ROTTERDAM 17 Chevron en Texaco handelen in strijd met fusieregels AGENDA 'Niet splitsen Rijnmond onvergeeflijke blunder' M Industriebond FNV in werkplan: Afnemende milieu- vervuiling niet meer dan fopspeen Huurders Onze Woning vragen om opheldering 'Bescherming kust tegen vervuiling moet beter' Eervolle uitnodiging drs. John van der Zee Industriebond FNV: PvdA roept raad op tot eendracht Water voor Midden-Oosten /N,-Afrika Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RZ/RV/RY/RW 27 september 1933 Rotterdam De directie l van woningstichting Onze f Woning heeft vanmiddag uit handen van een dele- f gatie huurders uit Delfsha- ven een waslijst van vra- f. gen gekregen over moge- hike malversaties, ge-1 pieegd onder het bewind van de ontslagen directeur f Frans Bambach. De huurders eisen ophel- dering van zaken, die door I deze krant (van 10, 17 en 24 september) bekend zijn gemaakt- Bovendien wü f men antwoord op reeds f enkele maanden geleden f gestelde vragen. In het kantoor aan de f Keenstraat 25 in de Spaan- se Polder overhandigden de huurders de directie J een goudgeverfd handje met een gat erin. Hiermee 1 gaven de huurders op I symbolische wijze blijk van hun onvrede over de f nog steeds bestaande mo- gelijkheid, dat Bambach f via de door hem aange- spannen procedure bij de I kantonrechter een 'gouden f handdruk' kan krijgen, f Bambach, tegen wie een I fraude-onderzoek wordt f ingesteld door de recher- che-afdeling van het mi- f nisterie voor volkshuisves- ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer, eist bij de kantonrechter, dat zijn I ontslag wordt ïngetrok- ken. De directie van Onze Wo-1 ning kreeg vanmiddag te-1 vens een afschrift van de brief, die Delfshaven naar de officier van justitie heeft gestuurd. Ook daarin staat een verzoek om op- heldering over de wijze, i waarop Bambach zijn be-1 vriende zakenrelaties Her- f man Nelissen en Paul Hoogerwaard schoon-1 maak- en grondwerk- zaamheden opdroeg voor f hoge bedragen. De bedra-| gen werden via een verho- ging van de servicekosten I betaald door de huurders g van de woningstichting. De Delfshavense huurders hebben de directie en staf functionarissen gevraagd vanavond aanwezig te zijn 1 bij de vergadering van de 1 projectgroep Delfshaven om verantwoording af te leggen. Deze begint om acht uur op het projectbu- reau in de Havenstraat. Conferentie in Botterdam: Rotterdam De bescher ming van de kust tegen de toenemende vervuiling laat ernstig te wensen over. Dat is de conclusie van tientallen burgemees ters van kustgemeenten in Europa, die momenteel vergaderen in Rotterdam. In het ontwerp-actiepro- gramma voor de conferen tie wordt gesteld dat de in ternationale verdragen en nationale wetgevingen voor verbetering vatbaar zijn. De controle op de na leving er van zou verbe- 'terd moeten worden. Van daag wordt de conferentie afgesloten. Wat de burgemeesters dwars zit is het feit, dat vele internationale over eenkomsten niet door alle verdragsstaten zijn onder tekend, waardoor ze niet operationeel zijn. Een an der verwijt is dat vele voorschriften van interna tionale verdragen niet kunnen worden uitge voerd omdat het techni sche instrumentarium ont breekt. Vandaar dat de kustgemeenten erop wil len aandringen dat de ver dragen zo spoedig mogelijk worden ondertekend. Voorts zal er een