SPORT LOS, en hoe 't nu verder moet Bejaarden a larmering kan veel goedkoper Incompleet SW bespaart zwakke UEFA-jeugd afgang Excelsior M heeft moeite met TSB Tegenslag voor Schiedam Maassluis op rolschaatsen Affiches geweerd uit stadskantoor behalve die van de vakbond Vier jaar en twee acties achter de rug Burgemeester gaat zich met toekomst bezighouden In Vliet en Vloot Maassluis: Vlaardingerdijk wordt verbreed Meno- en penopauze bij SG wWm rJSi Ingrid van der Kuil redt Green Eagles Bij velden opgeknapt Bert Bosboom breekt been Enquête t Straks voor de tweede keer in Maassluis: een peleton rollerska ters jaagt zichzelf op Maassluis De jeugd van Maassluis kan zieh aanstaande zondagmiddag, 30 oktober, weer eens op de rollerskates uitleven. En dat gebeurt net zoals vorig jaar op de Dr. Al- bert Schweitzerdreef in de Steendijkpolder, toen de ralla- thon —de marathon op rol schaatseneen onderdeel vormde van een veel grootser evenement. Iedereen, met een minimum leeftijd van zes jaar, kan voor de wedstrijd inschrijven. Er wordt evenwel een onder scheid gemaakt tussen junio ren (onder de veertien jaar) en senioren. De laatste groep zal twee uur lang in rondjes van achthonderd meter over het parkoers moeten voortrazen, terwijl de jongeren zich met de helft van de tijd mogen ver staan. De rollathon is ook ditmaal ge organiseerd door de stichting Boller Skate Magazine. De marathon begint om twee uur *s middags. Wie wil--meerijden maar geen rollerskates bezit, kan de 'schoenen op wieltjes" een uur voor de wedstrijd (een legitimatiebewijs meenemen) in een stand huren. Schiedam B en W van Schiedam blijven weigeren af fiches in het stadskantoor en andere gemeentelijke gebou wen op te laten hangen. Loco- burgemeester Scheeres zei dat deze week nog eens nadrukke lijk, toen de gemeenteraad vergaderde. Echter, aan alle muren in de raadszaal waren affiches bevestigd, door eigen ambtenaren nog wel. Met de tekst: 3'A procent, nee! Waarom nu het ene affiche wel en het andere niet? Hier over ontspon zich een korte discussie, die niet echt afge rond werd en binnenkort nog wel verder zal gaan in de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke zaken (ABZ), want met name Collé (CPN) en Noordegraaf (PSP/PPR) verbaasden zich over het on derscheid, dat B en W in hun ogen maken. Het college had immers gewei gerd affiches te laten opplak ken van het Schiedamse eomU té tegen kernbewapening. En hoewel Collé zei het met de ambtenarenacties eens te zijn, vroeg hij zich wel af, waarom Scheeres tegen de affiches hierover nu anders aankeek. De loco-burgemeester legde hierop uit, dat de ambtenare nacties een duidelijke vak bondsaangelegenheid is en dat ambtenaren het recht hebben over de daden van hun eigen vakbond op deze manier geïn formeerd te worden. Dit antwoord bevredigde Noordegraaf allerminst. Hij wees erop, dat de FNV ook stelling heeft genomen in de kernwapenkwestie, via een oproep om op 29 oktober naar Den Haag te gaan. Daarover zouden de ambtenaren, omdat het hun vakbond is, dan ook geïnformeerd moeten worden. i Als u dat niet vindt, zegt u feitelijk tegen de vakbewe ging: Daar mogen jullie je niet mee bemoeien," concludeerde Noordegraaf. Hij verweet Scheeres een 'principiële denkfout' te maken. Scheeres liet weten het stand punt van B en W te handha ven. In de kernwapenkwestie is het volgens hem toch zo, dat de affiches de indruk wekken gemaakt te zijn door een actie groep. Bij de