokkermans, Hetty Heyting en Marnix Kap pers". 'Lawaaipapegaai' Het eerste kleuterprogramma dat Bos maakte was 'Radiola- waaipapegaaf, een uitzending die In de plaats kwam van het toen, in 1975, 'hoogbejaarde' programma 'Kleutertje luister' van Lily Petersen. „We wil den beginnen met een nieuwe formule, maar de luisteraars van Lily niet afschrikken. Toch werd de 'Papegaai' snel ler. Daarna kwam de 'Zand- bakshow', een programma waarvan ik hoop dat net ooit terug kan komen. Maar, door zendtijdgebrek kunnen we niet twee verschillende pro gramma's maken". Met zijn radioprogramma's is Burny al verschillende malen in de prijzen gevallen. In 1975 en 1977 kreeg hij een eervolle vermelding van de Zilveren Reiss-jury voor 'De Ko de Bos wachter Show' en de 'Radtola- waaipapegaai'. Het laatste pro gramma kreeg in 1976 de Spaanse 'Premio Ondas' voor het beste jeugd-radioprogram ma. De elpee, die in 1981 werd gemaakt van de 'Lawaaipape gaai' werd bekroond met een Edison. De televisieversie, 'De Papela- waaigaai presenteert de La waaipapegaai', kreeg in 1981 een eervolle vermelding van de Nipkov-jury. 'Hoe laat be gint het schilderij', het pro gramma dat vorig seizoen op zondagmiddag werd uitgezon den, zou volgend jaar kandi daat kunnen zijn voor de Nip- kov-schijf. In Milaan heeft een jury er al een bronzen sculp- Burny Bos: „Ze zijn jaloers *1 op ons 74^' team". Cultureel Centrum, Amulet- veen: 'Welleke Burg? Nelleke Qurgl'. Regie: Fred Florutse en Jack Gadellaa. Toetaen: Nol Steking. Techniek: John Buk man. Licht Frans Ruhl. Choreo grafie: Barrie Stevens. Op 14,15 en 16 september in Theater Zuidplein, Rotterdam; 8 en 15 december in Diligentia, Dan Haag. tuur voor gegeven. Ondanks alle prijzen en vermeldingen prefereert Burny Bos radio bo ven televisie: „Televisie schept meer afstand. Er zijn teveel schakels". Toch is zijn inzet even groot. Drie van 'lijf-uitspraken' ma ken duidelijk waar zijn moti vatie vandaan komt: „Een goed kinderprogramma is ook een goed programma voor vol wassenen", „Humor is even noodzakelijk als voldoende nachtrust" en „De kwaliteit van programma's, boeken en platen voor de jeugd hangt meer af van de filosofie van de maker of de maakster, dan van de kwaliteit van de stem, het uiterlijk of de schrijfstijl". In het komend televisie-sei zoen is er op het scherm rela tief rij veel ruimte voor Bur ny vrijgemaakt. Tenslotte wil de AVRO, om met radio- en tv-directeur Siebe van der Zee te spreken, 'de band met de jeugd verstevigen'. Het bleek dat de jongeren afhaakten op programma's als 'De Wiekent- kwis' en 'Wie van de drie?'. Dat soort programma's gaat Burny dus zeker niet maken. Wel komt hij terug met 'Hoe laat begint het schilderij' op donderdagavond via Neder land 1. Zes oude en zes nieuwe afleveringen. In dat program ma worden via spelsituaties lij nen tussen de opvattingen van schilders en de dagelijkse bele vingswereld van kinderen ge trokken. Op vrijdagmiddag het komend seizoen 'Dag tuin, dag huis, dag opbergschuur' en 'Oma Fladder', een serie gedramati seerde verhaaltjes voor de kleuters. Op de radio worden de 'Ko de Boswachter Show', met het eigen Houthakkers-or kest. en 'Duimeland' voortge zet. „Ze zijn jaloers op ons team", zegt een lachende Burny Bos, die zijn Zilveren Reiss-micro- foon op 16 september krijgt uitgereikt. En in hem worden al die collega's geeerd die sa men met hem al die gewaar deerde programma's maken. Amstelveen Aan het be gin van haar tweede one-wo- man-show legt ze uit dat ze het moeiljk heeft. Nelleke Burg, uit het niets tevoor schijn gekomen als tweede stem van Robert Long en daarna bekend-van-radto- en-tv geworden via het VARA-programma 