ROTTERDAM 21 Rellen, branden, plunderingen en mysterieuze kokers Bi 1 m cH Top Slavenburg is zich van geen kwaad bewust ■l CR00SWUK ZOfllS'TWftS Technische Maascommissie ingesteld IKONINGINNEKERK (1) 'Zwarte kunstgrepen' niet aangepakt Rotterdams Nieuwsblad vnjdag RL/RZ/RV/RY/KW/RS 21 oklober 1983 Op 17 maart 1972 ging de Koninginnekerk met don derend geraas tegen de vlakte. In de gebrokkelde resten die nog overeind stonden herinnerden her en der verspreid liggende ornamenten er aan betere tijden; aan de jaren dat de kerkgangers er onder de kruisgewelven door langs de openstaande teakhou ten deuren wandelden om er plaats te nemen in het middenschip, de voor- beuk, de twee dwarsbeu ken of het absis. Het door boogvensters binnendrin gende daglicht gaf er zicht 2 op vier zware natuurste- i nen hoekpijlers, waarin de l namen van de evangelis- l ten Mattheus, Marcus, Lu- rcas en Johannes waren c aangebracht. De muren t van de voorbeuk en het j liturgisch centrum waren versierd met gekleurde tegeltableaus. Boven de ingangen waren bïj- belteksten aangebracht: 'Hebt i God lief boven alles en uw naaste als u zeiven', 'Waar i Liefde woont gebiedt de Heer den zegen', en: 'Komt her waarts tot Mij allen die ver moeid en belast zijn en Ik zal n rust geven'. Ook op de kapi- telen van de frontgalerij prijk- 'ten bijbelteksten: 'Vreest God', 'Zijt sterk', en: 'Leef in Vrede'. Op de liturgietafel lag een zwartleren bijbel uit 1867, ooit geschonken aan koningin Wil- helmina, maar in 1907 door de vorstin teruggegeven ter gele genheid van de officiële in ge bruikneming van de Kohin- ginnekerk. Aan de hoofdin gang herinnerde een roodmar meren gedenkplaat aan het feit dat de koningin haar goedkeuring had gehecht aan de naam van kerk: SOLI DEO GLORIA 'Dat Uwe oogen open zijn nacht en dag over dit huis' i Kon. 8:29a Dit kerkgebouw waaraan met medeweten van Hare Majesteit KONINGIN WILHELM1NA i de naam is gegeven van KO- NINGTNNEKERK werd aan de Ned.Herv. Gemeente ge- schonken door drie leden die niet wilden genoemd worden. \Het orgel werd door de ge meenteleden bekostigd. Deze milde gift blijve in dankbaar aandenken van volgende ge slachten. Anno Domini - MDCCCCVII De kerk was een geschenk van mevrouw Van Os en de De zonen van de heren J.J.L.Mees, W.H.van Oordt en dr. Van Wiliegen tijdens het leggen van de eerste steen op 13 juli 1904. In het midden de koker die 68 jaar later voor emotionele taferelen zou zorgen. IjJhM h De Koninginnekerk in maart 1966. Protest tegen de aangekondigde sloop van de Koninginne kerk. zusters Elisabeth en Maria Jo hanna van Dam. Eerder al hadden de twee zusters hun ri ante, 22 kamers tellende villa aan de Westersingel afgestaan om er een diaconessenhuis in te kunnen vestigen. Elisabeth overleed in 1909 op 67-jarige leeftijd. Maria Johanna werd 77 jaar en overleed in 1926. Op dat moment was de Konin ginnekerk aan de Boezcmsin- gel al negentien jaar in ge bruik. Op 1 april 1907, op tweede paasdag, was de kerk met een feestelijke zangdienst officieel in gebruik genomen, waarbij de dienst geleid werd door de toenmalige oudste pre dikant, ds.H.van de iïagt Het .eerste psalm dat door de in drukwekkende ruimte schalde was 'Loof, loof den Heer, mijn ziel met alle krachten'. Omdat het orgel op dat moment nog niet gereed was, zorgde het fanfarekorps Obadja voor de muzikale begeleiding. De bouw van de kerk, uitge voerd door aannemer N.Tin- bergen, naar een ontwerp van de Rotterdamse architecten B.Hooykaas jr. en M.Brink- man, had precies vier jaar ge duurd. Met de werkzaamhe den was begonnen in februari 19G4, waarna op 13 juli van dat jaar de eerste steen werd ge legd door de zonen van de ne ren J.J.L.Mees, W.H.van Oordt en dr. Van Wiliegen. De plechtigheid stond onder lei ding van -ds. B.ten Kate, die vier jaar later, tijdens de eerste