COMMENTAAR W egstemmen college werd dramatische ontknoping SPORT 151 voor eeuwfeest grootse plannen Sportverenigingen krijgen er taak bij De arrogantie i ten val In vertrouwens commissie is 'met deuren gesmeten' Ons advies: energie besparen! 'n handomdraai Tinus van der Lei je legt functie neer Maar één burgemeester bleef korter dan Te Loo Peinzen en pennen. Neyssel (VVD) kreeg geen gelijk CDA niet tegen markt op zondag Vciillant Dames bekeren HET IS DAN toch gebeurd. De vijf Vlaardingse wethouders zijn de afgelopen nacht of moeten we zeggen: vanmor gen vroeg? door de gemeenteraad botweg naar huis gestuurd. Er was geen vertrouwen meer in het 2ittende college. De cijfers spreken duidelijke taal: bijna tweederde van de 35 raadsleden kon zich niet achter het beleid van B en W stellen met betrekking tot het omstreden bouwplan voorde Maassluissedijk. EEN AANTAL ZAKEN is opvallend te noemen. In de eerste plaats is daar de standvastige houding van de CDA-frac- tie, die zich onder de zonder twijfel haast onmenselijke druk van de afgelopen dagen, uitgeoefend door de coali tiegenoten van de PvdA, staande heeft gehouden. Die houding verdient waardering niet omdat het CDA nou zo lekker de coalitie om zeep heeft geholpen, maar omdat de CDA'ers, onder aanvoering van Jo Schriel, hebben ge toond niets te voelen voor politiek gesjoemel door eerst ernstige kritiek te uiten, om vervolgens, als daar ernstige consequenties aan verbonden blijken, met de staart tus- l sen de benen af te druipen. Velen in de Vlaardingse poli- tiek hadden dat wel verwacht, en de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat deze krant vorige week ook veronderstelde, dat dat zou gebeuren. Die veronderstelling is niet terecht gebleken. Het werd met een knipoog naar Schmeltzer de Nacht van Schriel. Schriel en zijn mensen bleken vannacht bereid, de uiterste consequentie te durven dra gen van hun oprechte kritiek. Dat is een goede zaak in de politiek. OPVALLEND WAS OOK maar dan meer in negatieve zin de opstelling van de PvdA-fractïe. Uit haar optreden bleek duidelijk dat de PvdA erop speculeerde, dat het CDA toch wel 'om' zou gaan. Fractieleider Van der Windt gaf geen duimbreed toe, was op geen enkele wijze bereid toe te geven dat er fouten zijn gemaakt, of dat de zaken op zijn minst beter hadden kunnen worden aangepakt. Tegen beter weten in hield hij vol, dat de commissie ruimschoots voldoertde was geïnformeerd over de bouwplannen: een onwaarheid. WAARAAN IS NU het college van B en W, dat in zijn huidi ge samenstelling aan een tweede raadsperiode bezig was, ten onder gegaan? Formeel is dat natuurlijk aan het om streden bouwplan voor de Maassluissedijk, maar er is méér. De kritiek op het college is sinds de raadsverkiezin gen van vorig jaar steeds heftiger geworden, en dat was zeker niet uitsluitend om partij-politieke redenen, in be schouwingen in deze krant is daarnaast al eens eerder voorspeld dat de arrogantie die het college vooral de laat ste tijd heeft gekenmerkt, de arrogantie van de macht, zo als het ook gisteravond weer werd genoemd, de wethou ders nog eens flink parten zou gaan spelen. Zeker als je in de raad slechts een meerderheid van één zetel hebt, mag je je best wat ingetogener opstellen. Ook de wethouders rekenden erop, dat het CDA de rijen gesloten 20U houden, maar juist de irritante, arrogante wijze waarop de PvdA- fract/e debatteerde heeft hen de das omgedaan. HET WAS OOK dié arrogantie, die het college ertoe ge bracht heeft het zover te laten komen. Ook gisteravond was het nog niet echt noodzakelijk om op te stappen. Het college legde de motie uit als een motie van wantrouwen, in de verwachting de strijd door een harde opstelling op die manier