'De vreemde hobby van Schiedamse jongeren' Opbouwwerk tast in het duister 'Vlaardingen is oase in Rijnmondgebied' Bezwaarden vragen schorsing aan VLAARDINSS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Eerbetoon politie aan overleden commissaris bs ui—i ii MMa—rowyfmsMmm Wibaut-lid hoort zware straf eisen: 9 maanden5 r"hts niet op tiJd 'n Maasland laat verkeer dwars door dorp gaan Bestuur moet verantwoording afleggenniet de gemeente' Buren voorkomen erger na einde liefdesrelatie Bot in blad van Kamer van Koophandel: Politie haalt 'Studio 62' uit de lucht Oudste inwoner van Maassluis overleden Twee dieven sloffen niet Inbraak kantine Fortuna opgelost Bergruimte geplunderd DONDERDAG 20 OKTOBER 19S3 ^jiiiiiJiiiJiMEiiTiiEifiriiiniiiHiiitiiKiiiitii iMiii[]iiiiiiij]iiiiiiiiHitiiiiiiijiiii!iiiii[iiiiii]]iiiij|[iiii]iiii[iii][iijiiiij]]|]9iiiii]f]iiiiiijiiiifiiiji[iiii]]iiiiiiNjiii[friii]!iiiiiiiiiiiii]riiiiiiiiiiiii[iiiiiii]iiiiiiiNiiTi]ir]]iiiii)jtiiJi!iiijiiiiiiiiii(Mriiitiiii[iitiirifiit(fiMM! (EfiririiiiiiiiiiHtiiHiiiHfiiiiiJiJJiniiiiiJitiiiiiinrfiii^ Rotterdam/Schiedam „Brandstichting, inbra- i ken: de vreemde hobby van een aantal Schie- damse jongeren", zo liet officier van justitie De Wit zich gisterochtend tijdens de volgende in j§ een reeks processen te- gen de beruchte Wibaut- s jeugd ontvallen. Ditmaal E stond een negentienjari- 1 ge jongen voor de Rot- s terdamse rechtbank. Tot s zijn ontsteltenis hoorde hij eéén van de zwaarde- re straffen tegen zich ei- sen: 9 maanden, waarvan 1 een kwartaal voorwaar- delijk. E In de zomerperiode hadden al meerdere 'massaprocessen' tegen de Wibaut-bende, die een tijd lang hun omgeving 2o'n beetje terroriseerden, op het programma gestaan. Een tiental knapen werd toen voor dezelfde soort criminele activiteiten veroordeeld, als waarvoor deze jongeman te recht moest staan. De meeste straffen pakten toen evenwel yeel minder zwaar uit. Offi cier De Wit: „Hij heeft al eer der een waarschuwing ge- had. Daarom ligt zijn strafeis N opnieuw hij een brand be den. „Dat die jongens hoger dan bij zijn mededa ders." Molotov-cocktail De aanklager doelde op de brandstichting in een kraak pand. En gisteren verscheen de knaap weer voor recht bankpresident Meeter, omdat trokken was geraakt. Ruim twee maanden geleden von den hij en een paar andere Wibauters het nodig een school aan de Lange Singel straat met Molotov-eocktails te bestoken. Hij was dronken geweest, verweerde de tiener zich. „En met een lucifer lukt het niet..." Vijf dagen later, op 13 augus tus, plunderde hij jeugdsocie- teit De Kreek. Hij was ooit medewerker van dit jonge rencentrum geweest, maar dat maakte het juist makke dijker voor hem. „Ik wist de weg; wist hoe ik er moest ko men." En omdat hij contan ten nodig had, leek dit hem de meest eenvoudige oplos sing. ..Het was uit geldgebrek door de verbouwing van mijn huis." Zijn advocaat, die de brand stichting als 'ontzettend mis selijk' omschreef, noemde de jongen een meeloper en niet één van de actieve Wibau ters, die de wijk NieuwJand onveilig maakten. Evenals tn de zomer-processen stelde de raadsman dat geen werk, verveling, baldadigheid sa men de oorzaak van de toe nemende criminaliteit vorm- liggen, komt omdat ze alle maal werkloos zijn." Een rapport over de jongen dat de rechtbank ter plekke ter hand werd gesteld, kon president Meeter iets milder stemmen in tegenstelling tot de officier van justitie. De Wibauter probeert momen teel schriftelijk zijn horeca- diploma te halen, kan voor een half jaar bij zijn zuster in de bloemenzaak helpen, waarna hij het beheer van een snackbar op zich zou mo gen nemen. „Dit zou wel eens een goede wendtg kun nen nemen. U bent tenmin ste een jongen die de handen uit de mouwen wil steken", sprak Meeter toch vriende lijk. Uitspraak 's ochtends op 2 november. .