22 ROTTERDAM I Raadsels rond een unieke muntenvondst in Oud-Beijerland 'Strand opspuiten is miljoenen weggooien' 1 ssiil ÜH fl - Europese oefening is vannacht begonnen I" - >"1 VAI Onderzoek R WS moet duidelijkheid geven Dac Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 21 oktober 1983 RV/RY/RW Archimedes-proj eet' oliebestrijding op zee inillllllllllllll!l!llllllllllllllillllllllllllllllli!lll!lllt!lllllnnillUllllllltll!liHllin!IIIIIIIIIIIIUIII!llll!lllll»l!IIIIIIUIIIinillllllllUIIII!ll!ll»IIIIIIIIIII!llillllUMmiU!IIIIIIIIIIIIII!l!;illllillllllMI!lllltll!!IIIUnUlün!ll!ll!IIU!IIIIIIIIIII!ll!!lllllllllllllll!lllll!llillllllllllllinilllllllllll i De bemanning van de Deense Hercules, die als eerste op de twee olievlek ken werd afgestuurd. Rotterdam In het holst van de nacht is het Archi- medes-project van start ge gaan: een maritieme oefe ning om soms enkele hon derden meters grote olie vlekken in de Noordzee op te sporen en te lijf te gaan. Vijf landen met acht vlieg tuigen waaronder de reusachtige Hercules en vijf schepen nemen aan dit project deel. In de loop van de dag wordt nog diverse malen uitgevlogen naar de 'plek des onheils': twee olie- plassen van veertig a vijftig ton omvang die een kilome ter of zestig van de Neder landse kust liggen. Zaterdag zullen de schepen de ge dropte olie weer uit de zee vissen. Door het slechte weer was het Archimedes-project al twee dagen uitgesteld. In het draaiboek wordt 18 oktober in kapitalen THE DAY OF THE EXPERIMENT ge noemd. De grote oliebestrij- - dingsoefening, die onder toe zicht staat van de dienst Rijkswaterstaat, is echter pas vannacht om vier uur daad werkelijk in volle gang geko men. Toen daverde als eerste de militaire Hercules uit Dene marken, die de hele dag als een kloek tussen de fragiele sportvliegtuigjes op Zestien hoven had gestaan, de lan dingsbaan op en de lucht in. Na de Polly-5, zoals de 'code naam' luidt, stegen later nog l één Fins, een Belgisch en vier Westduitse vliegtuigen op. „Het doel is", zo luidt de eer- ste alinea van het draaiboek, „het snel opsporen en rap- porteren van een olievlek en het elimineren van deze ver vuiling." En hoofd operatio- nele zaken rampenbestrij- ding Rob Schriel van Rijks- waterstaat voegt daar han- gend op een paar duizend voet boven de Noordzee aan toe: „Wat nu vooral belang- rijk is, is het testen van de nieuwe waarnemingsappara- tuur." Het blijkt dan om ul~ 1 tra-moderne apparaten te De Hercules-bemanning verifieert de laatste gegevens via hun radiometer en SLAR (Sight Looking Air Radar] gaan vooral de oosterbuur test hooggekwalificeerde spullen die nog nooit eer der zijn gebruikt. De oliebestrijding neemt de laatste tijd een steeds belang rijkere plaats in. In 1969 was het nog zo dat de Nederland se Rijkswaterstaat enkel en alleen een schip ter beschik king had, dat na een melding van troep op goed geluk uit voer. „Dan vond je 't wel of je vond het niet En was dat laatste het geval, dan ging je maar weer terug en wachtte je op de volgende vlek", ver haalt Schriel laconiek. In 1976 kwam daar een op sporingsvliegtuigje bij, maar pas sinds januari van dit jaar kunnen Schriel en naviga tor-waarnemer Peter Hulse- bos beschikken over de ap paratuur, waarmee een olie vlek kan worden gelokali seerd en direct gefotogra feerd. Wat er vandaag wvdt getest is echter al weer tv flink aantal schreden verder. Een Westduitse Phantom zal Peter Hulsebos (op de-voorgrond) checkt zijn apparatuur, terwijl voor hem de monitor een olievlek signaleert. Rob