20 BOTTERDAM AGENDA GRAAG £EDAAN. "lts- kssssü./ Radio Rijnmond gaat concurrentie aan metLangs de Lijn Veel kritiek op recreatienota Unieke foto's uit alle uithoeken van de aarde E' 'BOH' HULP AAN BUITENLANDERS: Gemeenten nemen promotie bedrijfsleven ter hand Gevaarlijk bocht Welplaatweg blijft 'Sleepboten in oorlogstijd' in Sleepvaartmuseum Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 28 oktober 1983 RZ/RY/RW Eerst kritisch kijken naar je eigen cultuur Rotterdam Nederlandse hulpverleners benaderen problemen van buitenlanders teveel vanuit hun eigen culturele vooroordelen. Als rij buitenlanders echt willen helpen zullen zich zich los moeten maken van de eigen culturele belemmeringen en zich moeten inleven in de achtergronden van de cliënt. De hulpverlener moet deskundiger worden en gevoeliger, moet attent zijn op de stijl van zijn hulpverlening en moet zich inleven in het politiek be wast zijn van de buitenlander. Dat ïs, kort samengevat de boodschap van het symposi um over hulpverlening aan buitenlanders zoals dat giste ren werd gehouden op de Rotterdamse Erasmus uni versiteit. Een kleine twee honderd hulpverleners uit de geestelijke gezondheidszorg en het maatschappelijk ^erk waren vanuit het gehele land naar Rotterdam gekomen om over dit onderwerp van ge dachten te wisselen. Die hulpverleners hebben nauwelijks ervaring in het werken met buitenlanders en nu uit prognoses van de gemeente Rotterdam is ge bleken dat binnen tien jaar Joodse cultuur is de school juist verschrikkelijk belang rijk. Wat ik dus deed, was mijn eigen prioriteiten toe passen op mijn cliënt." „Daarom zeg ik dat het heel erg belangrijk is om je eigen achtergronden te leren ken nen. Hulpverleners moeten meer stilstaan bij zichzelf en moeten zien dat zij alle pro blemen van buitenlanders benaderen vanuit hun eigen cultuurele vooroordelen. Daarmee is een cliënt niet geholpen. Hulpverleners zul len zich meer moeten inle ven in de gedachtenwereld van de buitenlanders. Niet alleen praten vanuit de eigen prioriteiten." Zwart-Wit Aardig was gisteren ook de discussie die aan het eind van de middag ontstond tij dens de panel-discussie. „Kiinnen buitenlanders wel geholpen worden door Ne derlandse hulpverleners", vroeg men zich af. En direct daaraan gekoppeld was een tweede vraag, zoals die werd geformuleerd door maat schappelijk werkster Irene Rojer: „Kunnen zwarte men sen geholpen worden door witte hulpverleners." Het antwoord waarover zo wel de deskundigen als de zaal het eens werden was veelbetekenend: „Als witte hulpverlener zul je soms zwart moeten zijn en als zwarte hulpverlener soms wit. Er moet een eross-cultu- rele hulpverlening komen, waarbij de hulpverlener zich in de huid van zijn cliënt moet kunnen verplaatsen," Er ligt kortom nog heel wat werk voor de Initiatiefne mers van het symposium van gisteren. door Richard Stomp een op de vijf Rotterdam mers van buitenlandse kom af zal zijn, is het tijd dat er iets aan die onervarenheid gebeurt. „Het symposium van giste- "ren was een eerste aanzet", 'vertelt organisatrice drs. "Marjolein Croker-Koning, 'een psychologe die is verbon den aan het regionaal insti tuut voor geestelijke gezond heidszorg Rijnmond Noord- Oost. „Wij vinden het van belang dat hulpverleners va rieer bij het probleem van de buitenlanders stilstaan, om dat zij er in de toekomst meer en meer mee te maken zullen krijgen. Dit symposi um ïs bedoeld om de mensen -wakker te schudden. Daarna willen we verder gaan en -nog enkele malen met