'Laat de VVD het nu maar eens doen' Zonering Rijnmond catastrofe voor Vlaardingse bouw m Nota vervangend werk gaat aan Sjop voorbij all Elisabeth: Een goed mensdie hebben we nodig' 'Geen openbare of bijzondere peuterspeelzalen' WEER EEN NATTE AFSLUITING: VLAARDINGB DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEDWE WATERWEG CODRANT School- tuindagen met pijpestelen Vlaardingense Wijnambassadrice Kredietbank lijdt onder 'perikelen' Afgesloten 5Rijnmond gaat op stoel vaii gemeenteraad Oplichter aangehouden - Politie zoekt beroofde dame 'Water moet eens goedkoper worden' Culturele Raad: 'Herzie mening BKR' DINSDAG 13 OKTOBER 1983 Vlaardingen/Schiedam De Spaanse ambassadeur in Neder land, D. Jorge del Pm* heeft gistermiddag de Vlaardingse Jac queline van Bergen Henegouwen geïnstalleerd als de nieuwe Nederlandse wijq ambassadrice. Zij volgt de Schiedamse Evelyn Melchers op. J De installatie vond plaats in de RAI in Amsterdam tijdens de Delieava. Jacqueline van Bergen Henegouwen (31) is seeretares- van bestuur van het Vlaardingse cargadoorsbe- drijf Imog. Zij liep stages in Engeland, Frankrijk, West-Duïts- land en Spanje. Schiedam/Vlaardingen De regionale beleidsvor ming rond de Gemeente lijke Kredietbank is voor lopig op de tocht gezet door de val van het Vlaar dingse college van B en W. 'Wegens de perikelen in Vlaardingen' ïs een be langrijk gesprek, dat vo rige week gehouden' zou worden, op de valreep af gezegd. Dat deelde wet houder Posthoorn gister avond mee in de commis sie sociale zaken. De kre dietbank heeft vooral een functie voor mensen met een laag inkomen, die toch een lening willen af sluiten. PvdA leunt achterover na val college Vlaardingen PvdA-fractie en bestuur hebben gisteravond in een verklaring de schuld van de breuk in de Vlaardingse coali tie opnieuw naar het CDA geschoven. De VVD, de groptste op positiepartij, moet nu maar de onderhandelingen over een nieuw college van burgemeester en wethouders openen, vinden de socialisten. „Heel verstandig dat ze ons die. verantwoordelijkheid geven", zeiden een paar VVD'ers gis teravond gekscherend. „Dat hadden ze een eerder moeten doen." Het CDA had de vooropgezet te bedoeling om de coalitie te laten stuklopen, schrijven fractievoorzitter Kees van der Windt en afdelingsvoorzitter Aad van der Well. „De vragen„ van CD A-frac tiëvoorzitter Schriel over het bouwplan Markt/Maassluissedijk waren door het college naar tevre denheid beantwoord. Boven dien was de CDA-fraetie uit genodigd om op korte termijn met de PvdA het functioneren van de coalitie te bespreken", aldus de verklaring die na een fractievergadering werd uitge geven. De PvdA'ers trekken daaruit de conclusie dat Jo Schriel, want op diens hoofd komt de kritiek persoonlijk neer, de mogelijkheid om zijn ongenoe gen met de coalitiegenoot uit te spreken niet heeft willen benutten. „Niet waar", zegt Schriel. „We zouden de coali- Schiedam „Dht is een goed mens. Zo eentje heeft Schiedam nu net nodig, en voor- el de gemeenteraad." Dergelijke reacties kwamen gisteravond los op het nieuws, dat de Rotterdamse oud wethouder Elisabeth Schmitz een goede kanshebster is voor het burgemeesterschap van Schiedam. „Ik hoop alleen, dat, nu haar naam is gevallen, zij niet in de roddelmachine terech tkom t, waardoor zij alsnog uit de boot valt. Dat zou jammer zijn,al dus een vooraanstaand politicus in Schiedam. „Elisabeth Schmitz? Ja, die heb ik vorige week nog in de show van Sonja Barend gezien. Die is toch