ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Regering moet Zestienhoven groei-injectie geven Organisatie universiteiten schiet ernstig tekort Ben W: 9Ga naar vredcsmanifestatie .»r*v Vei rsevisj en va ardig ;e vrouwen rWerkwijze leverde geen ongewenste produkten op' i i T Gemeente vraagt Den Haag om steun i. 1 - 5 Onbekenden stichten brand in slooppand Hl f WÈmlmmÊÊÈK Rotterdam erkent illegale verbranding bij VVI Studenten en personeel Erasmus universiteit Van Gemeren mocht villa kopen met gemeenschapsgeld Onze Woning ontslaat topman 1 ZATERDAG 22 OKTOBER 1983 Rotterdam Het college van burge meester en wethouders roept de bevol king van Rotterdam op om massaal aan wezig te zijn bij de vredesmanlfestatie op 29 oktober in Den Haag. In een 1verklaring zeggen B en W: „Alge meen is men in Nederland van oordeel, dat vermindering van de kernbewape ning, met name in de twee belangrijke machtsblokken in de wereld, noodzake lijk is en dat het te voeren beleid daarop moet zijn gericht. Over de wijze waarop die vermindering van machtspolitiek moet worden be reikt, lopen de meningen uiteen." B en W menen dat de vredcsmanifesta tie in Den Haag van zeer groot belang is om uiting te geven aan de algemene wens tot vermindering of afschaffing van kernwapens. Vervolg van voorpagina Rotterdam Het gemeentebestuur van Rotterdam rekent op de steun van de rege ring bij zijn pogingen, om het vliegveld Zestienhoven een grotere rol te geven in het Europese luchtverkeer. B en W gaan hierover binnenkort in Den Haag praten. Ze beschouwen de rijksoverheid als de belangrijkste instantie, om de ontwikkeling van de Rotterdamse luchthaven te stimuleren door er meer verkeer heen te leiden. In het Structuurschema Bur- gerluchtvaartterreïnen heeft de regering indertijd vastge- steld dat Zestienhoven meer groeikansen verdient. Het rijk heeft zich altijd verzet tegen het beleid van vorige colleges om de luchthaven te sluiten. Aan het belang dat de rijkso verheid aan het vliegveld ver bindt, koppelen B en W de conclusie dat de regering een groter deel van het verlies voor haar rekening moet ne men. In het overleg over de toekomst van Zestienhoven zullen ze daarom ook een an dere verdeling van de lasten ter sprake brengen. De ver houding is thans zestig procent rijk en veertig procent ge meente. De positieve instelling van het Huidige college van B en W ten opzichte van de luchtha ven weerspiegelt zich in een aantal plannen, om Zestienha ven aantrekkelijker te maken voor luchtvaartmaatschappijen en voor bedrijven die aan een vliegveld gebonden zijn. Op korte termijn mogen daarvan echter nog geen grote resulta ten worden verwacht, aldus een beleidsnotitie die nog niet openbaar is gemaakt. Handicap Het gemeentelijke verzet te gen een verdere ontwikkeling van Zestienhoven in de afgelo pen jaren heeft de luchthaven geen goed gedaan, 20 geeft het college ronduit toe. In een pe riode waarin de luchtvaart wereldwijd een hausse beleef de, is de groei van het vlieg veld sterk achtergebleven. Vooral onder de huidige eco nomische crisis is dat, aldus de beleidsnotitie, een handicap om tot een betere benutting van de luchthaven te komen. Niettemin gaan Ben W ervan uit dat Zestienhoven groeimo gelijkheden heeft, als die met een aantal maatregelen wor den gestimuleerd. De rijkso verheid heeft daar grote in vloed op, maar zelf kan de ge meente de ontwikkeling even eens bevorderen. Baanverlenging De accommodatie van de luchthaven krijgt een pluspunt met verlenging van de start- en landingsbaan binnen de grenzen van het vliegveld tot 2700 meter. Dat kan door de drempels' aan beide uiteinden van de baan te verwijderen. Met die uitbreiding wordt Zes- benhoven bereikbaar voor grotere vliegtuigen en dat is met name voor het vrachtver voer interessant. Tegelijk met de verlenging is de betonbaan aan een grote re paratiebeurt toe. Het onder houd is de laatste tien jaar tot pe hoogst noodzakelijke werk zaamheden beperkt gebleven en die achterstand begint zich nu te wreken, eenvoudige verbouwing w, aldus de beleidsnotitie, al voldoende om de capaciteit v?n de stationshal