22 ROTTERDAM Wilde geruchten als tegenactie VVD wil Elisabeth Schmitz in Schiedam Politie maandag in actie GRAAG/GEDAAN. Onbekend FNO kondigt bomaanslagen aan ter meulen Honderden Rotterdammers vroeger naar huis Kinderen onwel KvK houdt zich op de vlakte over Taiwan 'Dodelijke9bom in stationskluis Vrolijk zet PvdA-vrouw nummer één voor Voorburg frKïtëfWSWK Stad en Landschap: surséance en ontslag 20 mensen I I Q Rotterdams Nieuwsblad donderdag 3 november 1983 RZ/RV/RY/RW Rotterdam De ambtenarenbonden, de politie en kranten zijn vooral gisteren overstelpt met telefoontjes van ongeruste Rotterdammers, die geruchten hadden opgevangen dat alle oeververbindingen voor onbepaal de tijd zouden worden geblokkeerd en dat ook de spoorwegen het werk zouden hebben neergelegd. „We hebben kunnen nagaan, dat er een tegenactie is begon nen, die ons erg veel last bezorgt", reageert Cor van Leeuwen, een van de actieleiders van de politie, „De eerste indicaties kregen wij dinsdag al. Toen kwa men er al diverse dreigbrieven binnen bij de bonden." Vermoed wordt dat onbekenden, die zich niet kunnen scharen achter ambtenarenacties op grote schaal on juiste berichten hebben verspreid. De geruchten ontlokten aller lei merkwaardige reacties. Zo gingen van de Chr. Huygens mts tientallen leerlingen voor tijdig naar huis. Sommige klas sen waren gisterochtend al ge halveerd. Vele bedrijven stuurden gistermiddag perso neelsleden vroeger naar huis. Oude verhalen Volgens vakbondsbestuurder Sieb Dorenbos van de Abva Kabo zijn de geruchten in tijd van stakingen bij het openbaar vervoer normaal. „Het zijn dit maal geen andere verhalen* aldus Dorenbos, die wel ver baasd is over de omvang van de geruchten. De bronnen van alle gisteren rondgestrooide verhalen zijn volgens hem moeilijk te ach terhalen, maar hij sluit niet uit dat er ook nu weer rechtse splintergroeperingen aan het werk zijn geweest. „Ditmaal zijn we weer geconfronteerd met brieven en telefoontjes, waarin gedreigd werd met bommeldingen, brandstichtin gen en ontvoering", aldus de bestuurder. Op het stadhuis aan de Cool- singel kwam er als gevolg van de onjuiste paniekverhalen een veelvuldig telefonisch overleg tot stand tussen wet houders Ries Jansen en Henk van der Pols met het bestuur van de AbvaKabo over de juistheid van de verhalen. Bei de wethouders vreesden een herhaling van de verrassings blokkade van de Maastunnel, eergisteren. Dordrecht Het gerechtelijk laboratorium in Dordrecht stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het onwel worden van twaalf kinderen, die in het buurthuis 't Erfje een feestje vierden. De Dordtse po litie nam een jerrycan aan- maaklimonade in beslag. Optochten van tientallen Roteb-wagens op weg naar de binnendtad Rotterdam De Kamer van Koophandel voor Rotterdam en Beneden Maas laat op korte ter mijn een commissie onderzoeken welke econo mische mogelijkheden de Volksrepubliek Chi na Nederland in de naaste toekomst kan bie den. De voorzitter van de Kamer deelde in de jong ste ledenvergadering mee het toe te juichen dat burgemeester Bram Peper, samen met een de legatie vanuit gemeente en bedrijfsleven, China heeft bezocht. De reis past in het streven van Rotterdam om handels-, vervoers- en havenre laties te onderhouden met zoveel mogelijk lan den in de wereld. Burgemeester Peper heeft na de reis hoog opge geven van de mogelijkheden, die er voor^ Rot terdam en Nederland in China liggen. Het is een toevallige samenloop van omstandigheden dat tegelijkertijd bekend is geworden dat Tai wan bereid is zeer grote orders bij de Neder landse handel en industrie te plaatsen. Bij uit voering daarvan kan dat de relatie t.issen Ne derland en China nadelig beïnvloeden. Het is duidelijk dat de regering