18 Minister wil advies over havenslib Rijnmond loopt achter bij rest van Nederland Scherpe aanvallen op lozers zware metalen 'Maak van Maasbrug monument Nerveuze inbreker aangehouden Vlaguit waiit de bus is terug Ontwikkeling werkgelegenheid Eer al: i ft».s- Qitims sr Personeel GAK en zieken fondsen 'op herhaling Gewapende overval op benzinestation Weer 1 jaar cel voor RET-opzichter Vragen aan Raad van de Waterstaat Vader overleden V erkeersactie: meer dan 1000 overtredingen Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 4 oktober 1983 K2/RV/RY/HW Rotterdam ..Maak van het restant van de oude Maas bruggen een monument bij de Van Ghentkazerne." Dat schrijven de bejaarden van verzorgingstehuis Olde- noord in een brief aan bur gemeester en wethouders van Rotterdam. Volgens de bewoners van Oldenoord hebben de oude bruggen een warm plekje in de harten van veel oudere Rotterdam mers. ..Het is voor hen een symbool van het begin van de strijd tegen de onderdruk kers uit de veertiger jaren." Volgens de bejaarden is er niet veel geld gemoeid met de door hen voorgestelde op lossing. Rotterdam De politie heeft gisteravond een 21-jarige man aangehouden, die eerder op de dag had ingebroken in een woning in de Zaagmolenstraat. De Rotterdammer werd aan gehouden in lijn 6. toen hij zich nerveus begon te gedra gen, nadat politiemensen de tram waren ingestapt. Hij had de buit nog bij zich. IJssel mort de Bij de hal te van bus 72 op de Adri- aan VolkerJaan ging gis teravond de vlag in top, terwijl de bewoners van Klein Zomerland feest vierden. Daar hadden ze ook al reden voor. Na bij na een jaar vechten rijdt er weer een bus over de Adnaan Volkerlaan. De RET werd ontvangen met koek en vuurwerk. Sinds de herfst van 1982, na de samenvoeging van de bussen 75 en 72 waarbij de halte Adriaan Volker laan werd opgeheven, wa ren de bewoners versto ken van een in hun ogen goede verbinding met het openbaar vervoer. Zij vormden daarop de actie groep 'Bus Terug en Vlug'. In november kwam de po litie zelfs in actie bij de ontruiming van de verga derzaal van de deelge meente. waar de bewoners wilden protesteren tegen de verdwijning van *hun' bus. Na verschillende bemidde lingspogingen van de ge meente en veelvuldig overleg met de RET is de bus nu toch weer terug op de Adriaan Volkerlaan. Bus 72 werd gisteren met koek en vuurwerk verwelkomd. Ambtenaren willen acties in haven Rotterdam De ontwikkeling van de werkgelegenheid in het Rijn mondgebied is in de periode 1977- 1982 achtergebleven bij die in de rest van Nederland. In het bijzonder geldt dat voor de industrie, de han dels-, horeca- en reparatiebedrijven en het transport. Ook de uitbreiding .fan de werkgelegenheid, zoals die heeft plaatsgevonden in de zakelijke en overige dienstverlening, is gerin ger dan op nationaal niveau. Alleen de bouwnijverheid vormt een posi tieve uitzondering: tegenover een landelijke afname staat een groei in Rijnmond. Deze conclusies staan in de nota 'Het bedrijfsleven in het Rijnmondgebied' die door de commissie Regionaie Economie van de Kamer van Koop handel voor Rotterdam en Beneden- Maas is opgesteld. Binnen de industriële structuur zijn in Rijnmond de aardolie- en chemi sche industrie, de metaalprodukten- en de transportmiddelenïndustrie voor de werkgelegenheid van groter belang dan elders in het land. Hier van laat echter alleen de aardolie- en chemische industrie een ten op zichte van Nederland positieve werkgelegenheidsontwikkeling zien. Gelet op de afname in de andere in dustriële bedrijfsklassen betekent dit, dat de afhankelijkheid van de industriële werkgelegenheid van het petro-chemisch complex in Rijn- mond na 1977 is toegenomen. De commissie stelt verder vaSt dat de rendementssituatie in vooral de detailhandel en het grootbedrijf in dit gebied slechter is dan in de rest van Nederland, Met uitzondering van de papier- en grafische indus trie, de voedings- en genotmiddele nindustrie en de metaalproduktenin- dustrie. Een duidelijk negatief beeld tonen de bedrijfsklassen: machine