ïïllllllllllin!IIM[l!lllllllll!llllll!IIIIIIIIMIIUIIIUIIIIIIIIIII!lllllllllll!llllllllllllllll!llinilllllllllllllll||ll||||lllll!lllll!lll!flllllllMIII!ll!ll!lllllll!lllllll!lil!llllllll!!lll!!llllllllllllllllllllll!llillllllllllll!lllllllli!llllllll!lllllllllllllllll!lllinilll!ll!lllllll!!lllllllllinillllllllllllllllllllllll!lllllllllll!IIIIUIIIIIIII!millllllr. Maasland De 's-Herenstraat in Maasland zal niet worden voorzien van verkeersbelemmerende maatregelen. Volgens het gemeentebestuur zorgt deze dwars door de dorpskom lopende straat door zijn vormgeving al voor gematigde snelheden. De raadsfractie van de Open Groepering had op maatregelen voor de 's-Herenstraat aangedrongen. De dorpspartij vreest dat. ondanks het verwijzen van het doorgaande verkeer via de Hofsingel, het meeste verkeer toch over de 's-Herenstraat zal blijven rijden omdat het de kortste route door het dorp is. Het liefst zou de OG de straat met de nieuwe 30- km-regeling zo onaantrekkelijk mogelijk willen maken. Volgens het gemeentebestuur is de 30 km- regeling niet mogelijk, omdat de 's-Herenstraat een wijkontsluitende functie heeft. Plan Maassluissedijk: bouwstop nu definitief Vlaardingen De omwonenden van het bouwterrein op de hoek van de Maassluissedijk en de Markt, waar het omstreden bouwplan van Patrimonium voor een 'woonkazerne' moet komen, hebben nu offi cieel schorsing van de bouw aangevraagd bij de voorzitter van de af deling rechtspraak van de Raad van State. De omwonenden, die al eerder bezwaarschriften tegen het afgeven van de bouwvergunning hadden ingediend, hebben vanmorgen de aangetekende brief waarin om schorsing wordt gevraagd op de bus gedaan. „Dat moesten we ook wel, want anders had het er dik ingezeten dat er aanstaande maandag gewoon begonnen was met de bouw", aldus een van hen, Marktbewo- ner Windhorst. Met de indiening van het schorsingsverzoek is de stop van de bouw nu, op zijn minst tijdelijk, een feit ge worden. Daarmee is tevens de kans om nog dit jaar met de bouw te beginnen vrijwel definitief verkeken. Eerst moet de voorzitter van de af deling rechtspraak van de Raad van State een uitspraak doen over het schorsingsver zoek. In de tussentijd is Pa trimonium niet van plan met de houw te beginnen. Verder is het hoogst waarschijnlijk dat de Raad van State als B en W van Vlaardingen de ingediende bezwaarschriften afwijzen de indieners van de bezwaarschriften in het gelijk zal stellen. Ook als dat niet het geval zou zijn gaat de procedure zo lang duren, dat voor de winter niet meer met de bouw kan worden gestart. Schiedam De twee aanwezige gemeente ambtenaren, Jan Kemps en Gert Mul der, maakten gister avond de jaarvergade ring van de SSWO nog een béétje interessant. Zelf had het bestuur weinig mee te delen over het opbouwwerk in de oude wijken van Schiedam, alleen reeds bekende problemen werden nog even opge- disd. Het bestuur zit volstrekt met de han den in het haar, met een dreigende inkrim ping van het perso neelsbestand en de be groting voor de deur. De jaarvergadering was een armetierige vertoning. Penningmeester Arie van Loenen was ziek en verder kon niemand