I mÈSÊm eerput gaat open Van Lier niet naar Delfzijl Verhuiskosten gehalveerd: verbijstering in commissie BAH kraakt fraudebeleid sociale dienst VUARDINGS DAGBIAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Hoofd- gnjpt slaag Bouwplan blijkt toch tijdbom Vier rad draaiers bij rellen opgepakt Klachten over Eurotax houden Schiedam bezig Nieuw college wordt moeilijke zaak M'J. Vrouw onwel: tas verdwenen bouwplan Maasslmssedijk: S!nètpla?t!?ën55r'B Globe te groot voor stads gehoorzaal Collézwengelt 'miskleun'aan Brandweer vergroot kazerne DONDERDAG 6 OKTOBER 1933. Het samenstellen van een nieuw college van B en W van Vlaardingen wordt een moeilijke zaak na de talrijke conflicten van de laatste maanden. Het is twijfelachtig of de PvdA in dat nieuwe college zal kunnen terugkeren. Een lijmpoging met het CDA is vrijwel uitgesloten, tenzij de socialisten achteraf als nog ongeloofwaardig veel water bij de wijn doen. De verhouding tussen VVD en PvdA is al maanden dusdanig slecht, dat die combinatie eveneens als uitgesloten moet worden beschouwd. De PvdA lijkt daarmee op zijn minst voor de komende drie jaar, maar wellicht zelfs voor een langere periode tot de oppositie te zijn gedoemd. Er blijven binnen de raad dan slechts enkele moge lijkheden oven een college van VVD en CDA, ge steund door óf D'66, óf de SGP/HPF-fractie. De 'bij komende' fractie zou in dat geval wel een sleutel rol vervullen, omdat VVD en CDA samen geen meer derheid in de raad hebben. Tussen VVD en CDA be staan echter ook heel wat politieke meningsverschil len. zoals de grondpolïtiek die gisteren eerder op de avond nog aan de orde kwam, zodat ook zo'n combinatie niet zonder slag of stoot te formeren is. Het is nu al duidelijk, dat ook over het beleidspro gramma voor het nieuwe college opnieuw gesproken zal moeten worden. Welke combinatie over enkele maanden ook zal aantre den; op diverse fronten zal dat beleidsprogramma moeten worden Bijgesteld om een nieuwe samenwer king mogelijk te maken. In de tussentijd' zit Vïaar- dingen bestuurlijk gezien in een impasse. Het demis sionaire college kan alleen nog wat lopende zaken af handelen. Zelfs de vast stelling van de begroting voor volgend jaar zou ver traging kunnen oplopen door de val van het colle ge- "•Hoofdagent Vermolen bleek gis terochtend dus de man met de meeste moed. Bewoners van de Waalstraat hadden achter het poli tiebureau een slang van zeker drie kwart meter ontdekt en de Vlaar- dingse politie gewaarschuwd. Na een beetje porren werd het beest je, dat een onschuldige, niet giftige lintslang bleek te zijn, gegrepen en naar de dierenwinkel in de Emma- straat getransporteerd. Coalitie ontploft West ha venkade 4 weken dicht -Vlaardingen De Westha- yenkade is vanaf maandag vier weken lang tussen Dayer 'en Parallelweg afgesloten voor doorgaand verkeer. Er wordt gedurende die tijd herstra- ilingswerk verricht. Het ver keer wordt omgeleid via Day er, Zomerstraat en Maassluis- •sedijk. -.Eveneens volgende week -wordt in de zuidelijke rijbaan van de Parallelweg een pijp leiding aangelegd. Het gedeel te van die rijbaan tussen de -Wagnerstraat en de Diepen- 'brockstraat is maandag en dinsdag afgesloten. Daar wordt ,:het verkeer omgeleid over de ^Deltaweg. ^Schiedam Een onbekende is ter gisteren vandoor gegaan •.met de las van een 38-jarige "vrouw, die op de Burgemees- •!Jer Knappertlaan een flauwte kreeg. De vrouw voelde zich 'onwel worden en zette de tas op de grond. Toen zij zich Weer beter voelde, bleek de (tas, waarin een portemonnee met 650 gulden zat, verdwe nen. Vervolg van de voorpagina Vlaardingen Hoofdschuddend en nog enigszins ver dwaasd verlieten raadsleden en publiek in het holst van de nacht het Vlaardingse stadhuis. Alle wet houders waren even daarvoor naar huis gestuurd. Hetbouw plan voor de Maas- sluissedijk had het PvdA/ CDA-college uiteindelijk toch