hulp- .verleners bijeen komen om over de aanpak te praten." Bezinnen -Maar terug naar het sympo sium. Deskundigen uit Ame rika en Nederland hielden hulpverleners uit het gehele "land voor dat zij zich op hun eigen positie zullen moeten bezinnen. „Natuurlijk moet u .ook stilstaan bij de culturele achtergronden van buiten landse chenten, maar het is minstens even belangrijk om bij de eigen normen en waar den stil te staan, was de boodschap die uit het sympo sium sprak. De aardigste illustratie van deze stelling gaf de Ameri kaanse Monica McGoldrick. Als therapeute van Ierse af komst heeft zij in het verle den tal van fouten gemaakt die ter jg te leiden zijn tot haar eigen Ierseopvoe- ding. McGoldrick: „Een joodse fa milie op famihetherapie in Amerika, vertelde mij dat een van de dochters het niet zo goed deed op school. Ik antwoordde toen dat dat he lemaal niet zó belangrijk was. Dat was fout. Ik ant woordde vanuit mijn Ierse vooroordelen: bij ons waren, schoolresultaten niet zo be langrijk. In Ierland wordt veel meer aandacht geschon ken aan goed gedrag. In de Sfw- c Hen deel van de Rijnmond-ploeg in het nieuwe onderkomen. Rechts Nico Haas broek, naast hem Henk Tiesma Rotterdam Met het uitzenden van de eerste helft van voetbalwedstrijden op zondagmiddag, wil radio Rijnmond, die op 21 december voor het eerst in de ether zal verschij nen, het NOS-programma 'Langs de Lijn' beconcurreren, dat op dezelfde tijd wordt uitgezonden. Op korte termijn zullen er gesprekken plaatshebben met de belangrijkste voetbal clubs. In het NOS-programma 'Langs de Lijn' mogen geen flitsen uit de eerste helft wor den uitgezonden. Volgens hoofdredacteur van Radio Rijnmond, Nico Haas broek, moet het mogelijk zijn afspraken te maken met de voetbalclubs, omdat radio Rijnmond niet valt onder de paraplu van de NOS. „Juist in de uitwedstrijden, waar menig supporter niet naar toe kan. zien wij mogelijkheden om die te verslaan." Radio Rijnmond zal vanaf 21 december 21 uur per week uit zenden op het FM kanaal 93.4 van Hilversum 3. Dat betekent dat op bepaalde uren na het ANP nieuws en vóór de ande re programma's. Radio Rijn mond zal komen mei regionale berichtgeving. „Op die manier hoeven luisteraars mets te missen van andere program ma's en ook het landelijk nieuws kunnen ze gewoon ho ren", aldus Nico Haasbroek. Haasbroek is overigens bezig met een speciale 'truc', waar door de overgang van Hilver sum 3 naar Radio Rijnmond geruisloos zal verlopen. Hoe die 'truc' precies in elkaar steekt, wil de hoofdredacteur nog niet kwijt, 'want dan ne men morgen alle andere zen ders het over'. Dinsdag start de nieuwe re dactie die onder meer bestaat uit VARA-mannen Henk van Hoorn en Erik Post. Onder het parool 'Radio Rijnmond, meer dan muziek alleen' wil Nico Haasbroek de komende weken de nieuwe lokale radio meer bekendheid geven. Op 30 no vember zal er een proef uitzen ding plaats hebben in Vlaar- dingen. De programma's zul len naast muziek bestaan uit actualiteiten en speciale the- maweken. De studio van Radio Rijnmond in de Delftsestraat is bijna klaar. Op 21 december zal te vens een radio-café in hetzelf de pand worden geopend. Het ligt in de bedoeling om hier een soort tweede 'Nieuws poort' van te maken. Er zullen persconferenties worden gege ven en bovendien zal Radio Rijnmond er regelmatig live uitzendingen verzorgen. llll Rotterdam De prullemand dat was volgens de SGP'er A.D. den Braber de enige juiste plaats voor de recreatienota van wethouder R. Jansen, waarop hij