affiches met be trekking op de ambtenarenac ties is dat volgens hem niet zo. Scheeres acht dat 'cruciaal'. Als het de ene actiegroep wordt toegestaan affiches op te hangen, kan de andere vol gens hem moeilijk geweigerd worden en dan is het eind straks zoek. Vlaardingen Het Eritrea-project in Vlaardingen loopt op z'n laatste benen. Morgen nog een grootse slot- avond met feest en hapjes en volksdansen, maar dan is het ook gebeurd. Dat moet er voldoende geld zijn om de Eritreërs, die met honderdduizenden in vluchtelin genkampen in Soedan wonen, ter plekke een beetje onderwijs te kunnen geven. Bijna vijf jaar en twee ac ties verder is de VLOS straks. En de vraag is dan: hoe nu verder? VLOS, Vlaardingen voor Ont wikkelingssamenwerking, Sinds 1979 timmert deze door de gemeenteraad in het leven geroepen stichting aan de weg; het ene moment wat nadruk kelijker dan het andere. Bezig met „het bevorderen van de bewustwording van de Vlaar- dingse gemeenschap met be trekking tot de Derde-Wereld problematiek", zoals het doel ooit officieel uit de doeken is gedaan. En daarmee vond de politiek lange tijd dat het zo toch heel mooi was en een stap de goede richting in. Zij hadden hun plicht gedaan en lieten de vrij willigers verder hun gang gaan. De 'peetvader van de VLOS', PvdA-raadslid Wim Kwakkelstein, omschreef de betrokkenheid nog niet zo lang geleden eens als 'licht vaardig' en: „Ontwikkelings hulp is wat ver van het bed van plaatselijke politici. In we zen hebben we alleen maar geld ter beschikking gesteld. Wat we moeten doen, is ons bezinnen." Uitdragen De VLOS zelf doet ondertus sen nog steeds haar uiterste best de nobele doelstelling uit te dragen. Scholen, kerken en welzijnsorganisaties worden met de regelmaat van de klok bestookt met informatie, pam fletten of formulieren. Op straat laten zij ook regelmatig hun neus zien. Want geld is er nodig. Eerst voor de afgeronde alfabetiseringscampagne in Ni caragua; tot morgen voor met een moeilijk woord— vol wassenen-educatie in Eritrea, het gebied in de Hoorn Van Afrika, dat zich van Ethiopië wil afscheiden. De stichting heeft in de loop der jaren redelijke bekendheid gekregen. Maar de weg die zij moest afleggen is niet makke lijk geweest. De VLOS voelde zich op een gegeven moment aan haar lot overgelaten. De plaatselijke politiek liet de stichting roerloos ronddobbe ren en of de bevolking wat van hun acties opstak... zoiets laat zich nogal moeilijk peilen. Niemand wist dus eigenlijk of het nou goed of fout ging. Meerjarenprogramma De 'boetedoening' van de raadsleden kwam in mei na een noodkreet van de VLOS. Dat heeft geleid tot de toezeg ging de organisatie van meer geld te voorzien en een werk groep op te zetten, die een in ventarisatie moet maken van hetgeen Vlaardingen al te bie den heeft op het gebied van ontwikkelingshulp. Met ande re woorden: hoe de toekomst van de VLOS er moet uitzien? Net voor het einde van de Eri- trea-actie is burgemeester Fred van Lier, voorzitter van die werkgroep, op de bres ge- door Cock Rijneveen sprongen. Allerlei instanties zijn de afgelopen dagen in zijn naam aangeschreven om die inventarisatie mogelijk te ma ken. De uitkomsten van de en quête, waarin wordt onder zocht in hoeverre de VLOS behulpzaam kan zijn bij be staande en toekomstige activi teiten van anderen, moet gaan resulteren in een meerjaren programma voor ontwikke lingshulp. VLOS, Vlaardingen voor Ont wikkelingssamenwerking. Wat weet ondertussen