coiisliMENflü 21 Mevrouw zag paars toen ze die vis had gegeten Harde guldens als lokaas voor consument 1 Kleine kleuren-tv's: te weinig knoppen voor de kabel Driekwart van vergiftigingen blijft mysterie Gratis folder 1 ■s I Koopje voor fabrikant: meeste bonnen worden toch niet ingestuurd onder redactie van L.Bakker, Els Kemper en Guus van den Qudenalder Rotterdams Nieuwsblad donderdag .6 oktober 1983 Een verhaal over voedselver giftiging is natuurlijk nooit zo vrolijk. Maar je wordt compleet mismoedig als je ziet hoe ongewis het kan lo pen als men gaat zoeken naar de veroorzakers van de el lende. Daar staan schrikba rende dingen over te lezen in het juist verschenen eerste overzicht van voedselinfec- ties en -vergiftïgigingen in Nederland. Het rapport is uitgebracht door het ministe rie van volksgezondheid. In andere landen zijn dergelijke gegevens al vaker verzameld. Hier is men er nu mee be gonnen. En vaak stuit men op raadsels. Bij het ministerie tekende men het volgende geval op: Een mevrouw kreeg een uur nadat ze bij de lunch tonijn uit een blikje had gegeten „een ontzettende rode kleur en een warm hoofd; de wan gen zagen paars en op borst en armen verschene knalro de plekkenNa twee en een half uur was alles weer voor bij. Van de tonijn was niets over. Mevrouw had alles, 200 gram, opgegeten. Maar ze had nog wel een ander blikje, dat ze tegelijk had gekocht. In de tonijn uit dit blik werd zoveel histamine gevonden, dat iemand er bij consumptie van 50 tot 100 gram al ver schijnselen van vergiftiging van zou hebben gekregen. De gealarmeerde Keuringsdienst van Waren ging geschrokken op pad, en onderzocht ook nog acht andere blikjes to nijn. Vijf uit dezelfde partij en drie uit diverse andere partijen. In geen van die an dere blikjes vond men een hoog histamine-gehalte. Tonijn is een vissoort die van nature een hoger gehalte van deze stof kan hebben dan an dere vissoorten. De oorzaak van het wel zeer hoge gehal te in de twee blikjes, die bij een en dezelfde vrouw te- reeht kwamen, kon echter niet worden achterhaald. Onbekend In het geval hierboven kon den ze tenminste nog de his tamine vinden, maar meestal krijgt men helemaal niets bo ven water. In dit eerste over zicht worden 160 incidenten (met 600 zieke mensen) ge- Eten eindeloos In de koelkast bewaren kan niet. meld. In driekwart van de gevallen bleef de ziektever wekker onbekend. Het ministerie zou vooral de boosdoeners achter plotselin ge diarree en braken willen opsporen. Maar het blijft be helpen, want het gros van de mensen gaat natuurlijk heie door Els Kemper maal niet naar de dokter of de Keuringsdienst van Wa ren na een keertje overge ven. De overgrote meerder heid van de patiënten is dus totaal onbekend. Restaurant Bij het groepje gevallen waarin men wèl een bacterie of giftige stof opspoorde, bleek bijna 40 procent ziek te zijn geworden na eten in een restaurant of cafetaria. Maar ook dat beeld is weer een beetje vertekend, want wie zich niet dan niet goed voelt, wantrouwt achteraf onmid dellijk de restaurantkeuken. Een kwart (24 procent) werd ziek van het eten thuis, slechts 1 procent van produk- ten uit de vleeswaren- of zui velindustrie. Met eten thuis doen mensen soms onverstandige dingen. Een 96 jaar oude dame moest naar het ziekenhuis met er- stige verschijnselen van voedselvergiftiging, nadat zij 's middags kipfilet had gege ten. Die bleek zij te hebben overgehouden van vorige da gen. De kipfilet was een dag na aankoop gebraden en ge deeltelijk opgegegeten. Het restant werd vier dagen later au bain marie opgewarmd, en opnieuw voor een deel ge consumeerd. Weer twee da gen later at zij Weer een stukje, waarna de ziektever schijnselen optraden. Het laatste stukje kip bleek vol baeterieén te zitten. Vlees zo lang bewaren en dan ook nog half'en half opwarmen, dat vraagt natuurlijk om moeilijkheden. De hele familie Maar het vervelendste is wel als er erge dingen gebeuren en er niets wordt gevonden: In een vermoedelijk geval van nitrietvergiftiging wordt een man in het ziekenhuis opgenomen met ademnood, en blauwe lippen en nagels. De arts denkt eerst aan een hartkwaal. Een dag later openbaren zich dezelfde verschijnselen bij een zoon, echter niet zo ern stig. Weer een dag later komt een dochter ziek uit school» en moet naar het ziekenhuis. Diezelfde middag komt een zwager informeren naar de toestand, en eet mee. 