ROTTERDAM 19 i Radio Rijnmond onderzoekt luister patronen Bewoners bezetten stadskantoor in Dordrecht Hofweg enkele weken gestremd Drie retour vluchten per dag CPN wil sculptuur behouden Sport en actualiteiten in trek Kool and the Gang niet naar Ahoy' Rotterdam De Luchthaven Rotterdam krijgt op 1 decem ber een tweede lijndienst naar het Londense vliegveld Gat wick. Rotterdam Airlines (RAL) gaat dan drie (later mo gelijk vijf) keer per dag tussen Zestienhoven en de Engelse hoofdstad vliegen met een tweemotorige Boeing 737. Na berichten over vrije woonkeuze Aanrijding na ruzie op rijksweg Publiek pakt autokrakers Rotterdams Nieuwsblad donderdag RZ/RV/RY/RW 27 oktoter ]983 •Tussen het stationsgebouw en het restaurant is inmiddels een plantsoen gesloopt, om ruimte te maken voor de tijdelijke huisvesting van Rotterdam Airlines. Rotterdam Airlines in december naar Londen- Gatwick Rotterdam Sport, humor, actualiteiten en grote problemen. Dat zijn de onderwerpen die bewoners m het Rijnmondgebied bij een lokale omroep graag willen horen. De Stichting Regionale Omroep Rot terdam-Rijnmond heeft een onderzoek laten doen om erachter te komen op welke tijden de toekom stige radio Rijnmond het gunstigst kan uitzenden. Verder wilde radio Rijnmond weten naar welke onderwerpen de belangstelling uitgaat en heeft men een aantal kreten getest voor de introductie van de regionale zender. Zoals bekend zal radio Rijnmond vanaf 21 december dagelijks drie uur in de ether verschijnen. In het Rijnmondgebied zijn 252 mensen onder vraagd. Over de tijdstippen van uitzenden vond het grootste gedeelte dat de uitzendingen het best in de ochtenduren kunnen plaats hebben. Een bij na evengroot aantal ondervraagden vindt de mid daguren tussen vier en zes uur ook geschikt. Tus sen de middag is een minder populair uitzendtijd stip. Programma's Wat de programma's betreft is er naast de muziek, die heel belangrijk wordt gevonden, ook belang stelling voor rubrieken als wat is er te doen', zo wel in algemene zin als op cultureel gebied. Ook nieuws, actualiteiten en regionale sport scoren hoog op het verlanglijstje van de toekomstige luis teraars. Op sportgebied is er voornamelijk belang stelling voor uitslagen en wedstrijdverslagen. Ach tergrondinformatie en de sportagenda mogen vol gens de ondervraagden achterwege blijven. Programma's waar niet of nauwelijks belangstel ling voor is, zijn de onderwerpen buitenlanders en de plaatselijke politiek. Wel wil men worden inge licht over grote problemen in de stad en consu mentenzaken. Piraten De toekomstige radio Rijnmond zal weinig concur rentie ondervinden van de radiopiraten. Van het totaal aantal ondervraagden blijkt 59 procent nooit naar een piraat te luisteren, vier procent luistert 'altijd' naar de piraat en slechts twaalf procent 'meestal'. Het grootste deel van de bewoners in Rijnmond luistert nu naar Hilversum 3, op de tweede plaats komt Hilversum 1. Ruim driekwart van de ondervraagden stemt nooit af op Hilversum 4. Meer Uit het aantal geteste ïntroductiezinnen van radio Rijnmond is de leus 'Radio Rijnmond, meer dan muziek alleen' als beste uit het onderzoek geko men. Het is overigens nog niet bekend of de redac tie deze slagzin ook daadwerkelijk zal hanteren als op 21 december de eerste uitzending van radio Rijnmond de lucht in gaat De ontvangst van radio Rijnmond zal voor het grootste deel binnen het Rijnmondgebied blijven. Vanuit de PTT-toren aan de Waalhaven wordt een ovaal gebied bestreken, dat ten noorden van de Waterweg tot in een deel van het Westland reikt. Rotterdam Het district Rot terdam van de CPN heeft het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam