PvdA draait bij Sjop zelfstandig I 'Succes Van der Waal aan mensenliefde te danken' Jamboree gericht tegen zend piraten Zuidwester velt tientallen bomen De club9 die achterblijft9 is verslagen9 Barrika wil oproep ook in andere talen VLAABDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT ter meulen Vara's Lijn Drie rij dt door Rijnmond Alternatief werk niet frustreren Ploertendoder treft schedel Vrolijk opent nieuw bedrijfscomplex □WATERWEG MAANDAG 17 OKTOBER 1983 Waterweg Windkracht 10 heeft dit weekend in Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis tientallen bomen doen sneuvelen. De felle en aanhou dende zuid westerstorm sloeg hier en daar dakpannen naar beneden, auto's werden door vallende takken en bomen in gedeukt en in de Molukken- straat in de Vlaardingse Indi sche Buurt werd een 29-jarige man pardoes uit een boom ge- siuis moes,en °p s°mmige SroUon plaatsen bomen verwijderen, afbreken stond en dan op 5- v_* ta straat zou waaien. De politie $'e!°P?i! had hem assistentie beloofd, J"aPf n„°"ie Statam sneuvefde een oude man al de boom in geklom men. Hij hield rugletsel aan dikke, fraaie wilg langs de vij- - - ver aan de Stadhouderslaan, HoWzfikenhnfs nabÜ dc Westerhavenbrug. In Holyziekenhuis. de ^ondeUaan> op het Bsach. plein en voor de Daltonflat vielen bomen op auto's. Ook in Gemeentewerken dam, Vlaardingen Schie- Maas- Schiedam was het bar-bistro 't Sterrebos, waar een vallende tak het dak en een lichtbak beschadigde. In de Koolmees straat te Vlaardingen was het een behoorlijke reus, die ge veld moest worden, evenals in de Van Oldenbarneveltstraat te Schiedam. In Maassluis was er „behoudens enkele bomen" geen stormschade, aldus een politiewoordvoerder. Vlaardingen Naar Amerika ging het deze keer niet zo best. Atmosferi sche wanorde en ook probleempjes met de computer verstoorden het ra diocontact met de Nederlandse immi granten in Texas, met wie doorgaans contact wordt opgenomen. Toch was de Marnix van Sint Aldegonde-pad- vindersgroep allerminst ontevreden met de zaterdag en zondag gehouden Jamboree on the Air, kortweg Jota. De Vlaardingse scoutinggroep nam voor het zevende jaar via de zender contact op met vele afdelingen en er werd „een prima visitekaartje" gege ven, zo vond H.H. de Vries uit Den Hoorn, die de zendvergunning op zijn naam had staan en daarmee de cen trale figuur was tijdens de Jamboree in de Broekpolder. Het was in het Scoutcentrum, de voormalige boerderij aan de Broek polderweg, dat de veertig leden van Marnix zich aan allerlei zendcontac- ten èn computerspelletjes waagden. Bijna 150 mensen toonden belangstel ling en de erwtensoep en koffie von den in het tochtige oord grote aftrek. De grote antenne op het dak weer stond de storm, maar werd gister avond toch maar voor de zekerheid naar beneden gehaald. Hopman Jaap Cats legde uit, hoe bij zo'n Jota ook weersatellieten en pers bureaus kunnen worden ontvangen. De Vries vertelde, hoe prachtig hij de Jamboree vindt als 'anti-pi ra ten-pro- paganda'. De verkenners en ook rowans en welpen -leren hierbij iets over verantwoordelijk zenden, waar door geen ethervervuiling ontstaat, zoals De Vries het noemde. „Je leert één jaar hoe het moet en je krijgt een vergunning. Dan ligt de wereld aan je voeten," aldus De Vries, die kort daarvoor met behulp van cryptische zendcoderingen had zitten babbelen met een Ughelse padvinder. De Jamboree on the Air (Jota) bereikte deze keer de Nederlanders in Texas niet, maar Ughelen