WATERWEB 'Kleuterkweek' 70 jaar: verleden zonder toekomst? SPORT 15 oBALDADIGo Stilzwijgen rond de titanenstrij d I Wat in Genève niet lukt, lukt in Maassluis ook niet vloerbedekking SSaiFf^™ Indianendorp wil regenwater kwijt sas SSS-SaS-sss- Frans Boogaardschool viert feest Verontruste dijkbewoners eisen contact met Zijdeveld Jantje zag eens perziken liggen Overval om 35 gulden T weehonderd mensen op vredes- discussie De Harlekijn zaterdag 24 september van 11 tot is uur Het 2 UIDERPARKHOTEL Hordtsestraatweg 285 Rotterdam Excelsior M-PPSC: j Huib Ruygrok j wijzigt SVV Problemen opgelost Vlaardingen Zeventig jaar geleden werd het eer ste opleidingsinstituut voor kleuterleidsters in Vlaardingen gevestigd. In die dagen was het beroep van kleuterjuf nog aan geen enkele opleiding ver bonden; ieder die het leuk vond om met kleuters om te gaan kon zonder meer voor de klas gaan staan. Er waren natuurlijk veel kleu- terleidsters die toch een oplei ding volgden en gelukkig wa ren ook de 'bewaarscholen' ge neigd gediplomeerde krachten aan te nemen. Verplicht was er echter niets. De Zeeuwse hoofdonderwijzer Frans Boo gaard was één van de eersten door Mari Timmermans die inzag dat daar verandering in moest komen en in de Vlaardingse Van Kampen- school starte bij met een a- vondopieiding. Die part-time kleuterkweek school kreeg zijn naam; de Frans Boogaardschool. In 1955 werd de onderwijswet gewij zigd en daarmee werden ook kleuterjuffen verplicht een op leiding te volgen. De Frans Boogaardschool, die toen al in de Visserschool zat, werd daardoor in 1961 een dagoplei ding, waar men in drie jaar het diploma voor kleuterleid ster kon behalen. Op 28 april 1977 verhuisde de school naar een nieuw gebouw aan de Wil lem de Zwijgeriaan. Een nieuwbouw waarop men al ja ren had gewacht en waarop adjunct-directrice R. Mulder nog altijd trots is. De Frans Boogaardschool viert vandaag en morgen op specta culaire wij2e zijn zeventigjarig jubileum. De inmiddels bejaar de naamgever van de school komt het feest persoonlijk luis ter bijzetten. De school telt momenteel 146 leerlingen en Framboos repeteert vol vuur voor haar debuut. in de part-time cursussen zit ten er ook nog zo'n 150. Eritrea Om 19.30 uur gaat vanavond de schooi open en is er gele genheid om een kleine exposi tie te bekijken. Een half uur later begint het officiële ge deelte, waartoe alle aanwezi gen in een grote tent worden genodigd om daar een gele genheidsmusical bij te wonen, waaraan alle leerlingen en do centen zullen meewerken. Bij een verjaardag hoort een cadeautje. Mevrouw Mülder: „Voor onszelf hebben we ei genlijk niets nodig en daarom leek het ons een goed idee een actie te houden voor de Eritre- se vluchtelingen in Ethiopië. Dat zijn dan vooral alfabetise ringsprojecten. Die actie voe ren we samen met de VLOS (Vlaardingen voor Ontwikke- lïngs Samenwerking)." De reünie vindt zaterdag plaats. Al meer dan 500 men sen hebben zich opgegeven en het jubiieumcommitee is blij dat dan de tent er nog staat, want zoveel mensen kunnen er nooit in het gebouw. Gele- genheidsgroep Framboos brengt nog een keer de musi cal op de planken en natuur lijk zal er veel worden 'herin nerd'. Zeventig jaar is tenslotte niet niks. Fusie Het is vrijwel zeker dat de Frans Boogaardschool nooit een tweede zeventig jaar zal bestaan. Zelfs geen zeven. De schooi gaat fuseren met de Rotterdamse pedagogische aca demie Koningin Wilhelmïna en zal misschien zelfs hele maal uit Vlaardingen verdwij nen. Mevrouw Mulder: „Hoe het ook gaat lopen, het is het be langrijkste dat het onderwijs tot zijn recht komt en dat daar later de kinderen voordeel van hebben. Met die integratie van kleuter- en basisscholen wordt er al een zwaar beroep op onze scholen gedaan. De leerlingen die bij ons afstude ren moeten