vervolgens demon stratief de daad bij het woord voegde. Hoewel minder onbe houwen, hadden ook aUe andere politieke partijen in de ge meenteraad gisteren stevige kritiek op de beleidsvoorne mens van Rotterdams sport- en recreatiewethouder. De wethouder wil zich minder Volgend' opstellen ten aanzien van de ontwikkeling op het gebied van sport en recreatie. Een meer 'sturend beleid' van uit de gemeente is volgens hem gerechtvaardigd nu het budget voor sport en recreatie terug moet van honderddertig naar honderd miljoen gulden. Het CDA vond dat allemaal goed en wel, maar ergerde zich aan het feit dat Jansen zijn 'filosofie' niet liet volgen door concrete voorstellen. De CDA-woordvoerder drs. P.L.M. Pex vreesde dat de plannen voor een attractie park ten koste zullen gaan van Diergaarde Blijdorp. Ook was hij ontstemd dat in de hele nota het woord 'strand' en Hoek van Holland niet voor kwam. Volgens wethouder Jansen wordt er echter voorlopig niet meer gedachte aan een groots opgezette attractiepark. Er wordt meer gedacht aan een kleinschalige ontwikkeling in combinatie met een uitbrei ding van de tentoonstellings- en congresfunctie van het Ahoy'-eomplex. De VVD vond dat de voorge nomen 'rechtvaardiger verde ling' en het 'creëren van een maatschappelijk draagvlak' en 'aandacht voor kansarme groe pen' enzovoorts, riekten naar 'betweterigheid en betutte ling'. „Hoed u voor de over- professionalisering als in het welzijnswerk, waarbij voor de mensen zelf niets meer te re gelen valt", waarschuwde me vrouw mr, H.C. ter Kuile van der Hoeve, Aan vervolgnota's, zoals de ij verige wethouder de raad in het vooruitzicht had gesteld, had mevrouw Ter Kuile geen behoefte. „Alstublieft niet", verzuchte ook mevrouw E, Boxhoorn van de PSP/PPR, Zij vond dat de wethouder be ter kon volstaan met korte za kelijke voorstellen. Maar dan wel boter bij de vis, want dat 'financiële plaatje' had zij node gemist. Ook mevrouw M.T. van der Vos-Broere vond, na mens de PvdA, de nota onvol doende financieel onder bouwd. Wethouder Jansen beloofde over twee weken nog eens met 'aangescherpte uitgangspun ten' voor z'n recreatiebeleid in de raad terug te zullen komen. Rotterdam Onder het motto „Samenwerken in de Rijnmond" hebben acht gemeenten in de regio, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en de Beneden-Maas en het open baar lichaam Rijnmond besloten gezamenlijk op te treden op het terrein van de regionale promotie ten aanzien van het behoud, de uitbreiding en het werven van bedrijven voor het Rijnmond gebied. De acht gemeenten, die samen met de Kamer van Koop handel en Rijnmond deze promotie ter hand nemen zijn: Baren- drecht, Capelle aan den IJssel, Hellevoetsluis, Krimpen aan den IJssel, Ridderkerk, Spijkenisse, Schiedam en Vlaardingen. Met deze regionale promotie beogen de partners het bedrijfsle ven bekend te maken met de vestigingsmogelijkheden en het vestigingsklimaat in de regio. De partners presenteren zich het eerst naar buiten op de beurs „Vernieuwd Ondernemen" in het Ahoy'-complex in Rotterdam. Ten behoeve van de regionale promotie hebben de partners een permanent „Bedrijven infocentrum voor de Rijnmond" opge richt, dat dient als vraagbaak voor het bedrijfsleven. Het cen trum is gevestigd aan het Vasteland 96-104 in Rotterdam. Rotterdam Er zal voorals nog niets gedaan worden aan de beruchte bocht in de Welplaatweg. De bocht vormt het abrupte einde van rijksweg 15 in de Europoort. B en TV wilden de gevaarlij ke situatie daar verbeteren door het