haalde Marnix uit Vlaardingen met gemak. Commissaris C. van der Haagen. commissaris Dood Van der Haagen schokt Schiedam Waterweg Noord De bus van het radioprogramma Va ra's lijn Drie doet morgen op tzijn tocht door de randstad jMaassluis, Vlaardingen en Schiedam aan. Dit radiopro gramma wordt tussen zeven uur 's morgens en zes uur 's avonds 'live' vanuit de bus uit gezonden via Hilversum drie. De bus van de Vara met aan boord de technici en de disc- jockeys komt uit de richting Delft, waar tussen de middag het pau2espel wordt gespeeld. Daarna rijdt de bus in de rich ting van Schipluiden om via Maasland en Maassluis Vlaar dingen te bereiken. Daar wordt om tien over drie op het Veerplein gestopt en inter viewt d.j. Peter Holland pro fessor Bootsma over zijn DNA onderzoek. Daarna vervolgt de bus met de bemanning via Schiedam de reis naar Rotterdam met als einddoel het jongerencentrum Arena voor een popconcert. De rechtstreekse verbinding tussen de rijdende bus en 'Hil versum' is mogelijk door een vliegtuigje, dat met de bus meevliegt. Vanuit de bus wordt net radiosignaal naar het vliegtuigje gezonden en vervolgens doorgestraald naar Hilversum. Vervolg van de voorpagina Schiedam Het bericht over het dodelijk ongeluk van commissaris C. van der Haagen is aks een schok door Schiedam gegaan. Vrijdagnacht heerste in het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat die pe verslagenheid en gedurende het hele weekend bleef de situatie 'onwezenlijk', aldus hoofdinspec teur en waarnemend commissaris Piet van den Hengel. „De club, die achterblijft, is verslagen. Je kijkt elkaar wat aan en het lijkt wel een film." Loco-burgemeester Reinïer Scheeres, ingelicht door hoofdinspecteur Van den Hengel, kwam vrijdagnacht om zijn deelneming te betuigen. Men ging naar Alkmaar voor de noodzakelijke identificatie. Op dat moment werd nog ge vreesd voor het leven van mevrouw W.A. van der Haagen-Dijk (59), Zij liep bij het drama ge broken ribben op en een ingedrukte long. De familie werd vrijdagnacht meteen op de hoogte gesteld. De commissaris en zijn vrouw hadden een dochter, diéj^pofdverpleegster is in •Den Helder, en een zoon, Gerard, die voor kok festudeerd heeft. Beiden zijn zondagmiddag op et bureau geweest voor een persoonlijk ge sprek met Van den Hengel en om alle formali teiten te regelen. Zo zal de crematie op hun verzoek in alle stilte plaatsvinden. In de loop van de zaterdagochtend werden ook hogere ambtenaren, de fractievoorzitters in de gemeenteraad en de goede vrienden van het echtpaar Van der Haagen op de hoogte gesteld. Op het bureau was het een. 'heksenketel' omdat na verloop van enige tijd vele telefoontjes bin nenkwamen. De blauwe vlag op het politiebu reau ging halfstok. Een voetbalwedstrijd tussen politie en horeca werd afgelast. Cees van der Haagen was een graag geziene en wijd en zijd bekende Schiedammer, met grote belangstelling voor het verenigingsleven. „Voor sommige situaties schieten woorden tekort, ik denk dat dat nu ook zo is. Hij was een bijzonder gewaardeerd korpschef", benadrukte hoofdin specteur Van den Hengel. „Een bijzonder mens, integer. Hij heeft zich met hart en ziel ingezet voor de Schiedamse politie." Waar men zaterdag en zondag ook in Schiedam kwam, overal was het dramatisch ongeluk aan leiding tot vele terugblikken op de loopbaan van de heer Van der Haagen. Schiedam De positie van Sjop in het alternatief werk te Schiedam blijft onaangetast. De stichting, die door werklo ze