heffing moeten komen op sche pen, die olie op zee lozen en niet over de benodigde zuiveringsapparatuur be schikken. Het vervoer van chemische stoffen per schip verdient extra aan dacht. De gevaren daar van worden steeds groter, aldus de deelnemers aan de conferentie. Behalve vervuiling via de zee wordt evenzeer gedoeld op lozingen in rivieren, die allerlei stoffen naar de monding meevoeren. Rotterdam John van der Zee uit Hoek van Holland, dit voorjaar afgestuurd doc torandus in de Duitse lette ren, heeft een uitnodiging gekregen om een studie te maken van de Duitse to neelschrijvers Strauss en Bemhard, De opdracht van de 28-jari- ge Van der Zee is te onder zoeken welke impulsen het werk van de beide schrij vers heeft op het publiek, 'opdat men het niet direct meebeleeft, maar wel ach teraf overdenkt. Van der Zee dankt de invitatie aan zijn doctorale scriptie, waar op hij afstudeerde. Het was vooral het vierde hoofdstuk Studie van Duitse toneelschrij vers van de scriptie, waarop de universiteit meende dat verdere studie moest wor den gemaakt. „Dit is een bijzonder eervol le uitnodiging. Ik heb dan ook geen moment geaarzeld om het aan te nemen. Het is wel jammer dat ik daarvoor een aantal andere zaken moet laten schieten, maar deze opdracht is niet te combineren met andere werkzaamheden", zo oor deelt hij. Zo laat hij onder meer het voorzittersschap van de WD in de Hoek schieten. Hij houdt evenwel zijn baan in het onderwijs aan, omdat hij geen financiële steun krijgt voor zijn opdracht. Wel is het mogelijk dat Van der Zee een aantal uren minder les zal geven op school. Hij moet enkele ma len naar net buitenland om toneelwerken van de beide schrijvers te bekijken. Meer Invloed op beleid bedrijven De officiële opening van het festival werd verricht door Prinses Margriet en gemaal Pieter van Vollenhoven. In nauwe samenwerking wisten zi] enig rivierwater snef schoon te spoelen Wethouder Van der Pots l&ijMpening festival: Rotterdam Volgens wethouder Henk van der Pols mag geen geestdrift ontstaan bij berichten over afne mende milieuvervuiling. „Dat is niet meer dan een fopspeen. Zulke berichten hangen maar al te vaak sa men met de teruggang in de economie." Hij zei dat gis teren tijdens de opening van het Internationaal Milieu filmfestival, dat deze week in De Doelen wordt gehou den. Vier grote Rijnmond fracties: Volgens Van der Pols mogen in de komende tijd geen con cessies worden gedaan aan het milieu om nieuwe economi sche groei te kunnen bewerk stelligen. „Wij blijven, juist in deze tijd, met z'n allen verant woordelijk voor het milieu. Dat is een kwestie van de lan- ;e adem." Je wethouder stelde voor het internationaal gezelschap ook de problemen rond het haven- slib voor Rotterdam aan de kaak. „Het slib stijgt ons let terlijk tot de lippen. Storting in zee, zoals zo vaak wordt ge suggereerd, is niet echt een al ternatief. Dan verschuiven we het probleem naar de Wad denzee. Alle suggesties zijn in wezen lapmiddelen. De eigen lijke oplossing is sanering bij de lozers. Daaraan zal zoveel mogelijk worden gedaan." Rotterdam De Rijnmondraadsleden vonden gisteren unaniem dat de splitsing van Zuid-Holland in twee provincies door moet gaan. Toch steunde de SGP-fractie in de Rijnmondraad het col- lege-voorstel hierover niet. Deze fractie wenste uitstel van de