IB GRAAG £gDAAN. «ON Stukgoedwerkers Müller-Thomsen voerden actie Contra-expertise vertraagt zaak-Booy Clean Staking Tiofine onvermij delij k Pogingen tot verkrachting PR< \OSKS V '8 i VIJF JAAR VOORUIT SCHUIVEN Adriaan van Dis leidt symposium over leenrecht Voor zes ton videobanden verdwenen li-sa Uitleg geëist over SHB-zaak Rijnmond geeft hinderwet terug aan gemeenten Marathon voorde vrede Dordtse politie lost honderd inbraken op Inval in pand Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 23 september 1983 RZ/RV/RY/RW Rotterdam Rijn mond wil de hinder wetbevoegdheden te ruggeven aan de ge meenten, zodra het openbaar lichaam de provinciale status heeft. Daarmee doet het openbaar lichaam af stand van een ver worvenheid die het halverwege de jaren zeventig kreeg, toen de meeste gemeenten in het Rijnmondge bied ingingen op het verzoek van het openbaar lichaam de milieu -bevoegdheden over te dragen. Verder heeft Rijn mond ook de discus sie gestart over een veranderde organisa tie voor de milieu dienst, de DCMR. Hiervoor heeft een organisatiebureau zes mogelijke modellen ontwikkeld. Gesprekken met de betrokken gemeente besturen over de uit eindelijke keuze zijn inmiddels op gang gekomen. Politiek- Rijnmond en de per- soneelsvertegen- woordigende orga nen worden even eens bij de discussie betrokken. De vakbond Abvaka- bo heeft Rijnmond Inmiddels laten we ten geen groen licht te geven voor de re organisatie. Wel wil de vakbond meewer ken aan een verdui delijking van de in terne structuur. Volgens het dagelijks bestuur is verande ring van de organisa tie nodig, omdat er in de huidige opzet sprake is van een vermenging van pro vinciale en gemeen telijke taken. Daarbij lopen beleidsbepalen de apsecten, die bij de gemeenten beho ren te rusten, en de toezichthoudende taak van de te vor men provincie door elkaar heen. Rotterdam De complete dag- ploegen van de vijf lokaties van het stukgoedstuwadoorsbediijf Müller-Thomsen hebben gister middag tussen twaalf en twee uur niet gewerkt, omdat 2e van de directie uitleg eisten omtrent de overgang van ongeveer de helft van het aantal stukgoed werkers van dit bedrijf naar de 'pool' van de Stichting Samen werkende Havenbedrijven (SHE). De circa tweehonderd stukgoedwer kers kregen gistermiddag in de kanti ne van de lokatie Prinses Beatrixha- ven van de directie de toezegging dat details over de SHB-zaak nog vóór het weekeinde bekend zuilen worden gemaakt. Volgende week woensdag is er over deze zaak opnieuw een bijeen komst van het personeel. De werknemers van Muller-Thomsen willen bij overgang naar de SHB o.m. de garantie dat de 'jubileum-regeling* van het bedrijf gehandhaafd blijft. Bij Mül ler-Thomsen ontvangt iemand die 25 jaar in dienst is, drie maanden salaris: bij de SHB is dat één maand. Positief Van het huidige bestand van 395 man produktiepersoneel zullen 178 mensen naar de 'pool' worden overgeplaatst. De ondernemingsraad heeft omtrent dat aantal positief geadviseerd. Müller- Thomsen houdt na die overplaatsing nog zo'n tweehonderd man produktie personeel over voor drie lokaties: Prin ses Beatrixhaven, Waalhaven Pier 6 en Waalhaven Pier 1. De lokaties Schieha- ven, Maashaven en Merwehaven zijn onlangs in het kader van de herstructu rering van de stukgoedsector van de ha ven voor zestien miljoen gulden overge gaan naar de gemeente Rotterdam. Vrijwillig Uit de hele haven zullen 737 man van de stukgoedbedrijven naar de SHB moe ten worden overgeplaatst. Als men