WATERWEB T arachand Kataria ten dode opgeschreven, tenzij "lib- X 1 Jubileumboekje Cees van der Wel i^jpr. Cardiologen Zidderxiekenhuis starten actie CDA: 'College moet zich garant stellen 'Mensen zonder werk' begint met cursussen 'Rotterdams Nieuwsblad woensdag 26 oktober 1S63 RW Een paar maanden geleden kwam Tarachand Kataria naar Nederland. Voor een -vakantie bij zijn dochter, die hij zo graag- nog: één keer wilde zien. Hoewel zijn vakantie al lang verstreken is, verblijft Kataria nog- steeds in Rotterdam- Zuid. Toen hij nog maar kort in Rotterdam was constateer den de cardiologen van het Zuiderziekenhuis hij hem een ernstige hartstoornis. Een vernauwde en lekken de hartklep. Hierna ver slechterde zijn toestand met de dag. Tarachand Ka taria zal zeker sterven als er niet op korte termijn operatief kan worden inge grepen. Maar de 53-jarige man uit India heeft geen geld en alle pogingen om het benodigde bedrag bij een te schrapen hebben niet méér opgeleverd dan amper een kwart van het totaal. De cardiologen van het Zui- derziekenbuis en de te hulp geroepen vereniging Voor- en Nazorg Hartpatiënten hebben zich het lot van Tarachand Kataria aangetrokken. Omdat men iemand niet wil laten óterven, alléén omdat hij in een sukvreemd land nergens 'financiële steun kan krijgen... Toch was die zelfde Tara chand Kataria een jaar gele den nog een levenslustige man. Een boom van een kerel. Als sportleraar op een scholen gemeenschap in Gurgeon. een twintigduizend inwoners tel lend stadje net onder de India se hoofdstad New Delhi, ver- diende Tarachand net genoeg jrupees om zijn gezin met zes kinderen te kunnen onderhou den. Als zoon van een Indiase boer bezat hij bovendien nog een lapje grond en een paar koeien. De melkopbrengst vormde een welkome aanvul ling op zijn bepaald niet over dadige loon. Maar het gezin Kataria was met weinig tevre- den. En door het nog wat zui niger aan te doen, bleef er zelfs nog iets over om Tara- chands grootste wens in ver vulling te doen gaan: één keer een vakantie naar Nederland, naar Rotterdam, om er te zien hoe zijn dochter Renu het maakte. Zo graag wilde de 53-jarige Tarachand naar Nederland, dat hij zonodig nè kariger ging leven. Hoe ging het met zijn schoonzoon Mahinde Singh Dahiya? En hoe groot was zijn kleinzoon Deepak, een tweeja rig knulletje, waarover zijn dochter nog geschreven had dat hij zo benieuwd was naar zijn grootvader, die onbekende man daar in dat verre India... Tarachand Kata ria met dochter Renu en kleinzoon Deepak in de wo ning in Rotterdam- Zuid. Rotterdam De gemeente Rotter-: dam moet zich garant stellen voor; de kosten die verbonden zijn aan de hartoperatie van Tarachand Ka taria. Dit stelt de fractie van het CDA in een brief aan het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam. De CDA-fractie stelt in haar brief dat het onmenselijk is om het red den van een mensenleven afhanke lijk te stellen van het al dan niet bezitten van het benodigde bedrag. In de drie vragen bevattende brief vraagt het CDA dan ook of het col lege het er mee eens is dat de hart patiënt zo spoedig mogelijk dient te worden geholpen. Vooruitlopend op het resultaat van de geldinza melingsactie „Wij nemen deze zaak uitermate hoog op", aldus Ferdinand Tromcr namens het CDA. „Deze man moet worden geopereerd, geld of geen geld. Dan moet het college zich maar garant stellen voor het beno digde bedrag. Wij hebben dan ook gesteld dat het college van B en W op korte termijn antwoord dient te geven." Getroffen Maar een paar jaar geleden veranderde Tarachand van de ene op de andere dag van een sterke kerel in man die plotse ling het zware werk aan ande ren moest overlaten. Tara chand Kataria werd getroffen door een hartstoornis. Een van de hartkleppen blokkeerde. Tarachand, die lot dat moment nooit ziek was geweest, werd in allerijl