splitsing tot de nieuwe statenverkiezingen in 1987. Namens de vier grote fracties PvdA, CDA, VVD en D'66 noemde jhr. mr. H. P. van Be- resteyn van de VVD niet split sen kortzichtig. „Het werpt weer alle problemen op, die in het verleden hebben geleid tot het instellen van Rijnmond", zei hij. „Handhaven van de huidige situatie betekent handhaven van de vierde be stuurslaag en de onduidelijk heid." Van Beresteyn wees erop dat Rijnmond zich heeft ontwik keld tot een volwaardig be stuursorgaan, dat voor zestig tot zeventig procent stoelt op Rotterdam Bij de mogelijke overname van Chevron door Texaco hebben beide bedrij ven tegen de fusiegedragsregels van de SER gehandeld. Volgens bestuurder Piet Scheele van de Industriebond FNV hebben Texaco en Chevron zich vergallopeerd door eerst de ondernemingsraden in te lichten en daarna pas de vakbonden. Chevron heeft volgens Scheele eveneens verzuimd de vakbond voldoende informatie te verstrekken. Ook dat is strijdig met de ge dragscode. Niet de directie, maar een slecht geïnformeerde personeelschef heeft de bond ingelicht over de op handen zijnde overna me. De Industriebond FNV heeft de SER-fu- ciecodecommissie officieel op de hoogte ge bracht van de gang van zaken. Adjunct-directeur G.Koedijk van Texaco be twist de opvatting van de vakbond: „Wij hebben exact dat gedaan wat de SER ons voorschrijft te doen. Wij hebben beslist niet onzorgvuldige gehandeld." Antwoorden op vragen, die de vakbeweging heeft, zijn vol gens de adjunct-directeur nog niet te geven. Er zijn nog studies gaande naar een mogelij ke reorganisatie en naar de wijze waarop de raffinaderij moet blijven functioneren. „Voorlopig blijven we op de oude voet door gaan. Of dat voor jaren geldt, is niet te over zien", aldus Koedijk. Gevolgen voor het personeel (Chevron heeft duizend werknemers in dienst en Texaco honderd) zijn volgens hem niet aan te geven. „Maar we zullen alle zorgvuldigheid en voor- zichtheïd in acht nemen." provinciale bevoegdheden. „Wie dat ongedaan wil maken, begaat een onvergeeflijke blunder", zei hij. Namens de SGP stelde H. G. Barendregt dat het huidige splitsingsvoorstel haaks staat op eerdere uitspraken van de Rijnmondraad. Hij wilde die eerdere uitspraken daarom van nul en gener waarde laten verklaren, maar daar voelden de andere fracties niets voor. Rijnmond-voorzitter And ré van der Louw wees erop dat de verschillende standpunten naar elkaar zijn toegegroeid en dat er daarom eerder reden tot vreugde was dan van veront waardiging. „Het steil me te leur, dat de SGP doet alsof het niet prettig is dat we eenslui dend zijn." Van uitstel van een besluit in het parlement over de split sing wil de heer Van der Louw met weten, noch van uitstel van de splitsingsdatum, uiterlijk 1 januari 1987. „Elk nieuw onderzoek naar andere mogelijkheden leidt tot verder uitstel en besluiteloosheid", zei hij. PSP/PPR en CPN maakten bij de besluitvorming de kant tekening, dat zij een indeling van Gaeree-Overflakkee bij Zeeland, zoals de minister wil, met afwijzen. Rijnmond wil het eiland binnen de eigen grenzen houden. Rotterdam De Industriebond FNV zal zich de komende jaren meer en meer bemoeien met het industriële beleid van ondernemin gen in Rijnmond. Dit stelt de vakbond in het werkplan voor volgend jaar. Het is voor het eer 't in de ge schiedenis