industrie en elektro-technisehe in dustrie. De jury van het Watertribunaal. Derde van rechts de graaf van Cranbrook, lid van het Britse hogerhuis, die tot voorzitter is gekozen. Rotterdam Met een reeks van, veelal bizarre, feiten hebben milieu-or ganisaties gisteren op de eerste dag van het Inter nationaal Watertribunaal bedrijven in Hamburg, Antwerpen en bij Bre men aangevallen, die zich schuldig zouden ma ken aan grootscheepse lozingen van zware me talen. Vooral cadmium (na kwik beschouwd als een van de gevaarlijkste stoffen) en lood vormen volgens de aanklagers ernstige bedreigingen voor het milieu. De openingsdag die drie aan klachten behelsde, is onder groie belangstelling in een zaal van Engels in Rotterdam afgewerkt. De jury ging na de vele beschuldigingen uit voerig in op bepaalde aspec ten in de aanklacht, waarbij de rol van de diverse overhe den nadrukkelijk aandacht kreeg. Vandaag worden de eerste uitspraken verwacht. Jan Dogterom, bestuurslid van de Stichting Internatio naal Watertribunaal: „De manier waarop de jury zich opstelt, doet bijna vergeten dat het bedrijfsleven hier is weggebleven. Het is helemaal geen verlengstuk van de aan klagers. Ik zou bijna zeggen integendeel." (De jury wordt overigens terzijde gestaan door een comité van deskun digen uit binnen- en buiten land.) Bij de organisatie werd geest driftig terug gekeken op het verloop van de eerste dag. ,,De aanklagers hebben zich ontzettend goed voorbereid. Dat is een van de opvallende zaken. Verder zijn we na tuurlijk ontzettend blij met de grote belangstelling van de media. Uit heel West-Eu ropa zijn ze hierheen geko men. Veel radio en televisie vooral. Dat betekent, dat het hier niet bij blijft. De discus sie. de actie komt nu goed op gang." Volgens dr. R.J.H. Kruisinga, jury-lid, laat het bedrijfsle ven een grote kans liggen om samen met de milieu-organi saties tol verbeteringen te komen. „Dit is bij uitstek een platform om tot nader ge sprek te komen. Het verwijt van eenzijdigheid dat aan het tribunaal gericht is, lijkt me volstrekt ten onrechte." Affinerie Vooral de vele deskundigen, die zich met de Hamburgse Affinerie. een van de groot ste chemische industrieën van Europa, hebben bezig ge houden, overlaadden de jury met resultaten van vele on derzoeken. Biologen, natuur kundigen en chemici hebben veelvuldig bij 'Affi', zoals het bedrijf in de volksmond heet, op de loer gelegen. Eén van de feiten, die gisteren in de volle zaal voor verbijstering zorgde was dat de groep 'con troleurs' liefst zeventig klei ne en grote scheuren'op het terrein had geteld, waardoor dagelijks vele kilo's zware metalen rechtstreeks in de grond sijpelen. Voorts heeft Affi zo'n zeventig uitlaten, waardoor zware metalen als cadmium en lood in grote Joachim Lohse...'men loopt niet hard'... porties worden afgevoerd. Joachim Lohse: „We hebben al in vele stadia de overhe den in kennis gesteld van deze harde gegevens. Tja, dan zullen we maar eens gaan kijken, kregen we te horen. Over de scheuren werd zelfs opgemerkt, dat het bedrijf daarvoor geen vergunning nodig heeft. Men toopi gewoonweg niet hard als het om dit soort zaken gaat." De aangetroffen hoe veelheden cadmium waren zó, dat het leegdrinken van één fles van het geloosde Affi-water voor de mens do delijk zou zijn. zo zeiden de aanklagers. „Men heeft geen waarden opgesteld voor het lozen van cadmium. Dat ver schaft Affi eigenlijk een vrij brief." door Willem van der Kooij Dat de vervuiling in de Ham- burgse havens ernstig, is, wordt voorts aangetoond door het ontbreken van de zogenoemde tub if ex-worm. Een diertje, dat zich nog aar dig weet le redden in sterk vervuilde bodems. Verder onthulden de aanklagers, dat een naburig drinkwatersta tion spoedig zól worden ge sloten, omdat er te veel ge vaarlijke stoffen passeren. Grootste probleem is nog de opslag van afval-slakken en vliegas, dat door regenwater wordt 'aangevallen' en ver volgens in de Elbe belandt. De directe omgeving namen de onderzoekers ook op de korrel. Twee weken werd dagelijks gras