'In de rooie haan', heeft namelijk een fijne jeugd gehad. Mak kelijke ouders, geen frustre rende ervaringen, geen bitte re armoe. Om zich heen ziet ze de grote namen van het Nederlandse artiestendom, collega's die zich stuk voor stuk door de grootste ellende moesten heen vreten alvorens ze, gerijpt en gelouterd, de grote roem verwierven. Dat gegeven vormt zo'n beetje de rode draad die door de eer ste helft van de avond loopt. Het is aanleiding tot een paar pittige grappen, aardige liedjes en uitstekende imitaties zelfs Lee Towers wordt fraai op z'n nummer gezet en het lijkt even of Nelleke Burg van plan is om aanmerkelijk raker klappen te gaan uitdelen dan in haar zwakke debuut-pro gramma van het vorige sei zoen. Na de pauze is 'de vrouw' het onderwerp. De vrouw als mensensoort met eigen moge lijkheden, die ofwel ontplooid, ofwel door een vijandige, on verschillige samenleving de kop ingedrukt worden. Even eens een goede basis voor een show, want dingen als bittere Stedelijk Museum, Schiedam: 'Hoe wordl een schilderij ge maakt' en 'Aspecten van de schilderkunst' met werk van Age Klink, Jan v.d. Pol en Anna Ramsalr. Tot 18 september. Schilderijen van Age Klink zijn gelijktijdig te zien in Galerie Kunst aan de J.W. Frisolaan 70 te Vlaardingen. Schiedam Wie in het Schiedams Stedelijk Mu seum de tentoonstelling 'Hoe wordt een schilderij gemaakt?' bezocht heeft en het daar geleerde ge lijk wil toetsen, kan te recht op een tweede ten toonstelling, die onder de titel 'Aspecten van de schilderkunst' facetten van het hedendaagse schilderen aan de orde wil door Cees van der Geer stellen. De als een cursus voor beginners bedoelde eerste expositie blijkt dan echter even onvoldoende als drie lessen Grieks voor het volgen van een twist gesprek op de vismarkt van Piraeus. Toch ligt dat niet aan die eer ste tentoonstelling. Wat er technisch aan een schilderij uitgelegd kan worden, wordt ook uitgelegd en bovendien op een zeer heldere en vooral il lustratieve manier. Begrippen als ondertekening, perspektief, kleurschakerin gen en symboolwaarde wor den aanschouwelijk verduide lijkt en ook de materiele kant van het schilderen krijgt tot in de details alle aandacht. Uitge legd wordt wat een spieraam is, waarom linnen eerst ge grond moet worden, hoe verf met behulp van pigmenten ge maakt wordt en met wat voor kwasten of paletmessen de verf opgebracht kan worden. Het gebeurt zelfs zodanig sma kelijk, dat men bijna zelf aan de slag zou willen, zo uitnodi gend l:ggen kwasten en tubes voor gebruik in slagorde ge reed. Zelfs aan het misbruik van schilderijen is gedacht: ten toongesteld wordt ook een kleine collectie prullaria, waarin beroemde schilderijen gedegradeerd zijn tot een plaatje op een koektrommel of als voorbeeld voor een bor duurlap. Ongewild ligt daar ook de sleutel van alle kunst begrip. Zo lang nog kunst en Jan varj^er Pol ...land schappen, vrijwel steeds voorzien van een staande of hurkende mansfiguur- koektrommeltjes samen kun nen gaan, zo lang ook zal kunst op blijvend onbegrip mogen rekenen. Geen van de drie exposanten van de tentoonstelling 'Aspec ten van de schilderkunst', Anna Ramsair, Age Klink en Jan van der Pol, zal er overi gens ooit voor hoeven te vre zen, dat hun werk zulk een lot beschoren zal zijn. De fabri kanten van dergelijk spul zui len schouderophalend en niet begrijpend aan hun werk voorbijgaan. Gelukkig maar! Of Hans Paalman, de directeur van Schiedams Stedelijk, met deze drie kunstenaars een keuze gedaan heeft die repre sentatief is voor het brede sca la van het hedendaagse schil deren. is nog niet aan de orde. Hbpelijk biedt het gemeente lijk cultuurbeleid