Bewoners tevreden over overleg met Rijnmond vloerbedekking VLAARDINGS DAGBIAO SCHIEUAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'De hele wereld zo'n bord geven' Lopen naar zwemles besparend gSSSIgsss. @m ;l Aleidastraat 8 weken dicht ROR krijgt vaste vorm Eurotax ook over trambaan Inbraken JAC, ICMDPro Juventute en IBR moeten fuseren 2£&hÏÏ!ï3£SKïiffne",ap'"°p JJaSÏ™ Upi" °p dubbdlo enoa.„do^.e"cinhogep»Ut>Ocmbreed .«,(439,.,n™Sbd^,came,enhgde. f2Q0 Igkgijtogen en staten- zaterdag vj september van li tot IS uur f 55,- f 85,- f 90,- f135,- f155,- Eis 2 en 3 jaar voor overval NOVOTEL rgalaan 2, Schiedam Diefstal mislukt door stuurslot .7-,? MfHWEG VEÏIDAG 16 SEPTEMBER 1983 Schiedam kern wapen vrij Schiedam „Wij woonden aan de Rotterdamsedijk toen. Ik heb Rotterdam zien branden. Versehikkelijk. We moeten die hele wapenindustrie niet meer willen." Woorden van een w&t oudere deelnemer aan de fakkeloptocht voor de vrede gisteravond, die het comité Schiedam tegen kernwapens samen met het IKV had georganiseerd. Op de Ratterdamsedijk, waar de tocht eindigde, onthulde PPR-raadslid Herman Noordegraaf het bekende bordje 'kernwapenvrije gemeente'. „We moeten de hele wereld zo n bord geven", zei een van de aanwezigen. De optocht, waar zo'n honderd mensen aan deelnamen, ver trok van de Lange Kerkstraat voor de Grote Kerk. Vandaar ging het naar de gemeente grens. Aanvankelijk gebeurde dat onder grote belangstelling, maar dat werd allengs minder naarmate de stoet zich verder van het centrum verwijderde. Een enkele huisvrouw bleef nieuwsgierig in de deurope ning staan; „Wat zegt u, is het tegen de kernwapens? Oh." Ondertussen werd er door de deelnemers druk gepraat over de bewapeningswedloop en de gevolgen die die zou kunnen hebben. „Wij kunnen, willen en mogen ons niet laten verdedigen met deze verschrikkelijke wa pens", zei Noordegraaf, door Schiedam tegen kernwapens zijn beste woordvoerder in de gemeenteraad genoemd. Het PPR-raadslid had alle reden cm tevreden te zijn. Hij ijver de in de raad het hardst voor het plaatsen van de borden. Gisteravond mocht hij op de dijk, waar de harde wind veel fakkels uitblies, het eerste bord onthullen. Noordegraaf herinnerde aan de moeite die hel had gekost om de gemeenteraad achter het voorstel te krijgen. In drie vergaderingen werd erover gepraat. Voor het PPR-raads lid was het belang van het bordje duidelijk. „Er zijn maar twee mogelijkheden", zei hij. „Of wij schaffen de kernwa pens af, of de kernwapens schaffen ons af. Een derde weg is er niet." Na de onthulling, en een op roep om vooral op 29 oktober naar de grote vredesdemon stratie in Den Haag te gaan, gingen de deelnemers aan de optocht in kleine groepjes naar huis. „Wie 2ijn toch al die mensen", vroeg een winkelen de vrouw op de dijk in de buurt van de Koemarkt zich af. „Van de vredesdemonstra tie", zei een demonstrant be hulpzaam. „Oh, fijn, bedankt hoor. Dan weet ik dat tenmin ste." Schiedam De Aleidastraat in Scbiedam-West wordt voor een periode van zes tot acht weken afgesloten voor het autoverkeer. Met ingang van woensdag 21 september begint men met het aanleggen van een "rioolpersleiding door de Aleidastraat naar de Vlaardingerdijk. Dat is noodzakelijk om weer een deel van Schiedam aan te sluiten op de rioolwaterzuiveringsinstallatie 'De Groote Lucht' in Vlaardingen. Afhankelijk van het weer duren de werkzaamheden tussen de zes en acht weken. Tot de werkzaamheden klaar zijn is de Aleidastraat voor doorgaand autoverkeer gesloten, Dat wordt dan omgeleid via de burgemeester Knappert- laan, Rembrandtlaan en Vlaardingerdijk. De route wordt met borden aangegeven, Fietser en bromfietser krijgen het makkelijker: hun omleidingsroute loopt via het trot toir van de Aleidastraat. Toch sluiting van buurthuis Vlaardingen Om in Vlaar dingen te komen tot één over koepelend orgaan voor alle ge- handicaptenvereningen en ou- derenorganisaties worden van af juni besprekingen gevoerd om te komen tot de ROR. Deze drie letters staan voor Regio naal Overleg Revalidatie. Het is de bedoeling dat de or ganisatie onder meer gespreks partner met de gemeentelijke