'Nu ee haast met Liekebaert Politie Schiedam: de maat is nu vol Schiedam leert van Groningse renovatie VOOR RENOVATIE KAN BEGINNEN: Ontevreden Poppe interpelleert B en W VLAARDINBS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Elfen John Ranshuijsen (PvdA): 'We gaan tot actie over In for ma tie-a vond over bouwplan Bouwplan Maassluissedijk Nieuwe computer sociale dienst iü»w" 3 zitten Weer een Groninger? Nog geen afspraak voor gesprek Rotterdamsedij k Overlast? Steun voor ondernemers WATERWEG DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1983 Vlaardingen De PvdA- 'er John Ranshuijsen heeft zich deze week tijdens de behandeling van de be leidsnota voor sport en re creatie in de gelijknamige raadscommissie afge vraagd, wanneer er nu eindelijk eens iets gaat ge beuren in de Liekebaert tussen Vlaardingen en Maassluis. In het verleden is aan de ontwikkeling van dit gebied, waarvoor al jaren grootscheepse re creatieplannen bestaan, voortvarend gewerkt, maar sinds ook de Lieke baert valt onder de recon structie van Midden-Delf land is er nauwelijks meer iets gebeurd. Voorzitter Cees Bot van de commissie voor sport en recre atie kon de zorgen van Rans huijsen best begrijpen. Ook hij vond het jammer dat de zaak zo stil is komen te liggen, maar hij meende dat er nu toch over afzienbare tijd weer het een en ander op gang zal komen. De Liekebaert wordt, zo is binnen de reconstructiecommissie af gesproken, met voorrang aan gepakt. Ranshuijsen, in een toelichting op zijn vragen: „Ik vind het vreselijk jammer dat er al die tijd mets is gebeurd. Ik zit zelf in het recreatieschap De Lie kebaert, jnaar dat leidt al een aantal jaren een slapend be staan, sinds de ontwikkeling van het gebied bij Midden- Delfland is ondergebracht. Ik wilde dus wel eens van Bot horen hoe de zaak er nou voorstaat, want als gemeente hoor je er zo weinig van. Er moet nou maar 's wat haast ge maakt worden met de ontwik keling van het gebied." Overi gens zal dat slapende recrea tieschap binnenkort worden opgeheven. Ook op de afdeling sport en recreatie van het stadhuis heeft men de hoop, dat er nu toch binnen niet al te lange tijd het een en ander gedaan kan worden in de Liekebaert. Hoofd van de afdeling Van der Lugt: „Het werkenbestand is nu gereed, en daarin wordt aangegeven wat er de komen de jaren uitgevoerd kan wor den. Waar we overigens erg tevreden mee zijn is, dat in dat werkenbestand ook de brug vanuit de Westwijk over de j rijksweg naar de Broekpolder is opgenomen. Dat geeft welis waar nog geen garantie dat die brug er inderdaad snel komt, maar we hebben er toch iets John Ranshuijsen: ,,Nu maar eens haast maken." meer hoop op gekregen dat het in 1984 of 1985 zal lukken dat ding aan te leggen," Schiedam Bij de poli tie is de maat vol. De Schiedamse afdeling van de Nederlandse Politie bond (NPB) heeft 'tij dens een vergadering van verbittering en woede', aldus NPB-se- cretaris Rob van Putten, te kennen gegeven ze ker stappen te zullen ondernemen tegen de laatste kortingsvoorstel- len (3,5 procent) van mi nister Rietkerk van bin nenlandse zaken. Rond 5 oktober, wanneer de politiebonden een eerste onderhoud met de be windsman hebben, zul len in Schiedam maar waarschijnlijk ook in Vlaardingen en Maas sluis stiptheidsacties en actievergaderingen plaatsvinden. „We zijn het spuugzat", rea geert Van Putten ot> het Schiedamse hoofdbureau. „De politieambtenaren zijn nu goed wakker geschud. Sinds 1977 zijn we al tien procent achtergebleven bij het bedrijfsleven. We gaan tot actie over. Of er zouden wonderen moeten gebeuren, maar daar geloof ik niet meer in. Gezien het verle den heb ik geen enkele illu sie dat we met overleg