Schriel noteert de gegevens. Radarapparatuur voor het open luik van de Hercules. Het zwarte gat kijkt uit op de Noord zee. met laserstralen de stookolie en de 'choco roes' (ontstaat wanneer de olie zeewater zien te ontdekken. heeft opgenomen) moeten Daarnaast worden radiome ters gebruikt, terwijl infra rood, ultraviolet en radar al worden toegepast- Met laser en radiometer kunnen even wel veel meer gegevens wor den verzameld. Het hoofd operationele zaken: „De Duitsers ontwikkelen dit. Maar het zijn allemaal labo ratorium-modellen, Nog niks is te koop. Bij TNO is men trouwens ook bezig met een laser-systeem." „Nu", vervolgt Schriel, een volgende sigaret opstekend, „nu kunnen wij alleen de olie zien, maar we kunnen er niets over zeggen. Niet wat voor soort olie het is of hoe dik. Maar... we kunnen al meer dan vorig jaar. Toen konden we alleen overdag bij goed zicht vliegen." Hoewel West-Duitsland zeer moderne mechanica ge bruikt, is Nederland samen Zweden eigenlijk het verst gevorderd wat betreft oliebe strijding. Zo vliegen Rob Schriel en Peter Hulsebos om de twee dagen de Noord zee af en nemen en passant ook de Duitse Boehtmee, om dat West-Duitsland zelf niet over een vliegtuig beschikt. Tussen de elf- en twaalfhon derd olievlekken hebben ze dit jaar al geconstateerd. „Waarvan eenentachtig be- strijdenswaardig", aldus Schriel. De Marine Patrol Cessna 404 cirkelt ondertussen tussen de twee olievlekken die beide zo'n anderhalf tot drie kilo meter lang zijn geworden. De monitor, die net als alle andere apparatuur door Hul sebos wordt bediend, toont langzaam aan een donkere massa. „De stookolievlek is mooier dan die roestvlek", roept Schriel plots uit. En Peter Hulsebos, niet minder enthousiast „Dit wordt een beeld van een foto. Prachtig, hè. Heel mooi..." Door de vlek op het scherm aan te stippen rolt er even later een blauwachtige pola roid uit een van de 'kisten techniek. Aan de hand van die foto's kan Rijkswaterstaat niet alleen de smeer lokalise ren, maar soms ook de ver vuiler zelf op heterdaad be trappen. „Mijne heren", klinkt het dan metaalachtig door de koptelefoon, „de Polly- heeft een vlek gevonden." „Zeg maar", verbetert Hulse bos langs zijn neus weg, „dat het Hollandse vliegtuig ze lebei heeft gevonden..." itrci 18.40 Rotterdam Bij de Haag se muntenhandel Coins Investment bv is een tot nu toe volledig onbekend gebleven, zeer waardevol le muntenvondst uit Oud- Beijerland boven water gekomen. De 191 munten die dateren uit een perio de van 1550 tot 1610 zijn al in 1980 gevonden, ver moedelijk in het oude centrum van het dorp. De vinder heeft de zaak ech ter nooit in de openbaar heid gebracht. De geldstukken zijn afkomstig uit diverse landen in Zuid- Amerika en Europa. Een groot deel van de vondst vindt zijn oorsprong in Spanje en de voormalige Spaanse koloniën. Van de Nederlandse geldstuk ken behoren een „Kwart No bel van Kampen" en munten van de provincie Overijssel tot de meest waardevolle. Directeur J.C.A. Loon van Coins Investment vermoedt dat de meest bijzondere exem plaren vijf- tot zevenduizend gulden kunnen opbrengen. Ook onder de Spaanse munten zitten veel zeldzame exempla ren. Van de Duitse geldstuk ken behoort de zogenaamde goudgulden tot één van de op merkelijkste. Alle munten die ten tijde van de tachtigjarige oorlog in om loop moeten zijn geweest, za ten in één kruik. Waar deze is aangetroffen en wie de eerlij ke vinder is, wordt angstvallig geheim gehouden. Aangemeld De vondst is wel aangemeld bij het Haagse