Bewoners vieren massaal eeuwfeest I WORDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT m Stadsvernieuwing komt in de knel Maatschappelij k werk start WAO-praatgroepen Commissie was op de hoogte ter meulen Echtpaar bestolen Gebroken enkel en 'n schop na Niet meer bezuinigingen nodig dan al aangenomen Amateurkunst volgend jaar weer de straat op Man ziekenhuis uit met kleuren-tv Sluitende begroting Wisseltruc goed voor 3,5 mille 'Succes als wensdroom' voor De Pijpers Blauwe Brug: nieuw beheer Bejaarde vrouw ernstig gewond MAANDAG 26 SEPTEMBER 1983 Schiedam Een Schiedams echtpaar heeft in het weekein de moeten constateren dat die ven tegelijkertijd de hand heb ben geslagen aan de auto's van het paar. Het Opeltje van de vrouw werd via de zogenaam de 'sunroof' opengebroken, waarna de autoradio ter wa \r- de van 525 gulden en een pa<>r autohandscnoenen werden -ontvreemd. In de luxer uitge voerde Opel van haar echtge noot bleek de schade aanzien lijk groter. Daar was eveneens de autoradio gestolen, maar deze apparatuur vertegen woordigde een waarde van 2160 gulden. Schiedam Een 23-jarige Schiedamse automobilist heeft zijn ergernis met een gebroken enkel moeten be kopen, toen hij verhaal ging halen bij een andere wegge bruiker. Op weg van Delft naar Schie dam werd hij constant gehin derd door een irritante be stuurder van een Opel Taunus, die om de haverklap op zijn rem trapte. Op de kruising van de Algara- straat en de 's Gravelandse- weg had de Schiedammer ge noeg van het gepest Hij reed hem klem. maar op het ogen blik dat hij uitstapte, ging de ander er vandoor, daarbij over de voet van de woedende be stuurder rijdend. Met zijn an dere voet ramde de Schiedam mer nog wel een deuk in de Taunus. Zelf moest hij even la ter in het Schielandziekenhuis worden opgenomen met een gebroken enkel. Vlaardingen Het was zaterdag een dolle boel in de Callenburgstraat. Mas saal vierden de bewoners het honderdjarig bestaan van hun straat. Voor het eerst sinds jaren stonden er geen auto's geparkeerd in de straat. Be halve een wagen van een bewoner die op vakantie was hadden de 'CaUenbur- gers' hun auto's ergens anders in de buurt neergezet Burgemeester Fred van Lier luidde het eeuwfeest 's mor gens om tien uur in door een lint door te knippen, dat werd vastgehouden door twee tweejarige Callenbur- gertjes die op kratten ston den, zodat de burgemeester niet te ver door de knieën hoefde. Daarna ging hij, ver gezeld van zijn vrouw, op vi site bij de twee oudste bewo ners van de straat, die hij in de bloemetjes zette. Het was de hele dag een drukte van jewelste op straat. Muziek, poppenkast, kinderspelen, touwtrekken, make-up wed strijden en een talentenjacht. Jack Weber mag zich sinds zaterdag de sterkste man van de straat noemen, want hij speelde het klaar om met zijn blote handen zestien straat stenen op te tillen. Len van Ravens van het feestcomité had nooit ver wacht dat het feest zo zou aanslaan. „Voor de mede werkers aan de spelen had den we consumptiebonnen, maar die bleken we niet no dig te hebben. Bewoners, die je anders eigenlijk nooit ziet, brachten spontaan koffie en soep. Na dit succes denken we er aan een vereniging van straatbewoners op te richten." 's Avonds werd het eeuw feest op straat besloten met een barbecue. Tienermeisjes uit de Callenburgstraat vermaakten zich opperbest tijdens de make-up-wed- strijden. Vlaardingeii verhoogt meeste tarieven niet Schiedam De Schiedammers hebben zaterdag ruimschoots kennis kunnen nemen wat er zoal in hun stad gebeurt op het gebied van de amateurkunst. Honderden vrijetijdkunstenaars lieten op straten en pleinen in alle wijken zien, waar zij zich binnen hun verenigingen mee bezig houden. De Schiedamse Gemeenschap het overkoepelend platform, waar al die culturele clubs bij zijn aangesloten bestond 35 jaar. Vandaar. Dat leverde onder meer beelden op van straattoneel, koren en bewegingstheater in kerken, bejaardenhuizen en het ziekenhuis, en veel muziekkorpsen die, zo leek het wel, een onophoudelijke loer door de stad maakten. Hoewel er een. enkel ontevreden geluid werd gehoord toonden de deelnemende verenigingen zich zeer tevreden. Ook vanuit het publiek kwamen veel positieve reacties. „Dit is veel leuker dan een