tóch nog te winnen. Die jacht naar de voile winst, dié het college uiteindelijk noodlottig is geworden, was niet noodzakelijk. Men had zich ook gewoon kunnen neerleggen bij de uitspraak van de raad; men had bij hel bouwplan alsnog inspraak kunnen geven en de voorge schreven artikel 19-procedure kunnen volgen. Omdat de wethouders die weg niet wensten te volgen is het terecht, dat ze via het aannemen van de motie naar huis zijn ge stuurd. P.H. Schiedam De vertrouwenscommissie uit de Schiedamse gemeenteraad, die een nieuwe burgemeester moet aanbeve len, heeft daar veel meer tijd voor nodig dan de bedoeling was. Over de reden willen de fractieleiders, die er zitting in hebben, niet uitweiden. Maar uit de opmerkingen, die zij te gen elkaar maakten in de wandelgangen van het stadhuis, viel deze week om te maken dat er letterlijk „met deuren is gesmeten". Er zouden zich problemen voordoen over de kandidaten, nadat er eerder al enig politiek tumult was ontstaan louter over de vraag, wie de vertrou wenscommissie zou gaan voor zitten.- Dat werd tenslotte CDA-fractieleider Aad van langen. Secretaris is Adri Reijnhout van D'66. Overigens trokken de fractie leiders zeer gemoedelijk met elkaar op, toen zij zich voor een nieuwe vergadering over de burgemeesterspost de kel der van het stadhuis in bega ven. Bij de foto van ex-burge meester Te Loo, die onlangs is opgehangen naast de portret ten van al zijn voorgangers, zei - VVD-aanvoerder Verhuls- donk: „Hang daar maar een groot vraagteken naast. Of een bordje Prognose. Overigens, hoe zou burgemeester Ver- hulsdonk klinken?" Lelijk, vond Herman Noordegraaf van de PPR, die in zijn smaak evenwel beïnvloed werd door de mening dat de nieuwe bur gemeester nog veel jaren mee moet gaan en Verhulsdonk, die zaterdag 59 jaar wordt, zou in dat theoretische geval 'slechts' zes jaar als burge meester kunnen fungeren. Te Loo is nog geen vier jaar burgemeester van Schiedam geweest. Uit de fraai ver nieuwde portrettengalerij in het stadhuis blijkt, dat er maar één burgemeester nog korter zat. Dat was P. Brillenburg, van 1828 tot 1831. Evenals Te Loo hield dr. M.A. Brants het vier jaar vol, van 1906 tot 1910. Het record van 28 jaar, dat P.J. van Dijk van Mathenesse eind vorige eeuw op zijn naam zette, zal vermoedelijk nooit meer worden overtroffen. Langer dan tien jaar functio neerden verder alleen J. Loopuyt {van 1831 tot 1844), L. Knappert SCzn. (van 3854 tot 1866), H.J, Versteeg (van 1894, tot 1905), A.J. Giisen (van 1919 tot 1929) en tenslotte mr. J.W. Peek, die als eerste naoorlogse burgervader ook lang aan bleef: van 1946 tot 1964, In de drie Waterwegsteden Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is het kinderboekenweekfeest van start ge gaan. in Vlaardingen mochten gistermiddag zo'n vijftig kinderen in de centrale bibliotheek hun eigen vakantiek rant samenstellen. Stuk papier en kartonnetje op de knieën was het peinzen en pennen voor de jeugd, die ook nog moesten praten over gevoelens. Vervolg van de voorpagina Vlaardingen Het werd een dramatische ontknoping, aan het einde van die lange, en vooral tijdens de laatste uren emotionele raadsvergadering. Met witte gezichten namen de leden van het college van B en W na de laatste schorsing, even na drie uur vannacht, voor het laatst plaats achter de collegetafel. Ze hadden vlak daarvoor officieel vernomen, hoe de CDA-fractie exclusief de wethouders zou gaan stemmen over de motie, die door de VVD was ingediend. Toen burgemeester Van Lier, zichtbaar onder de indruk, de vergadering voor de zoveelste keer met een hamerslag hero pende was voor het college al duidelijk dat de gekozen leden, de wethouders, naar huis zou den worden gestuurd. De raadsleden, die