aanleggen van en kele opstelstroken en ver keerslichten. De totale kos ten zouden bijna twee mil joen gulden bedragen. Voor het voorstel bleek echter geen meerderheid aanwezig in de gemeenteraad. In alle frac ties waren de meningen ver deeld. Er was geen verschil van me ning over het feit dat de bocht gevaarlijk en een flessehals voor het vrachtverkeer is. In 1981 gebeurden er 24 en in 1982 veertien ongelukken, waarvan enkele met dodelijke afloop. De tegenstanders vonden het echter onjuist om de gemeente financieel te laten opdraaien voor een rijksvoorziening. „Ik zou niet weten hoe ik dat aan de mensen zou moeten uitleg gen in een tijd dat we toch al door het rijk gekort worden", verklaarde wethouder dr, J.M, Linthorst (financien) zijn af wijkende mening binnen het college. Ook waren de tegen standers bevreesd dat het rijk de verbetering van de boch zou aangrijpen om de verlen ging van rijksweg 15 nog lan ger uit te stellen. De voorstanders van het ver beteringsvoorstel vonden ech ter dat niet op die verlenging gewacht kon worden. Dage- lijks paseren tientallen wagens met "gevaarlijke stoffen de be ruchte bocht. Ook staan er vaak vrachtwagens in een file. Om wille van de veiligheid en van het verruimen van de ca paciteit, mede met het oog op de verhuizing van de ECT naar de Maasvlakte, vonden de voorstanders dat het risico om er twee ton bij in te schie ten maar genomen moest wor den. Het voorstel werd uiteindelijk met 21 tegen 18 stemmen ver worpen. Maassluis Rokende, dam pende sleepboten in de Ne derlandse havens en op de wereldzeeën spreken eigen lijk al vanaf de ontwikke ling van de scheepvaart tot ieders verbeelding. Het in Maassluis gevestigde Natio naal sleepvaartmuseum buigt zich dan ook sinds eni ge jaren intensief over de historie van de Nederlandse zeeslepers. Na de onlangs afgesloten expo sitie 'Dokken sjokken' is mor gen in dit Maassluise maritie me museum de tentoonstelling 'Sleepboten in oorlogstijd* geo pend. Een uitgebreide blik op deze wereld met tientallen fo to's, modellen en onderschei dingen van sleepbootkapiteins. Deze expositie verhaalt van sleepboten, die zowel aan geal lieerde als Duitse zijde hebben dienst gedaan. De vele foto's zijn allemaal voorzien van korte verklarende bijschriften. Samenstellers van de tentoon stelling zijn de heren N.J. Ou wehand en J. Toussaint. Zij hebben sinds februari van dit jaar uitgebreid corresponden tie gevoerd met alle uithoeken van de aarde om materiaal te verzamelen. Door dat intensie ve speurwerk zijn unieke pla ten achterhaald, die nu te zien zijn. Er is extra aandacht be steed aan de sleepboot Zwarte Zee (III), die vijftig jaar gele den gebouwd werd en die de cennia lang met zijn astrono misch aantal pk's de sterkste sleepboot van de wereld is ge weest. Grijs De expositie begint bij de mo bilisatie in 1939 en er zijn veel Vrijdag 28 oktober Be Boelen: 2015' Rotterdams Phil- harmomsch Orkest o I.v. Richard Du- fallo, m.m v Wsktor Liberman, wool. Theo Bruins, piano Werken van Stravinsky. Kcuns en Kox. Harmo nie, Vlaardingen: 20 30 'Souterrain' door Theatergroep Carrousel. Hof- pleintheater. 20.15. 'Lief zijn voor elkaar', klucht Lantaren I: 20 30 'Aaaiujooo'. Piccolo Theater 20.30 'de mooiste uren'. Rotterdamse Schouwburg: 2015; 'De Nacht, de moeder van de dag' toneel van lars Norén. Publieks theater m m v. Ton Luiz. Elisabeth Andersen ea. Thea- frr de Teerstoof, Schiedam: 21.00. 