ROTTERDAM 17 Jaar geëist voor flessentrekkerij En nu zijn er weer tevéél café's in Rotterdam.... Vragen over politie optreden Peper slaat eerste paal bedrijfs verzamel gebouw Vormings centrum 't Kruispunt officeel geopend Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 17 september 1983 Schiedam Erkenning als oorlogsslachtoffer door de Stichting 1940- 1945; Godfried Timmers (59) uit Schiedam is al bijna zeven jaar bezig om die te verkrijgen. In 1944' zat hij acht maanden in een Duitse gevangenis. Hij hield er een oorlogssyndroom aan over. Als erkend oorlogsslachtoffer zou Thinners recht hebben op behandeling van dat syndroom in een speciaal centrum in Oegstgeest. Maar de Buitengewone Pensioenraad erkent hem niet. „Ik krijg ook helemaal geen steun", verzucht Timmers. „Ik heb alle papieren zelf moeten achterhalen." In zijn huis in Schiedam heeft hij een koffer vol papieren, die hij sinds zijn eerste aanvraag in mei 1977 heeft verzameld. Afschriften uit het gevange- nisboek van de polltiegevange- nis in Kiel, papieren van de Gestapo, schriftelijke verkla ringen van de stuurman en de scheepskok van de coaster Heidberg in Kiel, waarop Tim- mers werkte als tweede ma chinist tot hij in augustus '44 werd gearresteerd. De karton nen mappen kunnen de papie ren maar nauwelijks bevatten. Timmers heeft al die papieren verzameld, nadat in mei 1977 zijn eerste aanvraag om erken ning ais oorlogsslachtoffer was afgewezen. In hoger beroep werd de aanvraag opnieuw al door Aad Rietveld gewezen. Daarna doorliep Timmers de hele procedure opnieuw, met hetzelfde resul taat. Alle stukken die hij ach terhaalde waren niet voldoen de om de stichting volledig te overtuigen. „Maar wat moet ik nou in godsnaam nog bewij zen?", vraagt de 59-jarige Schiedammer, de armen ver twijfeld geheven. „Ik heb alle papieren achterhaald en dat is al een wonder. En nou word ik nog tn de hoek getrapt, als of ik het hele verhaal uit mijn duim zuig." Koksmaat Timmers' laatste hoop is nu, dat hij de man kan vinden die in 1944 koksmaat was op de Heidberg. Een man waarvan hij alleen weet, dat hij in de oorlog aan de Goudsesingel in ■Rotterdam woonde, dat zijn voornaam Jack is en dat hij nu 54 of 55 jaar moet zijn. Dat zou de enige levende getuige zijn, die het verhaal van de arresta tie van Timmers door de Ge stapo uit de eerste hand kan bevestigen. Alle andere ver klaringen .zijn uit de tweede hand. Naar Engeland Timmers was in de oorlog een van de velen die naar Enge land wilde vluchten. „Dat was het ideaal in die tijd." Hij woonde toen nog in Vlaardin- gen. De eerste drie pogingen mislukten falikant. Begin 1944 vatte hij samen met een maat het plan op om er nog een po ging aan te wagen. Ze vertrok ken naar Rotterdam en mon sterden aan op de coaster Heidberg, van de Rotterdamse firma Vogemans, die in de ha ven van Kiel lag. Vandaar zou Godfried Timmers: 'Je wordt in een hoek getrapt' de reis naar Zweden gaan en dan verder naar Engeland, was de bedoeling. Voor andere Nederlanders op de Heidberg werd het een ge slaagde poging tot Engeland- vaart, maar Timmers belandde in een Duitse gevangenis. Hij werd in augustus 1944 door de Gestapo gearresteerd, omdat hij een vrouw waarvan hij dacht dat ze een Russische spionne was als verstekeling op het schip had onderge bracht. Timmers: „Op een avond zagen we aan de over kant van de haven een vrouw zwaaien. We vermoedden, dat ze de vrouw van een van de bemanningsleden was. Ik gaf de koksmaat opdracht om haar aan boord te halen. In haar taaltje maakte ze duidelijk dat ze een spionne was, die ge zocht werd door de Gestapo." Na een korte beraadslaging besloten de Nederlanders, dat de vrouw als verstekelinge mee zou gaan naar Zweden. Ze werd verstopt in een kast on der de stuurhut, waar de ket tingen van het roer doorheen liepen. Maar bij de