overheden gaat worden. Voor overheidsinstanties is het een voudiger om met één grote partner te onderhandelen dan met een heleboel kleinere. Ouderen en gehandicapten hebben veel gezamenlijke be langen die door de ROR zou den kunnen worden behar tigd. Als coördinator bij de op richting treedt het hoofd van afdeling Revalidatie van het Holyziekenhuis, de heer K.W. van Baarlen. on. Schiedam Bij de Schiedam- se taxionderneming Eurotax denkt men volgende week ge woon gebruik te mogen ma ken van de trambaan op de Broersvest. In de nacht van maandag op dinsdag wondt na melijk de Broersvest afgeslo ten voor al het gemotoriseerde verkeer in verband met het aanbrengen van een zoge naamde toplaag op het asfalt. Tram en bus blijven gewoon rijden, omdat zij gebruik ma ken van de trambaan. Het overige verkeer wordt omge leid. Schiedam Uit een woning aan de Marconistraat in Schie dam is een kleurentelevisie, een videorecorder en vijfdui zend gulden gestolen. De on bekenden kwamen het huis binnen door een raam te for ceren. Uit een woning aan het Harg- plein in Schiedam verdwenen een casetterecortder en een tu ner met een gezamenlijke waarde van 2500 gulden. Hier waren de dieven ook binnen gekomen door een raam te forceren. Pers/Henk van Westering) Vlaardingen In de periode 1985 tot en met 1988 zal één van de bestaande buurthuizen in Vlaardingen moeten worden gesloten. Tegelijkertijd moet een her verdeling van de werkgebieden van de overige buurt huizen plaatsvinden. i De Steendijkpolder in Maassluis. (Luch' ■ianpak mute,rs den m andere pttmijken Maassluis De bewoners van de Maassluisse gifwijk Steendijkpolder zijn tot nu toe tevreden over de opstel ling van Rijnmond, dat door het rijk is belast met de bodemsanering. Voorzitter H.Woudstra van het bewo nerscomité, dat officiéél commissie bodemonderzoek Steendijkpolder heet, noemt de samenwerking met I ijnmond prima. „Er wordt goed naar ons ge luisterd", aldus Woudstra Hij wijst er op dat Rijnmond voor het nader onderzoek, dat moet uitwijzen welke gifstoffen en in welke mate er in de bodem zitten, aanvankelijk een veel lager bedrag noemde dan de vier a vijfhonderdduizend gul den die nu uit de bus zijn ge komen. De bewonerscommis sie ziet in dat hogere bedrag het bewijs dat ze serieus wordt genomen. Met het concept plan voor het nader onder zoek, dat de bewonerscommis sie kreeg om het van kantte keningen te voorzien, was de commissie het in grote lijnen eens. „Wij vonden alleen dat het on derzoek grootscheepser 'moest worden. Er moet een groter gebied onder de loep worden genomen en ook vonden wij de aantallen metingen en bo ringen wat aan de lage kant", aldus Woudstra. Na een ge sprek, waarin de bewoners commissie haar commentaar op het concept-plan kon toe lichten, hadden de bewoners al de indruk dat Rijnmond ge negen was tegemoet te komen aan hun eisen. Tijdens de van de week ge houden vergadering van de Maassluise raadscommissie voor milieu werd die mening nog eens bevestigd toen een vertegenwoordiger van Rijn mond het concept-plan nader toelichtte en een bedrag van vier k vijf ton noemde dat het onderzoek naar verwachting zou gaan kosten. Woudstra meent dat het over leg tussen bewonerscommissie en xujumond in een goede vorm is gegoten. De bewoners commissie is in alle ambtelijke werkgroepen die Rijnmond heeft ingesteld vertegenwoor digd. Begin deze week was nog niet duidelijk of een huisarts, die in de bewonerscommissie zit, ook uitgenodigd zou wor den voor de medische werk groep. Maar inmiddels heeft Rijnmond toegezegd dat de medicus ook zal worden uitge nodigd. Bovendien kan de commissie op bestuurlijk ni veau aan de bel trekken als er iets fout dreigt te lopen. „Dat werkt prima", merkt voorzit ter Woudstra op. Kennis van zaken De bewonerscommissie telt nu zo'n dertig leden. Kennis van zaken is in ruime mate aanwe zig, want er zitten onder meer medici, chemici, economen en juristen in. Ook het PPR- raadslid Jaap van der Griend, die in de Steendijkpolder woont, maakt er deel van uit. De commissie telt vijf werk groepen, die ieder een eigen taak hebben informatieverza meling, volksgezondheid, che