gemaaid. Prompt bleek de concentratie lood aanzienlijk hoger dan elders in de stad. Het gege ven ontlokte een van de jury-leden de vraag of afzon derlijk is gezocht naar de loodvervuiling afkosmtig van auto's. „Dat was voor ons fjeen haalbare kaart, maar er iep in elk geval geen auto baan vlak langs het gras", al dus Jochen Schramm uit Hamburg, Hij haalde nog eni ge schandalen aan, die sinds 1963 de havenstad hadden doen opschrikken. Preussag Het probleem van de zware metalen vormde ook de kern van de aanklacht tegen het Preussag-concern bij Bre men, dat vele stoffen zou lo zen op de Weser. Gertrud Becker: „Er is vastgesteld, dat in onze omgeving het aantal kanker-gevallen hoger ligt dan normaal. Verder be schikken we over documen ten waarin afwijkingen in gebitten van kinderen zijn aangetoond en tumoren in vissen zijn aangetroffen. Voor ons staat vast: lood en cadmium moeten volledig uit het produktieproces worden geweerd." Hoboken in Antwerpen kreeg tenslotte de volle laag van de werkgroep Water, die immense uitstoten van zware metalen, pal bij een dichtbe volkt gebied meldden. De Belgische overheid, zo wist Ward Dossche te verteilen, toont zich nauwelijks bereid ook maar iets te onderne men. „Ook de overheidsin stanties zouden eigenlijk aan geklaagd moeten worden. Het is te gek, dat men allerlei feiten krijgt aangedragen en vervolgens lui achterover in een stoel gaat zitten." De drie aanklagers, die vele vragen van de jury kregen voorgeschoteld, wezen - bij gebrek aan 'verdachten' - op positieve kanten van de za ken. Bij alle bedrijven zijn heel voorzichtig vorderingen waar te nemen, of zijn toe zeggingen dat aan de zuive ring van het afval zal wor den gewerkt. Maar het zijn slechts gedeeltelijke oplossin gen, of nietszeggende vaag heden, zo haastien zij zich er aan toe te voegen. Rotterdam Bij de aan gekondigde ■■landelijke ambtenarenacties tegen het beleid van minister Rietkerk zullen 'de' Rot terdamse vakbonden zich richten op de haven. Dit althans stellen de be sturen van de AbvaKabo, de christelijke CFO, de Ambtenarecentrale en de Centrale voor Middelbare en Hogere Ambteharen voor. De vier bonden hebben het vooral gemunt op de goede renstroom in de Rotterdamse haven. „We denken dat we met een dergelijke actie de rijksoverheid op het gevoe ligste punt treffen. Dat ze daar merken dat het ons ernst is", aldus districtsbe stuurder Sieb Dorenbos van de AbvaKabo. De bonden denken onder meer aan protesten,; bij de loodsen, rijkswaterstaat, de rivierpolitie, de havendienst en bij de douane.'Tot stakin gen zal het in eerste instantie niet komen. Op landelijk ni veau hebben de vier bonden afgesproken te starten met onder meer prik- en stipt heidsacties. De ambtenaren van deze-/ rijks- en gemeentediensten zullen volgende week met de plannen wordeh geconfron teerd. Werknemers van de GAK- kantoren en ziekenfondsen in Rijnmond en de Drechtste- den zijn vanmorgen vroeg af gereisd naar Den Haag om mee te doen aan een protest vergadering. Het is hun tweede protest te gen plannen van minister De Koning van sociale zaken. Half september lag op een aantal kantoren bet werk na genoeg stil. Op andere kan toren werd op halve klracht gewerkt De minister wil dat de cao's bij de sociale verzekeringen en omroepen die van de ambtenaren volgen. De vak bonden hebben zich gekeerd tegen dit principe. Zij eisen vrije onderhandelingen. Ook directies van zieken fondsen en het GAK zijn het in grote trekken met de vak bonden eens. Toch zag de hoofddirectie van het GAK vanmorgen weinig heil in de actie. Slechts een handjevol werknemers werd toegestaan om op eigen kosten naar Den Haag te gaan. Met zeven bussen gingen de ruim driehonderd actievoe rende werknemers via verza melpunt Ahoy' naar de Haag se Grote Kerk, waar de mani festatie is gehouden. Aan het protest deden de ziekenfondsen in Rotterdam, Briefle. Schiedam, Siiedrecht, Dordrecht en Zwijndrecht mee en de GAK-kantoren in Rotterdam, Vlaardingen en Dordrecht. Hardinxveld-Giessendam -p- Twee gewapende mannen hebben