vrijwilligers tot stand kwam en nu kleinschalige activitei ten ontwikkelt, heeft te veel ervaring om nu alsnog onder de hiërarchie van het nog on deskundige project Trechter te worden geplaatst. Sjop zou ook een stem moeten krijgen in de stuurgroep of een dergelijk ^platform, waar over subsidië ring van vervangend werk aan B en W geadviseerd zal worden. Met deze duidelijke uitspra ken, vrijdagavond geformu leerd in een extra vergadering yan de commissie sociale za ken, weet Sjop zich nu verze kerd van politieke erkenning en dus van financiële on dersteuning. Het was inclusief de PvdA, dat de commissie tot een advies in die richting kwam. Pvd A-woord voerder Wim Oomen zei met de pro blematiek 'geworsteld' te heb ben en na lange overwegingen vond hij, dat het collegebesluit moest worden gewijzigd in de zin, dat Sjop zelfstandig moet kunnen functioneren. Voor de twintig aanwezige werklozen bij Sjop was dat een meevaller. Politiek gezien lag de aanvankelijk verdeelde houding binnen de PvdA nog al gevoelig, reden ook waarom, fractieleider Gé Brouwer zelf poolshoogte kwam nemen. Ook waren andere waarne mers bij de commissievergade ring aanwezig. De VVD, coali tiepartner van de PvdA, stuur de bij monde van Ineke de Jong-Sunderman aan op een autonoom Sjop. Wel vond zij het jammer, dat de spanningen met de Trechter niet uit de weg geruimd zijn, waardoor nu onnodig kwaad bloed gezet is, en bepleitte eventueel een 'alternatief advieslichaam om de partijen naast elkaar te krijgen. Voor die suggestie voelde Pvd A-wethouder Her man Posthoorn in principe wel. De wethouder vergat te ant woorden op de vraag van Sjop-voorzitter John Zwart, of de stichting soms anders werkt dan de gemeente zou willen. Alleen dan, zei Zwart, is im mers te begrijpen waarom B en W aanvankelijk zo hecht ten aan een machtspositie van' de Trechter. Vlaardingen Achter de Lijnbaanhallen hebben drie jongens van ongeveer 20 jaar zaterdagochtend in alle vroegte een man in elkaar geslagen, voor zover de politie weet zonder aanleiding. De man kreeg met een ploertendoder een ferme tik op zijn sche deldak, maar hoefde niet in het ziekenhuis te worden opgeno men. Op het politiebureau kwam hij aangifte doen van mishan deling. Omslagdoek. Modieuze dames omslagdoe ken in de nieuwe winterkleu ren. Van 100% polyester, in o.a. zwart, bordeaux of grijs gedessineerd van 32,95 voor •m r Ongeloof „Als je zo'n bericht hoort, komt het eerst onge loofwaardig over. Het overvalt je. Het kost tijd om te verwerken, als dergelijke dingen je over komen. Het gebeurt ons vele malen per dag dat medemensen heengaan, maar vaak staat het dan wat verder van je af. Met de heer Van der Haagen had ik vooral de laatste maanden een goed contact. Ik heb nauw met hem samenge werkt. Zijn overlijden is een zeer gevoelig ver lies, voor zijn familie, het korps, maar ook voor de stad. Van der Haagen werd door iedereen enorm gewaardeerd, vanwege zijn joviale ka rakter, maar ook om zijn gedegen vakkennis. Het was een bijzonder mens." Met die woorden gaf loco-burgemeester Scheer- f es zaterdagavond uiting aan zijn gevoelens om trent het plotseling overlijden van commissaris Van der Haagen. Sinds het vertrek van burge meester Te Loo nam Scheeres de politiezaken waar en had hij nauwe relaties met de heer Van der Haagen, ofschoon zij elkaar al kenden sinds 1975, toen wethouder Scheeres loco-bur gemeester werd. Alle reacties grensden aan ongeloof en ontzet ting, Gerard Verhulsdonk, de