afvaart, toen de kettingen begonnen te bewe gen, raakte de vrouw in pa niek en ontvluchtte de kast. Ze werd gearresteerd door de Gestapo en een dag later, op 14 augustus 1944 was Timmers de klos. Hij werd tot acht maan den gevangenisstraf veroor deeld voor het aan boord bren gen van de verstekelinge en kwam pas aan het einde van de oorlog weer vrij. Eleciroshocks Een lange voettocht bracht Timmers weer in Nederland, waar hij zich bij een bureau aanmeldde voor het korps ma riniers. Tijdens zijn opleiding in Amerika werd het hem te veel; hij stortte in elkaar. „Achteraf gezien was het niet zo verstandig om me gelijk weer aan te melden, maar ja, ik was jong." Een behandeling met electroshocks bracht hem nog verder van huis. „Het woord oorlogssyndroom be stond nog niet eens, je kon nergens terecht." Terug in Nederland probeerde hij zo goed en zo kwaad als het ging verder te leven. Hij ging met een groentekraam in Schiedam op de markt staan. Godfried Timmers: „Als je jong bert kun je je oorlogser varingen nog wel verwer ken." Timmers: „Dat hield ik steeds een zomer vol. Daarna lag ik dan weer de hele winter in de kreukels en de volgende 20- mer was het weer hurcy-up er tegenaan om wat geld te ver dienen." Zeven jaar geleden was hij aan het einde van zijn latijn. Hij kon het niet meer volhouden. Over zijn gevangenschap in Duitsland, waarvan hij drie dagen in concentratiekamp Nordmark zat, vertelt hij maar liever niet. „Laten we het daar maar niet over hebben. Dat was zo erbarmelijk. Wat ik daar gezien heb is met geen pen te beschrijven.'" Aanvan kelijk was de aanklacht 'land verraad'. „Daar staat de door- straf op en dat lieten ze bij de verhoren en tijdens het voor arrest ook goed merken." Met het klimmen der jaren, vertelt Timmers, komen al die beelden, al die spanningen weer terug. „Als je jong bent kun je dat allemaal nog wel verwerken, maar bij het ouder worden raak je je weerstand kwijt." Maar behandeling voor zijn oorlogssyndroom was voor de Schiedammer niet wegge legd. „In Oegstgeest is daar een speciaal centrum voor, maar daar word je niet behan deld als je niet erkend bentlals oorlogsslachtoffer." Het steekt Timmers. Hij is af gekeurd en zit in de AAW. „Maar daar hoor ik niet in, ik weet wat ik heb. Maar als ik om behandeling vraag dan zeggen ze: „Ga maar in een te huis." Maar daar past de Schiedammer voor. „Ja, toe nou, ik ben niet gek!" Timmers heeft zo ongeveer al les gedaan wat maar in zijn vermogen lag, om een getuige te krijgen. Eerst heeft hij in Oost-Duitsland geprobeerd om de vrouw te vinden die de oor zaak was van zijn arrestatie. Volgens het gevangenisboek van de politiegevangenis in Kiel heet ze Erna Kruger en is ze geboren in Magdeburg. Na speuringen door de politie van Magdeburg leverden echter niets op. „Ze kan natuurlijk in die situatie net zo goed een valse naam hebben opgege ven", aldus Timmers. „Tsja, en dan bestaat ze in feite niet meer." De Schiedammer is blij met alle hulp die hij in Oost-Duits- land heeft gekregen. De poli tiecommissaris heeft de bevol kingsregisters in de wijde om- Rotterdam Burgemeester Bram Peper heeft gistermid dag de eerste paal geslagen voor het nieuwe bedrijfsverza melgebouw op het voormalige veilïngterrein aan de Boezem- bocht, Het complex biedt ruimte aan dertig kleine be drijfjes die in verband met stadsvernieuwing moeten wor den verplaatst. De bedrijfs ruimtes kunnen worden ge- bocht, gehuurd en geleased. De prijzen zijn laag gehouden door subsidies van gemeente en rijk en doordat de gemeen te een lage grondprijs heeft be rekend. De burgemeester wees op een mentaliteitsverande ring bij de gemeente Rotter dam, waar de problematiek van het midden- en kleinbe drijf scherper wordt onder kend. Volgens Peper was de overheid En dit geval tot het uiterste gegaan met haar steun. Dat