het ge wone volk van hun Eritrea- project? Vlaardingen herbergt zo'n veertig vluchtelingen, al dan niet met een gezin, uit dit Afrikaanse land. Vergeten volk Sindsdien woedt er een onaf gebroken oorlog, die niet of nauwelijks het nieuws blijkt te halen. Ja, hoogstens een enke le keer, als de vijand een dorp platgebombardeerd heeft met napalmbommen. „We zijn een vergeten volk geweest zegt Zerai Ghebregziabiher, bijna vier jaar in Nederland. „De oorlog, de slechte situatie, de half miljoen vluchtelingen in Soedanese kampen. De men sen hebben er van gehoord, maar wat er achter onder vrij heidsoorlog steekt is niet be kend," Vlaardingers weten er na acht maanden actie iets van. Ze kunnen er dank zij de VLOSook moeilijk omneen. Kinderen hebben Eritrea als thema-onderwerp behandeld, de kerken hielden speciale collectes en de veertig vluchte lingen. zelf zaten in deze perio de ook niet stil. Door bij diver se instanties over hun land te vertellen en 'lezingen' te ge ven, hebben zij Eritrea onder de aandacht gebracht. De VLOS had gehoopt 45 mil le voor het volwassenen-on derwijs op te halen. Het zijn er een paar tienduizenden gul dens minder geworden. „De hulp van de VLOS", merkt Zerai op, „is misschien niet ge noeg, maar wel een prima be gin...". Maassluis Aanzienlijk beter en een heel stuk goedkoper. Die typeringen gelden voor het nieuwe alarmeringssysteem, dat het gemeentelijk woningbedrijf wil invoe ren in de bejaardencentra De Vliet en De Vloot in Maassluis. Het systeem dat het woningbedrijf aanvankelijk had willen in voeren werd door de bejaarde bewoners afgewezen, omdat het te onhandig zou zijn en omdat de eigen bijdrage per maand veel te hoog zou worden. Na het nodige rekenwerk is het woningbedrijf aan beide bezwaren volledig tegemoetgekomen. In de beide bejaardencentra is een alarm eringssysteem aanwezig, dat al geruime tijd niet meer voldoet. Het systeem gaat er vanuit dat bij toerbeurt iemand de wacht houdt om eventuele alarmeringen te be antwoorden, maar daar zijn in de praktijk nauwelijks bewoners voor te vinden. Daarom heeft het woningbedrijf de moge lijkheid bekeken, om de centra door mid del van een PTT-verbinding aan te slui ten op de Vlaardingse Alarmcentrale. Eén eerste plan dat hiervoor werd ontwikkeld had als nadeel, dat er alleen maar een sig nalering kon plaatsvinden, en dat er geen rechtstreeks contact tussen de hulpvrager en de hulpverlener mogelijk was. Daar naast zou dat systeem de bewoners zo'n 18 gulden per maand aan eigen bijdrage gaan kosten. Hans Ploeg van het gemeentelijk woning bedrijf: „Toen dat werd afgewezen zijn we gaan kijken, hoe aan die bezwaren tege moet kon worden gekomen. Uiteindelijk is er een systeem uit de bus gekomen, waarbij het wél mogelijk was om na de alarmering via een versterkte telefoon met de centrale te spreken. Daarnaast hebben we voorgesteld dat de investering van bijna 300.000 gulden, die met de aan leg gemoeid is, wordt betaald uit de reser ves van het woningbedrijf." „Als de gemeenteraad daarmee akkoord gaat hoeven de bewoners alleen maar de aansluitkosten en de huur van de PTT- verbinding te betalen. Dat zou neerkomen op een bedrag van vier gulden per maand: heel wat goedkoper dus." Bij het systeem zal, nadat een alarmering is gegeven, de alarmcentrale telefonisch contact opnemen met andere bewoners of met familieleden of kennissen van de hulpvrager, zodat die in de woning een kijkje kunnen gaan nemen. De