hem de ko mende jaren gelegenheid de serie uit te bouwen en het niet te laten bij deze ene manifesta tie, Pas als meerdere exposities in deze reeks hebben plaats gevonden, zal blijken of een persoonlijke keuze ook egn meer algemene geldigheid heeft. Van der Pol In persoon en werk van de Amsterdammer Jan van der Pol heeft Paalman in ieder ge val wel een kenmerkend ver tegenwoordiger van het nieu we schilderen gevonden De heftigheid van het schilderge baar, de expressionistische voordracht en de romantische betrokkenheid op het eigen ik en direkte omgeving zijn in Van der Pols werk volop aan wezig. Zijn in roden, zwarten en enkele lichtere tonen uitge voerde landschappen, vrijwel steeds voorzien van een staan de of hurkende mansfiguur, bobben bijna modelwaarde als hot gaat om de wijze van uit drukken van een levensgevoel bij de jongere generatie. Ramsair De landschappen van Anna Ramsair daarentegen sLoelen, hoe vreemd het ook moge lij ken, veel meer in een lang be staande, echt Nederlandse tra ditie. Haar benadering is na melijk abst ra herender dan m hei landschapsgenre gebruike lijk is, maar de essentie van het Hollandse landschap, zijn klaarte en helderheid, de 'zil verige toon van de kleur en de ruimte van de polder zijn tref zeker gepakt. Ze hanteert daarbij een aangename, pictu rale schildertrant en maakt dankbaar gebruik van meer dan alleen schilderkunstige middelen, zoals het opplakken en overschilderen van een pa pieren ondergrond en het combineren van krijt en verf. 'Hoe wordt een schilderij gemaakt?' de. maar fascinerende wirwar van stippels en/of lijnen, heeft zich m dai drieluik versoberd tot een rijk zwart met een ver moeden van kleur. Met enkele stippellijnen is een eenvoudige geometrische figuratie aange bracht. Het werk roept, bij mij althans, de vraag op 'hoe nu verder?' In Vlaardingen geeft hij daar op een begin van een ant woord. Daar laat zich een te rugkeer naar een meer figura tieve aanpak vermoeden. Het samenspel van lijnen in som mige van zijn gouaches ver toont soms herkenbare trek ken en uit de samenhang van lijnen valt een begin van figu ratie af te lezen. Minder goed te plaatsen zijn drie gouaches, waarin met bre de streken de fijnheid van het vorige werk verlaten wordt, maar waarin de kleur een on verwachte en voor de huidige Klink verrassende hoofdrol speelt. Ook een indicatie? Overigens wil mei de vraag naar de toekomstige ontwik keling niet voorbijgegaan wor den aan het bestaande werk. Klink laat zich zowel in Schie dam ais in Vlaardingen ken nen als de lyrische dromer en de rijke verbeelder die hij al tijd al was. En ook als een kunstenaar die meer verdient dan regionale belangstelling en bekendheid. Age Klink: 'Einstein on the beach 11' (fragment) Klink Age Klinks bijdrage aan 'As pecten' kan met los gezien worden van zijn gelijktijdige expositie in de Vlaardmgse ga lerie 'Kunst*'. Niet alleen om dat daar. anders dan in het museum, hel accent ligt op zijn tekeningen en gouaches, maar vooral omdat in Vlaardingen de sleutel tot zijn mogelijke ontwikkeling aangegeven wordt. In Schiedam beëindigt Klink het overzicht van zijn 'ruimte- tijd'-schildenjen met een drieluik, dat door zijn rechtlij nige soberheid haast on-Kim- kiaans aandoet. Zijn vooraf gaande, gecompliceerde struc turen. bestaande uit een ogen schijnlijk ongeordende lijken- m Nelleke Burg waarheid, emoties en schrij nende situaties zijn nu een maal geschikt om. gelardeerd met een lach, tot cabaret te worden verwerkt. Toch haalt ze het niet, Nelleke Burg. Het gebrek aan een moeilijke jeugd, dat ze m het begin gekscherend noemt ais oorzaak van een tekort aan theaterpersoonlijkheid, is