naar het ziekenhuis vervoerd. Daar bleek dat een van de hartkleppen het had begeven. Met een elektrische schok werd de klep weer op gang gebracht en eigenlijk heel snel daarna voelde Tara chand alweer zijn krachten te rugkeren, Korte tijd later her innerde nog slechts zijn dage lijkse medicijnen hem aan de bijna noodlottige hartstoornis. En opgewekt hervatte hij zijn werk als sportleraar. Als een uiterst tevreden mens wandel de hij 's avonds over zijn klei ne stukje grond. Tarachand Kataria geloofde oprecht in de zin van het leven, dat hem op nieuw toelachte. En eindelijk, nu alweer bijna vijf maanden geleden, werd zijn droom werkelijkheid. Ein delijk was er genoeg geld bij een gespaard om met vakantie te kunnen gaan. Toch wel wat nerveus door de naderende reis naar dat vele duizenden kilometers verderop gelegen kleine landje aan de Noordzee, boekte hij bij het reisbureau voor de vliegreis. In gedachten had hij zien een voorstelling gemaakt van Nederland, van Rotterdam, de woning, de straal. Toch voelde hij dat het daar in dat verre Rotterdam niet helemaal naar wens ging. We hebben het er momenteel niet makkelijk, had zijn schoonzoon hem nog laten we ten. Mahinde Smg was werk loos geworden, had hij uit die woorden begrepen, en in een gezinnetje met kleine kinde ren betekende dit dat het alle maal ineens veel krapper moest. En dus nam Tarachand zich voor ook het laatste restje van zijn spaarcentjes maar bij zich te stoppen. Zijn schoon zoon kon het geld beter ge bruiken dan hij. Ontroerd Tot zo ver het Indiase deel van het verhaal van Tarachand Kataria. Een abrupt einde mis schien, want de kans is groot dar de 53-jarige Kataria zijn in India achtergebleven vrouw en kinderen nooit meer zal zien. Tarachand Kataria is door de artsen ten dode opge schreven. Tenzij... De draad van het verhaal wordt weer opgepakt in juni van dit jaar, kort nadat Tara chand eindelijk zijn Renu kon omhelzen, zijn schoonzoon de hand drur. ,e en ontroerd zijn kleinzoon op de arm nam. Het ventje staarde met zijn grote koolzwarte ogen verbaasd naar de grijze besnorde man; zijn onbekende opa uit het verre India. Tarachand Kata ria kon zijn geluk niet op. Hoe lang had hij van dit moment niet gedroomd... Maar ineens gebeurde het. „Ik voelde me plotseling slechter worden", zegt hij in de woning van zijn schoonzoon in de Rid- derspoorstraat 30a in Rotter dam-Zuid. Hij doet zijn best zo vitaal mogelijk te lijken, maar het kussen op de leuning van de bank verraadt dat hij in zijn rust is gestoord. De man, die in die kleine bovenwoning zo dapper zijn best doet toch maar beslist niet zielig over te komen, is een innemende per soonlijkheid. Zijn woordkeus is weloverwogen, hoffelijk bijna, vanuit een groot respect voor anderen. „Ik ben toen met een ambulance naar het zieken huis gebracht", vervolgt hij zijn verhaal over de gebeurte nissen op die noodlottige 4e juni. „Daar consteerden de cardiologen dat er een hart klep lekte". „Een vernauwde en lekkende klep", zegt een van de betrok ken cardiologen van het Zui derziekenhuis, Dick Kruijssen, erover. „De vernauwing heeft tot gevolg dat er minder bloed in het hart wordt gepompt, maar omdat de klep ook nog eens lekt, betekent dit dat hij helemaal niets meer doet; er gaat weer net zoveel bloed te rug als er heen gaat". Terug Tarachand Kataria besefte de ernst van zijn situatie en nam de beslissing dat het beter was zijn vakantie voortijdig af te breken en zo snel mogelijk te rug te keren naar zijn gezin in Gurgaon. Maar het toeval wil de dat de arts waarbij hij 2ich aanmeldde voor een reisverze kering, óók als arts verbonden was aan de luchthaven Schip hol. En die was kort maar bondig in zijn reactie: Tara- chands situatie maakte een vliegreis onmogelijk. Het risico was te groot. De kans dat hij de reis zou overleven werd ni hil geacht. Verslagen