Verdeeldheid binnen CDA steeds groter College helpt beleggers van dure grond af Folders in plaats van bekeuringen Brandstichting kost Schiedam bergen geld i VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEOAMSCHE COURANT NiEÜWE WMEBWEG CDjjBANT Wijnstok: 'Ik moet mijn conclusies trekken' PvdA/VVD- coalitie al voor elkaar? Vlaardingen legt slechts contacten Bewoners Steendijk- polder verontrust Actie van Scbietiamse politie Zesde arrestatie Botsing in dichte mist Deltadijk geeft verkeers problemen Meisje zwaar gewond naar Holyziekenhuis 11 li, KW WOENSDAG 2 NOVEMBER 1983 VI aardingen Het lijkt steeds waarschijn lijker dat Vlaardingen een PvdA/VVB-college krijgt. De afgelopen da gen zou er informeel contact zijn geweest tussen vertegenwoordi gers van de beide par tijen en daarin zouden 'hobbels' zijn wegge werkt, luiden de hard nekkige geruchten. Er is niemand die deze geruchten wil bevesti gen. Mariëtte Hoogen- dijk, de WIMractie- voorzitter die niet ont kent dat er overleg met de PvdA heeft plaats gevonden, meldt opge wekt: „Kom maar naar het stadhuis vanavond; daar zul je het allemaal wel merken." De berichten dat een PvdA/VVD-coalitie al min of meer rond zijn, zijn ook doorgedrongen tot het CDA. Demissio nair wethouder Cees Bot sprak over het feit dat 'we er weer naast staan'. Collega Wijn stok liet ook weinig aan duidelijkheid over: „Het 2at er duimendik in dat het CDA zich zo uit de markt zou prij zen." En partijvoorzitter Kalden besloot de CDA-ledenvergadering gisteravond door op te merken: „We kunnen de klok niet terugdraai en. De betrokken wet houder (Goudriaan red.) komt terug: in het college en wij staan aan de zijlijn. Heel jammer." Vlaardingen De deelname van Vlaardingen aan de beurs 'Vernieuwend ondernemen' in het Rotterdamse Ahoy'-com- plex heeft de gemeente weinig of niets opgeleverd. Dat zegt de secretaris van de raadsco- missie voor economische aan gelegenheden, de heer A. van der Steen. Aan de beurs, die van 26 tot en met 28 oktober in de Leuvehal werd gehou den, heeft men uitsluitend en kele contacten overgehouden. "Voor de deelname aan de beurs hadden acht Rijnmond gemeenten met bedrijfsterrein en de Kamer van Koophandel de koppen bij elkaar gestoken. Zij waren met een stand verte- genwoordigd. Er werden in lichtingen verstrekt over ves tigingsvoorwaarden in de ge meenten, de aankoop van grond op bedrijfsterreinen, het afkopen van erfpachteanons en subsidies. Aan de beurs werd ook door verschillende andere bedrijfstakken deelge nomen. j.Alleen de gemeente Krimpen aan de Lek heeft op de beurs een groot perceel bedrijfster rein uitgegeven", aldus Van der Steen, Hij noemt de be langstelling voor de beurs te leurstellend. maar het mee doen aan een dergelijke beurs vindt Van der Steen op zich een goede zaak. Het lijkt hem nuttig dat Vlaardingen, als er voldoende geld beschikbaar is. j een volgende keer weer deel- neemt. Cees Bot: wel in de opposi tie. Vlaardingen De een heid binnen het Vlaar- dingse CDA is momen teel bijzonder ver te zoe ken. Het onderlinge wantrouwen en de on verdraagzaamheid heeft een zo grote vorm aange nomen» dat leden elkaar nu zelfs al in de haren vliegen over het christe lijke karakter van hun partij. Van enige saam horigheid blijkt weinig sprake; zeker nu het er inzit dat het CDA de ko mende jaren niet in het college van B en W zal zijn vertegenwoordigd. Sinds de raadsfractie haar twee wethouders in het college heeft laten vallen, zijn de christen-democraten in twee kampen verdeeld: degenen die zich achter het standpunt van fractieleider Jo Schriel hebben geschaard staan lijnrecht en heftig tegenover de leden die het voor de wethouders Bot en Wijnstok opnemen. Dat bleek gisteravond overduidelijk tij dens een emotioneel eindigen de ledenvergadering van het CDA in de zaal van de Bethel- kerk. Afgebroken Wethouder Jelle Wijnstok heeft de consequentie getrok ken en stapt definitief uit de Vlaardingse politiek. Toen hem op de man af werd ge vraagd hoe hij zich in de toe komst zal opstellen, antwoord de hij getergd de breuk tussen de PvdA-CDA-coalitie als een onoverkomenlijke zaak te zien. „Als