gemeenteraad moet volgende week eerst een beslissing over de investering nemen. Als de raad ermee akkoord gaat worden de plannen nog een keer aan de bewoners voorgelegd, voordat ze worden uitgevoerd. Met het oog op de openstelling van de 'oortJes'_yan rijksweg 19 na bij de Beneluxtunnel wo'rdt de Vlaardingerdijk alvast verbreed. Het weggedeelte langs Wllton-Fïje- noord krijgt, ais de oortjes eenmaal open gaan voor auto's, meer ver: keer te verwerken. Daarom is het trottoir opgebroken en wordt dat dichter langs het tracé van de DeN tadijk aangelegd. Als dat klaar is, volgt het fietspad. En dan de rij baan zelf nog. De route Schiedam- /Vlaardingen wordt eindelijk een echte verkeersweg. Schiedam De Schiedamse Gemeenschap gaat in een cur sus ontwikkelingspsychologie aandacht besteden aan de ver schijnselen menopauze en pe nopauze. Ook zaken als puber teit en adolescentie komen aan de orde. De eerste bijeenkomst van de cursus vindt plaats op 21 no vember. Wie mee wil doen be taalt 60 gulden, Nadere inlich tingen geeft de Schiedamse Gemeenschap, tel. 733000. Schiedam Damclub Schie dam leed tegen staartploeg DIO de derde nederlaag op rij: 13-7. Een fikse tegenvaller voor de Schiedammers die dan ook naarstig op herstel hopen. Aan de sterkte van het team hoeft immers niet getwijfeld te worden, maar op de een of an dere manier loopt het gewoon niet. Er wordt momenteel ver krampt gespeeld en het zelf vertrouwen wordt met de week minder. Tegen DIO ging als eerste Tiny Mous in de fout. Via een forcingzet kon hij de partij naar zich toe trekken, maar om onbegrijpelijke reden nam hij toch genoegen met remise. Jelle Groeneveld gaf zijn par tij uit handen in een positie waarin hij een schijf winst had tegen de zeker met impone rende Veenstra. Rob van Eijk wist een winnend dameindspel tot ontzetting van Schiedam nog te verliezen. Er waren in de wedstrijd tegen DIO maar twee Schiedammers die een terechte nederlaag le den, Invaller Peter Lansber gen kwam op bord 1 tegen Hans den Engelsman snel kansloos te staan en Dirk van Schaik kon het in het eindspel niet redden tegen Hugo Si mons. Dit waren echter ingecalcu leerde nederlagen. De rest van het team moest in staat geacht worden om de overige partijen winnend af te sluiten. Maar het drama voor Schiedam kon met op. Wim Vrijland behaal de weliswaar een prima over winning, Aad Prins sleept een zeer verdienstelijke remise uit het vuur, maar m de rest van de partijen sloeg het noodlot toe. Ron Heusdens en Piet Bastiaanse konden hun voor delige stelling ook niet in winst omzetten en Piet Mein- ster speelde een volkomen ge lijkwaardige remise. De neder laag was toen echter al een feit: 13-7, DC Schiedam bezet nu de voorlaatste plaats op de ranglijst Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 27 oktober 1983 VDV De Vlaardingse damvereni ging (VDV) kende in de wed strijd tegen Dubbeldam maar weinig geluk. Winst was er weliswaar voor Dirk Tamboer en Wim Niestadt, maar daar tegenover stonden liefst drie verhespanijen. Coen Biel, Leen Torn en Wim Heuvel man kregen, geen val op de ac ties van de tegenstander en moesten lijdzaam toezien hoe de partijen verloren gingen. Ton Burgerhout en Gerrit van Mastrigt stonden heel lang op voordeel, maar moesten uit eindelijk toch genoegen ne men met remise. De wedstrijd is afgebroken m een 8-6 stand in het voordeel van Dubbeldam. Cor van Veelen moet de reis naar Dub beldam nog een keer maken, tenzij zijn