wethouder in Rot terdam geweest, is het niet?" reageerde VVD- raadslid Annie Renskers desgevraagd op het be richt. „Als zij dezelfde kwaliteiten heeft als een man, is mij dat prima". PvdA -raadslid Truus de Nijs, voorheen actief in de vrouwenemancipatie. Elisabeth Schmitz: „Pas nog bij Sonja gezien..." onthoudt zich van com mentaar. Zij wijst erop dat de nieuwe burge meester een fractie-aan gelegenheid is en dat de fractie daarvoor één woordvoerder heeft: Gé Brouwer. Zoals bekend heeft de PvdA-fractie een voorkeur voor het eigen lid Reinier Scheer- es. Truus de Nijs zou in verlegenheid worden ge bracht, als zij zich nu te gen een vrouwelijke kandidaat uitsprak. Vlaardingen Een verdeling tussen openbare en bijzondere peuterspeelzalen, zoa{s die ook in het onderwijs bestaat, wijst het Vlaardingse gemeentebe stuur af. De vereniging voor openbaar onderwijs had de ge meenteraad verzocht om op een aanvraag voor een peuter speelzaal in een openbare school niet afwijzend te reage ren. omdat er ook al een peu terspeelzaal aan een protes tants-christelijke school is ver bonden. Het openbaar onderwijs \/il dat de gemeente de peuter speelzalen eerlijk over beide vormen van onderwijs zal ver delen. Door de daling van het aantal leerlingen komen in alle scholen lokalen vrij en al die schQlen willen daar wel een peuterspeelzaal in geves tigd hebben. De vereniging voor openbaar onderwijs at tendeert de gemeente erop, dat er binnenkort veel aanvragen zullen binnenkomen. De gemeente voelt er echter niets voor om ook de peuter speelzalen in te delen in open bare en bijzondere. „Die inde ling bestaat niet in het peuter- speelzaalwerk. Bij de huisves ting zal geen koppeling met het onderwijs worden gelegd. Het gaat om het belang van het peuterspeelzaal werk." Vlaardingen In ver band met de aanleg van de Deltadijk wordt de spoorwegovergang tussen de Wagnerstraat en de Deltaweg in Vlaardingen vanaf 17 oktober tot -14 november afgesloten voor alle verkeer. Men wordt via de spoorwegovergang bij de Westhavenkade om geleid. door Aad Rietveld tie overeind houden en na de debatten gaan praten over-met -name het functioneren en ope reren van wethouder Bas Gou- driaan." Zover kwam het echter niet. •De debatten betekenden het 'einde van de coalitie. Het CDA viel over de 'halsstarrige' opstelling van de PvdA, die het college door dik en dun bleef steunen. Volgens Schriel tegen beter weten in. Hij ont kent dat hij alleen op de val van de wethouders heeft aan gestuurd. „Wij hebben alles ïvat we deden uitvoerig met fractie en bestuur besproken. We stonden en staan op één lijn." Het is aan de VVD, vindt de PvdA, om de onderhandelin gen over een pieuw college te openen. Samenwerking met net CDA in de huidige samen stelling vinden de socialisten niet erg voor de hand liggen. Als de socialisten die opstel ling handhaven zijn VVD en CDA min of meer tot samen werking veroordeeld. Steun van bijvoorbeeldD'66 zou noodzakelijk zijn, want VVD en CDA hebben samen geen meerderheid in de gemeente raad. VVD en D'66 vonden el kaar gisteravond na de fractie vergaderingen al in een Vlaar- dings etablissement voor maat- schappelijk verkeer, waar Week dat zij het goed met el kaar kunnen vinden. Maar of bat ook tot' politieke samen werking leidt,,. Ybardingen De Vlaarding- .gemeentepolitie heeft een - ""jarige inwoner van deze in 2ijn woning aangehou den. omdat hij een postorder- rjdrijf voor een bedrag van 1000 gulden had opgelicht. De man maakte er de