ROTTERDAM 15 Politie maakt bezwaar tegen nieuwe grondwet Strijense Davy schrijft beste opstel Rechercheur: 'narcotica-rechercheur wordt belemmerd' Wedstrijd in kader van W ereld voedseldag Exploitanten bieden méér voor minder geld j||||||lllilllljllllillll!l!llllllllllllll!IIIIIIIIII Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 15 oktober 1983 Botterdam Bij de nar cotica- en vuurwapen teams in Rotterdam be staan grote bezwaren te gen de herziene grondwet, die afgelopen februari van kracht is geworden. Het gaat met name om de nieuwe eisen waaraan een politieman moet voldoen, voordat een woning zon der toestemming van de bewoner(s) wordt betre den. De herziene grond wet eist, dat een politie man of -vrouw zich eerst legitimeert en een schrif telijk verslag van het bin nentreden afgeeft. Volgens de brigadier bij de Rotterdamse narcoticabrigade C. de Bruyne zijn deze eisen in de praktijk niet te handhaven. In het Algemeen Politieblad, dat deze week verschijnt, om schrijft De Bruyne aan do hand van een praktijkvoor beeld de problemen, die hij en zijn collega's met de herziene grondwet hebben. De rechercheur beschrijft een inval van afgelopen juli in een woning, waar zes kilo heroïne lag opgeslagen. De later gear resteerde bewoners hadden het spul in een toilet neerge legd, zodat de heroïne direct weggespoeld kon worden in dien de politie zou aanbellen. Nadat rechercheurs, zoals in de grondwet wordt geëist, bij deze woning hadden aange beld, stak de bewoonster haar hoofd door het raam en zag hen staan. Het duurde even voordat haar zoontje de deur open had gedaan. Nadat zij zich hadden gelegitimeerd, be traden de agenten de woning. door Dirk Meltema Op dat moment was de toilet al in druk bedrijf. De Bruyne: „Bij de opening van de toiletdeur kwamen grote stofwolken heroïne ons tegemoet. In de nog lopende wc zagen wij twee lege piastic zakken liggen en nog een aan zienlijke hoeveelheid natte he roïne. We hadden geluk, dat de hoeveelheid heroïne groter was. dan het 'opnameniveau' van de toilet." De brigadier stelt, dat voor hetzelfde geld alle heroïne, dus het bewijsmateriaal, ver dwenen zou zijn geweest. Hij zou liever de deur hebben in getrapt zoals dat tot nu toe ge bruikelijk was bij panden waarvan werd vermoed dat er heroïne lag opgeslagen. Hij wil de bewoners verrassen, zodat er geen gelegenheid is het spul weg te werken. De Bruyne: „Het is duidelijk dat artikel 12 van de grondwet het werk belemmert. Het pad van de narcotica-rechercheur liep al langs vele voetangels en klemmen. Naar mijn mening is er op dit pad nu ook nog met kraaiepoten. gestrooid." De chef van het Haagse drug team hoofdinspecteur L.A. Scheers is het met De Bruyne eens. „Wij moeten het van het verrassings-element hebben. Ook omdat drugshandelaren vaak gewapend zijn. Daarom zit het vuurwapenteam met hetzelfde probleem. Als je je eerst netjes legitimeert en ver telt wat je komt doen, ben je al afgeschoten, voordat je bent uitgepraat." Scheers tekent daarbij wel aan, dat de Opiumwet naar zijn mening op het ogenblik nog wel de bevoegdheid geeft om op de 'ouderwetse wijze' een woning binnen te gaan. Binnen afzienbare tijd is het echter de bedoeling dat de Opiumwet aan de herziene grondwet wordt aangepast, zo dat op dat moment zeker alle narcotica-rechercheurs zich aan de nieuwe regels moeten houden. Daarnaast werkt de regering momenteel aan de Algemene Wet op het Binnentreden. Zo wel Scheers als 2ijn Rotter damse collega's hebben de vas te tweede kamercommissie ge vraagd in deze wet uitzonde ringen te maken voor vuurwa penteams en narcotica-recher cheurs. Strijen De ll-jarige Davy Bakker van de christelijke lagere school De Weele in Strik en heeft de eerste prijs gewonnen in de opstel wedstrijd, die het Land bouwschap heeft georga niseerd in het kader van De boksbal. Voor één kwartje bewijzen dat je har der slaat dan de ander. De strijd om het bestaan .VST® v*. De mini-cars. Het enige klantje van