R&IIilDAi 13 Verzetsstrijders 'Zinkweg' op paleis Soestdijk geëerd 9 Bibliotheken voeren actie GRAAG .GEDAAN Woning uitgebrand Parkeercontroleur te slim voor oplichter Prinses en prins reiken herdenkingskruizen uit vragen over opspuiting Hoekse strand torni rekt veel kijkers Rotterdams echtpaar mishandeld I I I *L~~~ Rotterdams Nieuwsblad maandag R2/SV/RY/RW 17 oktober 1983 Prinses Juliana en prins Bernhard poseren met de onderscheiden verzetsstrijders. Soestdijk In gezellige, hui selijke sfeer hebben prins Bernhard en prinses Juliana zaterdagmiddag op paleis Soestdijk het verzeisherden- kingskruis uitgereikt aan de leden van de voormalige verzetsgroep Zinkweg, waar in zeventien mensen uit het westen van de Hoeksche Waard samenwerkten. Onder de onderscheiden ver zetsstrijders is Philip Leen man, de directeur-generaal van de PTT. De verzetsgroep Zinkweg is al in 1941 ontstaan uit een groep jongeren, die elkaar kenden van het kerkelijk jeugdwerk in Oud-Beijerland. De eerste spontane acties (verspreiden van pamfletten en illegale kranten) werden gaandeweg uitgebreid met hulp aan on derduikers. Later werd onder meer een distributiekantoor en een postkantoor overvallen en organiseerde de groep uiterst gevaarlijke wapendropptngs en -transporten. De verzetsstrijders, die elkaar voor het eerst sinds lange üjd weer zagen, genoten zaterdag met volle teugen van de huldi ging op paleis Soestdijk, vooral omdat prins en prinses zorg vuldig ieder officieel tintje vermeden. JVlet alle aanwezi gen voerde het prinselijk paar een persoonlijk gesprek tijaens een gezellig samenzijn van ruim anderhalf uur. „Het was een open, persoonlijk gesprek. Echt in een huiselijke sfeer", verwoordt Oud-Beijer- lander H.A. Kortweg zijn er varingen. Prins Bernhard en prinses Juliana namen in de deuropening afscheid van de groep. De verzetsstrijders die zatei dag zijn onderscheiden zijn: Th. Ie Grand (Hellevoetsluis), P. Hage (Nieuw-Beijerland), H.A. Kortweg (Oud-Beijer land), C.M. Langeveld (Via nen). P. Lips (Waddinxveen" drs. W.Ph. Leenman (Den Haag), C.A. van Rees (Har- dmxveld-Giessendam), B. Stok (Nieuw-Beijerland), J.J. van Stnen (Papendrecht), A. Ver maas (Nieuwerooru). P. Visser (Maassluis) en M. Weeda (Bilt- hoven). Postuum zijn onderscheiden L.K. Hage en W. van der Lin den. De overige leden van de verzetsgroep Zinkweg, me vrouw J. Traas-de Jager (de „moeder van het verzet", die op 6 mei 1945 werd doodge schoten) en de heren L. Rot tier, I. Traas en M. Traas zijn inmiddels in Canada onder scheiden. Zie verder pagina 5 Rotterdam speelt met vuur Otterdam Leden van D'66, PvdA en WD in de kterdamse gemeenteraad hebben vragen gesteld Ier de weigering van burgemeester en wethouders n geld beschikbaar te stellen voor de strandop- •uiting in Hoek van Holland. 5 raadsleden willen onder eer weten of het college ;nog bereid is voor het ko- 2nde seizoen voorzieningen treffen opdat geen onom- erbare situatie ontstaat en permanente strand-eta- ssemenien veilig kunnen erwinteren. Zij vragen zich af of door de weigering van B en W nu ook de versterking van de badplaatsfunctie van De Hoek wordt prijs gegeven, zoals die in het ontwerp- structuurplan is genoemd. Ook willen ze weten hoe de toeristische en recreatieve Gravenzande De poli' van "s-Gra venzande eelt gistermiddag de fieuwelaan afgezet. Veel utomobilisten die in Hoek Holland naar de stormachtige zee wilden kijken, gebruikten de weg, die parallel aan de Maas dijk loopt, ais sluiproute. „Terwijl de Nieu welaan toch duidelijk alleen voor bestem mings verkeer is be doeld", aldus een woord voerder