voor de ver werking van ruim twee keer zoveel passagiers (maximaal 1,7 miljoen per jaar) geschikt te maken. Ook in de financiële sfeer heeft het college plannen ont wikkeld, om de attractie van de luchthaven te vergroten. Lagere tarieven voor lucht vaartmaatschappijen met nieu we lijndiensten en lagere hu ren voor bedrijven die zich op Zestienhoven vestigen, maken daar deel van uit. De gemeen te overweegt om zelf bedrijfs gebouwen neer te zetten, als ze daarmee ondernemingen kan aanmoedigen naar Zestienho ven te komen. B en W denken in dit verband aan bedrijven met een opslag- en distributie functie voor hoogwaardige stukgoederen (onderdelenser- vice) waarvoor snelle levering door de lucht voorwaarde is. door Wim de Regt De promotie van de luchtha ven krijgt ook meer aandacht, meldt de beleidsnotitie. De di rectie 'moet de boer op', om nieuwe klanten te werven. Daarnaast wordt het vliegveld ingepast in het gemeentelijke promotiebeleid en wordt het volledig betrokken bij promo- tiereizen van gemeentelijke delegaties naar het buitenland. Bij de aanvullende faciliteiten op en rondom het vliegveld moet volgens B en W ook het voormalige Skyway-motel thans een ruïne weer een functie gaat vervullen. aantrekkelijk te maken voor de privé-vhegerij. Sluiting van de grasbanen is volgens de beleidsnotitie een probaat middel, om les- en oe- fenvluchten te beperken. Po gingen van minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) om het gebruik van het 'gras' te verbieden, hebben tot nu toe geen succes gehad. Op het ogenblik bereidt de bewinds vrouw een nieuw besluit voor. *v\ yj v: in* i t i JbOah 3 v- t* Schiedam Met behulp van een partij benzine heb ben onbekenden gister avond een slooppand aan de Kortlandstraat in Schiedam in brand gestoken. Rond tien uur moest de brand weer middel-alarm geven. Op dat moment brandde het leegstaande huis al behoor lijk. Het kostte nog aardig wat tijd, voor het vuur on der controle te krijgen was. De politie had veel werk om de vele belangstellen den, die op de brand afge komen waren, op een af stand te houden. In de afge lopen maanden zijn in de omgeving al diverse sloop- panden m brand gestoken. ■M| r.O-M»*. <-• - Platform vol met vliegtuigen. Meer verkeer Geluidsarme toestellen en an dere in- en uitvliegprocedures maken het mogelijk,- om het aantal vliegbewegingen (lijn en charterluchten) tot 22,000 per jaar op te voeren, zonder de geluidsbelasting onverant woord te vergroten. Vergele ken met 1981 is dat aantal een stijging met negenduizend, overeenkomend met vijf nieu we diensten met een zogehe ten dagrandverbinding ('s morgens vertrek, 's avonds aankomst) en vier charter vluchten per dag.i Bij 22.000 vliegbewegingen moet men ruwweg denken aan anderhalf miljoen passagiers en veertigduizend ton vracht. Vorig jaar verwerkte de lucht haven ruim 256.000 reizigers en nog geen negentienhonderd ton vracht. Het huidige college van B en W verzet zich ook niet tegen chartervluchten, omdat die een aanzienlijke bijdrage leve ren aan de exploitatie van het vliegveld. Wel blijven B en W ernaar streven, om de drie vliegscho- len op Zestienhoven naar el ders te verhuizen. Les- en oe- fenvluchten leveren volgens hen de meeste klachten over geluidshinder op. Als het niet lukt om de vliegscholen te verplaatsen, zal de gemeente proberen om via hogere tarie ven de luchthaven minder 'T ffi Ook de tweede kleurenplaat van Pieter van den Doel, die we ditmaal presenteren, zal weer heel wat her inneringen oproepen. De visvrou wen: felle (antes, die luid hun waar aanprezen en hun stem bepaald niet dempten, als er iets gebeurde, wat hun niet zo beviel. Op een vroege winterse morgen rond 1910 werden ze gefotografeerd door Henri Berssenbrugge en op die ba sis reconstrueerde Pieter van den Doel de kleuren van dat oude stadsbeeld. Tot en met het ijzeren bouwseltje, dat in Amsterdam zo keurig met stadskrul werd aange duid, maar In Rotterdam een min der nette -zij het duidelijker- bena ming kreeg. De vrouwen zijn 'be trapt' op het moment, dat ze bij de Visafslag op hun handel wachtten. Die Visafslag komt trouwens