18 ROTTERDAM Verdachte erkent aandeel in explosievensmokkel Zevenbergen neemt ontslag bij verdwijnende stichting GRAAG £E DAAN. füsr-.-sJ Rotterdams onderwijs ziet weinig in acties ,'ÖQMrr7: PTT bereikt mijlpaal Tweeëneenhalf j aar geëist Rotterdam boos over nieuwe financiering bejaarden oorden Bonden dreigen met acties bij Hercules Stichting Midden- en Kleinbedrijf Stadsrenovatie wordt geliquideerd Miljoenen contract voor ketels van Maasvlakte- centrale 700.000Aansluitingen PCO tegen élke vorm van staking Frauderende boekhouder vrijgesproken ml Halve service, dan half geld J Gemeente houdt vast aan eroseentrum Keilehaven - Rotterdams Nieuwsblad woensdag 26 oktober 1983 RZ/RV/RY/RW Rotterdam De Rotterdamse officier van justi tie. mr. R.A.F. Gerdtng, heeft gisteren tweeen- eenhalf jaar gevangenisstraf geèïst tegen een 37- jarïge West-Duitser, Deze ex-directeur van het Rotterdamse vervoersbedrijf Westship BV zou hebben meegewerkt aan de smokkel van explo sieven, die door hun aard alleen maar geschikt waren voor het vervaardigen van bommen. Verdachte wordt gezien als een belangrijke hand langer van de ex-CIA-agent en wapen smokkel aar Edwin Wilson, die optrad als agent voor Libië en die inmiddels in Amerika is veroordeeld tot 32 jaar gevangenisstraf en 335.000 dollar boete, Wil son zou via de West-Duitser onder meer springs tof naar Rotterdam hebben vervoerd, waar het op afroep klaar zou blijven liggen en in Europa 2ou kunnen worden gebruikt, wanneer de Libische geheime dienst dat nodig achtte. Hij wordt ervan beschuldigd het spul te hebben opgeslagen en de vrachtbrieven voor de invoer te hebben vervalst De rechtszaak van gisteren, die zes uur duurde, had twee gezichten. „Ik denk niet dat ik het ge daan heb, maar helemaal zeker weet ik het niet meer", was de strekking van zijn aanvankelijke antwoorden op de scherpe ondervraging door rechtbankpresident mr, Heine. Na een schorsing van nog geen vijf minuten, waarin raadsman mr. W. Nouwen zich met zijn client verstond, sloeg de verdachte om als een blad aan een boom. Hij erkende plotseling mede werking aan de smokkel van de springstof, maar had altijd de indruk gehad dat het ging om een operatie van de CIA in samenwerking met de Nederlandse veilgheidsdienst. „Ik dacht dat de hele operatie de goedkeuring had van de rege ring", aldus de verdachte in het tweede deel van de zitting. Angst De verdachte zou aanvankelijk onwaarheid heb ben gesproken uit angst voor represailles door de Wilson-groep. Hij en zijn familie zouden met de dood zijn bedreigd door Wilson-medewerker door Richard Stomp Alexander Raffio. Zijn vrees werd nog eens ver sterkt door de zeven moordaanslagen die Wilson na zijn eerste veroordeling liet plegen op voorma lige medewerkers. De officier van justitie geloofde bitter weinig van het verweer van de verdachte. „Wij hebben mijns inziens te maken met een buitengewoon koele za kenman, die alleen maar uit was op het maken van winst, zonder zich te bekommeren om de uit moreel en strafrechtelijk oogpunt afkeurenswaar dige aspecten van zijn handelen. Hij heeft ge woon geweten dat het ging om illegale operaties en heeft zich daar niet aan gestoord." Schakel De officier meende dat de verdachte moest wor den gezien als een belangrijke schakel in het net werk van wapenhandelaar Wilson. „Zijn uitste kende internationale contacten en de gunstige ligging van het bedrijf in Rotterdam, maakte het bedrijf Westship een belangrijk steunpunt voor de Wïlson-organisatïe, die een piek zocht om vas te voet te zetten op het Europese continent. Bo vendien: deze man kende Wilson persoonlijk, en dan ben je niet zomaar een loopjongen..." Getuige De advocaat legde er de nadruk op dat zijn client altijd heeft geloofd dat het om een legale operatie ging. De