WATERWIG 17 Kinderboekenweek: 'Spelen met taal' Eindspurt van 'En óp zéé is er geen kroeg en uit!' ''Het is "n tranendal De Fakkel jubileert in oktober Buitenlandse uitnodiging voor Orpheus Kledingbeurs UW in Margriethal Toneelgroep '71 en Creed Singers studeren Mexico-musical weer id Gruwelijk rijmen, ABC ga je mee en songfestival Laatste maand bol van activiteiten Blauwe Brug wordt even muziekhandel I I Niet omlaag Rotterdams NieuwsNad dmsG-ig RW 4 oktober 19b3 Bewoners Wouthof kunnen huur niet meer betalen Ylaardingen De bewoners van de Wouthof, een complex woningen voor bejaarden in Vlaardingen- Holy, is het water tot aan de lippen gestegen. Er zijn er die, nadat ze de hoge huur hebben afgedra gen, nog maar zo'n driehonderd gulden overhouden om van te leven. „Het is voor velen een tranendal", aldus een van de bewoners. De Wouthof is het duur ste bejaardencomplex van Vlaardingen. Door de onzekerheid over de regelingen voor huursubsidie durven veel mensen de dure woningen niet eens meer te betrekken, weet Hans Kol- denhof van de Raad voor het ouderenwerk. Hij spreekt zelfs van dreigende leeg stand. Maar G.J. Verburg, di recteur van de beheersstich ting van de huizen, de alge mene stichting voor huisves ting en verzorging van be jaarden (ASHVB), spreekt dat tegen. Er dreigen volgens Verburg wel problemen, „Er zijn be langstellenden genoeg voor de Wouthof, maar voor men sen met alleen een AOW'tje, waar-ic ook voor bestemd is, wordt het langzamerhand onbetaalbaar." De directeur van de ASHVB zegt dat nu al gekeken moet worden naar het inkomen van be jaarden, voor ze een plaatsje in het dure complex krijgen. Vlaardingen In onze krant van afgelopen vrij dag is een fout geslopen in de rubriek Puntsge wijs, waarin melding 'werd gemaakt van het 35-jarig jubileum, dat de Vlaardingse toneelgroep De Fakkel zaterdag avond zou vieren in de Stadsgehoorzaal. Die ju bileumviering vindt ech ter pas een maand later plaats, op 29 oktober. Op die avond brengt de to neelgroep een voorstel ling, waarbij cabaret, to neel en musical door el kaar heenlopen en een goed beeld geven van de mogelijkheden, die De Fakkel te bieden heeft. •Vlaardingen Het Vlaarding se mannenkoor Orpheus heeft .een buitenlandse uitnodiging op zak. Aanstaande vrijdag vertrekken zij naar Oberstreu, 'dal in West-Duitsland ligt. Orpheus, onder leiding van di rigent Frans Gort, verzorgt daar s zaterdags een optreden op verzoek van de plaatselijke Süngerverein. Dit Westduitse koor bestaat 85 jaar, zes jaar ouder dan Orp heus, Om die reden fleurt het yiaardings mannenkoor het 'feest op. Schiedam De U W-afdeling Schiedam houdt op 11 en 12 .oktober in de Margriethal een kinderkleding- en speelgoed beurs. Het gaat om kleding voor kinderen tot twaalf jaar. Het speelgoed, dat te koop wordt aangeboden, moet com pleet zijn en in goede staat verkeren. De kleding moet heel en schoon zijn. Een taxateur van de UW be paalt in overleg met de aan bieder de prijzen. Een vijfde deel van de verkoopprijs gaat naar UW, Dinsdag 11 oktober kan de kleding en het speel goed tussen half twee en half vijf worden ingeleverd. 'Woensdag 12 oktober vindt de verkoop plaats tussen negen en een. Flink pensioen Verburg: „De Wouthof is ge bouwd voor iedereen, maar een woning hier is niet meer vóór iedereen weggelegd. Het is alleen nog maar te be talen voor mensen met een flink pensioen. Sommige mensen kunnen de huur niet meer voldoen. Die moeten op zoek naar een goedkope huurwoning en dat is erg. Op die manier gaan we terug naar af." Toen de 176 huizen in 1979 werden, opgeleverd had nog niemand enig idee van de problemen die kon den ontstaan. Verhuizen is voor de bewo ners die financieel in de na righeid gekomen zijn, als het al kan, ook niet altijd een op lossing. „Ik zou best willen verhuizen", zegt een 78-jari- ge bewoner, „maar