de immorele voornemens van het kabinet van tafel krij gen." „we zijn het spuugzat", rea- 0 geert Van Putten op het de Schiedamse politie vak bond worat m eerste in stantie gedacht aan 'zachte maatregelen', zoals langere lunchpauzes en werkonder brekingen. Mocht dit teken aan de wand niet tot resul taat leiden, zegt Rob van Putten, dan schromen zij niet tot stakingen over te gaan. In de burgersector, zegt de secretaris er met na druk bij. Agenten zullen bui ten de echte stakingen wor den gehouden. Van Putten; „We willen persé niet de veiligheid van de Schiedam se burgers in gevaar bren gen. Dat is onverantwoord." Dat wil niet zeggen dat de burgerij niets van de acties zal merken. „Werkonder brekingen van langere duur", weet Van Putten, „kunnen ontwrichtend wer ken voor de politiedienst," Of de MaassJuisse en Vlaar- dingse afdeling van de Ne derlandse Politiebond ook aan de acties gaan deelne men, is nog niet helemaal duidelijk. Zij moeten nog vergaderen. Van Putten: „Maar de actiebereidheid is overal erg groot." Huizen Kapelpolder worden rechtgezet De toegezegde in formatie-avond voor omwonenden van het bouwplan, dat is ontwikkeld voor de hoek van de Maassluissedijk en de Markt, wordt dinsdagavond 4 ok tober gehouden in kamer 10 van het stadhuis. Het plan en de procedure zullen worden toe gelicht door de wethouders Bas Goudriaan (stads ontwikkeling) en Jeiie Wijnstok (in spraak), geassis teerd door direc teur J. de Ligt van Patrimonium en de bouwkundig teke naar J,K. Groene- veld, de ontwerper van het plan. Wie tevoren van het bouwplan kennis wil nemen kan ge durende kantooru ren terecht bij het bureau inspraak. Vlaardingen Het SP- raadslid Remi Poppe is niet onder de indruk van de ver klaring, die het college van B en W gistermiddag heeft uitgegeven over het omstre den bouwplan op de hoek van de Markt en de Maas sluissedijk. Op die verkla ring hadden de oppositie en 'de CDA-fractie aangedron gen tijdens de extra vergade ring van de commissie voor stadsontwikkeling, die maandag plaatsvond. In de verklaring heeft het college nogmaals laten weten, dat er geen procedurele fouten zijn gemaakt en dat de com missie naar de mening van burgemeester en wethouders Jiiet is gepasseerd. Schiedam De sociale dienst krijgt er een nieuwe computer bij. Het werk is de laatste jaren door het stijgend aantal uitke ringen enorm toegenomen, waardoor de huidige computer te klein is geworden. De uitbreiding is vooral nood zakelijk om het verwerken van aanvragen van uitkerm- I gen via de computer te doen. Om de aanvragen sneller te verwerken is daar op beperkte schaal al een Ejegin mee ge maakt. Het voordeel van dat systeem is dat op ieder moment van de dag kan worden gezien hoe ver de aanvraag al is gevor derd. „Daarmee kan de hele route worden gevolgd, van aanvraag tot uitbetaling", ver klaart woordvoeder Henk Bonzet. „Op den duur is het uiteraard de bedoeling dat de aanvragen daardoor sneller kunnen worden afgehandeld." Voordat een aanvraag uit mondt in een betaling is ge middeld een termijn van zes weken verstreken. Bonzet merkt daarbij echter op dat «et moeilijk is een gemiddelde te geven, omdat ieder geval Weer anders is. Ook is het de bedoeling dat volgend jaar de gegevens van mensen die een uitkering aan vragen direct in de computer worden gestopt. In de verklaring gebruikt het college onder meer als argu ment, dat het betreffende bouwplan ai in ontwikkeling was voordat de Inspraaknota en de nota organisatie stads vernieuwing van kracht wer den. „Als je zo redeneert, dan valt de bebouwing vap élle open plekken in het centrum buiten de inspraak, want daar werd voor die tijd ook al over gesproken", aldus de reactie