de kop gekost. De CDA-fractïe bleek niet be reid om door de bocht te gaan en steunde een motie van de j VVD, waarover burgemeester en wethouders het 'onaan vaardbaar' had uitgesproken. Het was niet eens kantje boord; de motie werd met rui-- me meerderheid aangenomen. „Hoe kan het college nou toch zo stom zijn?", vroeg Remi Poppe zich na afloop van de geëmotioneerde vergadering vertwijfeld af. Poppe, die via een interpellatie de affaire- Maassluissedijk in de gemeen teraad aanslingerde, was in het geheel niet tevreden met het aftreden van de wethou ders. Hij had veel liever gezien dat de wethouders de VVD- motie hadden uitgevoerd. St. Dat kon weieens het ein- 3e van het PvdA/CDA-college j kenen. Uit onze krant van 22 september j.l. Inspraak In de motie werd geëist dat de bewoners alsnog inspraak in het omstreden bouwplan zou den krijgen en dat het bij Rijn mond zou worden aangemeld voor een artikel-19-procedure. „Dat hadden ze gemakkelijk kunnen doen", aldus de SP'er. De vijf wethouders van CDA en PvdA waren echter een an dere mening toegedaan. Om kwart over drie vannacht leg de wethouder IJsbrand van der Velden de verklaring af, dat wat B en W betreft de mo tie het einde van de vertrou wensbasis tussen B en W en de raad betekende en dat de vijf wethouders hun portefeuille ter beschikking stelden. Aan die beslissing was een urenlange, heftige discussie voorafgegaan. Alleen de PvdA hield het college de hand bo ven het hoofd, De andere par tijen waren unaniem in hun scherpe kritiek o"p het beleid. Wethouder Bas Goudriaan had het gedaan. Het waren steeds zaken in zijn portefeuille ge weest, die de gemoederen de den oplaaien. AI die zaken werden opgehaald om de „ar rogantie" van B en W aan te tonen. Er vielen harde be schuldigingen: „De raad wordt geminacht, bewoners worden beschouwd als lastige pottckij- kers, B en W hebben de demo cratie in een kwaad daglicht gesteld." Sleutelrol Het CDA vervulde een sleutel rol in het drama. Jo Schriel en consorten hadden twee lang durige schorsingen nodig om een definitief standpunt te be palen over de drie moties die door de oppositie waren inge diend. Schriel bleef bij de kri tiek die hij eerder al op het plan uitte en werd daarin ge volgd door zijn fractiegenote^. „Ik ben niet van plan recht te praten wat krom is." De VVD-motie werd aangeno men en raadsleden, publiek en vijf demissionaire wethouders liepen hoofdschuddend naar buiten. Er werd al zachtjes ge praat over de vorming van een nieuw college. Interpellant Poppe was ontevreden. „Dit college hoeft van ons niet weg", had hij aan het begin van de vergadering gezegd. „Want als ik mijn bril oppoets en zo eens rondkijk, zie ik geen nieuw college zitten dat het beter zou doen. Bovendien, laat ze maar werken voor hun geld." 'Vrouwe Johanna9 maakt proefvaart Vlaardingen De in speel voorstelling van het toneelstuk Richard III, die Globe vanavond zou geven in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal, gaat niet door, omdat het de cor niet ""op het toneel past. Deze onplezierige ontdekking deed men pas gistermiddag, „Zoiets kan gebeuren bij een try-out", zegt een te leurgestelde Maarten Putman, directeur van het theater, over de on verwachte strop. Er wa ren al veel voorbereidin gen gepleegd en in de voorverkoop gingen de kaartjes grif van de hand. Het zoeken is nu naar een nieuwe datum, waarop de klassieker van William Shakespeare, met een aangepast decor, toch in Vlaardingen kan worden gespeeld. Mensen die al een kaartje hadden bemachtigd, kunnen con tact opnemen met de Stadsgehoorzaal. Vlaardingen De in Vlaar dingen geregistreerde coaster Vrouwe Johanna, die zater dag als eerste schip zal aan leggen aan de opgeknapte kade van de Koningin Wil helm inaha ven, maakte van daag de eerste proefvaart op de Eems. Burgemeester Fred van Lier, die als genodigde de proefvaart vanuit Delfzijl