vernam Tarachand de onheilstijding. Hoe kon dat nou? Hij móest immers terug naar zijn geboor teland, want hij had er nog zo veel te regelen. Hij móest te rug. De oudste van zijn drie zoons was immers nog te jong en zijn vrouw kon al die door Hans Soeters Foto: Henk Speksnijder rompslomp onmogelijk aan. Tarachand móest terug, maar mócht niet. „Alleen een operatie kan mij nog helpen", zegt hij toonloos. „Dan heb ik nog een kleine kans om te blijven leven én om terug te gaan". De school heeft inmiddels de uitbetaling van zijn salaris stopgezet. Hij heeft de termijn van het aan tal ziektedagen overschreden en keerde niet tijdig van va kantie terug. En dat betekent in India dat er niet meer wordt uitbetaald. In zijn huis in Gurgaon leeft zijn gezin nu plotseling in armoede. En dus wil Tarachand Kataria terug naar India. Maar de reis verzekering weigert te beta len. Hij was immers al ziek op het moment dat hij vanuit New Delhi vertrok. Zijn schoonzoon klopte aan bij soci ale zaken, maar werd afge scheept met de mededeling dat er geen geld meer was. Ook een noodkreet in de richting van het internationale Rode Kruis bleef zonder resultaat. Nergens was geld beschikbaar en het handjevol rupees, mee genomen voor zijn schoon zoon, bleek net toereikend om een paar keer heen en weer te reizen tussen het Zuiderzie kenhuis en de woning in de Ridderspoorstraat. „Ik zou m"n stukje grond willen verkopen. Niet dat het genoeg zou ople veren, maar het scheelt weer iets. Maar het is uitgesloten, want ik mag niet terug". Maar gesterkt door het kleine sprankje hoop in de woorden van de behandelend cardio loog van het ziekenhuis, be gonnen Tarachand en 2ijn schoonzoon het benodigde be drag bijeen te schrapen. Maar wat hij ook probeerde, hoger dan tienduizend gulden kwam hij niet. Een bedrag, bijeenge bracht door familie en vrien den. En omdat een deel van het geld al is besteed aan de verschillende behandelingen, ontbreekt hem nog zo'n zeven tienduizend gulden. Geen honorarium „De operatie kost zestiendui zend gulden", rekent cardio loog Dick Kruijssen voor. „Hierbij komt dan nog vijf honderd gulden per dag aan verpleegkosten. Dus zal er in totaal zo'n vijfentwintigdui zend gulden nodig zijn. Kata ria heeft er zelf ongeveer acht duizend bij elkaar, dus ont breekt nog een bedrag van ze ventienduizend gulden. Wij rekenen in dit geval geen ho norarium, want je kunt zo'n man toch niet laten doodgaan, alleen omdat hij het geld niet heeft. Hij heeft er alles aan ge daan om het bijeen te krijgen. Maar nu staat hij met de rug tegen de muur. Hij kan geen kant meer uit". De behandelend cardioloog Hanno Kraus zegt erover: „Zonder operatie heeft hij geen schijn van kans. Hij heeft er te lang mee rondgelopen en hoe langer we wachten, hoe kleiner de kans wordt dat hij een operatie zal overleven. Maar zo lang het geld er niet is kunnen we geen kant uit. Zelfs zonder honorarium is er nog steeds zeventienduizend gulden tekort". Alle pogingen om leningen te sluiten liepen op niets uit. Daarom zochten de cardiolo gen contact met de vorig jaar opgerichte vereniging Voor- en Nazorg Hartpatiënten en Partners, waarvan cardioloog Dick Kruijssen zitting heeft in de Raad van Advies, Giften „Dat geld moet er komen", zegt cardioloog Kruijssen. „We kunnen die man niet zomaar laten doodgaan. De enige mo gelijkheid is nog dat het geld uit giften bijeen wordt ge bracht. Een actie is de laatste mogelijkheid om de kans om deze man te redden nog te kunnen grijpen..." In de woning in Rotterdam- Zuid kan Tarachand Kataria het nog niet geloven. Zoveel mensen in de weer om hem te helpen. Zo'n groot bedrag- Zou dat kunnen..? Hij glim lacht verlegen en stamelt woorden van dank. Hij had zich er al bij neergelegd. Ging er vanuit dat hij in zijn leven een aantal zonden moest heb ben begaan, waarvoor hij nu door