's A- vonds moet ook hij in allerijl naar het ziekenhuis met de zelfde verschijnselen. Uit bloedonderzoek blijkt een ni trietvergiftiging. Niets te vinden De ingeschakelde Keurings dienst van Waren wijst stoofsla en gebraden karbo nade als het meest verdachte voedsel in huis aan. Uitvoerig onderzoek levert echter geen aanknopingspunt op. In de restjes sla en vlees zit geen nitriet en slechts weinig nitraat. Andere mon sters van levensmiddelen uit de diepvriezer van het gezin (met blinde vink, soepvlees, tartaar), rauwe sla uit de tuin, zout dat is gebruikt voor het vlees, niets maar dan ook helemaal niets levert iets op. Kortom, hoe kan dat nou. Ondanks deze onzekerheden ziet men het registreren van voedselinfeeties als zeer ge wenst, omdat men alleen dan iets aan bestrijding en pre ventie kan doen. De ITT 3113 was de enige met een redelijk aantal keuzetoetsen voor'de kabel, namelijk zestien. Het toestel is uit produktie, maar volgens de impor teur zijn de nieuwe ITT 3114 en de Greatz Lady 4114 er technisch gelijk aan, en hebben ook deze 16 toetsen. De richtprijzen van deze toestellen zijn voor allebei 1030. Kleine kleuren-tv's met 36 cm beeldscherm, die tegen woordig nogal veel worden aangeboden, hoef je niet voor hun lagere prijs te kiezen, want dan doe je een slechte koop. De meeste van die toe stellen hebben slechts 8 tot 12 kanalentoetsen. Wie kabel-tv heeft en zo'n toestel in huis haalt evenueel als tweede toestel zit meteen aan het De Panasonic TC 492 was de beste ook met het oog op de prijs voor de camping, met 8 program- matoetsen. eind van zijn mogelijkheden. Zodra er op de kabel een net bijkomt, kan hij weer met de afstemknoppen gaan zitten prutsen zoals bij een oude t.v. Dat ïs bij winkelprijzen die als regel voor dergelijke toe stellen variëren tussen 700 en 1100 gulden, een te groot ge brek. Wantje wil uiteindelijk toch een aantal jaren plezier hebben van je nieuwe aan koop. De Stichting Vergelijkend Warenonderzoek (VWO), die onder auspiciën van het mi nisterie van economische za ken de officiële warentests in ons land verricht, heeft sa men met Westduitse en Bel gische consumentenorganisa ties 17 merken en types 36 cm kleurentoestellen getest. Sleehls één Slechts één van deze toe stellen bleek een aanvaard baar aantal van 16 keuze- toetsen te hebben. Dat was de ITT 3113 met een richt prijs van ƒ1100. Nu is deze juist uit produktie, maar van de importeur 'verne men wij dat het nieuwe type ITT 3114 eveneens 16 toetsen heeft, evenals de Graetz Lady 4114 die pre cies eender is. Deze beide apparaten hebben volgens de importeur een richtprijs van 1030, Het wordt een andere zaak als je zo'n toestel niet in huis op een extra aftakking van de kabel wil gebruiken, maar kleur wilt kijken in de cara van. Dan heb je natuurlijk wel wat aan die t.v.'s met minder kanalen, want zoveel stations heb je daar toch met. In dat geval bevelen de on derzoekers de Panasonic TC 492 van /"900 aan. Ook de NEC 14 T 412 van ƒ850, en at- Orion 2000 van ƒ850 vin den zij goed. Kleurentelevisie*, 36 cm beelddiagonaal Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft nu opnieuw een folder uitgegeven met regels om voedselvergiftiging te voorkomen. De titel is „Voeding en hygiëne11 en dat gaat natuurlijk voornamelijk over hygiene in ae keuken. Over hoe je het veiligst eten kan klaarmaken en bewaren. De folder is gratis te krijgen bij het ministerie. Aanvragen kan via een briefkaart