uiteindelijk hierover beslist, aldus de Kamer-voorzitter. Het behoeft volgens hem geen betoog dat de Kamer werkgelegenheid in de scheepsbouw uitermate belangrijk acht. De Kamer is echter op dit mo ment niet in staat uitspraken over deze zaak te formuleren omdat tot dusver onvoldoende be kend is welke economische mogelijkheden Chi na in de naaste toekomst te bieden heeft. ADVERTENTIE Mousquetair breigaren- Breigaren van 60/40% shetlandwol/acryi. in diverse kleuren Geschikt voor naald nr. 21/4-3. Per bol van 40 gram van fi;45" voor. Vuilnisman staakt vanaf maandag i De afgesloten ha! van het Centraal Station Rotterdam Een onbe kende organisatie, die zich het Front voor de Natio nale Orde (FNO) noemt, heeft gisteren tegen de ac ties van de ambtenaren bomaanslagen aangekon digd op vakbondsgebou wen, PTT-kantoren en andere gebouwen, waarin zich actievoerders bevin den. Het FNO deed dit in een pamflet, dat arriveer de op de Rotterdamse re dactie van het Algemeen Nederlands Persbureau ANP. De organisatie voorspelt acties, die moeten leiden tot het 'ont wrichten van de huidige amb tenaren- en vakbondsacties met alle mogelijk middelen'. Ook spreekt het FNO over het ontvoeren van personen, die de acties stimuleren en het molesteren van personen of groepen, die aan de acties deelnemen of deze ondersteu nen. Schiedam/VoorburgDe Rotterdamse oud-wethouder mr. Eli sabeth Schmitz dreigt een speelbal te worden ïn de 'hogere' poli tiek. Zij is onverwachts op de eerste plaats beland van de voor dracht voor een nieuwe burgemeester in Voorburg. Breinaaldenkoker. 8 paar breinaalden in de ma ten 2 t/m 6 Kompleet met kunststof koker, van 192& voor Dat zou betekenen, dat Schie dam een ander als burgemees ter krijgt, ware het niet dat de VVD op zijn achterste benen staan over de voordracht voor Voorburg. Deze voorstad van Den Haag was wat burgemees ters betreft van oudsher een VVD-gemeente en zo wil die partij dat houden. De commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. Maarten Vrolijk, heeft voor Voorburg zijn oog op mevrouw Schmitz laten vallen, omdat hij zich heeft willen houden aan de profielschets voor een nieuwe burgemeester in die gemeente. Daarin stelde de gemeente raad, dat bij twee kandidaten met gelijke kwaliteiten de voorkeur zou moeien worden gegeven aan een vrouw. De nu tweede kandidaat op de lijst is wel lid van de VVD, maar een man. De WD-fractie in de Tweede Kamer is niet gelukkig met de voordracht van Vrolijk. Daar om wordt er op dit moment vanuit de fractie druk uitgeoe fend op minister Rietkerk, zelf lid van de WD. Deze partij wil nu, dat hij van Vrolijks voordracht afwijkt en alsnog een VVD'er aanwijst als eerste burger(es) van Voorburg. Het is niet gebruikelijk dat een minister van binnenlandse za ken van de voordracht van de commissaris afwijkt, maar het komt wel voor, zoals bijvoor beeld in Schiedam in 1979, toen Jacques Wallage, num mer één op de voordracht van Vrolijk, door John te Loo werd gepasseerd. Van de PvdA is bekend, dat deze partij zich onderbedeeld voelt wat burgemeesters in de Haagse agglomeratie betreft Toch achten zegslieden in het parlement de kansen van me vrouw Schmitz niet zo groot. Een zegsman van de gemeente Schiedam ook deze plaats moet een nieuwe burgemees ter krijgen— suggereerde gis teren dat de VVD in Voorburg en de liberalen in Schiedam een soort ruil willen opzetten. Uitkomst daarvan zou moeten zijn dat mevrouw Schmitz naar Schiedam gaat en een vooralsnog nog onbekende VVD-kandidaat naar Voor burg. Dit werd vanochtend even wei ontkend door de VVD-fractieleider in Schie dam, Gerard Verhulsdonk, die zich hoogst toonde over de 'plotselinge verwikkelingen'. In Schiedam zijn de meningen verdeeld. De PvdA/WD-coa- litie wil