ik constateer wat binnen mijn eigen fractie is gebeurd, moet ik mijn conclu sies trekken. De politieke lijn is afgebroken. In ieder ander beleid zal ik die lijn niet terug kunnen vinden. Ik kan niet meer meewerken; ook niet in een oppositierol." Meehobbelen Cees Bot gaat niet zo ver. Het tweede CD A-lid in het college van B en W is dezelfde me ning toegedaan als Wijnstok, maar zegt nog „wel in de raad Wijken te kunnen functioneren." Ook in zijn stem was overigens ver bittering te beluisteren. „Als je één iemand weg wil hebben, kom je niet met een motie te gen het hele bestuur. We mo gen nu weer aan de zijlijn meehobbelen", stelde hij. En Wijnstok nogmaals: „Voor het complete college was het dui delijk dat het een zeer moeilijk plan was. Wil je verkeerd als partij, laat je het plan voor de Maassluissedijk donderen. Wil je door, dan ga je praten..." Tegenover de leden nam raadslid Jacques Hockx partij genoot Schriel en de fractie in bescherming door op*e mer ken: „De opstelling van de PvdA was zodanig, dat alles voor het behoud van de coali tie moest wijken. Wij moesten alles slikken; ook als het niet goed was. Zo voelde ik het en aaar pas ik voor." „Als je één woord rept over Goudriaan stappen we op, was de reactie van de PvdA. Dat was hun standpunt tijdens die raadsvergadering. Ze hebben ons geen millimeter ruimte ge geven", onthulde Jo Schriel. „Toen hebben wij gezegd: wil len we geloofwaardig blijven, dan kunnen we dit niet over onze kant laten gaan." i i 'onderzoek gaat jaar langer duren maassluis; Het nader onderzoek naar de bodera- verontreiniging in de Steendijkpolder gaat veel lan ger duren dan aanvankelijk werd aangenomen. Het zal minstens nog een jaar duren voor de bewoners zekerheid krijgen over de mate, waarin de grond onder hun huizen is verontreinigd met slib uit de Rotterdamse havens. In de Steendijkpolder heeft de mededeling grote onrust ver oorzaakt. „Eerst zouden we be gin volgend jaar horen waar we aan toe zijn, maar nu gaat het twee keer zo lang duren", zo valt in de wijk te beluiste ren. Eind augustus verklaarde Rijnmondcommitteerde me vrouw L. van Rijn-Vellekoop (milieu) dat begin volgend jaar het onderzoek naar de omvang van de verontreiniging en de eventuele gevolgen voor de gezondheid bekend zouden zijn. Zoals de zaken er nu voor staan zal het minstens nog één a anderhalf jaar duren voordat de Dienst Centraal Milieu Be- - heer Rijnmond (DCMR) het onderzoek heeft afgesloten. De oorzaak zou vooral liggen in de tijdsduur die medici nodig hebben om eventuele gezond heidsrisico's te interpreteren. Het onderzoek is nog steeds niet begonnen. Hoewel de op zet is afgerond is het wachten nog steeds op goedkeuring van het rijk. In plaats van begin oktober zal het onderzoek nu pas over enkele weken van start gaan. Extern De bewonerscommissie, die re gelmatig overleg voert met Rijnmond en de gemeente Maassluis, vindt dat er een ex tern bureau moet worden in geschakeld als de DCMR het onderzoek niet tijdig kan af ronden. „Om het onderzoek sneller te doen verlopen zou den delen ervan kunnen wor den uitbesteed", aldus voorzit ter H. Woudstra. „Overigens hebben wij liever een goed on derzoek dat wat langer duurt, dan een kort onderzoek van mindere kwaliteit. Maar nog een jaar wachten is te lang. Zolang kunnen we toch niet in onzekerheid leven?" - De bewonerscommissie vindt dat de gemeente Maassluis, die in het overleg met Rijnmond wordt vertegenwoordigd door vier ambtenaren, tekort schiet. „Ze zitten er als apen bij: ho ren, zien en zwijgen", stelt G. de Waal, die namens de bewo nerscommissie ook deel uit maakt van het overleg. „Van de kant van de gemeente wordt totaal niets onderno- Motie De Maassluise gemeenteraad heeft gisteren unaniem een motie aangenomen, waarin burgemeester en wethouders wordt opgedragen alle moge lijkheden te benutten om vaart in het onderzoek te brengen, PPR-raadslid Jaap van der Griend, die de motie namens alle partijen indiende, zei dat er maximale druk moet wor den uitgeoefend, In de motie worden burge meester en wethouders „uitge nodigd in overleg te treden met het dagelijks bestuur van Rijnmond