zou meemaken, moest ver stek laten gaan. Hij was niet op tijd bekomen van de ver moeienissen van de raads vergadering van gisteravond. De Vrouwe Johanna is na de Vrouwe Alida het tweede schip van de in Rotterdam gevestigde rederij Visser Visser Chartering bv, dat de naam van Vlaardingen over de wereldzeeën draagt. De gebroeders Visser zijn oude Vlaardingers en hebben in hun hart nog altijd een zwak plekje voor hun geboorte stad. Het eerste reisdoel van de coaster is de Perzische Golf. Het schip wordt zaterdag om negen uur op de Nieuwe Maas voor Vlaardingen ver wacht. Dan wordt de ver nieuwde kade aan boord van de 'Johanna' officiëel over gedragen. Mocht het schip onverhoopt niet naar Vlaar dingen kunnen komen dan geschiedt de overdracht in het 'bootrestaurant1 Omnia in de Koningin Wilhelmina- haven. Schiedam De brandweer in Schiedam gaat de kazerne aan de Breedstraat uitbreiden met een stalling voor het wagen park. Het betreft hier een uit breiding, die al gepland was toen vijftien jaar geleden in principe besloten werd tot de nieuwbouw aan de Breed straat. Dat was een omstreden voornemen in die dagen. Het zou ten koste gaan van de Brandersbuurt. Tien jaar gele den begon de bouw. De oude kazerne stond toen nog aan de Huis te Riviereweg. De uitbreiding kost 895.000 gulden. In de stalling zal ook ruimte zijn voor materieel, dal nu elders geparkeerd is, zoals de wagen op hel Frans Hals- plein. Hier kan do garage dan sneller worden verbouwd tot jongerencentrum. Schiedam Het Bureau Alternatieve Hulpverlening heeft felle kritiek geleverd op het fraudebeleid, zoals de Schiedamse sociale dienst zich dat voorstelt. Vooral het natrekken van anonieme tips is het BAH in het verkeerde keelgat geschoten. „Uitkeringsgerechtig den worden op deze wijze sterk gecriminaliseerd, door dat er vanuit gegaan wordt dat deze anonieme tips be- trouwbaar zijn, terwijl men zich moet afvragen of de mo tieven van de tipgevers wel zuiver zijn," wordt in de aan B en W verstuurde reactie gesteld. Volgens het BAH draait de sociale dienst de zaken om door in geval van vermeende fraude de uitkeringsge rechtigde te laten bewijzen dat er geen sprake is van misbruik. Uit de in een nota voorgestelde beleidsvoorne mens spreekt een duidelijk negatieve visie ten aanzien van uitkeringsgerechtigden, aldus het bureau. Schiedam/Vlaardingen Op eigen houtje hebben B en W van Schiedam besloten de vergoeding te hal veren, waar bewoners van de oude wijken recht op hebben, als zij door renovatie-gedwongen zijn te ver huizen. In het geval, dat men dan kiest voor een wo ning elders, krijgt men voortaan 2000 gulden in plaats van het bij verordening vastgestelde volle pond, 4000 gulden. Alleen als men na verblijf in een wissel woning— terugkeert in het gerenoveerde huis, willen B en W de verhuiskosten nog met 4000 gulden vergoeden. Dat deze situatie al praktijk blijkt te zijn, onthutste gisteravond de raadscommissie stadsvernieuwing. Het was CPN-raadslid Eef Collé, die deze „miskleun van het college" aanzwengelde in de rondvraag. Het klonk de overige commissieleden eerst vreemd in de oren, maar toen wethouder Cor van Tilborg beaamde dat er nieuwe richtlijnen zijn overeengekomen met Den Haag, was de reactie furieus! „Ik ben lichtelijk verbijsterd," viel PvdA-raadslid Hans van Kleef Collé bij. „Er is een verordening, waarin staat dat het college de formele bevoegdheid heeft dit te doen. Maar ik vind het toch bijzonder on verstandig tot eeri halvering over te gaan zonder po litieke rugdekking. Bijzonder onverstandig'." Evenals CDA-raadslid Eis Hellwtg, voor wie de ma terie ook nieuw was, eiste Van Kleef dat dit onder werp als agendapunt op de volgende vergadering te rugkomt. De rondvraag leende zich er niet bijzonder voor om tot zwaar geschut over te gaan. Wethouder Van Tilborg, die nattigheid voelde, kon niet anders doen dan hun eis