verzocht de staalsculptuur voor het stadhuis niet te laten verwijderen. Tijdens de op 1 oktober gehou den nationale woonlastenma nifestatie is het kunstwerk voor de hoofdingang van het stadhuis geplaatst. Het in metaal uitgevoerde werk stelt een lege portemon nee voor, als symbool voor het feit dat steeds meer mensen de woonlasten niet meer kunnen opbrengen. In een open brief aan het Col lege stelt de CPN dat het sculptuur een teken is van de nieuwe armoede en het verzet daartegen, maar dat het tevens een teken is dat het Rotter damse gemeentebestuur dit verzet serieus neemt en daar aan het zijne bijdraagt. De CPN stelt dat de schulptuur dient te bLiven staan tot de woonlasten betaalbaar zijn. Feest Zou het niet aardig zijn, zo suggereert de CPN in de brief, om op het moment dat een in komens-woonlasten-stelsel, als middel om het wonen ook voor de lage inkomens weer betaalbaar te maken, is gerea liseerd, de omgekeerde porte monnee om te draaien, te vul len, en vervolgens mee te dra gen naar de Doelen waar dan tot diep in de nacht een feest wordt gevierd. Dat feest, aldus de CPN, zou uitsluitend toe gankelijk moeten zijn voor mensen die iets hebben bijge dragen aan de verlaging van de woonlasten en voor hen die er door uit de problemen zijn geraakt. Rotterdam Het concert van Kool and the Gang. dat was aangekondigd voor 2 november in sportpaleis Ahoy', gaat niet door. Het is om onbekende redenen afge last door de groep, nadat het concert eerder al enkele ma len was uitgesteld. Op het ogenblik vliegt Air UK twee keer per dag tus- sen Rotterdam en Gatwick met een toestel voor hoog uit vijftien passagiers. Het gehuurde toestel waarmee de RAL de lucht in gaat, heeft plaats voor maximaal 130 personen. Vanaf Schiphol voert British Caledonian dagelijks drie re tourvluchten naar de tweede luchthaven van Londen uit. NLM CityHopper vliegt vijf keer per dag heen en weer tussen Zestienhoven en Lon den-Heathrow met een F 28 Fellowship (85 stoelen). Rotterdam Airlines heeft van de Britse luchtvaartautoritei ten de verzekering gekregen dat oe indertijd verleende lan dingsrechten nog steeds gel den, Alleen de tarieven die de luchtvaartmaatschappij wil hanteren, wachten nog op goedkeuring, zo bevestigt de Rijksluchtvaartdienst (RLD) in Den Haag. Oprichter-direc teur André Verhnden (43) van de RAL heeft in verband hier- Dordrecht Ongeveer vijftig verontruste bewoners van de Dordtse gïfwijk hebben gisteravond korte tijd het stadskantoor bezet. De bewoners, die een gesprek eisten met loco-burgemeester P.C. Janse (burge meester Van Zuuren was met vakantie) zijn pas vertrokken, toen Janse telefo nisch met minister Winsemius (VROM) had gesproken. Aanleiding tot de actie wa ren de berichten, dat in de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer via een mo tie van de PvdA-fractie, de indruk zou zijn gewekt dat bewoners van een vervuilde wijk een redelijke kans zou den moeten krijgen om te vertrekken. Die 'vrije woonkeuze' is nog steeds de enige hoop, die de bewoners van de vervuilde Merwedepolder hebben. Maar gezien het feit, dat van door Martijn Verwaaijen overheidswege nog altijd niet erkend is dat hun wijkdeèl vervuild is, blijft die moge lijkheid om vrijwillig te ver trekken zonder schade te lei den onmogelijk. Eerder lukte dat wel bij de bewoners van 106 huizen in dezelfde wijk. Emotioneel Hans Vermeulen, secretaris van de Vereniging Aktieco- mité Vervuiling Merwerde- polder: „De spanning in de wijk wordt steeds groter. Als er dan een dergelijk bericht doorkomt, dan wordt ieder een ineens emotioneel. De vrije woonkeuze zou er vol gens die berichten door zijn. Dat raakt