van de vakbewe ging dat een bond zo intensief bemoeienis wil hebben met het ondernemingsbeleid. „Zon der de intentie om in schoenen van de ondernemer te willen staan", aldus districtshoofd Henk Krul. Volgens Krul is de vakbewe ging in staat nieuwe elemen ten toe te voegen aan de dis cussie over het industriële be leid van bedrijven. „We den ken ruimer dan de directies, omdat die in de praktijk niet verder kijken dan de grenzen van hun eigen onderneming." Een eerste aanzet heeft de In dustriebond FNV inmiddels gegeven in de elektrotechni sche industrie en in de kunst mes t-seictor. Verder is het meedenken van de bond over ontwikkelingen in de petro chemie een voorbeeld van de nieuwe aanpak. Conflicten met de verschillen de werknemersorganisaties en directies zijn er volgens Krul nauwelijks te verwachten. „Bedrijven, vakbeweging en overheid zijn het er in wezen over eens dat het het tijd wordt om een andere aanpak te kiezen, waarmee we uit de economische sores komen". Reële invloed van de vakbe weging op de industriële ont wikkelingen is volgens Krul een vereiste. Met een ruime, regionale kijk op de zaken valt op langer ter mijn meer bedrijvigheid te wachten, aldus de vakbond. En daarmee groei van de werkgelegenheid Met name kaderleden van de Industriebond zullen de wegen moeten openen om tot een re gionaal industrieel beleid te komen. Verder is de betrok kenheid van de overheid als voorwaardescheppend orgaan een noodzaak. De behoefte van de vakbond om mee te praten in de indus* triele ontwikkelingen is vol gens Krul niet ingegeven van uit een dogmatiek, maar van uit de 'pure praktische nood zaak'. De economische recessie is daar debet aan. Kortere werkweek En het nieuwe werkplan zegt de vakbeweging verder dat komend jaar benut moet wor den om een feitelijke invulling te geven aan de de arbeidstijs- verkorting. „Arbeidstijdver korting levert nu slechts een kwart van het aantal banen op dat we ervan mogen verwach ten. Dat magere percentage moeten zeker verdubbeld wor den tot vijftig procent of liever nog worden verdriedubbeld", aldus Krul. Per onderneming wil de In dustriebond FNV bekijken op welke wijze het best uitvoe- door Nico de Vries ring gegeven aan de regeling van de arbeidstijd verkorting Verder streeft de vakbond er naar om de in de volgend jaar af te sluiten cao's de koop kracht zo goed mogelijk te handhaven, Maar volgens Krul zullen de onderhande laars er niet aan ontkomen om hier en daar enkele zaken te laten vallen, wanneer men ko men tot een betere verdeling van werk en tot het 'maken van meer banen'. Terugblikkend op het vong jaar, waarin de Industriebond geconfronteerd werd met het RSV-debacie, het verlies van het automatisme in de prijs compensatie bij Shell en een magere cao in de groot-metaal, merkt Krul op* „En deson danks zijn we er ais vakbewe ging in zeer korte tijd in ge slaagd om bij veel onderne mingen door muur van veertig uur door te breken. En wie had dat gedecht.T\ Dinsdag1 27 september De Lantaren-2; 21.00; Lantarenpro- duktie; 'De Bruiloft' van El is Canetti Luxortheater: 20.15; Herman van Veen met zijn nieuwe one-man show. Jazzcaré Dizzy: 22.00: Rem de Graaff/D. Vennik-4. De Lantaren: 2Q.30: Muziektheaterprodukue Yusa. met Aal Ceelen en Thijs v.d Poll. Geproduceerd door de Stichting Or kater. Piccolo theater. 