1 Annie's 'dader heeft het gedaan' 'Ik was mijn kanarie met scheerkwast en babyzeep' CD A-wethouders bang dat hun partij nu buiten spel staat Voorstelling Globe gaat nu toch door Muziektheater van de Duchies Martine 'live' Puntsgewijs Croiset's eerbetoon aan Kafka Rotterdamse Operette: 'Wir machen iTUisik' PTT organiseertvogelwalhalla Trio opgepakt voor inbraken Schiedam geeft vertrotmelij ke gegevens Scheeres 'begrijpt' protest van politie 'Wegaan een rommelige tijd tegemoet Rotterdams Nieuwsblad vrijdag RW 7 oktober 1983 De Schiedamse sociëteit QT heeft voor morgen avond muziektheater de Duchies gecontracteerd. De Duchies brengen hun derde programma: 'Fish chips', een mengvorm van alle voorgaande produk- ttes. De nadruk ligt zowel op het verhaal en op de humor. Theater en muziek vullen elkaar aan. De Duchies is een onge subsidieerd gezelschap van acteurs, muzikanten, zan gers, danseressen, schrij vers en componisten. De voorstelling begint om half elf. Martine Bijl trekt dit seizoen langs de Nederlandse thea ters met een eigen show, bestaande uit liedjes, conférences en typeringen die voor het grootste deel aan haar fantaste zijn ontsproten. Martine Bijl wordt begeleid door Henk van der Molen (gitaar), Lex Jaspers (piano). Edwin Corzilius (bas) en Hans Beths (drums). Martine Bijl maakte in 1967 deel uit van de Knokketestivai- ploeg en werd 'ontdekt' door Ben Levi. Zij ontving Edisons voor haar eerste lp en de plaat 'Liedjes uit de tijd van Ot en Sien'. Voor do televisie maakte zij enkele shows waarvoor ze in 1980 de Televizier-ring kreeg. De voorstelling in Vlaardingen begint om 20.15 uur. In de aula van het Schiedamse Stedelijk Museum aan de Hoog straat wordt woensdag middag een klarinetcon cert gegeven. Marina Stokhof en Joost van Berkel spelen in duet werken van o.a. Mozart en Scarlatti. Het begint om half één en duurt een half uur. De Vlaardingse groe pen Imperfection en Stir treden morgenavond op in sociëteit Joost aan de Oosterstraat in Vlaardin gen. Imperfection speelt ouderwetse rock roll en Stir speelt ska, reggae en rocksteady. Joost is open vanaf half acht. De Filmclub Schiedam vertoont vanavond om half tien de komische film 'Flying High' een kostelijke parodie op de rampenfilms, die tot eni ge jaren geleden de bio scopen overspoelden. In dit geval gaat het om een vlucht van Los Angeles naar Chigaco, waarop al les misgaat. De filmclub huist in gebouw de Teer- stoof aan de Nieuwstraat. Vlaardingen De voorstelling van Shakespeare's Ri chard III van het Zuidelijk Toneel Globe gaat nu toch door en is verplaatst naar volgende week woensdag- Ei genlijk zou het stuk gisteravond in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal te zien zijn, maar de voorstelling kon niet doorgaan omdat het decor te groot was voor de Vlaardingse schouwburg. Het is nu gebleken, dat het voor meerdere schouwbur gen te groot is. Daarom wordt een kleiner decor ge maakt, waarmee het gezelschap door het land trekt. De kaarten die zijn verkocht voor de voorstelling van giste ren, gelden als toegangsbiljet voor de voorstelling van volgende week. De voorstelling begint woensdagvond om kwart over acht. Acteur Jules Croiset toert al tien maanden door Neder land met 'De hoogstmerk- waardige gedaanteverwisse ling van Gregor Samsa'. Het is een eerbewijs aan de Tje- chische schrijver Franz Kafka, die honderd jaar ge leden is geboren. Hel stuk is vanavond en morgenavond te zien in theater De Teer- stoof aan de Nieuwstraat in Schiedam. De voorstellin gen beginnen om negen uur. Kafka was bijzonder bang voor de buitenwereld. Die angst was zo groot, dat het een fobie werd. Hij heeft dan ook eens gezegd, dat op een morgen wakker zou willen worden en het aan geklede lichaam de buiten wereld in te sturen, terwijl hij zelf in de gedaante van een grote kever op het bed mag achterblijven. Dit is het hoofdthema van het stuk, dat Croiset brengt. Kafka was zich alleen wel bewust dat de kever ook met de buitenwereld te ma ken krijgt. De nieuwste musical van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink is vol gende week vrijdag en saterdag