braderie", zeiden veel mensen in soortgelijke bewoordingen. Directeur Ruud Pillard van de Schiedamse Gemeenschap constateerde dan "ook, dat er bijna niet om heen valt te komen om de formule, amateurkunst massaal de straat op, voortaan ieder jaar te herhalen. Het was zaterdagavond SG- voorzitter Arie Ouweneel, die in het Passagetheater een uitgebreid woord van dank sprak aan de deelnemende verenigingen. De SG had alle reden om dankbaar te zijn. Het was immers alleen deze stichting, die 35 jaar bestond en niet de verenigingen; die zijn voor het grootste deel ouder. Bovendien verkeert de SG met haar achterban in een soort haat-Hefde-verhouding. De SG is tenslotte niet alleen belangenbehartiger van die verenigingen, maar ook de gemeentelijke adviseur voor de subsidieverdeling. En soms botst dat met de behartiging van belangen. Dat cultureel Schiedam hier begrip voor kan opbrengen, werd zaterdag overtuigend bewezen. Zie verder pagina 8. Toneel groep 71 voerde de klucht van K aas Peen ook op voor museum plein. Het publiek gooide met met rotte eieren ot tomaten naar de in de carnaval eek het ook een beetje Moeder krijgt een raar handje en kindlief kijkt kritisch Vlaardingen Een 59-jarige Vlaardinger is vrijdagavond door de portier van het Holy- ziekenhuis betrapt, toen hij het ziekenhuis wilde verlaten met een kleuren-tv onder zijn arm. Een ander toestel had hij al klaargezet om op dezelfde ma nier te ontvreemden. Door de oplettendheid van de portier mislukte de truc. De politie heeft de man voor onderzoek ingesloten. Vlaardingen Het college van B en W heeft in de aanbiedingsnota bij de begroting voor volgend jaar tussen de regels door de vrees uitgesproken dat de stadsvernieu wing wel eens in de knel zou kunnen komen door ae ontwerp-wet op de stads- en dorpsvernieuwing, die in 1985 van kracht zal worden. Vlaardingen Door een behoorlijk bedrag aan meevallers is het niet nodig, dat de gemeente Vlaardingen volgende maand alsnog overgaat tot het vaststel len van extra bezuinigingen om de begroting voor 1984 sluitend te krijgen. De bezuinigingen, waartoe enkele maanden geleden is besloten bij het vaststellen van de meerjarenbegroting, zijn voldoende om het tekort te kunnen dekken, dat in die begroting nog aanwezig was. Als al die bezuinigingen in november, bij de begrotings debatten in de gemeenteraad, nogmaals formeel worden bekrachtigd, blijft er zelfs een klein overscnot over. Het college van B en W heeft de begroting voor volgend jaar daardoor sluitend kunnen krij gen, zonder over te hoeven gaan tot verhoging van de ge meentelijke tarieven. De meeste van die tarieven wor den, in een poging van de zijde van het gemeentebestuur om te voorkomen dat de burgers nog zwaarder worden belast, bevroren op het peil van dit jaar. Daar zijn enkele uitzon deringen op: het abonnement van de gemeentebibliotheek wordt door de bezuinigingen van het rijk fors duurder, ter wijl ook het rioolrecht omhoog gaat, om daarmee ook dit jaar weer een deel van de aanslui ting van Vlaardingen op de zuiveringsinstallatie Groote Lucht te kunnen dekken. Ook de sporttarieven gaan omhoog. De overige tarieven, inclusief die van de onroerend-goedbe- lasting, blijven hetzelfde als dit jaar. De begroting voor volgend jaar omvat een totaalbedrag van 204,6 miljoen gulden. Enkele maanden geleden, toen de meerjarenbegroting voor de periode vanaf 1984 werd opge steld, zag het er nog naar uit dat de begroting voor volgend jaar een tekort zou vertonen van 2,1 miljoen gulden. Om dat gat te dekken, stelde het college van B en W een reeks van besparingen voor op de bestaande voorzieningen, die in totaal ruim 1,8 miljoen gul den bedragen. De gemeente raad ging met die bezuinigin gen in met akkoord. Aanvan kelijk was het de bedoeling het nog resterende tekort in november alsnog weg te wer ken door nieuwe bezuinigin gen, maar dat blijkt achteraf niet nodig. Doordat er intussen meer meevallers dan tegenval lers zijn opgetreden, is de eer ste bezuinigingsoperatie vol doende om de begroting slui tend te krijgen. Uit de aanbiedingsnota bij de begroting blijkt dat de ge meente Vlaardingen 1982 aan merkelijk positiever heeft af gesloten dan was verwacht. Hoewel ook voor 1982 flink wat bezuinigingsmaatregelen zijn genomen