ROTTERDAMS NIEU11M Shell wij] verontreinigd zuiveringsslib opslaan of verbranden Scheepshelling officieel open GRAAGJSEPMN, s,;boh Travelair Cargo begint nieuwe vracht dienst Klachtencommissie verpleeginrichtingen geïnstalleerd Minder bezoek: Buffel goedkoper Ondanks ongunstige moment Verolme-Elektra: Termijn provinciale waarborg verlengd 'Plaats totempaal in Blij dorp' Actiegroep Indianen: 'Foei PvdA' VMIJ moet worden opgesplitst Van Zestienhoven op Southend Goudsmit wil Mammoetmode overnemen Cao-akkoord Cyanamid □ROTTERDAM ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1983 Rotterdam De Rotterdamse wethouder van volksgezondheid, W.J. van der Have, heeft gisteren het startsein gegeven voor een klachtencommissie voor de gemeente lijke verpleeginrichtingen. De commissie, die de naam commissie van goede dien sten" heeft gekregen, zal adviezen en uit spraken doen in geschillen tussen (ex)-pa tient en of nabestaanden van patiënten en (ex)-medewerkers van de verpleeginrich tingen. Voorts zal de commissie klachten behande len over de kwaliteit van de zorg, zowel in lichamelijk als geestelijk opzicht. De vijf le den, waaruit de commissie bestaat, hebben geen dienstverband of relatie met de ver pleeginrichtingen. Volgens wethouder Van der Have is het voor de positie van de patient erg belang rijk dat deze zijn klachten naar buiten kan brengen. Vervolgens moet er dan snel actie op v/orden ondernomen, zodat die klachten geen eigen leven gaan leiden, aldus Van der Have. Rotterdam De gemeente Rotterdam is van plan de entreeprijzen voor haar meest bezochte museum, het museumschip 'De Buf fel', te verlagen, omdat het bezoekersaantal in de eer ste helft van 1983 door het voor het eerst heffen van entreegelden sterk is te ruggelopen. Het bezoekersaantal voor alle gemeentelijke musea te zamen is eveneens sterker teruggelopen dan verwacht, zodat de verwachte meerop brengst naar verwachting niet zal worden gehaald. Het museumschip 'De Buf fel', in 1982 goed voor onge veer 200.000 bezoekers, trok in de eerste helft van dit jaar maar 47.000 bezoekers. Ook de terugloop bij de drie an dere gemeentelijke musea (Boymans van Beuningen, Museum van Land- en Vol kenkunde en De Dubbelde Palmboom) was fors, maar komt ongeveer overeen met de verwachte daling van een derde. De gemeentelijke musea te zamen trokken in 1982 onge veer een half miljoen bezoe kers, die toen nog gratis toe gang hadden. In de eerste helft van 1983 passeerden 180.000 mensen de kassa's, ruim ÏOO.QÖO bezoekers min der dan in de eerste helft van 1982. De opbrengsten van de mu sea bedroegen in de eerste helft van 1983 161.000 gul den. De totale opbrengst voor dit jaar wordt op basis daarvan op 340.000 gulden geraamd, echter 85.000 gul den minder dan het in de gemeentelijke ombuigingso peratie voorgestelde bedrag van 425.000 gulden. Rotterdam Prins Bernhard heeft gisteren in de Van Gh entkazerne twintig verzetsherdenkingskrui- zen uitgereikt aan oud-Engelandvaarders. Twee kruizen werden posthuum uitgereikt. Prins Bernhard speldt mevrouw Veldhuyzen van Santen het verzetsherdenings kruis op, terwijl op de achtergrond de overige gedecoreerden toekijken. De Engelandvaarders vorm den in de Tweede Wereldoor log een belangrijke groep, die tijdens de bezetting ons land verliet om zich aan te sluiten bij de Nederlandse regering en de geallieerden *n Londen, Velen van hen verloren daar bij het leven. Deze Engelandvaarders hiel den gisteren in de Van Ghent- kazerne een reünie, waarbij gelijk de herdenkingskruizen werden uitgereikt. Daarbij wa ren naast de Nederlandse ver zetsmensen ook mensen uit Amerika, Zwitserland. Canada en Belgie aanwezig. De herdenkingskruizen wer den uitgereikt aan E Assel- berghs (Eindhoven), H. de Beaufort (posthuum), F M. Beukers (Rotterdam), R. A. Blatt {Brodheadsviile/USA), R