dat is ze kostbaar. Ik heb het geld er niet voor. Bovendien, ik mag dan gelukkig nog gezond en vitaal zijn, maar een verhui zing kan ik niet meer op brengen." Niet in zicht Een oplossing is voor de be woners van de Wouthof niet in zicht. „Zeker niet op de korte termijn", aldus direc teur Verburg. „De ASHVB heeft al dikke brieven ge schreven naar het ministerie, maar daar gaan ze rustig door met de bejaarden te grazen te nemen." En er gaan nog steeds brieven de deur uit waarin gevraagd wordt om een oplossing van het probleem. Maar Verburg heeft er geen vertrouwen in, dat daar een positief ant woord op komt. Schiedam Binnen de lien minuten is alles ge reed. Tegen achten is alles nog pikdonker; er is in de catacomben van het Pas sagetheater geen kip te zien. Maar de veertig mensen, die in twee grote horden opdraven, kunnen toveren, In een mum van tijd: stoelen op het podi um, doek op, Frans Roes- »en en Thorn Maes aan de piano's, en eerst nog even de felicitaties aan Peter van Leeuwen, de begaaf de benjamin van Toneel groep '71 die net 25 jaar is geworden en dan spreekt Wim Goedendorp: De repetitie „Het is zover! Wij zitten in Passage!" Men lijkt wat nerveus. In de grote zaal, die plaats biedt aan 555 toeschouwers, zitten twee mensen maar dat is niet de reden tot spanning. Het is het idee: Passage. Het repeteren gaat daar wel even anders dan in de eigen ruimte van To neelgroep '71, boven kleuter school Het Draaitolleije aan de Singel. In het lokaal daar is nauwelijks ruimte om te oefe nen met het begeleidende zangkoor, de voormalige Creed Singers. Het voormali ge' staat erbij, omdat het koor als zodanig niet meer bestaat: de leden repeteren alleen bij gelegenheid, zegt Peter van 'Leeuwen. Om half tien zal de groep Pas sage uit moeten. Daarom neemt het gezelschap eerst alle muzikale gedeelten van de Vlaardingen 'Spelen met taal', dat is het motto van het feest fond de Kinder boekenweek die morgenmiddag van •start gaat in heel Nederland. In alle jeugdafdelingen van de Vlaardingse ge meentebibliotheek wordt tot 18 oktober daar dan ook volop aandacht aan be steed. Dat betekent veertien dagen lang verschillende evenementen voor alle Vlaardingertjes. Zo start de kinderboekenweek morgenmiddag (van half drie tot half vijf) met het maken van een va kantiekrant, die eigenhandig moet worden vol geschreven en gedrukt. Maar dat is slechts het begin. Net zoals de va- kantïekrant vinden veel van de activiteiten plaats in de centrale bibliotheek in de Fransen straat (de aanvangstijden liggen meestal rond kwart voor vier; op de woensdagen om half drie). Scholen en groepen die tijdig contact op nemen met de bibliotheek kunnen rekenen op een speciaal boekenspelprogramma. Acti vilei ten Een greep uit de activiteiten: donderdag is er 'vol malle gedachten scrabbelen'; een dag later moeten er gedichtjes uitgebeeld worden met 'De rovers naar de maan op heksenbezoek'; maandag kan de jeugd zelf een stripverhaal maken. Dinsdag 11 oktober wordt een belang rijke dag, want dan is er zowel de prijsuitrei king van de Grote Kinderboekenweek-wed-' strijd als een songfestival. De rest van de week in de gemeentebibliotheek staat voornamelijk in het teken van woordspelletjes zoals 'ABC, ga je mee' en 'Gruwelijk rijmen'. Ook in alle Vlaardingse filialen is er wat te be leven. Marionetten-theater Houd je Touwtje treedt aanstaande zaterdag op in de bieb aan de Dirk de Derdelaan. Daarnaast is er in het filiaal aan de van Hogendorplaan op de twee woens dagen een diavoorstelling met spelletjes, dat op 18 oktober in het filiaal De Loper 28 wordt ge houden. musical door, inclusief de danspasjes. Het échte acteren komt in grote lijnen 1 na half tien wel, als de groep in een bonte stoet met muziekin strumenten en andere besog nes de Broers vest is overgesto ken, op weg naar het eigen