straks volledig in staat ook een willekeurige la gere schoolklas te begeleiden. Daarom wordt de opleiding nu ook vier jaar. Ik vind het dan we) redelijk dat lagere school onderwijzers ook wat ervaring met kleuters gaan opdoen... en dat schiet er nu nog bij in.." Schiedam De commissie Verontruste Bewoners van de Rotterdamsedijk vindt het geen stijl, hoe de gemeente Schiedam omgaat met in spraak. De commissie had on derhand wel eens betrokken willen raken bij de komende reconstructie van de dijk, vooral nu bij de Koemarkt al geasfalteerd is. Men krijgt de indruk volledig voorbijge streefd te worden. Ook vmdt men het merkwaardig, dat B en W de inspraak laat organi seren door een ambtenaar; de directeur van gemeentewer ken. De bewoners van de Rot terdamsedijk eisen een onder houd met de direct verant woordelijke bestuurder en dat is wethouder Zijdeveld. De commissie Verontruste Be woners voelt zich beroofd van het oude burgerrecht om zich op redelijke wijze met bestuur ders te verstaan. In een brief aan B en W vraagt men, of de mocratie een onhaalbare kaart is geworden. De bewoners zien zo langza merhand hun varianten voor de reconstructie van de Rot terdamsedijk de mist ingaan. De ambtenarij zou, is hun in druk, aan een eigen plan voor keur geven. Schiedam De politie heeft gisterochtend een 28-jarige Schiedammer aangehouden, die achter een supermarkt aan het Sibeliusplein bezig was kistjes met druiven en perzi ken in zijn wagen te laden. Over diefstal van dit soort goederen had men in het win kelcentrum De Ketel al vaker geklaagd;, daarom hield de po litie nu een oogje in hel zeil. Schiedam Een vrouw van 67 jaar oud is op de Burge meester Van Haarenlaan over vallen. Zij kreeg plotseling een ferme duw in haar rug, ver loor haar evenwicht, maar kon zich staande houden. Tijdens het wankelen gaf de overval ler echter een ruk aan de boodschappentas. Deze onbe kend gebleven jongeman ging ermee vandoor. De tas werd verderop terugge vonden. Er vvaren 35 gulden en een giropas uitgehaald. Maassluis Bijna twee honderd Maassluizers ver zamelden zich gisteravond in De Koningshof om daar te praten over hoe een klei ne stad groot kan zijn. Of wel: wat een stad als Maas sluis kan. doen om de atoomdreiging in de we reld te verminderen. De fo rumdiscussie was belegd door het IKV in samenwer king met de Raad van Ker ken in het kader van de Vredesweek. Voor de pauze bespraken de zes leden van het forum het thema en poneerden tussen de regels door een aantal stellin gen, waarop het publiek na de pauze in kon gaan. Forumlei- der was politiek verslaggever David van der Houwen. Zijn taak was niet de moeilijkste. Iedere spreker hield zich keu rig aan zijn spreektijd en na de pauze hoefde hij slechts af en toe een spreker tot het onder werp terug te Toepen. De iKV-avond werd geopend door dominee Aaftink. Hij verwees naar het evangelie van Mattheus en somde de twaalf zaligsprekingen op. In zijn gebed sprak hij de wens, dat deze avond tot verdieping bij alle aanwezigen zou leiden. Dat de meeste aanwezigen zich alleen al door hun komst in het onderwerp verdiept had den bleek na de pauze duide lijk. De beide artsen Kromdïjk en Soors openden de reeks stellingen. Zij benadrukten de onduidelijke rol, die de medi sche wereld zou kunnen spe len bij een kernramp. Vooral uit de woorden van mevrouw Soors bleek overduidelijk, dat er bij een kernramp niets meer te 'dokteren' valt en dat iedere verwijzing daarnaartoe in feite hypocrisie is en bij de bevolking alleen valse illusies wekt. De beide predikanten, die na hen het woord namen, pro- Het forum van de IKV-avond. Van links naar rechts: ds. Korf, ds. Schooneboom, David van der Houwen, huisarts Kromdijk, schoolarts Soors, burgemeester Hans van Es en PPR-raadsfid Jaap van der Griend. beerden de rol