mis schien wel reeier dan ze wil weten. Ze staat op het podium als een sympathiek mens, die graag wil en ook best wel kan, maar meestentijds nèt niet over voldoende uitstraling be schikt om het publiek door haar techniek heen te laten kijken. Die techniek is overigens heie door Rob Vermeulen maai niet zo slecht: ze heeft een fijne, heldere stem met veel mogelijkheden getuige haar prima imitaties en haar bewegingen zijn keurig ingestudeerd. Er zijn momen ten dat die dingen hun vruch ten afwerpen. Zeker als er goede teksten voorhanden zijn, zoals die van Jack Gadellaa in 'Antwoordapparaat' of Barry Manilows 'Sandra', kan ze er mee ontroeren zoals het een theatervrouw betaamt. Maar het blijven momenten van korte duur, waartussen door het niveau matig blijft en er ook nog steeds wat typische beginnersfoutjes gemaakt wor den, Het achter elkaar zetten van twee zware ballads is on vergeeflijk en Nelleke Burg maakt zich hier en daar ook schuldig aan het verzuipen van een goede grap in een daaropvolgende zwakkere. Kortom: er zitten mooie kren ten in, maar de pap is niet zo lekker. Hilversum De AVRO krijgt als het aan de Omroepraad ligt geen extra zendtijd voor een reeks programma's over het Europese Parlement. De raad heeft het ministerie van WVC geadviseerd de aanvraag van de AVRO af te wij2en. Het was de bedoeling van de omroep om in het kader van het 60-jarig jubileum van sep tember dit jaar tot juni 1984 een reeks programma's te ma ken over het Euro-parlement. In juni volgend jaar zijn de nieuwe Europese verkiezin gen. De programma's, 15 tot 30 minuten lang, zouden buiten de eigen zendtijd van de AVRO op de buis moeten ko men. omdat de wekelijkse ne gen uur tv-zendtijd die de om roep heeft daar volgens de woordvoerder niet de ruimte voor bieden. Het AVRO-voorstel wilde de programma's uitzenden in de tijd dat anders het testbeeld op het scherm te zien is. Op dte manier zouden de technische kosten minimaal zijn, terwijl de AVRO de programmakos ten geheel uit eigen middelen zou betalen. Hilversum Het iv-program- ma 'Het Capitool' van de NOS gaat morgen (Ned. 2, 12.00 12.45) in op de politieke gevol gen van het neerschieten van het Zuidkoreaanse verkeers vliegtuig. Onder leiding van W.L. Brugsma is er hierover een discussie tussen IK V-se cretaris Mient Jan Faber, Tweede Kamerlid Klaas de Vries van de PvdA, zijn VVD-coIlega J. Voorhoeve en Rusland-kenner Peter Volten. Hilversum Het NOS-bestuur wil over twee jaar landelijke en regionale radioprogramma's op één zender samenbrengen. Voor het klassieke muziekprogramma zou de NOS kunnen samen werken met buitenlandse radiostations, waarbij met name ge dacht wordt aan de Vlaamse zender BRT III. Voor 'doelgroep programma's* zou er een nieuwe zender, Hilversum V. moeten komen. Evenals de raad van beheer (het dagelijks bestuur) van de NOS, is de meerderheid van het NOS-bestuur voor verbetering van de zenderkleuring: duidelijk herkenbare en consequent uitgevoerde formule per radiozender. Men verzet zich echter tegen een door de minister opgelegde zenderkleuring, zoals die is aangekondigd in de medianota. De gecombineerde nieuws- en informatiezender (nu Hilversu- m II, die aan deze doelstelling echter nauwelijks beantwoordt) zou dagelijks 17 uur moeten uitzenden. De 'doelgroepenzender' (Hilversum V) moet naar behoefte zendtijd krijgen, in elk geval 12 uur per dag. Het Belgisch-Nederlandse programma 'Delta' dat al enkele jaren in de pen zit, zou minstens 3V4 uur per dag moeten krijgen. De totale radiozendtijd zou door 'Hilversum II- -meuwe stijl' en Hilversum V van 494 naar 581 uur stijgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 9