de Schiedamse wet houder drs. Reinier Scheeres als burgemeester, de oppositie was voor Schmitz. In de ver trouwenscommissie had de op positie een meerderheid, die zij in de gemeenteraad zelf niet heeft. Verwacht werd, dat Vrolijk niet voor Scheeres zou kiezen. Dat gebeurt doorgaans niet zo gauw, als over een kan didaat uit de stad zelf de me ningen verdeeld zijn. Verhulsdonk vanochtend: „Ik begrijp Vrolijk niet zo goed. Want voor hetzelfde geld had hij haar toch zonder veel moeite in Schiedam kunnen posteren. Nu dreigt er veel ge krakeel rond haar persoon en dat is niet 20 kies." De VVD-fractieleider zei geen contact te hebben gehad met zijn partijgenoten in Voorburg en in de Tweede Kamer. Hij zei wel, dat hij Schiedam en Voorburg steeds zag als twee gemeenten waar een wissel truc zou kunnen worden toe gepast: Voorburg een VVD- burgemeester als opvolger van mevrouw N.A. den Haan- Groen en Schiedam een PvdA'er. Geen van de fractievoorzitters van de politieke partijen in de Voorburgse gemeenteraad wil de gisteravond op de voor dracht van Vrolijk reageren. Algemeen wordt verwacht dat de uiteindelijke beslissing van Rietkerk binnen een week zal vallen. De organisatie meent, dat het niet langer te tolereren is, dat het maatschappelijk en econo misch verkeer wordt ont wricht door de protesten van de ambtenaren. Het is ook on aanvaardbaar, aldus het FNO, dat een democratische minder heid het geld van het gehele Nederlandse volk besteedt aan ondemocratische acties, die de democratische meerderheid zeer ernstig treffen. De Rotterdamse politie zegt geen aanwijzing te hebben, dat de plaatsing van een 'levens gevaarlijke' bom gisterochtend in een bagagekluis op het Cen traal Station in de Maasstad het werk is geweest van het FNO. De explosieven oprui mingsdienst (EOD) maakte het zelfgemaakte ding onschade lijk. Het projectiel was geladen met springstof en op korte af stand dodelijk, aldus de EOD. De bom was aangetroffen in bagagekluis 470. Onmiddellijk werd de hal van het CS en de daarboven lig gende kantoren ontruimd. Reizigers moesten het station via de Blijdorp-uitgang verla ten. Gedurende korte tijd werd perron 1 buiten gebruik gesteld. Ook het restaurant daar werd gesloten. De ontrui ming duurde ruim een half uur. Week lang Tot een onderzoek in de sta tionskluis was gisterochtend besloten door de marechaussee en het vuurwapenteam van de Rotterdamse politie. De re cherche in Rotterdam was al een week lang op diverse plaatsen in de Maasstad op zoek naar een zelfgemaakte bom. Gisterochtend werd bij een controle van de bagage- kluizen op het CS plotseling de hom gevonden. Aan het pro jectiel zat geen tijdmechanis- me. De politie hield er reke ning mee, dat de bom later mogelijk zou worden opge haald. Postacties hadden ech ter geen resultaat. Overigens was naast de bagagekluis de hele ochtend een man met een drilboor aan het werk geweest, die niets had opgemerkt. Rotterdam Vanaf maandag blijft Rotter dam verstoken van het ophalen van huisvuil en het reinigen van straten en parken. Unaniem be sloten 622 van de 1200 personeelsleden van de Roteh vanmorgen vroeg de poorten van alle pos ten voor onbepaalde tijd gesloten te houden. De stemverhouding op de vergadering van vanoch tend was 598 man vóór en 24 man tegen staking. Dat betekent dat alle activitei ten van de gemeentelijke rei nigingsdienst worden lamge legd. Uitgezonderd de desin- fectiedienst voor kunstnieren en de renovatie van het vuil- verbrandingsbedrijf VVI aan de Brielselaan. De ovens van de installatie worden wel ge doofd. De AVR op de Botlek heeft vanmiddag besloten of daar een stiptheidsactie komt die later mogelijk uitdraait op een staking. De werkonderbreking, van morgen, van het reinigings- personeel