tegenstander de par tij opgeeft. Van Veelen heeft twee schijven in het voordeel en zal zeker geen puntende- img toestaan. Naar alle waar schijnlijkheid zal Van veelen de partij wel winnen, waar door VDV alsnog een puntje uit het vuur sleept. Schiedam Nog voor gis termiddag op Harga het witlederen speeltuig één maal was beroerd, zocht bondscoach Ger Blok zijn heil in excuses. „Dit is", mopperde de praatgrage l secondant van Kees Rij- x vers in SVV's bestuurska mer, „de slechtste lich ting, die ik in die acht jaar heb meegemaakt. Van deze veertien spelers val len er zeker zeven af", door Donald Bax uitte Blok meer dan slechts onvrede over de huidige kwaliteit van Neerlands voetbaltoe komst tussen de zestien en achttien jaar. SVV, dat na rust liefst acht contract spelers moest missen, be antwoordde op haar beurt de woorden van Blok overeenkomstig de inhoud en joeg de UEFA's met de duidelijke cijfers van 3-0 over de kling. Slechts het 'natuurtalent' John Feskens (Willem II) en de slimme centrumspits Frans Janssen (Haarlem) peurden een dikke voldoen de uit het nauwelijks boeien de duel, dat in ieder geval SVV-traïner Huib Ruygrok de nodige vraagtekens liet plaatsen achter de inzetbaar heid van een flinke hoeveel heid spelers voor de thuis- m SVV'er Eric Kolmeijer zet één van de UEFA-spelers op het verkeerde been. Maassluis De damesbasket- balsters van Greean Eagles hebben in de promotie-divisie een uiterst benauwde 47-46 overwinning behaald op AMVJ/Amsterdam. Pas 45 se conden voor het einde gooide Ingrid van der Kuil de win nende treffer door de basket. Green Eagles begon voortva rend en bouwde een 23-14 voorsprong op in de zeventien de minuut. Daarna werd AMVJ feller en liep Green Eagles tegen veel persoonlijke fouten aan, hetgeen resulteer de in een 23-22 ruststand. In de tweede helft schakelde de Amsterdamse formatie over van een man-to-man defense naar een zöneverdedïging en dat leverde aanvankelijk suc ces op, niet in de laatste plaats door veel balverlies en slecht scoren onder de basket van Green Eagles (27-33 in de ze vende minuut). In de tiende minuut bereikte de Maassluise ploeg weer de aansluiting bij AMVJ en was de meest gelukkige toen Van der Kuil de bal 45 seconden voor tijd door de basket liet glijden. wedstrijd van zondag tegen MVV. Zo bleven Leen Warnaar (griep), Richard Dercks, Henk Salari en Leen Swa- nenburg (allen spierverrek- kingen) al vanaf het begin aan de kant en haakte nog voor rust Jan Kroos (rempla- cant 'brutaaltje' Marcel van Hattem) opnieuw met een dikke enkel af. De jonge aanvaller had dinsdagavond tijdens de training een flinke tik gekregen van Ger van der Heide en toen hij tegen de UEFA's andermaal op dat lichaamsdeel werd getroffen, kon hij subiet inrukken. Bovendien stuurde Ruygrok linkerspits Rob van Hemert al na tien minuten richting douche, omdat de Dordte- naar kennelijk niet aan de opdrachten van de oefen- meester voldeed. „Ik had ge dacht", bekeek Ruygrok het incident later van de zonnige kant, „cr een leuke pot van te maken. Dan heb ik er to taal geen zin in om me te gaan zitten ergeren", ver klaarde hij de ruil Van He mertErie Kolmeijer. In deel twee liet Ruygrok voorts de imponerend sterk keepende Henk Dirven ver vangen door Eric Tanis en haalde hij tenslotte ook Ger van der Heide er uit ten fa veure van Ron Timmermans. Ruygrok: „Op Salari en Kroos reken ik zondag in geen geval en met Dercks is het toch ook listig. Hij heeft de hele week