Rotssteen beveelt zaterdagavond aan 'Oudjes worden in aquarium gestopt' Winkeliers: We zijn opgelicht door Albatros TV KVP versterkt eigen invloed VLAARDINGS DAGBLAD SSHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Alsof het zondag is... Broersvest en Koemarkt: paradijsje Alternatief voor zondagsmarkt S R mist surfpakken 'Vrouwen meer betrekken bij de nieuwbouw' Maassluis verhoogt belasting C Ernstig gewonden bij aanrijding Vrouwen hekelen isolatie-eisen bejaardenflat Architecten in competitie iJinmwEG Schiedam Winkeliersvere nigingen, de VVV en het ge meentebestuur laten volgens het evangelisatieteam De Rots steen de zaterdag te veel ver sloffen. Juist door de laksheid op zaterdagen, die veel aan trekkelijker voor publiek zou den kunnen zijn, komt men ertoe om activiteiten zoals een zondagsmarkt te organiseren. Rotssteen-woordvoerder Sjaak Koppe vindt dat volstrekt ver werpelijk. „De zondag moet met rust worden gelaten," her haalt hij nog eens. Hij schreeuwde het ook vorige week al van de daken, maar de zondagsmarkt op de Hoog straat en de Broersvest heeft hij er niet mee tegengehouden. Koppe verwijt onder anderen Hoogstraat-winkelier Chris Coppens, dat deze de zaken omdraait Coppens had gezegd, dat mensen die zondagsrust voorstaan toch respect moeten kunnen opbrengen voor men sen, die op zondag wel wer ken. Tenslotte begon de zon dagsmarkt pas ruim na het kerkbezoek om de rust niet te verstoren. Koppe noemt dat een drogre denering. Kerkbezoek is vol gens hem niet een vrijetijdsbe steding van ander halt uur, net zoals een voetbalwedstrijd, maar eerder een uiting van een mentaliteit die voor het hele leven geldt, dus ook voor zondagmiddag. De gemeenteraad is hierover aangeschreven. Predikanten zijn opgeroepen de actie te on dersteunen. De VVV en de winkeliers wordt aanbevolen om extra activiteiten voortaan niet op zondag, maar op zater dagavond te organiseren. Vraag van de gemeente toe stemming om op zaterdagen langer door te mogen draaien, dat is voor toerisme en Schie dams publiek ook veel interes santer, aldus Sjaak Koppe. Vlaardingen De afdeling sport en recreatie van de gemeente Vlaardingen is tien dure surfpakken armer geworden. Er jwerd ingebroken in een opslagruimte aan de Hoflaan, waar de surfpakken lagen opgeslagen. De waarde van de tien gestolen surfpakken bedraagt in totaal 2500 gulden. De vrouwen-adviescom missie in de woningbouw moet bij alle nieuwbouw- plannen betrokken wor den, bepleitte de commis sie stadsvernieuwing gis teravond bij de bespre king van het jaarverslag van het VAC. „Regel dat maar in de een of andere nota", vond SP'er Remi Poppe. De raadsleden waren vol lof over het werk van de VAC, die adviseert bij nieuwbouw projecten. De commissie kreeg van alle kanten complimen tjes. De voorzitter van de vVD-fractie, Marietta Hoogendïjk, vond er be ter gebruik moest wor den gemaakt van de ken nis die de commissie in de loop der jaren heeft verzameld en de visie die de VAC heeft ontwik keld. En uit de hoek van VVD en CDA kwamen de zelfde geluiden, „De VAC heeft zich ontwik keld tot meer dan een clubje vrouwen dat naar deurknoppen kijkt", was de teneur. Alleen de bewonersver tegenwoordigers in de projectgroepen voor stadsvernieuwing, waar in de commissie verte genwoordigt is, lieten .blijken wat bedenkingen te hebben tegen de in breng van de commissie. „We zijn met bun advie zen soms aardig het schip in gegaan", zei er een. Een ander vroeg zelfs of zij de adviserende vrou wen nu als bondgenoot cf ■als tegenpartij moest zien. „Wij proberen on partijdig advies te ge ven", was het antwoord van secretaresse me vrouw Pieterman. „U moet ons zeker niet als tegenstander zien." Maassluis De gemeenteraad van Maassluis buigt zich in de vergadering van 4 oktober over een verhoging van de ge meentelijke belastingen en ta rieven met 3,5 procent. Het gaat hierbij om de hondenbe lasting, de marktgelden,- het bruggeld, het ligplaatsgeld de verschillende leges en de retri butie- en precariorechten. De verhoging gaat op 1 januari van het volgend jaar in. Het ministerie van