In deze serie óók nog aan bod. Evenals vorige week moeten we u verzoeken herinneringen aan de glorietijd van de visvrouwen niet te zenden aan de heer Van den Doel. die ernstig ziek Is, maar te richten aan Rotterdams Nieuwsblad, red. Rotterdam Centraal, Postbus 959, 3000 AZ Rotterdam. Hoe waren die vrouwen? Hoe had den ze hun vak geleerd? Waar woonden ze? We weten er eigenlijk zo bitter weinig van. Rotterdam Het gemeentebestuur van Rotterdam zegt niets te hebben gemerkt van kwalijke gevolgen van de ver branding van chemisch afval bij het gemeentelijke vuilver- werkingsbedrijf (VVI) aan de Brielselaan. Voor de ver branding beschikte het bedrijf niet over de nodige vergun ningen. In een verklaring naar aanlei ding van het gisteren uitgelek te bericht dat de politie een onderzoek instelt naar de mo gelijke illegale verwerking van het afval, zegt het college van B en W letterlijk: „Ook bij Rotterdam „De organisatie van universiteiten in Nederland schiet ernstig tekort. Daardoor zullen de bezuinigingen in het wetenschappelijk niet op een rationele wijze tot stand komen. Professor drs. E.L. Berg stak gisteren de hand in eigen boe zem op de discussiedag over bezuinigingen in het weten schappelijk onderwijs, zoals die gisteren op de Erasmus Universiteit werd gehouden. De Universiteiten zijn zélf niet in staat om op een juiste ma nier te bezuinigen, betoogde Berg. Te vaak zijn beslissingen binnen de universiteit afhan kelijk van toeval. De gehele dag werd gisteren Rotterdam Ex-directeur van Patrimoniums Woning stichting (PWS), Pieter van Gemeren, heeft in '72 toestem ming gekregen om ten behoe ve van zijn eigen huisvesting een villa in Krimpen a/d IJs- sel te kopen. Het PWS-bestuur stemde in met het beleggen van 180.136 gulden in de aan koop van een in aanbouw zijn de villa aan Rondo 108. De villa werd gekocht op naam van Patrimonium Ont wikkeling BV, die toen nog niet bestond. Pas in '73 werd deze projectontwikkelings maatschappij - buiten mede weten van de gemeente Rot terdam - opgericht. In het huis in Krimpen a/d IJssel heeft Van Gemeren nooit gewoond. In *74 verkocht de BV het voor eenzelfde prijs, als waarvoor zij het had aan gekocht. Het renteverlies be taalde de BV. Van Gemeren ging uiteinde lijk wonen aan De Wilgen in Bergschenhoek, waar hij van de BV een stuk grond voor een voor Patrimonium Ont wikkeling BV verliesgevende prijs mocht kopen. Later kreeg hij van Berg schenhoek nog een gratis stuk grond, omdat de gemeente te veel singels rond het huis van Van Gemeren had gegraven, hetgeen in strijd zou zijn ge weest met het bestemmings plan Boterdorp. Op pagina 12 uitgebreid aan dacht voor het deze week 'dan toch maar' vrijgegeven verslag van de BV. op de Erasmus universiteit ge discussieerd over de bezuini gingen, zoals die door minister Deetman aan de universiteiten 2ijn opgelegd. Maar de bijeen komst was slechts toegankelijk voor bestuurders, raads- en commissieleden van de Neder landse universiteiten. „Studen ten en 'gewone' personeelsle den van de universiteit wer den aan de deur van college zaal B5 tegengehouden door een 'ordedienst' en dat leverde de organisatoren felle kritiek op van de vakbonden van stu denten en personeel. „De be trokken mogen er niet bij zijn", aldus de bonden. „De dag heeft een exclusief en vrij blijvend karakter." De bonden werden wèl in staat gesteld om minister Deet man, die als eerste spreker het bezuinigingsthema zou aanroe ren, een brevet van onvermo gen aan te reiken „Het is het hoogste diploma dat aan deze universiteit beschikbaar is", vertelde drs Tony Hak aan de bewindsman. Deze nam het brevet met een geroutineerd glimlachje aan, zonder ook maar op een enkele manier te reageren. Een aardige bijdrage aan de dag hadden de bonden kunnen leveren met hun suggestie dat het ministerie van onderwijs de bezuinigingscritena maar eens op de eigen organisatie moest toepassen, Maar, zoals al de studenten en het personeel waren niet welkom en bovendien: minister Wim Deetman haastte zich onmid dellijk na zijn toespraak naar Den Haag terug te keren, dus zonder kennis te nemen van wat de andere