Protest tegen zondagmarkt B en W Vlaardingen tegen verlaging horecabelasting Vlaardingen wijst suggesties af VEAARDINGS DAGBLAD SCHIÏDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Ex- CPN'er moeilijk bij PvdA Drinkwater in Steendijk- polder in orde Radio in de tunnel oktober overzicht ?ai3t leegstand scholen Broersvest dinsdag helemaal dicht voor autoverkeer Slijters teleurgesteld ligt Bejaarden samen met de taxi naar De Doelen Energienota van Raad van Kerken PVim! WEG DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1SS3' Vlaardingen/Schiedam Automobilisten die maandag middag hun radio in de Beneluxtunnel aan hadden, kre gen tot hun verbazing een perfecte ontvangst. Normaal is het zo dat in een tunnel de radio onmiddelijk verstek laat eaan. Rijkswaterstaat, die onder meer het beheer voert over zeven Nederlandse tunnels, is van plan daaraan iets te doen. Iedere tunnel wordt in de komende maanden van een zogenaamde hoogfrequentiekabel voorzien om de mobilofoons van de diverse hulpdiensten ook in tunnels bruikbaar te houden. De Beneluxtunnel is één van de eerste onderdoorgangen waar zo'n kabel aangebracht wordt. Maandag werden de eerste proeven genomen, maar de definitieve ingebruik stelling zal waarschijnlijk pas over één of twee maanden kunnen plaatsvinden. Gifonderzoek gaat half miljoen kosten Voor asfallerings- werkzaamheden: Schiedam De verkeers chaos in Schiedam als ge volg van de aanleg van de trambaan zal volgende weck dinsdag zijn hoogtepunt be reiken. Die dag zal de Broersvest in verband met het aanbrengen van een toplaag op het as falt voor alle gemotoriseerd verkeer zijn afgesloten. Om de overlast zoveel mogelijk te beperken, zullen de werk zaamheden om twaalf uur in de nacht van maandag op dinsdag beginnen. De omlei dingsroutes zullen met bor den worden aangegeven. De verwachting is dat het ge motoriseerd verkeer in de loop van dinsdagavond weer gebruik zal kunnen maken van de belangrijke verkeer sader. De stadsbussen zullen over de trambaan de Broersvest kunnen blijven berijden. Als het weer asfalteren niet toelaat, wordt het werk een of meer dagen uitgesteld. Schiedam De Sehiedamse evangelisatiekring 'De Rots steen' heeft fel geprotes teerd tegen de markt, die zondag op de Hoogstraat wordt gehouden. De bezwa ren 2ijn onder meer ken baar gemaakt bij de ge meente, die toestemming heeft gegeven, en de kerke- raad. De groepering, die al eerder protesteerde toen in Schie dam huis-aan-huis een zon dagsblad werd verspreid, noemt het een 'teken aan de wand dat steeds meer men sen zich op de dag des He ren niet meer met God be zighouden'. Met de zondagmarkt wor den de festiviteiten afgeslo ten rond de feestelijke inge bruikname van de verleng de trambaan naar het stads kantoor. De winkeliers op de Hoogstraat, die de zon dagmarkt organiseren, heb ben al aangekondigd het evenement te willen herha- Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardin gen voelen er niets voor de drank- en horecabelasting voor slijterijen in de gemeente te verlagen. Dit tot grote te leurstelling van slijter Albert van der Meer van slijterij 't Stoopje. „Dat valt me tegen", reageerde hij vanmorgen op de brief van het college. len als het een succes blijkt. De gemeente staat daar niet onwelwillend tegenover. Chris Coppens van de win keliersvereniging Hoog straat-Koopstraat noemt het 'bekende geluiden'. „Als ie mand zijn zondagplicht wil Al geruime tijd zet de Vlaar- dingse ondernemer zich in voor de afschaffing van deze belasting. Die verlaging van de drank- en horecabelasting zou bereikt kunnen worden door de invoering van een schijventarief, dat in de plaats komt van het huidige systeem. Nu wordt per liter sterke drank aan de gemeente een dubbeltje belasting betaald. B vervullen, dan moet dat ook kunnen. Speciaal om die re den beginnen we pas 's middags. Dan hebben de mensen ruim de gelegen heid om naar de kerk te gaan, want dat is meestal 's morgens, 't Is jammer dat dergelijke mensen geen res pect hebben voor datgene 'wat wij op zondag willen doen", aldus Coppens, die bovendien wijst op de wet zondagsluiting, die door de Tweede Kamer wordt be handeld. Wordt de nieuwe wet door het parlement aangenomen, dan 2ou het voor winkeliers mogelijk worden om vier zondagen per jaar open te zijn. en W zeggen tegen invoering van zo'n schijvensysteem te zijn, omdat het in deze