zich vrijwillig aanmeldt, ontvangt men een premie van een maand salaris. De vrij willigheid bij de werknemers van de meeste bedrijven is in het algemeen overigens niet groot: men is bang bij ko mende ontslagen als SHB'er eerder aan bod te zullen komen dan als werknemer van een bedrijf. Vorige week voerde het personeel van Pier 2 (Waalhaven) van Multi-Termi nals als eerste actie; deze week volgde een deel van het personeel van het NTB aan de Waalhaven. iSJUsMf Burgemeester dr. Bram Peper heeft gistermiddag in de Botlek de nieuwe drijvende kraan Aegir 30 van Frans Swarttouw officieel in bedrijf gesteld. Met een hijscapaciteit van 32 ton is deze kraan de grootste in zijn soort ter wereld. Rotterdam De politie in Hoek van Holland is op zoek naar een man, die in de omgeving van het Nieuwlandse Duin probeert jongens en meis jes te verkrachten. De man trachtte deze week bij het fietspad aan het Nieuwlandse Duin een elfjarig meisje te overmeesteren. Ook mishandelde hij haar. De politie heeft uit die omgeving al meer aangiften gehad. Volgens het opgegeven signalement gaat het vermoedelijk om de2elfde man. De poli tie houdt er rekening mee, dat hij nog meer slachtoffers heeft gemaakt, die geen aangifte hebben gedaan. Het signalement van de man luidt: 30 lot 35 jaar, 1.75 meter lang, normaal postuur, donkerblond enigszins golvend haar, smalle blonde snor, moe dervlek op reehteronderkin. De man is meestal ongeschoren en draagt spijkerbroek en trui met ronde hals. Rotterdam Een contra- expertise, uitgevoerd door de accountants van het in dustrieel schoonmaakbe drijf Booy Clean, heeft het proces tegen het van mi lieu-misdrijven verdachte bedrijf vertraagd. Het gaat om een tegenonder zoek van de administratie die door de rivierpolitie is door zocht op strafbare feiten. Het rechercheteam meent vol doende strafbare feiten te heb ben aangetroffen om Booy Clean te vervolgen. De zaak tegen het schoon maakbedrijf zou in september voor de Rotterdamse recht bank dienen. „Maar gelet op een goede rechtsgang moet ik wachten totdat de verdediging van Booy Clean met haar werk gereed is", aldus officier van Justitie, mr, J. Schoonaard. De Rotterdamse milieu-offi cier kan niet zeggen wanneer de zaak-Booy Clean nu voor de rechter komt. Welke straf bare feiten er aan de orde zul len komen, noemt mr. Schoon aard evenmin. „Ik heb een aantal feiten verzameld, waar van ik verwacht dat die de minste be wijsmoeilijkheden zullen opleveren", aldus de of ficier van justitie. Het nderzoek van de rivier politie neeft opgeleverd wat de rechercheurs verwachtten: Booy Clean heeft, blijkens het onderzoek, veelal giftige stof fen zonder pardon van een verwerkingsschip in de Geul haven laten lopen. Overigens zijn de vergunnin gen die Booy Clean bij de overheid heeft aangevraagd voor nieuwbouw en uitbrei ding van het bedrijf voor mr. Schoonaard een lastig struikel blok geworden. „Momenteel onderzoek ik de oplossingen, die de maatschap pij het meeste nut bieden. Er is een scala van mogelijkheden, waaronder het al of niet slui ten van het bedrijf. Sluit je het bedrijf, waar moet je dan met je afval heen...?", aldus de offi cier van justitie. De 29-jarige Amsterdammer Paul Rood loopt dezer dagen van Amster dam naar Brussel, om te protesteren tegen de wapenwedloop. Een mara thon voor de vrede, noemt de hardlo per zijn tocht, die hem naar de secre taris-generaal van de Navo.. Joseph Lunsmoet brengen. Gistermiddag arriveerde de vredes- renner op het stadhuis