God gestraft wordt. Tara chand is immers een religieus man. Tarachand Kataria moet terug naar India, stelt voorzit ter Cor Hemelsoet van de ver eniging Voor- en Nazorg Hart patiënten. Het is ondenkbaar dat alleen het ontbreken van het benodigde geld beslist over wel of niet opereren. Zelfs al zegt cardioloog Dick Kruijssen: „Het opereren van deze man kan uitsluitend gebeuren on der een verhoogd risico",'hij zegt óók: „Zonder operatie heeft hij geen schijn van kans. Dan gaat hij dood, binnen zeer korte tijd". En daarom doet de Vereniging Voor- en Nazorg Hartpatiënten (werkgebied: Rotterdam, Zuidhollandse Ei landen, Eilanden van Dor drecht en de Alblasserwaard) iets dat ze tot op heden nog niet deed: het zet haar postre kening open voor giften. Een actie, die gesteund wordt door de cardiologen van het Zuider ziekenhuis. Zeventienduizend gulden is er nodig om een mens de kans te geven van een zekere dood te worden ge red. Vereniging Voor- en Nazorg Hartpatiënten, secretariaat Molenvliet 172, 3076 CM Rot terdam, telefoon 010-195230. Giften naar Postrekening 715350 Siiedrecht, onder ver melding van 'Kataria'. Of: Al gemene Bank Nederland-Site- drecht, postrekening 1598, re keningnummer 50.82.53,780 onder vermelding van 'Kala ria'. Passage levert na 50 j aar 'sappig' stuk Schiedam op Schiedam De titel maakt eeireirtd aan alle specula ties: 'De eerste vijftig jaar Passagetheater Schiedam, 1933-1983'. Die titel duidt er op dat Schiedam nog op zijn minst een tweede tijdvak van vijftig jaar theater kan verwachten. Optimistisch. Als de bom valt, blijft -Passage bestaan. 2,.Je weet nooit wat er gebeurt. •Maar met de titel wordt eerder -bedoeld, dat het nu maar eens "afgelopen moet zijn met die -speculaties, dat net theater Iverkocht wordt aan Albert ~Heyn of C A of aan V D '•oi wat dan ook. Het theater is "een theater en geen super- -markt in spe." Ferme taal, die Ipast bij een jubileum. Gisteren •werd het in krachtig blauw -uitgevoerde jubileumboekje over Passage gepresenteerd. De auteur is Cees van der Wel en hij schreef het pro-deo. Als freelance-journalist heeft hij er dus niets aan verdiend en dal moet er maar even bij, want sommige mensen dach ten van wel, gezien zijn relatie met Passage-directrice Connie Eggmk. Nee, Cees heeft er en thousiast aan gewerkt. En dat blijkt ook wel. Vijftig jaar Pas sage levert een boeiend stukje lokale geschiedenis op, sappig geschreven, waar iemand, die in Schiedam liefheeft, de vin gers bij afkluift. „En dat is dan nog maar de ge schiedenis van één gebouw", zegt Cees van der Wel. „Kan je nagaan wat er verder nog aan historisch materiaal voor handen moet zijn. Loop bij voorbeeld eens door de Bran- dersbuurt en neem dan zo'n pand als van Rijnbende: wat is daar allemaal niet gebeurd? Nee, ik zit niet om werk verle gen en ik solliciteer niet naar nog meer boekjes, want ten slotte verdien ik er niks mee. Maar het zou léuk zijn voor Schiedam." Passage biedt een rijk verle den. Sinds burgemeester Stu- lemeijer het theater opende en er nadien talrijke mensen heb ben gezegd, dat het gebouw Schiedam wereldberoemd zou maken (Pierre Palla) en dat New York voorbijgestreefd zou worden waar het om thea- terallure ging (Han van der Horst: „Daarom hebben ze die wolkenkrabber ertegenover gezet: de Hema-flat") zijn er heel wat bekende Nederlan ders geweest om op te treden. Bovendien, zegt Cees van der Wc), die dagenlang in het ge- mientearchief aan de Korte Haven zat, „geeft het doorbla deren van de legger een rijk 'l - W W De bouwers van de Passage: een archïefloto uit 1933. overzicht aan culturele activi teiten. Er zijn wel eens men sen die schamper doen over de Schiedamse cultuur, maar het beeld, dat opgeroepen wordt, is heel boeiend." Van der Wel noemt als voor beeld de Schiedammer Piet Alberts, later nog eens burge meester geworden