laatste werd bestreden door de directeur van de pro jectontwikkelaar Amro, drs. E.G.L.M. Prick. „Eigenlijk zouden de ondernemers de grond in eigendom moeten kunnen verwerven", vondt- Pj^ck. „Het pricipe van erf- v pacht zadelt een gemeente op met een groep ontevreden on dernemers. Met erfpacht kan dan ook geen wervend vesti gingsbeleid worden gevoerd. Vooral beginnen'de onderne mers worden erdoor afge schrikt." De burgemeester wil de niet reageren op de woor den van Prick, omdat hij dan vooruit zou lopen op de ver wachte discussie over erfpacht. Ondernemers uit het Oude Noorden en Crooswijk krijgen voorrang in het nieuwe be drijfsverzamelgebouw, maar Burgemeester Bram Peper slaat met behulp van drs. Prick de eerste paal voor het nieuwe bedrijfverzamelge- bouw aan de Boezembocht. ook middenstanders uit andere stadsvernieuwingsgebieden zijn welkom aan de Boezem bocht. De twee gebouwen heb ben een totale oppervlakte van 7.355 vierkante meter. Alle ruimtes beschikken over een beperkte kantooraccomodatïe, sanitaire voorzieningen en een pantry. geving laten nazoeken, echter zonder succes. „Als er door enig toeval nog iets bekend wordt dan zullen wij u daar over onmiddellijk berichten", schrijft commissaris Troike in zijn laatste brief, die Timmers afgelopen zaterdag ontving. Timmers: „De steun die ik daar gekregen heb, die vind je hier in Nederland niet. Het lijkt wel of de mensen het hier zat zijn." De rapporteur van de Stich ting '40-'45. M. M. Oosenbrug, heeft andere ervaringen in Oost-Duitsland. „Wij zijn daar nog steeds bezig met een nader onderzoek naar de zaak-Tim- mers, maar dat loopt niet erg vlot", aldus Oosenbrug. „De autoriteiten zijn niet erg' be reidwillig om ons te helpen." Wat de Stichting in Oost- Duitsland zoekt mag de rap porteur niet zeggen. Evenmin mag hij vertellen waarom de aanvragen van Timmers twee keer zijn afgewezen. Vurige hoop De hoop dat hij in Oost-Duits land nog iets zal vinden heeft Timmers al opgegeven. „Maar ik hoop vurig, dat koksmaat Jack uit Rotterdam nog ge vonden wordt, Ik heb dagen op de Goudsesingel lopen neu zen, maar de kans datje op die manier aanknopingspunten vindt is natuurlijk miniem." Hij weet dat het zoeken, zo lang hij de achternaam van zijn laatste getuige niet kent, erg moeilijk is. „Maar de mo gelijkheid dat ik hem vind be staat nog." Zelf als Timmers die getuige niet vindt zal hij nog een keer een aanvraag indienen. Maar dan is hij nog wel een paar jaar bezig. „Moet u luisteren, ik heb verteld over die gevan genschap, dat is waar. Je pro beert je gelijk te halen, maar je wordt in een hoek gedrukt. De centrale raad van beroep vroeg, hoe ik wist dat het Ge stapo was, die me arresteerde. Toen ik zei, dat ze zich voor stelden, lachten ze me uit. Daarna vroegen ze voor hoe veel rechters ik had moeten verschijnen, Dat waren er vijf, maar toen ik dat zei geloofden ze me weer niet." Nu heeft Timmers een papier waarmee hij kan aantonén dat hij voor vijf rechters stond. „Het is moeilijk, hoor. Als ze me in een hoek drukken klap ik dicht", zegt Timmers, die nog steeds staat op erkenning, „Je komt niet van dat syn droom af door de behandeling, maar je leert er in ieder geval mee leven." Je doet het ook nooit goed, zal iedere stadsbestuurder van tijd tot tijd verzuch ten. Neem nu weer dit voorbeeld. Jarenlang is Rotterdam gebukt gegaan onder het odium, dat het een levenlo ze, saaie stad is. Je kunt er niet uit, er is niets te doen. 