en het ministerie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieu om te bereiken dat de planning wordt bijgesteld." Wethouder Van der Knaap zegde toe druk op de ketel te houden. A Schiedam Burgemeester en wethouders hebben het voornemen om dure grond aan de Willemskade te ko pen van de bouwreuzen Muwi en Wilma. De prijs zou echter acceptabel zijn, aldus Flip Bohré, chef ste- debouw bij de gemeente. Hij gaat uit van de taxa tiewaarde. Wel zal het rijk een miljoen gulden moe ten bijpassen om een ex ploitatietekort op te van gen. Op het braakliggend terrein tussen Groenelaan en Spui straat wil de gemeente wo ningen bouwen, evenals op een braakliggend stuk grond verderop, waar voorheen de verffabriek Veveo en distil leerderij Arie Bitter stonden. Beide lappen grond zijn in handen van Muwi en Wil ma, die hier al eens een bouwplan ontwikkelden, dat echter niet van de grond kwam. Onder meer de gif vondst op het Veveo-terrein was hier debet aan. Vooral Muwi bleek een 'kat in de zak' te hebben gekocht, zoals de opbouwwerker van Schiedam-Zuid, Armand van Puyvelde, het gister avond tijdens pen informa tieve bijeenkomst in de Le liestraat uitdrukte. Van Puyvelde reageerde na mens de bewonersvereni ging Sehiedam-Zuid op de bouwplannen van het colle ge. Voor de woningbouw op het GTB-terrein moet het bestemmingsplan worden herzien, maar de gemeente trekt hier meteen het gebied aan de Willemskade bij, Dit kan problemen opleveren, hoewel het volgens Bohré niet zo kan zijn, dat als er bezwaren komen tegen het gedeelte-Willemskade, dan de bouw op het GTB-terrein wordt gestagneerd. Die rela tie is er volgens hem niet. De bewonersvereniging wil het grasveld tussen Groene laan en Spuistraat braak la ten liggen. De jeugd heeft er een aardig trapveldje aan en eventueel kunnen er wat parkeerplaatsen komen. Van Puyvelde redeneerde, dat B en W de twee beleggers „de hofleveranciers van Schiedam" niet moeten 'spekken' door nun miskoop nu ongedaan te maken en er zelf geld op toe te leggen. Bohré meent echter, dat de beleggers op basis van het vigerende bestemmingsplan wel eens tot projecten kun nen komen, die in de huidi ge stedebouwkundige visie ongewenst zijn. Daarom zou onderhandelen over de frond transactie voor Sch te am het best zijn. Bijna het gehele korps was aanwezig op de vergadering, waarin definitief voor actie werd gekozen. Schiedam Als actie te gen de salariskorting aan 3% procent schrijft de politie geen bonnen meer uit voor verkeers overtredingen. Vooruit lopend op de massale landelijke acties hij de politie, die volgende week van start gaan, worden in Schiedam geen processen-verhaal meer gegeven voor over tredingen. „We werken alleen nog maar voor misdrijven", aldus Sjaak Poppe van net actiecomité van de gezamenlijke politiebonden.. In plaats van een proces-ver baal krijgen verkeersovertre- ders een folder, waarin het doel van de acties uit de doe ken wordt gedaan. Schiedam Er is iets mis met de redenatie, dat Schiedam geld heeft kunnen uitsparen dankzij de brandstichting in slooppanden aan de Sta tionsstraat en het GTB-terrein. Het tegendeel is het geval, aldus gemeenteambtenaar Klootwijk, die alles van sloop afweet. „Ik ken die redenatie wel," zei hij gisteren, „maar het is baarlijke nonsens. Die brandstich ting kost de stad duizenden guldens." Het totale schadebedrag na de twaalf branden, die bekend zijn door vijf arrestanten, komt zelfs op ruim 250.000 gulden. Overigens verrichtte de politie gisteren een zes de arrestatie naar aanleiding van de brand stichtingen. Klootwijk gaat in op de alom gehoorde veron derstelling, dat de panden toch gesloopt moes ten worden, dus dat de brandstichting alvast een eind op weg hielp. Zo trok de gemeente raad meer dan een miljoen gulden uit voor de sloop van de GTB-opstallen. Enkele buurtbe woners trokken de conclusie. dat de gemeente raad dankzij de brand in deze opstallen dat mil joen had kunnen uitsparen. „Die vlieger gaat niet op," aldus Klootwijk. Hij wijst erop, dat een brand doorgaans nooit een heel pand in de as legt, omdat meestal de mu ren en het dak toch wel blijven staan. Gesloopt moét