iedereen. Als dan later blijkt, dat het allemaal wel erg optimistisch bekeken is, dan wordt het voor het bestuur van de VAVM steeds moeilijker om de bewoners in de hand te houden." Kosten Vermeulen sprak in het be zette Dordtse stadskantoor telefonisch daarover met mi nister Winsemius, die eerder een gesprek voerde met loco- burgemeester Janse. Ver meulen: „Gelukkig hebben wij de kans gekregen om nog eens extra te pleiten voor die Loco-burge meester P.C. Jan se (links) met be woners van de Merwedepolder in de hal van het stadskantoor. Project groepleider Harry Langman (op de bank) werd aan vankelijk in het in focentrum in de Merwedepolder 'gegijzeld'. Later vertrokken de be woners naar het stadskantoor, om daar de hal te be zetten. vrije woonkeuze. De minister had ook wel begrip maar kon verder niet ingaan op details. Het enige waar wat misverstanden over beston den was wat dat allemaal zou gaan kosten. Wij praten, en de gemeente ook, over onge veer twaalf miljoen gulden, de minister had het over zes tig miljoen." Wethouder Janse benadruk te daarna nog eens, dat de gemeente Dordrecht niet erg gelukkig is met de interim- wet bodemsanering. Die wet bepaalt onder meer, dat het beleid in vervuilings-zaken gevoerd wordt door de pro vincie. „Het is jammer dat de gemeente de verantwoorde lijkheid voor de afwikkeling van dergelijke zaken niet op zich kan nemen", zo meende de wethouder. Ontdaan De wijkbewoners reageerden bijzonder ontdaan, toen bleek dat de geruchten over de vrije woonkeuze en de daaraangekoppelde vergoe ding onjuist bleken. Aan het eind van de middag al werd Harry Langman, leider van de 'projectgroep die zich be zighoudt mei de vervuiling van de Merwedepolder, ver zocht naar het info-centrum in de wijk te komen. Lang man werd op niet geheel vrijwillige wijze vastgehou den, totdat het merendeel van de bewoners besloot naar het stadskantoor te gaan. Daar werden naast de loco burgemeester ook de wet houders De Kovel en Lamers 'uitgenodigd'. Bovendien wa ren op verzoek van Janse ook de fractieleiders van de politieke partijen aanwezig. Pas later op de avond werd besloten minister Winsemius nog eens te attenderen op de ongerustheid van de bewo ners. Vandaag zal de minister in de Tweede Kamer reageren op de vragen die hem gesteld zijn. Op de publieke tribune zat onder anderen een flink aantal bewoners van de gif- wijk alsmede de wethouders De Kovel en Janse. Dit, op uitdrukkelijk verzoek van de bewoners. mee van de Engelsen het ad vies gekregen, om in overleg met Air UK en British Caledo nian tot een prijsvergelijk te komen. „Daarom is het nog niet hon derd procent zeker dat we in december gaan vliegen", aldus Verlinden. „Er moeten nog door Wim de Regt enkele hobbels worden geno men. Maar als dal is gebeurd, kunnen we binnen drie weken de lucht in." Het toestel waarover de RAL waarschijnlijk de beschikking krijgt, is eigendom van de Bel gische chartermaatschappij TEA, waarin Christoffe! Rei zen indertijd een financieel belang heeft gehad. De nieuwe luchtvaartmaat schappij is in de zomer van 1980 meegesleept met de on dergang van de reisorganisatie Christoffel, destijds alleen-ei gendom van Verlinden. In au gustus is het faillissement van de luchtvaartmaatschappij op geheven, nadat de Raad van State in maart de vergunning voor lijndiensten naar zeven Europese bestemmingen defi nitief van kracht had ver klaard. Noodbehuizing De deelgemeente Overschie heeft een week geleden, voor uitlopend op de formele proce dure, de luchtvaartmaatschap pij toestemming gegeven om naast het restaurant twee kan tooreenheden neer te zetten als tijdelijke behuizing. Bijna vijf jaar geleden heeft