20.30- Komi sche opera 'Een faun ui het woud' met Diewke Aaibers, Ton Kluize naar, Fnls van Erven Dorens. Muzi kale begeleiding Aja Leemans en Si mon Cook, piano, muzikale leiding Hans Rotman. De Doelen: 10.00- 23.00: Tweede Europese Mihsufilm- festival: thema 'Mens en water', met o.a. een informatief en een wedstrijd- programma en zes tentoonstellingen. Theater Zuidplein: 20 30. "Open Po dium', iedereen die wil kan een op treden van 15 minuten verzorgen, presentator Peter Weekers. Woensdag 28 september De Lantaren: 21.00. Lantarenpro- duktie; 'De Bruiloft' van Elis Canetti. Luxartheater 20.J5: Herman van Veen met zijn nieuwe one-man show De Lantaren: 20.30: Muziektheater- produktie Yusa, met Aat Ceelen en Thijs v.d. Poli. Geproduceerd door de Stichting Orka ter. Piccolotheater 20.30: Komische opera 'Een faun in hel woud' roet Diewke Aaibers. Ton Kluizenaar, Frits van Erven Dorens. Muzikale begeleiding Aja Leemans en Simon Cook, piano, muzikale lei ding Hans Rotman. Hofpleinthea- ter 19.00 en 21.30. 'Twice Nightly" concerten van bekende Nederlandse artiesten, vanavond de groep 'Spar- to'. De Doelen; 10 00-23.00: Tweede :uropese Müieufdmfestivai: thema 'Mens en water', met o.a. een infor matief en een wedstrijdprogramma en zes tentoonstellingen. Poppenthe ater Belle Pass: Waterloostraat 137b, 14.30: Het poppentheater speelt 'In de kijkdoos van Kiko* Stadsgehoor- zaal: Viaardmgen, 14.00. Jeugdtnea- ter Bram Biesterveld met 'Boem is hol' Bioscopen Alhambra I; "Sophie's Choice' {16) dag 2 00 en 800 u. Alhambra 2 'Octopussy' (12) dag. 2.0Q-6.45 en 9.3Q u. Calypso 1: 'Gejaagd door de wind' (12) dag 145 en 8,00 u. Calypso 2: 'Blue Thunder (12) dag. 2.00-7,15 en 9.45 u. Calypso 3: 'Die flambierie frau' (16) dag. 145-6 45 en 930 u. Centraal: 'Vrouwen die echt iets te geven hebben' (18) dag. 12.15-2.00- з.45-5.30-7.15 en 9.00 u, di. en woe. 'Jonge wilde meisjes' <18}. Cineac (Beurs): 'Octopussy* <12) dag. 2.00- 6.45 en 9.30 u. Cineac (Bijenkorf): 'Highroad to China' (16) dag. 2.00- 7.00 en 9.30 u, ma. en woe. 200 u. Ci nerama 1: 'The Space Hunter' (12) dag 1.45-6,45 en 9 30 u. Cinerama 2: 'Flashdance' (ai) dag. 1.45-6.45 en 9.15 Cinerama 3: The beastmaster' (12) dag. i.45-6.45 en 9,15 u. Cinerama 4: 'Psycho-2' (16) dag. 1,45-7.00 en 9,30 u. Cinerama 5: 'Hot Bubblegum tn het leger' (16) dag 2.00-7.00 en 9.30 u Corso: 'Vrijdag de dertiende' (16) dag. 2.00-7 00 en 9 30 u. Kriterion: 'Le beau manage' (16) dag. 7.00 cn 930 u. ma. alleen 8.03 u Lumiere J; The Bronx Warriors' (16) dag. 2 00- 7.00 en 9 30 u. Lumiere 2: The mea ning of life' (16) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Lumiere 3: 'An Bloem' (12) dag. 1.45-6.45 en 9 15, woe. 6.45 en 9.15 u, en 'Heidi' woe. 1.45 u, zond. 1,15 u. Lumiere 4: 'Porky-2, de volgende ochtend' (16) dag t.45-6.45 en 9.15 u. Metro-L 'Zeven moordspecialisten' (16) vrij 7.00 en 930, ma. dï. en woe. bmgo Metro-2: 'Ator, the fighting eagle' (12) vrn. zat. en zond. 7,00 en 9 30 u. Rex: Pink Champagne' (18) dag, van 10 00 u. s' morgens "tot 10,00 s' avonds. Thalia: 'Brandende liefde' (16) dag. 2.00-6 45 en 9.30 u. 