tijd van bezuinigingen 'op z'n minst vreemd zou, overkomen, in dien nu juist de verkopers van sterke drank een tegemoetko ming zou worden verleend in de vorm van een belastingver laging in welke vorm dan ook'. Uit een onderzoek, dat het col lege in opdracht van de raads commissie voor economische aangelegenheden heeft uitge voerd, blijkt echter dat de in voering van het schijvensys teem de gemeente tussen de 2000 en 10.000 gulden aan in komsten scheelt. Het schijven- tarief zou van een belasting van 6 cent per liter bij een ho- van de keuringsdienst van wa ren is nog niet afgerond, maar een voorlopige conclusie over de kwaliteit van het fruit luidt dat daar niets mee aan de hand is. Pas over een week of drie zal het volledige onder zoek klaar zijn en kan ook over de in eigen tuinen ge kweekte groenten uitsluitsel worden gegeven. Rijnmond gaat er voorlopig van uit dat een medisch on-- der zoek onder de bewoners van de Steendijkpolder niet nodig is, maar sluit zo'n onder zoek niet uit. Er is een aparte werkgroep volksgezondheid ingesteld, die zal proberen bruikbare adviezen te geven aan de bewoners. Voorlopig geldt nog stc-eds het advies om onnodig huidcontact met de grond te vermijden, maar veel mensen m de wijk, vooral ou ders van jonge kinderen, we ten absoluut niet wal ze daar mee aan moeten. Wethouder Isaac van der Knaap kreeg vanuit de com missie felle kritiek te verdu ren. De raadsleden waren boos dat zij niet de beschikking hadden gekregen over het concept-plan van het nader bodemonderzoek, terwijl de bewonerscommissie dat door tussenkomst van de wethouder al voor het weekeinde had ge had om het van kanttekenin gen te voorzien. Van der Knaap verschuilde zich achter Rijnmond en mom pelde dat hij geen half afge werkte stukken in de open baarheid ging brengen. Dat wekte vooral de woede van VVD-woordvoerder John Scheerstra. Na afloop van de vergadering verklaarde hij „weer zo'n "unheimisch ge voel' te hebben van: wat spo ken ze uit. Hoe kan ik mijn werk als volksvertegenwoor diger goed doen als ik geen stukken krijg?". Ook de bewonerscommissie le verde bij monde van voorzitter H. Woudstra kritiek op de ge meente. Woudstra vroeg zich af waarom de gemeente nog geen kanttekeningen had ge plaatst bij het concept-plan voor het nader onderzoek, ter wijl de bewonerscommissie daar na enkele dagen wel kans toe had gezien. „In feite is nu al sprake van een achterstand in tijd," aldus Woudstra. PPR-raadslid Jaap van der Griend opperde de mogelijk heid dat de gemeente op eigen houtje al gaat beginnen met bepaalde delen van het onder zoek, voordat het uitgewerkte plan ter goedkeuring naar het ministerie gaat- „Het ministe rie zal er slechts marginale wijzigingen in aanbrengen, dus een groot financieel risico kan de gemeente nooit lopen", aldus Van der Griend gere omzet langzaam oplopen naar tien cent per liter. Vol gens de Vlaardingse slijter Van der Meer zouden er bij de rijksoverheid plannen bestaan om deze dranK- en horecabe lasting af te schaffen. De ac cijns op drank zou dan echter worden verhoogd en door het rijk een bedrag aan de ge meenten worden uitgekeero. Armand van Puyvelde: rare zaak... Waarom wil Van Puyvelde lid worden 9 Schiedam Opbouwwerker Armand van Puyvelde, voor heen actief CPN'er, kan niet zonder meer lid worden van de PvdA. In een gesprek met een delegatie van het PvdA- bestuur zal hij moeten uitleg gen wat zijn redenen zijn om lid te willen worden van de partij. Van Puyvelde meldde zich on langs voor het lidmaatschap aan. Omdat dat pas enkele da gen voor de ledenvergadering gebeurde, maakte het bestuur er tijdens de vergadering mon deling melding van Daarop plaatste raadslid Truus de Nijs vraagtekens bij Van Puyvel- den's redenen om als actief ex- CPN'er lid ie worden van de PvdA. Zij meende zelfs dal daar een onderzoek naar moei worden gehouden. Een aantal aanwezigen vond dat maar vreemd. Oud-raads- hd Tiny Krikke merkte op dal er toch ook geen onderzoek komt wanneer een cx-VVD'er lid wjl worden van de PvdA. Uiteindelijk werd besloten dal het bestuur Van Puyvelde in een gesprek zijn redenen zou vragen om lid te worden van de PvdA Armand van Puyvelde zegt nog geen uitnodiging voor zo'n gesprek te hebben gehad. Hij zelf vindt het maar een rare zaak. „ik ben anderhalf jaar geleden uit de CPN gestapt, omdat die partij volgens mij ten onder gaat in een