mie, juridisch en informatie verstrekking). De werkgroe pen hebben een directe in breng in de ambtelijke werk groepen van Rijnmond, die met de bodemverontreiniging in de Steendijkpolder zijn be last. „Op die manier kunnen we stap voor stap volgen wat de plannen van Rijnmond zijn", stelt Woudstra. „Dat we er zo nauw bij betrokken zijn, wil overigens beslist niet zeggen dat we alles maar zonder meer aannemen. Als we ergens aan twijfelen zorgen we zelf wel voor een contra-expertise." De voorzitter van de bewo nerscommissie benadrukt dat de hele wijk is vertegenwoor digd. „Wij zijn niet een club die opkomt voor de belangen van een'beperkt groepje, maar voor alle bewoners in de wijk. Eerst zaten er geen huurders in. Dat vonden we fout, want als huiseigenaar ben je toch feneigd er anders tegenaan te ijken." „Wij realiseren ons ten volle dat 'er niemand bij gebaat is aan verdeeldheid in de wijk. Dat moet je ten alle tijden voorkomen. Vandaar dat wij de kwestie ook puur zakelijk benaderen. Aan emotionele toestanden heb je niets. Wij werken dan ook heel anders dan in Lekkerkerk, Gouderak en Dordrecht is gedaan. Daar was men veel te emotioneel bezig. Dat leidt alleen maar tot verdeeldheid en paniek. En daar is niemand bij gebaat." Dat is een van de beleidsvoor nemens, die zijn vastgelegd in het voorontwerp van een plan voor het sociaal-cultureel werk en de maatschappelijke dienstverlening voor de ko mende jaren. Volgens het ont- werp-plan is er slechts ruimte voor zes buurthuizen in de stad. In de discussies rond de bezuinigingen op het sociaal- cultureel werk in Vlaardingen was al enkele malen gefluis terd dat een buurthuis zou moeten worden gesloten, maar nog niet eerder werd dit zo hard in een beleidsplan opge nomen. In het ontwerp-plan is ook het al eerder naar voren gebrachte voornemen vastgelegd, om niet meer elk buurthuis een eigen opbouwwerker te geven. Er zal in de toekomst voor de gehele stad maar ruimte zijn voor drie of vier opbouwwer kers, die in dienst moeten ko men van het Stedelijk Insti tuut voor Samenlevingsop bouw en die niet wijkgebon- den gaan werken, maar pro jectgebonden. Het huidige aan tal opbouwwerkers zal zoveel mogelijk door natuurlijke af vloeiing worden terugge bracht. In het ontwerp-plan wordt verder gesteld, dat de club- en buurthuizen in de toekomst niet meer, zoals nu het geval is, als louter wijk voorziening zuilen kunnen functioneren, maar dat ze als algemene voorziening moeten worden beschouwd, zodat er ook niet wijkgebonden groeperingen terecht moeten kunnen. Over het jeugd- en jongeren werk wordt in de concept-nota opgemerkt, dat het Open Jon gerencentrum haar beleid in de komende jaren drastisch zal moeten wijzigen. Het aantal activiteiten voor 16- tot en met 25-jarigen moet worden ver groot, ten koste van activitei ten voor 10- tot 15-jarigen. Het OJC zal zich hiermee weer moeten gaan richten op de doelgroep, waar ze oorspron kelijk voor was opgericht. Verder komt er een nieuwe begeleidingscommissie, die meer adviserende invloed zal hebben op de werkzaamheden van het OJC. Over CJV 'Lief de en Vrede' wordt opge merkt, dat nieuw te starten ac tiviteiten voor werkloze jonge ren uit de eigen middelen moeten worden betaald. Even tuele tekorten zouden niet uit het sociaal-cultureel werk mo gen worden bijgepast. In de beleidsvoornemens rond de maatschappelijke dienstver lening wordt onder meer op gemerkt, dat het Jongeren Ad vies Centrum, de stichting ICMD, Pro Juventute, de stichting IBR en de immaterië le hulpverlening van de GSD samen zullen moeten gaan in een nieuwe instelling voor maatschappelijke dienstverle ning. Zo'n samenvoeging heeft grote voordelen, omdat over lappingen kunnen worden weggenomen en er meer dui delijkheid in het dienstverle- ningsaanbod wordt verkregen. Ook kan worden bespaard op arbeidskrachten in de admini stratieve sector. Het aantal peuterspeelzalen zal in do periode tot 1988 niet worden uitgebreid. De speel zaalleidsters moeten in een pool bij één werkgever wor den ondergebracht. Het Vrou wenhuis zou volgens de nota een beroepskracht voor 20 uur per week moeten krijgen. In het