binnenlandse zaken gaat met de verhoging akkoord. Over de verhoging van de havengelden moet nog een beslissing worden geno men. Eerder heeft het. Maassluisse college al besloten de OGB, het reinigingsrecht en het rioolrecht dit jaar niet te ver hogen. WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1983 Na een botsing tussen twee auto's op de hoek van de Stadhouderslaan en de Wil- fem de Zwijgerlaan in Schie dam zijn gisteren een 69-jari- ge automobilist uit die plaats en zijn echtgenote zwaar ge wond naar het Schieiandzie- kenhuis gebracht. De be stuurder van de andere auto, een 37-jarige Vlaardinger, kwam er zonder al te veel kleerscheuren vanaf. Beide auto's ginmgen over de kop. De Schïedamse automobilist, die van de Stadhouderslaan kwam, verleende geen voor rang aan de auto op de Wil lem de Zwijgerlaan. Door de botsing ontstond een grote ravage. De brandweer moest eraan te pas komen om de slachtoffers uit de autowrak ken te halen. Verhoudingen verscherpt na tumult op CDA-avond Schiedam De CDA-afdeling Schiedam heeft de crisis naar aanleiding van de zaak-Schoenmakers nog niet het hoofd kunnen bieden. De verhoudin gen tussen vertegenwoordigers van de partij zijn daarentegen aanzienlijk verscherpt na de vrijdag gehouden ledenvergadering. Een vredige drukte op de Broersvest. Juist de afwezigheid van alle verkeer maakt de enorme reconstructie weinig spectaculair. Vlaardingen De vrou wen adviescommissie (VAC) vindt het maar niets, dat in bejaardenflat aan de Westhavenkade in Vlaardingen zulke goede geluidsisolerende maat regelen- moeten worden genomen. De eisen van Rijnmond zijn op dat punt veel te streng, aldus de VAC. „De bejaarden die daar komen te wonen, horen straks niet eens de scheepstoeters, wat is er dan nog zo aantrekkelijk aan die plek", zo vragen de vrouwen zich af. Het isolement van de ou deren wordt door de maatregelen alleen maar groter. „Ze zitten straks opgesloten in 2o*n hok", zei VAC-voorzitter me vrouw Van Toor. „Je ziet dat iemand buiten zijn mond opendoet, maar er komt geen geluid uit." Wethouder Bas Goudriaan was het roerend met de adviescommissie eens. De vrouwen hebben hier over in een brief aan Rijn mond hun ongenoegen la ten blijken, maar daar is wat koeltjes op gereageerd. „Het spreekt voor zich dat wij niet kunnen afwijken van de wettelijke norm", aldus Rijnmond in het ant woord. „Bovendien kun nen wij ons verenigen met de hoogte van deze ge luidsnorm." De vrouwen proberen nu met een nieu we brief nog eens de aan dacht van Rijnmond op hel probleem te vestigen. Ze krijgen daarin alle steun van het gemeentebe stuur van Vlaardingen. „We krijgen straks drie dubbele ramen in die be jaardenwoningen", scham perde wethouder Bas Gou driaan. „Die mensen wor den in een aquarium ge stopt." Hij zei dat de ge- luidseisen van Rijnmond Vlaardingen erg hoog zit ten. „En wij zijn niet de enigen", aldus Goudriaan. Het wordt de gemeente bij nieuwbouw nodeloos moeilijk gemaakt door al die hoge eisen, vindt de ■wethouder. „Het is waan zin waarmee we bezig zijn, We zijn elkaar aan het gek maken", zo zei een ont stemde wethouder. „Als het zo doorgaat kunnen we straks het hele cen trum van Vlaardingen wel afbreken. Dan kan er tus sen de Waterweg en de rijksweg niet meer ge bouwd worden." SP'er Remi Poppe vond dat de gemeente, als dat kon, maar eens moest in grijpen in het personeels beleid van Rijnmond. „Ze lopen daar maar te voge len met die meetapparaat - jes. Ze hebben mensen ge noeg op die afdeling, maar er komen er steeds meer bij, terwijl er in het labo ratorium een schrijnend gebrek aan personeel is." Schiedam Hedenochtend, acht uur. De klok op de Koemarkt wijst tien over twee aan. Bij Passage staan drommen mensen op de stoep, een tram kan er niet door, want er rijdt een PET-bus op de trambaan. Alleen bussen en trams kunnen nog de Broersvest over. Wegens de as faltering op de Koemarkt is de Broersvest voor verder verkeer afgeslo ten. Toch is het zelfs op de Rotterdam- sedijk vrij stil. Het verkeer, dat door gaans via de binnenstad gaat. is efficient omgeleid. Zelfs de