Sjop bezet hal stadskantoor Groot alarm voor brand op GTB-terrein Beton brokkelt van torenflat 'Maatschappelijk werk gefaseerd samenvoegen' VLAMDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COUBANT Omdat financiële steun uitblijft: ^Brandweer bijna door schoner heen' Ëen greep uit het dag rapport Vlaardingen voorloper bij ambtenarenacties Brandweer met gasmaskers op pompkamer in 5Actie bereidheid is groot7 Kistje met 400 riksen gestolen Commissie democratische planning: WOENSDAG 26 OKTOBER 19-83 Schiedam Acht mede werkers van de stichting Sjop hebben gistermiddag een uur lang de hal van de zesde etage van het Schiedamse stadskantoor bezet gehouden. Zij waren boos op de gemeente Schiedam, omdat financië le steun voor het werklo- zenproject erg lang op zich laat wachten. Directe aanleiding voor de ac tie was het onaangekondigd afsluiten van de telefoon, gis terochtend. Geld voor het be talen van de rekening was er namelijk niet. Na een uur wachten stond de verantwoor delijke wethouder, Herman Posthoorn, hen in de lunch pauze van de B en W-vergade ring te woord. Er is aan de medewerkers van Sjop don derdagmiddag een onderhoud toegezegd. De medewerkers beklaagden zich erover, dat wethouder Posthoorn hen in januari van dit jaar al een noodbegroting had laten maken, in augustus een tweede, maar dat er tot op heden nog steeds geen cent be schikbaar was gesteld. „Onze financiïe positie is bij de ge meente bekend. Ik begrijp dan ook met dat er zo lang wordt gewacht met het toekennen van financiën. Wedden dat er pas geld komt als Sjop er niet meer is?", zei Joke Akkerman verbitterd. Volgens John Zwart, voorzit ter van het stichtingsbestuur van Sjop, kan de alternatieve hulpverlening zonder geld niet doorgaan. Bovendien moeten de medewerkers werken in onverwarmde ruimten en is er geen geld voor de verbouwing van het pand, dat de gemeente hen heeft toegewezen. De ver koopsters in het winkeltje Bel- lenea klaagden er over dat zij vorig jaar te maken hadden wintervoeten en blaasontste king. Bovendien wordt naar hun zeggen de klandizie min der, omdat er geen geld is om winterkleding aan te schaffen. In de in augustus opgestelde begroting van 25.000 gulden wordt veel geld uitgetrokken voor de verbouwing van het pand. Het dak van het achter ste gedeelte van het onderko men is ingestort en proviso risch afgedekt. Door de kieren is de buitenlucht duidelijk zichtbaar. Kachels zijn in het pand wel aanwezig, maar er is geen geld om het gas te beta len. Volgens Zwart heeft de stichting op dit moment al 15.000 gulden, de opbrengst van het winkeltje Bellenea, m de verbouwing gestoken. Wethouder Herman Posthoorn kon de boze Sjop'ers toezeggen dat de subsidie aan Sjoo over veertien dagen door B en W wordt besproken. De commis sie voor sociale zaken be spreekt de zaak half novem ber. De Sjop'ers vonden dal het te lang duurde voordat de gemeente financieel bijspringt Zii spraken zelfs van opzet „Hier wordt mitiatiet ont plooid en de gemeente drukt het de kop in", wierp John Zwart de wethouder voor de voeten Zwart legde er de na druk op. dat Sjop subsidie heeft aangevraagd bij het Juli ana fonds en dat dat m decem ber wordt uitbetaald. Volgens Zwart gaat het met direct om subsidie, maar kan Sjop ook al met een voorschot toe. Schiedam „Desnoods ge bruiken wij de vuile slan g-en," zegt Arie Lenstra, hoofdofficier van dienst bij de brandweer in Schiedam. De droogtoren op de kazerne hangt vol slangen, bijna is d? brandweer door de reser- Schiedam De branden, die de Schiedamse brandweer de afgelopen dagen heeft moeten be strijden, beginnen bij el kaar gigantische vormen aan te nemen. Vooral de afgelopen dagen Is het keer op keer prijs. Een greep uit het dagrapport van de brandweer levert de volgende reeks bran den op, waarvan de meeste het werk moeten zijn van oyromanen: 17 oktober: uitslaande brand in slooppanden Stationsstraat, tegenover Teijlerstraat. Oorzaak: aangestoken. 17 oktober: enorme brand Coca Cola-fabriek Bottelo met groot gevaar voor omgeving, onder meer door stralingsge vaar. Brandweer geeft groot alarm en zet 30 man personeel in. Schade meer dan 2,5 miljoen gul den. Oorzaak onbekend, wellicht brandende peuk in kantine. 