20 Stiptheidsactie bij chauffeurs PTT Delftseplein Onderwerp Taiwan niet vermeden in S j anghai GRAAGJSEDAAN. STAKING HANGT IN DE LUCHT ,Böhi m Peper keurt openbaar fotograferen van arrestanten af Bijzonder diploma voor Deelman Reiiiigings- post Keileweg Asean-kantoor krijgt twee ton i il Milïeu- prbiest bij Hilton Honderden bedden uit universiteits ziekenhuizen Duwbak zinkt a"g""Lv- Verd^WZ?Öei'6 Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 21 oktober 1983 8Z/RV/RY/RW Rotterdam Minister Wim Deetman (onderwijs) heeft vanochtend op de Rotter damse Erasmus Universiteit een nieuw bijzonder diploma uitgereikt gekregen, een zo genaamd 'academisch brevet van onvermogen De speciale examencommis sie, samengesteld uit perso neel en studenten van de Erasmus was unaniem van mening dat de bewindsman cum laude voor het brevet. was geslaagd. Men wees op de grote inspanningen van de minister ten behoeve van de afbraak van het weten schappelijk onderwijs. Wethouder H. van der Pols heeft gisteren aan de Keileweg de nieuwe reini- gingspost van de Roteb geopend, waarmee de uit 1908 daterende afdeling aan de Westzeedijk wordt vervangen. De nieuwe af deling biedt de mogelijk heid om afval per schip over te brengen naar de Brielselaan. Het totale complex, aan twee kan ten van de weg, omvat een dienstgebouw voor personeel, een magazijn, garages, een zout- en zandtoods voor glad- heidsbestrijding en een stortloods. Rotterdam De postbestellingen in Rotterdam kunnen vanaf maandag aanzienlijke vertragingen oplopen. Dit verwachten de vier samenwerkende ambtenarenbonden in de Maasstad. Gisteravond be-' sloten de 130 chauffeurs van de FTT-wagens om di rect na het weekeinde met stiptheidsacties te star ten. De chauffeurs zullen strikt de voorschriften naleven. Dat kan tot gevolg hebben dat postbussen niet of in het gun stigste geval later worden ge leegd en dat brieven later dan gewoonlijk in de brievenbus sen zullen glijden. Besmet werk zullen de PTT'ers na maandag eveneens niet meer verrichten. Sinds de acties bij de NS bevinden er zich opvallend veel normale postzakken tussen expresstuk ken, die per auto worden aan gevoerd. Deze postzakken worden vanaf maandag terzij de gelegd. De stipheidsaetie duurt tot 4 november. Wanneer er dan nog geen akkoord is bereikt tussen de ambtenaren en de minister hangt op de zevende november een staking in de lucht. Een actiecomité is in middels begonnen met sta- kingsvoorbereidingen. Volgens bestuurder Huub Ver meulen van de AbvaKabo ko men bij een staking nagenoeg alle diensten van de PTT stil te liggen. „De mensen bijvoor beeld doen er goed aan om tij dig geld in huis te halen, want bij de loketten valt er al snel weinig te halen", aldus Ver meulen. Verder dreigen er problemen voor de ziekenhuizen, omdat die röntgenfoto's per post aan elkaar doen toekomen. „Om dat we niet met mensenlevens willen spelen, zullen we tijdig met de ziekenhuizen contact opnemen. Zodat daar afdoende maatregelen genomen kunnen worden", aldus de vakbonds- bestuuder. Haven De ambtenarenbonden berei den verder acties voorin de haven. Ook deze acties moeten op 7 november starten. Inmid dels heeft het loodswezen af gehaakt. De loodsen die volop bezig zijn om de ambtelijke, status te verruilen voor een 'normale' werknemercstatus zagen gisteren af van acties. „Jammerlijk, maar hun besluit zal niet voorkomen dat de ha ven ontregeld wordt", aldus Vermeulen. Hij gaat er vanuit dat douane en rivierpolitie voor ernstige vertragingen kunnen zorgen. Rotterdam Burg ;mees- ter Bram Peper is e.