naar het ministerie WVC, afdeling voorlichting volksgezondheid, postbus 439, 2260 AK Leid- schendam, - zeer goed goed O redelijk maiig slechl f 3 *r O "2 O O EB O O Ss O O O 2 merk en type TT 0 01 TT 3 O Se D T tJ 3 X3 "p o 3 c. O c_ CL t Conic T 7701 Conlee KT 8135 Grondig A 2102 S Hitachi CPT 1472 nT3113 900 700 850 800 1100 8 8 8 8 16 O O O O D O D a O NEC 14 T 412 Nocd Mende SC 1434 Orion 2000 Panasonic TC -492 Philips 14 CT 2006 850 900 850 900 800 8 12 8 8 12 O os O O O a D D O D O Saba P 37 S 25 Sanyo CEP 3000 Sharp C 1401 GS Sony KV 1352 Telefunken PC 2006 1100 900 80O 1100 1100 12 10 8 12 8 os O O O a O a O O Teleton PC 14 B Tokyo CBS 4041 850 000 12 8 O O a D O kop'- of oortelefoon; S SCART-piuq. Niet op accu Wel moet je er rekening mee houden dat dergelijke 36 cm kleuren-tv's op een gewoon stopcontact moeten. Gebruik op de accu van auto of boot is niet mogelijk Ze worden wel "draagbaar' genoemd, maar ze zijn toch wel zo groot en zwaar (tussen 10 en 12 kilo), dat ze een vast plekje nodig hebben. De label In de tabel kunt u zien hoe de onderzochte toestellen verder uit de test zijn geko men. De genoemde prijzen zijn 'richtprijzen', dat wil zeggen dat u daar de apparaten zon der veel moeite voor kunt vinden. Maar ,.met meer speurwerk kunt u ze nog wel goedkoper kopen," zegt VWO, en het onderzoekinsti tuut waarschuwt: „Laat u dus met m de luren leggen door de zogenaamde kortingen op de adviesprijzen". De beoordeling van de ont vangstkwaliteit is uitslui tend gebaseerd op het ge bruik van de kamerantenne die op het toestel zit Bij aan sluiting op de kabel of een ei gen dakantenne is bij alle toestellen de ontvangst zon der problemen. De beeldkwaliteit is beoor deeld op scherpte, vervor mingen, natuurlijke kleuren, en dergelijk. Maar ook is er op gelet of ondertitelingen recht en scherp zijn, en m hun geheel binnen het scherm vallen. „Bij deze klei ne apparaten," zegt VWO hierover, ..is dat van extra belang omdat ze vaak wor den toegepast als beeld scherm bij een huiscomputer. Bent u dat van plan, kies dan een apparaat met een plus in de kolom beeldkwaliteit." Een ander punt is de zogehe ten SCART-plug. Deze is nodig om videorecorders, spelletjes en computers recht streeks op het toestel aan te sluiten. Als er geen SCART- plug op zit, moet die er op worden gemaakt. Dat kost 25 a 50 gulden. Informeer in zo'n geval vóór de aankoop of dat inderdaad kan. Steeds meer fabrikanten ontdekken het: hoiidt de consument als beloning een paar harde guldens of rijksdaalders voor, en hij is sterker geneigd je pro dukt te kopen. De fabrikanten hoeven dat geld niet meteen uit te delen. Het leuke is, dat 2e het in de meeste gevallen helemaal nooit hoeven te betalen. Veel consumenten sturen die bonnen eenvoudigweg niet in. De consument merkt te laat dat hij meestal eerst, nog méér produkten moest halen, en haakt af. Of hij vergeet wat hij moet doen om het geld binnen te krijgen. De fabrikanten van wasmid delen zijn er mee begonnen, maar in de loop van dit jaar zijn de geldbonnen-acties zich steeds meer gaan uit breiden. Ze worden gretig gebruikt vóór de verkoop van wijn, kattenvoer, sterke drank, frou-frou wafeltjes, haarshampoo, toiletzeep, noem maar op. Morgen kan er alweer een nieuwe geld- bonnen-actie in de winkels staan. En het werkt. Ondanks alle voorlichting over prijzen en kwaliteiten die er tegenwoor dig is, happen veel consu menten blindelings in het lokaas. Als er als korting maar flinke bedragen wor den genoemd. Niet zomaar 'een paar kwartjes, maar bij voorbeeld vijf gulden op een. koopprijs van een tientje. Dat trekt kopers. Niet waar 'Nu voor halve prijs' staat er brutaalweg in de reclame. Of Tweede pak gratis!'