in ie willigen. Hij zal de handelwij ze van het college dan moeten verantwoorden. In de Vlaardingse gemeenteraad werd gister avond over hetzelfde dilemma gedebatteerd. Bij de renovatie van woningen in de Westwijk is aan bewoners geen 4000 gulden, maar de helft uitge keerd, omdat geen feitelijke verhuizing plaats vond en het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu dreigde het te de clareren bedrag niet aan Vlaardingen te vergoe den. Het college en de raad zijn het hier niet mee eens. In Schiedam deed Van Tilborg het aanvankelijk nog voorkomen, dat de verhuiskosten gehalveerd zijn ïn samenspraak met de bewonersvereniging Schiedam- QosL In die wijk was gevraagd, hoe de richtlijnen voor verhuisvergoedingen zouden worden bij de ge plande renovatie van de 305 SSSW-woningen in de Wattstraat en omgeving. Het college heeft Schiedam- Oost toen laten weten, volgens Van Tilborgs ambte lijke adviseur Jules Peppelaar, dat voor mensen, die de wisselwoning overslaan en naar een andere wijk gaan, de vergoeding met de helft verminderd zou worden. Dit werd ook nu aanbevolen door het minis terie, die anders de declaratie niet zou uitkeren. Echter, in het begin van dit jaar zou op een informa tieavond in de 4 Molens een andere indruk zijn ge wekt. Een halvering is toen met de bewoners niet besproken. „Het is natuurlijk arbitrair," zei Van Til borg gisteren, „maar wij streven naar billijkheid. Het is toen logisch, dat wie het hele renovatieproces mee maakt, ook meer verhuisproblemen heeft en dus meer krijgt dan iemand, die de bui ziet hangen en vertrekt." Collé was het daar pertinent niet mee eens. Hij vond het niet terecht, dat de wethouder het ministerie verdedigde. Hij redeneerde bovendien, dat tweemaal verhuizen (naar een wisselwoning en weer terug) niet per se duurder hoeft te zijn dan verhuizen naar een woning elders. „Want als je terugkeert naar een gerenoveerde wo ning, tref je daar het boeltje keurig behangen, be schilderd en overal opgeknapt. Maar als je een nieu we woning vindt, moet je die kosten zelf allemaal voor rekening nemen. Het kan dan best wel eens zijn, datje het binnen 4000 gulden niet haalt. En dan zou je maar 2000 krijgen? Dat is onlogisch, tenslotte dwingt de renovatie je te verkassen, of je het nou vroeg doet.of Iaat" v Agenten en een rechercheur brengen een jonge vechtersbaas op Vlaardingen In de buurt van de busbaan tus sen Schiedam en Vlaar dingen, maar ditmaal ge heel op Vlaardings grond gebied, hebben zich gis teravond weer ongere geldheden voorgedaan. In de buurt van de Ekster laan en de Aalsgolverlaan ontstond een oploop van zo'n tachtig knapen, die uitliep op een knokpartij. Toen de politie arriveer de, keerde de hele groep zich tegen de agenten, die met stokken en stenen werden bekogeld, terwijl ook met brommers op hen werd ingereden. De ruiten van twee burger-politie auto's sneuvelden. Ge wonden vielen er echter niet. Vier raddraaiers in de leeftijd van dertien tot ze ventien jaar werden in de kraag gegrepen. Evenveel bromfietsen werden naar het bureau afgevoerd. ,,Het is voor de politie on begrijpelijk'1, aldus hoofd inspecteur Gijs Bierling, „dat ouders hun kinderen daar niet kunnen weghou den." Schiedam Loco-burge meester Scheeres van Schie dam betwijfelt of het op de weg van de gemeente ligt om iets te doen aan de toene mende klachten over het taxibedrijf Eurotax. Enkele gemeenteraadsleden signale ren de laatste tijd steeds meer klachten over lange wachttijden, hogere ritprij zen dan bijvoorbeeld in Rot terdam en de inzet van te weinig taxi's op drukke tijd stippen. Gisteravond slingerde CDA- fracti el eider Aad van Ltngen het probleem opnieuw aan. Maar evenals vorige keer liet men het erbij, omdat niet goed bekend is welke in vloed Schiedam kan uitoefe nen op het particuliere taxi bedrijf.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1