'Wat wil die Rotterdammer", solo-to neel, Henk van Ulsen, Geïnspireerd öp het leven van Erasmus van Rot terdam. Theater Zuidplein: grote zaal: 20.15: 'Arme Cyrano", komedie van de liefde naar bet 13e eettwse verhaal van Edmond Rostand. Bent- Raamtheater. Theater Zuidplein: arlecchïno, 20.30: 'Vnjen'. Harbour Jazzclub: 21.30- Blue Roseland Or chestra. Folkhouse Matrix: 20.30. Ierse avond, Irish Evening. Theater café Schouwburg: 23.00' Video: Electnc Circus: theater. Om 23-30: £ob Berkey: mime/clown uit New York. De Klimmende Bever, Ds- scbnonde: 20.15: 'Wein ich, Lach ich', programma van Dorine van der Klei, Zaterdag 29 oktober .Hofplelntheatcr: 20.15; 'Lief »jn •Voor elkaar', klucht- Lantaren L 20.30:'Aaaiiijooo'. Luxor Theater: .20.15: 'Black Nativity", gospelshow met 13 dansers en 3 musici Choreo grafie Micheal Malone Piccolo Theater 20 30* 'De mooiste uren', to neel. Nieuwe Komedie Rotterdam se Schouwburg: 2015: 'De nacht, moeder van de dag. zie vrijdag. Theater de Teerstoof Schiedam. 14.30 en 2100. "Eindspel IP, poppen spel, Lucas Goudswaard, Matinee. Theater Zuidplein: grote zaal, 20.15. Marline Bijl, theatershow Beg Kwartet oJ v Henk van der Molen Theater Zuidplein: Arlecchmo, 20.30 'vrijen'. Harbour Jazzclub: 21 30, Andor's Jazzband. Folkhouse Matrix: 20.30, Jane Cassidy. gitaar en piano (Ierland). L'Esprit: Wende- dijlt 25* 2200, An van Dueren, jazz- /blues Het Berenei: 22 00, Salsa Avond. Theatercafé Schouwburg: 23 00. Video on Bob Berkley, zie vrij dag Poppentheater Belle Psss: 14.30 'Bij de binnenste buitenbar', poppenspel. Tollenszaal: Grooth ge bouw: 10 00-16.00, Munten en pen- mngenbeurs vd St. Numismauca 1977. Numismauc-fair Koffiebar 'de Ackeri: 20.00, koffiebaravond, gratis Bioscopen Alhambra 1: "Sophie's Choice' (16) dag, 8 45 u Alhambra 2 'Branden de liefde' (16} dag. 3.00-7.00 en 9.30 u Calypso h "De Illusionist' (12) dag. 2.00-7.00 en 930 u Calypso 2: 'De Anna' (12) dag. 1.45-6.45 en en 9.15 u Calypso 3: 'Life of Brian' (al) dag. 2 00-7.00 en 9 30 u. CentraaL* do t/m ma. 'Lieve meisjes, kleine prijsjes' (18). di. en woe. 'tussendoortjes' (18) dag. 12.15-2 OO-3.45-5.30-7.J 5 en 9.00 u_ Cineac (Beurs): 'Return of the Jedi' (al) dag. 2.00-6.45 en 9.30 u. Ci neac (Bijenkorf): 'Octopussy* (12) dag. 2.00-6 45 en 9 30 u. ma. 2 00 u. Cinerama 1: 'Superman-3' (al) dag. 1.45-6.45 en 9.30 u. Cinerama Z: 'Highroad to China' (al) dag 1.45-6 45 en 9 15 u Cinerama 3: 'Flashdance' (16) dag. 1 45 u. "The good, the bat and the ugly' (16) dag 800 u Cinera ma 4: 'Educating Rita' (al) dag 1.45- 7 00 en 9.30 u Cinerama 5: 'De Lift' (16) dag. 7.00 en 9.30 u, ma. en dl. 2 00-7.00 en 9 30. Corso: 'Vrijdag de dertiende' (16) dag. 2 00-7.00 en 9 30 u. Kriterion: "Gejaagd door de wind' (12) dag 8.00 u. Lumiere 1: 'Return of the Jedi' (a!) ma t/m woe. 2 00- 7.00 en 9 30 u Lumiere 2: The hor ror show' (16) ma. t/m woe. 2 00-7 00 en 9.30 u. Lumiere 3: 'The Bronx Warriors' (16) ma. en dt. 1.45-6 45 en 9 15 u. en 'Heidi' (al) woe. 1.45 u. Lu miere 4: 'The meaning of hfe' (16) ma. t/m woe. 1.45-645 en 915 u. Luxor: 'From here to eternity' (12) dag 3 00 u, ma en di. ook 2 00 u. 3We- tro-1: 'Stingray' (12) vrij. en zav 7.00 en 9 30, zat. en zond, 200 u, ma. di. en woe. bingo Metru-2: 'Porky-2. de volgende ochtend' (16). vrij. t/m 2ond 7.00 en 9.30 u. 'Roze konijntjes op het hete spoor' do. en ma. t/m woe 800 u Rex: 'Wilde dromen' (28) dag. van 1000 u. s' morgens tot 1000 s' avonds, zat. 12.00-10.60 u. zond. geslo ten Thalia: 'King of Comedy' <al) dag 2 00-7 00 en 9.30 u. 