aan het eind van die schorsing naar hun plaats terugliepen, en de aanwezigen op de publieke tri bune voelden de bui op dat moment ook al hangen. Het gebaar dat VVD'er Wim van Klink, die uit het CDA-beraad het een en ander had opgevan gen, breed glimlachend maak te een afsnijdende beweging onder de kin was veelzeg gend genoeg. Verrassing Het naar huis sturen van het college kwam ondanks dat toch als een verrassing voor velen. Na de eerste termijn van de interventie van Poppe zag het er zeker niet naar uit, dat het CDA het zo hard zou spelen. Schriel stelde het colle ge enkele vragen en som migen veronderstelden al dat die vragen bedoeld waren om het college de gelegenheid te geven toch nog een dusdanige draai aan de zaak te geven, dat het CDA zonder al te veel ge zichtsverlies de coalitie zou kunnen redden. Toen Jo Schriel na de beantwoording van die vragen door het colle ge voor de eerste keer schor sing van een kwartier aan vroeg riep George Neyssel (VVD) dan ook wat geërgerd uit: „Wat een komedie voeren ze op! Laten we toeh gewoon door Paul Houkes en Aad Rietveld gaan stemmen, want de kop pen zijn toeh al geteld." Neys sel vergiste zich deerlijk. Maar dat zou pas enkele uren later in volle omvang duidelijk worden. Twijfelachtig Wat er nu met het bouwplan voor de Maassluissedijk gaat gebeuren is vooralsnog niet helemaal duidelijk. De raad heeft zich uitgesproken, dat er alsnog inspraak aan de omwo nenden moet worden ver leend, én dat vanwege de strij digheden met .het bestem mingspian een artikel 19-pro cedure moet worden aange zwengeld. Ondanks dat moet volgens diezelfde uitspraak ge probeerd worden, nog dit jaar met de bouw te beginnen. Of dat laatste zal lukken is uiterst twijfelachtig. Hel ziet er sterk naar uit dat de bouw voorlopig niet van start kan, hetgeen be tekent dat Vlaardingen het contingent van vijftien wo ningwetwoningen voor dit jaar kwijl is. Het risico zit erin, dat Vlaardingen daarmee ook vol gend jaar minder gesubsidieer de woningen toegewezen zal krijgen, omdat bet contingent voor 1983 niet is volgomaakt. Zeker dat laatste is, los van alle bestuurlijke problemen die nu zijn ontstaan, een tries te zaak voor de stad. Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 6 oktober 1983 Schiedam Het CDA maakt geen bezwaren tegen een zon dagsmarkt, als de gemeente Schiedam de rommel na afloop maar Iaat ophalen door vuilni sophalers, die geen principiële bezwaren hebben tegen wer ken op zondag. Op de recentelijke gehouden zondagsmarkt in Schiedam was CDA-fractieleider Aad van Lingen zelf niet aanwezig, maar hij wilde deze week als nog zekerheid hebben of voor niemand het recht op zondags rust aangetast is. Loco-burge meester Scheeres antwoordde hem dat dit probleem zich niet heeft voorgedaan en overigens te allen tijde eenvoudig opge lost zou kunnen worden mid dels de roosterindeling. Vaillant thermostatische radiatorkranen Nog meer besparingen op uw hoge gasrekening realiseert u met de zelf denkende radiatorkranen van Vaillant, Die zorgen ervoor dat elke kamer z'n eicen warmte heett. En houden de ingestelde temperatuur exakt vast. Onze vakhanden monteren ze snel en probleemlocs op uw radiatoren. Europa's grote merk voor verwarming, regeltechniek, warm water. Uw installateur: Kantoor en werkplaats: Energieweg 11, telefoon 342400, Vlaardingen. Showroom: Schiedamseweg 83, telefoon 342450, Vlaardingen. Meer komfort kost minder energie. Vaillant Schiedam Het bestuur van Hermes DVS Tegenzin is druk doende om volgend jaar een topclub naar Harga te halen om het 106-jarig jubile um van de voetbalvereniging extra luister bij te zetten. Het is de bedoeling dat daar voor in augustus een gerenomeerde vereni ging uit de