macht strijd. Nederland is aan het verrechtsen. Landelijk wordt er een politiek gevoerd, die geen uitkomst biedt. Naar mijn mening moet de grootste link se partij zich zo sterk mogelijk maken. Vandaar dat ik lid wil worden van de PvdA." Van der Meer zegt uai ae ge zamenlijke Vlaardingse slijters aan het einde van de maand actie ondernemen tegen het collegestandpunt. „We zijn in elk geval met z'n allen aanwe zig op die vergadering. Ook is er iemand van de bond bij aanwezig", zegt hij. In welke vorm de actie wordt gegoten weet Van der Meer nog niet. Per 1 augustus 1985 gaat de Theo Thfjssenschool in Oost definitief dicht. Vanaf dat moment kost het lege schoolgebouw de gemeente alleen maar geld. Zo gaat het met nog veel meer schoolgebouwen. Schiedam In de oktober-vergadering van de Sehie damse commissie voor onderwijs zal de raadsleden een overzicht worden gegeven van de te verwachten leeg stand van openbare en bijzondere scholen in de nabije toekomst Op de afdeling onderwijs wordt momenteel gewerkt aan een prognose van de leerlingen-aantallen in de diverse wijken in de komende jaren. Daarbij moet ook rekening worden gehouden met het verande rende beleid van het ministerie, die in de toekomst minder soepel zal zijn met het openhouden van kleu ter- en lagere scholen die in de gevarenzone zitten. De leden van de onderwijs commissie hebben al enkele malen om een dergelijk over zicht gevraagd. Het teruglopen van het leerlingen-aantal le vert heel wat problemen op; niet alleen omdat daardoor scholen moeten fuseren, maar ook omdat dat de gemeenten behoorlijk wat geld kost Voor leegstaande scholen ontvangt cle gemeente geen vergoeding meer van het rijk, zodat men voor de lasten zelf opdraait. Daarbij gaat het om rente, af schrijving en onderhoud. Ook als de scholen voor andere doeleinden worden gebruikt kost dat de gemeente geld, om dat de exploitatiekosten dan voor haar rekening komen. Inmiddels staan enkele school gebouwen in Schiedam inder daad leeg. In de toekomst zul len dat er zonder twijfel meer worden. Nu al is bijvoorbeeld bekend, dat de openbare Theo Thijssenschool in Schiedam- Oost per I augustus 1985 zijn deuren zal moeten sluiten. De kleuterschool Joepie-Joepie, die in hetzelfde schoolgebouw aan het Edïsonplein zat, is in middels opgeheven. De Theo Thijssenschool is het nieuwe schooljaar begonnen zonder eerste klas: in de komende ja ren wordt de school langzaam afgebouwd. In de notitie die de commissie onderwijs volgende tnaand ter beschikking krijgt worden geen suggesties gedaan voor andere gebruiksmogelijkheden voor leegstaande of alsnog leegkomende schoolgebouwen. Een woordvoerder van de af deling onderwijs: „We presen teren eerst een inventarisatie, en aan de hand daarvan zullen besluiten moeten vallen. Maar het aangeven van andere ge bruiksmogelijkheden hoort daar op dit moment nog niet bij." Schiedam De raden voor het ouderenwerk in Schiedam en Vlaardingen gaan de be langstelling onder 65-plussers peilen om samen met de taxi naar De Doelen in Rotterdam. Hoewel veel ouderen graag af en toe een concert in Rotter dam bezoeken, komen zij daar steeds minder toe. Ze zien op tegen de reis per openbaar vervoer, durven niet meer al leen over straat en vinden een taxi te duur. De gedachte achter het initia tief van de ouderenorganisa- ties om verschillende bejaar den bij elkaar te brengen die dan een taxi kunnen delen, waardoor de kosten geredu ceerd kunnen worden. Directeur Paul van Mansum van de Sehiedamse raad voor het bejaardenwerk stelt dat Wet De Doelen is begonnen, majir dat na gebleken succes overwogen zal worden om het arrangement uit te breiden tot andere theaters en bioscopen. Inliehtigen worden verstrekt door de raad voor het bejaar denwerk in Schiedam, tel 73.19.76. Maassluis Het nader onderzoek naar de bodemver ontreiniging in de Steendijkpolder in Maassluis gaat vier vijfhonderdui2end gulden kosten. Aanvankelijk werd gesproken over een lager bedrag. Maar na over leg tussen Rijnmond en de bewonerscommissie, die een grootscheepser onderzoek eiste, is een bedrag uit de bus gekomen dat in de buurt van een half miljoen gul den komt Inmiddels is al vastgesteld dat de gifstoffen niet via de kunst stofbuizen zijn doorgedrongen in het waterleidingnet van de met zwaar verontreinigd slib uit de Rotterdamse havens op gespoten wijk. Dat kwam naar voren tijdens een