't Ven- stcr-1: Die freudlose gasse' (16) dag. 19 30 en 22.00 u, ma. gesioten 't Ven ster-2: "Hecate' (16) dag. 20.00 en 22.30 u, ma. gesloten, 't Venster-3: 'Law and disorder* (16) dag 19.30 en 22.00 u, ma. gesioten Kindervoorstellingen Lumiere-3: 'Heidi' woe. 1.15 u Me tro-2: 'Sjors en Sjimmie en het zwaard van Krijn' woe. 2.00 u. Pas sage: 'De vrolijke piraten van scha- teiland' woe. 2.00 u Sptjkenisse Euro 1: 'Brandende liefde' (16) dag 6,45 en 9-15 u, zat. zond. en woe 1.30- 6 45 en 9 15 u Euro 2: 'Flashdance' (al) dag. 6.45 en 9.15 u, zal. zond. en woe. 1.30-6.45 en 9 35 u. Euro 3: 'Oc topussy' (12) dag. 6.30 en 9.15 u, zat zond. en woe. 1J30-6.30 en 9.15 u. Euro-4: 'Gandhi' (al) dag. 8.00 u. Kindervoorstellingen Euro: 'Kuifje en het haaienmeer' woe. 1.30 u. Hetlevoetsluis Tivoli-lheater: 'Porky-2 de volgende ochtend' (16) do vnj. zat ma. en woe. 20.00 u, zond. 16.00 en 20.00 u, di. 19.00 u. 'Meisjes die er voor klaar ge maakt worden' (18) zat 24.00 u, di 21.30 u. Kind êrvoorsUllogin Apollo-theater: 'De fluit met de zes smurfen' woe. 14 00 u. Dordrecht Euro Cinema: Zaal-1: 'Octopussy' (12) dag 6.45 en 9.30 u, zat zond. en woe. 1.45-6.45 en 9.30 u. Zaal-2. 'Mer ry Christmas mr. Lawrence' (16) dag. 6.45 en 8.30 u, zat. zond en woe. 1,45- 6.45 en 9 30 u. Zaal-3: 'Brandende liefde' (16) dag. 6.45 en 9.30 u. zat zond. en woe 1.45-6 45 en 9.30 u. Euro Cinema-4: (Voorstraat 294). 'Vrijdag de dertiende' (16) dag, 6,45 en 9.30 u, zat zond. en woe. 1.45-6.45 en 9.30 u. CInode: 'Hotel des Ameri- ques' (16) dag, 8.00 u, vrij. en zal, 7.00 en 9.30 u. Om te voetballen: Rotterdam Eendracht van linkse en rechtse krachten uit onze raad is nu meer dan ooit gebo den". schrijft PvdA-frac- tievoorzitter Johan Hen derson in een brief aan de Rotterdamse gemeente raad. Het is overigens geen doorbraak in de politieke crisis, die PvdA en VVD/CDA in de raad ge scheiden houdt. Hender son is bezig uit de raadsle den een voetbaiefltal te formeren, waarmee op 5 november tegen het eiital van de Haagse gemeente raad moet worden gevoet bald. .,CeIet op de aspiraties van dit Haagse elftal moeten we er beslist stevig tegen aan aldus de fractievoor zitter van de PvdA, die daarop zijn coilega 's tot eendrachtige samenwer king oproep f. De sportieve leiding van hef Rotterdamse raadself- tai wil hij overlaten aan de nestor van de raad, VVD'er Wim Baggerman. Rotterdam De gemeente Rotterdam en de Amerikaanse organisatie International Wa ter Resources hebben contact over de levering van zoetwa ter aan diverse landen tn het Midden-Oosten en in Noord- Afrtka. Een vertegenwoordi ger van die organisatie is mo menteel bezig met het voeren van onderhandelingen met au toriteiten in landen langs de Perzische Golf (zoals Saoedt- Arabie) en in Libië. Dat water kan worden ver scheept met grote tankers, die hun lading ruwe olie in Rot terdam hebben gelost. Drink water kan tn de schone bal- lasttanks worden meegenomen en zoetwater voor irrigatie- doeleinden in de tanks waaruit de olie is gekomen. Proeven hebben aangetoond dat water dat lichtelijk met olie is ver mengd, goed bruikbaar is voor irrigatie. Het zoete water kan Rotter dam uit het Brielse Meer be trekken: 300 miljoen kubieke meter per jaar. Uit de Bie- bosch-spaarbekkens kan jaar lijks 15 miljoen kuub drinkwa ter worden geleverd. Burgemeester dr. Bram Peper heeft dit water-exportplan gis teren toegelicht tijdens een be zoek dat leden van de buiten landse persvereniging aan Rotterdam hebben gebracht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5