Steendijkpolder mag weer eten uit eigen tuin I Proeflokaal voor jenever in Stedelijk 'Buurthuis regelrecht op faillissement af VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEBAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Maassluis heeft jongste burgers igen huis in brand gestoken Inbrekers aangehouden Vandaal ingerekend \>Z Schiedam krijgt nat voorproefje Bijna alle artiesten verhinderd Steekpartij onopgelost VOP verontwaardigd Geldkist gestolen Op excursie naar tunnel Automobilist mept wandelaar Rotterdammer op dievenpad in Vlaardingen Autostoel gestolen MAANDAG 19 SEPÏEMJJKK iy&i Watyerweg Van de drie steden langs de Nieuwe Waterweg heeft Maassluis de jongste bevolking. In tegenstelling tot andere Rijnmondgemeenten, zoals met name Schiedam, Rot- «erdam en Poortugaal, is Maassluis nog lang niet aan het vergrijzen. Er is zelfs sprake van een hoog geboortecijfer van 16,6 promille en dat komt doorgaans alleen in groei kernen voor, zoals in Spij- kenisse, Hellevoetsluis en Capelle aan de IJssel, De bevolking is in Maas sluis vrij stabiel. Vlaardin- gen en Schiedam daaren tegen hobbelen langzaam achteruit. In het eerste half jaar van 1983 nam het inwonertal in Schiedam af met 2362 en in Vlaardin- gen met 1350. In de drie Waterwegsteden woonden met ingang van het twee de half jaar 180.582 men sen, ongeveer een zesde van het totale bevolkings aantal in de Rijnmond. Dat staat allemaal in een periodiek overzicht van het openbaar lichaam Rijnmond. Schiedam Een bewoner van het Bachplein heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn eigen huis in brand gesto ken. De 34-jarige man. die vol gens de politie ernstige psychi sche problemen heeft, be sprenkelde de meubelen in de huiskamer met spiritus, waar na hij de boel in brand stak. Hij wilde de door buren gea larmeerde brandweer niet bin nenlaten. Na hel forceren van de voordeur had de brandweer het vuur vrij snel onder con trole. De huiskamer brandde volledig uit.- Schiedam Enkele minuten nadat zij hadden ingebroken in een supermarkt in de Hof van Spaland zijn twee Schie dammers door de politie aan gehouden. De politie vermoedt dat het duo is gestoord tijdens de in braak, waarna zijn er, zonder buit, in een auto van door gin gen. Een paar honderd meter verder, op het Bachplein, kon de politie hun wagen klem rij den. Bij de supermarkt in het win kelcentrum is de afgelopen tijd regelmatig ingebroken. In to taal is er voor tienduizenden gulden sigaretten en levens middelen gestolen. De politie sluit niet uit dat de twee man nen verantwoordelijk zijn voor de eerder gepleegde inbraken. In de nacht van rijdag op za terdag heeft de politie ook twee Schiedammers gearres teerd, die even tevoren inge broken bij een houthandel aan de Nieuwe Maasstraat en daar een tas met gereedschap ter waarde van 350 gulden mee namen. Toeft de twee mannen de politiewagen zagen liepen hj hard weg en gooiden de tas in de bosjes. Schiedam De politie heeft een jongeman ingerekend, die op de Eduard van Beinumlaan een abri heeft vernield. Aanvankelijk dacht de politie dat de vernieling was gepleegd door vier jongelui. Maar nadat het viertal op het bureau was ondervraagd bleek dat drie vrienden hadden toegekeken terwijl de twintigjarige Schie dammer zijn vernielzucht bot vierde op het wachthuisje van de RET, m Wethouder Chris Zijdeveld deel de htoemetjes uit san het RET-per- soneel (links). Door het slechte weer moest een dixieiand-band, die het feest zou opluisteren, regelmatig schuilen in een portiek. Het klonk er wellicht zelfs aardiger door (rechts). Het grote tramfeest komt nog Schiedam Een foto van de Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld, die achter het stuur van een histori sche tram staat en breeduit glunderend zijn duim op steekt naar de fotograaf. Met het ophangen van die foto in de hal van het Passagetheater werd zaterdag morgen een expositie geopend over de aanleg van de trambaan van de Koemarkt naar het stadskantoor. Het was een van de gebeurte nissen waarmee Schiedam het eerste stukje