Schiedam-West pleit voor behoud van opbouwwerker PvdA roept leden bijeen over breuk in coalitie IIPIl Vlaardingen: strop van 140.000gulden VMARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT termeulen Zuid en West in spanning Musical gaat door: brandweer akkoord Fietser rijdt vrouw aan Dronken tiener beschadigt auto PMHi H1' I fSH \r Kade officieel in gebruik V ideo-recorders gestolen Jongetje afgetuigd Van der Windt: 'Goed dat er nu duidelijkheid is' m MAANDAG 10 OKTOBER 1983 Schiedam In een brief aan de gemeenteraad spreekt de bewonersvereniging Schie- dam-West haar vrees uit, dat het opbouwwerk per 31 de cember uit haar wijk ver dwijnt. De overleggroep van bewoners, die in de praktijk fungeert als opdrachtgever van René de Jongh, heeft uitnemende ervaringen met deze opbouwwerker. Zonder zijn begeleiding en inzet wa ren veel activiteiten in Schiedam-West nooit van de grond gekomen, aldus de overleggroep, die deel uit maakt van de bewonersvere niging. Van de raadsleden vraagt men, in de brief die dit week end verstuurd is, extra waak zaamheid, want het opbouw-, werk heeft, bewezen nuttig en nodig te zijn in een oude wijk, waar vooral stadsvernieuwing' veel problemen met zich mee neemt. De overleggroep heeft vernomen, dat de gemeente denkt aan een nieuwe struc tuur in het welzijnswerk. Op ziehzelf heeft men daar geen bezwaar tegen, maar als dat ten koste gaat van een inmid dels ervaren kracht, is ook veel inzet van vrijwillige wijk bewoners grotendeels nutte loos geweest, zegt Schiedam- West. Voor Schiedam is een. dergelij ke situatie niet nieuw. Ook de bewonersvereniging Schie- dam-Centrum mocht tot haar grote spijt geen nieuwe op bouwwerker aanstellen na het vertrek van Paul Looije. En in Schiedam-Noord is Jos van der Lugt nog altijd niet opge volgd. De gemeente en de SSSN zouden in plaats van een opbouwwerker een coördina tor willen aanstellen. Het is niet ondenkbaar, dat een soortgelijke structuurverande ring ook in Schiedam-Cen trum en -West plaatsvindt. Een coördinator zal echter, naar men aanneemt, minder routine en deskundigheid in huis hebben dan een opbouw werker. De Jongh's positie is een wan kele. Hij fungeert als plaats vervanger van Kees van Mil, die officieel nog steeds in .dienst is bij de SSWO en des tijds met ziekteverlof, werd ge stuurd. De SSWO, waaronder de overleggroepen voor het opbouwwerk in de oude wij ken ressorteren, kreeg aan vankelijk toestemming een plaatsvervanger aan te stellen. De ziektevervanging moet nu van de gemeente beëindigd worden, maar Schiedam-West wijst erop dat „er weinig zicht op is dat de nog-steeds-zieke opbouwwerker weer terug keert". ïn 1984 zou er dan geen beroepskracht zijn om ac tiviteiten rond het nieuwe wijkcentrum, de stadsvernieu wing en de renovatie te bege leiden. Schiedam Na het bezoek, dat PvdA-raadsleden Truus de Nijs en Cees Huisman gisteren hebben gebracht aan clubhuis Zuid, heeft men in het wel zijnswerk een redelijk beeld van hoe de gemeenteraad op 24 oktober zal reageren op de voorstellen voor een nieuw wijkcentrum in Schiedam- West en verbouwing var) het gekraakte clubhuis tn Schie- dam-Zuid. Het lijkt niet denk baar dat er aan de voorstellen nog gesleuteld zal worden; de commissie stadsvernieuwing ging vorige week reeds ak koord, de welzïjnscommissie spreekt zich morgenavond uit. De open dag werd zondag druk bezocht, er was meer be langstelling vanuit de wijk dan bij vorige gelegenheden. De open dag trok in Schiedam-Zuïd meer belangstellenden dan voorheen. Schiedam Toneelgroep '71 en de Creed Singers gaan vanavond keihard verder met de repetities voor de musical 'Mexico, Mexico'. De musical gaat volgende maand gewoon door. Het decor blijkt ge heel te vallen binnen de criteria die de brandweer stelt. Dat de musical nu dus toch uitgevoerd kan worden, is een hele op luchting voor de honder den Schiedammers, die al kaarten gereserveerd hadden voor dit hoogte punt tijdens het Passage jubileum. Er was sprake van enige* paniek, nadat de brand weer had vernomen dat het decor, dat Toneel groep '71 gebruikt, van piepschuim was vervaar digd. Dat bracht de pre ventieve dienst in pa raatheid en men liet het Passagetheater weten, dat piepschuim niet mag. Dat is brandgevaarlijk. Passage-directrice Con nie Eggink dacht al aan impregneren, een specia le behandeling van het decormateriaal. Jan Meulendijk, voorzit ter van Toneelgroep '71, heeft de brandweer in tussen bericht dat er ver moedelijk geen bezwaren, zullen kleven aan het ge bruikte decor. Bij de to neelspelers heeft men de bui zien hangen en tijdig rekening gehouden met de brandweereisen, De delen van het decor zijn voornamelijk van hout of hardboard en dat is min der gevaarlijk dan piep schuim. Meulendijk zegt niet zonder trots, dat zijn toneelgroep de enige in Schiedam is, die met zul ke aangepaste decorstuk ken werkt. De voorstellingen van 'Mexico, Mexico' vinden plaats op de donderdag middag- en avond van 10 november en op vrijdag avond 11 november. De eerste is een speciale uit voering voor de bejaarde Schiedammers. „Er is ge lukkig een enorme be- lafogstelling," aldus Meu lendijk, die even vreesde dat het piepschuim-inci dent stagnerend zou wer ken op de kaartverkoop. Schiedam Een 67-jarige Schiedamse is zaterdag met een hersenschudding en ver- wondingen aan de pols en het rechterbeen opgenomen in het Schielandziekenhuis, nadat zij was aangereden op de Burge meester Van Harenlaan. De vrouw stapte zonder uit te kij ken het fietspad langs de Van Harenlaan op. Een 16-jarige inwoner van Vlaardingen, die op* het fietspad reed, kon de "Vrouw niet meer ontwijken. Schiedam -De Schiedamse gemeentepolitie heeft zater dagavond een dronken Schie dammer (26) meegenomen naar het politiebureau, nadat de jongen bij een winkel aan de Groenelaan een ruit had in- 1 geslagen. Vervolgens was hij naar een geparkeerde auto ge waggeld en bewerkte die met zijn vuisten. De jongen is mee genomen naar het bureau en mócht in de cel nuchter wor den. kans op Schiedam 'tiÊÈïm e&V fi l5 ADVERTENTIE Keuze uit 6 dessins... Extra brede gordijnstof in, dessins en in moderne kleuren zoals blauw, bruin, groen, cog nac, rood, bleu of beige. Ook 2eer geschikt voor het maken van dekbedhoezen. Ca., 454 cm breed, van hoogwaardige katoen kwaliteit. Per meter EXTRA BREED 15ft CM Vlaardingen Een forse strop van bijna 140.000 gulden hangt de gemeente Vlaardingen boven het hoofd als dé rijksoverheid in haar standpunt volhardt om geen geldelij ke .steun te geven voor de krot-ontruiming van een veertig tal panden. Op de Van Kinsbergenplaats, Spoorsïngel, Van Leyden Gaelstraat en de Aert van Nesstraat heeft de gemeente hui zen laten afbreken. Het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieuhygiëne (VROM) weigert nu de gevraagde financiën uit te keren. Op het stadhuis ver moedt men „dat iemand uit Den Haag de panden is komen controleren en ze toen bewoond bleken te zijn." De betreffende woningen waren gekraakt of bewoond door Vlaardingers met een tijdelijk huurcontract. Ambtenaar De Jong neemt aan dat het