te zien in de Vlaardingse Stadsge hoorzaal. Kaarten voor deze theaterproduktie zijn vanaf maandagmor gen bij de Stadsgehoor zaal verkrijgbaar. Deze musical is de zesde van de hand van dit duo. Net als in de voor gaande produkties van deze twee speelt Conny Stuart de hoofdrol. Zij wordt terzijde gestaan door Piet Römer, Hans van der Woude en Ferd Hugas, een ballet van twaalf personen en een orkest. Direct aan het begin van de voorstelling wordt een moord gepleegd, waarbij alle spelers in het stuk betrokken zijn. De politie wordt erbij gehaald, maar Tonia Tu dor (Conny Stuart) be sluit de moord zelf op te lossen en loopt daarbij de politie voor de voe ten. Met alle gevolgen van dien. 'Ook voor de jeugd is op de eerste dag van de herfstvakantie een musi cal ter zien. In het decor van 'De Dader' is zater dagmiddag de jeugdmu- sical 'Niettemin5 te zien. Deze voorstelling begint om half drie. Het Rotterdams Operette Gezelschap brengt vanavond een grote muzikale show op de planken in de Koningshof in Maassluis. Het uit 75 personen bestaande koor en orkest brengt onder het motto 'Wir machen Musik' een muzikale show met muziek van Kalmdn, Schubert en Strauh. Weense liederen, drinkliederen en Italiaanse liederen worden ten gehore gebracht. De arrangementen en orkestraties zijn' verzorgd dirigent Dick Borst. De voorstelling begint ora acht uur. Schiedam PPT'er John Jaspers heeft het razend druk. De organi satie van de vogelten toonstelling, die van avond van start gaat in het hoofdpostkantoor, neemt de postbesteller- voorman annex voorzit ter van de Schiedamse ontspanningsvereniging van de PTT volledig in beslag. Daar komt nog bij dat hij niet alleen organisator van de tentoonstelling is, maar ook ook deelnemer. Van avond en morgen, wanneer in het Schiedamse postkan toor aan de Lange Nieuw straat de tentoonstelling wordt gehouden, zullen ook enkele van zijn kanaries meedingen, naar de prijzen. Want deelnemen aan een vogel ten toonstelling bete kent niet alleen vogeltje in een kooitje en met net hele zaakje onder de arm naar de expositieruimte. Het gaat vooral om de voorbereidin gen. Als de eigenaar met zijn vogels goed voor de dag wil komen, zal hij er ook voor moeten zorgen dat de beestjes er piekfijn uitzien. Voor de kanaries van John betekent dat dat ze van de week nog een extra was beurt hebben gekregen. „Mijn witte kanarie bijvoor beeld heb ik onder handen genomen met de scheer kwast en babyzeep. Dat doe ik altijd enkele dagen van te voren. Dan kan ie nog goed opdrogen. Daarna be sproei ik hem nog een paar keer met de plantenspuit, zodat ie op de tentoonstel ling mooi glimt", legt Jas pers uit. Volgens de voorzitter is het in de kelder van het post kantoor „één groot vogel walhalla". Zo'n vierhon derd vogels van 61 PPT'ers uit het hele land zullen meedingen naar de prijzen en vermeldingen, die wor den uitgedeeld door de keurmeesters van de Ne derlandse Bond van Vogel liefhebbers. „Nee, postdui ven zitten er niet bij", lacht John Jaspers. „Er zijn wel enkele sierduiven, maar vooral tropische vogels zo als kanaries, parkieten." Aanleiding voor de ten toonstelling, waar de PTT'ers gaan uitmaken wie van hen de mooiste vogels* heeft, is het vijftigjarig be staan van de Bond van Vo gelliefhebbers. Bondsvoor zitter Mulder, in het dage lijks leven ook PTT'er, lan ceerde enkele jaren geleden al eens het idee om een vo geltentoonstelling te hou den in een postkantoor. Het is er nooit van gekomen, totdat het plan in Schiedam weer werd opgevat. Nerveus De keurmeesters van de bond hebben de vogels van daag bekeken op kleur, vorm, houding, grootte, be- vedering en conditie. Dat is geheurd voordat de ten toonstelling voor het pu bliek wordt geopend, want van al die mensen worden de vogels nerveus en bo vendien kunnen de keur meesters niet op hun gemak hun werk doen. Hoewel het om een ten toonstelling van PTT'ers gaat. wil het niet zeggen dat ze ook alleen maar voor PTT'ers toegankelijk is. Ie dereen kan vanavond (van half acht tot elf uur) en morgen (van tien tol vijl uur) m het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat ko men kijken wat de PTT'ers op vogelgebied presteren. Maassluis De politie van Maassluis heeft vier inbra ken opgelost door het arres teren van drie inwoners. Hel trio, twee jongens van 20 en een van 21, hadden voor bij na 25 mille geplunderd en schade aangericht. Een sigarenzaak en een wo ning leverde de grootste buit op: tweemaal zo'n slordige negenduizend gulden. Vooral op video's was het drietal be lust. Uit het feestzalencom- plex De Sluis en de Prinses Julianaschool waar zij ook erg veel vernieldenwer den deze apparaten bijvoor beeld gestolen. De goederen gingen dan naar een 55-jarige Vlaarding se die de buit heelde. Schiedam De gemeente Schiedam is bereid vertrou welijke gegevens over inwo ners vart deze stad te ver strekken aan de Stress- Groep Leiden. Deze zijn no dig voor een wetenschappe lijk onderzoek naar stress in bepaalde leeftijdscategorieën. De gemeente heeft geen hon derd procent zekerheid, maar wel de garantie van de Stress-Groep, dat de per soonsgegevens niet zullen worden misbruikt. „Het gaat in goed vertrouwen", aldus Ab Noordzij, chef van het bureau burgerzaken, „Trou wens, als die gegevens uit lekken, komt de Stress- Groep nooit meer aan de bak." Schiedam Loco burgemeester Reinier Scheeres laat zich niet verleiden al bij voorbaat uitspraken te doen over eventue le acties bij de Schie damse politie tegen bezuihigingen. PPR- raadslid Herman Noordegraaf vroeg hem hiernaar. Scheeres wilde alleen kwijt, dat hij 'volledig begrip' heeft voor de verontwaardiging van de politie na Prinsjesdag. De loco-burgemeester zei dat de afdeling Sehiedam van de Ne derlandse politiebond hem reeds op de hoogte heeft gebracht van de intentie om actie te gaan voeren. „Ik waar deer het in dit verband bijzonder, dat de bond mij heeft verzekerd dat de veiligheid van de Schiedamse burgers ook tijdens de acties wordt gewaarborgd. Het is een groot pluspunt, dat in het terecht stelling ne men tegen de opvattin gen van de minister de veiligheid van de Schie dammers toch voorop gesteld wordt", aldus Scheeres. CDA-wethouder Jelle Wijnstok: „Sombere vooruitzichten." Vlaardingen De schuld van de breuk tussen B en W en de rest van de gemeenteraad wordt door de PvdA, de grootste par tij in de Vlaardingse gemeenteraad, simpel naar de christen-de mocraten geschoven. Drs. Kees van der Windt: „Daarvan zijn we overtuigd. Bij een coalitie met zo'n geringe meerderheid moet je voor honderd procent op elkaar kunnen vertrouwen. Maar de onzekerheid en de onbetrouwbaarheid van het CDA zijn van het begin af aan gebleven. Ze hebben ons steeds voor de voeten gelo pen." CDA-ieider Jo Schriel is voor de PvdA'ers de gebeten hond: „Het CDA onder fractievoor zitterschap van Schriel heeft voor ons afgedaan. Ze hebben gefaald als coalitiegenoot We konden zo echt niet vrolijk door Cock Rijneveen en Hans van Reeuwijk verder gaan. We gaan een heel rommelige thd tegemoet. Ik zie CDA en VVD ook niet zo gauw met een werkbaar plan komen." WD-fractievoorzitter Mariet- te Hoogendïjk verklaart nog maals dat de houding van de PvdA haar is tegengevallen, maar gaat geen 'verbroede ring' uit de weg. „Het gaat er ons om dat er een werkbaar college komt, dat ruime steun in de raad geniet. Ik voel er bijvoorbeeld niets voor om met CDA en nog een kleine partij erbij in zee te gaan. Dat is met werkbaar. De basis is daarvoor veel te smal. Ik denk dat wij het initiatief voor de bespre kingen zullen nemen. Wij slui ten in ieder geval niemand uit." Het CDA èn fractievoorzitter Jo Schriel passen er voor zich de zwartepiet in handen te la ten stoppen door de PvdA. De fractieleider noemt de bouw plannen voor de Maassluisse- dijk „het zoveelste incident van een hele reeks. Het was telkens het opereren van Gou- driaan dat tot dit soort botsin gen leidde. Dit ging gewoon zo niet langer." COA-wethouder Cees Bot: „Doorgaan was beter." De twee CDA-wethouders, Bot en Wijnslok, hebben de eigen fractie herhaaldelijk op het hart gedrukt dat hun partij wel eens buiten spel kan ko men te staan als het de coalitie onderuit zou halen. ïn fractie vergaderingen waarschuwden ze er voor