gedetailleerd op het jaarverslag 1982 in gaan, voor zover het de fi nancien betrof Nu waren er eigenlijk ook geen vra gen van de amper tien aan wezigen. Zodat SSWO- voorzitter Jaap Nieswaag weinig andere te doen wist dan een balletje op te gooi en bij Mulder en Kemps. De twee ambtenaren zaten er eigenlijk gewoon als toe hoorder, maar zij ontkwa men er haast niet aan om antwoorden te geven. „Het is vandaag eigenlijk uw be stuur dat verantwoording moet afleggen, niet de ge meente Schiedam," merkte Mulder eerst nog even fijn tjes op. Later werden de beide ambtenaren van de afdeling cultuur, sport en jeugd (CSJ) iets meer toe schietelijk, maar concrete toezeggingen bleven uit. Kemps: „Het opbouwwerk blijft bestaan." Hij zag dat, zei hij, als een lichtpuntje in deze zwartgallige bezui nigingsperioden. Maar hij sloeg meteen alle hoop de grond in door eraan toe te voegen: „Alleen de omvang ervan staat ter discussie.'' Sombere geesten kregen al haast de indruk, dat straks één opbouwwerker Schie dam moet 'doen'. De plaatsvervangende op bouwwerker in Schiedam- West. René de Jongh. dreigt zijn lijdelijke baan per 31 december kwijt te raken. De vacature-Paul Looije in de binnenstad mag nog niet warden ver vuld. Het wijkoverleg voelt dat in beide gevallen als een grote handicap. Om het „zwemmen in eer duistere poel van onzeker heden" te illustreren draaide men na de jaaver gadering de film 'Schiedam kiest voor het water'. Pes- simistische Nieswaa| maakte daarvan: Sehiedarr kóós voor het water. Ge filmd door Jan Schaper Schaap, had SSWO-seere- tans Hel een Poof op de uit nodiging gezet. Volgens is.emps en Muidei staat alle betrokkenen in november een inhoudelijke discussie te wachten over de toekomst van het op bouwwerk, inclusief de SSWO, die er nog altijd niet goed uit schijnt te zijn of het opbouwwerk voor minderheden ook tot haar taak moet gaan behoren. Maassluis Dankzij het ingrijpen van de buren, die op de herrie uit een woning aan het Willem Pijper- plein in Maassluis afkwamen, is een 'liefdesruzie' nog redeJ.'k goed afgelopen. Een 46-jat ige Maassluizer koelde zijn woede op zijn twee jaar oudere vriendin, omdat zij hun relatie had verbroken. De man trachtte haar te wurgen, maar de buren en de gewaarschuwde politie slaken daar een stokje voor. Bij werd overmeesterd en ingesloten. De Maassluis- se inwoner is poging tot doodslag ten laste gelegd Het stilleggen van de bouw betekent een flinke tegenvaller voor Patrimo nium, maar ook voor de gemeente die de nodige kosten zal moeten ma ken om de dijk op de plek van het bouwterrein te versterken, in af wachting van de bouw. In de win termaanden mag het bouwterrein er niet bij blijven liggen zoals momen teel het geval is, omdat de Maassluis sedijk weliswaar als 'slapende dijk' nog steeds een functie heeft in het kader van de waterkering. Won i ngbouw veren iging um, die onlangs de bouw Patrimoni- Lwvergunning van B en W heeft gekregen, had vanmorgen nog niet van de schor- singsaanvrage gehoord. „De omwo nenden hadden dat wel aangekon digd, maar je weet dan niet of ze het inderdaad zullen doen", zegt een woordvoerder van Patrimonium, „In theorie hoeven we ons van die aan vraag nog niets aan te trekken: als je naïef bent kun je toch gewoon gaan bouwen zolang nog geen uitspraak over dat verzoek is gedaan. Maar dat doen we natuurlijk niet: je gaat met beginnen als je weet datje teruggef loten kunt worden, vooral omdat je dan volledig voor eigen risico gaat bouwen. We