'Als je wilt stappen, moet je naar Amsterdam'. Onge zellige stad, je waait er uit je jas. Je kurt 's avonds een kanon afschieten. En zo kun je een tijdje door gaan. Een jaar of wat geleden is er een stadsbestuur opge staan, dat daarin resoluut verandering is gaan bren gen. Te lang was de bouw van kantoren en bedrijfs panden voorgegaan boven die van woningen. De mensen waren uit de stad weggetrokken. Die moes ten worden teruggehaald. Kantoren genoeg in de stad, woningen moesten er komen. Als je huizen bouwt, komen de mensen terug en als de mensen te rugzijn wordt het vanzelf weer herbergzamer en ra ken de kroegen en café's weer vol. Kortom: bouw meer huizen in de stad en het wordt gezellig. Die woningen staan er nu. Aan het Weena, langs het Pompenburg, op de Ja- cobsplaats, aan het Chur- chillplein, langs de Blaak en straks rondom de Oude Haven. Operatie 'gezellig heid' geslaagd Vergeet het maar. Het is drukker geworden in de stad. Het tocht er minder, je kunL gewoon over straat zonder uit je jas te waaien. Het caféleven trekt aardig aan. Er verschijnen plenty horeca-etablissementen, er verdwijnen er weinig; het zal ze dus wel goedgaan. Te goed. De bewoners kwamen naar het centrum terug. Ze hebben 2ich ui teraard meteen georgani seerd en zich verenigd in de bewonersorganisatie 'Stadsdriehoek'. Het is te voorspellen wat één van de actiepunten is gewor den: er zijn teveel horeca zaken in het stadscentrum. Horeca is een synoniem voor overlast. En overlast wordt niet geduld. Het maakt duidelijk wat er aan het gebeuren is. Rotterdam is bezig weer 'een grote stad1 te worden. Maar om grote stad te zijn, heb je in de eerste plaats 'grote stadsmensen' nodig en die zijn er van daag de dag waarschijn lijk niet meer voldoende om een hele binnenstad te bevolken. Of we zijn het verleerd 'grote stadsmens' te zijn. We wensen in het stadscentrum dezelfde rust als in een buitenwijk. Toen wethouder Mcntïnk óm de levendigheid terug te brengen huizen voor kantoren wilde, is het vaak genoeg aangevoerd: dat is de remedie niet. Die huizen worden bevolkt met mensen, die net als in een woonwijk 's avonds de deur achter zich dichttrek ken en naar de televisie kijken. Binnenstadsbewo ners zijn niet per definitie uitgaanders. Het blijkt nu door Koos de Gast. te kloppen: het uitgaansle ven begint op iets te lij ken, maar het wordt niet gevoed met de bewoners van de city zelf. Die vin den het maar lastig. Die willen rust. En ondertussen komen huizen leeg te staan en heeft Rotterdam over een tijdje kantoren te wei nig.... Als stadsbestuurder doe je het nooit goed. Dat is eigenlijk wel lo gisch. Wie politiek bedrijft is op succes uit. Een beleid veranderen lukt in de re gel alleen als je rigoreus het roer omgooit. Politiek, gericht als hij is op direct zichtbaar resultaat, kent geen geleidelijkheid. Een wethouder tekent voor pe riodes van vier jaar en binnen die vier jaar moet hij resultaten kunnen la ten zien. Daarom worden bij de komst van een nieuwe wethouder resoluut stre pen gehaald door open ter reinen, die voor kantoren bestemd waren. Daarom worden zoveel mogelijk open terreinen volge stouwd met woningen. Binnen tien jaar heeft Rotterdam inderdaad een metamorfose ondergaan. Maar het is een stenen ver andering geweest. ïn de geest hebben Rotterdam mers er geen gelijke tred meegehouden. Men zou ook kunnen zeggen: als burgerij hebben we gehun kerd naar de completering van de binnenstad, die te lang een open vlakte is ge weest. Maar voor de indi viduele burger hoefde het kennelijk allemaal niet zo nodig. Toch zal het proces van in vullen en volbouwen bin nen de oude stadsdriehoek gestaag moeten voortgaan. Het Weena is nu aan de beurt allure te krijgen. Er moet nog een nieuwe Schouwburg worden ge bouwd. Bij alle nieuw bouw kan men er donder op zeggen, dat er nóg meer caé's en kroegen, restau rants en disco's bijkomen, want in deze tijd zijn het ongeveer de enige klein schalige ondernemingen, die de huur van de be drijfsruimten kunnen op brengen. En die is weer no dig om de exploitatie van de aanpalende woning bouw sluitend te maken. Het duurt waarschijnlijk nog tientallen jaren voor de burgerij in de nieuwe city is gegroeid