er toch worden. Maar allereerst ontstaat tijdverlies, omdat na een brand een onderzoek moet worden ingesteld en de sloper niet uit de voeten kan. En daarnaast zal de sloper er moei te mee hebben om de gesloopte materialen kwijt te kunnen. Met materialen, waar de brand is ingegaan, geldt meestal dat er een dub bele overslag moet plaatsvinden. Tijdelijk moe ten de materialen elders worden opgeslagen, al vorens de definitieve afvoer kan plaatsvinden. Dat kost allemaal extra geld, aldus de gemeen teambtenaar. Bovendien kost de brandbestrijding zelf, door inzet van veel gemeentepersoneel en materieel, handenvol geld. Verder zal door leden van het Schiedamse politiekorps geen overwerk meer worden ver richt. De beslissing werd gistermid dag genomen tijdens een twee uur durende werkonderbre king annex vakbondsvergade ring, waar bijna het gehele korps aanwezig was. Tussen twee en vier uur was er hele maal geen politie op straat en ook de politiebureaus waren gesloten. Voor calamiteiten werden enkele agenten achter de hand gehouden, die direct konden uitrukken. Ook vanmiddag hield de poli tie van half twee tot drie uur een werkonderbreking om deel te nemen aan de massale bijeenkomst van gemeenteper soneel, dat op de Broersvest protesteerde tegen de korting op de ambtenarensalarissen. Slechts enkele agenten waren op de been om de demonstra tie „op een leuke wijze" te be geleiden. Zie verder pagina 14 Mijnsheerenland De 20-jari- ge Schiedammer F. Jung is met ernstige verwondingen in het ziekenhuis beland, na een aanrijding vanochtend vroeg tussen drie auto's op de pro vinciale weg tussen Maasdam en Mijnsheerenland. Er wer den nog twee mensen gewond. De botsing ontstond, toen een 25-jarige automobiliste uit Maasdam in de dichte mist op de verkeerde weghelft beland de. Zij botste tegen een andere auto en ramde vervolgens frontaal de auto waarin de Schiedammer zat. Schiedam De aanbe steding van de Deltadijk is deze maand. Zodra de aannemer bekend is, die de betonnen dakcon structie tussen de Buiten- sluis en de Havendijk wil aanleggen, komt er een informatieavond, waarop de bewoners van Schie- dam-Zuid meer kunnen vernemen over de plan nen. Dat zei' gemeenteambte naar Eddy Karrenbelt gisteravond tijdens een bijeenkomst over de stadsvernieuwing in die wijk. Het ziet ernaar uit, bleek uit een tekening, dat de aanleg van het ontbrekende stuk Delta dijk flinke gevolgen zal hebben voor de ver- keerscirculatie door Schiedam-Zuid. De Lek straat wordt waarschijn lijk een stuk rustiger, omdat de Deltadijk een nieuwe hoofdroute voor doorgaand verkeer zal worden. Problemen, zouden echter rijzen bij de gevaarlijke T-kruising van Hoofd straat en Willem Brou werstraat. Het zal mei meer mogelijk zijn voor verkeer uit de Groene laan om via de Willem Brouwerstraat meteen rechtsaf de Buitensluis te bereiken. Maar dit ver keer zal over enige tijd evenmin via de Dwars straat zijn weg kunnen vinden. In de Den Bom- melsestraat vreest men op voorhand een toena me van sluipverkeer. Over deze gevolgen komt het projectteam Schie dam-Zuid binnenkort met een informatiekrant huis-aan-huis. De bewo nersvereniging denki aan een hoorzitting. Voor de aanleg van de Deltadijk zal een rij wo ningen aan de Lekstraat, waar momenteel op bouwwerker Armand van Puyvelde nog woont, gesloopt worden. De dijk- aanleg vergt 333 werkda gen, in tijd omgerekend is dat anderhalf jaar, al dus Karrenbelt. De Del tadijk is de belangrijkste waterkering tussen Rot terdam en Hoek van Hol land. Maasland Een 12-jarig meis je uit Maassluis is gistermiddag -zwaar gewond naar net Holy- ziekenhuis in Vlaardingen ge bracht. Het kind werd ge schept door een 24-jarige auto mobilist uil Maasland. Ze wil de vanaf de Korte Buurt de Oude Veilingweg oversteken. Het meisje moest de auto voor rang verlenen, maar zij heeft tegenover de politie verklaard dat de wagen nog zo ver weg was dat oversteken verant- woord leek. „Wij vermoeden dat de wagen met een vee! te hoge snelheid over de Oude Veilingweg is gereden", aldus een woordvoerder van de rijkspolitie in De Lier.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1