zullen nu moeten af wachten tot de bezwaarschriften pro cedure en eventueel de procedure bij de Raad van State is afgerond. Wei vervelend, ja, maar het was wel te verwachten dat het zo zou lopen." Lopende zaken Het college, dat sinds het officiële af treden van de vijf wethouders alleen de lopende zaken waarneemt, heeft de door de raad aangenomen motie waarin het werd opgedragen het bouwplan in een zogenaamde arti- kel-19 procedure te brengen, niet uitgevoerd. Volgens een woordvoer der op het stadhuis is dat ook erg moeilijk, omdat de bouwvergunning al is verleend. „En die kun je niet zomaar weer intrekken. Dat zou ju ridisch wél kunnen als het college de bezwaarschriften die zijn ingediend gegrond zou verklaren, maar ik ver onderstel dat ze dat niet zullen doen.'v 'i''y Een haag van agenten brengt een laatste groet aan het stoffelijk overschot van commissaris Van der haagen. Schiedam Voorafgaand aan de crematie van com missaris Cees van der Haagen heeft de Schiedamse politie gistermiddag op plechtige wijze de laatste groet gebracht. Dat gebeurde voor het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat, waar ook door het pu bliek grote belangstelling werd getoond. Twee motoragenten escorteerden de stoet van drie rouwauto's vanaf rijksweg 20, bij Novotel, door Schiedam tot halverwege de Lange Nieuwstraat, waar de stoet stapvoets verder ging. Bij het bureau hadden twee divisies van elk 21 agenten van de ge- uniformeerde politie zich opgesteld. Pal voor de hoofdingang stopte de voorste wagen met de kist, waarin zich het stoffelijk overschot van de heer Van der Haagen bevond. Men salueerde en door de draaideuren kwam hoofdinspecteur, tevens waarne mend commissaris Piet van den Hengel naar buiten om voor de lijkwagen de laatste groet te brengen en enige ogenblikken stilte in acht te nemen. Na deze voor velen indrukwekkende plechtigheid, gedurende welke de Lange Nieuwstraat voor ver keer was afgezet, ging de stoet verder en maakte de politie zich op om de drie rouwauto's te volgen naar het crematorium Hofwijk te Overschie. Ongeveer 300 mensen, voornamelijk leden van het politie korps, de reservepolitie en oud-gedienden, woonden de crematie bij. ^IIIIIIIIIIIIIillllllllIIIIIIHIIIIIIIIIIIIllinilllllllllflIIIMIIIIIIIIIjlllilltllllllNIIIItllllllllllllllllllllUIIIIIIIHIIIIIIIMIIIIIIIIIUIilllillJllllillimiillllilIllillllflIlillIlliilJlilIllllIlllltllllimimrHIIIIlllllHllimiia' Vlaardingen In een 1 special over Vlaardingen in het blad van de Ka- mer van Koophandel |j noemt wethouder Cees Bot (economische aange- legenheden) de economi- 5 scbe structuur van f§ Vlaardingen een 'oase in het Rijnmondgebied'. H „De sterke diversificatie van ons bedrijfsleven heeft de rampen als omvangrijke s bedrijfssluitingen goeddeels buiten de gemeentegrenzen s gehouden." De wethouder S roemt in een interview met B het blad de mogelijkheden die Vlaardingen een onder- 5 nemers te bieden heeft. Ook burgemeester Van E Lier, die voor de bijlage van de Kamer van Koop- H handel een eigen bijdrage heeft geschreven, geeft aan §j dat Vlaardingen vanwege zijn unieke ligging in de ko- mende jaren zeker de kans 5 zal krijgen, de vleugels 5 weer wijder uit te slaan. In de special maakt wet houder Bas Goudriaan in een interview over het ver keerscirculatieplan duide lijk, dat hij de angst van de middenstand over de gevol gen van dat VCP best kan begrijpen, maar hij stelt dal datzelfde VCP ook in het belang van de middenstand is. „We zijn