eredivisie naar Schiedam komt. Welke club dat gaat worden, is nog niet be kend, maar Ajax staat inmiddels hoog op het verlanglijstje. Op 8 april volgend jaar is het precies honderd jaar geleden dat Hermes DVS werd opgericht. Aanvankelijk alleen als cricketclub, waarna ze ven jaar later de voetbalafdeling van de grond kwam. Zowel voor het cricket als het voetbal is Hermes DVS in Schiedam de grondlegster ge weest. Tussen de oprichting in 1884 als cricketclub Hermes en de in 1919 aangegane fusie met het Rotterdamse DVS en de tegenwoordige tijd heeft de vereniging het nodige meegemaakt. Zowel op sportief als op organisatorisch gebied. Vanaf de oprichting tot 1960 op het Schutters veld aan de Damlaan en vervolgens na de noodgedwongen verhuizing naar het huidige complex op 'Harga'. Vanaf de oprichting heeft de cricketafdeling vrijwel steeds tot de meest prominente clubs van het land behoord. In de jaren 1938 en 1946 werd het landskampioenschap behaald. Cricket is in Schiedam ook altijd een populaire sport geweest en vooral in de periode 1935-1960 trok ken de wedstrijden een ongekend groot aantal toeschouwers. Ook op voetbalgebied heeft Hermes DVS een vooraanstaande rol gespeeld, met in 1928 de promotie naar de hoogste klasse. Vooral in de periode 1937-1954 werd op hoog niveau ge speeld, In 1942 werd in een uitverkocht Feye- noord-stadion tegen ADO met 21 verloren maar in 1952 werd onder gelijke omstandighe den met 21 van Sparta gewonnen. Juist in dit seizoen ontmoeten Hermes DVS en ADO el kaar weer in de eerste klasse. In 1954 stapte Hermes DVS met de nodige te genzin over naar het betaalde voetbal. Doordat het bestuur de vereniging financieel gezond hield, werd in betaalde voetbal over het alge meen een bescheiden rol gespeeld. Totdat in 1971 ook Hermes DVS uit het betaalde voetbal werd gesaneerd. Hermes DVS lonkt inmiddels al weer enkele seizoen naar de hoofdklasse, waar het al eerde in acteerde. Tot een kampioenschap is het ech ter nog (net) niet gekomen. Ook in de net ge starte competitie heeft Hermes DVS zich weer in de voorste lijn gemeld, maar de competitie is nog veel te lang om nu al conclusies te trekken. Al zou een promotie voor de honderdjarige wel het meest tot de verbeelding sprekende jubi leumcadeau kunnen zijn... Festiviteiten Hermes DVS heeft voor de viering van het honderdjarig bestaan grootse plannen. De jubi leumcommissie werkt nog hard aan de uitvoe ring van de festiviteiten, die op 7 april van start gaan met een jubileum-ledenvergadering, met daaraan gekoppeld de laatste trekking van de grote loterij. Op 14 april volgt de officiële receptie, te hou den in de eigen kantine. Op 28 april is er in het zalencentrum Engels te Rotterdam een reünie, terwijl op 8 september de jubileumviering wordt afgesloten met een grootse feestavond in de Margrieiha! in Schiedam. Tussendoor zijn er nog tal van andere activitei ten en toernooien, die op dit moment volop in voorbereiding zijn. Uiteraard wordt er bij het jubileum ook een jubileumwedstrijd, welke het hoogtepunt van alle festiviteiten moet worden. Sportieve recreatie kan ook in het Schiedamse stadskantoor: een partijtje ping- pong-dubbel van sportambtenaar Ferdinand van Helden en adviseur Theo Daems ver sus wethouder Hafkamp en sportambtenaar Gé Rens. Schiedam Als het ligt aan ex-CRM-sportambtenaar en huidig wethouder van Schiedam Luub Hafkamp, kunnen de sportverenigingen er een belangrijke taak bij krijgen. Hij heeft de stichting Spel en Sport in de arm genomen om in twee oude wijken activiteiten op te zetten voor Schiedammers, die geen lid zijn van een sportclub maar wel af en toe iets aan sport willen doen niet in competitieverband, maar gewoon ter ont spanning. Er is 