16 ROTTERDAM ISooij TUINCENTRUM r - Betere kansen voor leukemie-patiënt GRAAG£EDAAN. IBon Amro maakte fraude bij Frisol mogelijk Dode vrouw in Hoekse Bosjes Ministerie in beschikking: 14,95 jir CL Kt»* Shell en Akzoin avond- zitting Tweeënhalve kilo heroïne in beslag Meer kans op acties bij debat ds. Visser met Centrumpartij Rotterdamse artsen ontwikkelen nieuwe methode Onenigheid over bezuinigingen op ambtenaren Rotterdams Nieuwsblad donderdag 6 oktober 1983 RZ/RV/RY/RW Botterdam In de Hoekse Bosjes is gister middag het lijk van een ongeveer 2?-jarige vrouw gevonden. Een wandelaar vond het stoffelijk overschot. Het eerste onderzoek van de politie heeft geen aan leiding gegeven om aan een misdrijf te denken. He identiteit van de vrouw is nog niet be kend. Vandaag wordt de sectie verricht. Shell mag lozingen voortzetten Rotterdam „Uit een onderzoek van interne accountants is ge bleken, dat de afdeling arbitrage van onze bank deze fraude mo gelijk heeft gemaakt." Dil zei de directeur van de Amrobank in Rotterdam mr. A.J. Deknatel gisteren als getuige voor het ge rechtshof in Den Haag tijdens de derde zittingsdag van het pro ces tegen de 42-jarige voormalige hoofdboekhouder van het Fri sol-concern. De boekhouder wordt van verschillende fraudes ver dacht, maar de hoofdbeschul diging luidt dat hij dertig mil joen gulden aan het concern heeft onttrokken, door met dat geld op de internationale valu ta-markt te speculeren. De hoofdboekhouder kreeg bepaalde voorrechten 'van het personeel van de afdeling ar- bitage van de Amrobank, waardoor hij in de gelegenheid was de winsten, die uit zijn speculaties voortvloeiden, naar de prïvé-rekening van zijn Franse vriendin over te ma ken. De verliezen liet hij ten laste van Frisol komen. Twee personeelsleden van de Amro-bank 2ijn door de politie over deze handelswijze als verdachten verhoord. Het gaat om een medewerker en de 48- jarige chef van de afdeling ar bitrage. De chef verklaarde te genover de rechercheurs dat hij wel veronderstelde dat er bij Frisol op het fiscale vlak werd gerommeld, maar toch verleende hij de hoofdboek houder bepaalde gunsten, om dat die zo'n goede klant was. De Frïsol-boekhouder was veruit de grootste speculant bij de Amro-bank. De bank zelf verdiende ongeveer 12 miljoen gulden aan de speculaties. Officier van justitie in Dor drecht mr. A.C.M. Welschen heeft nog niet besloten of hij personeelsleden van de bank zal vervolgen wegens mede plichtigheid aan de fraude. Welschen wil niet zeggen, waarom hij ten aanzien van het Amro-personeel nog geen besluit heeft genomen, terwijl alle andere betrokkenen al ge ruime tijd weten of er tegen hen een vervolging wordt in gesteld. Volgens ingewijden ligt dit voor mr. Welschen moeilijk. Indien hij de bankemployés vervolgt, zal binnen de bank onderzocht moeten worden welke directeuren van de gang van zaken op de hoogte waren. Dat zou opnieuw een justitieel onderzoek binnen een voor aanstaande bank betekenen. Volgens de Rotterdamse Amro-directeuren Deknatel en Betist waren zij niet op de hoogte van de voorrechten, die de hoofdboekhouder genoot. Betist verklaarde dat de arbi trage-afdeling erg zelfstandig werkte. Ze zou reehtsstreeks onder het kantoor in Amster dam vallen. Naast, de rol van de Amro- bani kwamen gisteren ook uitgebreid de activiteiten van Frisol in de sportwereld ter sprake. Zoals bekend was wij len Frisol-directeur Nico de Vries bezeten van sport. De sporttak van het bedrijf spon sorde basketballers, voetbal lers, wielrenners en atleten. Veelal gebeurde dit om hun twee kledingmerken Pony en Admiraal te promoten. Zo speelde het nationale voetbal elftal van Belgie en reed de Ti-Raleigh ploeg in kleding van Frisol. In tegenstelling tot de winstgevende energie-tak van Frisol, leed de sportafde- ling een verlies van twintig miljoen. De boekhouder