. Maar dat is niet waar. Je betaalt 'gewoon de volle prijs. Pas als je naderhand bonnetjes of etiketten naar de fabrikant opstuurt, krijg je de 'korting' op je girorekening gestort 'Toen een winkelbedrijf er dit voorjaar toe over ging de be loofde prijskorting op de •wasmiddelen All en Dixon .meteen bij de kassa's met zijn klanten te verrekenen, wa ren de fabrikanten des dui vels. Zij weigerden verder nog actiepakken aan de win- 'kel te leveren. De conclusie lag voor de hand dat de fabrikanten die dergelijke acties voeren, toch liever niet zien dat alle be loofde kortingguldens zo makkelijk te incasseren zijn De man achter de All-actie is de heer A. Burgmans, direc teur marketing en verkoop bij Lever-Sunlight (van Uni lever). Hij verklaart desge vraagd dat bij de lopende All-actie naar zijn verwach ting 50 van de geldbonnen a 4,25 zullen worden uitbe taald. Op een geldbonnen-ac- tie die eerder met All werd gehouden, is volgens hem 30 van de bonnen binnenge komen, toen was de 'korting' slechts ƒ2,12 en moest je eerst nog een tweede pak ko pen. 'Probeerkracht* De helft van de mensen die in de afgelopen maanden t een pak All met korting bon erop hebben gekocht, krijgen de korting van ƒ4,25 om een of andere re den dus nooit in hun porte monnee. Er zit dus blijk baar wel een rem in die ac ties ingebouwd- Volgens meneer Bürgmans zien we dat helemaal ver keerd. „Als de huisvrouw bij de twee pakken-actie tot de met-inzendsters behoorde, kwam dat doordat zij bewust had besloten niet het tweede pak All te kopen dat nodig was om de korting te krijgen. Het eerste pak was zij niet speciaal gaan kopen om het geld terug te krijgen, maar omdat zij het vernieuwde All weieens wilde proberen. De in het vooruitzicht gestelde terugbetaling versterkt al leen maar de probeerkraeht van het artikel naar de con sument." Dat is een mooi verhaal. Maar bij de huidige All-actie kunnen de mensen meteen de bon van het eerste pak in sturen om ƒ4,25 te krijgen, en dat doet de helft dus ook niet. Wij denken dat het voordeel voor de fabrikant hier in zit: het is een heel gedoe is om die korting te krijgen (je moet de bon goed invullen, envelop en postzegel in huis hebben), je kunt het waspoe- Brteije van als lokaas erop- De meeste huisvrouwen kopen wel het produkt, maar komen er nooit toe de bonnen in te sturen. Dat weten de fabrikanten bijvoorbaat. der allang hebben opgemaakt zonder eraan te denken dat die bon nog van het pak ge knipt moest worden. Kortom, het wordt makkelijk uitge steld en vergeten. De helft van de probeer- sters van het nieuwe was middel zou in elk geval zelfs met een direkte ken- nismakings-korting van een kwartje nog beter af zijn geweest. Wij hadden ook wel graag willen weten wat nu de 'pro beerkraeht' is geweest van de actie van het wasmiddel Dixan, dat nota bene op twee bonnen 9 terug gaf. Maar helaas, bij Dïxanfabri- kant Henkei weigert men iets te zeggen over het aantal mensen dat die 'korting' echt uitbetaald heeft gekregen. Na intern beraad wordt "sléchts de volgende mededeling af gegeven: „Omtrent de door u gevraagde gegevens kunnen wij principieel geen uitspraak doen tegenover derden." Zo zou je natuurlijk ook een loterij kunnen organiseren zonder de prijswinnaars be kend te maken Voor de poes Kattenvoer, daar kun je ook guldens op terugkrijgen als je maar genoeg van hetzelfde merk in huis haalt. Quaker Oats Purina drukte deze zomer op zijn dozen Katmenu en Zeebanket spaarzegels af, waarvan er zes moesten worden opge plakt op een 'bespaarcheque', die na inzending ƒ3,50 zou opleveren. In de spelregels staat: „Stuur uw bnef voor 30 november 1983." Je moet er zes pakken van 400 gram voor kopen, voor in totaal circa 12,50. Maar denk niet dat je nu tot eind november zo af en toe een pak met een spaarzegel in de winkel kunt meenemen. De dozen met spaarzegel blijken namelijk slechts van eind juli tot hooguit half september afgeleverd te zijn. Na half oktober is daar weinig meer van in de winkels te vinden. Je had dus vlugger moeten zijn met kopen, anders mis je de ƒ3,50 'besparing'. Maar dat stond nergens te lezen. We merken dat dit ook bij