raadsman meent dat de getuigenis van de Amerikaan Goldmg nieuw licht op de zaak kan werpen. Deze getuige wil echter alleen naar Nederland komen als hij dan niet door justitie zal worden vervolgd, maar de officier liet gisteren weten niet tot een dergelijke garantie bereid te zijn. Golding wordt nog gezocht vanwege de smokkel van vjer pistolen van vliegveld Zestien hoven naar Bonn en zodra hij in Nederland arri veert zal hij daarvoor worden vervolgd. De rechtbank liet gisteren weten dat het verzoek van de verdediging, om alsnog Goldmg op te roe pen voor verhoor, terecht was. Daardoor kan een uitspraak in de zaak nog geruime tijd op zich la ten wachten. 'Snelle invoering: leidt tot burgerlijke ongehoorzaam h eid9 Rotterdam Het college van burgemeester en wethouders kan niet voor 1 januari het nieuwe fin ancien ngssys teem voor de bejaardenoorden in- Vperen. Het stadsbestuur schrijft in een brief aan minis ter Brinkman dat deze 'on zorgvuldig voorbereide en overhaaste operatie voor de bejaarden in verzorgingstehui zen' verregaande gevolgen heeft voor de kwaliteit van hun huisvesting en verzorging. Rotterdam vraagt uitstel tot 1 juli 1984 of 1 januari 1985. Het nieuwe financieringssys teem omvat een directe subsi diëring van de bejaardenoor den door het ministerie, m plaats van financiering via de bijstandswet. Volgens het col lege leidt die snelle herziening onherroepelijk leiden tot be stuurlijke ongehoorzaamheid. Rotterdam vreest bij invoering van het nieuwe financierings systeem, al dan niet via een overgangsregeling, chaotische toestanden bij de bejaarden oorden en de sociale diensten. Deze diensten betalen nu voor een groot deel van de bejaar den de bijstandskosten. De bezuinigingen die met dit nieuwe financieringssysteem moeten worden gehaald, kun nen volgens Rotterdam ook worden gerealiseerd door strikte toepassing van het be staande zogeheten prijzentoe- zicht op de bejaardenoorden. Bovendien keert het college zich legen de inning van een eigen bijdrage van de bejaarde door bejaardenoorden met in schakeling van de belasting. Dat zou volgens het stadsbe stuur ten koste gaan van de privacy. Het college zou liever zien dat de gemeente zelf die bedragen int tot een betere maatregel is gevonden. Rotterdam De Industrie bond FNV heeft de directie van Hercules Nederland met een staking gedieigd als de CAO-onderhandelingen niet voor maandag, met uitzicht op een goed onderhandelingsre sultaat. worden hervat. Bij Hercules Zwijndrecht werken 275 mensen en in Middelburg 95. Volgens distric tsbestuurder H. Vegling van de Industriebond FNV uit Goes vechten de werknemers voor een unieke zaak. In plaats van de aange boden drie procent loonsver hoging willen ze een collectie ve arbeidstijdverkorting voor het scheppen van nieuwe ar beidsplaatsen. Rotterdam Aad Zevenbergen heeft ont slag genomen bij de Stichting Midden- en Kleinbedrijf Stadsrenovatie (SMKS). Ze venbergen was tot voor kort directeur van deze stichting, die zal worden geliquideerd. Het SMKS-bestuur besloot tol liquidatie, omdat 'de continuï teit niet langer gewaarborgd zou zijn*. Dat is volgens voorzitter A. Kasius (directeur van de Mel kunie) en penningmeester H. Schutte (directeur van de Ne- derlandsche Middenstands- bank) de enige reden, dat be sloten is tot de liquidatie van de SMKS. Aanvankelijk wilde het be stuur evenals voor de overi ge drie personeelsleden een door Kees Jonker Wethouder H. van der Pols heeft gisteren namens de ge meente Rotterdam het con tract ondertekend met de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde voor de ombouw van de Maasvlaktecentrale van oltestook naar kolenstook. Na hem ondertekende algemeen directeur ir. B.C.G. Pröpper van De Schelde het contract, waarmee een bedrag van on geveer 