dat moment. Dus tijd genoeg voor een korte rijles. van de Rotterdamse kermis Rotterdam Plotseling stond hij daar. Een forse man, even in de vijftig. Met zijn handen weggefrommeld in de zakken van zijn bruin lerenjasje, sprak hij bars; „Die man waar je net mee sprak hè, die moet je niet serieus nemen. Dat is zo'n vent die hier even wat bijverdient. Meer niet. Hij is hier een paar dagen, daarna zie je Tm nooit meer. Wat zo iemand zegt kan ons meer kwaad doen dan goed". Zo stelde de potige kermisexploitant, gistermiddag op de Rotterdamse Parkkade, orde op za ken. „Er wordt over de kermis al genoeg onzin geschre ven, vandaar". De reactie van de man was hegrijpelijk: de kermisexploitanten hebben het moeilijk, vandaag de dag. En een al te zeurderige klaagzang over de nood van de kermisexploitant zou wel eens kunnen betekenen dat het op rond de tientallen attracties nóg stiller wordt... Maar de woorden, die van de argwanende exploitant dus ei genlijk niet geschreven mogen worden, hadden wel oprecht geklonken. Zo had hij verteld hoe hij soms dagen lang wer keloos bij de mini-cars rond hing. Hij had er de zorg over twaalf karretjes. Of beter ge zegd: elf, want één was er al dagen lang defect. Niet dat het wat uitmaakte, want als hij per dag méér dan drie mini- cars kon laten rijden was het al veel. Gelukkig hoefde men niet van de mini-cars alleen te leven. De Astroline - een soort raket - liep met z'n opbrengst van krap zeshonderd gulden op een pachtsom van bijna tien door Hans Soeters keer zoveel, weliswaar ook niet zo best, maar bij de boks bal was het voortdurend drin gen geblazen. Eén mep kost een kwartje, vier dreunen een piek. En dat Loopt aardig op. Op de kermis slenteren im mers heel wat jeugdige kracht patsers rond, die stuk voor stuk de sterkste denken te zijn. Jammer alleen dat het ding nogal eens defect raakte. Maar goed, de man was slechts een tijdelijke kracht en had dus eigenlijk geen recht van spreken. Maar de mensen die dat wel hebben, laten zich al niet anders uit. Wie je op de kennis ook aanschiet, ze ver halen allemaal over de slechte tijden van dit moment, over de teruglopende publieke belang stelling en de dalende inkom sten. „Men heeft minder te be steden dan vroeger", mompelt iemand bij de kennisloterij. „En we zitten hier te ver bij het centrum vandaan. Als 't regent ga je toch niet naar zo'n afgelegen plek als de Parkka de?" „Het centrum? "Ija, 't zou de oplossing kunnen zijn", zegt een andere exploitant, terwijl hij een bamboestokje uitnodi gend in de richting van de voorbijgangers strekt. 'Zaag- selsport', staat er op een bordje in zijn kraam. Gewoon een kwestie van een presentje uit een bak met zaagsel te voor schijn hengelen. Altijd prijs! Onmogelijk Een verhuizing naar het cen trum van de stad blijkt de wens van nagenoeg alle ker misexploitanten. „Maar ze doen 't niet", zegt de man in het bruin ierenjasje. „Bij de ge meente zeggen ze dat 't onmo gelijk is. Maar wat is onmoge lijk? De hele binnenstad kan maanden plat als er een tram rails' moet worden, aangelegd. Maar een paar dagen de boel afsluiten voor de kermis, ho maar". Maar hij zegt ook, heel optimistisch: „Ik zit m'n hele leven al in het kermisvak. Eerst m'n grootvader, toen m'n vader en nu ik. We heb ben het wel eens meer erg moeilijk gehad. Maar ook toen hebben we het overleefd. En dat gebeurt wéér. De kermis verdwijnt niet. Nooit. We moe ten alleen even een stapje te rugdoen. De exploitanten spe len in op de situatie. De attrac ties zijn wat goedkoper gewor den. Neem bijvoorbeeld de lo terij. Vroeger besteedde men daar misschien wel honderd gulden voordat men prijs had. Nu geeft men minder uit, maar heeft wel eerder kans op een prijs. Zo past elke exploi tant zich aan". Dat ook de exploitanten inle veren blijkt inderdaad uit de tarieven. Méér voor minder geld, luidt het motto waarmee de kermisgangers naar binnen worden gelokt. Drie keer graaien in de grabbelton voor een rijksdaalder, tien