wordt ervan beschuldigd een miljoen van de sportpoot in eigen zak te hebben gestoken. Hij ontkent dit. Volgens hem zijn allerlei sportlieden door Nico de Vries zwart uitbetaald. Zo beweert voetballer Johan Cruyff, dat hij voor drie gastoptredens bij DS' 79 vijftien- tot twintigdui zend gulden kreeg, terwijl de boekhouder zegt dat het tach tigduizend gulden was. Cruyff hield zich gisteren als getuige goed staande tegen over raadsman mr. P.H. Doe- dens. De voetballer zei dat hij toen in Amerika woonde en dat hij er geen enkel belang bij had over het bedrag te liegen. Wel gaf hij toe, dal hij nor maal een bedrag van ongeveer 20.000 tot 30.000 gulden per vriendschappelijke wedstrijd vraagt. Voor Frisol deed hij het wat goedkoper, omdat hij nog verplichtingen uit zijn Amerikaanse periode tegen over Nico de Vries zei te heb ben. De laatste zittingsdag is 20 ok tober. advertentie Liefst 10.000ms verkoopkassen! Zie uw voordeel bij tuincentrum Kooijman. KAMERPLANTEN AZALEA pracht plort, vol in de knop, x'.'r van 7,75 rpTITw HULST MET BES mooie volle plant jh. 80 cm hoog, von 22,50 SCINDAPSUS mooie grote plant inhangpot, Van 6,75 DRU1VENPLANT in blcuw en wit 1 mtr. hoog, ™8'" 5,75 UITZOEK»» CktSanTIN diverse kleuren, normool 3,75 per bos ...en nog veel meer van dit soort aanbiedingen... Aanbiedingen gelden zolang de voorrood strekt. SCHAAPHERDÉRWK 15 RIDDERKERK (RIJSOORD) Telefoon 010 - 829200/828482. Geopend-, mo. 13,00-17.45, di. t/m vr. 8.45-17-45.10.8.45-17.00 vri|doflovondfot20 45uur. Droogbloemen -Snijbloemen Kamerplanten, - Alles voor de tuin of balkon - Potten© - Meststoffen i Beschermings middelen Gereedschap -De grootste keuze - - De beste kwaliteiten - In voordelige zelfbediening! 7 ïmmhmhïïkjc -BAkPfDMCHT Rotterdam Shell Che mie BV kan voorlopig de fel omstreden lozingen in de Eerste en Tweede Pe troleumhaven voortzet ten. Het gaat vooral om zogenoemde drins, sterk verontreinigde afvalpro- dukten, die overblijven na het maken van land bouwgif. Tegen het verlenen van een lozingsvergunning is zowel door enige milieugroepen als door de gemeente Rotterdam bezwaar aangetekend. De ge meente kondigde enige weken geleden juridische stappen te gen Shell aan als de lozingen een vervolg zouden krijgen. Daarbij werd onder meer een kort geding als mogelijk wa pen genoemd. De onrust bij de gemeente wordt vooral Ingege ven door het feit, dat een zwa re operatie op touw moest worden gezet om de Eerste Pe troleumhaven weer enigszins schoon te krijgen. In een tussentijdse beschik king heeft het ministerie van door Willem van der Kooij verkeer en waterstaat echter bepaald, dat Shell tot 1 januari 1985 kan doordraaien. De beschikking betekent let terlijk, dat het oude recht dat Shell had op basis van de wet verontreiniging oppervlakte wateren komt te vervallen en de nieuwe milieu-wetgeving van kracht wordt, Vandaar dat mr. J.W. Rus, ju ridisch medewerker van de gemeente zich vanochtend 'ei genlijk blij' toonde over het schrijven van het ministerie, dat hij overigens nog niet in zijn bezit heeft. Rus: „Op grond van de oude wetgeving had Shell veel meer ruimte. Nu echter is men gehouden aan bepaalde eisen van zuive ring." De Stichting Natuur en Milieu kondigde gisteren al een be roepsprocedure bij de Raad van State aan. Ir, J. Keuning: „Dit is toch absurd. De ge meente Rotterdam is over een paar weken klaar met het schoonmaakkarwei van de ha ven en dan mag Shell weer gewoon verder. Begint dus de lol opnieuw. Onvoorstelbaar." Keuning is des te meer ver baasd omdat in de beschikking onder meer een opmerking is opgenomen van gedeputeerde staten, die ernstige bezwaren hebben tegen de lozing van zuiveringsslib en vliegas, ook al zijn die lozingen van tijdelij ke aard. Verder blijkt uit een recente brief van de inspec teur van de volksgezondheid <19 augustus) dat het