M. ten Broek (Rotterdam), E. H. Doerrleben (Den Haag). F. Th. Dyckmeester (Apel doorn), H. Friedhoff (Oxford). J. ter Haar (Gorssel), A. M. Hecht (Amsterdam), E Hertz berger en E. M. K Hertzber- ger-Katz (Ticmo'Zwitserland), P. de Jong (MiUon'Canada), H. A. Luitwieler (posthuum), G A. den Ouden (Dordrecht), E M. de Smeth-Brandon (Schilde/Belgie), M. A. Smid (Esbeek), E. O. van Schutelen (Den Haag), S. G. Timmers Verhoeven (Hulst) en I. L Veldhuyzen van Santen (Ern- men). Rotterdam Shell on derzoekt de mogelijk heid het verontreinigde residu uit de nieuwe zui veringsinstallatie van ShelKlhemie in Pemis niet langer in de Eerste Petroleumhaven te lo zen, maar op te slaan of voor verbranding af te voeren. Daarvoor moet het slib eerst steekvast gemaakt worden. Het bedrijf ziet deze oplos sing als een „reele mogelijk heid", aldus een woordvoer der, maar op kot te termijn zal duidelijk moeten worden of de oplossing technisch en economisch aantrekkelijk is. Shell,heeft op grond van een recente, door Rijkswaterstaat afgegeven vergunning volgens de Wet Verontreiniging Op pervlaktewater het recht het zuiveringsslib in de Eerste Pe troleumhaven te lozen, omdat er volgens de vergunning vol doende pesticiden uitgehaald zijn. De gemeente Rotterdam is daarmee erg ongelukkig, omdat zij vreest dat de stoffen toch schadelijk zijn en een tweede schoonmaakoperatie De 'Anna' uit Dordrecht, het 'admiraalschip' dat de andere historische schepen voorafging naar de Oude Haven. Rotterdam „Dit is het slechtste moment om een schip te 'hellingen'. Laag water, dat kan eigenlijk helemaal niet". Deze kritische noot bij de opening van de schoep-u "Hing in de Oude Haven, gisteren door burgemeester n Peper verricht, was afkomstig van de hellingbaas, «n Gulik. Burgemeester Peper verricht, onder toeziend oog van ir. Doets, de officiële handeling ..Gelukkig hebben we donder dag nog een beetje kunnen oe fenen. Toen ging het ook bij laag water goed. Maar in we zen hoor je gewoon te wachten tot het hoog water is. Nogal simpel." Ondanks het pessimisme van de hellingbaas verliep de ope- nings-ceremonie prima en gleed de klipper 'Anna* uit Dordrecht zeer soepel de hel ling op. Het betekende de offi ciële opening van het Open lucht Binnenvaartmuseum, Waar oude schepen als tjalken, klippers en aken, dag en nacht te Hen zijn. Het mes snijdt in dit geval wel aan twee kanten want ook de schippers zijn bijzonder geluk kig met de geboden ligplaats in de Oude Haven, Want bui ten de helling omvat het open lucht museum ook nog een ou derwetse smerderij. een tim merwerkplaats en op korte termijn zal nog een kraan worden neergezet. De nieuwe scheepshelling is gebouwd op initiatief van de Stichting Openlucht Binnen vaartmuseum, met steun van uit het bedrijfsleven, Zo'n 140 ondernemingen en de gemeen te Rotterdam zorgden ervoor. dat de begroting sluitend werd. „Het is een vestiging, die uit stekend past in het beleid van de gemeente", oordeelde Pe per. „De concentratie van be drijven in het havengebied maakte het vrijwel onmogelijk om hier ook te wonen. De combinatie van nieuwbouw in de buurt en dit is ideaal. En bovendien heeft het ook weer een promotionele waarde." Peper overhandigde ir. Doets, vuorzitter van de Stichting, een maquette van een binnen vaartschip uit 1920. Daarna werd, ondermeer met behulp van burgemeester Peper, de 'Anna' op de helling gehesen. Enkele uren daarvoor was het evenement al begonnen met een zeiltocht vanuit Alblasser- dam naar de Oude Haven. Halverwege de Rotterdamse haven voegde ook de 'Anna' zich bij het geheel, waarna men admiraal-zeilend de ha ven binnenvoer. Het geheel werd afgesloten met een re ceptie in een tent aan de voet van het Witte Huis. Vandaag zijn alle historische schepen te bezichtigen m de Oude Haven. Bovendien zul len op de scheepshelling ver schillende