ontwerp-plan staan di verse voornemens, die heel wat reacties teweeg zullen brengen. Op 3 en 4 oktober worden inspraak-avonden ge houden, waarop belangheb benden hun mening kenbaar kunnen maken, advertentie Vlaardingen Door leerlin gen van de lagere scholen niet meer te laten vervoeren naar het zwembad, maar ze te laten lopen bespaart de gemeente Vlaardingen in 1984 ongeveer 11.000 gulden. Dit wordt mogelijk gemaakt door de voor de gemeente aan vaardbare loopafstand voor de leerlingen te verhogen van een kilometer naar 1250 me- De leerlingen moeien straks ver der lopen om te kunnen zwemmen. ter. In de praktijk houdt dit in, dat de scholen van Holy- Noord in het vervolg te voet naar het instructiebad gaan. Er blijven in Vlaardingen nu nog achttien scholen over, die ver voerd worden. Deze maatregel is inmiddels aangekondigd in het gestructureerd overleg la ger onderwijs en kleuteron derwijs. Van de zijde van de scholen zijn geen grote bezwaren ge maakt tegen de plannen. „We hebben alleen wel gelet op de verhouding tussen zwemmen en de looptijd van de leerlin gen. Als de klassen maar tien minuten kunnen zwemmen, omdat ze zover moeten lopen, zijn we verkeerd bezig", aldus Jan Baris, hoofd van de afde ling onderwijs. Volgende maand gaan echter alle be trokken partijen met elkaar om de tafel zitten om meer be zuinigingen op het school zwemmen door te nemen. Dit alles blijkt uit een nota van de afdeling onderwijs van de gemeente Vlaardingen. Zo wordt er op dit moment over gedacht om de zweminstructie te verplaatsen van de klassen drie en vier naar de eerste twee leerjaren van de lagere school. „Het zijn alleen nog maar ideeën, die bij ons le ven", aldus Baris. „Het is best mogelijk, dat kinderen op die leeftijd niet bevattelijk zijn voor instructie. Mogelijk wil len ouders gaan meebetalen omdat het 2e zwemlessen voor de kinderen uitspaart. Daarom gaan we eerst om de tafel zit ten met alle betrokken partij en." f Wegens annulering order hotelakkommodatip voor minder dan de halvTpri™ (Het tapijt is niel versneden tliet versneden, levering ftanWo hu.,.) verstevigd 70% Wol<>" 400=n,bteed^S,?lIi|tC^ls<!Semète«d, van t ZÖ3.- nu per str. mlr> eu' bnun en steenrood ook tvT"'51671 cameI- nu per sir. mtr. ooltWailw- adviespnjsf 2S9.-. op Woüen noPPBn<apijt 400 cm breed va^f 379 ^^Sle ProJekTtin!en. superstunt P*51811' meter, nu als f 1 7C Rotterdam/Schiedam De officier van justitie heeft giste ren twee en drie jaar geëist te gen twee broers uit Schiedam wegens een overval op een postkantoor in Sehiebroek. De jongste van de twee (30) hoor de een jaar meer eisen dan zijn 36-jarige broer, omdat hem ook verboden wapenbezit ten laste was gelegd. Beide mannen zijn in hoi ver leden meerdere malen met justitie in aanraking geweest. Onlangs zijn zij nog veroor deeld wegens een overval in samenwerking met de beken de A age M. op een koppelbaas, in Tiel. De Schiedammers ontkenden de overval, waarvan de buit 1100 gulden bedroeg, te heb ben gepleegd. Een speurhond van de Rotterdamse politie dacht daar anders over. Het dier rook de lucht van de jong ste broer in de auto, die bij de overval is gebruikt. Hij werd in juni opgepakt na negen maanden voortvluchtig te zijn geweest. Hij was destijds ont snapt tijdens buitengewoon verlof uit de gevangenis. De officier verwonderde zich er over, dat iemand met een dergelijke reputatie verlof kan krijgen. Bij zijn eisen hield de aanklager rekening met de ja renlange celstraffen, die net tweetal nog moet uitzitten. Uitspraak over dertien dagen. Maassluis Onbekenden heb ben geprobeerd een vrachtau to met container te stelen, die langs de haven in Maassluis geparkeerd stond. Een van de ramen van de cabine is inge gooid, waarna de bedrading onder het dashboard werd doorgesneden en doorverbon den. De dieven hebben vervolgens ook nog enige meters met de vrachtauto gereden, maar moesten de combinatie laten staan omdat de auto 'op het stuurslot stond'. Ook is de laadruimte van de container opengebroken, maar daaruit wordt niets vermist. De container zat vol met ma chine-onderdelen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1