putten- plan, zoals dat door Rotterdam en rijkswaterstaat is opgesteld ernstig in het gedrang komt als opnieuw lozingen plaats zouden vinden. Een citaat uit de brief: „Het onverminderd toestaan van dumping van zui veringsslib en de lozing van vliegas doet het effect van het puttenplan op z'n minst ge deeltelijk teniet, hetgeen als onaanvaardbaar moet worden aangemerkt," Blijkens de beschikking oor deelt de minister dat het tijde lijk doorgaan van de lozingen als 'enige reeele mogelijkheid overbleef'. Het wordt ook door het ministerie niet uitgesloten dat de nu weer toegestane lo zingen nieuwe vervuilingen zullen veroorzaken, maar de verontreinigingsgraad wordt volgens de beschikking aan zienlijk lager in de loop van de komende maanden. Mr. Rus liet vanochtend voorts weten er niets voor te voelen de vergunning voor Shell op een enkel punt aan te vechten. „Drie, vier jaar geleden is dat ook al geprobeerd bij de Raad van State. Dat lukt niet. We zullen in onze procedure, die vermoedelijk nog dit jaar kan beginnen, de gehele vergun ning voor Shell bij de kop pakken. Straks is de haven schoon en dan komen er weer nieuwe stoffen in. Déar zit de pijn." iijMiiiiiiiiiiitiiiiiiniiiiiHiiiiiiiiiiiiiiifitiiiiHü Watertribunaal H Rotterdam Om be is langstellenden uit Rotterdam en omge- ving in de gelegen- Er heid te stellen de za- ken te volgen, is van- Ij avond een zitting S van het Watertribu- S naai op het program- EE ma gezet, waarin B aanklachten tegen Shell Chemie en Akzo Zout Chemie worden behandeld, s De zitting in een zaal S van Engels in het Groothandelsgebouw 55 begint om acht uur. .ïïllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllilllllllllr; Met onder maer een hoogwerker bestreed de brandweer het vuur op de beide zolderverdie pingen. tl i Ivo Blom slaat met de ontzetting de brand gade. Rotterdam Door on bekende oorzaak is gis termiddag aan de Jan van Ghestelstraat in Hillegersberg de zol derverdieping uitge brand van de woning van de kabinetschef van de burgemeester, Ivo Blom. De uitslaan de brand sloeg over naar een pand ernaast en vernielde daar even eens de zolderverdie ping. Beide woningen liepen grote rookscha de op. Rotterdam De Rotterdamse politie heeft gisteren bij een inval in een pand aan de Ger- rit van der Lindestraat in Rot terdam 2,5 kilo heroïne in be slag genomen. Een 27-jarige bewoner werd aangehouden op verdenking van overtre ding van de opiumwet. Vol gens de politie heeft de he roïne een marktwaarde van ongeveer 750.000 gulden. Rotterdam De kans dat. er acties zullen komen bij het openbare debat dat ds. Hans Visser van de Stichting Ker kelijke Sociale Arbeid op 11 oktober houdt met" drs. A. Vierling van de Centrumpar tij, wordt steeds groter. Bij antifascistische groeperingen is sprake van een mogelijke bezetting. Visser is ook al di verse malen bedreigd. Gister avond nog kreeg hij een tele foontje, dat de Pauluskerk in brand zou staan. Gisteren heeft het gemeente bestuur Visser ontboden om over de mogelijke verstoring van de openbare orde te pra ten. Visser heeft eerder gezegd dat hij de politie niet zal in schakelen om anti-fascisten bij acties met geweld weg te laten halen. „Ik ben niet van plan om onder bescherming van de mobiele eenheid Vierling op te laten treden", aldus Visser. „Dat is belachelijk. Maar het krachtenveld dat zich nu ont wikkelt baart me grote zor gen." Het gemeentebestuur begrijpt de .intentie van Visser om in debat te gaan met de Cen trumpartij en heeft zich daar ook niet in gemengd. Visser is evenmin van plan te bezwij ken voor verstoring van de openbare orde. „Daar heb ik geen boodschap aan", aldus Visser. „Naar mensen die se rieus gekwetst zijn en goede argumenten hebben, moeten we luisteren, maar er zijn nu eenmaal anti-fascisten die geen structureel geweld schu wen." Visser zal morgen met