ambachtelijke acti- vitei ten plaatsh ebben. van deze haven noodzakelijk maken. Daarom heeft de gemeente Rotterdam bij de Raad van State beroep aangetekend te gen de wvo-vergunning en bo vendien een civiele procedure tegen Shell in voorbereiding op basis van het huurcontract, dat lozingen in de haven ver biedt. Op uitnodiging van Shell wordt nu met technici en juristen van de gemeente overlegd over een tussenoplos sing. Shell hoeft volgens de wvo-vergunning pas uiterlijk 1 juli 1985 een verbrandingsin stallatie voor het zuiverings slib get eed te hebben. De ge meente vil zo lang niet waeh ten. Advies Volgens een ambtelijk woord voerder wordt naar verwach ting binnen twee weken ad vies aan het college van b en w uitgebracht over de voor stellen van Shell en de wense lijkheid van de civiele proce dure. De Shell-woordvoerder kan nog niets zeggen over de kos ten van de mogelijke tussenop lossing en op welke termijn deze kens ruimtegebrek grote problemen opleveren. De gemeente Rotterdam heeft onlangs een (deels door Shell bekostigde) grote schoonmaak operatie in de Eerste Petro leumhaven uitgevoerd, het zo genaamde puttenplan. Daarbij is het meest verontreinigde slib (met restanten van onaf breekbare pesticiden, zoge naamde drins) in gegraven putten m deze haven opgesla gen. De gemeente is contrac tueel verplicht de haven op diepte te houden. Er was ter plekke jarenlang niet meer ge baggerd. Shell dreigde de ge meente met schadeclaims om dat de schepen niet meer de gehele haven konden berei ken. Rotterdam wil nu voorkomen dat met de lozingen van de on langs in gebruik genomen in stallatie van Shell binnenkort een nieuwe schoonmaakopera tie nodig is. Ook milieuorgani saties hebben hun verontrus ting over de houding van Shell uitgesproken. De nieuwe biologische zuive ringsinstallatie van Shell, die deels door het rijk bekostigd is, heeft 120 miljoen gulden ge kost. Het belangrijkste effect ervan is dat zuurstofbindende elementen uit de afvalwater stromen worden gehaaid, waardoor de waterkwaliteit in de Eerste Petroleumhaven minder te lijden heeft. De res terende verontreiniging is vol gens Shell en Rijkswaterstaat te verwaarlozen, volgens de gemeente Rotterdam echter onaanvaardbaar. In de wvo- -vergunning wordt bij de normstelling uitgegaan van de richtlijnen naar Europees ont werp, die echter volgens Rot terdam slechts betrekking heeft op snelstromend water en niet op water in havenbek kens. Den Haag Provinciale sta ten van Zuid-Holland heb ben gisteren besloten om de termijn te verlengen voor de provinciale garantie van an derhalf miljoen gulden, in februari van dit jaar ver leend ten behoeve van Ver- olme-Elektra in Maassluis. Die borg strekte zich volgens het oorspronkelijke statenbe sluit uit tot het einde van dit jaar. De termijn is nu gesteld op twee jaar en negen maan den. Een groot deel van de VVD- statenfractie stemde tegen de termijn verlenging. Volgens het liberale statenlid J. Nol ten heeft de provincie des tijds in deze sfeer niet zorg vuldig genoeg onderhandeld, en heeft met name de ge meente Maassluis (die zich ook voor anderhalf miljoen garant stelde) zich een betere zekerheid verworven. Rotterdam De onlangs ge plaatste totempaal op de kop van de Leuvehaven is weder om in opspraak. Bij de onthul ling twee weken geleden pro testeerde de Stichting Neder landse Actiegroep Noord- Amerikaanse Indianen (Nanai) tegen plaatsing van de totem paal omdat deze nep zou zijn. Een week later stuurde de Partij van de Arbeid een be richt de wereld in dat de paal beledigend is voor de Indianen omdat het geen echte is. Nanai is nu boos over die stellingna- me van de socialistische partij. „De PvdA neemt een cultuur vernietigend standpunt in en keert zich daarmee tegen de verdrukten in de samenle ving", schrijft de actiegroep in een brief aan het