Negen maanden cel voor Wibaut-knaap VVD en PvdA praten in beslotenheid verder In Schiedam en Vlaardingen: Wilde politicus* zet kroon op zonnewoningen VIAAROINGS DAGBIAR SCHIEDAMSCHÏG01RSNI NIEUWE WATERWES COURANT lil Radio Rijnmond op proef in Vlaardingen Pols gebroken Schoolraad wil godsdienst èn humanisme T ankercleaning schoongemaakt Burgemeester roept op voor Jantje Beton Vlaardingse coalitievorming: ISËËI mhwmtkm Bewoners reageren verdeeld op plan □MTERWEG DONDERDAG 3 NOVEMBER 1983 Vlaardingen De regio nale omroep die Rotter dam en omgeving bin nenkort rijk is, Radio Rijnmond, maakt aan het eind van deze maand een proefprogramma in Vlaardingen. Op woens dagmiddag 30 november is Radio Rijnmond vanuit café De Steeg aan de Hoogstraat een uur lang 'in de lucht'. Tot zes uur is de eerste uitzending rechtstreeks op de CAI-kabel te ont vangen. Er zullen plaat selijke zaken aan de orde komen, maar er is nog niet vastgesteld wat dat programma precies zal gaan bevatten. De voor bereidingen voor de uit zending, die plaatsvindt ■in het kader van de op leiding van de medewer kers, zijn nog niet ge start. Momenteel zijn de mede werkers van de omroep, die op 1 november in dienst zijn gekomen, zich vooral aan het oriënteren in het werkgebied; Rot terdam en de omliggende gemeenten. Naast de proef uitzending vanuit Vlaardingen gaat Radio Rijnmond in haar studio in Rotterdam ook diverse proef uitzendin gen maken, die niet zul len worden uitgezonden. Op 21 december wordt de regionale omroep, die als ether-omroep gaat wer ken op een eigen, vaste frequentie, officieel in gebruik gesteld. Schiedam Fietsend door het rulle zand op de Nieuwe Dam- laan, waar het wegdek nabij het spoor is opgebroken, kwam gisteren een 61-jarige vrouw ten val. Zij slipte en ging met fiets en al overstag. Met een gebroken pols is zij naar het Sehielandziekenhuis gebracht, Schiedam De Schiedamse schoolraad zal B en W advise ren de verordening te wijzi gen, waarin nu nog staat dat zesde-klassers van openbare lagere scholen moeten kiezen tussen godsdienstonderwijs of humanistische vorming. „Het moet geen of-of-situatie zijn, maar een en-en-," sprak gis teravond ABOP-vertegen- woordiger Van Gulik, lid van de schoolraad. Liefst zou de schoolraad zien dat tot dit soort onderwijs één lesuur per week reeds in eerdere klassen wordt over gegaan. In Hoek van Holland kan dat al gevolgd worden in de vijde klas, in Maassluis zelfs in de vierde. In. Vlaardingen en Schiedam komt men pas in de zesde klas met deze levens beschouwelijke vraagstukken. -Het is jammer dat er dan tus sen de twee richtingen geko zen moet worden, want vaak beslist de meerderheid welke van de twee aan bod komt", zeiden gisteravond 20wel Wim van Emden van het Humanis tisch Verbond als Conny Oos- terom van het Ikos, het inter kerkelijk overleg in schoolza- ken dat op apenbare scholen aan bijbelonderricht doet. De schoolraad nam hun sug gesties in principe over, maar zal er nog aan de hand van de letterlijke tekst van de betref fende verordening op terugko men. Schiedam Er is een begin gemaakt met het schoonma ken van het terrein van het enkele maanden geleden fail liet verklaarde Tankerclea- ning in Schiedam-Zuid. De tanks van het voormalige tankschoonmaakbedrijf zitten boordevol afvalstoffen. Het ge vaar was aanwezig dat de tanks zouden gaan lekken en dat de afvalstoffen zich zou den verspreiden over het ter rein. Het werk zal worden uitge voerd door het verwerkings bedrijf Afvalstoffen Terminal Moerdijk. De opdracht is ver strekt door Rijnmond en de •gemeente Schiedam. Over de .vraag wie voor de kosten gaat opdraaien wordt nog overleg gevoerd met het ministerie. Massaal blokkeerden Schiedamse ambtenaren en uitkeringstrekkers de Broersvest, bij de ruïne. Daar weraen ze door bondsbesfuurders toegesproken. Massaal protest Schiedam Een negentien jarige Schiedammer, die tot de beruchte Wibautbende behoorde, is gisteren veroor deeld tot negen maanden ge vangenis, waarvan vier voorwaardelijk. De recht bank hanteerde dezelfde strafmaat als door officier van justitie