van de kerk te verduidelijken. Dominee Sehooneboom en dominee Korf slaagden er toch niet he lemaal in de angst voor kern wapens met de bijbel te ver minderen. Hun advies neigde eerder naar berusting en stille hoop dan naar actief meewer ken aan de vrede. Hel leek er even op of Jaap van der Griend duidelijker plannen had. In zijn betoog probeerde het PPR-raadslid uiteen te zetten wat een ge meente zou kunnen doen. Zichzelf tot kemwapenvrije gemeente verklaren was wel het minste; zorg voor voldoen de voorlichting een stap ver der. Actievoerders zullen hun oren gespitst hebben, toen Van der Griend begon over Maas sluis* ligging aan de Nieuwe Waterweg en dat er over de zelfde Waterweg gevaarlijk oorlogstuig het land binnen komt. Zijn woorden hadden echter geen Onkruït-achtige acties ten doel, maar hij wilde erop wijzen dat Maassluis in zulke gevallen een signalerende functie kan hebben, Burge meester Van Es stelde vooraf duidelijk dat hij niet aJs eerste burger zitting had in het fo rum, maar zich als Maassluizer ook zorgen maakt over de steeds toenemende bewape ning. Hij toonde 2ich verheugd in de grote opkomst en noem de dat een bewijs voor de groeiende zorg om vrede en veiligheid. In zijn betoog som de htj nog een aantal mogelijk heden op, die een gemeente heeft om kernwapens op haar grondgebied te weigeren. Maassluis heeft binnen de haar gestelde grenzen uitvoerig ge sproken over haar plaats in de kernbewapening. Dat het daarbij niet tot spectaculaire daden is gekomen, zal nie mand verbazen. Wat in Genè ve niet lukt, komt ook in Maassluis niet van de grond. De hoofdleidster van kleuter school De Harlekijn in Schie dam, mevrouw W.A. Spijker, en het hoofd van de A.H. Ger- hardschool, P.J. Mulder, verla ten het onderwijs. Zij maken gebruik van de VUT. In ver band daarmee wordt donder dag 29 september in hst stads kantoor aan de Emmastraat een receptie gehouden. Deze begint om half vijf. Schiedam Het indianendorp, zoals de flatbewoners rond het Johann Straussplein het speelterrein in hun midden noemen, hoeft in de toekomst niet meer bang te zijn na regenval te over stromen. Soms stond het water er twintig centimeter hoog, door dat de grond niets doorliet. Daar wordt nu door de gemeente verandering in aangebracht, bleek gisteravond op een wijkver gadering in de Blauwe Brug. ADVERTENTIE WegcMjumulerma order holelaktommodati. (H.t tapijt i. niet vetsn.cien. frankohttf, f 5s verstevigd met30% mvnSS^S! J kwakteit kost overaJ f 169. nu per sir. mtz f 85 «0ombreed™4t21!f-'m,9eseme,<!ii'tl. nu pet str. ma auv"' ad™spn]s (269.-, f j g g superstunt ~p" meler' «b f 135,- f175,- r f200,- inuchtingeti en stalen: Rotterdams Nieuwsblad vnjdag EVV 23 september 1983 Ab Schotel rekent er niet op nog tien Jaar door te gaan als voorzitter van DSS'26 Bij Olympus zou men ook graag het minimale rijtje medewerkers iets uitgebreid willen zien Bij Pollux rijzen nu al de gevonden voorwerpen het clubhuis uit HBSS' praeses Rïen Klink is opnieuw met een handeltje in bloembollen van start gegaan Omdat Sparta al zaterdagavond in Tilburg te gen de club van de schoonouders van Bas van Noortwijk speelt, komen de va der en moeder van Joey zondagmiddag langs op Harga Dat wordt weer la chen, dat wordt weer dolle pret 't Is niets, dat het cricketseizoen voorbij is, maar hoe moet het nu met Willem Bru- ning en Henk Zuyderwijk? Als het een beetje meezit, neemt C.W. uit M. bin nenkort deel aan de Nederlandse kam pioenschappen bowling In Maduro- dam De opciëns in Vlaardingen zullen de komende weken een grote toeloop krijgen Lezers van het clubblad van de w Vlaardingen staan voor in de rij Een vergrootglas is te verkrijgen bij voorzitter Sjaak Maat De doelman van het derde van Schiedam, Aad Schem- kes, benadert door de trainingen van Cor Habermehl nu