ministerie hierin een grond voor haar afwijzing heeft gezien. In een brief, waarin alsnog wordt verzocht 108.000 gulden uit te keren, denkt de ge meente de zaak met deze uitleg recht te kunnen trekken. De Jong: „Ik neem aan dat het Rijk dan terugkomt op haar be slissing." t Met het feestelijk inha len van de Vrouwe Jo hanna, een splinternieu we droge lading-coaster van Visser en Visser Chartering BV die Vlaar dingen als thuishaven krijgt, is zaterdag I offi cieel de vernieuwde kade van de Koningin Wilhelminahaven in' ge bruik gesteld. De Vrou we Johanna werd1 nog eens opnieuw gedoopt met grote hoeveelheden bluswater, afkomstig van enkele blusboten, die bij 't Hoofd het nieu we schip inhaalden. Wethouder Cees Bot, die als demissionair wet houder van economi sche zaken de kade offi cieel in gebruik stelde, onthulde een dukdalf, waaraan een bord is be vestigd, dat van de offi ciële ingebruikname melding maakt. sniiUNiMiuiiiiiuiMiiniiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiriiiiiiiiiiiiiiiiMmiMiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiimiiiiuiiR Schiedam Als belangrijkste concurrent van drs. Reinier Schecres (39) voor het burgemeesterschap van Schiedam staat de Rotterdamse oud-wethouder mr. Elisabeth Schmitz (45) aangeschreven. Zij is lid van de PvdA. Haar naam doemt op, nu de verdeeldheid in de Schiedam se politiek over loco-burge meester Scheeres steeds venij niger wordt. Al voor de instel ling van een vertrouwenscom missie in Schiedam had de PvdA-fractie zich uitgespro ken voor zijn kandidatuur, maar de oppositie wilde hier niets van weten. Dat heeft automatisch tot grote problemen moeten leiden in de vertrouwenscommissie, waarin de zes fractieleiders zich gezamenlijk hebben gebo gen over een advies aan de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. Maarten Vrolijk. In de vertrouwens commissie zou 'met deuren ge smeten' zijn, viel vorige week te beluisteren in het stadhuis. De VVD moet zich ter wille van de coalitie achter haar partner, de PvdA, hebben ge schaard. In de gemeenteraad hebben PvdA en VVD samen een meerderheid, maar in de vertrouwenscommissie stuit deze combinatie op een 4:2- overwicht. Die stemverhou ding levert problemen op waar men moet komen tot een ad vies aan Vrolijk, die dus een andere naam dan Scheeres als nummer één voorgedragen zou krijgen. Het advies is als zodanig niet bekend, maar het spoor leidt naar mevrouw mr. E. M. A. Schmitz, geboren 20 mei 1938 in Rotterdam. Zij js van huis uit rooms-katholiek, genoot een opleiding aan de mms en verbleef daarna enige tijd in Engeland voor werk en studie. In 1966 werd zij adjunct-direc trice bij het katholiek instituut voor kerkelijk, sociaal en on derwijsbeleid. Na het bereiken van de vereiste 30-jarige leef tijd legde zij het colloquium doctum af voor haar rechten studie aan de Erasmus-univer siteit, in 1970 deed zij kandi daats- en in 1974 doctoraal examen. Elisabeth Schmitz werd in 1972 lid van de Rotterdamse gemeenteraad voor D'66, waar zij zich bezighield met de sec toren onderwijs, wijkaangele genheden en volksgezondheid. Zij pleitte vurig voor het tot standkomen van een grotere Progressieve Volkspartij en sloot zich in 1973 aan bij de Partij van de Arbeid. Zij ver liet begin 1974 de gemeente raad, werd in mei herkozen voor de PvdA en 3 september 1974 aangewezen als wethou der voor sociale zaken en volksgezondheid, later alleen sociale zaken en bijzondere groepen. In maart 1982 verraste Schmitz politiek Rotterdam door zich niet meer herkies baar