loten voor vijf gulden bij het Big Gamble House, tien ballen gooien voor een gulden, twaalf keer schieten met pijl en boog voor vijf gulden en vier keer actief zijn in de zaagselsport voor ook al vijf gulden, bewijst dat de exploitant de klant meer voor zijn geld wil bieden. Alleen bij de traditionele bots auto's wordt het bedrag van vijf gulden nog ruimschoots overschreden: één ritje voor /1,50, vier voor ƒ5,-, elf keer voor een tientje en dertig keer voor ƒ25,-. „Maar", rekent ie mand er haarfijn uit, „de bij komende kosten zijn dan ook verschrikkelijk hoog. Boven dien is de pachtsom, die bere kend wordt naar de opper vlakte van de attractie, erg hoog. Anderen zeggen echter: „De botsauto's? Da's een goud mijn! Al gingen ze 's ochtends om acht uur open, dan zouden er óók mensen zijn. Nee, niet de botsauto's maar de andere exploitanten hebben het van daag de dag erg moeilijk". Zo als waarzegster Anika Theu- nisz, die voor tien gulden de toekomst voorspelt? Of het Ca sino de Las Vegas, de Holland se gebakkramen, de Flamingo draaimolen, Casablanca, Cine ma Films, de Alpen Express en het Luna Park? Of mis schien de vliegtuigmolen, die gistermiddag in bijna drie uur tijd slechts één keer rondcir kelde met twee Turkse kinde ren. „Blijf maar zitten, we starten opnieuw", riep de ex ploitant op het moment dat de kinderen opgetogen uit de mini-helikopter stapten. Maar de ouders verstonden het niet. En dus bleef de molen roerloos staan. Pleinkermis De hoop van de kermisexploi tanten richt zich nu op de ko mende herfstvakantie. „Die is voor de najaarskermis altijd uitermate belangrijk", stelt ook stelt de heer H.H.S.Jan vier van het bureau De Ker- misgids. Sinds 1963 is het bu reau betrokken bij de organi- Eenzaam rondcirkelen bo ven de Rotterdamse kermis. satie van de Rotterdamse ker mis. Het ontlokt aan Janvier de woorden: „De Parkkade is zeker niet de fraaiste plaats die we ons kunnen voorstel len. Het is eeuwig zonde dat we van de Pompenburg moes ten vertrekken. Maar kom maar eens met een betere plaats. Ik zou het niet weten. Elke mogelijkheid hebben we bekeken, maar overal stuitten we op bezwaren. Met als grootste probleem: de overlast. Maar natuurlijk gaat mijn voorkeur uit naar een plein. Daarop kan je tenminste een mooie kermis kwijt. Zo'n lint- kermis als hier op de Parkka de is dat bepaald niet". Maar aan de Parkkade als lo catie voor de kermis kleven ook nog wel een paar andere problemen. Zo moet er voor het verkeer een rijbaan var» tenminste negen meter wor den vrijgehouden en kan er elk moment een schip worden afgemeerd. „En dan komt er weer zo'n ioekel van een loop plank de kade op", verduide lijkt Janvier. „Vier meter is niks in dit geval". Op dit mo ment fungeert het container schip Jonny H. als decor van de tientallen kermistenten. Toch blijft de heer Janvier hardnekkig geloven in betere tilden. „Het Rotterdamse pu bliek is kermisminnend", zegt hij vol vuur. „Als de weersom standigheden een beetje fat soenlijk zijn komen de Rotter dammers heus wel. Zelfs al ligt de kermis op een afgele gen plek. Dat heeft de kermis bij het Stadion Feijenoord im mers wel bewezen. Ik geloof oprecht dat de kermis altijd zal blijven bestaan. Daarvoor be steedt de Nederlandse exploi tant. anders dan in het buiten land het geval is, te veel aan dacht aan 2ijn zaak. Nergens zijn de attracties zo fraai ver zorgd als in Nederland. Het probleem is alleen dat de eco nomie van dit moment niet toestaat dat er ook nieuwe din gen bijkomen. Een nieuw spul- Ie tie kost al gauw een miljoen gulden en dat kan op dit mo ment eenvoudig niet. Maar ie dereen zal moeten blijven zoe ken naar middelen om uit de kosten te komen". Pachtsommen En wat betreft de klaagzang over de hoge pachtsommen; Ach, die vallen heus wel mee, stelt de heer Janvier. Natuur lijk, lager kunnen ze altijd wel. Maar ook in Rotterdam verkrijgen de exploitanten hun plekje via een openbare inschrijving, waarbij de hoog ste