verlenging van de tramlijn vierde. Een tram lijn, die in de komende twee jaar wordt doorgetrokken naar de Woud hoek. „Het grote feest komt nog", liet Zijdeveld we ten. Dat gebeurt in het vroege voorjaar, als de de werkzaam heden op de Broersvest en de Koemarkt, die bij het leggen van de rails is gemaakt, zijn afgerond. Het feest was vrijdag al begon nen met muziek in de stad en allerlei andere activiteiten. Za terdag vond het officiële ge deelte plaats. De genodigden kwamen bijeen in het Passage theater, stapten op de histori sche tram die de RET voor het feest van stal had gehaald en reden naar het stadserf, waar de keerlus ligt. Daar kreeg het personeel van de RET bloe men van het Schiedamse stadsbestuur. Harmonieus Zijdeveld wees alle bezwaren van bewoners en winkeliers, als zou de trambaan die onop vallend over het trottoir loopt gevaarlijk zijn, zeer beslist van de hand. „We hebben dit soort trambanen gezien in steden in West-Duitsland en Zwitser land en daar levert het geen problemen op", aldus de wet houder. „Een tram is heel voorspelbaar in zijn gedragin gen. Je ziet en voelt nem lang vantevoren aankomen, in het buitenland, waar we zijn we zen kijken, levert een tram in het voetgangersgebied een harmonieus geheel op." De VVV en de winkeliers in het centrum hadden de han den ineengeslagen om van de tramfestiade een groots gebeu ren te maken. De winkeliers hebben maanden geklaagd over de rommel op de openge broken Broersvest, maar nu waren ze alle overlast verge ten. „Dat is een goede zaak", aldus Zijdeveld, „en het be looft wat voor het grote feest in het voorjaar." Het feest bleef toch wat achter bij de verwachtingen. Veel meer dan een 'aangeklede* braderie was het niet. De winkeliers van Broersvest en Hoogstraat hadden bijna al lemaal kraampjes buiten gezet, maar ze werden stevig dwars gezeten door het weer. Het was niet koud, maar nu en dan viel de regen bij bakken uit de hemel. De mensen achter de kraampjes hielden de moed erin. „De regen is gratis", zei den ze lachend. Maar het slechte weer hield wel veel mensen weg. Het was niet drukker dan op een ge middelde zaterdag. Spelletjes trokken soms bedroevend wei nig deelnemers en publiek. Zo bleek bijna niemand bereid een poging te doen om over de boegspriet van een boot van de zeeverkenners in de Lange Haven te lopen. Terwijl er voor de beste deelnemer toch een weekendje Parijs te win nen was. Alleen een paar kin deren trokken een zwemvest aan, schuifelden over de zwie pende boegspriet en vielen in het water. Betaalbaar Het leukst was eigenlijk de historische tram, die voor een kwartje per rit oude tijden deed herleven. De tram reed van de keerlus voor het stads kantoor naar het Marconiplein in Rotterdam, „Eindelijk be taalbaar openbaar vervoer", merkten de reizigers op. Het RET-personeel lachte maar wat. Er heerste een gemoede lijk sfeertje in het oude voer tuig. De conducteur wenste ie dereen die uitstapte een vrien delijk goedendag. Het feest werd zondag afgeslo ten met een markt op de Hoogstraat, een gebeurtenis waar de Schiedamse evangeli satiekring de Rotssteen fel te gen had geprotesteerd. Daar mee kwam aan het tramfeest, dat in het voorjaar nog eens wordt overgedaan, een einde. De foto-expositie over de werkzaamheden op Koemarkt, Broersvest en stadserf is nog tot eind oktober te bezichtigen in het Passagetheater. Maassluis De inspectie volksgezondheid heeft de waarschu wing aan de bewoners van de Steendijkpolder, dat zij beter geen groente kunnen eten uit de eigen tuin, ingetrokken. De bewo ners van de met ernstig verontreinigd Rotterdams havenslib op gespoten wijk in Maassluis hebben dat kort voor het weekeinde te horen gekregen. wet oiticiëie rapport van het gewassenonderzoek, dat is verricht door de keuringsdienst van waren, moet nog komen. „Kennelijk heeft het gif de gewassen niet aangetast", aldus voorzitter .H.Woudstra van de bewonerscommissie. „Maar er moeten nog acht onderzoeken komen." Het goede nieuws is zo snel mogelijk de wijk ingegaan. De be woners van de Steendijkpolder