gewoonte van om bij het postorderbe drijf goederen aan te schaffen zonder die te betalen. llllllll Ondanks het slechte weer volop pret bij het touwtrekken. Schiedam Als het de bedoeling van B en W is om de stichting Sjop onder te brengen bij het werklozenpro- juect Trechter, dan is het college op de verkeerde weg. Het is de taak van de Trechter helemaal niet om alter natief werk te gaan scheppen, Sjop heeft hier de oudste rechten. Waarom gaat de nota vervangend werk van ,B en W dan compleet aan de activiteiten van Sjop voor bij? Betogen, met deze vragen als kernprobleem, zijn gistermid dag en -avond gehouden in de commissies voor economische aangelegenheden en voor soci ale zaken. Het waren vooral PSP/PPR en CPN die het voor Sjop opnamen Bart de Leede van de PSP/PPR ging zelfs zover te stellen dat hij 'niet het volste vertrouwen' in de Trechter had om de coördi natie van vervangend werk aan dit project over te laten. Ook CDA'er Jaap van Katwijk vroeg zich af, waaraan de Trechter de haar toegekende rol van supervisor verdiende, 's Middags was het ook PvdA* raadslid Yvonne Siljee ge weest, die met verbazing had geconstateerd dat Sjop's spon tane particulier initiatief niet in de nota was opgenomen. Vlaardingen De recherche is op zoek naar een vrouw, die in de maand augustus is beroofd van haar tasje. In de Vlaa/dingse Zuidbuurt reed zij in de richting van Maassluis en werd door een bromfietser met passagier ingehaald. Op dat moment deed de 'bijrijder' een greep in haar mandje en stal haar tas. De politie zoekt eveneens'getuigen van dit vuorval. Wie in lichtingen kan verschaffen, wordt gevraagd het hoofdbu reau te bellen: 010-342355 toestel 199. „Krijgt de Trechter daar nu het toezicht op?" vroeg zij niet begrijpend, want: „Zij staan el kaar naar het leven." 's Avonds was het echter haar fractiegenoot Wim Oomen, die een andere, meer Trechter-ge zinde houding aannam. Tot zichtbare verbijstering van Sjop-voorzitter John Zwart, die tot nog toe een redelijk vertrouwen in Oomen koester de, zei hei PvdA-raadslid er feen enkele moeite mee te ebben, als de Trechter alle al ternatieve werkprojecten zou gaan coördineren. Wel nuan ceerde Oomen zijn standpunt: •het project, waaraan Sjop mo menteel werkt aan de Lange Kerkstraat, moet gehandhaafd worden en moet ook financieel gehonoreerd worden, aldus Oomen. De commissie van wejhouder Reinier Scheeres liet het 's 'middags bij een vluchtige be oordeling op eeonomisch-teeh- nische grondslagen. De inhou delijke beoordeling van de nota vervapgend werk was 's avonds aan de commissie van Herman Posthoorn, maar het was reeds kwart voor twaalf voor hij aan de beantwoording toekwam. „Ik wil niet de in-- druk wekken, dat ik dit afraf fel, maar het,is al vrij laat", zei Posthoorn, waarop van Eef Collé de suggestie kwam een extra vergadering hierover uit te schrijven, Sjop en de Trech ter komen nu vrijdagmiddag, om zes uur uitgebreid onder de aandacht. Sjop-woordvoerder Zwart meende, dat de gemeente de subsidie van het Koningin Ju- lianafonds voor vervangend werk op de tocht zet, wanneer de coördinatie aan de Trechter wordt overgelaten. Hij vond het opmerkelijk, dat sinds Sjop in het leven was geroepen, ook de Trechter zich ineens ging bemoeien met het creëren van kleinschalig werk. Tot dusver was de laak van de Trechter niet meer dan informatiever strekking aan en opvang van werklozen, 2ei Zwart. Van de Trechter was niemand aanwe zig. Dat wekte bij enkele com missieleden de