andere acties wel gebeurt. Ze pakken de bonnen nog wel aan, maar geven 2e allang niet meer uit. 30 procent De heer E. van Wemelsker- ken die bij Quaker Oats deze actie uitvoert, zegt: „Tegen Werelddierendag (begin ok tober red.) neemt de ver koop van dierenvoedsel altijd sterk toe. Wij proberen in die periode ons marktaandeel vast te houden. We hebben daarvoor een geld actie geko zen, omdat dergelijke acties met direct voordeel momen teel het beste blijken te sco ren." (Blijkbaar heeft men dat gemerkt aan de conclir- rentie van het merk Felix, dat juist een actie heeft ge had met /2,50 terug op vier pakken voer). Na lang trekken wil de heer Van Wemelskerken kwijt dat hij zo'n 30 van de bonnen terug verwacht. Dus ook hier laat weer 70% van de kopers uiteindelijk ƒ3,50 liggen. De percentages uitbetaalde geldbonnen die fabrikanten ons noemen, lijken allemaal nogal aan de hoge kant Insi ders noemen voor sommige acties in elk geval heel ande re getallen: Doppen van wijnflessen die moesten wor den ingestuurd om op 12,85 aankoop 1 gulden terug te krijgen, leverden slechts 0,8% uitbetalingen op. Bij een actie voor sausen zou men volgens de planning slechts 3% hoeven uit te betalen. Andere taktiek Sausen, die brengen ons bij een hoofdstuk apart. De fa brikanten van sausen volgen aan radikaal andere taktiek. .Deze taktiek werd lussen juni en half augustus van dit jaar ook al toegepast door Procter and Gamble Bene lux, makers van het wasmid del Dash. Opereren andere geldbon nen-merken in het volste vertrouwen dat toch niet al te veel consumenten hun 'korting' zullen opeisen, de methode-Dash is er een waarbij de fabrikant veel nauwkeuriger de geldpot kan beheren. Bij deze methode staat de geldbon niet afgedrukt op pak of pot. De fabrikant de poneert in de winkels losse formuliertjes. Daarop moet een woord of een afbeelding van de verpakking worden geplakt. Bijvoorbeeld het woord 'nieuw'. Met deze formuliertjes kan de fabrikant precies regelen hoeveel aanvragen voor kor ting er mogelijk zijn. Formu liertjes op? Actie afgelopen. Terwijl zijn artikelen in het zelfde pak in de winkel blij ven slaan. Bovendien gelden dergelijke acties alleen in winkels die een speciale uitstalling van het produkt hebben gemaakt. Dan wel, dan niet Precies zoiets is nu aan de gang met de sausen van Heinz, en Calvé heeft ook zo iets lopen. Koop je Heinz in de ene winkel waar hgt merk je in een speciale uit stalling dringend wordt aan bevolen dan kun je op drie ingestuurde etiketten 5 te rugkrijgen. Maar koop je ze ergens anders, waar ze ge woon tussen de andere sau sen staan, dan geldt die kor ting weer met. Vijf gulden terug, dat lijkt een heel bedrag voor drié potjes saus van 1,98 per stuk, zelfs al ben je eerst nog 70 cent kwijt aan de postzegel om de etiketten op te sturen. De fabrikant moet er sterk op vertrouwen dat het afwe ken van de etiketten zo'n ex tra hindernis oplevert, dat hij lang niet alle potjes hoeft te vergoeden De formulieren-methode geeft de fabrikant ook nog de mogelijkheid zijn actie desge wenst wat aan te zwengelen Heinz plaatste bijvoorbeeld advertenties waarin het schaarse formulier nu ineens weer zomaar stond afge drukt, om uit te knippen. Er gebeuren dolle dingen bij de geldbonnen-acties. Zoals bij die van Allied Spirits-and Wines Nederland, die het merk Olifant Jenever voert. Men hangt aan de flessen Jonge Olifant een spaar-hals- iabei. Met dit label kan de consument naar keuze zes of twaalf doppen van de jene ver flessen insturen. Voor zes doppen krijgt hij 3 gulden terug, voor twaalf doppen6. Een fles Jonge Olifant kost circa 15.50, aus heb je intus sen voor 98 ofivel f 186 aan jenever gekocht. En dat moet nog vlug gebeuren ook, want Olifant gaat de actie-fJessen maar één maand leveren. Maar je moet ze ook rap op drinken, de doppen moeten er immers af en opgestuurd worden

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 9