-op te gen, dal; arrestanten bij demonstraties en ongere geldheden in het open baar door de politie wor den gefotografeerd. Even 20 afkeurenswaardig vindt hij het als de politie de arrestanten publieke lijk met geweld dwingt te poseren. Peper (op het ogenblik zelf in Sjanghai) antwoordt dit op vragen uit de Rotterdamse ge meenteraad. Die waren hem gesteld naar aanleiding van het politïe-optreden op 13 sep tember tegen actievoerders, die in het Waalhavengebied probeerden transporten voor de NAVO-oefening 'Reforger *83' tegen te houden. Gearresteerde actievoerders werden toen onder aanwezig heid van onder meer foto-jour nalisten door een politiefunc tionaris met een Polaroid-ca mera gefotografeerd. Ze wer den daarbij door twee politiea genten - een enkele keer aan de oren - voor de lens gehou den. De Rotterdamse burgemeester zegt dat van te voren niet met hem, als hoofd van de politie, over deze tactiek is overlegd. Er zijn nu binnen het Rotter damse politiekorps maatrege len genomen die een herhaling moeten voorkomen, aldus Pe per. Peper schrijft de vragenstel lers dat hij over de publiekelij ke fotoregistratie contact op zal nemen met de Rotterdamse hoofdofficier van jusititie, mr J.D. de Jong. Deze heeft, evenals collega's elders in het land, geruime tijd geleden toe stemming gegeven voor het met een polaroid-camera ter plekke kieken van aangehou den verdachten. Bij voetbalvandalisme en be zettingsacties van de actie groep „Onkruit" is, bij arres tanten die weigeren hun naam op te geven, al diverse keren van deze identificatiemethode gebruik gemaakt. „Zwaarwe- fende privaey-aspecten" van e verdachten maken het vol gens Peper echter noodzake lijk dat daarover een herbezin ning komt. Achterliggende gedachte bij het direct ter plekke fotografe ren, zo antwoordt Peper ver der, is onder meer dat zo tij dens het onderzoek beter be wijs tegen de verdachten „"ordt verkregen. Ook kunnen de aangehoudenen niet met el kaar worden verward. De po- laroid-foto's, waarvan geen negatief bestaat, worden uit eindelijk vernietigd, zo schrijft de Rotterdamse burgemeester. Rotterdam Het Rotter damse kantoor van de Zuid- oostaziatische organisatie Asean heeft van minister Schoo van ontwikkelingssa menwerking 200.000 gulden ontvangen voor handelsbe- vorderende activiteiten en voor de secretariaatskosten. De gemeente Rotterdam en de NV Beurs voor Koophan del nemen maximaal 125.000 gulden van de huisvestings kosten van het kantoor voor volgend jaar voor hun reke ning. Via het twee jaar geleden in het Beursgebouw geopende kantoor willen de Asean-lan- den (Indonesië, Thailand, Maleisië, Singapore en de Philïppïjnen) de export van hun produkten naar Neder land en de andere EEG-lan- den bevorderen. I Sjanghai: wat een gro te zuster heeft Rotter dam. Met acht miljoen inwoners is het de grootste en belangrijk ste stad van China. Maar omgekeerd vindt Sjanghai Rotterdam ook best een aardige meid. Men laat er geen misverstand over be staan bijzonder geluk kig te zijn met de zus terstad-relatie met de grootste haven van de wereld. De haven van Sjanghai be vindt zich op het niveau van Rotterdam in 1960: 80 mil joen ton per jaar. Niet dat de Chinezen ons snel 2ullen in halen, maar de economische ontwikkeling gaat hier wel enorm hard. Daarom maakt burgemeester Wang Daohan er ook geen geheim van, dat hij graag van de in Rotter dam opgetaste deskundig heid wil profiteren om zijn stad snel te kunnen moder- niseren. Burgemeester Bram, zoals Peper consequent in de Chi nese kranten wordt ge noemd (het is hier gebruik dat als eerste de achternaam wordt geschreven, vandaar de verwarring als er Bram Peper op een kaartje staat) heeft daar allerminst moeite mee. Hij noemt de relatie met Sjanghai één van de in nigste, die Rotterdam met bevriende steden "heeft. Hij wijst er daarbij op, dat vijf man van Gemeentewerken hier vier weken bezig zijn de Chinezen