overvallen door een zware economische cri sis. Geen wonder dat de winkelier zegt: neem geen enkel risico dat tot een ver dere omzetdaling zou kun nen leiden. Echter, een ge meentebestuur mag niet uitsluitend de korte ter mijn-belangen behartigen; het moet ook oog hebben voor de toekomst. Ook op de wat langere termijn moet Vlaardingen aantrek kelijk blijven om te wonen en te werken. Eigenlijk zijn dat allemaal zaken die de middenstand direct betref fen. Zij hebben immers be lang bij een gezonde bevol kingsopbouw, waarbij de jongeren en financieel ster keren niet wegtrekken. En j zij hebben belang bij een j stad die aantrekkelijk is voor het achterland." In de special komt verder onder meer OVO-voorzitter i Dijkman aan het woord, die i de samenwerking roemt die de laatste tijd op gang is ge komen tussen de diverse winkelorganisaties! „Voor het eerst sinds jaren zullen er in december geen tien tallen Sinterklazen lopen, doch slechts één, die alle winkelcentra zal afgaan." ..iiiiiiiiiiiiniiJiiiiirmjiiiiiniiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiHiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiitiiijiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiniMiiiiimiiijiijiiiijiiijfiiiiiiiiiiiiiiiiUiiiijniiniiimiiiiiiiiiiiiiiiiijic Maassluis De Maassluisse zendpiraat 'Studio 62". die van uit een pand aan het Da Costa- plcin opereerde, is gisteren door de politie uit de lucht ge haald Na klachten van ver schillende zijden, zowel van hel GEB als bewoners, werd een onderzoek ingesteld. In het pand werd de geluids- en zendapparatuur m beslag genomen en tegen drie Maas- si uizers twee van 19 en één van 21 jaar proces verbaal opgemaakt Een politiewoord voerder omschreef de illegale popzender als „een zeer goed slat ion Maassluis Mevrouw Klaziena A Berkouwer- Korver, de oudste inwo ner van Maassluis, is duisdag 18 oktober op 102-jarige leeftijd overle den. Mevrouw Korver woonde in het Gerefor meerd bejaardencentrum De Schutsluis. Mevrouw Berkouwer werd op 26 oktober 1880 geboren in Vlaardingen. Sinds 28 maart 1918 woonde ze in Maassluis. Naar pas nu is bekend geworden is vorige week donderdag, in de namid dag van haar 100ste ver jaardag. mevrouw L S. van Schaik-Behrens uit Maassluis overleden Ze woonde aan de Merel- laan 289. Ter gelegenheid van haar 100ste verjaar dag had burgemeester Hans van Es haar de dag voor haar verjaardag be zocht Vlaardingen'Schiedam Bij hel benzinestation aan de Fla ns de Vijfdelaan in de Vlaac- dingse West wijk zijn woens dagmiddag twee mannen op heterdaad bet i a pi bij het sté len van vier sloffen sigaretten Zij zijn ingesloten op het poli tiebureau Del fi se veer Ook el ders in Vlaardingen werd ie mand gearresteerd wegens winkeldiefstal Bij Jam in in de Mgr Notens- laan in Schiedam werd de dmir geforcceid en verdween een geld bedragje van 35 gul den Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft twee jeug dige inwoners gearresteerd, die een inbraak in de kantine van de voetbal verening Fortu na Vlaardingen op hun gewe ten hebben. In de avonduren van vrijdag 22 april ont vreemdde het duistere duo voor achthonderd gulden aan sigaretten en snoepgoed Te gen hen is proces-v er baai op gemaakt. Maassluis Een bergruimte onder de flat aan de Burge meester Wesselinkstraat in Maassluise is gisteren geplun derd, Geluidsapparatuur en gereedschap werden - ont vreemd. De buit bedraagt een waarde van zo'n 4200 gulden*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1