gisteravond een over val gepleegd op het Esso-ben- zinestation langs rijksweg A15 bij Hardinxveld/Giessendam. De overvallers gingen er mei een nog onbekend bedrag van door. Eén van hen gebruikte een auto, de andere maakte zich lopende uit de voeten.''Op weg naar het benzinestation wist de politie van Hardinxveld- Giessendam één van de twee overvallers in de kraag te grij pen. De andere is nog zoek. Den Haag Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een 52-jarige RET-opzichtér uit Capelle aan de IJssel ver oordeeld tot eeh jaar gevange nisstraf wegens het aannemen van gunsten van een aanne mer in zijn functie als ambte naar, De procureur-generaal had vijftien maanden geëist. Het vonnis komt overeen met dat van de Rotterdamse recht bank, waartegen de man in beroep was gegaan. - De opzichter had van een aan nemer geld, goederen en dien sten aangenomen in ruil voor een soepele bèh an deling van de rekeningen, die de aanne mer de RET stuurde. De aan nemer, die vorig jaar (tot 2,5 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, voerde straatwerk uit voor de RET, Het hoger be roep in zijn zaak moet nog voorkomen. Rotterdam Omdat minister Smit van verkeer en wa terstaat zich zorgen maakt over het verontreinigd slib uit de Rotterdamse haven heeft zij de Raad van de Wa terstaat om advies gevraagd. Ze wil met name weten welke koers er gevolgd moet worden om de havens de komende ja ren toegankelijk' voor de scheepvaart te kunnen hou den. De minister vindt het niet langer verantwoord de ver vuilde baggerspecie nog jaren lang in de Noordzee le storten. Hei bergen van de specie op het land stuit al lang op weer standen. De stuurgroep ber ging baggerspecie (waarin de provincies Zuid-Holland en Gelderland en Rotterdam, Rijnmond en Rijkswaterstaat vertegenwoordigd zijn) heeft al eerder voorkeur uitgespro ken voor een zogenaamde slufierloswal, een lusvormige dam, vastgebouwd aan 'de Maasvlakte, waarin het ver ontreinigd slib kan worden op geslagen. Er is een prqjectnota voor een grootschalige ber- gingslokatie in voorbereiding. Daarbij moet rekening worden gehouden met een concessie verleningsprocedure op grond van de wet inzake droogmake rijen en indijkingen en een m ilie u-effectrapportage. De minister zegt twee proble men te signaleren. Allereerst omdat het opstellen van de projectnota steeds meer ver traging ondervindt. Het ziet er naar uit dat de streefdatum van 1 januari 1987 voor het be schikbaar komen van de ber- gingslokatie niet kan worden gehaald. Minister Smit acht een uitstel van één jaar niet uitgesloten. Ook blijkt het realiseren van de meeste aanbevolen landlo- katies op grote problemen le stuiten. De betrokken gemeen ten weigeren veelal medewer king. De nu benodigde proce dures vergen veel tijd. De te bergen hoeveelheid ver ontreinigd slib in de jaren 1984 tot en met mei 1987 bedraagt bijna 23 miljoen kubieke me ter; op land kan er in die pe riode nog geen 10 miljoen ku bieke meter met zekerheid worden geborgen. Voor de res terende specie is het vinden van bergingsplaatsen op het land volgens de minister onze ker of onwaarschijnlijk. Na instorten huis Siiedrecht De 59-jari- ge T.A.N. de Bruin uit Siiedrecht is in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam overleden. Hij was de oudste van de twee mannen, die drie weken geleden ern stig gewond raakten, toen het huis van één van hen instortte. Ze waren toen bezig met de verbouwing van het huis waarbij zc een spant hadden doorge zaagd. Ze werden onder hei puin van het instor tende huis bedolven. De zoon wordt nog ver pleegd in het Dijkzigt ziekenhuis en zal ver' moedelijk verlamd blij- Rotterdam De verkeersaetie die de Rotterdamse politie de afgelopen week heeft gehou den bij jongeren, heeft 1112 processen-verbaal opgeleverd. Tweederde deel hiervan ging naar jongeren tussen de twaalf en achttien jaar. De overtredingen waren rij den door rood licht, op het troittoir, rijden in verboden richting en geen richting aan geven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4