21 oktober: uitslaande brand slooppand Kort landstraat, Oorzaak: aan gestoken met benzine. 22 oktober: uitslaande brand in te restaureren panden, ooit bedoeld voor Centraal Wonen, aan de Hoofdstraat. Brandweer geeft groot alarm. Oorzaak: onbe kend, waarschijnlijk aan gestoken. 24 oktober: uitslaande brand slooppand Maria- straat hoek Huijsmans- straat. Oorzaak: onbe kend, waarschijnlijk aan gestoken. 24 oktober partij afval hout op Gusto-terrein in brand gevlogen. Oorzaak: onbekend, waarschijnlijk aangestoken. 24 oktober flinke uit slaande brand leegstaand Pand Strijensestraat. Brand levert nogal wat gevaar voor omwonen den op. Oorzaak: onbe kend, waarschijnlijk aan gestoken. 25 oktober grote brand leegstaand gebouw GTB- terrein aan de Dwars straat. Brandweer geeft groot alarm en heeft gro te moeite vuur onder controle te krijgen. Oor zaak: onbekend, waar schijnlijk aangestoken. oktober: uitslaande brand slooppanden Sta tionsstraat. Brandweer moet vele stralen inzet ten om vuur te bedwin gen. Oorzaak: onbekend, waarschijnlijk aangesto ken. vevoorraad van schone slan gen heen. Ook .teravond was het weer raa.-. O; het GTB-terrein wer- dei dr>> oude opstallen in de as gelegd. Er werd groot alarm gegeven, want na een 'flash- over', een steekvlam die de vroegere kantine van de GTB volledig in brand 2ette, be stond ook gevaar voor andere opstallen wegens vliegvuur: brokjes vuur die door de lucht wegd warrelen. Terwijl de brandweer met man en macht bezig was en ook loco-burgemeester Scheer- es aan de Dwarsstraat pools hoogte kwam nemen, met over de tweehonderd wijkbewo ners, kwam er op de kazerne een melding binnen van brand aan de Réaumurstraat, hoek Stationsstraat Wéér een sloop pand, waar de fik in ging. „De laatste tijd zijn wij zo vaak in die afbraakbuurt geweest, daarom hebben wij zaterdag geëist dat er rijplaten over de - half opgebroken weg zouden worden gelegd. Daar hebben wij gisteravond profijt van ge had. Wij konden zorgen voor een goede, eerste inzet, waar door de brand beperkt bleef tot een bovenverdieping met twee kappen," aldus Lenstra. Twee families, die als laatsten nog in deze buurt wonen, kon den in veiligheid worden ge bracht Brandstichting? „Daar kan je vergif op innemen," aldus Lenstra, die het toezicht bij de bestrijding van de vuurzee aan de Dwarsstraat overgelaten had aan officier van dienst Henny Oosterveer, De laatste tijd is het elke dag raak met branden, vooral in oudere buurten. Om die reden 'krioel de' het gisteravond in de Dwarsstraat van de recher cheurs in burger. Zij kwamen kijken, of er onder het publiek bekende hoofden voorkwa men, want brandstichters slaan meestal hun eigen werk gade, zo leert de ervaring. „Wij hebben nog geen aanwij zing in de richting van bepaal de personen", zei hoofdinspec teur Jan van Hof vanmorgen, „maar lang hoeft dat niet te duren." De brandweer moest alle zei len bijzetten. Clubhuis Zuid bleef ongehavend, ook een oud benzinestation op het GTB- terrein kon van de brand haard worden afgeschermd. Zeven stralen werden op de oude kantine gericht, net zo lang tot de warmteontwikke ling voelbaar verminderde. De vlammen slaan uit het dak en de ramen, bij een verlaten bovenwoning aan de Réaumurstraat, hoek Stationsstraat, Vlaardingen Ook de leden van de Vlaardingse afdeling van de algeme ne christelijke politie bond A CPspraken zich gisteren uit voor acties tegen de 3,5 procent kor ting op hun salarissen. De bond eist in een motie dat de extra korting van tafel gaat en dat er daar na open overleg met de minister plaatsvindt. Zo niet, dan zal samen met de andere bonden actie worden gevoerd. De motie wordt opge stuurd aan de commissie algemene zaken en aan alle Tweede Kamerfrac ties. „De actiebereidheid is groot", aldus voorzitter F. van der Sloot van de Vlaardingse afdeling van de A CP. Stadhuis gaat plat Vlaardingen Het publiek zal in no vember aan den lijve ondervinden, dat de ambtenaren op het Vlaardingse stad huis de korting van 3,5 procent op hun salaris niet slikken. De georganiseerde ambtenaren zijn er in overgrote meer derheid voor het stadhuis op wisselende dagen te