en de nieu we jas behaaglijk aan voelt, Dat is de eeuwige discrepantie tussen beleid en de uitkomst ervan: je denkt te bouwen voor de burgers van nu, maar ei genlijk doe je het voor de generatie van morgen. DordrechtEen jaar gevan genisstraf eiste officier van justitie A.N. van Brummen gisteren tegen een 20-jarige Dordtenaar, die er het afgelo pen jaar gewoonte van maakte goederen te besteilen en te la ten afleveren zonder van pian te 2ijn hiervoor te betalen. In totaal werd er voor 65.000 gul den bij hem thuis bezorgd. De man was een jaar geleden een glazenwassersbedrijf be gonnen, maar had geen start kapitaal. Toen begon hij met de flessentrekkerij. In het jaar liet hij de meest uiteenlopende artikelen thuis bezorgen: van taarten tot vlees en complete maaltijden. Van sport- en werkkleding tot generatoren. Het meeste verkocht hij door. De waardevolle spullen aan bekende helers, voor vlees en bloemen zocht hij zijn klanten in de plaatselijke kroegen. Voor de bestellingen gebruikte hij namen die in zijn hoofd op kwamen. Zijn slachtoffers zocht hij in de Gouden Gids. „Ik ging maar door, omdat het zo gemakkelijk ging. Over de gevolgen dacht ik niet na", al dus de Dordtenaar, die zich in de rechtszaal beduidend min der op izjn gemak voelde dan tijdens de uitvoering van zijn praktijken. Volgens een psy chiatrisch rapport was de man volledig toerekeningsvatbaar. Volgens dit rapport is de kans op herhaling erg groot en wordt dan ook gevangenisstraf geadviseerd. Volgens raadsman mr. P. van Houten is de situatie na de ge vangenisstraf anders dan die na het politieverhoor. Toen was hij gewoon doorgegaan, omdat hij wist dat hij zich te zijner tijd zou moeten verant- J woorden voor de rechtbank. Bij een voorwaardelijke ver oordeling zou de drempel, naar het idee van de raads man, hoger worden. Ook vond de raadsman de eis nogal hoog, in vergelijking met andere, naar zijn idee zwaardere, misdrijven. Een gevangenisstraf van tien we ken onvoorwaardelijk en de rest voorwaardelijk zou hij het meest op zijn plaats vinden. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Rotterdam Raadsleden van de linkse fracties in de Rotterdamse gemeenteraad hebben burgemeester Pe per vragen gesteld over het politieoptreden afgelopen dinsdag bij demonstraties in de Waalhaven tegen de NAVO-oefening „Reforger '83". De raadsleden vragen de burgemeester of het wel nodig was dat de politie ge arresteerde demonstranten fotografeerde voor ze wer den overgebracht naar het politiebureau en waarom dit zo hardhandig moest gebeuren. De raadsleden wijzen in dit verband op foto's in kranten, waarop actievoeders zijn te zien die door agenten bij de oren en de haren worden vastge houden terwijl ze worden gefotografeerd. De vragen stellers vinden dat het op treden van de politie in strijd was met de wet op de privacy en met het Wet boek van Strafvordering. Voorts willen zij van bur gemeester Peper weten of hij als hoofd van de Rotter damse politie vooraf was geraadplgeegd over de ma nier waarop de politie is opgetreden. Rotterdam heeft er een vor mingscentrum voor jonge volwassenen bij. 't Kruispunt aan de Catharïna Beers- mansstraat werd gisteren of ficieel geopend door wethou der Hans Simons. Het vor mingscentrum zal recreatieve en opleidende projecten or ganiseren om kansarme jon geren en werklozen bij te scholen. Het vormingscentrum voor jonge volwassen maakt deel uit van de Beroepskwalifice- rende Educatie, dat begin augustus van start Is gegaan. Het centrum wordt voor drie kwart bekostigd door het rijk, de rest komt uit de gemeen telijke pot her-, om- en bij scholing. Simons zei blij te zijn in deze tijd nog een vor mingscentrum te kunnen openen, waar mensen elkaar op 't Kruispunt kunnen ont moeten en zich ontwikkelen*.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3