van Poppe. Het raadslid is niet tevreden met de verklaring, 'en zal daarom tijdens de raads vergadering van volgende week woensdag tijdens een in terpellatie op de zaak terugko men. Waarschijnlijk komt hij dan ook met moties van af keuring en wantrouwen. Veel illusies dat die moties in de raad een meerderheid zullen halen heeft Poppe overigens niet, ook al heeft coalitiepartij CDA de opstelling van het col lege maandag ook afgekeurd. „Er ?al al wel met het CDA af gesproken zijn, dat ze net acht tien stemmen halen. Maar het zou wei treurig 2ijn als het CDA door de bocht zou gaan. Dan zakken ze natuurlijk vol ledig in het moeras. Want wat zouden de mensen dan nog van de politiek moeten den ken?" Maassluis Tien woningen in. de Kapelpolder, in de Keu- cheniusstraat en aan het Mackayplein, zullen met behulp van vijzels worden rechtgezet, voordat er verdere woning verbetering zal worden toegepast. De huizen vertonen dus danige gebreken, dat ze het eigenlijk waard zijn orn afge broken te worden. Het college van B en \V wil de woningen echter toch proberen te handhaven, omdat het in stedebouw kundig opzicht een rare zaak zou zijn als tussen de in de toekomst verbeterde woningen enkele nieuwbouwhuizen zouden komen te staan. Het elfen bankje bevindt zich wat hoger dan gebruikelijk is, maar dan krijgen de elfjes geen koude voeten. Prach tig, zo'n pad destoelesoort boven in een knotwilg, te vin den ergens ten noorden van de grens tussen Schiedam en Vlaardingen staat. Overal schieten de paddestoelen trouwens weer als (jawel) pad destoelen uit de grond. Mooi voor school klassen om eens de herfst buiten te gaan bekijken. Met de vijzel-operatie, waar mee de woningen weer in het lood kunnen worden gezet, is een bedrag van bijna tweehon derdduizend gulden gemoeid. Dat bedrag moet door de ge meente zelf worden opge-' - bracht, omdat het ministerie van volkshuisvesting niet be reid is erin bij te dragen. De renovatie in de Kapelpol der is inmiddels toe aan de derde fase. In deze fase zullen zestig woningen ingrijpend worden aangepakt. De totale kosten van de renovatie van die huizen bedragen 4,7 mil joen gulden. Er zullen tien wisselwomngen worden inge richt, waarin de huurders van de renovatiepanden onderdak krijgen, gedurende de tijd dat 'hun huis wordt aangepakt. Die bewoners krijgen de gebruike lijke vergoeding in de verhuïs- en inrichtingskosten. Groningen Met enig ontzag heeft de Schiedamse raads commissie voor de stadsvernieuwing gis teren in Groningen geconstateerd, hoe de nieuwbouw- en voor al de renovatieprojec ten in de oude wijken van de Groningse hoofdstad snel ter hand worden geno men. Er is sprake van een grote voortva rendheid met de stadsvernieuwing; daar kan Schiedern nog een puntje aan zuigen, was de indruk van sommige deelne mers aan de excursie. Groningen is evenals Schie dam een ISR-gemeente, dat wil zeggen een gemeente die' in het kader van de interim- saldoregeling (ISR) extra subsidies voor stadsvernieu wing krijgt. Het leek daarom de moeite waard, dacht wet- - houder Cor van Tilborg, om eens in het 'Grunnigse' poolshoogte te nemen. Het was de moeite waard en er gaan nu stemmen op om ook in Scuieuaiii meer bevoegd heid te geven aan de project groepen, die zich samen met bewoners bezighouden met renovatie van vooroorlogse woningen. Groningen heeft deze projectgroepen tot dus ver vrij veel buiten het amb telijke apparaat laten doen, ofschoon er wel ambtenaren Schiedam Het kon niet uitblijven: gisteren waren Schiedamse raadsleden in Groningen en wat horen zij daar van een ambtenaar? Dat er een Groningse wet houder heeft gesolliciteerd naar het burgemeester schap van Schiedam. Om wie het