indruk, dat over de door B en W beoogde supervisie van de Trechter reeds in andere kaders dan de commissie sociale zaken is on derhandeld. De gemeente zou geen vertrouwen hebben in een autonoom opererende stichting Sjop. Schiedam In een fraaie streep glijdt het knaapje op zijn billen achter het touw aan. En terwijl dé tegenpartij met kabaal de overwinning bij het touw trekken viert, krabbelt hij met pretoogjes uit de modder en huppelt vrolijk verder naar het volgende spel. De laatste tuindagen voor schoolkinderen op het Schiedamse complex Vijfsluizen: feest dus èn de nodige pijpestelen. „Nou zeg", mompelt één van de totaal verregende leidsters die voor een moment haar heil en warmte in de kleine tuinkeet zoekt, „dat was vo rig jaar verdorie ook. Dat rotweer ook..." Het lijkt er wel bij te horen. De afslui ting van de schooltuindagen in Schiedam schijnt elk jaar weer naast de talrijke spelletjes voor de jeugd met een aanzienlijke hoe veelheid hemelwater te moe ten worden besproeid. Het aangezicht van de nu kale Vijfsluizentuintjes met enkel hopen afval is troosteloos zo in de regen. De verschillende lei ders houden als verzopen kat ten de groepen jongetjes en meisjes in het gareel. Maar de kinderen uit de derde tot en met de zesdeklas zelf, die trek ken zich dus niets van de stortbuien aan. Capuchons op, hooggesloten regenjacks en de slimmerds ook met laarzen aan gaan ze vrolijk en fel te keer. Touwtrekken, de kruiwagen race, boomstamgooien, het le pel-en-balspel» de matten wed strijd, met onverminderd en thousiasme werpen zij zich op de spelletjes. Een geslaagd jaar noemt hoofdwerkleider Arie Pieter Vos de sehooiwerktuin- tjes. -Zo'n 800 kinderen heeft hij van maart tot oktober groentes en bloemen laten kweken. „We hebben een pri ma oogst gehad'', vertelt de voormalige boswachter. „En alles gaat hier puur natuur. Chemische spullen zijn hier ta boe en zo gaat het dus ook..."/ Hij legt uit dat het tegenwoor dig, anders gaat met de school tuintjes dan in vroegertijd. Vos: „Het gaat niet alleen om bloemen en groenten te telen. De natuur wordt er nu meer bij betrokken. In plaats van spuiten wordt een kind bij voorbeeld vertelt nestkastjes op te hangen voor mezen. Die eten de rupsen op, waardoor er niet gespoten hoeft te wor den tegen die insecten..." Vlaardingen Het hoofd van de afdeling ruimte lijke ordening op de gemeente-secretarie, M. Chi- wens, heeft in een adviesnota aan het college van B en W een vernietigend oordeel gegeven over de zo- neringsplannen van Rijnmond. Het openbaar li chaam wil in het kader van het nieuwe streekplan vaststellen, binnen welke gebieden in verband met industrie-overlast geen nieuwbouw gepleegd zou mogen worden. Utt vuouoptgtr die Rijnmond voor Vlaardin gen in een discussienota heeft aangegeven, zijn catastrofaal voor de Vlaaraingse woning bouw. Van de ruim 5000 wo ningen, die Vlaardingen in de periode tot en met 1988 wil bouwen, zouden 2742 huizen niet kunnen worden gereali seerd, ais de zonegrenzen die nu zijn getrokken inderdaad als norm worden gehand haafd. Slechts de woningbouw in Holy-Noord zou dan door gang kunnen vinden: alle an dere projecten in de stad zou den tn een pennestreek van de baan zijn. Het hoofd van de af deling stadsonlwikkeling is bang dat Rijnmond via die zo nering toch haar wens van woningbouw in de Broekpol der wil doordrukken. In zijn nota aan het demissio naire college van Ben W re kent Ouwens voor dat de meeste woningbouwplannen, die Vlaardingen voor