lo kaal boven Het Draaitolletje. Voorbijgangers kijken hun ogen uit. „Die denken vast dat het koopavond is", zegt ie mand. Maar het is gewoon maandag. Tussen acht uur en half tien kan veel gebeuren, dus even terug naar het begin. Wim Goedendorp stelt vooraf een paar regels: „Er mag hier in Passage niet gerookt worden. En spreken mag je ook niet, tenzij wal je zegt in de tekst staat. Wij moeten onze tijd vol ledig benutten." Even wekt Goedendorp de in druk, dat hij de regisseur is. Maar als hij dan, na een liedje van Aad Monster over 'Mexi co, Mexico', zelf de Bühne op stormt om zijn tekst van het papier te lezen, wordt duide lijk dat de groep zoveel moge lijk zelf het stuk voorbereidt. door Kor Kegel HFl Gaardingen De Eritrea-actie van de VLOS, Vlaardingen voor Ontwikkelingssamenwerking, loopt tegen het einde. Op 28 oktober zal burgemeester Fred van Lier tijdens een Entrees slotfeest de actie, die een jaar heeft gelopen, beëindigen. „We hebben echt de eindsprint ingezet. We proberen in de laatste Maand het opgehaalde bedrag van achtduizend gulden nog te verdubbelen", zeggen Agnes van Ardenne en Kor Blu men- stock van de VLOS. Op het Liesveld midden in het Vlaardingse winkelcentrum staat nu een thermometer, die het geld voor de Eritrea-actie aangeeft. In de laatste ander halve week is er al tweeënhal ve mille binnengestroomd en *'jn de financiën tot 10.500 gulden gestegen. Daar moet dan ook nog de opbrengst van de pU2zelwedstrijd in het huis- aan-huisblad Nieuwe Vlaar dingse Courant bij worden op geteld. „We halen aan het eind van deze maand zeker de streep van vijftienduizend gul den", is de stellige overtuiging van het VLOS-tweetal. Het geld dat alle activiteiten van de VLOS voor de Eri- treërs (Vlaardingen telt dertig vluchtelingen) zal opbrengen, vrordt gebruikt voor volwasse nen-onderwijs in dit strate gisch belangrijke Afrikaanse land. Door de nu al 22 jaar du rende vrijheidsoorlog en het einde is nog niet in zicht met Ethiopië heeft een groot deel van de bevolking nooit enig onderwijs kunnen volgen. Blumenstock: „Het geld gaat waarschijnlijk naar de ERA- organisatie, die er voor zorgt dat het de juiste bestemming bereikt. Maar we denken ook aan de mogelijkheid een con tainer met lesmateriaal te stu ren." Oktober staat nog bol van acti viteiten. In de fonotheek komi een fototentoonstelling van Frits Eisenloefel, die in de cember ook al was te zien en momenteel nog ergens in Afri ka dwaalt, 's Zaterdags staat er naast de thermometer een in formatiekraampje. Op 25 okto ber is er op het Vlaardingse stadhuis een vrouwendag mei als thema 'Vrouwen op de vlucht', waar Eritrese vluchte- linges hun verhaal zullen ver tellen. En op 28 oktober zal het slotfeest worden gehouden. tSOOV De nieuwe geldstand wordt door Ben van der Velde ingeschilderd. VLOS-man Kor Blumen stock en de Eritreërs Ogbasilasie Habtezgi en Habtemauiem Ohebreyesus kijken belangstel lend toe. in afwachting van de komst van de beroepsregisseur Guido Jonekers, over twee weken. Zo springt ook Jan Meulendijk in om bij te sturen. En heizelf de geldt voor Jan Scholte, die voortdurend de danspasjes cor rigeert. Scholte, niet voor mets chore ografie-assistent, doet dat vak kundig: „En óp zéé is èr géén króeg en uit! En op 'zee' doe je dit en op 'kroeg' doen jullie zo en dan is het ook uit." De groep knikt van ja en moet nog eens. Het valt niet mee. Drie jaar geleden is hel alweer, dat To neelgroep '71 samen met de Creed Singers de musical 'Mexico, Mexico' bracht. Dat was een daverend succes, naar Schiedam se begrippen. „Passa ge was drie avonden uitver kocht, het hadden er wel vijf kunnen zijn", zegt Jan Meu lendijk. Maar het decor haalde de marathon niet. Het was vervaardigd van piepschuim. En het moest twee keer wor den afgebroken. „Tja, dat brokkelt." Volgens Jan Meulendijk vroeg