sluiten. Dat bleek gistermid dag op een actievergadering in de kanti ne van het stadhuis, waar zo'n zeventig ambtenaren waren. Als het overleg met de minister op 2 november niets ople vert, gaan de loketten dicht. Groot alarm op het GTB-terrein: brandweerlieden snellen heen en weer om het 'vliegvuur' te bestrijden. Schiedam In de vijftien meter diepe pomp kamer van het Noorse schip Brovig, gelegen in dok 8 van Wilton-Fijenoord, Is dinsdagmiddag een brand ontstaan, waarvan de bestrijding enorme problemen opleverde. Een lasser had wat vonken gemorst, die op 'slutch' terechtgekomen moeten zijn. Slutch is De vier centrales voor over heidspersoneel, die de actie vergadering bijeen riepen, willen in tien middelgrote gemeenten dezelfde actie voeren. In Zuid-Holland zijn Leiden, Delft en Vlaardin gen aangewezen. „Alleen harde acties kunnen helpen", hield districtsbestuurder Joost van 't Hooft van de Ne derlandse bond van gemeen teambtenaren zijn toehoor ders voor. „Vlaardingen moet één van de voorlopers worden, waar we zeker we ten dat de ambtenaren aan de gang gaan." De vier ambte narencent ra les die Vlaardingen hebben aan gewezen als 'speerpunt' bij de komende acties verwach ten dat het lang gaat duren. „Dit kabinet is de ambtena ren aan het uitkleden", hield districtsbestuurder Hendrik de Jong van de AbvaKabo zijn toehoorders voor. „Er is weinig kijk op dat een korte actie deze regering wakker schudt", aldus De Jong. Burgemeester en wethouders van Delft en Leiden hebben al toegezegd de actievoerders niet voor de voeten te zullen lopen. De Jong verwacht van het Vlaardingse college, waar de centrales vandaag een gesprek mee hebben, de zelfde houding. „We zijn niet in conflict met onze werkge ver, de gemeente. Vandaar dat wij van die kant geen te genwerking, maar steun ver wachten." Mooie happening De ambtenaren m de kantine verwachtten wel wat problo- men bij de actie, maar De Jong veegde alle bezwaren vrolijk van tafel. „We maken folders voor het public!:, waann wordt uitgelegd waarom we zo rot doen. De telefoon, daar kun je maar beter een bandje op zetten, want anders wordt degene die hem aanneemt natuurlijk verrol, gescholden", en: „Een huwelijk, maak daar maar een mooie happening van, zodat die mensen het zich vijftig jaar later nog herinne ren Doe hel achter het bil jart en kom allemaal kijken," Sommige ambtenaren von den dat de uitkeringsgerech tigden mei buiten de acties konden worden gehouden. „Die worden ook gepakt, maar die kunnen geen vuist maken Ook daar had De Jong wel een suggestie voor. „Die kunnen ook iets leuks doen. In Schiedam hebben ze dal al gedaan, las ik vandaag in de krant", daarmee doe lend op de bezetting van de bureaus buisvesting en bur gerzaken van de gemeente. Wanneer de actie begint is nog met bekend. Volgende week woensdag, als de bon den overleg hebben met de minister v.m binnenlandse zaken, is er een grote de monstratie van ambtenaren op de Markt. Waarschijnlijk gaat het stadhuis een paar dagen daarna voor het eerst dicht. een verzamelnaam voor onerestaiv uie voi- §ens Arie Lenstra, hoofdofficier van dienst bij e brandweer, overal in zo'n pompkamer te vinden zijn, „Het is er niet zo schoon als in de keuken van een huisvrouw", vindt hij. Het vuur veroorzaakte in de pompkamer om tien over twee een hevige rookontwikkeling, waardoor de brandweer geen hand voor ogen kon zien. Er moesten gasmaskers aan te pas ko men, De lassers hadden de pompkamer toen reeds verlaten. Een apart probleem werd ge vormd door alle gaten, roosters, leuningen, loopplanken, steigers en andere oneffenheden in de pompkamer. „Vooral als er zo'n dichte rook is, merk je goed het verschil met een huis kamer," aldus Lenstra na afloop. Om tien over half vier rukte de brandweer in. Toen was de pompkamer ook geventileerd. Maassluis Bij een inbraak in een woning aan de Roemer Vïsscberstraat in Maassluis is 1100 gulden buitgemaakt. De bewoner mist een kistje, met daarin vierhonderd rijksdaal ders. Ook werd een portemon nee geleegd, waarin 100 gul den zat. Vlaardingen De bouw van de bejaardenflat aan de S Westhavenkade in VJaardin- gen staat al enige tijd stil, nadat zich problemen