't Venster-1: 'Niagara' en 'Gentlemen prefer blon des' (16) dag 19 30 u, ma. gesloten, 't Venster-2: 'Der Mann auf der Mauer' (16) dag 2000 en 22 30 u. ma. geslo ten, 't venster-3: 'Eijanaika* (16) dag. 1930 u, ma. gesloten Kindervoorstellingen Alhambra-L "Vol gas met Herbie' dag 2 00 en 6.45 u. Cinerama 5: 'De onvoorstelbare tocht' dag. 1-00 tl, beh. ma. en di. Metro-2: 'Dik Trom en het Circus' do. t/m zond en woe. 200 u. Passage: "Gulliver's reizen' zat. zond. en woe, 2 00 u. Dordrecht Euro Cinema: Zaal-l: 'Brandende liefde" (16) do. en vrij. 6.45 en 9 30 u, zat. t/m woe. 145-6.45 en 9.30 u. Zaal-2* 'Superman III' (al) do. en vrij 6 45 en 9 30 u. zat. t/m woe. 1.45-6.45 en 9 30 u. Zaal-3. 'Star wars' (al) do. en vrij 6.45 en 9.30 u. zat. t/m woe. 1 45-6.45 en 930 u. Euro Cinema-4: (Voorstraat 294): 'Monty Python's meaning of life* fal) do en vrij. 6.45 en 9.30 u. zat. t/m woe. 1 45-6.45 en 9 30 u Cinode: 'Death in Venice' dag. 8-00 u, zond. 2.00 en 8.00 u. Kindervoorstellingen (al) Cinode: 'Sjors en Sjimrme en de to- verring woe. 2.00 u. Medische Diensten Apotheken: De Rotterdamse apothe ken zijn dagelijks geopend van 8.30- 17.30 u Buiten deze tijd, dus ook in de weekeinden is voor spoedgevallen een waamemingsregeling. Men kan via het antwoordapparaat of het me dedelingenbord van uw eigen apo theek te weten komen welke apo theek waarneemt, Betreft het een spoedrecept, dan kunt u een taxi ne men. Vraag een taxibon die u aan de chauffeur overhandigt. Taxi Tele fooncentrale, Tel: 010-361222. Art senboodschappendienst: Tel: 206611 (ook voor Vlaardingen en Schiedam). Integraal Kankercentrum Rotter dam: Telefoonbaken voor vragen over kanker' I K R. Tel. 010-634130. Ambulancedienst: Voor Berkel, Bergschenboek en Bleiswijk Tel: 010- 333300. Diversen Raad en Daad: Vragen kunnen schriftelijk worden gesteld aan Re dactie Sijthoff Pers. rubriek Raad en Daad, Postbus 16050, 2500 AA Den Haag Op donderdag kan tussen 9,00 en 11.00 uur telefonisch informatie worden ingewonnen op tel: 070- 190749. G.E.B. Voorlichtingscen trum Rotterdam: (Rochussenstraat 198, Tel: 010-575840) Voorlichting over energie, besparing, CAI, tarie ven e.d Openingstijden maand, t/m vrij van 9.00-16 45 uur. Telefonische Hulpdienst Rijnmond: Rotterdam 010-362244. Schiedam 010-731161. Voor hulp bij maatschappelijke en geestelijke noden. Telefonische hulpdienst voor jongeren: Tel: 010- 552539, dag. van 17.00-24.00 u. H.I.Cu Hulp- en informatiecentrum Post kantoor Coolsingel Tel: 172929, socia le en culturele informatie, rechts hulp, studie en onderwijszaken, vaca turebank, loontechmsche dienst enz. Geopend maand. 11.00-17.00 u, dinsd. i/m vrn. 8.30-1700 u. Crisiscentrum Rotterdam: Mathenesserlaan 270, tel: 763944. Voor mensen met aecute problemen op elk gebied. Geopend 24 uur per dag ook zaterdag en zondag. AA. werkgroep Rotterdam: Berg weg 307a, tel: 673815, voor mensen met alcoholproblemen. Stichting Rechtswinkel: tel: 525577 en 525690 (op werkdagen van 10.00-14.00 uur): Kralmgen: Goudse rijweg 21, dl. 17.00-19.00 u_ Bloemhof: Vxolierstraat 1, di 17.00-19.00 u, Spangen: Poigie- terstraat 8, do. 17.00-20.00 u. Bureaus voor rechtshulp: Zuid: Pleinweg 218-220 (tel: 843433): maand. 1300- 15.00 u, dond. 9 30-11.30 u. Noord: Teilmgersu-aat 59 (tel.658777), ma 13.00-16 00 u, di. en vrij 10.00-l2.00 u. Schiedam Hoogstraat 198 (tel: 737433): maand, en dinsd. 