het bestuur van .de stichting Pssagetheater om een herha ling. Ais Passage over één maand vijftig jaar bestaat, wil men wat leuks in huis hebben van eigen bodem, vandaar de Reprise. De eerste avondvoor stelling op donderdag 10 no vember zal wel uitverkocht raken. Ook de speciale bejaar den middag is een trekker. Voor die donderdagmiddag hebben twee bejaardensozen al 130 kaarten besteld, Lentefeest nam er 40 af. dienstencentrum De Woudhoek evenzo. En dan vrijdagavond nog, aansluitend, Het nieuwe decor (óók van piepschuim) kan dan gewoon blijven staan. Bruine bonen „Voor de streep blijven", roept John van Uffelen een paar maal. Hij is de bedrijfsleider van Passage en maakt aan de hand van de repetitie een werktekening. „Ik zie het stuk voor het eerst en ik moet toch weten hoe of wat. Als ze over die streep gaan, stappen ze het licht uit." Wim Goedendorp speelt Bal- thasar, de kok van het schip Oranje, die een restaurant heeft gekocht eri nooit meer de kombuis ïn wil, „Geen van links naar rechts Jan Meulendijk, Peter van Leeuwen, Jan Scholte en Wim Goeden dorp. bruine bonen meer, geen capu- cijners meer." Hij dingt tot spijt van Carmen (Anneke Peïlegrom) naar de hand van Maria, dochter van Pépê en Thérésia die een zeemans kroegje hebben. Pépé is Aad Monster, in het stuk drinkt hij, want hij zit buitengewoon on der de plak. Nu heeft Agaath van Dijk in 'Thérésiaatje ook weer een rol, waar zij als ke nau in naar voren komt. Ty pisch toch. Een Dracula-achtig wezert hing zij ook al eens uit, in het eenakterfestival van twee jaar geleden dat in Schie dam zo insloeg. De meesten kennen hun tekst grotendeels uit het hoofd. Maar er vallen toch teveel ga ten, „Dat kwam omdat wij tus sendoor de klucht van Klaas Peen nog moesten instuderen, voor die jubileumdag van de Schiedamse Gemeenschap, on langs", zegt Jan Meulendijk. „Ik zal blij zijn als Guido komt, hoor", moppert Agaath, „want het is leeg, léég!" De re petitie kent inderdaad wat la cunes, zoals te lange piano-in tro's, die er. als er niet aan ge schaafd wordt, ook bij de uit eindelijke voorstelling nog in, zullen zitten. De zang klinkt goed. Peter van Leeuwen en Jan Scholte klinken als een klok, een goed span. Een zeeman houdt van varen, van varen, van varen, maar ook van ouwe klare, daarvan krijgt ie nooit genoeg. En dat is nou het nare, want op zee is er geen kroeg. De piano's gaan te snel, vindt Jan Scholte. De zangeressen van het koor botsen tegen elkaar aan. „Er is te weinig ruimte, wij komen niet uit bij het gor dijn", klaagt iemand. „Ja, we kunnen Passage niet uitbou wen, je zult het er toch mee moeten doen. Pas je maar aan", antwoordt Jan Scholte. Glasgerinkel De repetitie gaat in dagelijkse kleren en zonder attributen. De serveersters schenken voortdurend lucht. Het nadeel is dat je dan ook niets kunt omgooien, en wat te doen als er tijdens de voorstelling niet gerepeteerd glasgerinkel komt? Wim Goedendorp weet ondanks de lucht uitnemend de dronkelor uit te hangen. Op de voorste rij steekt John van Uffelen een sigaret op. „Ohóóh, wij mochten niet ro ken", zegt Agaath, die zelf snakt. „Verschil moet er zijn", zegt John. De "Toreador' wordt nog twee keer geoefend. Dan is het half tien. Voor de verhuizing naar de school maakt Clemens Lammers nog een groepsfoto op de trap van de foyer. Het lijkt wel een troep jonge honden. „Je moet je op de planken ook zo inhou den." John van Uffelen moet er ook bij; men scandeert zijn naam alsof hij Cruyff is. Ais het automatische fototoestel klikt, schreeuwen ze het uit. „Goal!!" Eenmaal in het schoolgebouw de Creed Singers zijn dan al naar huis wordt het verhaal pas duidelijk. Een ingewikkel de intrige. Een kapitein moet verloven, omdat zijn matroos brieven' stuurde; met nota bene Maria, de oogappel van signor Balthasar de ex-kok. Maar Toneelgroep '71 