heb- ben voorgedaan met de con- structie. Bij het op spanning brengen van stalen kabels die, via buizen in de beton- nen wanden van de tiende verdieping naar de funde- ring lopen en verband moe- S ten brengen in de onderste helft van het gebouw, spron- gen de stukken beton van 5 een van de wanden. Een onderzoek heeft inmid dels uitgewezen dat de fout veroorzaakt is door een com plex van factoren. Het is voor al te wijten aan de kwaliteit van de geprefabriceerde be tonnen wanden. Zo is de be ton kwaliteit niet optimaal. En ook is de bewapening niet voor de volle honderd procent in orde. Volgens J. Molenaar, hoofd van bouw en woningtoezicht, kunnen beide gebreken niet de eigenlijke oorzaak zijn van het afbrokkelen van beton, maar hebben ze wei meege speeld. Directeur Blom van het Maas- sluise bouwbedrijf Element urn, dat als onderaannemer verant woordelijk is voor het betons- kelet, laat weten dat bij een dergelijke bouwwijze de kwa liteitsnormen nooit voor de volle honderd procent worden gehaald. „Zo'n hoog slank ge bouw neerzetten is heel wat anders dan een horloge ma ken, waarbij wel met honderd sten van millimeters wordt in werkt. Dat wil echter niet zij gen dat zo'n gebouw niet veilig Zoals het er nu naar uit ziet kan over veertien dagen de bouw weer worden hervat. Het werk heeft dan in totaal zo'n vijf weken stilgelegen. Directeur Blom van Elemen- tum Iaat weten dat de diverse betrokken er „technisch uit zijn, maar dat er nog enkele berekeningen uit moeten wor den gevoerd", alvorens de bouw van de bejaardenflat die twintig verdiepingen hoog wordt kan worden voortgezet, In plaats van op de tiende ver dieping zullen de kabels, die het gebouw moeten veranke ren aan de fundering, nu op de elfde worden gespannen. Vol gens de Elementum-directeur doet dat absoluut geen afbreuk aan de veiligheid van het ge bouw. Vlaardingen Het maat schappelijk werk in Vlaardin gen wordt gefaseerd samenge voegd. Voor de bezuiniging van 150.000 gulden in 1985 in het maatschappelijk werk moeten andere wegen worden gevonden. De commissie voor democrati sche planning heeft zich daar mee gisteravond in grote lij nen achter de voorstellen van het Vlaardings Centrum voor Welzijnsplanning geschaard, neergelegd in het voorontwerp welzijnswerk 1895 tot en met 1988. De commissie vond dat het maatschappelijk werk in de gemeente zo optimaal mo gelijk moet doorgaan, zonder dat er ontslagen vallen. Mocht dat onvermijdelijk zijn. dan zo weinig mogelijk. Vanuit de commissie werd ook voorgesteld een brede werk groep te vormen, die bestaat uit vertegenwoordigers van de instellingen uit het maatschap pelijk werk. Deze werkgroep zou zich moeten buigen over de samenwerking zodat de verbeteringen, ondanks de be zuinigingen, optimaal zouden zijn. Secretaris Wil de Hartog van de commissie vond een dergelijke werkgroep pas zin vol als alle instellingen zouden meedoen. Hij was het met de commissie eens, dat er proble men op het gebied van de huisvesting zouden konier» als alle instanties voor maatschap pelijk werk in één gebouw zouden moeten worden onder gebracht. Voor de inrichting van een dergelijk pand zouden fondsen moeten worden aan geboord. De commissie was het er ook over eens dat de Vereniging voor Administratieve Dienst verlening moet worden omge zet in een stichting om de pri vacy van de aangesloten in stellingen te verbeteren. De VVD'er Floor Quasi waar schuwde ervoor dat de 'gees ten nog met rijp waren voor een stichting, die het club- en buurthuiswerk moet gaan bundelen. Volgens hem komt het 'eiland-denken van de aangesloten club- en buurthui zen' weer bovendrijven als noodzaak tot bezuinigen weg valt „Dat denken moet eerst worden doorbroken", stelde hij Quast voelde dan ook meer voor een federatievorm. Volgens secretaris Wil den Hartog is het in het verleden al eens vaker geprobeerd om het tussen de buurt- en club huizen tot een samenwerking te laten komen, maar waren eerdere pogingen steeds ge strand. Daarom vond hij juist de stichtingsvorm de meest ge- eigende manier. „Elke andere —dus vrijblijvendemanier wordt getorpedeerd*,.,stelde hij vast.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1