BK-Jaan is vrij rustig, hartje spits. De Koemarkt heeft iets chaotischmaar ook iets gezelligs. Nu er geen auto's rij den, lijkt de tijd wel honderd jaar terug gedraaid. De stemming heeft iets vre digs. Zo paradijselijk deed het stadscen trum doordeweeks nog niet aan. Het is er alsof het zondag is. Alleen de 'heertjes van de Koemarkt' moeten even wennen. Zij zijn hun bankje kwijt. Daar staat nu het RET- kantoortje, waar strippenkaarten kun nen worden gekocht. De oude mannen, die daar elke middag samendromden, hebben hun nieuwe stekje nog niet we ten te vinden. Vlakbij het RET-huisje staan de borden, waarop de gemeente aangeeft wat er in de binnenstad zoal gebeurt Ook hier lijkt de üjd teruggezet. Er staat nog dat de woningbouw aan de Korte Haven, aan de Westvest, in voorbereiding is. Maar het is al een fase verder. De wo ningen zijn de voorbereidingen op de te kentafel al gepasseerd en zijn nu in aan bouw. Achter het tramproject op de Broersvest kan de mededeling 'in uit voering' ook bijna worden veranderd in 'gereed'. Wat zich daar precies heeft af gespeeld, blijft ook nu nog on duidelijk, want de vergadering werd achter gesloten deuren gehouden en de aanwezigen hebben, volgens één hunner, een zwijgplicht opgelegd ge kregen. Maar voor zover ach terhaald kan worden, waren de vijandelijkheden niet van de lucht en zijn enkele CDA- leden ziedend opgestapt. Over de zaak-Schoenmakers was de afdeling zeer verdeeld en voorzitter Jan den Brmker zou slechts een uiterst kleine meerderheid achter zich heb ben gekregen. Op de avond zijn in navolging van secreta ris Theo Schoenmakers en penningmeester Hans Valken burg ook Werner van Katwijk en Adwim Sonneveld uit het CDA-bestuur getreden, maar de zwijgplicht weerhoudt en kele betrokkenen ervan dit te bevestigen of te ontkennen. De zaak-Schoenmakers betreft onduidelijke verwijten aan ex- secretaris Theo Schoenmakers, dat deze voor een door hem georganiseerde excursie van het CDA naar Straatsburg te veel gedeclareerd zou hebben. Niet is aangetoond hoe en om welke bedragen het gaat. Ook op de vergadering van de CDA-afdeling bleef dit in het midden. Er lag zelfs een stuk van een speciaal ingestelde CDA-commissie„ waarin stond dat er feitelijk niets aan de hand was. Het schoot enkele CDA'ers bij zonder in het verkeerde keel gat, dat het CDA-bestuur en met name voorzitter Den Brmkerheeft gedaan alsof zijn neus bloedde en aan dit commissiestuk voorbij ging. Oude koeien werden uit de sloot gehaald, vonden aanwe zigen die meer op de lijn- Schoenmakers zaten. Overi gens is Schoenmakers zelf niet aanwezig geweest op de verga dering. Hij voelde zich niet te gen de verdachtmakingen op gewassen en overweegt ook zijn lidmaatschap eraan te ge ven. „Ik voel mij bij deze club niet meer thuis," was zijn com mentaar. Naar verluidt is de excursie naar Straatsburg slechts een aanleiding geweest om Schoenmakers uit te schake len. Veel CDA'ers namen het hem niet in dank af, hoe hij zich twee jaar geleden uitliet naar aanleiding van een en quête, die uitwees dat een meerderheid in het CDA moeite had met het beleid van de toenmalige PvdA/CD A- coalitie. Vooral CDA-wethou- der Riet Taverne was de gebe ten hond. Schoenmakers heeft na die enquête in het openbaar gezegd, dat het CDA kennelijk een rechtse achterban had. Zelf staat hij bekend als één der meer progressieve figuren in het CDA-Schiedam. Op de achtergrond woedt ook een stille strijd tussen de oor spronkelijke groeperingen, ■waaruit het CDA is ontstaan. De KVP zou, in de ogen van enkele vertegenwoordigers van de vroegere ARP en CHU, teveel een gooi naar de interne macht doen. Een feit is, dat na het vertrek van achtereenvol gens Schoenmakers, Valken burg, Van Katwijk, en Sonne veld uit het afdelingsbestuur een duidelijke meerderheid van KVP-gezinden overblijft. Van Katwijk en Valkenburg kwamen uit de AR, Sonneveld uit de CHU. Schoenmakers was rechtstreeks CDA-lid. Het bestuur telt nu alleen nog Lida van de Koppel en Jo Prins als niet-KVP'ers. De ze ven andere overgebleven be stuurders komen uit de KVP of voelen zich