van wie de gewassen zijn onder zocht krijgen nog persoonlijk bericht van de inspecteur. De alge mene voorlichting wordt, zoals afgesproken, aan Rijnmond overgelaten. Volgens Woudstra heeft de inspecteur voor de volksgezondheid zich misschien door de paniekerige reactie van de gemeente Maassluis laten meeslepen, toen hij de waarschuwing deed uit gaan. „Die vraag heeft bij ons gespeeld. De voorlichting was he lemaal wat paniekerig. Maar ja, voor hetzelfde geld waren de gewassen wel vergiftigd geweest." Kunstschilder Gerard Koopmans bij een van zijn schilderijen, in het gezelschap van burgemeester Van Lier en Delta directeur Otte. Ja// l.irr opent e\pmilie vrrftju'.ltrr V laardingen Hel is begonnen als een grapje, maar nu exposeert het Verftheater, een club van professionele kunstschilders en schilderen de theatermensen, al door het hele land. Burge meester Fred van Lier hief zondagmiddag een glas op de opening van een expositie van het Verftheater in het Vlaardingse Deltahotel. Een tentoonstelling waar hij. naar 2ijn zeggen, aan vankelijk nogal ambivalent tegenover stond. Het Verftheater is een idee van de kunstschil der Gerard Koopmans en cabaretier Jan Blaas- er. Het is een jaar geleden ontstaan op een ex positie in Zoetermeer, waar de twee elkaar te genkwamen Een grap van professionals en amateurs. Bekende artiesten als Imca Marina, André van den Heuvel, Hans van der Togt en Albert Mol maken deel uit van de groep, maar ze waren er gistermiddag niet. Jan Blaaser was door zijn rug gegaan, Imca Marina had een voorstelling en zo had iedereen wel iets. De sfeer in de lob by van het Delta was er niet minder om. Directeur Marcel Otte van het Deltahotel was bijzonder ingenomen met de tentoonstelling in de lobby van zijn hotel, die hij aanvankelijk maar met moeite vol kon krijgen. „Maar dat gaat steeds gemakkelijker, je krijgt wat contac ten." Burgemeester Van Lier liet in zijn openingstoe spraak merken, dat hij in het begin zo zijn twij fels had bij de combinatie van amateurs en pro fessionals- Maar die twijfels waren bij het zien van de schilderijen, 20 zei hij, helemaal wegge nomen. „Het enige verschil zit 'm misschien in de techniek, die bij de amaü-aurs soms wat lacu nes vertoont." Maar dat verschil was tot zijn verrassing nauwelijks merkbaar. Schiedam Door een proeflokaal voor jenever in de kelder in te richten hoopt het Stedelijk Museum meer publick te trekken. Ook bestaan er plannen om het likeurmuseum dat nu is geves tigd in het voormalige Meleherspand naast de Havenkerk aan de Lange Haven over te nemen. Maassluis Een 34-jarige man uit 's-Gravenzande werd in de nacht van zaterdag op zondag in een café in het Maassluisse centrum aange houden, omdat hij een 22-jari- ge Maassluizer met een scherp voorwerp zou hebben gesto ken. De man, die inmiddels weer is vrijgelaten, heeft ech ter ontkend. De jongeman uit Maassluis moest na de steekpartij door een GGD-arts worden behan deld. De politie vermoedde dat de Gravenzander de dader was. Die werd aangehouden en meegenomen, maar hij hield zijn mond stijf dicht. Vlaardingen De wïjkvereniging in de Vettenoordsepolder vindt dat de gemeentelijke bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk nu toch echt de spuigaten uitlopen. De VOP moet dit jaar vijfendertig en volgend jaar vijftig mille inleveren. De wïjkvereniging staat op zijn ach terste benen. „Dit bedrag kunnen we nooit opbrengen", aldus het bestuur, dat een handtekeningenactie begon nen is. Alle wijkbewoners hebben een brief gekregen over wat de vereniging noemt, 'deze afbraakplannenL De oa- ropbrengsten, en dus de prijzen, in buurthuis de Pijpelaar moeten met vijftig procent omhoog. Dat levert bij elkaar zo'n vijftigduizend gulden op. „En vervolgens eist de gemeente dat we die vijftigduizend gulden aan haar betalen", aldus een verontwaar digd bestuur. Tot. nu toe hield de wïjkvereniging aan de barverkopen elk jaar zo'n twintigduizend gulden over. Met dat geld werd de wijkkrant betaald en werden de contributies laag gehou den. „De bezuinigingen