Koninklijk Penningenkabinet. Op uit drukkelijk verzoek van de vinder heeft het kabinet de munten onderzocht, geregis treerd en beschreven zonder zijn naam bekend te maken. Nu hij of zij na drie jaar blijkt te hebben besloten de munten te veilen bestaat de mogelijk heid dat de reden voor ge heimhouding binnenkort ver valt. Gezien de bijzondere gaafheid wordt door kenners aangeno men, dat de kruik met 191 munten niet uit de bodem van het oude1 centrum van Oud- Beijerland komt, maar dat hij al eeuwen bovengronds is be waard. Over de vermoedelijke totale waarde wil de directeur van Coins Investment zich niet uitlaten. „Het is heel moeilijk een indicatie te ge ven", aldus Loon. Veiling Belangstellenden kunnen op 19 en 20 november in motel Hoornwijck in Rijswijk komen kijken wat er de twee volgen de dagen onder de hamer komt. Behalve de collectie uit Oud-Beijerland zijn er ook an dere munten te zien. Direct na een tip van amateur- archeoloog Peter Biemans uit Heinenoord over de veiling van een onbekende munten vondst bij een Haagse munten- handelaar is de gemeente Oud-Beijerland begonnen met pogingen om te achterhalen wie de 191 munten heeft ge vonden, waar dat precies was en wanneer exact. Wet De gemeente stelt zoveel be lang in de gang van zaken om- door Henk Zwijnenburg dat het volgens de wet ver plicht is een vondst bij de bur gemeester te melden. In die wet staat namelijk dat het ver boden is met het doel monu menten op te sporen te graven zonder dat daar uitdrukkelijke toestemming voor is verleend. Wanneer iemand dat toch doet en op een monument stuit is hij of zij verplicht de vondst binnen drie dagen te melden bij de burgemeester. Onder een monument verstaat de wet roerende en onroerende goe deren van minimaal 50 jaar oud. Ingemetseld Het is volgens kenners vrijwel zeker dat de munten boven- gronds zijn bewaard. Peter Biemans: „Het zijn werkelijk toppers. Ze zijn schitterend gaaf, eerste klas". De Heine- noorder vermoedt dat de kruik in een zestiende eeuws pand heeft gestaan en wellicht ingemetseld is geweest, zodat hij pas bij sloop van het pand is ontdekt. In dat geval geldt artikel 642 van het burgerlijk wetboek niet. Daarin is geregeld dat vijftig procent van de op brengst van een schat voor de grondeigenaar en vijftig pro cent voor de vinder is. Waarde De Heinenoordse amateur-ar cheoloog spreekt met klem te gen dat iemand van de werk groep iets met de munten vondst te maken zou hebben. „Deze suggestie wordt door sommige mensen direct ge wekt, maar dat is beslist niet waar". Biemans denkt overi gens dat de totale waarde van de Oudbeijerlandse munten de ton benadert. „In de catalogus van de veiling staan taxaties. Deze worden al tijd aan de lage kant gehou den. Volgens mij levert het to taal zeker 80.000 gulden op", aldus Biemans. Hij weet van kenners dat munten, die voor 7000 gulden in de catalogus staan, best eens 15.000 gulden kunnen opleveren. „De meeste munten die wij vinden 2ijn niet meer waard dan 25 gul- K - - Een Kwart Nobel op Vlaam se voet uit 1585, met op de voorzijde een koning in schip en op de keerzijde een stra- lenzon op een gebloemd kruis. Een uiterst zeldzame munt, die een geschatte waarde heeft van tussen de vijf- en zeven duizend gulden en die geslagen is in Overijs sel. De munt, die in de cata logus 'bijna prachtig' wordt genoemd, weegt 1,615 gram den", zegt de Heinenoorder, die de vondst dan ook zonder aarzeling fenomenaal noemt. Ongeacht eventuele rechten van de gemeente is Oud-Beij erland volgens chef algemene