12.000 gulden op tafel gekomen om gedurende één jaar, gebruikmakend van be staande accommodaties, re creatiesport te stimuleren in Schiedam-Oost en de bin nenstad. Hafkamp zou het Vlaardingen De dames voetbalteams van HBSS, MVV '27, Vlaardingen en DSS '26 doen dit jaar mee aan de be kercompetitie van de interre gionale klasse. De eerste ronde van het toernooi, waaraan in totaal 28 clubs meedoen, wordt komende zaterdag, 1 oktober, afgewerkt. De loting voor de teams uit de Waterwegregio ziet er als volgt uit: Eureka- HBSS, Hekel ïngen-MVV '27, Rockanje-Vlaardingen, en SHO-DSS '26. liefst zien, dat de belangstel ling ervoor uitwaaiert over de hele stad. Hier ziet hij een functie voor de sportclubs: „Als die tegen de mensen zeggen: kom maar van onze accommodatie gebruikma ken, dan kan daar wel wat tegenover staan." Maar het idee is nog te pril om tot in de puntjes in geld te verta len. Gisteren zette Hafkamp zijn ideeën uiteen. Er is met het oog op de sportieve recreatie <ook wel: recreatiesport) een extra ambtenaar aangetrok ken bij de gemeente, de voormalige ten nisleraar Fer dinand van Helden. Hij zal samen met Theo Daems en M. Bom van de stichting Spel en Sport die twee Schiedam se wijken induiken, waar de grootste knelpunten liggen. HH centrum van Schiedam heeft geen enkel voetbal veld, geen gymlokaal en Schiedam Tijdens de alge mene ledenveregadering van de Schiedamse voetbalver eniging HBSS zal penning meester Tinus van der Leije zijn functie neerleggen. De bestuursleden J. de Hoop en B. Hoekstra, die beiden ook aftredend zijn, hebben zich wel voor een nieuwe ambts periode beschikbaar gesteld. Het bestuur van HBSS heeft inmiddels al een opvolger voor Van der leije gevonden. Als de leden er op 12 oktober mee accoord gaan, wordt Henk Steffens de man die de penningen bij de Harga-ver eniging gaat beheren. Tijdens de vergadering in het clubgebouw worden ook een groot aantal jubilarissen gehuldigd, Na het officiële gedeelte is er dan nog een gezellig samenzijn onder het genot van een hapje en een drankje. geen sportzaal en ook in Schiedam-Oost zijn er geen écht geschikte trapveldjes. Een blokje om joggen is het enige, wat je er kunt doen. Van Helden en de stichting, die door het ministerie van WVC voor honderd procent gesubsidieerd wordt, willen gaan proberen bestaande ac commodaties zoals de Koren beurs en het squash-centrum deels vrij te maken voor vrij- etijdssporters, die niet in clubverband spelen. Nu zijn Schiedam-Oost en -Centrum wel net de moeilijkste wijken om zoiets le beginnen, maar als je een gemakkelijk gebied kiest (Nieuwland bijvoor beeld, vlakbij het Harga- park), krijgen die twee 'sportarme' wijken helemaal zo'n grote achterstand, rede neert sportambtenaar Van Helden. Het uitgetrokken budget is volgens Theo Daems vol doende voor voorlichting, kadervorming van mensen die de activiteiten willen be geleiden, huur van accom modatie en aanschaf van sportmateriaal. „Met een mi nimum aan middelen kan een maximum aan effect worden bereikt," zegt Haf kamp, die niet gespeend van tactiek ingaat op de vraag, of Schiedam dit project te dan ken heeft aan de tijd, dat hij als beleidsambtenaar sportza ken bij CRM werkte. „Het ministerie liet op 30 oktober 1981 een eerste bericht uit gaan. Schiedam reageerde daarop op 10 mei 1982. Toen was ik dus nog nauwelijks in beeld," zegt Hafkamp, die pas een paar maanden daar na wethouder werd. Toch speelt zijn ervaring in Rijs wijk een grote rol, zeggen zijn medewerkers nu. Theo Daems: „De op te zet ten sportactiviteiten mogen voor de deelnemers niet te duur worden. Wij denken afhankelijk van de belang stelling aan 1,50 a 2,50 per keer."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3