ingelaste vergadering van de Maassluise raadscommissie voor milieu over de kwestie. Volgens directeur G. J. de Krosse van het Maassluise wa terleidingbedrijf, dat in op dracht van de inspectie volks gezondheid op vijf willekeuri ge adressen monsters heeft ge nomen, mankeert er niets aan de kwaliteit van het drinkwa ter. In een van de monsters werd weliswaar 0,17 microgram tri op één liter water geconsta teerd, maar de directeur van het waterleidingbedrijf stelt een toelaatbare dat dat om hoeveelheid gaal. Hij ver- moeut aai de tri, dat onder an dere wordt gebruikt in schoonmaakmiddelen, in het laboratorium in de watermon sters terecht is gekomen. Voor de zekerheid zijn vanmorgen weer monsters genomen. De resultaten daarvan zullen be gin volgende week bekend zijn. Een woordvoerder van Rijn mond liet weten dat de moge lijkheid bestaat daL de water leidingbuizen in de toekomst alsnog worden aangetast door de gifstofen. Door middel van regelmatige bemonstering en het controleren van de buizen zal dat in de gaten worden ge houden. Ook ziet het er naar uit dat het advies gedeeltelijk kan wor den ingetrokken om geen ge wassen" uit eigen tuin te eten Rijnmond verwacht dat voor fruit snel groen licht kan wor den gegeven. Het onderzoek Vlaardingen B en W van Vlaardin gen vinden de suggestie om op de ge meentelijke voorlichtingspagina een re gelmatig verschijnende rubriek over energie te plaatsen niet zo'n gek idee. Die suggestie is in april van dit jaar ge daan door het plaatselijk beraad van kerken en het Leger des Heils in een brief aan het college en de gemeente raad. Dit is ook het enige resultaat, dat de ge zamenlijke kerken met hun brief over energie en energieverbruik hebben be reikt In die brief vragen de kerken de gemeente een effetieve discussie over kernenergie te beginnen, die er uitein delijk toe moet leiden dat Vlaardingen geen eleetriciteit van kernenergiecen trales gebruikt Het gemeentebestuur voelt daar niet zo veel voor en verwijst de kerken dan ook naar de Brede Maat schappelijke Discussie, die inmiddels achter de rug is. Ben W noemen in een ontwerp-antwoordbrief het beginnen van zo'n discussie 'niet opportuun'. Ook de suggestie in de Broekpolder een windmolen te bouwen voor bet leveren van elektriciteit vindt in de ogen van het gemeentebestuur geen genade. Vol gens het college krijgen particulieren veel meer financiële steun bij het bou wen van een windmolen dan de ge meente. De vraag van de Raad van Kerken en het Leger des Heils om de windmolen te bouwen als een symbool voor de wil tot een ander energiebeleid te komen vindt het college ook van geen waarde. Burgemeester en wethou ders stellen, dat de economische beteke nis de doorslag moet geven voor het bouwen van een windmolen en niet de symbolische waarde. Bovendien vinden B en W dat er in Hoek van Holland en Schiedam al voldoende 'symbolen' staan, Ook hadden de gezamenlijke kerken gevraagd een voorlichtingscampagne naar de bevolking toe op te zetten. Het college wijst de Raad van Kerken er in de ontwerp-brief op, dat de gemeente al een energie-ambtenaar heeft, die zich met energiebesparing binnen de ge meentelijke instellingen bezighoudt. Bo vendien is er bij de gemeentelijk ener gie- en waterleidingbedrijven voldoen de kennis in huis voor adviezen aan derden. Het dagelijks bestuur van de gemeente Vlaardingen voelt er op dit moment niets voor om een nieuwe energienota op te stellen, ondanks het verzoek van de Raad van Kerken en het Leger des Heils. Het opstellen van een actieplan, waarin niet alleen de bestaande maar ook nieuwe activiteiten zijn opgenomen, vindt het college niet haalbaar omdat er te veel tijd mee gemoeid is, terwijl juist de mogelijkheden en middelen van de gemeente steeds minder worden. „Wij zullen in de geest handelen, zoals in uw nota tot uitdrukking komt, waar bij het ene idee meer kans van slagen heeft dan het andere, maar waarin de doelstelling gelijkluidend is", besluit het college haar antwoord op de brief aan de Raad van Kerken en het Leger des Heils. Binnenkort komt ook de nota van de VVD over een windmolenpark in de Broekpolder in de commissie voor fi nanciën. In de wandelgangen van het stadhuis hebben leden van andere frac ties er al wat smalende opmerkingen over gemaakt, omdat het stuk nauwe lijks zou zijn onderbouwd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1