dat de kans dat PvdA en VVD met elkaar ver der gaan zeer groot is en dat de tanende invloed van het CDA op de gemeentepolitiek dan nog kleiner wordt. Frac tievoorzitter Schriel liet giste ren echter desgevraagd weten dat „we niet alles onderge schikt kunnen maken aan deelname aan dit college. Doe je dat, dan kom je onwaarach tig over bij de bevolking." „Inderdaad," zegt wethouder Wijnstok, „wij hebben de frac tie geconfronteerd met een ui termate somber vooruitzicht^ Uitgangspunt is altijd geweest dat we het beleid van de laat ste jaren zouden voortzetten. Want hoe je het ook wendt of keert, de ontstane situatie biedt voor het CDA minder perspectief dan voor eergiste ren het geval was." En wet houder Bot:,.Voor de toekomst van het CDA is het gebeurde zeker niet goed. Doorgaan was veel beter geweest. Niet alleen voor het CDA, maar voor de hele stad." Bemiddelen „Er was geen andere oplos sing", meent Ron Molenaar (D'66), Zijn eigen partij ziet de democraat niet zo gauw de stap naar een eventueel wet houderschap wagen. „We heb ben geen enkele ambitie in die richting, Daar zijn we een te kleine partij voor." Molenaar voelt al net zo weinig voor een samenwerking van D'66 met de christen-democraten. Het raadslid: „Ik heb ontzettend veel moeite met het CDA. En dat heeft alles te maken met hun opstelling, hun onbere kenbaarheid..." Daarentegen zou hij zich wel sterk willen maken voor een coalitie tussen de VVD en de Partij van de Arbeid. „Op sommige punten zitten VVD en PvdA politiek gezien niet zo ver van elkaar. Ik zou best moeite willen doen om die twee te koppelen." Voor zich zelf ziet Ron Molenaar een soort intermediaire functie weggelegd: bemiddelen om een brug tussen de beide te genpolen te slaan. Fractievoorzitter Rien Lens- velt van SGP zoekt naar standvastigheid. „We willen een college hebben, dat langer zit dan deze drie jaar tot de nieuwe verkiezingen," De ge beurtenissen hebben de SGP'er overvallen. „De PvdA heeft hoog spel gespeeld, ge bluft en verloren." Op de vraag of een wethouder Lensvelt tot de mogelijkheden behoort klinkt eerst vrolijk ge lach. Als hij echter hoort dat D'66 weinig voor samenwer king met de christen-democra ten voelt, reageert hij: „VVD. CDA met de SGP erbij? Het zou kunnen. Dat is bespreek baar. Maar onze partij dan toch meer ïn de rol van gedo gen." Het bestuur van het Vlaar dingse buurthuis Oost vind dat bij het publiek teveel d mening bestaat dat men e alleen terecht kan voor ont spanningsactiviteiten. Daar om wijst het er op dat in d<- Oosterstraat 86 ook tal val cursussen worden gegeven Onder andere naaien et knippen, open school. Neder lands voor buitenlands* vrouwen en fotografie. Sind: kort is er ook dc* gelegenheic om in 'een ontspannen, nie' schoolse sfeer' met de Engel se en Franse taal kennis tt maken. Voor telefonische in lichtingen kan men SSGOö-1 draaien. In ontmoetingscentrum Koningshof in Maassluis wordt zaterdag een postze gelruilbeurs gehouden. Men begint om 13.00 uur. Zondag gaat in het Vlaar dingse Vrouwenhuis (Pieter Karei Drossaartstraat (65-67j de meidengroep weer van start. Met leeftijdgenotes vanaf dertien jaar kan ei over van alles en nog wal worden gepraat. Iedere zon dag om twee uur. De dag erna, maandag dus, begint in het vrouwenhuis een cursus yoga. Tijdens de lessen, iede re maandag van half tien tot half elf, is kinderoppas aan wezig. De vrouwen kunnen dinsdagavond naar de film 'Ademloos', met Monique van der Ven als moeder die na de geboorte van haar kind in een depressie raakt, kijken. De aanvang is 20.00 uur. Een mondeling verslag van het laatste half jaar in de Schiedamse gemeenteraad is één der agendapunten op de PPR-vergadering, die maan dag om acht uur 's avonds in het Schiedamse stadhuis zal worden gehouden. Ook komt de vredesdemonstratie op 29 oktober in Den Haag aan de orde, alsmede het voorstel het PPR-archief in bruikleen te geven aan het gemeente archief aan de Korte Haven. Op 23 november is er ïn de Blauwe Brug een vergade ring samen met de PSP, waar men de samenwerking wil evalueren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3