college. Vol gens Nanai zou een echte to tempaal ook beledigend zijn voor het Indiaanse volk, om dat dan traditionele kunst uit plaatsen waar die thuishoort, wordt onttrokken. „De PvdA zou er goed aan hebben ge daan zich bij ons terzake kun dig te laten informeren. Er rest ons slechts een 'foei' naar deze partij." De Nanat doet nu de suggestie aan het college om de neppaal maar in de kinderspeeltuin van diergaarde Blijdorp te plaatsen, gezien de dierfiguren die erop voorkomen. Rotterdam Verolme Machinefabriek IJsselmonde (VMIJ) moet op dezelfde manier 'beveiligd' worden als Koninklijke Maatschappij De Schelde. „Dat is een van de voorwaarden die minister Van Aardenne aan de kredietverstrekk.ng heeft ge steld", volgens het o.r.lid Van der Veer. Daardoc r moeten een aantal afdelingen, zoals de machinefabriek en de montage-afde ling, van elkaar worden gescheiden en als aparte bv's verder gaan. VMIJ ondervindt overigens nog steeds last van de problemen rond het failliete moederconcern RSV, waardoor de orderporte feuille moeilijk wordt gevuld. „We hebben nog wel werk", aldus Van der Veer, „maar de situatie is niet al te rooskleurig. Boven dien zitten we in een moeilijke markt". Bij VMIJ zijn momenteel nog ruim 800 mensen in dienst; er is een ontslagaanvraag voor 258 medewerkers. Rotterdam Dc IJslandse luchtvaartmaatschappij Eagle Air heeft aan de op Zestien hoven gevestigde maatschappij Travelair Cargo een vrachtvliegtuig van het type Twinotter verkocht. Travelair Cargo gaat hiermee vanaf 1 november vijf keer per week een vrachtlijndienst van Zestienhoven naar Southend on derhouden. Daarnaast zullen ad hoe chartervluchten worden uitgeroerd. De Twinotter kan 2200 kilo vracht vervoeren. De Lockheed Electra, die Eagle Air tijdelijk op Zestienhoven had gestationeerd, is inmiddels voor 1,6 miljoen dollar verkocht aan de Amerikaanse maatschappij Integrity Aircraft Sales. Rotterdam Eduard Goud- smit in Rotterdam voert be sprekingen met Mammoetmo de Beheer in Naarden, houd stermaatschappij van Bijou 2000 BV en Souvenir 2000 BV, om het volledige aandelenka pitaal van deze vennootschap pen over te nemen. Goudsmit verwacht dat de besprekingen binnen ongeveer een maand kunnen worden afgerond. Bijou 2000 verricht activiteiten op het gebied van de groot handel, import en export van bijouterieën, mode-accesoires en -horloges en is m deze branche een van de grootste bedrijven in Nederland. Het totale personeelsbestand be draagt 34 mensen. De werkge legenheid blijft gehandhaafd. Rotterdam Het chemische bedrijf Cyanamid (360 man personeel) en de vakbonden zijn het er vrijdag over eens geworden dat tn het kader van de tot 1 april 1985 lopende cao bij de dag-, de twee- en drie ploegendiensten een werktijd verkorting van elf dagen (in twee jaar) wordt doorgevoerd In de voleontinudienst wordt alleen de plocgentoeslag ver hoogd (van 25 naar 28,5 pro cent). De werknemers leveren daar voor viermaal de prijscompen satie m Het bedrijf heeft ge durende de cao-looptijd een imtiele loonsverhoging van tweemaal een half procent toe gezegd. Districtsbestuurder Piel Scheele van de Industriebond FNV meent dat dit akkoord een belangrijke stap kan zijn om het arbeidsconflict bij de chemische industrie Tiofme m Rotterdam op te lossen. Daar dreigt een staking omdat de directie niet bereid is tot ver beteringen in de cao en wel af schaffing van de prijscompen satie eist. Een van de twee aandeelhouders van Tïofine is Cyanamid. Wjjj lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even I -Naam: verandering in. Ad,es- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst m PoSf en goed beloond! Want voor die kleine. w °de: moeite krijgt u een °0tiPla> kruiden wijzer. Noteer "loeite I ^öanj_. Adres; I P°stcod, -^e/oon; I SlutirdeL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1