van de 's-Graven- zandse politie. Agenten hebben tussen twee en zes uur 's middags assistentie verleend om het drukke autoverkeer op de Maas dijk weg te werken. ontwikkeling van de deelge meente kan worden bevor derd. Kat in de zak Het deelraadslid Piet van der Wel meent dat niet alle schuld op Rotterdam kan worden afgeschoven. „Met het nieuwe duingebied heeft ir. Van Dixhoorn van rijks waterstaat ons twaalf jaar ge leden een kat in de zak ver kocht." „Het zou allemaal zo mooi 2ijn. De zee zou het zand langzaam afzetten tegen de kust en daarom zouden de strandpaviljoens elk jaar een stukje zeewaarts verplaatst moeten worden, Ir. Van Dix- hoorn had toen een geniale oplossing. Als verantwoorde lijke man van rijkswaterstaat wilde hij de natuur een handje helpen door het zand op het strand te spuiten." Fout Van der Wel meent dat daar de kardinale fout is gemaakt. De praktijk heeft inmiddels uitgewezen dat de miljoenen van gemeenten en rijk voor Eterdam Vijf, tien of twintig kilometer hardlopen voor de vrede. Zaterdag was er een pstatieloop in het Kralingse Bos, georganiseerd door de Rotterdamse Midden-Amerïka co- nés en de atletiekvereniging'Metro'. Hi vredeswedloop tegenover een wapenwedloop, want vrede kan er in Midden-Amerika p komen als de Verenigde Staten zijn inmenging stopt, vinden de Middenamerikaanse eo- .lés. C vredeswedloop bleek tevens een mobilisatie-activiteit voor de komende vredesdemonstra- tin Den Haag. dit project geen rendement' hebben opgeleverd. De eta blissementen moeten meer achteruit dan vooruit. „Wij willen praten met Van Dixhoorn, maar hij weigert. Hij heeft via zijn secretaresse laten weten dat de deelraad wel met één van zijn mede werkers kan praten. Wij wil len Van Dixhoorn echter confronteren met de feiten", aldus het'Hoekse deelraads lid Piet van der Wel over de problematiek rond de op spuiting van het Hoekse strand. Verlammend Gesprekken met de wethou ders Laan en Jansen hebben geresulteerd in een wellicht hernieuwde behandeling in de commissies ruimtelijke or dening en sport en recreatie, die deze week vergaderen. Van der Wel; „Helaas heb ben we moeten constateren dat Rotterdam geregeerd" wordt door de directeuren van het grondbedrijf en van financiën. We moeten daar bij niet vergeten dat zij poli tiek worden gedekt door de; verantwoordelijke wethou der. De één rekent Rotter-' dam rijk door grondprijzen; voortdurend aan te passen, de ander laat niet na aan te tonen hoe arm Rotterdam is. Dat dit een verlammende werking heeft op de bestuur baarheid van Rotterdam is duidelijk." Voortbestaan Volgens het deelraadslid reikt het probleem verder dan het gevaar, dat de strandtenten lopen. „De na bije ontwikkeling van heel Hoek van Holland is in het geding. Het structuurplan is in belangrijke mate geba seerd op uitbreiding van de verblijfsrecreatie en groei van de werkgelegenheid. Daardoor kan de bevolkings groei iets toenemen. Dit alles staat op het spel. Rotterdam speelt nu met vuur. Ons voortbestaan heeft ermee te maken." j. Vlissingen Bij een roof overval op een onverlicht parkeerterrein in Zeeland is een 37-jarige Rotter dammer ernstig gewond geraakt. Een 33-jarige, eveneens uit Rotterdam afkomstige, vrouw werd licht gewond. Het tweetal was net terug van een zakenreis naar Engeland. Langs rijksweg 58 werd op een parkeerterrein even een sani taire stop gemaakt. Toen de man de wagen uitstapte, werd hij door twee overvallers be roofd en zwaar mishandeld. Twee anderen grepen de vrouw, die nog in de auto zat. Nadat de overvallers zich uit de voeten hadden gemaakt, probeerde de vrouw