aan het Klein Pol derplein heeft overal in de stad tot verkeersopstoppingen geleid. Onder politie-escorte trokken van verschalende af delingen optochten 'an tien tallen wagens door stad, richting Roteb-hoofdkwartier. De Roteb-directie verwacht dat de staking in de eerste we ken geen onverantwoordelijke gevolgen met zich mee zal dra gen. Daarna zal het vuil zich ophopen, aldus adjunct-direc teur Nalis. Ziekenhuizen zijn ditmaal, in tegenstelling tot eerdere acties bij de Roteb, het directe slacht offer van de staking. Omdat een hoog oplopend conflict over de verwijdering van af val tussen bonden en zieken huis-directies nog steeds niet is opgelost, wordt voor de zie kenhuizen ditmaal geen uit zondering gemaakt. Ook de marktkooplui moeten zelf zorgen voor het schoon houden van de Rotterdamse markten. De flescontainers worden morgen voor het laatst geledigd en daarna niet meer aangesloten. Het stakingscomi- té bij de Roteb verwacht pro blemen, wanneer de markt kooplui zoals bij een eerdere staking, een particulier ver voersbedrijf zullen inschake len. „Dat zullen we voorko men", aldus stakingsleider Jaap Klippel. i Spandoeken maakten overduidelijk hoe de politie er over denkt. Rotterdam Ruim 1100 politiemensen hebben vanochtend besloten actie te gaan voeren. Vanaf maandagmorgen zal bij de Rotterdamse politie ondermeer stipt gewerkt worden bij de recherche en de administratie en zal er geen locale verkeerscontrole meer worden gehouden. Het houdt in dat vanaf maandag geen bekeuringen meer worden uitgeschreven maar 'waarschuwingen', en dat bij aanrijdingen met materiële schade geweigerd zal worden de schade op te nemen. Wel zullen de mensen geholpen worden bij het invullen van het schadeformulier. Bovendien zal iemand, die nog een openstaande geldboete heeft, niet meer worden opgepakt maar slechts de weg ge wezen worden naar het parket. De stiptheidsactie bij de recherche zal volgens de actielei ding verregaande gevolgen krijgen. „Binnen één dag zit de boel vast", aldus actieleider Cor van Leeuwen. De recherche zal blanco aangiften niet meer in behandeling nemen en bo vendien weigeren verdachten te verhoren als geen officiële aangifte is gedaan. Ook overwerk zal worden geweigerd. Een belangrijk onderdeel van de actie zal ook een intensie ve verkeerscontrole vormen op de doorgaanswegen in en rond Rotterdam. Een maatregel, die voor grote vertraging kan zorgen. De controle zal alleen in de ochtenduren plaats hebben. Ook de rivierpolitie heeft zich aangesloten bij de acties. Er zal een stipte grenscontrole worden gehouden, waardoor grote vertraging wordt verwacht in de haven. Bovendien zal de politie vanaf maandag weigeren andere acties van ambtenaren te breken. De landelijke politiebond heeft inmiddels besloten op 17 no vember een massaal bezoek te brengen aan Den Haag. Ver wacht wordt dat 20.000 politiemensen aanwezig zullen zijn. Rotterdam Het adviesbureau voor ruimtelijke ordening en vormgeving Stad en Landschap heeft surséance van betaling aangevraagd. Ook wil men twintig van de 85 personeelsleden ontslaan. Voor een groot aantal andere medewerkers gaat het bureau arbeidstijdverkorting aanvragen. Financieel-directeur J.G. Baten heeft meegedeeld dat die maat regelen nodig zijn omdat de orderportefeuille verslechterd is Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin B misschien. Breng daar even f -Naam.", verandering in. Acfres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I P0st en goed beloond! Want voor die kleinef e: moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. °°"PJaalK t Naaju; j -^dres; I ^°stcDde;. UJVUlg. ^hets^dhüis Stuur f J °°ap'aais. m Stum de l I ■•l-nr. 300ÖlU^r''ege' I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4