al de vorm van Pïet Voorwafd in zijn hoogtijdagen Of was het nu Gerard Door de trainingen van Cor 'Martin Brozius' Gudde lijkt de con ditie van het derde overigens beter dan die van de selectie Peter van den Berg (grensrechter Hermes DVS) is vorige week samen met Anita Schilfers in het huwelijksbootje gestapt Een van de presentjes was een zwembandje Cock 'kuifje' de Zwart stal tijdens het feest de show op de dansvloer Leo van Hagen leidde voor het laatst zijn verdediging Naar de barOok Jan van der Velden was de grensrechter die hem in menige hachelijke situatie redde, nog niet ver geten GSS-trainer Jaap Ktepke zoekt voor de winter nu eens een pet die niet krimpt Vanavond speelt de plaatselij ke pers tegen de Bondsspaarbank De mensen van de langlopende leningen verliezen op conditie Afgelopen zon dag een primeur in de bestuurskamer van Hermes DVS Er was koffie! En terstond bleef de thee staan Bas van den Berg wast nu ook al de kopjes bij vv Vlaardingen Frank Lokker weigert hem te assisteren Baldadig helpt altijd Maassluis/Schiedam Geheimzinnigheid troef rond de titanenstrijd tus sen Excelsior M en PPSC. Arie Kurver, de normali ter uiterst welbespraakte oefenmeester van PPSC, hult zich nog het meest in een angstwekkend stil zwijgen, maar ook Fer Groeneweg is, na twee forse nederlagen op rij, ui terst behoedzaam in zijn uitspraken. Het wordt in. Maassluis hoe dan ook een ongemeen span nend treffen. In het verleden immers stonden de 'botsingen* tussen de voetbalgrootmachten garant voor veel spektakel in en rond het veld. Ook nu wordt weer een grote toeloop van supporters verwacht en door Chris Woerts dat geeft de wedstrijd toch iets speciaals. „Voor mij is Excel sior M gewoon één van de twaalf die we in de competitie tegen komen", wil Arie Kur ver zelf niets van een speciaal sfeertje weten. „Maar voor de jongens ligt het natuurlijk wel iets anders*'. En zijn ploeg di rect in de rol van de underdog plaatsend; „Ik heb Excelsior M een paar keer aan het werk gezien en ik vind het een heel goede ploeg. We zullen het heel moeilijk krijgen. Daarom ook geef ik niets van de op stelling prijs. Er zit een verras singselement in en dat merkt Excelsior M wel als de wed strijd begint". Kurver doelt onmiskenbaar op de rol die aanvaller Ron Carli in de ontmoeting gaat vervul len. De behendige spits is mo menteel zeer goed op dreef en daarom een uiterst belangrijke pion m het elftal van Kurver, „Ik heb het concept al in mijn hoofd. Wie er spelen is nog maar de vraag. Jan 't Hoen is na zijn blessure ook weer be schikbaar, maar of hij speelt, ik weet het misschien wel, maar geef het nog niet prijs, doet hij kwasi interessant. In Arie Kurver, de trainer van PPSC, ziet de confrontatie tegen Excelsior M vol vertrouwen tegemoet. ieder geval gaat Kurver wel uit van een positief resultaat; „Het spel van de ploeg geeft daar alle aanleiding toe. Vorig jaar was ons uitgangspunt om niet te verliezen. De nul ach terin handhaven, maar dit jaar is het duidelijk anders. Ik speel om te winnen, ook tegen Excelsior M. Het is belangrijk om in de beginfase van de competitie punten te pakken, dan gaat de ploeg ook vrijer voetballen en dan weet ik ze ker dat PPSC een heel sterk seizoen gaat draaien." Nulpunt De stemming in het kamp van Excelsior M is na de recente nederlagen tegen Kozakken Boys (4-0) en Sparta-2 (6-2) zo'n beetje tot een nulpunt ge daald, De klappen kwamen keihard aan en het is nog maar de vraag of Fer Groene weg zijn elftai op tnd weer op het rechte pad kan krijgen. De oefenmeester zelf is daar niet bang voor. Gaat tegen PPSC 1 Schiedam "Voor de wed- Ij strijd tegen FC Wagenin- j§ gen brengt SVV-trainer Huib Ruygrok één wijzi- ging aan In zijn elftal. Wie buiten de boot valt wil de Haagse oefen mees- Ij ter echter nog niet