om de begroting voor dat jaar sluitend te krij gen, blijkt dat dat jaar is afge sloten met een voordelig saldo van ruim 900.000 gulden. Een flinke meevaller ontstond doordat geplande uitgaven In verband met vervroegd uittre den van ambtenaren niet hoefden te worden gedaan, omdat de uitvoering van de VUT-regeling geheel is over genomen door het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Ook aan salarissen voor ambtena ren hoefde aanmerkelijk min der te worden uitgegeven dan begroot. Verder bestond na het vertrek van oud-burgemeester Wim Kieboom in 1982 gedu rende enkele maanden de va cature van burgemeester, waarmee een bedrag van ruim 14.000 gu'den per maand werd bespaaroUit de voorlopige balans over 1982 blijkt verder dat er in dat jaar veel meer winst is gemaakt op gas, water en elektriciteit, dan was ver wacht. De onroerend-goedbe- iasting leverede echter veel minder op dan was begroot. Schiedam De stichting maatschappelijk werk Schiedam gaat zich meer richten op WAO'ers en AA- W'ers. Door het instellen van gespreksgroepen hoopt het maatschappelijk werk een betere hulpverlening te bieden voor mensen die op medische gronden arbeids ongeschikt zijn geworden. Behalve voor WAO'ers zelf zal ook een praatgroep voor echt genoten van arbeidsongeschik ten in het leven worden geroe pen, omdat de ervaring leert dat arbeidsongeschiktheid zijn weerslag heeft op het hele ge zin. Een andere nieuwe activi teit van het maatschappelijk werk is een praatgroep voor ouderen, j Er is vooral gekozen voor een j praatgroep voor WAO'ers, om dat aan de problemen van die bevolkingsgroep weinig aan dacht wordt besteed. Er is wel iswaar een werkgroep WAO van de FNV, maar die staat al leen open voor vakbondsle- Het wordt niet onmogelijk ge noemd, dat die wet aanzienlij ke gevolgen zal hebben voor het tempo van de stadsver nieuwing in Vlaardingen, met name voor saneringsplannen. Tot nu toe vergoedt het rijk tachtig procent van de aan- koopkosten van saneringspan den, die plaats moeten maken Schiedam Via een wisseltruc hebben twee mannen zater dagochtend 3.500 gulden buit gemaakt. Zij stapten de slijte rij De Witte Kruik op het Wibautplein binnen en bestelden elk. een blikje 7-Up en overhandigden een, briefje van dui zendgulden. De vrouw kon dat dus niet wisselen. Dep naar het kantoortje en de geldkist, waarbij zij op de voet werd gevolgd door één van de twee klanten. Hij deed een greep in bet kluisje en nam ook nog een fles sherry mee. voor nieuwbouwwoningen in de stadsvernieuwing, maar deze zogenaamde 80-procenis- regeling komt te vervallen. Er voor in de plaats komt een jaarlijkse storting door het rijk in het stadsvernieuwingsfonds. De verdeelsleutel die daarvoor is opgesteld is niet erg gunstig voor Vlaardingen, menen bur gemeester en wethouders. Het accent ligt vooral op gemeen ten, die veel vooroorlogs wo- ningbezit hebben, maar de groei van Vlaardingen heeft vooral na de oorlog plaatsge vonden. De inwerkingtreding van de wet zou daarom als gevolg kunnen hebben dat de ge meente zelf aanzienlijke be dragen aan de gewone dienst moet onttrekken om nieuw bouw op saneringsgronden te kunnen realiseren. Dat houdt onvermijdelijk in, dat het tem po waarin de plannen kunnen worden uitgevoerd aanmerke lijk omlaag gaat. Wat de renovatie van bestaan de woningen betreft merken B en W in de aanbiedingsnota op, dat er rekening mee ge houden moet worden dat het rijk steeds meer de nadruk gaat leggen op groot onder houd en laag niveau renova ties. Voor zeer uitgebreide re novatieprojecten, zoals onder andere in de Vettenoordsepol- der zijn uitgevoerd, zal steeds minder.geld zijn. den. Een ander argument is het forse aantal van bijna vier duizend WAO'ers in Schie dam, dat procentueel boven het landelijk gemiddelde ligt. Het maatschappelijk werk is enkele jaren geleden al begon nen met praatgroepen naast de individuele en gezinshulpver lening, die van oudsher al worden gegeven. Zo werd in het verleden een praatgroep rouwverwerking gestart. Om dat die praatgroepen uitermate succesvol bleken te zijn is be sloten het aanbod uit te brei den. Het maatschappelijk werk biedt het komend sei zoen verder praatgroepen voor mensen die zich in de omgang met anderen onzeker en ge spannen voelen en een open praatgroep, die in principe voor een ieder is bestemd, die bereid is zich open te stellen voor anderen en er van uitgaat dat 2ijn problemen niet op zichzelf staan. Bas Overbeeke van de stich ting maatschappelijk werk noemt een van de voordelen van de groepsgewijze aanpak dat mensen constateren dat ze niet de enige zijn die dergelij ke problemen hebben. „In die groepen kunnen ze ervaringen uitwisselen vanuit de praktijk, terwijl de benadering bij de in dividuele hulpverlening veel theoretsicher is." Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan heeft bij de collegeonderhandelingen toegezegd, dat hij voor een bouwplan op de locatie Maassiuissedijk/1 Markt zou zorgen, mits hij daarin de vrije hand kreeg. Dat staat in notulen van een gesprek dat Goudriaan drie maanden geleden met de pro jectgroep Centrum had, die pas nu aan de openbaarheid zijn prijsgegeven. Vanmiddag is er op verzoek van de oppositie een extra vergadering van de commissie stadsvernieuwing over de plannen. De wethouder ontkent dat de commissie is gepasseerd bij de Goudriaan over plan Maassiuissedijk: ontwikkeling van de plannen, zoals door de raadsleden van de oppositie wordt beweerd, „Over het bouwplan is in de commissie gesproken op 21 juni", aldus Goudriaan. Dat gebeurde in het spreekhalfuur, naar aanleiding van vragen van een bewoner. Bij de rond vraag informeerde Mariette Hoogendijk, fractieleidster van de VVD, nog naar de stand van zaken rond de plannen. Het punt stond echter niet op de agenda. In de notulen van het gesprek van Goudriaan met de project-, groep staal dal de plannen in een directe lijn tussen hem, de, woningbouwvereniging Patri monium en architect J. K. Groeneveld zijn ontwikkeld. „Ambtenaren hebben met be trekking tot deze lokatie in al die tijd nooit actie onderno men. Daarom ben ik het zelf gaan doen", aldus Goudriaan. Neuchatel Vlaard ingen „Het is een succes zo groot als een wens droom!", zo meldde ma nager Piet Bachgus van het Vlaardingse show korps De Pijpers dit weekend enthousiast te lefonisch vanuit Neucha tel, in Zwitserland. Het Vlaardingse korps was dit weekend te gast om de jaarlijkse wijnfeesten op te luisteren en volgens Bach gus heeft het korps een ontvangst van het Zwit serse publiek gekregen, die nog nooit eerder is vertoond. „De reacties, die we hebben gekregen, zijn ongelofelijk! En de ont vangst, die we hier hebben gekregen, zou in Neder land alleen maar aan de beste TV-artiesten worden gegeven." De Pijpers hebben de afge lopen dagen vele optre dens in Neuehêtel en in dorpen in de omgeving ge geven. Het hoogtepunt was een grote taptoe, za terdagavond, waar De Pij pers dusdanig enthousiast werden ontvangen, dat na het oorspronkelijke pro gramma nog twee toegif ten moesten worden gege ven. „Het is niet te be schrijven, zo geweldig het allemaal is gegaan", meldt de manager overlopend van geestdrift. Het showkorps is vanmor gen begonnen aan de te rugreis en zal eind van de middag in Vlaardingen te rug zijn. Schiedam Officieel zijn de leden van de beheerscommis sie van de Blauwe Brug nog niet op de hoogte gesteld, dat zij moeten vertrekken. Toch is vorige week de sollicitatiepro cedure voor de nieuwe leden al begonnen. Onder de kandi daten bevinden zich Ria Ver speek, dé" echtgenote van de voorzitter van de stichting sa menlevingsopbouw Schrédam- Noord (SSSN), en diens oppo nent, oud-SSSN-bestuurder Cor van der Toorn. Een nieuwe beheerder voor het wijkcentrum van Schie- dam-Noord is er nog niet. In de vaeature-Jouke Post wordt pas voorzien, als de nieuwe be heerscommissie er is. Hoek van Holland Een 73- jarige vrouw uit Hoek van Holland is vrijdagavond ern stig gewond geraakt, nadat zij met haar fiets was geschept door een auto. Het ongeluk ge beurde aan de Rondgang, waar zij per fiets de Harwichweg wilde oversteken. Een passerende automobilist kon haar niet meer ontwijken. De bejaarde dame is met ern stig schedelletsei naar het zie kenhuis gebracht. ADVERTENTIE IJzersterke kwaliteit... Shoooers van stevige kanvas in de kleuren zwart, bruin en marine. Kies uit 2 modellen; één met lederen handvatten en voorvak met rits of één met 2 voorvakken. Géén l5r7Sen:t%9S maar slechts

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1