14.00-16 00 u, dond. 17.00-19.00 u, dinsdagmiddag Turkse tolk aanwezig. West Mathe nesserlaan 173 (tel. 3363711): do. 13.00-15.00 uur, voor maand, en dinsd. kan afspraak worden gemaakL foto's te zien van slepers, die de kleuren van de maatschap pij hebben moeten verruilen voor het grijs van de marine. De schepen werden in die pe riode ook voorzien van ge schut en alle sleepboten kre gen een BV-nummer (Bewa kingvaartuig). Een tweetal bo ten kreeg een OS-nummer (Oosterschelde) en enkele ri vierslepers werden gebruikt ter bewaking van de Wester- schelde. Ter herkenning wer den de namen vervangen door BATH, verwijzend naar het Nauw van Bath. Vervolgens worden foto's ge toond van Nederlandse sle pers, die gedurende de oorlog door Bert van Elk voor de geallieerde strijd krachten werkten. Een deel van de sleepboten was buiten gaats toen de oorlog uitbrak en een aantal is gedurende de oorlogsjaren uitgeweken naar Engeland. Een ander deel viel in Duitse handen of kon niet uitwijken, omdat het voor re paratie in dok lag. Een aantal van deze slepers is in Polen gezonken en samensteller Ou wehand heeft niet-kunnen na gaan wat er van de scheepjes is geworden. Veel foto's van klussen zijn er niet, omdat de militaire objec ten niet gefotografeerd moch ten worden. Bovendien was vaak er geen tijd voor. Er zijn enkele zeer zeldzame Drenten te 2ien van in beslag genomen slepers in de Maassluise haven. Kapiteins Er wordt ook aandacht besteed aan de Nederlandse kapiteins Teun van der Vet, Jan Kalk man en kapitin De Koe. Deze kapiteins hebben zich gedu rende de oorlog uitermate ver dienstelijk gemaakt en hebben daarvoor hoge onderscheidin gen gekregen. De eretekens zijn ook te zien. Foto's van slepers, die in han den van de Duitsers vielen zijn ondergebracht in een aparte ruimte. Deze boten werden eerst ingedeeld bij het Laza- rett-Verband en later bij de Zeereddingsdienst. Deze sche pen werden niet zozeer ge bruikt als slepers of reddings schip, maar dienden als va rend baken voor Duitse bom menwerpers en spioneerden voor de Duitsers. Als de bema ning van die schepen ter spra ke komt wordt Ou welland voorzichtig. Hij vindt het een pijnlijk onderwerp. „Het is moeilijk te zeggen of de be manningen, die op die schepen voeren, zich aan collaboratie hebben schuldig gemaakt. In een aantal gevallen moest er gewoon brood op de plank ko men. Daarom vind ik het zo moeilijk om van collaboratie te spreken. Het verschil tussen de bemanningen, die in Ne derland zijn gebleven en die, die onder geallieerde vlag heb ben gevaren, heeft nog heel lang bestaan." 'Plaatjeskijkers' Er zijn opvallend veel foto's te zien en weinig attributen, om dat volgens samensteller Ou wehand belangstellenden voor de sleepvaart 'plaatsjeskijkers bij uitstek zijn'. Bovendien zijn zij naar zijn zeggen erg kri tisch. De minste of geringste fout wordt onmiddellijk opge merkt. De geschiedenis van de Rijn en havensleepvaart in de be nedenzaal blijft nog even ge handhaafd. Pas in de loop van enkele weken wordt deze zaal aangepast aan het onderwerp 'sleepboten in oorlogstijd'. Toussaint, specialist op dit ge bied, is nog bezig met het ver zamelen van materiaal. Het sleepvaartmuseum is op woensdag, vrijdag en zondag geopend van twee tot vijf uur en op zaterdag van tien tot vijf uur. *e, ■r zijn mensen die onze krant nog niet 1 lezen. Uw beste vriend of vriendin 'l misschien. Breng daar even f Waa®,. verandering in. - Adres: Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I P0stc en goed beloond! Want voor die kleinef - moeite krijgt u een kruidenwijzer. 7Wng. -^cfres;_ *P°stcodi Te'efoon:_ f Stuur de t, «j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4