de ko mende jaren heeft, door Rijn mond als 'strijdig' worden aan gemerkt. Daaronder vallen onder meer de plannen voor ,de Nieuweiaan, het Buizengat, 'het scholengebied van de VOP, de Afrol en het Lies veldviaduct. Daarnaast vallen nog eens flink wat huizen in de rij van 'potentieel discuta bele bouwprojecten'. Hieron der horen onder meer de Kor- tedijk, de nieuwbouw in de Oostwijk en in de Landstrast, de plannen voor Emaus/Put- Dijk zicht en het complexge- bied van de 410 in de Babbers- polder. Ook het verzorgingste huis aan de Oosthavenkade, met 95 bedden, zou volgens de normen van de zonering niet gebouwd kunnen worden, ïn de nota hekelt Ouwens het feit, dat Rijnmond in de dis cussienota over de zonering in feite minutieus is gaan bepalen welke bouwprojecten al dan niet doorgang zouden kunnen vinden. „Als op deze manier de gemeente de mogelijkheid wordt ontnomen woningbouw in het centrum van de stad te plegen, krijgt het beleid van Rijnmond echt het karakter van aanwijzingen. Door dit be leid gaat Rijnmond in feite op de stoel,van de gemeenteraad van Vlaardingen zitten." Ouwens spreekt de vrees uit dat Rijnmond via de aanwij zingen in de discussienota ge leidelijk de bouwplannen, die Vlaardingen voor de diverse open gaten in de stad heeft, naar de Broekpolder wil ver schuiven. „Dit zou het niet ex pliciet uitgesproken uitgangs punt kunnen zijn", waar schuwt Ouwens. „Een beleid van Rijnmond waarbij aan de woningbouw in de stadsver nieuwingsgebieden dermate grote beperkingen worden ge- sleld is niet aanvaardbaar." Al eerder heelt Schiedam- ■Zuid ernstig geprotesteerd te- I gen de plannen van Rijnmond. Vorige week liet de wijkvere- i niging in de Gorzen protesten j horen tegen het 'van de kaart vegen" van haar wijk. Ook in Schiedam-Zuid zou geen huis meer gebouwd kunnen wor den. Schiedam Op suggestie van PvdA, VVD en CPN gaat wet houder Scheeres onderzoeken, of het drinkwater volgend jaar goedkoper kan worden. Voor lopig zou het tarief per kubie ke meter gedurende één jaar verlaagd kunnen worden. B en W gingen aanvankelijk uit van 'bevriezing, niet van het water, maar van het waterta rief, aldus Scheeres gistermid dag. Dat het relatief dure Schie damse drinkwater in 1984 niet duurder zou worden, leek al een hele verbetering ten op zichte van vorige jaren, waar in steeds tot tariefsverhoging werd overgegaan. Voor VVD'er Piet Prins was dat gis teren nog niet genoeg. „Ik zou het water wel eens in de aan bieding willen doen," zei hij. Vooral bedrijven zouden daar voordeel van hebben, vond hij. Ook Aad Wiegman (PvdA) en Ulferd Bruseker (CPN) voel den hiervoor Vlaardingen De Culturele Raad van Vlaardingen heeft burgemeester en wethouders gevraagd het eerder ingeno men standpunt over de Beel dende Kunstenaars Regeling (BKR) te herzien. Op 3 juni van dit jaar reageer de het Vlaardingse college -ne gatief op een petitie van ver schillende vakbonden van beeldende kunstenaars in Ne derland. Het college vertrouw de op de toezeggingen van de minister en zag geen aanlei ding de petitie te ondersteu nen, „Nu zo langzamerhand meer bekend is geworden over wat de regering met de BKR voor plannen heeft en op grond daarvan helaas moet worden vastgesteld dat de vrees, die uit de petitie sprak, de realiteit gaat benaderen, verzoeken wij u uw standpunt met betrek king tot deze regeling te her zien", schrijft het dagelijks be stuur van de Culturele Raad aan het college.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1