VVD-fractie- voorzitter die ooit samen met Van der Haagen en andere notabelen de stichting Opbouw Schiedam (SOS) oprichtte, liet weten „verbijs terd" te zijn. Verhulsdonk: „Wij maken ons druk om vele kleine dingen en ineens is het ge beurd. Dat is zo plotseling. Het dwingt je tot een relativering van kleine problemen, want die staan in geen verhouding tot zoiets. Van der Haagen was van mijn leeftijd..." Klap De Schiedamse kunstschilder Theo Wiegman, die een goede huisvriend was van commissaris Van der Haagen, zei: „Het was een harde klap, toen Scheeres bet ons vertelde. Ik vind het ver schrikkelijk erg. Ik kende hem al lang, zeker een jaar of zestien. Hij kwam veel bij ons over de vloer, elke week wel. Dan was hij weer eens op de veiling gaan kijken, want hij liefhebberde in die dingetjes. Dan kocht hij weer eens een ets of iets anders en daar spraken wij dan over. Hij zat ook nog vol plannen in die richting." „Ik heb hem nog als jong inspecteurtje zien ko men," reageerde gemeentevoorliehter en oud journalist Bas van Bochove. „Van der Haagen deed in die tijd zelf nog de perscontacten en daarin was hij heel uitgebreid. Hij nam je 'daar bij ook in vertrouwen. Vooral in die tijd heb ik hem goed leren kennen. Ik ben er echt kapot van." Zie ook pagina 12 De Jonge Pijpers spelen een gefatsoeneerd 'Oye como va' ten overstaan van commissa ris Vrolijk, de burgemeesters Van Lier en Bruggeman en honderden gasten bij de ope ning van Van der Waal BV. Vlaardingen „Henk van der Waal is geen moderne ondernemer. Hij is méér dan dat hij is zijn tijd vooruit. En bovendien neemt hij de aloude menselijke waarden door deze kille maatschappij heen mee naar die tijd." Dat was een rake typering, vrijdag middag bij de officiële opening van Van der Waals nieuwe, zelf ge bouwde bedrijfscomplex, staande tussen de Nieuwe Waterweg, rijks weg 19 en de Schiedamsedijk in Vlaardingen. Die opening werd verricht door de commissaris der koningin in Zuid- Holland, mr. Maarten Vrolijk, met steun van de Jonge Pijpers uit Vlaardingen, die de energieke pop muziek van Santana in een fatsoen lijke fanfare omgezet hadden en al musicerend en afgewisseld met beheerste danspasjes de gloed nieuwe bedrijfshallen uit marcheer den. Honderden genodigden waren aan wezig en de champagne vloeide rij kelijk. De nieuwbouw van Van der Waal heeft zes miljoen gulden ge kost. Enkele collega s en concurren ten van de Vlaardingse aannemer keken de ogen uit. Maar één ding werd duidelijk: het succes van Van der Waal werd de zakenman gegund. Zowel Vrolijk als de andere sprekers, onder wie de burgemeesters van Vlaardingen en Schipluiden, Fred van Lier en Jaap Bruggeman zij allen zeiden onder de indruk te zijn geraakt van de in spirerende levenshouding van Henk van der Waal. „Zo'n man maakt vriendschapsbanden van zuivere aard mogelijk", sprak Bruggeman namens de 34 gemeenten buiten Vlaardingen, waar Van der Waal woningen bouwt. „Het succes van zijn bedrijf is aan zijn mensenliefde, zijn prettige omgang met anderen, te danken." Eenentwintig jaar geleden begon Van der Waal. Hij was timmerman bij de gebroeders Koudïjs en begon voor zichzelf, met twee werknemers en 224,60 in kas. „Ik zei tegen hen: bij mij kan je tweemaal zoveel ver dienen, maar dan moet je wel ge woon gaan werken. Dat deden zij en zij zijn nog steeds in dienst," vertel de Van der Waal vrijdag zelf in zijn speech. De aannemer heeft nu, na die 21 jaar en het lijkt wel een sprookje 250 medewerkers in dienst, een