zaken J, Schipper geïnteres seerd in het wel en wee rond de vondst. Al was het alleen maar vanwege de historische gegevens die wellicht uit de vindplaats kunnen worden af geleid. Hoek van Holland De ge meente Rotterdam voelt er niets voor om het strand van Hoek van Holland nog langer op te laten spuiten. Volgens wethouder M.J.D. Jansen van sport en recrea tie is dat miljoenen guldens in het water gooien en dat vindt het college onverant woord. De hoofdschuldige is, volgens Rotterdam, Rijkswaterstaat, dat niet langer bereid is de door opspuiting van het strand ontstane nieuwe kustlijn te verdedigen. „Rijkswaterstaat heeft te kennen gegeven zich op de oude kustlijn terug te trekken", aldus de wethouder, „omdat de verdediging van de nieuwe kustlijn niet te hand haven valt". Door dit standpunt van Rijks waterstaat is Rotterdam niet bij machte zelf voor opspuiting te zorgen. Rijkswaterstaat is verantwoordelijk voor de kustverdediging. Rotterdam kan daar hooguit op inhaken en bevorderen, dat de stran- drecreatie zich verder ontwik kelt Noodoplossing Nu door strandafslag enkele strandpaviljoens direct door de zee worden bedreigd, moet er toch1 ««is gebeuren. Daarom heeft fïfet college besloten drie ton beschikbaar te stellen voor noodoplossingen bij het Hoek se strand. Voor die drie ton kan een ontsluiting op het strand worden gemaakt voor strandpaviljoens, die verder van het water willen komen. De houders van strandpavil joens waren samen met een vertegenwoordiging van de deelgemeente Hoek van Hol land naar de vergadering van de raadscommissie gekomen om hun nood te klagen. De deelgemeente maakte duide lijk, dat de toegezegde drie ton niet meer is dan een gebaar. De exploitanten van de .strandpaviljoens komen bij verplaatsing voor enorm hoge kosten te staan, voor zover hun paviljoens verplaatsbaar zijn. En dat is lang niet altijd het geval. Onderzoek Rijkswaterstaat heeft een half jaar geleden al toegezegd aan Rotterdam een onderzoek te doen naar de mogelijkheden om de strandafslag een halt toe te roepen. Een gedegen on derzoek moet uitwijzen, waar het evenwicht tussen afslag en aangroei van het strand ligt en hoe 'onaanvaardbare' afslag kan worden voorkomen. Rot terdam heeft zich bereid ver klaard financieel aan dat on derzoek bij te dragen met een bedrag van tussen de drie en acht ton. Tot nu toe heeft de gemeente van Rijkswaterstaat niets meer vernomen. Zowel voor Rotterdam ak voor de exploitanten van de strandpaviljoens is het uitent teleurstellend, dat de zeestro mingen zich anders hebben gedragen dan Rijkswaterstaat had berekend. Bij de pierver- lenging had Rijkswaterstaat geconcludeerd, dat het strand bij Hoek van Holland spontaan zou aangroeien. Om die gro© te versnellen is het strand al vast fors opgespoten. Rotterdam haakte direct op do nieuwe ontwikkelingen in'en kwam met plannen om de strandrecreatie een extra sti mulans te geven. Die P*31111^ gingen uit van een breed strand. Nu duidelijk is gewor den, dat Rijkswaterstaat- er naast heeft gezeten en hels stukken strand zijn weggesla* gen, moet Rotterdam de pla»" nen herzien. „Zolang niet dl»" delïjk is, wat Rijkswaterstaat precies wil met de kustverde diging, kunnen wij geen ge®* bedragen investeren", aldüS wethouder Jansen. PllÈ Hori 2. st reed derli tot g wets 14. v keai 16.0 deel 19. d 20. fc held hog€ 27.1c trekt 9roo kon. spor Sene zuidv Verti 1.ws deks voor ,'agpl 10. ri werk 1c in VOge ■Wetrc ?4.r< tenat 28. k, "urm 3l.p,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 6