mr. De Wit twee weken geleden was geëist. De knaap was betrokken bij de schoolbrand in de Lange Singelstraat- Vlak daarop pleegde hij ook nog eens een inbraak in jeugdsociëteit De Kreek. In vergelijking met zijn vrienden, die al in de juni en juli voor het gerecht ver schenen. is de Wibauter veel zwaarder 'aangepakt'. De meesten van hen kwamen er toen met een celstraf van drie, vier maanden vanaf. Het rapport over de jongen, dat de rechter tijdens het proces ter hand werd ge steld, heeft geen invloed ge had. Evenmin het feit, dat hij bij zijn zuster in de bloe- menzaak zou kunnen gaan werken. Een Turkse Schiedammer kwam er heel wal milder vanaf. Hij moest zich verant woorden voor de zware mis handeling van ziin vrouw. De officier van justitie sprak zelfs over een poging tot doodslag. De man, die het ondertussen verboden is nog één voet in Schiedam te zet ten, had zijn eega begin au gustus geschopt, geslagen en zelfs met een handdoek trachten te wurgen. Hij hoorde tien maanden tegen zich eisen. De rechtbank veroordeelde hem gisteren echter tot vier maanden, waarvan drie voorwaarde lijk. Beide Schiedammers kregen een proeftijd van twee jaar opgelegd. Vlaardingen I Burgemeester Fred van Lier heeft de Vlaar- i dingse bevolking opgeroepen mee te werken aan de collecte, die deze weck plaatsvindt I voor het natio- naai jeugdfonds Jantje Beton. lecte, die Van Voor de zestiende Lier van harte maal houdt de aanbeveelt. „Ik stichting een col- doe dat vanuit de Schiedam/Vlaardingen Aan de oproep om te de monstreren tegen de kortingen op de ambtenarensala rissen en sociale uitkeringen is gistermiddag ook in Schiedam en Vlaardingen massaal gehoor gegeven. Duizenden ambtenaren en uitkeringsgerechtigden wa ren op de been om uiting te geven aan hun onvrede over de kabinetsplannen. De ambtenaren van de Vlaardïngse gemeentesecre tarie zullen het voortouw ne men bij acties tegen het kar- tingsbeleid van de regering op de ambtenarensalarissen. Vanaf maandag zullen de ambtenaren op de secretarie een stiptheidsactie houden. In Schiedam zuilen ook ac ties volgen, maar die moeten nog worden doorgesproken met de landelijke besturen van de ambtenarenbonden. De politie in beide steden gaat vanaf maandag stipt volgens het boekje werken, waarbij de dienstverlening aan het publiek maximale aandacht zal krijgen. Naar mate de tijd vordert zullen de acties een grimmiger ka rakter krijgen, zo is al voor speld. In Schiedam werd de Broers- vest gedurende anderhalf uur geblokkeerd door ruim tweeduizend demonstranten en een stoet van zo'n vijftig voertuigen van diverse ge meentelijke diensten. In Vlaardingen verzamelden zo'n tweeduizend ambtena ren en uitkeringsgerechtig den zich op de Markt voor het stadhuis, waar ze werden toegesproken door diverse bondbestuurders, die zich vervolgens per politiewagen naar Schiedam spoedden om daar vrijwel dezelfde woor den te herhalen. De uitrukploeg van de Vlaardingse rbrandweer be zette gedurende enige tijd de oprit bij Holy van rijksweg 20, in de richting van Rotter dam, en dé afrit vanuit de richting Maassluis met mid den op de weg geplaatste brandweerwagens. Het ver keer moest daardoor omrij den. Enkele bestuurders van personenauto's maakten zich daarover nogal nijdig. In Maassluis was weinig sprake van acties. De plaat selijke ambtenarenbonden hebben wel besloten hun on vrede duidelijk te maken. Zij zullen zich vrijdagavond ver der beraden op de te nemen maatregelen tegen de bezui nigingen. Zie verder pagina 21 mÊÊ. gviül mÊÊm mm mmmi Markt in Vlaardingen ook staande op de trap van het waar Duizenden ambtenaren trokken naar stadhuis naar de actieleiders luisterden. Vlaardingen On danks de grote tegen stellingen die tussen de beide fracties in de afgelopen jaren zijn ge bleken gaan de WD en de PvdA toch probe ren, samen een nieuw college van B en W te vormen. Het CDA zou daarbij geheel buiten spel komen te staan. De fractie van de VVD heeft gisteravond bij monde van Mariëtte Hoogendijk laten weten, eerst met de socialis ten rond de tafel te gaan zit ten om te proberen