de groeperingen praten die pro testen hebben laten klinken. De dominee heeft tevens ad vies gevraagd aan de Raad van Kerken en bij de Synode. Maandagochtend zal er een besluit worden genomen of de bijeenkomst doorgaat of niet. Volgens Visser is de situatie op dit móment vrij zorgelijk. Hij hoopt echter dat er morgen tot een compromis kan worden gekomen. „Er zullen natuur lijk groepen blijven die moge lijk onaangekondigde acties gaan voeren." Rotterdam Twee Rot terdamse artsen hebben een nieuwe, veelbeloven de methode ontwikkeld ter bestrijding van acute leukemie. Hoewel nog weinig ervaring met de nieuwe behandelingswijze is opgedaan, wordt voor zichtig gesproken van een doorbraak in de leuke- mie-bestrijding. Al vier buitenlandse kankercen tra hebben de behandel wijze overgenomen. De kansen op genezing schij nen spectaculair gestegen. De beide artsen, die zijn verbon den aan de Dr. Daniël den Hoedkliniek, verwachten dat hun werkwijze uiteindelijk van grote betekenis kan zijn voor de gehele kankerbestrij ding. De nieuwe methode, die uitge breid zal worden besproken tijdens het internationale leu- kemiecongres van 12 tot 14 ok tober in Rotterdam, gaat uit van een transplantatie van het beenmerg, dat afkomstig is van de patiënt zelf. Nadat een patiënt op ortho doxe wijze, via een combinatie van geneesmiddelen, zoveel mogelijk leukemie-vrij is ge maakt, vindt een volledige be straling van het gehele li chaam plaats om al het been merg te vernietigen. Daardoor worden ook de onvindbare overgebleven leukemiecellen vernietigd, die er doorgaans voor zorgen dat de ziekte na een paar jaar weer de kop op steekt. Na de bestraling krijgt een pa tiënt nieuw beenmerg toege diend. Hetzij van een donor (meestal broer of zus), hetzij van de patiënt zelf, die dan in feite zijn eigen donor is. In de Dahièl den Hoedkliniek gaat men uilsluitend uit van de laatste methode, omdat er dan geen problemen zijn met het vinden van een geschikte do nor en zich geen afstotingsver schijnselen door de witte bloedcellen voordoen. Juist deze beide belemmeringen leidden tot nog toe tot grote problemen bij de genezing van leukemie. Inmiddels zijn in Rotterdam vier patiënten op deze wijze behandeld. In drie gevallen is de behandeling geslaagd. Tot voor kort werd slechts twintig procent van alle leukemiege- vallen genezen. De Rotterdamse methode zal officieel worden gerapporteerd op het internationale congres dat van 12 tot 14 oktober in de Doelen wordt gehouden. Des kundigen uit de gehele wereld zullen die dagen spreken over hun resultaten in de bestrij ding van leukemie. Rotterdam De vakbonden en de gemeente zijn het niet eens over de bezuinigingen op de arbeidsvoorwaarden van Rotterdams ambtenaren. De ambtenarenbonden verzetten zich met name tegen het plan van de gemeente om de bezui nigingen af te wentelen op nieuw aan te nemen ambtena ren. Rotterdam wil die nieuwe ambtenaren volgens de nor men van het rijk gaan betalen, Volgens de bonden zou dat een ongewenst onderscheid tussen eerste- en tweederangs ambte naren opleyeren. De bonden hebben nu een compromisvoorstel ingediend, met meer gelijkheid tussen be staande en nieuwe ambtena- ren. Ook de huidige ambtena ren zullen nu, volgens het voorstel van de bonden, min der frequent hun periodieke verhogingen ontvangen. Het enige verschil tussen de beide groepen is dat nieuwe ambte naren minder snel hun eind station zullen bereiken. De ge meente bestudeert de voorstel len van de bonden. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even Waam.-. verandering in. -Adres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I Rosicod^ en goed beloond! Want voor die kleine» py e' moeite krijgt u een telefoonklapper. I EWod, Telefoon.- Stuur "Voorcjj o e' att^b0nZChn!V^ bon UI Op02j B a

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4