te stellen. Zij vond dat er in de PvdA teveel partijpoli tiek werd bedreven. Schmitz wordt getypeerd als een kordate vrouw, een 'bull- terrier' in de politiek, evenals de latere staatssecretaris Ien Dales, haar boezemvriendin en oud-directrice van de sociale dienst in Rotterdam. Samen vormden zij een hecht span; twee vrouwen die, ellebogen op tafel, sigaartje in de mond en jonge borrel in de hand, zeer integer en met kennis van zaken te werk gmgen. Schiedam Onbekenden hebben vrijdag bij Rovato in SChiedam een videorecorder met een waarde van 2400 gul den gestolen. Zij kwamen bin nen door een ruit in te slaan. Een tweede recorder, die men wilde meenemen, lieten de dieven beschadigd achter, na dat zij het apparaat uit hun handen hadden laten vallen. De inbraakschads bedraagt 1100. gulden. Vlaardingen Met een bloed neus en beschadigde lippen bleef een 13-jarige jongetje zondagmorgen in t Hof ach ter, nadat hij door een iets ou dere knaap was afgetuigd. De dader was een jongen van on geveer veertien jaar, die in blauw trainingspak in het park liep te joggen. Het slach toffertje had geen idee wat de aanleiding was voor het pak slaag. Vlaardingen De Vlaarding- se afdeling van de Partij van de Arbeid houdt donderdag avond een extra ledenvergade ring over de breuk, die is ont staan met coalitiepartner CDA en over het wegsturen van de gekozen leden van het college van B en W. In deze extra ver gadering, die vanaf acht uur plaatsvindt in De Lijndraaier, zullen de Pvd A-wethouders aan de leden verantwoording afleggen over de gebeurtenis sen van atgeJopen woensdag in de gemeenteraad. In een extra editie van het PvdA-blad Achterban, dat naar aanleiding van de wêt- houderscrisis is uitgegeven, schrijft fractievoorzitter Kees van der Windt: „De CDA-frac- tie heeft een motie van wan trouwen tegen het college, in clusief haar eigen twee wet houders gesteund. Dat deze duidelijkheid er nu is, is mijns inziens uiteindelijk beter. Het heeft geen zin met een coalitie door te gaan waar soms op hoop van zegen moet worden afgewacht hoe de stemming in de CDA-fractie zou uitvallen." Van der Windt haalt in het stuk nog eens fel uit naar het CDA, dat er vorige week woensdag voor zorgde dat de vijf wethouders naar huis wer den gestuurd. In het stuk schrijft Van der Windt, dat het 'zaad van ver deeldheid' in het CDA aanwe zig was. Hij haalt ook het af wijkende stemgedrag" van de CDA'ers Van der Linden en Vermeer aan over de uitwer king van het VCP. „Dit heeft voortgewoekerd. Het ware ge zicht is nu getoond en we we ten nu waar het grootste deel van de CDA-fractie staat. Men laat de eigen, wethouders val len en de samenwerking met de coalitiegenoot wordt ver broken, in de hoop vrijspel te krijgen met de VVD." In de extra editie van Achter ban spuit ook tweede afde lingsvoorzitter Mari van Opij- nen de nodige kritiek op het CDA. In zijn bijdrage merkt Van Opijnen onder meer op dat fractieleider Jo Schriel met zijn kritiek op het ver guisde bouwplan van de Maas- sluissedijk, dat uiteindelijk het breekpunt van de samenwer king werd, geen eerlijke poli tiek voerde. „Het is hard maar terecht dat het college is afge treden. Nog drie jaren door modderen met een partner waar je niet van op aan kunt is erger. Dan maar liever de har de realiteit." Vanavond zal de fractie van de PvdA vergaderen over de breuk in de coalitie. De frac tieleden willen na afloop van die vergadering een officiële verklaring uitgeven over de ontstane situatie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1