tot over eenstemming te komen. Dat gebeurt vooral vanwege het zetel-aantal dat de beide fracties in de Vlaardingse raad hebben. Hoogendijk noemde tijdens het overleg, dat gisteravond in het stad huis plaatsvond, het geza menlijke aantal van 21 „vol doende om een college op te baseren". Met het CDA zou geen meerderheid te verkrij gen zijn, en als de SGP/RPF-fractie de coalitie zou gedogen slechts een ui terst kleine. Het ziet er geheel naar uit, dat die onderhandelingen met de PvdA in volstrekte beslotenheid zullen gaan plaatsvinden. CD A-leider Schriel benadrukte dat dit soort besprekingen in Vlaar dingen tot nu toe altijd open baar zijn geweest en dat met name de PvdA van die openbaarheid immer een groot voorstander was. Daarom wilde hij weten op welke manier die onderhan delingen gevoerd zouden worden. Daarop wilde Ma riëtte Hoogendijk echter nog niets zeggen. „Dat moeten we eerst onderling met de PvdA bespreken", zo hield ze zich op de vlakte. PvdA-fractieleider Kees van der Windt had er echter minder moeite mee door te laten schemeren dat het waarschijnlijk een besloten aangelegenheid zou worden. „De politieke situatie is nu volstrekt anders dan nor maal na verkiezingen. Daar om zullen die onderhande lingen misschien ook wel op een andere manier plaats vinden." Protesten De protesten daartegen kwa men niet alleen van het CDA; ook de D'66-fractie maakte daar op voorhand al bezwaar tegen. Ron Mole naar; „Het is een slechte zaak om net als in Den Haag toen gebeurd is in het Seheele Hoekje een nieuw kabinet te gaan zitten for meren. Dat hoort in de openbaarheid te gebeuren!" Mariëtte Hoogendijk lachte maar wat. Tijdens de tweede openbare informele bespreking bleek, dat de VVD tijdens onder linge contacten blijkbaar al een kniebuiging in de rich ting van de PvdA heeft ge maakt. Zo legde Jo Schriel tenminste een opmerkelijke passage in de notulen van de vorige vergadering uit. Tij dens de eerste vergadering over de coalitievorming, ruim twee weken geleden, had Hoogendijk keihard in de richting van de PvdA op gemerkt, dat die partij bij sa menwerking met de VVD een van haar drie wethou ders zou moeten inleveren. In de notulen van die bijeen komst stond dat echter heel wat minder hard omschre ven. „Mevrouw Hoogendijk benadrukt dat de VVD een college voorstelt met 3 par tijen waarin zoals aangege ven 5 wethouders. Dat houdt niet in dat wij streven naar 5 wethouders in een andere samenstelling", zo stond in het verslag diplomatiek om schreven. Handreiking Daarop kwam direct flinke kritiek van de zijde van de CDA'er Schriel. „Dat bete kent dus il een handreiking in de ricl ing van de PvdA. Nu is hei blijkbaar niet zo hard meer, dat de PvdA een wethouder noet inleveren", mopnerH« i-.j, Hij stond erop, uai ae oorspronkelijke, aan merkelijk hardere uitspraak van de VVD in de notulen zouden worden opgenomen. De VVD-leidster draaide daar aanvankelijk wat om heen, want zo hard zou die uitspraak toch niet zijn ge weest, maar toen Schriel aanhield ging ze er alsnog mee akkoord. „Als u daar op staat heb ik er geen moeite mee", mompelde ze, maar dat was niet van harte. De SGP'er Rien Lensvelt liet zijn ongenoegen blijken over de keuze van de VVD voor de socialisten. „Toen ik begreep dat het inderdaad VVD/PvdA zou worden dacht ik; nu zijn Pilatus en Herodes vrienden gewor den," Zie ook pagina 21 ff ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiEiiifiimHiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiNiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiitiiiiiiiiiiiiimmwimHiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiifuiii^ Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld heeft gistermiddag met een hijskraan in Woud- hoek-Noord een puntgevel bo venop een reeds aangebrachte betonnen constructie geloodsd. Zijdeveld deed dat ter gelegen heid van het feit, dat bij de woningbouw aan de noordelij ke stadsrand het hoogste punt was bereikt. Dat punt was niet zo hoog, want er moet een ge leidelijke overgang naar het polderlandschap van Midden- Delfland worden bewerkstel