gaat, werd niet ge zegd. Maar het zou de eerste Schiedamse burgemeester uit Groningen niet wezen: Harm Roelfsema kwam er vandaan, John te Loo ging via Winschoten. in de projectteams zitten. Dat de Groningse wethouder Gïetema nu streeft naar een 'terughalen' van de project teams naar zijn gemeentelij ke dienst, heeft met die wijze van werken niets te maken, althans niet in die zin dat de stadsvernieuwing met vrij zelfstandige projectgroepen niet goed zou draaien. Eerder is er zo'n grote mate van er varing in die teams, dat Gie- tema daar zijn dienst best be ter gebruik van zou willen laten maken. Het zou, zo leerde de excursie, voor Schiedam geen argument moeten zijn om maar niet tot het Groningse voorbeeld over te gaan. De Schiedamse bewonersverenigingen zien nu belangstellend de ontwik kelingen tegemoet. Schiedam Er is nog geen datum vastgesteld voor het ge sprek, dat de bewoners van de Rotterdamsedijk hebben aan gevraagd met wethouder Chris Zijdeveld over de reconstruc tie van de Rotterdamsedijk. De brief is op het stadhuis bin nengekomen, maar volgens een woordvoerder heeft Zijde veld zelf er nog geen kennis van genomen. Zeker is het dus nog niet, dat het gesprek er in derdaad zal komen. Woordvoerder J. de Kruif van de "Verontruste Bewoners van de Rotterdamsedijk' verbaast zich er over dat hij nog steeds niets op het verzoek heeft ver nomen. „Maar dat duurt altijd lang bij de gemeente, voor je er iets van hoort. Ik vind het wel vervelend, want de werk zaamheden gaan intussen ge woon door. Die kun je toch niet meer stopzetten: dat we ten we wel. Maar we hebben diverse vragen over de zaak, die we toch nog wel aan Zijde veld zouden willen stellen." De Krulf is het niet eens met het antwoord, dat de bewoners hebben gekregen op hun be zwaarschrift tegen de recon structieplannen. Daarin werd gemeld dat het plan was gewij zigd en dat aan diverse wen sen van de bewoners is tege moetgekomen. „Ze hebben in derdaad de dubbele rijbaan bij de Broersvest gehandhaafd, maar de versmalling op de Rotterdamsedijk komt er nog steeds. En dat was juist een van de grootste bezwaren. Ik vind dus dat niet voldoende aan onze wensen tegemoet ge komen is." Schiedam Onderne mers uit de Schiedamse Oostwijk hebben een tweede gesprek gehad met de gemeente over de 'overlast', die de komen de stadsvernieuwing kan veroorzaken. De bouwac tiviteiten kunnen hen parten gaan spelen door bijvoorbeeld slechtere be reikbaarheid of het tijde lijk wegtrekken van be woners en dus klanten. Als dat het geval mocht zijn, kunnen bedrijven een beroep doen op een speciaal hiervoor be stemd fonds. Zo'n 25 ondernemers wa ren van de week op de tweede voorlichtings avond aanwezig. Op 19 juli was al een bijeen komst geweest, maar bij de betrokken personen bestond toen behoefte nogmaals een gesprek te hebben. Zij konden zich redelijk vinden in de plannen van de gemeen te, die door René Roep uit de doeken werden ge daan. De bedrijven in de Oost- wijk in totaal 287 kunnen bij de gemeente aankloppen voor finan ciële steun, indien zij me nen benadeeld te worden in hun inkomsten door de stadsvemieuwingsan- tiviteiten, die toch gauw twee tot drie jaar in be slag gaan nemen. Winke liers kunnen bij proble men dan maximaal een bijdrage van 150.000 gul den ontvangen. Echter ook bij noodzakelijke verhuizingen van bedrij ven kunnen de onderne mers aanspraak maken op geldelijke steun. Het zogenaamde toet singskader, waar de be drijven zich nu in kun nen vinden, moet wel eerst door de gemeente raad worden goedge keurd, terwijl de omwo nenden binnenkort nog de mogelijkheid krijgen te reageren op de voor stellen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1