maakt het niet laat. Middenin de ver wikkelingen roept Jan Meu lendijk uit: „Jongens, acht acht over elf, volgende keer verder. Repeteren vanaf hier." Ja, zeg, Hoe loopt het nu af? Even wat kaarten reserveren in Passage. Schiedam Wijkcentrum de Blauwe Brug in Schïedam- Noord verandert woensdag 5 oktober voor één middag in een muziekhandel. Tussen twee en zes uur wordt door de oudercommissie van de mu ziekschool Nieuwe Waterweg Noord een muziekbeurs voor muziekboeken en bladmuziek georganiseerd. De boeken en de bladmuziek kunnen woensdag worden in geleverd bij de Blauwe Brug of worden ingeleverd bij E.Eijs- bach (705088) of L. Lansbergen (710017). Van elk verkocht exemplaar wordt tien procent als honora rium ingehouden met een mi nimum van vijftig cent. Het ingehouden deel is bestemd voor het instrumentenfonds van de muziekschool. Oranje-Nassau Jan van der Mark heeft de zil veren ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nas- sau in ontvangst mogen ne men. Hij heeft de koninklijke onderscheiding ontvangen ter ere van zijn veertigjarig dienstverband bij de fabriek tan Van KLaveren en Zonen. Hij kreeg de medaille uit han den van directeur Koster. 'Goud' Maar liefst drie gouden echt paren vieren deze week in Maassluis hun huwelijksdag. Dat betekent drukke dagen voor de echtgenote van burge meester van Es, die hen na mens de gemeente met een be zoek zal vereren. Vandaag was zij bij het echt paar Krijn en Grietje Stoize- Van den Dool op de Merel laan, waar enige attenties aan het bruidspaar werden over handigd. Morgenmiddag gaat mevrouw Van Es-Hamoen eerst naar de familie Berg- werff-De Jong, om vervolgens ook de gelukwensen bij gou den bruidspaar Hokke-Ver- meer over te brengen. Overi gens zijn Jacob Bergwerff en Johan Hokke geboren en geto gen Maassluizers. De VJavoc, de Vlaardingse Volksdansclub, heeft in Holy nog ruimte in overvloed voor kinderen die les willen nemen. Elke woensdagmiddag tussen drie en vier uur staat Joke Been in de school Het Baken (Kraanvogellaan 5) klaar om de jeugd de grondbeginselen van het volksdansen bij te brengen. Voor meer informa tie kan het CJV Liefde en Vrede worden gebeld: 351721. Aad Zoutendijk, de Vlaar dingse organist van de Grote Kerk, gaat door met zijn luch- concerten, Donderdag tussen kwart voor en kwart over een zal hij vijf muziekstukken ten gehore brengen. Twee dagen later is er weer een wandel- concert. Hij speelt dan samen met het cantorij Kerkcentrum Holy onder leiding van Dirk Zwart. Zij maken vanaf drie uur twee uur lang muziek. Ook in Schiedam, Vlaardin gen, Maassluis en Hoek van Holland wil de Nederlandse Hyperventilatie Stichting zelf hulpgroepen voor hyperventi- iatie-patienten in hel leven roepen. Nadere informatie wordt versterkt door de stich ting, postbus 70386, 100 KJ, Amsterdam. De bingo-balletjes blijven rollen bij Lentefeest. Donder dagavond om acht uur is het weer zo ver: als vanouds een dag later gevolgd door de mini-rommelmarkt die van tien tot drie uur gehouden wordt. Zaterdag verzorgt de film- com missie van CJV Liefde en Vrede (Fico) een aantal voor stellingen van de jeugdfilm 'Mr. Tau en de verdwenen bolhoed' in zaal Middelhuyse aan de Koninginnelaan (aan vang om tien uur en half een) en in zaal Triangel aan de Fransenstraat (aanvang half twee), 's Avonds wordt er in Triangel de Bud-Spencerfilm 'The knock-out cop' gedraaid (om half zeven en kwart voor negen). Maassluis Wat het einde van de vierde Furie-ade had moeten betekenen, bleef in de lucht hangen. Zes parachutis ten van de Flying Dutchmen zouden zaterdagmiddag uit een vliegtuig naar beneden sprin gen en ais alles goed zou gaanop een ponton in de Maassiuisse haven landen. Echter door te slecht zicht kon het hoogtepunt van het best gezellige evenement niet door-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3