Verlinden voor de eerste keer toestemming gekregen voor lijndiensten naar Londen-Gat- wick. Bazel en Luxemburg, Later zijn daar Innsbruck, Klagenfurt, Bordeaux en Le Havre bijgekomen. Die ver gunning werd aanvankelijk door de Raad van State ge schorst en vervolgens inge trokken. Een nieuwe vergun ning leidde weer tot een lang durige beroepsprocedure, maar Betonvcrharding op bestaande wegdek Rotterdam In opdracht van het Hoogheemraadschap Delfland wordt momenteel het grootste deel van de Hofweg in Overschie (gemeente Rotterdam) van een beton verharding voorzien. In de wnde omgeving is het voor het eerst sinds lange tijd dat een der gelijke verharding weer wordt toegepast. Uit een onderzoek was gebleken dat de weg een plattelands- weg met een breedte 3,5 tot 4 meter moest worden gerecon strueerd. De bestaande weg bestaat uit een asfaltverharding op een fundering van onvoldoende hardheid. Bij handhaving van dit wegtype zou de reconstructie zich moeten richten op vervan ging van de fundering. Dit zou betekend hebben dat de bestaan de weg zou moeten worden verwijderd en vervangen door een nieuwe. Het aanbrengen van de betonverharding bleek echter een aan zienlijk goedkoper alternatief. Doordat de nieuwe weg nagenoeg geen onderhoud vergt worden de jaarlijkse onderhoudskosten drastisch verminderd. De reconstructie wordt voor 75 procent door de provincie gesubsidieerd. Anders dan na het asfalteren van een weg kan de betonverhar ding niet binnen enkele uren na het aanbrengen voor het ver keer worden opengesteld. Fietsers kunnen al één dag na het ge reed komen van de weg worden toegelaten, maar voor het auto verkeer zal dit pas na enkele dagen mogelijk zijn. Hierdoor zal het doorgaande verkeer op deze weg voor enkele weken ge stremd zijn. RAl-dlrecteur André Verllnden. die eindigde dit voorjaar m het voordeel van de RAL. Verlinden maakte toen be kend dat een geldschieter be reid was, om Rotterdam Airli nes financieel op de been te helpen. Wie dat is, blijft nog steeds een geheim. Volgens zeggen kan Verlinden thans op de fmancieJe steun van een groep mensen rekenen. Leidschendam Bij een ruzie tussen twee automobilisten op rijksweg 4 is gisteravond een uit Rotterdam afkomstige au tomobilist ernstig aan beide benen gewond geraakt. Even daarvoor had het slacht offer op de rijksweg ruzie ge maakt met een andere auto mobilist uit Capeile aan de IJssel, Beide mannen vonden dat de ander te hard reed. Ge volg was dat men elkaar irri teerde door lichtsignalen te ge ven, steeds in te halen en plot seling te remmen. De man uit Capeile had daar op een gegeven moment ge noeg van en nam de afslag Leidschendam om naar het politiebureau te rijden. De Rotterdamse automobilist ging echter achter hem aan en dwong hem op de afrit te stop pen. De Rotterdammer kwam daarna uit zijn auto, liep naar de andere wagen en griste door het geopende portier raampje de tarn van het hoofd van de man en brak hem doormidden. Inmiddels was het op de afslag mistig geworden, waardoor een achteropkomende automo bilist uit Amsterdam niet zag dat de Rotterdammer naast de stilstaande auto stond. Gevolg was dat deze tussen de twee auto's werd gemangeld. De man is naar een ziekenhuis ge bracht. Rotterdam Voorbijgangers hebben gisteren twee mannen (23 en 28 jaar) aangehouden, die in drie auto's hadden inge broken. De buit bestond uit drie auto-radio's. Iemand zag de twee op de Schiedamsedijk in een auto inbreken. De da ders vluchtten vervolgens lijn 6 in. Even later verlieten zij de tram weer met achterlating van de buit. Burgers slaagden er toen in hen over te dragen aan de politie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5