hiermee ver want. Drie plannen voor nieuwbouw Kortedijk Vlaardingen Drie architec ten die al vaker geprobeerd hebben in Vlaardingen een nieuwbouwplan aan de man te brengen hebben een plan inge diend voor de bebouwing van een open plek aan de Korte dijk, Het gaat om een kleine competitie die door de ge meente is uitgeschreven op voorstel van de projectgroep voor stadsvernieuwing in het centrum. De bewoners toonden zich gis teravond erg tevreden met de bereidwilligheid van de ge meente om mee te werken aan het plan. „Zo hoort de in spraak te verlopen", zei een bewoner gisteravond in de commissie stadsvernieuwing. „We worden nu serieus geno men." De bewoners hebben ook weieens andere geluiden laten horen. De plannen voor acht premie koopwoningen aan de Korte dijk worden vanaf donderdag tentoongesteld in het stadhuis op de derde verdieping. De na men van de architecten wor den pas na toetsing van de plannen bekendgemaakt. Het gaat om drie architecten die tot nu toe in Vlaardingen niet aan de bak konden komen. „De drie plannen laten zien", aldus ambtenaar Jan Dces, „dat er voor zo'n plek extreem verschillende oplossingen uit de bus kunnen rollen." De omwonenden en de toe komstige bewoners krijgen een belangrijke stem in het ge heel. Advertentieverkoper: 'Ik weet nergens van' Nieuwe Waterweg Npord Winkeliers, die twee we ken geleden in ze'ejtijn gegaan met de televisiepiraat Albatros Televisie voelen zich opgelicht door deze or ganisatie. Nadat bij hun winkels 'opnamen' waren ge maakt en zij de helft van de prijs van de reclamespot —tweehonderd gulden— vooruit hadden betaald, liet Albatros niets meer van zich horen. Voor dat geld, in totaal dus vierhonderd gulden, zou de spot drie maal worden uitge zonden. Bovendien zouden de winkeliers een videoband krij gen met een kopie van de spot, maar de piraat zond niet uit, 2oals in een onder midden standers verspreid foldertje werd aangekondigd. Albatros Televisie zou drie maal in de week gaan uitzen den en zou m het hele Rijn mondgebied te ontvangen zijn. Volgens de toenmalige woord voerder Van Wemeldinghe werd een goede ontvangst ge garandeerd in de Waterweg Noord, omdat in deze plaatsen steunzendertjes zouden zijn ge plaatst. De harde kern van Al batros Televisie bestond vol gens zijn zeggen uit vijf video- enthousiasten, die veel regio naal nieuws en amusement zouden gaan brengen. Het in Capelle aan den IJssel gevestigde Interservice Telex Servicebureau fungeerde als boodschappendienst voor Al batros Televisie. „Met de men sen van Albatros was afge sproken, dal zij ons regelmatig zouden bellen in verband met binnengekomen telefoontjes, maar men heeft al veertien dagen niets meer van zich la ten horen. Wij beschouwen de zaak als afgedaan." Bij de winkel van de Vlaar- dingse ondernemer Frans Stout aan de Oosthavenkade zijn opnamen gemaakt voor de reclamespot. Hij betaalde tweehonderd gulden vooruit. Na afloop van de uitzending zou het zelfde bedrag nog eens moeten worden betaald. Hij heeft echter niets meer verno men van de piraat. „Misschien is het oplichting, maar dan zijn het voor mij wel kleine jon gens geweest. Voorzover ik weet zijn er niet veel winke liers ingegaan op hun voorstel len." Hij zegt verder niemand te kennen. Bij het Openhaardencentrum aan de Oosthavenkade is door medewerkers van de piraat wel gefilmd, maar men ging niet in op het verzoek te ad verteren. „Men is in de weer geweest met een camera en een recorder, maar volgens mij was het meer show dan wer kelijkheid", wordt gereageerd. Voor alle zekerheid liet de ad vertentieverkoper van Alba tros Televisie een telefoon nummer achter. In een eerste telefoongesprek zei een vrouw, die zich meldde als 'mevrouw Van den Burg', dat de advertentieverkoper 'op dit moment niet aanwezig was'. Op een later tijdstip werd elke verbondenheid met Albatros ontkent. „U bent aan het verkeerde adres. Ik Veet nergens van", aldus de mede werker van Albatros Televisie. Winkelier Frans Stout zegt van de hele affaire verder geen werk te willen maken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1