betekenen, dat we zwaar in de problemen ko men met alle dingen die in het buurt huis gebeuren", zo staat er in de brief. Het bestuur beweert dat het buurt huis regelrecht op een failissement afstevent, als de gemeente haar plan nen doorzet. „We moeten met ons al len laten zien. dat we het buurthuis willen behouden", aldus de vereni ging- De bewoners kunnen hun handteke ning zetten achter de kreet: „Ook ik ben tegen de afbraak van het buurt huiswerk. Het buurthuis failliet, dat pikken we niet," De vereniging wil die handtekeningen in de gemeente raadsvergadering van 5 oktober aan bieden aan wethouder Cees Bot, die het sociaal-cultureel werk in zijn por tefeuille heeft. De wethouder heeft, sinds de gemeente begon te schrap pen in de begroting, al veel vaker met een protesterende VOP te ma ken gehad. Enige tijd gelden lanceerde de VVV al het idee om in Schie dam, met zijn rijke jeneverhis torie, een proeflokaal te vesti gen. Omdat er vanuit de bur gerij veel reacties zijn geko men om de kelder van het museum aan de Hoogstraat aantrekkelijker in te richten wordt nu overwogen zo'n proeflokaal onder te brengen in de ruimte die momenteel in beslag wordt ingenomen door het Nationaal Gedistilleerd Museum. Die collectie zou moeten verhuizen naar het deel van de kelder, waar mo menteel de archeologische bo demvondsten en de keramiek- collectie in steeds wisselende presentaties worden tentoon gesteld. Uit het werkplan voor het mu seum blijkt verder dat in 1985 twee tentoonstellingen worden gehouden om het feit te her denken dat Nederland veertig jaar geleden is bevrijd van de Duitsers. Een greep uit de tentoonstel lingen die volgend jaar op het programma staan: Schiedamse Ateliers 9, De moeilijke herge boorte van de moderne kunst in Nederland. Aspecten van de tekenkunst en affiches van le vens- en genotsmiddelen. Schiedam Onbekenden hebben kans gezien in een on bewaakt ogenblik het kantoor van een kurkenfabriek aan de Schie binnen te dringen en een geldkist met drieduizend gulden te stelen. De diefstal werd pas enkele uren later ontdekt toen men de geldkist nodig had. Schiedam De ondertunne ling van de spoorweg hij het station Nieuwland trekt dage lijks veel toeschouwers. Ook de raadscommissie voor ruim telijke ordening in Schiedam gaat een kijkje nemen bij de aanleg van de tunnel op de Nieuwe Damlaan. Daar krij gen zij dinsdagmiddag 4 okto ber tekst en uitleg over de vorderingen. Vlaardingen Een automobi list en een voetganger zijn za terdagmiddag in de Vlaarding se Heemraadstraat op de vuist gegaan. De voetganger, een 27-jarige Vlaardinger. uitte kritiek op de rijstijl van zijn zeven jaar jongere stadgenoot, die met zijn auto langzaam achteruit reed. De automobilist stapte daarop woedend uit en mepte de 'betweter' in het gezicht. Dat mag niet en dus werd hij, na een klacht van het slachtof fer, door de politie aangehou den. Vlaardingen Een 26-jarige Rotterdamse drugsverslaafde, die hard geld nodig had en daar door winkeldiefstalletjes aan probeerde te komen, heeft de Vlaardingse politie zaterdag flink beziggehouden. De man werd eerst door de be drijfsrecherche van de V&D aan het Veerplein aangehou den, omdat hij 24 paar hand schoenen trachtte te stelen. Hij werd overgedragen aan de po litie, die hem weer snel liet gaan. Later in de middag kreeg de politie een melding van dief stal bij een kledingzaak in de Kuiperstraat. Dezelfde Rotter dammer werd daar aangehou den. Op het politiebureau bleek dat bij zeven zemen bij zich had, die hij had gestolen uit een drogisterij aan het Veerplein. Nu werd de man, voor de zekerheid, pas na win kelsluitingstijd weer vrijgela ten. Maassluis Een bewoner van de Merellaan in Maassluis zal voorlopig niet meer comforta bel achter het stuur van zijn auto kunnen plaatsnemen. In de nacht van zaterdag op zon dag werd de bestuurdersstoel uit zijn geparkeerde auto ge stolen. De dader wipte de lin kerachterruit eruit en opende het portier om er vervolgens met de stoel vandoor te gaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1