te helpen om tot het concept voor een nieuwe tunnel onder de Huangpu-ri- vier te kunnen komen. Fietslunnel En wat dat de Chinezen al niet oplevert: directeur Seen van der Pias en zijn mede werkers hebben hun Sjang- haise collega's er langzaam aan van kunnen overtuigen, dat zij voor het geld voor een tweestrooks-tunnel, ge bouwd volgens hun traditio nele bouwmethode, een tun nel met een dubbele capaci teit kunnen bouwen als zij de Rotterdamse af zink-me thode gebruiken. En als ze- vijftien procent meer uitge ven, hebben ze er nog een fietstunnel in ook. En dat spreekt aan in een stad waarin duizendmaal meer fietsers dan auto's rijden. Tot nu toe bewijst Gemeente werken Sjanghai een vrien dendienst. Ais het inderdaad tot de bouw van een tunnel komt en Rotterdam blijft het project begeleiden, dan zul len de kosten tot de bouw prijs worden berekend, zo is de bedoeling in een 'letter of intent' vast te leggen. Intussen verloopt het bezoek van de Rotterdammers aller hartelijkst, met bezoeken aan een kinderpaleis, een re ceptie, een tocht door de ha ven en een adembenemende voorstelling van e'en Chinees door Koos de Gast in Sjanghai circus. De delegatie kan geen stap verzetten of de te levisie is erbij (het bezoek aan vice-president Zue Wue- fan in Peking werd China- wijd uitgezonden). Taiwan Dat illustreert opnieuw de politieke betekenis die Chi na aan dit bezoek hecht. Burgemeester Peper mijdt het onderweip Taiwan ook in Sjanghai niet, al spreekt hij hier in meer bedekte ter men, de Chinese wijze van spreken daarmee al aardig overnemend. Bij 2ijn ont moeting met burgemeester Wang Daohan noemde hij als overeenkomst tussen bei de steden 'dat beide zieh wel eens tegen de nationale overheid verzetten, Rotter dam tegen Den Haag en Sjanghai tegen Peking'. Ook hier onderstreepte hij de banden van vriendschap en met zijn credo 'er is één Rot terdam, er is één China', wat de Chinese autoriteiten heel duidelijk verstaan als wer kelijk een ongedeeld China. In een interview met ons ging burgemeester Wang Daohan daar ook niet op in. „Het belangrijkste is dat mensen en landen elkaar respecteren. Men mag een land niet het gevoel geven niet te worden gerespec teerd. Dat is het basis-princi pe van onze Chinese cultuur. Elk land heeft wel zijn moeilijkheden, maar men moet zich fair blijven opstel len. Door de levering van duikboten aan Taiwan heeft de Nederlandse regering China niet gerespecteerd". Oude vrienden Daarom waardeert burge meester Wang zijn collega Peper, met wie hij al als oude vrienden omgaat. Hij zegt hem na: er is één Rot terdam, één China; en vult aan één Sjanghai, één Ne derland. Het onderwerp Tai wan valt nogal eens in de onderlinge gesprekken met Chinese gastheren. Tussen de regels door kan men dan wel horen, dat men in China echt nog wacht op een ge baar uit Nederland, in wejke vorm dan ook. De koeste ring van de vriendschapsre latie tussen Sjanghai en Rot terdam dient er vooral toe om te laten blijken, dat Chi na best wel naar verbreding van de relatie wil streven, maar dat eerst het vuiltje Taiwan moet worden weg gepoetst De in de delegatie opgenomen Rotterdamse za kenlieden hebben intussen opnieuw kunnen vaststellen, dat er voor handel en bedrij vigheid volop kansen liggen. Dat wisten ze overigens al lang, de meesten komen va ker en iemand als Wim Vos, directeur van Transfreight is hier nu voor de 36e keer. Boodschap Het is gans duidelijk welke boodschap de Rotterdam mers mee naar huis brengen. De slepende kwestie moet nu worden opgelost willen de betrekkingen met China geen onherstelbare schade oplopen. Hoe het ook zij, de burgemeester van Sjanghai komt met een delegatie naar Rotterdam. Wang Daohan en Bram Peper hebben een protocol