ligd. Aan de ene kant van het toe kijkend gezelschap lagen uit gestrekte weidegronden, aan de andere kant vond de wo ningbouw plaats. De toekom stige bewoners krijgen een grote tuin, want voorlopig zal Schiedam geen geld hebben om nog een deel van de weide op te offeren aan sportvoor2ie~ ningen. Van Tilborg zei al al blij te zijn als hij die sportvoor- zieningen op de 'rode lijst' kan handhaven. Dat zou dan in houden, dat de gemeente er voorlopig niet aan toekomt, maar er voor latere tijden wel rekening mee houdt. Zijdeveld, door zijn bouwacti viteiten inmiddels een erkend 'palenslager', voelde zich thuis in zijn speciale outfit van witte overjas en witte kaplaarzen. Gul vlogen de complimentjes over en weer. De 96 energie zuinige woningen vormen de eerste fase van een totaal van 564 eengezinswoningen, die voor het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds het eerste pro ject betekenen in Schiedam. Bovendien is het ABP volgens Zijdeveld de eerste grote be legger, die rekening houdt met energiebesparende principes in de woningbouw. De wethouder zag in de ener giezuinige woningbouw dé manier om 'het spook van de woonlasten terug te dringen', zonder dat het leidde tot hoge re bouwkosten. Overigens komt de kale huur op 625 gul den per maand. De stookkos ten'zullen relatief laag zijn. De waarnemend directeur be leggingen bij het ABP, G. W. D. Soeteman, beklaagde zich over de sombere situatie in de premiehuursector, die voor beleggers nog grotere ri sico's met zich gaat brengen, zei hij, als gemeenten in plaats van beleggers mogen gaan uit maken wie er in de woningen komen te wonen. De 96 woningen worden ge bouwd door het vijftigjarige bedrijf Volker Bouwmaat schappij BV uit Rotterdam, die in het verleden ai twee toren flats in Schiedam-Groenoord nee: zette. Beheerder van de nieuwe woningen in Woud- hqek wordt Brink en Kooy- i'ian BV uit Rotterdam. belangstelling en waardering, die ook bij de ge meentelijke over heid bestaat voor het vrijwilligers; werk van allerlei soorten jeugdver enïgingen, wijk- verenigingen en instellingen die met en voor het kind bezig zijn. Ik doe dat tevens omdat ik weet, dat geen enkele vorm van finan ciële steun in staat is alle kos ten voor dit werk op te vangen", al dus de Vlaarding se burgemeester. Schiedam Een eer ste bewonersavond over de toekomst van de Laurens Coster- straat en omgeving heeft weinig duide- lijkheid verschaft. Jos Verbakei, projectlei der voor de stadsver nieuwing Schiedam- Oost, ontvouwde gis teravond in de Sint dansschool zijn reno vatieplan. Een kleine zestig bij de kerk staande panden van de in totaal 250 hui zen moeten worden gesloopt; de rest van de wijk kan zeker nog tien jaar worden gehandhaafd. De verdeeldheid lussen de bewoners huur ders en eigenaren blijft ook na gisteren bestaan, toen zo'n dertig Schiedammers uit de Lange Singelstraat het voorstel kregen voorge schoteld. Omdat nieuw bouw pas over vier, vijf jaar kan worden verwe zenlijkt kwam Verbakei met een zogenaamd ge temporiseerd plan op de proppen: elf panden rond juli 1984 afbreken, tien andere wanneer nieuwe woningen wor den neergezet en de rest van de straat zou ge woon behouden kunnen blijven. Verbakei: „Er heerst niet een stemming van: we gaan akkoord. Daar om zullen we over een week of drie een nieu we bijeenkomst houden. Dan moeten er toch knopen worden doorge hakt." In de tussentijd zal een enquête onder de bewoners worden gehouden om nogmaals de meningen te peilen. „Als we in een patstel ling blijven, als er geen duidelijke keuze is, dan denk ik dat ik het pro jectteam toch voorstel door te gaan. Dit plan is het meest haalbare voor de gemeente. Het alter natief is niks doen; je handen er van aftrek ken. Maar de kans blijft aanwezig dat dan een aantal panden onbe woonbaar wordt ver klaard." Vanavond en maandag zullen informatieavon den voor de rest van de buurt worden gehou den. Hoewel de reacties per straat verschillen, verwacht Verbakei ook dan een verdeelde me ning over zijn plan^ p

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1