400 miljoen gulden is gemoeid, De Schelde gaat de ketels leveren. De totale om bouwkosten bedragen 1,3 mil jard gulden. Het werk gaat vier jaar duren en level ongeveer 5000 manjaren werk op. Rotterdam De PTT bereikt op 8 november een nieuwe mijlpaal: de 700.000ste telefoonaansluiting in het telefoondistrict Rotterdam. De aansluiting wordt 's middags om vier uur tot stand gebracht door drs. R. Scheeres, loco-burgemeester van Schiedam. De officië le aansluiting krijgt een feestelijk tintje door een bij eenkomst in het Novotel te Schiedam, waarbij drs, ELF.M.Houwelïng, directeur Telefoondistrict Rotter dam, een toespraak zal houden. Rotterdam De actiebereid heid m het Rotterdamse on derwijs is belangrijk afgeno men in vergelijking met vorig jaar. Met name de confessione le onderwijsvakbonden heb ben zich afgekeerd van stakin gen en andere actievormen waar leerlingen de dupe van worden. Alleen de Algemene bond voor onderwijzend personeel, dc Abop, lijkt bereid tot sta- Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft vanochtend een 36-jarige inwoner van Krimpen aan den IJssel vrij gesproken wegens een fout in de dagvaarding. Hem was ten laste gelegd, dat hij de afgelo pen drie jaar 1,3 miljoen ach terover had gedrukt als boek houder van de Stichting Medi sche Kleuterdagverblijven in Rotterdam. De man belegde het geld in 35 renpaarden, die hij op verschillende renbanen liet draven. De rechtbank achtte de verduistering, die de officier had tenlastegelegd niet bewezen. Wel vonden de rech ters oplichting aangetoond kingsacties. Al zal het ook daar niet komen tot ultimatie ve acties; acties dus die zullen duren tot de salariskorting van 3''z procent van de baan is. De Abop kiest voor estafette- acties, waarbij telkens op een andere school zal worden ge staakt. Het hoofdbestuur van deze bond heeft ultimatieve acties in Rotterdam afgewezen hoewel de Maasstad een speerpunt isomdat die nau welijks haalbaar zouden zijn. „Estafette-gewijze acties zijn echter een uitstekend middel om onze solidariteit met de an dere bonden te laten blijken", aldus Leo van der Waai, voor zitter van de Abop in Rotter dam. De leden schaarden zich gisteren op een algemene ver gadering achter dat standpunt. Tegen Gisteren stemden ieden van de protestants-christelijke vak bond PCO in overgrote meer derheid tegen élke vorm van staking. De leden vonden dat in de acties van vorig jaar slechts de leerlingen de dupe waren en dat de minister, te gen wie de actie was gericht, zich nauwelijks aangesproken voelde. Wel kunnen van het PCO an dere vormen van actie in de richting van het ministerie worden verwacht. „Welke vorm die acties aannemen moet nog een verrassing blij ven", deelde PCO-woordvoer- der Ger Geursen gisteren mee. ontslagvergunning aanvragen voor Zevenbergen, die in de gemeenteraad zit voor de PvdA. Nieuwe BV Het raadslid verkoos echter zelf ontslag te nemen en gaat de werkzaamheden van de SMKS voortzetten in een door hem binnenkort op te richten besloten vennootschap, die de naam Projectmanagement Midden- en Kleinbedrijf krijgt. Over de eventuele verliezen van de SMKS, die bemidde lend optrad bij de verplaatsing van bedrijfjes uit stadsvernieu wingsgebieden, doen Kasius en Schutte geen mededelin gen. Het bestuur heeft de Rotter damse advocaat mr. B.J.M. Veldhoven verzocht de afwik keling van de liquidatie te re gelen. Alle crediteuren van de SMKS zijn door Veldhoven aangeschreven hun vorderin gen op de stichting in te die nen. Wie de crediteuren zijn en hoe groot hun aantal is, wil het SMKS-bestuur niet meedelen. Verliesgevend Aad Zevenbergen gisteravond een commentaar op de PvdA-raadslid Aad Zevenbergen. vraag waarom hij zich niet heeft verweerd tegen zijn dreigende ontslag- „In welke context is deze vraag? Kijk, het zit zo: het bestuur had voorzien, dat '84 verliesgevend zou worden en daarom heeft men besloten de stichting te li quideren. En ja, wat kan je dan doen? Je kan ontslagen worden, maar ik wilde niet in de ww. Dan heb ik liever een situatie... 