kerkdienst een feestrede hield, ontleend aan Psalm 118 vers 24: 'Dxt is de dag die de Heere gemaakt heeft; laat ons op de zelve ons verheugen en ver blijd zijn'. Niemand van de kerkgangers, die na het zingen van het gezang '...aan dit huis, met dank en bede tot Uw dienst thans ingewijd', opgeto gen huiswaarts keerden, kon bevroeden dat die zelfde Ko ninginnekerk, 64 jaren later al, inzet zou worden van ac ties, rellen, brandstichtingen, diefstal, plunderingen en kort geding procedures. Gesloten De oorzaak van de turbulente periode in de jaren zeventig voert terug naar 1967, het jaar waarin bekend werd dat de kerk moest worden verkocht. Restauratie had geen zin meer. In de jaren erna werd nog wel gezocht naar mogelijke kopers, maar toen ook die zich niet aandienden, werd besloten d?t de kerk op 1 september 1971 zou worden gesloten. De kerk, waarin in september 1945 nog het personeel van alle ge meentelijke technische dien sten was toegesproken om in eendracht en onderlinge sa menwerking de herbouw van de gebombardeerde stad aan te pakken, moest worden ge sloopt. En het was vooral dit bericht dat verstrekkende gevolgen zou krijgen. Plotseling werden er allerlei actiegroepen uit de grond gestampt. Zoals de Ver eniging Vrienden van de Ko ninginnekerk, die zich onder voorzitterschap van ds.T.W.Dekker begon ce beij veren voor het behoud van de kerk. Anderen gingen op ei gen houtje te werk. Zoals Wil lem David Pruikemaker, een conducteur van de RET, die in door Hans Soeters allerijl een brief aan de konin gin schreef en kort hierna al antwoord kreeg van minister Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening: 'Naar aanleiding van een aan Hare Majesteit de Koningin gericht verzoek het daarheen te leiden dat de Koninginne kerk te Rotterdam niet zal worden gesloopt, bericht ik u, dat zulks afhangt van de vraag of de kerk al dan rn'et op de Monumentenlijst geplaatst zal worden. Naar mij is medege deeld, bereidt de Rijksdienst voor de Monumentenzorg thans de aanwijzing tot be schermd monument voor van gehouwen uit de tweede helft van de vorige en begin van deze eeuw. Daarbij is mij ver zekerd dat er mede aandacht zal worden geschonken aan de Koninginnekerk. Enige in vloed bij het tot stand komen van de Monumentenlijst kan ik echter niet uitoefenen St. Nicaise Het was op dat moment april 1971 en alles leek er op dat de Koninginnekerk voor sloop zou kunnen worden behoed.1'. Maar er volgde een periode vol van tegenstrijdige berich ten. In juni van dat jaar werd gemeld dat de kerk was ver kocht aan de Bestuurdersband van het Nederlands Vak Ver bond. Op 2 januari 1972 zou met de sloop worden begon nen om plaats te maken voor een bejaardenflat. Daarmee was de stroom van berichten pas goed op gang gekomen. Eind juli 1971 heette het dat alles weer onzeker was gewor den; er was uitstel van de sloop aangevraagd. Anderen wezen er op dat de groenbe- koepelde kerk nooit een zelfde ondergang te ge moet mocht gaan als ooit de St.Nicaise in Reims, een wonder van go- thiek, dat in 1795 voor 45.000 francs aan een sloper was ver kocht, die er. alvorens hij het gebouw met de grond gelijk maakte, er eerst nog voor 600.000 francs aan materialen had uitgehaald. In agustus wa ren er al vierduizend handte keningen bijeen gebracht om de op dat moment eigenaar van de kerk zijnde Stichting Bejaarden Huisvesting Rotter dam op andere gedachten te brengen. De reactie vanuit die hoek was echter uiterst lakoniek. Secre taris A.Ton: 'Vierduizend handtekeningen, wat is dat op een bevolking van 600.000 mensen? Nog geen promille. En wat zegt het verder nog Ze moesten de mensen die een handtekening zetten daarmee verplichten ook alle kosten te dragen voor het onderhoud. En ook misschien om elke zondag een dienst bij te wo nen'. In het kantoor van de stichting lag op dat moment het koopcontract, gesloten met het kerkbestuur van de Ne derlands Hervormde Kerk. En er bovenop lag de door de ge meente Rotterdam verstrekte sloopvergu nn i ng. Ook het wijkorgaan Crooswijk bleek voorstander van het slo pen van de kerk. De argumen ten dat de kerk een vertegen woordiger was van de Jugend stil en dat juist daar de Mat heus Passion er zo mooi klonk, werden door voorzitter - drs.Jaap van Vuure 'verge- zocht' en 'lachwekkend' ge noemd. 