in Rotterdam, waar hij werd ontvangen door burge meester Bram Peper Vandaag ver trekt hij naar Dordrecht, daarna leidt de tocht via Roosendaal, Antwerpen en Mechefen naar Brussel. In de onderhandelin gen stelde Tiofine in 1984 te willen praten over arbeidstijdver korting, maar het wil dan dat de werkne mers de kosten dra gen. Dat komt neer op een loonsverla ging van rond de acht procent. „Een ongehoorde zaak voor onderneming dat redelijk draait en geen ongunstige toe komst lijkt te heb ben", aldus Wal ra vens. De Industriebond FNV houdt er reke ning mee dat maan dagochtend het sta- kings-ultimatum wordt aangeboden. Rotterdam Een staking bij het chemisch be drijf Tiofine in de Botlek lijkt onvermijdelijk, nu een laatste gesprek over een kortere werk week wederom is doodgelopen.In de urenlange onderhanderlingen bleek de directie niet bereid een arbeidstijdverkorting door te voeren voor de ploegen dienst. „Het bedrijf speelt met vuur. Wij willen geen staking, maar na vier, vijf jaar van onderhandelen over een kortere werk week kunnen we geen kant meer op", aldus onderhande laar Henk Walravens van de Industriebond FNV. Groei lading in haven valt tegen Rotterdam De Rotterdamse haven zat in de periode tot het jaar 2000 zo'n vier tot zeven procent minder lading overslaan dan in 1981 nog werd aangenomen. De oorzaak van de tegenvallende prognose is het feit dat de economische recessie de afgelopen jaren dieper is ge weest dan gedacht en bovendien twee jaar langer zal aanhouden. Rotterdam In het bibliot heektheater van de Gemeen tebibliotheek Rotterdam aan dc Hoogstraat 110 wordt zaterdag 1 oktober een sym posium gehouden over het leenrecht. Onder voorzitter schap van Adriaan van Dis Dordrecht De Dordtse poli tie heeft met de aanhouding van 21 personen in de leeftijd van 18 tot 51 jaar honderd in braken, diefstallen en vernie lingen opgelost. De buit be droeg anderhalve ton. Een deel is teruggevonden en te ruggegeven aan de eigenaren. De politie arresteerde ook de moeder van een de verdach ten, een 42-jarige vrouw uit Dordrecht, die als heler op trad. Zij gebruikte de gestolen ste reoapparatuur voor haar ei gen piratenzender in Dor drecht. Een andere heler was een café- en snackbarhouder. Adriaan van Dis wordt over het leenrecht ge discussieerd door schrijvers, uitgevers en bibliothecaris sen. Inleiders zijn schrijver Kees Holierhoek, uitgever Laurens van Krevelen, Margreet Wijn stroom namens de bibliothe ken en mr. N.van Lingen als auteurdeskundige. De invoering van het leen recht in Nederland is al een aantal jaren onderwerp van discussie. In andere landen, zoals Engeland en Scandina vië, bestaat het leenrecht al. Schrijvers komen volgens dit leenrecht in aanmerking voor een vergoeding wanneer hun boeken door bibliotheken wor den aangeschaft en uitgeleend aan het publiek. Een werkgroep, bestaande uit ambtenaren van verschillende ministeries, werkt momenteel aan een rapport dat voor het einde van dit jaar moet wor den aangeboden aan minister Brinkman van WVC. In dit rapport zullen voorstellen worden gedaan voor de invoe ring van het leenrecht in Ne derland. Belangstellenden voor het symposium, dat 's ochtends om elf uur begint, kunnen zich aanmelden bij de afdeling voorlichting van de Gemeentebibliotheek, telefoon 010-338262. Hardinxveld-Giessendam Op het industrieterrein in Hardinxveld-Giessendam is een partij video-banden met een waarde van 646.000 gulden gestolen. De daders hebben eerst ge poogd een truck te stelen op het terrein van een bedrijf. Dat mislukte, maar honderd meter verder lukte het wel een truck van een bedrijf uit Vlaardingen aan de praat te krijgen. Weer even verder stond de aanhanger met de vi deobanden, die waarschijnlijk is gekoppeld aan de gestolen truck. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daareven f Naam verandering in. Acfres;. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I P0sfCcj en goed beloond! Want voor die kleine» fcr" moeite krijgt u een verzilverd apkats.\ miniatuur van de Laurenskerk. Q°'ferra.i., r, deia«e„sw. waani; Adres,- I P°steode: Woonplaat,, I '-'i'.-'r q. Drs. J. Katgerman, eco nometrist bij het ge meentelijk havenbedrijf, maakte deze 'tegenval ler' donderdag bekend tijdens het symposium dat het massagoed-over slagbedrijf Frans Swart touw voor z'n relaties in de Doelen had georgani seerd. Volgens drs. Kat- german zullen de prog noses van '81 die ver werkt zijn in het z.g, 'Vierde goederenstroom- model*minimaal vijf jaar vooruit moeten worden geschoven. Vol gend jaar komt er een vijfde 'model'. Op basis van een nieuwe, ruwe prognose kan de Rotter damse haven in plaats van de verwachte 260 miljoen ton la ding in het jaar 1990 rekenen op slechts 249 miljoen ton. Vo rig jaar verwerkte de haven 253 miljoen en dit jaar zal dat waarschijnlijk zo'n vijf procent minder zijn. Voor 1995 is de prognose: 260 miljoen in plaats van 280 mil joen ton. En voor het jaar 2000: 280 miljoen in plaats van 300 miljoen ton (de hoeveelheid die Rotterdam in 1973 over sloeg). Drs. Katgerman wijt de min dere groei aan de aanzienlijk geringere aanvoer van steen kool, aan iets teruglopende groeicijfers van graan, ijzererts en olie; ook zijn er tegenval lers in groeimarkten als con tainers, rij-op/rij-af verkeer. Cijfers De aanvoer van steenkool in de Rotterdamse haven bedroeg vorig jaar acht miljoen ton: een hoeveelheid die ook voor 1990 wordt geraamd en die in 1995 opgelopen zal zijn tot elf miljoen ton. Het gemeentelijk navenbedrijf rekent voor het jaar 2000 op zeventien miljoen ton. De uitvoer van kolen via Rotterdam bedroeg in '82 vier miljoen ton en dat zal ook in het jaar 2000 nog 20 zijn, aldus de nieuwe prognose. De aanvoer van ijzererts zal van 36 miljoen ton vorig jaar toenemen tot 40 miljoen ton in 1990, tot 41 miljoen ton in 1995 en tot 43 miljoen ton in het jaar 2000. Drs. Katgerman gaat daarbij uit van een groter Rot terdams aandeel in de Belgi sche erts-importbehoefte en ook van een groei in de hoe veelheid erts die West-Duits- land via Rotterdam aanvoert. In het jaar 2000 zal via de Rot terdamse haven zo'n twee mil joen ton erts worden geëxpor teerd (d.w.z, eerst aangevoerd met grote schepen en daarna weer uitgevoerd met kleinere). Ander massagoed (mineralen, kunstmest e.d.) stijgt van zes miljoen ton in '82 tot negen miljoen ton in 1990: een hoe veelheid die tot het jaar 2000 onveranderd zal blijven. Het aandeel van steenkool, ij zererts en ander massagoed in de totale ladingoverslag be droeg in 1973 ongeveer 16 pro cent. In het jaar 2000 zal dat aandeel zijn gestegen tot bijna dertig procent. Rotterdam De narcoticabri gade heeft gisteravond bij een inval in een pand aan de Beu- kelsweg zeventien personen aangehouden. Vijftien werden er na verhoor heengezonden. Twee mensen, een 27-jarige vrouw en een 39-jarige man uit Rotterdam, zitten, nog vast. In het pand zijn enkele gram men heroïne gevonden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4