passeren de automobilisten te alarme ren. Toen dat niet lukte, sleep te ze de bewusteloze man in de auto en reed met hem naar een ziekenhuis in Bergen op Zoom. Hij moest zwaar ge wond worden opgenomen. Dt vrouw kon na behandeling naar huis. Van de daders ont breekt elk spoor. Rotterdam Onder het motto: 'Help, uw bibliotheek verzuipt', zijn de openbare bibliotheken een actie begon nen tegen de bezuinigingsplannen van de regering. In 1984 wordt er op het bibliotheekwerk 55 miljoen gulden bezuinigd. Dit komt neer op 18,3 procent van de rijksbij drage voor de bibliotheken over 1983, Een feile uitslaande brand heeft gisteren een woning aan de Hillevliet geheel verwoest. Toen de brandweer ter plaatse kwam, woedde het vuur al hevig in de voor kamer en de keuken. Naastgelegen woningen liepen rook- en waterschade op. De bewoners en een huisdier zijn door buurtbewoners voorlopig opgevangen. De re cherche vermoedt dat het vuur is aangestoken en stelt een onderzoek in. Ook de Gemeentebibliotheek Rotterdam heeft zich bij de ac tie aangesloten. Hiervoor zijn in de centrale bibliotheek en de filialen kranteknipsels en een aetiekrant ter inzage. Te vens wordt het publiek opge roepen protestbriefkaarten te sturen aan de fracties van de politieke partijen, of een hand tekening te plaatsen op de hiervoor bestemde lijsten. In november volgt nog-een lan delijke actiedag. De actie van de openbare bi bliotheken richt zich vooral tegen de omvang van de be zuinigingen. De bibliotheken vrezen bierdoor een afbraak van de bestaande dienstverle ning. Verwacht wordt dat de bezoekers met de volgende maatregelen worden gecon fronteerd: voor het gebruik van de bibliotheek moet meer worden betaald; er zullen min der nieuwe boeken worden aangeschaft: de bóuw van nieuwe bibliotheken wordt stopgezet, terwijl andere bi bliotheken worden gesloten; de openingstijden worden be perkt en in de bibliotheken zal minder personeel aanwezig zijn om de bezoekers te advise- Rotterdam Een 30-jarige Rotterdammer, die de afgelopen maanden dertig mensen voor een totaal bedrag van 24.000 gulden oplichtte, is tegen de lamp gelopen doordat een par- keercontroleur hem te slim af was. De oplichter bood telefonisch aan relaties van een bedrijf waar hij vroeger als chauffeur werkte, voor 500 gulden een video-recorder aan. Met de mensen die op het aanbod in gingen maakte hij dan een af spraak in de omgeving van een winkel waar video's wer den verkocht. Nadat hij het geld had ontvangen ging de oplichter naar de winkel, zoge naamd om de recorder op te halen. Hij verdween in alle ge vallen direct weer door de achterdeur, de koper buiten berooid achterlatend. Doordat hij een verkeerd tele foonnummer had gedraaid kreeg de oplichter de parkeer- controleur aan de lijn, in plaats van het beoogde slacht offer, De ambtenaar deed net alsof zijn neus bloedde en ging op het aanbod in. Hij lichtte de recherche in over de afspraak, zodat rechercheurs met veel belangstelling toekeken hoe de oplichter zogenaamd een vide orecorder aan de parkeereon- troleur trachtte te slijten. Hij werd ter plaatse gearresteerd. Eerder dit jaar is de man voor dezelfde soort oplichtingen aangehouden. Toen was zijn totale buit 28.000 gulden. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even. verandering in. - Adres! Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst p0sJ en goed heloond! Want voor die kleines moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. l'^boaZChnm^ Stuur Naam; Adr&s I P°s[Code; T">tiloon: m Stuur PidHr- s

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3