wagenpark van 65 auto's en een jaarlijkse omzet van vijftig miljoen gulden. En nog steeds prijst men zijn betrokkenheid bij het wel en wee van het personeel. Men zegt van Van der Waal, dat hij niet te beroerd is zelf nog het dak op te gaan, ais het nodig is. Het is deze warme genegenheid, die Vrolijk ertoe bracht de opening te verrichten. Want de commissaris der koningin maakte wel een grap je, dat het de doorslag gaf dat Van der Waal in 1962 juist is begonnen op Vrolijks verjaardag, maar hij liet er geen twijfel over bestaan dat de persoonlijke toewijding van de aan nemer en zijn banden met- het per soneel hem in hoge mate bekoor den. Vrolijks complimenten konden niet op. Over Van der Waals servi ceverlening in weekeinden zei hij: „Een teken van een aan deze tijd aangepast ondernemen." En over de plaatsing van schoolverlaters bij Van der Waal: „Een voorbeeld- strekkend beleid ten aanzien van dit grote maatschappelijke bleem." pro- Schiedam Vijftig vrouwen, die vorige week in het Schiedamse vrouwenhuis Barrika een thema avond over vrede bijwoonden, heb ben in brieven aan de gemeente raad, B en W, politieke partijen en andere instellingen in Schiedam op geroepen tot deelname aan de vre- desmanifestatie op 29 oktober in Den Haag. Een speciaal verzoek aan B en W is om op de voorlichtingspagina van de gemeente in Het Nieuwe Stads blad een oproep te plaatsen en dan niet alleen in het Nederlands. De vijftig vrouwen vinden het van belang dat via anderstalige berich ten de buitenlanders in Schiedam worden opgeroepen mee te gaan naar Den Haag. Dergelijke gebeur tenissen dreigen anders compleet ,te steunen. aan dit deel van de bevolking voor bij te gaan. Met hun oproep aan B en W onder steunen de vrouwen van Barrika di verse suggesties van het comité anti-kernbewapening in Schiedam. Van de gemeente wordt haast niet anders verwacht dan dat die sugges ties gesteund worden, want dat lijkt de vrouwen de enige manier om meer inhoud te geven aan het raadsbesluit om Schiedam 'kernwa- penvrij' te maken. Dit mag geen in houdsloze kreet zijn, vinden de vrouwen. Eerder al hebben de com missie algemene en bestuurlijke za ken (ABZ) alsmede de Pvd A-fractie hiervan loco-burgemeester Reinïer Scheeres moeten overtuigen. Aan vankelijk voelde Scheeres er weinig voor het comité in diens voorstellen Het komt zelden voor bij officiële openingshandelingen, dat humanï- 'eit zo'n grote rol speelt. Bij Van der Waal was dat vrijdag wel zo. De wijze, waarop de herhaaldelijk van godsdienstig besef getuigende aan nemer zijn echtgenote Nan naar vo ren haalde, was niet zonder ontroe ring. De wijze, waarop zijn perso neel keer op keer werd geprezen, was welgemeend en oprecht. „Het is een deel van onze visie op de toe komst om die mensen erbij te be trekken," zet Van der Waal over de gang van zaken in zijn bedrijf. Van ondernemingsraden moet hij niets hebben, maar men kreeg de indruk dat de inspraak van zijn personeel groter ïs dan waar ook, zo verkon digde althans CNV-adviseur dr. De Vries. Deze socioloog hield in een zeer uitgebreide Wim Kan-imitatie de aanwezigen voor, dat vrijdag middag, als de bouwvakkers naar huis gaan, in het licht moet worden gezien van maandag, als zij weer komen „en dat maandag dan niet in de eerste plaats een vervelende werkdag moet zijn, maar een dag waarin je je leven vervult, samen met elkaar, in harmonie en welbe hagen, omdat je elkaar nodig hebt." V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1