prijs- geven. „Eerst stel ik de spelers vanavond op de hoogte, dan pas mag ie- dereen het weten." SVV kreeg na afloop van 5 de wedstrijd tegen De g Graafschap (1-0 verlies) Hi complimenten van ex-trai- S ner Sandor Popovic. „Leuk natuurlijk voor S ons," aldus Ruygrok. „maar we bleven wel weer met nul punten ach- ter. Het is net zoals Rob Jacobs enkele weken gele- den al zei: bedankt voor het goede spel, maar geen punten. Kijk, als je pun- S ten pakt komt het pu- bliek vanzelf. De Graaf- schap speelt helemaal 2 niet beter dan ons, maar het heeft wel een paar keer achter elkaar gewon- S nen. Zitten er toch 6.000 toeschouwers op de tribu- 5 ne. Ik ben dan ook bang jg dat het zondag niet echt 5 druk zal worden tegen S Wageningen." En: „Ondankshet verlies is de stemming goed. Ie- =f dereen is fit en dat is voor S mij fijn werken. De con- currentie is groot en dat 5 houdt de spelers wakker. We gaan tegen Wagenin- gen ons eigen spel spelen, s dus aanvaUend en op de helft van de tegenstander, a Een positief resultaat j= moet daaruit voortvloeï- Het spel van SVV is de laatste weken zeker niet slecht, daar is ook Huib j§ Ruygrok dan ook niet on- 3 tevreden over: „Jammer alleen dat we niet wat aj meer wedstrijden hebben 3 gewonnen. Dan zou het er 2 allemaal heel anders uit zien. Toch ben ik niet s eens ontevreden over het s puntentotaal tot nu toe. Je moet niet vergeten dat we wel tegen de drie de- §S gradanten (NEC. NAC en f| FC Twente, red) hebben gespeeld. De komende we- ken moeten we de punten s gaan pakken." Overigens kan het pu- s bliek dat de thuïswed- strijden van SVV bezoekt s geen gebruik meer maken van de achteringang. Omff practische redenen blijft de poort daarom gesloten. SVV ïs alleen te bereiken 3 via de ingangen aan de Sport laan. ^iiuiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiiufn in ieder geval uit van de kracht van zijn eigen elftal. „Ik offer zeker geen speler op aan Ron Carli, Natuurlijk. Ron is een zeer goede voetballer, maar we zullen ons eigen spel letje blijven spelen. PPSC is een moehjke tegenstander om tegen te spelen. Ze voetballen vrij behoudend en dat is voor ons toch lastig. Een opstelling geef ik nog niet prijs. Ik ben er ook nog niet uit. Verliezen is natuurlijk nooit leuk en ze ker niet met van die grote cij fers. Tegen Sparta, op dat schitterende veld, hebben we slecht gespeeld. Het plaatje dat ik daar zag was erg teleurstel lend. Morgen hebben de jon gens de' kans om zich te re vancheren van die laatste twee wedstrijden." Vorm DVO'32 heeft zich ïonder pro blemen aangepast aan het ni veau van de derde klasse. Te gen hel Maaslandse MVV'27 zal moeten blijken of de Vlaardingers de vorm van de laatste weken hebben kunnen vasthouden. In de Broekpolder vechten Vlaardingen en HVO een puur plaatselijke ontmoe ting uit. De beste papieren heeft HVO, dat vorige week zeer resoluut DSS"26 van de mat speelde. Het elftal van Ger Pijl is nu al de torenhoge favoriet voor de titel. Vlaar dingen kampt met de nodige blessures en Is nog lang niet in hel juiste ritme. Vooral verde digend schort en nogal het een en ander aan. Hoek van Holland Tijdens de algemene ledenvergadering van Hoek van Holland is Leni van Mastrigt met algemene stemmen benoemd tot lid van verdienste. Zij kreeg de onder scheiding omdat zij zieh al vele jaren geheel belangeloos mzet voor de voetbalvereniging. In de jeugdcommissie van de vereniging zijn inmiddels ook wijzigingen gekomen. De moeilijkheden, door het op stappen van Dick Schmidt en Leo Nieuwpoort, zijn nu de wereld uit. Leo Nieuwpoort is alsnog bereid gevonden om de functie van wedstrijd-secreta ris weer op zich te nemen. Henk Timmerman is de nieu we secretaris en Henk den Hartog vervult de functie van voorzitter.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3