sprekers naar voren brachten. Toch zat daar wel degelijk wat interessants bij. Een professor Keith Clayton, die in Enge land de nodige ervaring heeft opgedaan met bezuinigingen op het wetenschappelijk on derwijs. En die erop wijst dat in zijn land de meer techni sche vakken worden ontzien en dat de 'zachtere sector' hard wordt aangepakt. Boven dien blijkt in Engeland dat juist bij die instellingen wordt bezuinigd, waar veel geld wordt uitgegeven. En dat van uit de simpele verklaring dat daar het meest te halen valt. Opvallend was ook de conclu sie van bijna iedereen dat een samenwerking tussen de ver schillende universiteiten steeds achterwege is gebleven. De sprekers legden er de na druk op dat de instellingen door samenwerking een machtsblok vormen, dat een tegenwicht moet bieden aan de sterke macht dat het minis terie op dit moment heeft. Prof dr. ir. Jo Ritzen: „Als dat niet gebeurt ziet het er somber uit voor het wetenschappelijk onderwijs." emmissiemetingen werden geen ongewenste produkten als gevolg van deze werkwijze aangetoond". Over een verhoogde sterfte en ziektecijfer bij de VVI als gevolg van het verbranden van de oliesludges zegt het col lege dat daarvan bij B en W venemin iets bekend is. In de verklaring geeft de ge meente toe dat de vergunning vanaf 1979 hebben ontbroken: „Omdat niet de behoefte be stond voor de vuilverbran dingsinstallatie de op grond van de in 1979 van kracht ge worden wet chemische afval stoffen en afvaloliën benodig de vergunningen aan te vra gen, werd de verwerking van de sludges afgebouwd en in mei 1982 definitief beëindigd". Het gemeentebestuur heeft overigens toegezegd mee te werken aan het poli de-onder zoek. De archieven van de ROTEB zijn ter beschikking gesteld aan het onderzoeks team. De Rotterdamse milieu-offi cier van justitie mr. J. Schoon- aard zei gistermiddag dat er geen directe aanwijzingen be staan voor ongeoorloofde beta lingen bij de Rotterdamse rei nigingsdienst. Wel zijn hem recentelijk ver moedens ter ore gekomen over menging van olie-afvalstoffen door huisvuil bij Roteb en in dat verband wordt mede on derzocht of daar eventueel be talingen voor zijn verricht, al dus mr. Sehoonaard. De officier van justitie zei met op de hoogte te zijn geweest van vroegtijdige berichten vanuit het departement van milieubeheer over de praktij ken bij de Roteb. Sehoonaard wil dit onderzoek ook niet in verband brengen met het justi tiële onderzoek dat momenteel loopt tegen het tankschoon maakbedrijf Booy Clean we gens illegale lozingen. Een woordvoerder van het depar tement van milieubeheer heeft dat eerder wel gedaan en ge zegd dat de Roteb-zaak daaruit is voortgekomen. Rotterdam Het hoofd van afdeling bewonerszaken van woningstichting Onze Woning is ontslagen. Met onmiddel lijke ingang is zijn werkverband verbroken, omdat hij zich in het verleden onrechtmatig bevoordeeld zou hebben vla de woningstichting. Het ontslag van het afdelingshoofd vloeit voort uit het fraude onderzoek, dat in opdracht van de officier van justitie door de recherche-afdeling van het ministerie voor volkshuisvesting wordt verricht. Nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, wendde hij zich spontaan tot de directie van Onze Woning. Hij vertelde wat was gebeurd. De directie besloot hem vervolgens te ontslaan. Toen de ex-directeur van Onze Woning vorig jaar werd ontsla gen, nadat het kantoor aan de Keenstraat was 'overvallen' door een delegatie van de Nationale Woningraad (NWR), zijn alle personeelsleden ondervraagd over al of niet gemaakte fouten in het verleden. Dat leverde het resultaat op, dat de adjunct-direc teur en de directie-secretaresse opstapten. Overige werknemers verklaarden echter, dat zij niet onaanvaar- baar gehandeld zouden hebben. Het afdelingshoofd bewonerszaken blijkt daarbij geen juiste voorstelling van zaken te hebben gegeven. Het bestuur van Onze Woning, waarin NWR-directeur N. van Velzen als tijdelijk voorzitter functioneert, is niet op de hoogte gesteld van de recente gebeurtenissen rond het fraude-onder-^ zoek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1