't Was een gok. Je kan je ontslag wel aanvechten, maar zo'n stichting heeft wei nig middelen en dan krijg je straks zo'n lastige situatie." Zevenbergen vervolgt; „Het is een kwestie van registreren. Hoe dat zit? Dat kan ik moei lijk uitleggen. Je moet hel ook zo zien: Zevenbergen was voor negentig procent bepalend voor de activiteiten van de stichting. Waarom ik mijn ont slag zou aanvechten? Dat is toch geen wet van meden en perzen?" Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even ■baan verandering in. - Ad; Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I pDs, en goed beloond! Want voor die kleine,- -- Code: moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. W°°nplaa fc. i "aarn;^ Adres:_ J *>sfcod< ^efoon,- 8 buurdeb Rotterdam Een 40- jange inwoner van Schelluinen heeft het gisteren aan de stok ge kregen met de conduc trice van de trein tus sen Dordrecht en Slie- drecht, omdat hij een half-geldkaartje had gekocht als protest le gen de stiptheidsacties. „De service van de inü is nu half, dus koop ik een half-geld kaartje", liet hij de conductrice weten. Die vertelde echter dat hij dan niet verder kon meerijden. Op het station Slie- dreeht werd gewacht op de komst van de po litie, die proces-verbaal moest opmaken. Tot die tijd mocht de man de trein niet ver laten. De spoorbomen op het station bleven ook gedurende die tijd gesloten. Hierover •wond een andere reizi ger zich zo op, dat hij de loketbediende van het station bij de strop das greep. Deze zette de reiziger hierop hardhandig buiten de deur. De politie heeft rapport opgemaakt van het voorval. De trein ver volgde zijn reis. zonder de reiziger uil Schellui nen. Rotterdam De gemeente houdt nog steeds vast aan de ontwikkeling van een eroseen trum aan de Keilehaven. Daarom studeert Rotterdam op wijzigingen van het bestem mingsplan, die een dergelijke ontwikkeling mogelijk moeten maken. De enige concrete mogelijk heid voor prostitutie aan de Keilehaven het gebruik van het voormalige fabriekspand van Inverpak wil het colle ge vooralsnog beperken. Bij het toestaan van een cafébe drijf in het pand wil de ge meente waarborgen geven, dat het terrein niet wordt gebruikt voor een begin van grootscha lige proslilutieactivi teilen. Hel huidige bestemmingsplan sluit een dergelijke ontwikkeling uit. Tegen de vrijstelling, nodig om een café toe te staan, en tegen de bouwvergunning hebben de zes bedrijven aan de Keileha ven weer bezwaren ingediend. Namens hen stelde advocaat mr. H.J. Smit, het duidelijk is, dat het doel van de aanvragen het stichten van een eroseen trum is. Directeur mr. P.C. Porrey van Bouw en Woningtoezicht er kende, dat de bouvvaanvraag een door verbouwingen begin van dit jaar ontstane 'illegale' situatie legaliseert. Hij ziet echter geen bezwaren, aange zien er van prostitutieactivitei len geen sprake is. Eigenaar G.T.J. Weeder van het Keile- hovenpand heeft verklaringen van enkele bedrijven, die zich in het pand willen vestigen „Dat zijn nette bedrijven, zoals een drukkerij en een tegelhan- del", zegt hij. Daarom ziet hij geen aanleiding om de bouw- aanvraag af te wijzen. De raadscommissie vond, dat de \rnjste]ling voor een 'kof fiehuis', een café-restaurant kan worden verleend en dat ook de bou waan vraag voor kleine kantoortjes erboven ge honoreerd kan worden. De commissie drong er wel op aan, dat er duidelijke voor waarden komen om een ont wikkeling tot een grootschalig prostitutiecentrum tegen te gaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4