in een Bra bants dorp, die in de oorlog een schoolschrift bijhield over de Duitse bezetting. Bij een in val in zijn woning vonden de Duitsers dat schrift en zijn vrouw heeft toen nog geroe pen: „Dat is uit 2iin schooltijd." Gelukkig voor Alberts konden de soldaten geen Hollands le zen en kwam hij er heelhuids van af, later is zijn schrift ge bruikt voor de bevrijdingsre vue. Gusto en Wilton-Fije- noord leverden daarvoor de decorstukken. Loodzwaar moeten die geweest zijn, zegt Cees van der Wel. Een ander incident uit die tijd was de komst van Musseri naar Passage. Toen hij sprak, viel er wat kalk naar beneden en moest de zaal worden ont ruimd, want de Duitsers vrees den dat er een scherpschutter bovenin de touwen zat. „Ik heb het leesbaar proberen te houdenzegt Van der Wel, die op school nooit van ge schiedenis hield. Tot hij Van Deijl als leraar kreeg, die de Slag bij Nieuwpoort vertelde alsof het naast de deur gebeur de. Zo moest het Passage boekje dus ook worden. Er komt van alles in voor. Joop Walvis, de beroemd ge worden organist van het Stan daart-orgel, dat veel belang stelling trok; soms kwómen de mensen daarvoor en namen zij Cees van der Wel nam onder andere gegevens over Louis Davids op in zijn jubileumboekje over Passage. Staande bij de projector zegt hij: „De volgende vijftig jaar maken Schie dam natuurlijk wèl wereldberoemd." de film erna maar voor lief. Het is een voorbeeld, maar er staat veel meer in. Cees van der Wel, vroeger werkzaam op de redactie van deze krant, heeft voor zijn boekje vijftig mensen gespro ken, deels telefonisch, deels via huisbezoek. De druk werd gefinancierd door de Lions, het Cultureel Fonds en het Alewijn de Grootfonds. In de winkel ligt hel te koop voor vijf gulden. Aad Zoutendijk geeft mor gen een luchconcert in de Grote Kerk van Vlaardingen Van kwart voor één af speelt hij een half uur lang werken van Pachelbel, Buxtehude, Ni- cola en Bach. Het Viaardingse vrouwen huis geeft in de maand no vember een creatieve cursus. Het gaat over kleur: hoe het ontstaat en hoe het wordt toe gepast De eerste avond is 7 november in het Vrouwenhuis aan de P.K. Drossaartstraat 65 De aanvang is 20.00 uur en men moet zich voor de derde van de volgende maand opge ven. Meer inlichtingen kun nen bij het Vrouwenhuis zelf worden ingewonnen (tel. 351244). Zaterdag wordt in café De oude Markt aan de Markt in Vlaardingen een vogelbeurs gehouden. De organisatie van het evenement is in handen van de afdelingen Vlaardin gen en Maasland van de Ne derlandse bond van Vogellief hebbers. De beurs gaat om elf uur open en duurt tot vier uur 's middags. Dienstencentrum Emma aan de Oosterstraat in Vlaardingen wil de zondag, die voor oude ren vaak zo lang duurt, wat gezelliger maken. Zondag 2et het dienstencentrum tussen twee en vijf uur de deuren open voor ouderen die een praatje willen maken onder het genot van een kopje koffie. Er kunnen ook gezelschaps spelletjes gedaan worden, 's Avonds is het dienstencen trum dan weer geopend vanaf half acht voor mensen boven de 55 jaar. Vlaardingen De vereniging 'Mensen zonder werk' wil bin nenkort in Vlaardingen begin nen met twee cursussen. Tij dens de ene cursus kunnen werklozen hun Nederlandse taal ophalen en met de ander kunnen ze Ieren ze hoe ze een videoprogramma moeten ma ken. De beide cursussen beginnen pas als er blijk is gegeven van voldoende belangstelling. Vi deo voor beginners zal worden gehouden op vrijdagmiddag in buurthuis Oost. De cursus Ne derlands staat gepland voor dinsdagmiddag in buurthuis de Haven. Belangstellenden kun nen zich elke dag tussen half twaalf en half twee en tussen half vijf en half zeven opge ven bij de docenten. Voor de cursus video is dat Anton Bak ker (745488), voor de cursus Nederlands Frank Maarlevelö (749282).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2