ondertekend, waar in nogmaals de onderlinge vriendschap wordt onder schreven en de activiteiten voor komend jaar worden geregeld. Die behelzen op nieuw uitwisseling van tech nische kennis op het gebied van tunnelbouw, metro-aan leg en haveninstallaties. Rot terdam krijgt een Chinese week, met een optreden van een muziekgezelschap, een tentoonstelling van minia tuur-boompjes en als specta culaire afsluiting een origi nele Chinese vliegerwed strijd. Maar het zij nogmaals vermeld: de vriendschap wordt niet alleen in Sjanghai bepaald. Dat zit wel goed. Peking heeft in China het laatste woord. ?iiiiHiiHi]iniHiMimuiiiiiiniiiiiiiiiiiiintiinuii(uiiiiiii[iiiiiiiiiiniiiitfiiiniiiiiitiHU(iis:iHiiiiiiinii{iiifHiijiiiiii[|i(iiiiijii!ini(iiui(iiuiiiii(ifiiiniiiiiiiiii[iuiiiiJiiiiiiiiiiuiiijiiiiiiimiiiiiiiiun(uiiiiiiiiiiiiiiiiimiaiiii]{mimiiiiiiiiuuiiiiiiiiiüiiiui^ Voor de ingang van het Hü- ton-hotel protesteerden giste ren enkele leden van de Vere niging Milieudefensie tegen het congres dat binnen werd ge-' houden over de deregulering van vergunningverleningen, re gelgevingen e.d. die het kabi net mogelijk voor het bedrijfs leven gaat doorvoeren. Enkele tientallen geïnteresseerden hoorden daar tijdens het door Euroform georganiseerde con gres aqht deskundigen over spreken. Vóór Hilton maakten de 'ml- lieu-defensiegangers' bezwaar tegen het fe.lt dat er bij een verruiming van de regels spake zal zijn van vergroting van de milieu-verontreiniging. Rotterdam Staats secretaris Van der Heijden (WVC) heeft gisteren bekend ge maakt dat hij in eer ste aanleg 583 bedden schrapt uit de bestan den van de acht uni versiteitsziekenhui zen. Hij heeft hier over een akkoord be reikt met minister Deetman (onderwijs en wetenschappen), die het beheer heeft over de universiteiten zelf. Het terugbren gen van de aantallen bedden moet gebeu ren vóór 1990. Het enige ziekenhuis waarvoor het aantal nu nog niet vast staat is het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. Dit zieken huis heeft nu 1235 bed den. Het provinciebe stuur heeft voorgesteld 1025 'gewone' en 76 'psy chiatrische' bedden over te houden. Daarmee zou het aantal bedden wor den teruggebracht met Ifit de verdeling van de bedden over de andere universiteitsziekenhuizen blijkt dat twee instellin gen mogen uitbreiden: het Amsterdamse VU- ziekenhuïs met 69 bed den en het Nijmeegse St. Radboud met 29. Het Amsterdamse GU-2ie- kenhuls levert het hoog ste aantal in: 274 bedden. Ook Utrecht staat met 154 bedden hoog geno teerd. Leiden gaat terug van 1005 naar 922 bedden. Daarin zitten 82 bedden van de psychiatrische af deling. Uit dit aantal is af te leiden dat nog geen re kening is gehouden met een klein aantal bedden dat onder verantwoorde lijkheid valt van prof.dr. J. Bastiaans, bekend van zijn behandelingen tegen verschijnselen van het zogeheten KZ-syndroom. Bastiaans wil daarvoor een afzonderlijke kliniek behouden, die zou moe ten worden beschouwd als dependance van het universiteitsziekenhuis. Rotterdam Door nog onbe kende oorzaak is gisteravond bij Frans Swartouw in de Bot lek een duwbak door midden gebroken en gezonken. Dit ge beurde op het moment, dat het 3045 ton zware vaartuig was geladen met 1800 ton fosfaat. De bergingsactie kwam met een op gang. Er zijn mensen die onze krant nog niet f lezen. Uw beste vriend of vriendin m misschien. Breng daareven f Naam;_ verandering in. Adrt Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f pc en goed beloond! Want voor die kleine^ n - moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de Laurenskerk. "°stcod, f Stuur een vetzily Naam,. f P°s:code:. 1 Woi "urv^ def. Ure-Oslce,rk ï®le/ooa. m ®biurcjeL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4