niet getraind en om dan toch in de basis te beginnen met zo'n blessu- Produklie Tot slot de produktie van SVV. Nummer één kwam van de voet van Eric Kol meijer, die een dieptepass van Jan Könemann slim achter doelman Fred Grim (Ajax) deponeerde. Voor de tweede treffer tekende Kö nemann zelf, waarna Mark Wotte goed voorbereidend werk van Jeffrey Oost af rondde. In de tussentijd slaagden Harry van Kapel (tot tweemaal toe zelfs) en Mark Wotte er nog in de meest simpele kansen te mis sen, anders zou het voor de UEFA's een regelrechte af gang 2ijn geworden... Vlaardingen TSB hield in de oefenwedstrijd tegen Excel sior Maassluis lang stand. Vooral in de eerste helft was de Vlaardingse ploeg gelijk waardig aan de Maassluise te genstander, maar verloor toch met 1-2. TSB begon furieus, kreeg via Wim Stoevelaar een ideale kans, maar hij faalde in de af werking. Excelsior M nam het initiatief over en kreeg enkele zeer goede mogelijkheden. John Gordijn had echter in de afwerking het vizier niet op scherp staan. Vlak voor rus', had TSB aan een counter genoeg orn op voorsprong te komen. Wim Stoevelaar ging alleen door en Jas Odijk had vervolgens de bal maar voor het intikken. Doelman Nico Vermeer moest in de rust bij Excelsior M plaatsmaken voor Roel Jan Abbas, die nu eindelijk her steld lijkt van zijn blessure. Het elftal uit Maassluis had in de tweede omloop maar wei nig tijd nodig om de achter stand om te buigen in een voorsprong. Onno Wicherts scoorde de gelijkmaker en Ro bin Gouka zorgde voor het tweede doelpunt. Daar bleef het bij, al zag Excelsior M wel aanvoerder Jan van Dijk met een enkelblessure uitvallen. Schiedam De velden vier en vijf van Hermes DVS heb ben deze zomer een volledige opknapbeurt ondergaan. Dank zij de uitstekende samenwer king tussen de Schiedamse plantsoenendienst en het be stuur van de eersteklasser, zijn beide velden nu al speel klaar. Een unicum, omdat het ge bruikelijk is, dat gerenoveerde velden eerst een tijdje niet worden gebruikt. De gemeente Schiedam heeft echter nu reeds het licht op groen gezet. Overigens is het niet uitgeslo ten, dat de cricket-pitch tussen het vierde en vijfde veld wordt aangelegd. Temeer daar Hermes DVS voornemens is een pitch van kunststof aan te schaffen. Vlaardingen DSS '26-oefen- meester Dirk Hoogenboom kan de eerste weken met be schikken over Beri Bosboom Tijdens de training kwam Bos boom ongelukkig ten val. In het ziekenhuis bleek dat hij zijn been had gebroken. De dokter sprak weliswaar van een 'mooie' breuk, maar met het herstel is toch wel enkele weken gemoeid. Dirk Hoogen boom wilde Bert Bosboom juist vorige week in het eerste elf tal posteren, omdat hij in het tweede team van DSS '26 had bewezen rijp te zijn voor de hoofdmacht. Jan Groeneveld is verlost van het gips rond zijn hand en is weer beschikbaar voor het eerste elftal van DSS '26. Maassluis Om aan de groei ende ontevredenheid over het functioneren van Evergreen als omni-vereniging (hockey en tennis) een eind Ie maken wil het hoofdbestui:1* van de Maassluise verenigt tig via een enquête de mening van de le den weten. Het bestuur van de vereniging wil onder meer weten hoe de sfeer in het clubhuis wordt er varen en wat er eventueel voor verbetering vatbaar is. De hockeyers en tennissers, zo blijkt uit de praktijk, Lntegre- ren maar moeizaam en daar wil het bestuur van de vereni ging nu iets aan veranderen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3