'Wij zijn meer begaan met het lot van de honderden bejaarden in onze wijkdie zo dringend behoefte hebben aan een passende voorziening in en rond de eigen woonbuurt. Sloop die kerk en sla zo gauw mogelijk de eerste paal'. Maar het werd 8 september, de dag waarop de Rotterdamse architect Henk Zwanziger be kend maakte dat hij in onder- handeling was met een parti culiere organisatie, die bereid leek te zijn in Crooswijk een stuk grond te kopen. Daarop kon dan het zo dringend ge wenste bejaardentehuis wor den gebouwd, terwijl de Ko ninginnekerk kon blijven staan. Het vroegere godshuis zou volgens Zwanzigers plan nen worden omgebouwd tot theatercentrum. Maar het wordt weer stil rond deze plannen. Het werd oktober, de maand waarin het Tweede Kamerlid mejuffrouw Haas (Christelijk Historische Unie) overwoog de Koninginnekerk in een motie - aan de orde te stellen en het Actiecomité tot Behoud van de Koninginnekerk koningin Juliana in een telegram om een audiëntie verzocht. Het antwoord kwam van de hand van mr.R.R.Rochat, de secreta ris van het Kabinet der Ko ningin; 'De koningin kan zich wegens drukke werkzaamhe den niet persoonlijk bemoeien met deze kwestie. Het tele gram is "ter hand gesteld van minister Udink van volkshuis- vestig en ruimtelijke orde ning. Volgende aflevering: De mysterieuze kokers van de Koninginnekerk... iniiiiiiimiiiimiiuiiiiminiiiiiiiiiiiiiiiin Vervolg van pagina 3 Rotterdam De verho ren van vier gearresteerde leden van de zeskoppige raad van bestuur van Sla- venburg's Bank tonen aan, dat de top volledig op ae hoogte is geweest van jje misstanden. Allen ver- Waren zich hiertegen te hebben verzet en ontken hen directe schuld. Uit Jet recherche -ond erzo ek blijkt echter, dat de raad van bestuur niet of nau welijks heeft ingegrepen. Voormalig president-directeur Jör. Piet Slavenburg verklaar de. dat hij in 1979, '80 en '81 amper meer bij interne bank zaken was betrokken. Op be langrijke punten tijdens de verhoren zei 'mr. P.' zich niets meer te kunnen herinneren. Hij verweerde zich verder met het feit, dat er zo'n 2even fili- aaldirefcteuren in de loop der tijd waren ontslagen. Hij ver telde er niet bij, dat dit afzon derlijke 'probleemgevallen' waren. Zo werd de directeur van het kantoor Zeist ontsla gen na een privé-fraude. De filiaaldirecteur in Zwolle vloog de laan uit, nadat hij zes miljoen had gepompt in de eredivisie-voetbalclub PEC Zwolle, waarvan hij ook voor zitter was. Bewijs Piets broer Ruud (60), binnen de raad belast met de binnen landse kantoren, verklaarde, dat hij zich de laatste vier jaar 'slechts in zeer geringe mate' met kredietverlening had be door Robert van de Roer zig gehouden. Ruud zei, dat hij van veel kredieten niets afwist of zich deze niet meer kon herinneren. Tegen Ruud, van wie veel belastende stukken met parafen zijn gevonden, heeft justitie voorlopig het meeste bewijs: aanvragen voor kredieten met zwart geld als onderpand werden steevast goedgekeurd. Mr. G.H. Hintzen .