inschrijver de plek krijgt toegewezen. En het zal duide lijk zijn dat hierdoor de onder linge concurrentie moordend wordt opgeschroefd en de ge meente Rotterdam de enige is die in zijn vuistje lacht.En dus stelt iedereen op de Rotter damse Parkkade dat er aan die pachtsommen nodig eens iets moet worden gedaan. *t Is al wat later in de middag als op de kermis aan de Park kade de drukte wat toeneemt. Toch blijken enkele attracties nog steeds niet in trek. In de schietsalon leest Jan Lubbers, de vroegere bokskampioen in het zwaargewicht, een boekje. Naast hem liggen de pijlen en bogen, maar ze blijven onaan geroerd. Even verderop, in het kraampje met grijpkranen, speelt de expioitante met een hondje. Tegenover haar staart de exploitant van de touwtrek- kraam somber voor zich uit. Uit een Hollandse gebakkraam komt de geur van verse olie bollen. De stapel groeit. In af wachting van hongerige ker misgangers, De exploitant van de mini-ears heeft zowaar een klant. Een ventje van een jaar of vijf stuurt het autootje ver beten kijkend van de ene vangrail tegen de andere. Voorbijgangers blijven staan. Overmoedig geworden zwaait het knulletje naar de glimla chend toekijkende omstanders. Om prompt tegen een paar ge parkeerde autootjes te botsen. Het ventje lacht. Voor wie er oog voor heeft blijft de kermis leuk. Zelfs al is het er wat stil ler dan vroeger het geval was... Wereldvoedseldag (mor gen, 16 oktober). Davy kreeg zijn prijs gister middag" uit handen van kamervoorzitter Dick Dolman tijdens een bij eenkomst met kinderen uit het hele land op het Binnenhof. De opstelwedstrijd is een on derdeel van de acties, die het Landbouwschap dit jaar voor de derde keer organiseert in opdracht van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties. Er is ook een tekenwedstrijd aan ver bonden. Bij beide onderdelen moesten de kinderen de hon ger in de Derde Wereld be lichten. De tekeningen en opstellen in de leeftijdskategorie tien tot en met twaalf jaar zijn gejureerd door Miep Diekman (schrijf ster kinderboeken) en Mar griet Heymans (illustratrice kinderboeken). Als voorzitter van de jury trad Burny Bos op, een maker van kinderpro gramma's op de radio. In Strijen is aan de wedstrij den meegedaan door de klas sen 5 en 6 van De Weele. Davy Bakker stuurde zowel een opstel, als een tekening in. Alleen zijn opstel viel echter in de prijzen. Davy's hele klas is gisteren meegeweest naar het Binnenhof, waar de prij zen werden uitgereikt in de Kelderzaal (onder de Ridder zaal). Na een gezellig program ma met Burny Bos en een lunch is ook nog van de gele genheid gebruik gemaakt, om het Binnenhof te bezichtigen. Naast kamervoorzitter Dol man was ook CD A-voorzitter Piet Bukman aanwezig. Hij is namelijk ook voorzitter van de Nederlandse Voedsel- en Landbouworganisatie van. de VN. Als prijs mocht Davy een bedrag aan geld naar hartelust besteden. De winnende tekeningen en opstellen en een deel van de overige inzendingen worden gedurende de maand novem ber tentoongesteld in het Overheids voorlichtingscentrum. Lange Poten 2 in Den Haag (vlak bij het Binnenhof). De openings tijden van dit centrum zijn maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 17.30 uur. Voor inlichtingen: telefoon 070-646814. Verzekeringsm i j Rijnmond verkocht aan DKV in Keulen Rotterdam De Deutsche Krankenversiehering (DKV) in Keulen heeft de Verzeke ringsmaatschappij Rijnmond gekocht. De twee aandeelhou ders van Rijnmond Centra le Verzekering en de Stichting Ziekenfonds Rotterdam hebben het Concern verkocht omdat dit past in hun beleid op langere termijn. Rijnmond is een kleine verzekerings maatschappij, die zich vooral bezighoudt met verzekering tegen ziektekosten. Ze heeft een premie-inkomen van circa 23 miljoen gulden. Er werken 52 mensen. UNtP* H Weinig klanten. Dus ook even tijd voor andere dinqen Zo- als een beetje aandacht voor het verhaal van een kind

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3