(63), twee weken geleden door een kort geding vrijgelaten, vertelde tij dens de verhoren, dat hij juist het zwarte geld wilde oprui men. Hintzen deed dit onder meer in de Belgische filialen van de bank, waar de praktij ken eveneens waren geesca- leerd. De als deskundig omschreven drs. Gonggrijp zei ook, dat hij zich tegen de zwart-geldactivi- teiten had verzet. Hij had ech ter zijn handen al vol aan zijn eigen afdeling. Alle vier verdachten verwe zen naar de vier vergaderin gen in het voorjaar van 1980, waarin de raad van bestuur de zwart-geldpraktijken besprak. Dit gebeurde mede naar aan leiding van een onderzoek van het hoofd van de interne ac countantsdienst (IAD), Jaap Pronk. Hij had op eigen houtje het zwart-geldcircuït binnen de bank onderzocht en dit bij de leiding aangekaart. Pronk, vorig jaar aangehouden tijdens het onderzoek tegen de Am sterdamse filiaaldirectie, is ai uitgesloten van rechtsvervol- ging. In de bewuste besprekingen van de raad werd Ruud Sla venburg belast met de aanpak van de zwart-geidpraktijken. Hij delegeerde dit aan P.C.J. Grol, die als hoofd kantoren- management vanaf het hoofd kantoor de contacten onder hield met de bijkantoren. Slavenburg meende, dat de kantoordirecteuren mondeling moest worden meegedeeld, dat zij de zwart-geldpraktijken moesten beëindigen. Er mocht beslist geen circulaire uitgaan naar de bijkantoren, want dan zou de zaak in de publiciteit kunnen komen, meende hij. Drs. Gonggrijp ...altijd verzet tegen zwart- geidpraktijken... Grol bezigde in die tijd de term 'zwarte kunstgrepen'. Hij inventariseerde de zwart-geld praktijken, maar verder ge beurde er niets. De raad van bestuur zelf be moeide zich toen al niet meer met het vervolg. Hierdoor gin gen de zwart-geldpraktijken gewoon door. Toen justitie vo rig jaar een onderzoek begon tegen de Amsterdamse filiaal- directie, bleek, dat er nog steeds niet was ingegrepen. Uit de verklaringen van de raad van bestuur blijkt ook, dat winst het enige doel was van mr. Piet Slavenburg en dat bijna alles daaraan onder geschikt was gemaakt. iiiiinuiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiinitiiuiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiijKiiiiiiDiiniiiiimmtiiijuunij Rotterdam Minister Smit (Verkeer en Water staat) heeft samen met haar Belgische ambtge noot minister L. Olivier van Openbare Werken de Technische Maascommis sie geïnstalleerd. De taak van deze commissie, waarin Nederland en Belgie met elk negen leden zijn ver tegenwoordigd, is de gezamen lijke problemen zoals onder meer de kwaliteit van het Maaswater, de bevaarbaarheid van de rivier, de elektriciteits centrales en hei lozen van af valwater, aan te pakken. De commissie vergadert om toerbeurt in een van de twee landen. Ook het voorzitter schap wisselt tussen de Neder lander ir J. van Dixhoorn, di recteur-generaal van de rijks waterstaat, en de Belg R. Plan- char, directeur-generaal van de haven in Luik. Minister Smit wees op de grote belangen van de rivier de Maas, niet op de laatste plaats als bron voor de drinkwater voorziening. Dat helang zal nog toenemen. De Maas moet bron voor de drinkwatervoor ziening blijven. Reden waarom zij aan het vraagstuk van de kwaliteit van het Maaswater hoge prioriteit zei toe te ken nen. De Maascommissie is betrek kelijk laat ingesteld. Bij het periodiek ministerieel overleg jn juni 1982 werd besloten tot instelling van deze commissie. De Scheldecommissie daaren tegen bestaat al vele jaren. Smit-Kroes zei te hopen dat de Maasproblemen in goed over leg zulten worden opgelost en dat ook het vraagstuk van de verdieping van de Schelde, waar Belgie erg voor gepor teerd is, in samenhang met de Maasproblematiek zal worden opgelost. De Belgische minister Olivier voorzag veel werk voor de commissie die na de installatie haar eerste werkvergadering in Maastricht hield en die in mei opnieuw bijeen komt in Luik. Hij sprak de wehs uit dat de commissie haar werk zal doen in grote solidariteit zonder rivaliteit. De eerste werkvergadering, aldus voorzitter Van. Dix- hoorn, was vooral bedoeld als inventarisatie van de weder- zijdse informatie om die op el- kaar af te stemmen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5